Race Results for
Hop Brook Mtn Bike Race
Middlebury, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Madigan   Ballstonspa, NY0:55:30 284480  887 Team Tinneys Tavern Cycling
2 Nathan Orie   Matapoisett, MA0:59:14 275257  888 Competitive Edge Cycling
3 Taylor Clark   Cedar Park, TX0:59:43 194639  884 Clark Brothers Racing/Likin Bikin
4 Michael Samartano   Providence, RI1:00:50 226023  890 
5 Fabian Esponda   North Haven, CT1:02:08 316320  885 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
6 Christopher Benker   Northborough, MA1:02:23 3307  894 
7 Ricky Hartman   Westfield, MA1:03:01 376801  886 Competitive Edge Cycling
8 john Griffiths   New York, NY1:08:20 275210  893 NYCMTB
9 Brandon Sbordone   Port Wentworth, GA1:09:19 277194  891 The Devil's Gear Bike Shop/Oliver Racing
10 Matthew Russo   Sharpsburg, GA1:35:29 233365  889 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seamus Powell   Round Top, NY1:32:30 242397  12 Giant Mid Atlantic Off Road Team
2 Tom Sampson   Holderness, NH1:36:08 160766  20 Alpine Clinic/POC
3 Cole Oberman   Philadelphia, PA1:36:19 302977  11 Breakawaybikes.com
4 Alec Donahue   Easthampton, MA1:36:26 129914  22 J.A.M. Fund/NCC
5 Kevin Sweeney   Medford, MA1:36:33 245271  15 B2C2 p/b Boloco
6 John Foley   Fiskdale, MA1:39:15 121026  Cycle Loft
7 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:39:25 214668  10 BTR/Toma/GU/Schwalbe/Industry 9
8 Michael Wissell   Hyde Park, MA1:40:08 284535  18 B2C2 p/b Boloco
9 Greg Waggoner   New York, NY1:41:21 171792  21 CRCA/Sids Bikes NYC
10 Christopher Hamlin   Jonesville, VT1:41:24 232942  Bicycle Express
11 Johan Koserius   Sandy Hook, CT1:41:41 125973  19 Bethel Cycle Sport Club
12 Ben Williams   Stony Point, NY1:43:15 38300  17 CCI Racing/Town Cycle Inc.
13 Jacob Harris   Swanzey, NH1:43:34 249276  Norms Ski and Bike
14 Pete Macleod   Canton, MA1:44:00 87304  Canton Velo Custom Cycles
15 Clinton Angwin   White River, VT1:46:21 298713  Mason Racing
16 Josh Gewirtz   1:47:04  23 
17 Colin Reuter   Somerville, MA1:47:09 147771  13 B2C2 p/b Boloco
18 Nathan Kraxberger   Brooklyn, NY1:50:42 254620  Sids Bikes NYC
19 Donal Gallegos   Mansfield Centre, CT1:52:47 101830  
20 Ian Herchenroder   Portsmouth, NH1:54:53 288355  Papa Wheelies
DNF Matthew Green   Hatfield, MA 226152  Radical Enterprises

Men - First Timer - Open - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Officer   0:26:34  277 
2 Randy Root   Winsted, CT0:27:11 377449  279 
3 Robert Reinke   0:27:12  278 
4 Larry Stout   0:33:35  276 
5 Jonathan Negaard   0:35:52  280 

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Stine Jr   West Warwick, RI1:41:11 247966  750 NBX Bikes/Narragansett Beer p/b Apex Technology
2 Todd Bowden   Glastonbury, CT1:41:32 144319  789 Expo Wheelmen
3 Jake Colvin   Wallingford, CT1:53:52 270420  752 Pedal Power CT
4 Bo Fuller   North Kingstown, RI1:53:59 97755  794 NBX/Narragansett Beer p/b Apex Technology
5 Sean Capizzo   Wakefield, RI1:54:58 190503  790 NBX/Narragansett Beer p/b Apex Technology
6 Royce Yeomans   Springfield, MA1:56:14 143685  793 Competitive Edge Cycling
7 Kerry Robair   Bristol, CT1:56:27 181425  792 Team Edge
8 James Fox   Lakeville, CT1:57:44 85175  798 
9 Terry Blanchet   Castleton, NY1:58:00 190039  797 NAV-North American Velo
10 David Richardson   1:59:17  749 Competitive Edge Cycling
11 Craig Mello   Seekonk, MA2:00:43 23978  796 Union Velo
12 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:05:11 87557  791 Family Bike
13 Jim Brockway   Hopewell Junction, NY2:14:15 223607  795 Pawling Cycle and Sport

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PJ Renquin   Attleboro, MA1:48:02 349082  104 Union Velo
2 Jonathan Modig   Sutton1:59:49 374740  102 Team Bums
3 Alec Cunningham   Cheshire, CT2:00:00 311452  100 Team Edge
DNF Matthew Owens   Richmond, VT 350148  103 Bicycle Express/KONA
DNF Michael Sampson   Holderness, NH 327262  106 Team Alpine Clinic
DNF Owen Fowler   Cheshire, CT 314784  105 Cheshire Cycle Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Serbel   Hartford, CT1:40:45 293409  208 CFM Cycles
2 Marc Sullivan   Middle Grove, NY1:45:10 195067  207 North American Velo
3 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:45:39 312684  204 Expo Wheelmen
4 Niall Gengler   Easthampton, MA1:46:24 180385  202 NFG Cycles
5 Billy Bergen   Brockton, MA1:47:09 294916  200 Team Bike Barn
6 Eric Carlson   Bristol, CT1:49:49 233018  201 Team Edge
7 Lorenzo Serra   Southsalem, NY1:50:44 310279  205 Pawling Cycle and Sport/msnpreowned.com
8 Trevor Lang   Swanzey1:57:57 346896  203 Norms Ski and Bike
DNF Robert Perazzo   Paramus, NJ 312584  206 MTBNJ.com-Halter's

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Mottram   Norton, MA1:44:55 117260  308 Union Velo/NFG Cycles
2 David Dornaus   Marshfield, MA1:45:09 160736  303 Corner Cycle
3 Josh Egan   Rocky Hill, CT1:50:27 310429  304 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
4 Kevin Ballou   Saratoga Springs, NY1:50:47 256065  300 Bikeman.com
5 Dan Biscup   Plainfield, CT1:52:11 278573  301 Danielson Adventure Sports
6 Robert Dedora   Huntington Station, NY1:52:41 332804  310 WestSide Racing
7 Jeff Mandell   Monmouth Beach, NJ1:56:15 314970  307 Finkraft Cycling Team
8 Jacob Gettier   Westport , CT1:56:50 91039  306 Gettysburg Bicycle
9 Keith Callanan   Plymouth, MA1:56:52 379702  302 
10 Pierre Vanden Borre   Jamaica Plain, MA1:58:40 4296  309 MAD ALCHEMY/VERGE RIDER Cooperative
11 Scott Hood   Jaffrey, NH1:59:11 299523  312 MTB Mind
DNF Alex Combes   Winsted, CT 267731  311 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
DNF Miles Ericson   Granville, MA 153128  305 Createx-Benidorm-Eastern Bloc

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Galletta   Dobbs Ferry, NY1:40:00 97363  879 CRCA/SIDS Bikes
2 Alec Petro   Duxbury, MA1:41:13 216739  889 Corner Cycle
3 Jonathan Lombardo   Newton, NJ1:44:10 21498  886 Finkraft Cycling Team
4 Scott Martin   Westport, MA1:46:20 225876  887 Scottees Westport Bicycle
5 David Currie   Littleton, MA1:48:16 167624  876 JRA Cycles
6 Richard Pirro   Norfolk, MA1:48:35 348614  890 Union Velo
7 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:49:12 282269  894 Expo Wheelmen
8 Mike Wonderly   Colchester, CT1:49:13 114677  895 Horst Engineering Cycling Team
9 John Brehmer   Southbury, CT1:50:33 4725  897 Bethel Cycle Sport Club
10 Craig Kennedy   Suffield, CT1:51:08 65969  883 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
11 Michael Kelly   Watertown, CT1:52:06 94642  882 Team Edge
12 Charlie Beal   W Hartford, CT1:52:08 106073  898 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
13 Dominique Desmonts   Norwalk, CT1:52:27 9311  911 Team Danbury Audi
14 Luke Hurley   Epsom, NH1:52:28 86790  880 TBC.com
15 Matt Bodziony   Wakefield, RI1:52:57 4062  873 NBX Bikes/Narragansett Beer Cycling Team
16 Sean Davidson   Richmond, ME1:56:19 254298  877 
17 Joe Johnston   Middletown, NY1:56:31 18087  881 Black Bear Cycling
18 Geoff McIntosh   Concord, NH1:57:27 138727  914 New Hampshire Cycling Club
19 Esteban Rodriguez   Woodside, NY1:57:40 153034  915 CRCA/SIDS Bikes NYC/www.Sidsbikes.com
20 Alex Roskin   Ancram, NY1:57:49 30609  912 Bikeman.com/Funk Cycles
21 Sylvain Loize   Barrington, RI1:59:03 228641  885 Providence Velo Club/Castor Bike
22 William Romollino   Allendale, NJ2:02:33 236221  916 Black Bear Cycling
23 Alex Pearson   Ridgefield, CT2:03:50 262273  913 Yorktown Cycles-Raw Revolution
24 J.D. Bilodeau   Easthampton, MA2:05:44 50634  896 Bikereg.com Cycling Team
25 John Nobile   Guilford, CT2:06:45 26169  888 
26 Guillaume Loize   Brooklyn, NY2:08:27 211783  884 Sids Bikes NYC
27 Lucas Provost   Brewster, MA2:10:12 310808  891 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
28 Jeffrey Robert   Worcester, MA2:11:49 107565  893 Team Bicycle Alley
DNF Andrew Bowersox   West Whately, MA 265217  874 Happy Valley

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:48:45 37650  520 Bryans Bikes
2 Christopher Flagg   Westfield, MA1:49:56 179600  527 
3 Nate Simms   Marshfield, MA1:50:00 116951  514 Cycle Lodge
4 Andrew Chambers   Bolton, CT1:50:12 210960  517 Nerac Earth
5 Glenn Giglio   Manchester, CT1:53:30 13215  518 Peak Racing
6 Keith Button   Nottingham, NH1:54:38 153475  508 CCB Racing
7 David Chomowicz   New York, NY1:58:58 67842  509 CRCA/SIDS Bikes NYC/www.Sidsbikes.com
8 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:00:34 174438  512 Bethel Cycle Sport Club
9 Gary Musgrove   Abington, MA2:01:39 230851  513 Bikebarnracing.com
10 Ron Beliveau   Granby, CT2:06:24 179909  506 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
11 Chris Logan   Keene, NH2:08:27 21464  598 Norms Ski and Bike
12 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:11:28 190114  519 Team Edge
13 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:13:57 8363  510 Team Edge
14 Roland Merk   Roxbury, CT2:15:04 265200  511 Bethel Cycle Sport Club
15 John Taloumis   Chicopee, MA2:23:50 243942  515 Cyclonauts
DNF Lawrence Woolson   Westmoreland, NH 38948  516 Norms Ski and Bike
DNF Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172  507 Pawling Cycle and Sport
DNF Steve Arsenault   Keene, NH 211263  505 Norms Ski and Bike

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan McKeon   Eastlongmeadow, MA0:55:49 311677  117 Family Bike
2 Scott Smith   Feeding Hills, MA0:55:55 376904  123 
3 Michael Owens   Richmond, VT0:59:18 350150  118 Belgen Cycles p/b BMC Bikes
4 Cole Ellison   Camden1:02:38 376153  122 
5 Josh Smith   1:04:51  120 
6 Benjamin Petro   Duxbury, MA1:08:37 352790  119 Bayhill Capital/Corner Cycle
7 Philip Hempstead   Northampton, MA1:10:10 303825  116 Northampton Cycling Club
8 Graden Beasley   Naugatuck, CT1:19:52 282795  121 Cycle Fitness Cycling Club

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Gudeahn   Brooklyn, CT0:51:06 339386  243 Bicycle Concepts
2 Andrew Grund   0:54:26  230 
3 Ryan O'Hara   Ketchum, ID0:54:43 194512  236 NorEast Cycling
4 Brandon Deschenes   Brooklyn, CT0:55:12 337676  241 Bicycle Concepts
5 Uri Halevi   Easthampton, MA0:55:20 188494  231 Bikereg.com Cycling Team
6 Aaron Rossi   Torrington, CT0:56:02 365777  245 
7 Tyler Conlon   Chestnut Ridge, NY0:56:08 341726  226 CCI Racing/Town Cycle Inc.
8 Brendan Mahoney   0:56:30  244 
9 Aaron Tauscher   Easthampton0:56:59 378666  240 Cycle Loft
10 J Rubell   Randolph, NJ0:57:09 367675  238 Team Martys
11 Kevin Dahlen   Shoreline, WA0:58:31 175905  227 Serious Cycles
12 Michael Downs   Holmdel, NJ1:02:59 253195  242 
13 Rich Gauvin   Dayville, CT1:03:29 310686  229 Danielson Adventure Sports
14 Jonathan Nable   Brighton, MA1:04:32 258458  235 HUP United
15 Stephen Simonds   1:07:41  247 M7 Advertising
16 Jeffrey Green   1:08:34  246 NEMBA Racing
17 Eric Pouliot   Fiskdale, MA1:09:13 258207  237 Deathrow Velo
18 John Hansson   1:19:30  232 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Cornish   Dobbs Ferry, NY0:53:42 287696  344 CRCA/Cycle life USA/GF Capitol
2 Craig Ross   Redding, CT0:54:08 72365  347 Stage1 Fusion Think
3 Robert Czepas   Middletown, CT0:54:40 236438  349 
4 Mohammad Dbeisi   Burlingtonton, CT0:57:02 342410  335 Team Edge
5 Tadd Clelland   0:57:15  333 Serious Cycles
6 Christian Eichele   Stamford, CT0:58:32 359726  337 CRCA/SIDS Bike NYC
7 Daniel Ward   0:59:57  343 Competitive Edge Cycling
8 Gregg Ferraris   Meriden, CT1:00:01 200168  345 Cheshire Cycle Racing
9 Jeffrey Dodd   Allendale, NJ1:00:16 245274  336 CCI Racing/Town Cycle Inc.
10 Joel Ramirez   Chicopee, MA1:01:35 311792  340 Northampton Cycling Club
11 Scott Decoteau   Longmeadow, MA1:03:00 289209  350 Competitive Edge Cycling
12 Kevin McCranie   West Greenwich, RI1:05:03 328818  339 
13 Nicholas Maggiore   Jamaica Plain, MA1:06:43 273376  346 B2C2 p/b Boloco
14 David Lambert   1:06:50  338 
15 Abel Tomkinson   Medford, MA1:07:25 280278  341 HUP United
16 Stephen Katuska   Trumbull, CT1:25:07 370597  342 
17 George Martin   1:31:10  348 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Pelletier   Woodland Park, CO0:56:25 96193  425 Team Edge
2 Carl Smith   0:57:23  431 
3 David Lattimer   Wilton, CT0:57:28 377273  420 
4 Matthew Snow   Fairfield, CT0:57:40 112195  434 Team Snowmen
5 Will Raymond   East Longmeadow, MA0:58:21 73188  426 Competitive Edge Cycling
6 Ken Dayton   Bristol, CT0:58:32 303736  438 Team Edge
7 Bradley Jones   0:58:42  417 
8 Anthony Catauro   0:59:36  408 Clark Brothers Racing/Likin Bikin
9 Joe Policarpio   Bristol, CT0:59:42 135669  491 Team Edge
10 John Allen   East Berlin, CT1:00:01 239954  405 Berlin Bicycle
11 Chris Franson   Roslindale, MA1:00:09 314516  412 Expo Wheelmen
12 Chip Baker   Needham, MA1:01:10 2309  406 HUP United
13 James Moran   Scottsdale, AZ1:01:34 374835  422 
14 Michael Hempstead   Northampton, MA1:02:00 211556  416 Northampton Cycling Club
15 Denis Niez   Woodbury, CT1:02:30 213043  424 
16 Eddie Kababik   Bristol, CT1:02:58 376071  419 
17 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:03:27 75160  411 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
18 Dan Goldberg   Redding, CT1:04:50 168547  440 Stage1 Fusion Think
19 Jeff Stickle   Sussex, NJ1:05:52 203382  433 Black Bear Cycling
20 Todd Harrington   Simsbury, CT1:06:10 376914  439 Team Edge
21 Pasquale Gigliotti   1:07:30  415 
22 David Schwartz   Oakland, NJ1:08:07 310335  429 Team Town Cycle
23 Sammy Neves   Stafford Springs, CT1:08:17 314484  423 Competitive Edge Cycling
24 Erik Tedesco   Bristol, CT1:08:42 308660  434 Team Edge
25 Rich Blair   1:09:13  407 Cycle Loft
26 Mark McKenney   Sandwich, MA1:10:20 266648  421 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
27 David Thompson   New Canaan, CT1:10:25 361211  435 CRCA
28 Emmanuel Juan   Danbury, CT1:10:42 263850  418 seventy2architects
29 Robert Cerdeira   Seymour, CT1:11:00 279202  409 
30 John Robertson   1:11:22  428 Union Velo
31 Bryan Funk   Bristol, CT1:11:43 332548  414 Team Edge
32 Adriano Frechel   San Antonio Texas1:14:29 303517  413 Team Jamin
33 Todd Richardson   1:24:58  427 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Beasley   Naugatuck, CT0:59:17 3030  597 Cycle Fitness Cycling Club
2 Claudio Mucci   Middlebury, CT1:00:14 67179  518 Team Nalini
3 Michael Schmidt   Ridgefield, CT1:00:39 188006  521 Ridgefield Cycle Sport Club
4 Don Crumrine   Washington Depot, CT1:01:09 352432  524 
5 David Powell   Longmeadow, MA1:01:18 253074  526 Competitive Edge Cycling
6 Bladdymir Coronel   Bloomingdale, NJ1:02:16 103299  528 Deathrow Velo/Native Eyewear
7 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:04:30 268805  516 Competitive Edge Cycling
8 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:04:58 146313  510 Springhill Racing
9 Brian Kelleher   Harwinton, CT1:05:03 239246  529 Team Edge
10 Mike Rossi   1:05:39  958 
11 John Weferling   East Longmeadow, MA1:05:59 272347  523 Competitive Edge Cycling
12 Juan Mendoza   Otter River, MA1:06:48 318990  517 Norms Ski and Bike
13 John O'Keefe   Coatesville, PA1:08:11 221845  519 Shirks
14 Matthew Juros   Haverhill, MA1:08:12 183600  513 Cycle Loft
15 Tri Vinh   Enfield, CT1:08:04 210717  522 Competitive Edge Cycling
16 Scott Kirschner   Roslindale, MA1:09:30 228644  514 Blue Hills Cycling Club/Canton Velo
17 John Lockwood   West Simsbury, CT1:10:19 175524  515 Createx-Benidorm-Eastern Bloc
18 John Torrey   South Daytona, FL1:10:39 199705  525 Norms Ski and Bike
19 Paul Ayoub   Naugatuck, CT1:25:13 153003  599 
20 David Holmander   Epsom, NH1:27:59 240201  512 Blue Steel Cyclery

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ekrem Ayhan   Hackettstown, NJ0:46:54 285024  147 Cycle Craft/Bulldogs
2 Casey Tanner   Holmes0:49:07 370873  146 Pawling Cycle and Sport
3 Trevor Chambers   Bolton, CT0:49:32 351996  143 Nerac Earth
4 Gabe Davis   0:53:00  144 Laurel
5 Austin Lawrence   0:53:03  135 Berlin High School
6 Harrison Dayton   Bristolbristol, CT0:53:07 346052  131 Team Edge
7 Kerem Ayhan   Hackettstown, NJ0:53:14 313618  148 Cycle Craft/Bulldogs
8 Will Schubert   0:55:21  159 
9 Milo Olson   West Hartford0:58:00 379704  140 
10 Jake Desmarais   Bristol, CT0:59:14 350154  145 Team Edge
11 Luke Niedziela   Southbury, CT1:03:03 369098  138 
12 Harrison Schreiner   1:05:40  158 
13 Owen Graham   1:06:00  132 
14 Geoff Magisaro   1:15:22  136 Berlin High School
15 John Nowik   1:15:33  139 Berlin High School
16 Braden McGrath   1:16:17  137 Berlin High School
17 Gabriel Kovacs   South Hadley, MA1:21:40 355944  134 Cycling Huns
18 Ahmad Hassan   1:29:22  133 Berlin High School
19 Dartanian Provost   Brewster1:37:27 367473  141 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
DNF Michael Cook     149 
DNF Randy Kirk   Avon, CT 212383  150 Eastern Bloc Cycling Club

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Daniello   Woodbridge, CT0:42:21 366051  261 Laurel
2 Bryan Carbone   Towaco, NJ0:42:26 336654  268 Knapp's Cyclery Racing
3 Benjamin Cleveland   0:46:29  260 
4 Will Lodge   0:51:51  267 
5 Gary Hoehne   Wallingford, CT0:55:30 261982  262 Cheshire Cycle Racing
6 John Maier   0:56:33  263 Gas Gas Unlimited
7 Owen Robbins   Simsbury, CT0:59:43 328772  269 Geekhouse Bikes
8 Ryan Uhlman   1:06:20  266 Team Vibrations
9 Jimmy Doyle   1:09:04  265 
DNF Scott Peaslee     264 Berlin High School

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Proxee   0:43:58  374 
2 Brett Severson   Colchester, CT0:45:28 380506  378 
3 David Anderson   Madison0:46:33 220897  382 Cheshire Cycle Racing
4 Dan Burke   0:47:34  366 
5 Brian Parker   East Haddam, CT0:47:40 345120  373 
6 Jeff Rizer   0:47:50  375 Bicycle Concepts
7 Harlen Lanes   Marlboroug, MA0:52:33 376394  372 
8 Michael Henry   La Jolla, CA0:53:23 370812  369 
9 Cooper Toth   0:55:09  379 
10 Thomas Rizer   0:58:03  376 Bicycle Concepts
11 Christian Roy   1:05:03  380 UMASS Med
12 Keif Bryant   Milford, CT1:15:09 376926  381 
13 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:17:02 239350  377 Tomatoes Racing
14 Graig Judge   Killingworth, CT1:21:13 263122  370 Interstate Batteries of CT
15 Kyle Griffin   1:29:02  368 
DNF Nick Degruttola     367 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Blair   0:47:11  733 Cylce Loft
2 Dave Schweitzer   Colchester, CT0:47:15 378902  741 
3 Mike Maximenko   0:51:55  746 
4 Matthew Waskiewicz   Bristol, CT0:54:16 291312  742 Team Edge
5 Nikolaus Wirth   New Fairfield, CT0:55:45 38683  743 Beacon Bombers
6 Kevin Cunningham   0:56:04  735 
7 William Davis   Ossining, NY0:56:20 296839  736 Beasleys Lock Shop
8 Jeffrey Collins   0:58:20  734 
9 Wade Swift   Preston, CT0:58:21 205853  744 
10 Kurt Peterson   Durham, CT0:59:55 277211  739 Laurel Bike Club
11 Thomas Ghoreyeb   Guilford1:00:00 227894  737 
12 Jim Arnold   Copper Mtn, CO1:02:34 172326  732 Berlin High School
13 Glenn MacGregor   Stafford Springs1:02:51 319682  738 Team Audi Northeast
14 Phil Damato   Waterbury, CT1:07:16 263574  745 
15 Thomas Quirk   1:17:17  740 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Siegel   0:54:38  596 
2 David Ames   Delaware, OH0:54:41 198391  594 
3 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA0:57:13 339584  592 Cycling Huns
4 Jon Powell   1:01:48  593 Windham Mt. Outfitters
5 Daniel Smiley   Burlington, CT1:18:27 243134  595 Team Edge

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jena Greaser   Newburyport, MA1:57:15 284803  155 NorEast Cycling
2 Molly Throdahl   Allendale, NJ1:58:33 260403  156 
3 Jane Pearson   Pound Ridge, NY1:59:38 212760  157 Yorktown Cycles-Raw Revolution
4 Bryna Blanchard   Troy, NY2:00:10 209883  152 North American Velo
5 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:02:22 103270  153 Bob's Red Mill pb Seven Cycles
6 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:05:36 261368  151 Danielson Adventure Sports
7 Kelly Dolan   Fairlee, VT2:09:58 270512  154 Mason Racing

Women - Cat 1 - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frances Morrison   Easthampton, MA2:00:59 241197  83 J.A.M. Fund/NCC
2 Christin Christoph   Leeds, MA2:10:09 353242  82 Competitive Edge Cycling
3 Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NY2:12:27 293835  81 Team Elevate Cycles

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:02:11 225308  94 Union Velo
2 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:21:00 201114  95 PVC/Casters
3 Shasta Jensen   New York, NY2:21:40 248090  93 Sids Bikes NYC
4 Loren Launen   Keene, NH2:28:00 157208  90 Norms Ski and Bike
5 Marjorie Bowen   Burlington, CT2:35:56 270116  92 Team Edge
6 Jennifer Hart   Jaffrey, NH2:36:28 367158  96 MTB Mind
DNF Megan Bilodeau   Easthampton, MA 192719  91 HUP United

Women - Cat 2 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyla McDermott   Brockton, MA1:08:39 339256  53 Bikebarnracing.com
2 Molly Hurford   Hampton, NJ1:10:58 289723  58 Colavita Racing
3 Melissa Page   Warwick, RI1:11:00 376662  55 Quadfire Racing NBX/Narrgansett Beer
4 Hannah Rossi   Allston, MA1:11:20 376693  57 B2C2 p/b Boloco
5 Jen Audia   Springfield, MA1:12:03 349508  51 Competitive Edge Cycling
6 Julianne Oberle   Feeding Hills, MA1:19:42 269237  54 NEBC p/b Cycle Loft
7 Leah Pappas-Barnes   Arlington, MA1:22:38 245564  56 HUP United

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vickie Monahan   Wethersfield, CT1:03:39 311059  72 Expo Wheelmen
2 Elizabeth Bove   Woodstock, CT1:07:00 368284  66 Danielson Adventure Sports
3 Tracy Gustafson   Dayville, CT1:11:38 360699  69 Danielson Adventure Sports
4 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:12:41 323776  71 Norms Ski and Bike
5 Heather Wentworth   Portsmouth, NH1:13:43 367957  74 Papa Wheelies
6 Pamela Fielding   East Longmeadow1:18:46 376346  67 Competitive Edge Cycling
7 Laurie Funk   1:21:30  68 Team Edge
8 Jessica Rockson   Sandwich, MA1:22:08 375775  73 Sea Sports/Cape Cod MTB Racing
10 Paula Williams   1:30:28  75 CCI Racing/Town Cycle Inc.

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gili Rusak   Albany, NY1:24:40 319836  31 Team Overlook

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Severson   Colchester, CT0:56:27 377193  37 
2 Crystal Gauvin   Dayville, CT1:01:05 349994  35 Danielson Adventure Sports/QV Velo
3 Kevan Coffey   1:04:02  38 
4 Brittany Oat   South Salem, NY1:30:13 347998  36 CCI Racing/Town Cycle Inc.

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Blair   1:00:03  41 Cycle Loft
2 Barbara Call   Ithaca Ny1:06:43 375801  42 Cycle Loft
3 Kathy Robbins   1:10:58  43 NBX Bikes/Narragansett Beer Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoCUOREBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee