Race Results for
RIVER BEND CRIT
POST FALLS, ID
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
2 Joey Reagan   Spokane, WA 276419   Baddlands Cycling Club
3 william mcpherson   Sandpoint 227307   
4 Alex Renner   Spokane, WA 60016   Baddlands Cycling Club
5 David Mahelona   Spokane, WA 212638   Emde Sports - Fitness Fanatics
6 James Thompson   Bonners Ferry 188816   
7 Kenneth Rudy   Spokane, WA 367974   Baddlands Cycling Club

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Long (1 - Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2 Shawn Howard (2 - Cat2)   Colbert, WA 190844   
3 Jared Nelson (1 - Cat1)   New Paltz, NY 118749   Team Rockford / Clif
4 Joe Baratto (2 - Cat1)   Seattle, WA 51702   Bikesale.com
5 Kaler Marshall (3 - Cat2)   Walla Walla, WA 321012   L'Ecole No. 41
6 Michael Gaertner (4 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
7 Travis Monroe (5 - Cat2)   Coeurdalene, ID 253956   Hammer Nutrition-CMG Racing Team
8 Mark Hinman (6 - Cat2)   Seattle, WA 195131   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Michael Emde (Cat1)   Spokane, WA 109163   Emde Sports - Fitness Fanatics

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Main (1 - Cat3)   Spokane, WA 49133   G.S. Gap
2 Travis Coleman (2 - Cat3)   Spokane, WA 60581   River City Red
3 Joe Baratto (1 - Cat1)   Seattle, WA 51702   Bikesale.com
4 Mark Hinman (1 - Cat2)   Seattle, WA 195131   Union Bay Cycling/Bikesale.com
5 Mark Knokey (2 - Cat2)   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
6 Bruce Johnson (3 - Cat3)   Liberty Lake, WA 120506   Two Wheeler/Specialized
7 Ron Belfils (1 - Cat4)   Spokane, WA 280342   Spokane Rocket Velo
8 Alan Petrie (4 - Cat3)   Liberty Lake, WA 27941   Spokane Rocket Velo
9 Robert Seeley (5 - Cat3)   Post Falls, ID 222544   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
10 Eric Ross (2 - Cat4)   Colbert, WA 296885   Spokane Rocket Velo
11 Royce Hogue (6 - Cat3)   Spokane, WA 49109   Spokane Rocket Velo
12 Joel Jones (7 - Cat3)   Colfax, WA 167647   River City Red

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Williamson (1 - Cat3)   Coeur D Alene, ID 38450   Two Wheeler/Specialized
2 Robert Fisher (2 - Cat3)   Spokane, WA 58261   Baddlands Cycling Club
3 Matthew Morra (1 - Cat4)   Moscow, ID 25110   University of Idaho
4 Joe Anchondo (2 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 313690   
5 Doug Hicks   Las Vegas, NV 368586   
6 James Bower (3 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 305672   Baddlands Cycling Club
7 Timothy Crum (4 - Cat4)   Spokane, WA 94190   
8 Gordy Bolstad (3 - Cat3)   Snohomish, WA 206957   Bikesale.com

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Harper   Spokane, WA 339224   
2 Cameron York   Colbert, WA 148725   Two Wheeler/Specialized
3 Brian Morra   Moscow, ID 288069   University of Idaho

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Clark   Kennewick, WA 293937   Firefighters Cycling Association
2 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016   Two Wheeler/Specialized
3 Patrick Lewis (1 - Cat4)   Ellensburg, WA 276335   Central Washington University
4 Curt DuPuis (2 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 114452   Vertical Earth
5 Scott Proost   Spokane, WA 339122   G.S. Gap
6 Jeff Yates (3 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 99753   Two Wheeler/Specialized
7 Joseph Bacala   Anchorage, AK 330938   Extreme Pita Racing
8 Doug Hicks   Las Vegas, NV 368586   
9 Doug Newell (4 - Cat4)   Spokane, WA 132234   Two Wheeler/Specialized
10 Henry Hamby   Spokane, WA 283095   G.S. Gap
11 Elijah McConnell-Perkins (1 - Cat5)   Spokane, WA 381483   
12 Jason Oestreicher (5 - Cat4)   Spokane , WA 339936   
13 Quentin Pounder (2 - Cat5)   Mead, WA 311261   Two Wheeler/Specialized
14 Whitney Griggs (6 - Cat4)   Walla Walla, WA 304655   Whitman College
15 James Barrett (7 - Cat4)   Belleville, MI 248958   
16 John Osterback (8 - Cat4)   Spokane 242826   Spokane Rocket Velo
17 David Mullen (3 - Cat5)   Eatonville, WA 306785   Tacoma Bike
DNF phillip love (Cat4)   Richland, WA 309932   Firefighters Cycling Association
DNF Thomas Leach (Cat4)   Spokane Valley, WA 102339   Kind Human Sports

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Sterner (1 - Cat3)   Coeur D Alene, ID 337468   Team REP

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Burke   Spokane, WA 297831   Baddlands Cycling Club
2 Lynn Creager   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
3 Suzanne TugmanEngel   Sagle, ID 374841   
4 Kerri Petersen   Spokane, WA 311775   Baddlands Cycling Club
5 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360316   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoUSACDFSpyCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee