Race Results for
Avondale Criterium #2
Avondale, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hemmerlin   Mesa, AZ 286193   Strada Racing Club
2 Lance Allen   Scottsdale, AZ 368995   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Mcnulty   Phoenix, AZ 275694   Fly Racing Team
2 Kyle Kent   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing Club
3 Kaden Sherwood   Queen Creek 337536   Two-Wheel Jones Racing
4 David Polley   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek
5 Levi Kramer   Scottsdale, AZ 353942   FASTER Performance Center

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Eddis-Finbow   Phoenix, AZ 359920   
2 Chaz Lane   Chandler Heights, AZ 335454   Two-Wheel Jones Racing
3 Chris Magras   Phoenix, AZ 367035   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Skinner   Anthem, AZ 306962   FASTER Performance Center
2 Joseph Lupien   Santa Maria 366765   Team Winded

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Austin Crosby   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
6 Miguel Aguirre   Yuma, AZ 343522   YBC Racing
7 Dorian Larios   Tolleson, AZ 366024   Team Winded
8 Clayton Stone   Anthem, AZ 330752   
9 Kenny Anderson   Anthem 366990   
10 Habib Sabbagh   Scottsdale, AZ 365769   
11 Simon Paige   Prescott, AZ 375001   
12 Lance Griffiths   Mesa 376941   
13 Edwyn Yocupicio   Yuma, AZ 375395   YBC Racing
DNF Ruben Alvarez Reyes   Somerton 368545   

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada
4 Juan Arellano   Yuma, AZ 291211   Yuma Bike Club
5 Don Henley   Phoenix, AZ 300281   Strada Racing Club
6 Zachary Kezirian   Scottsdale, AZ 365098   Notre Dame Strada
7 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   Team Winded
8 Michael Atkins   Tempe, AZ 276027   San Tan Racing
9 Royce Griffiths   Mesa, AZ 367283   Two-Wheel Jones Racing

Men - Cat 1/2 - Senior - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes (1 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Unity Racing
2 Justin Orkney (1 - Cat2)   Tucson, AZ 257895   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Javier Peris Eugnio      
4 Jonathan Parrish (2 - Cat1)   Chandler, AZ 147952   Bicycle Haus Elite
5 Michael Dziedzic (3 - Cat1)   Scottsdale, AZ 253798   Landis/Trek
6 Craig Streit (4 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252   Carlos OBriens Racing pb Tribe
7 Michael Castro (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 288720   Bicycle Ranch
8 Steven Muhle (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   
9 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Unity Racing
10 Clayton Peck (4 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   NBOUNDZ Racing
11 Eugene Boronow (5 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni U.S.A.
12 Paul Warner (6 - Cat1)   Boise, ID 349884   Team Bobs-Bicycles.com
13 William Westfall (5 - Cat2)   Phoenix, AZ 171794   Bicycle Haus Elite
14 Chris Poole (6 - Cat2)   Phoenix, AZ 120794   FASTER Performance Center
15 Joseph Lupien   Santa Maria 366765   Team Winded
16 Christopher Chase (7 - Cat2)   Marquette, MI 241064   RACC pb GG
17 Chris Aten (7 - Cat1)   Flagstaff, AZ 234254   White Mountain Road Club
18 Matthew Holecko (8 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Carlos OBriens Racing pb Tribe
19 Andre Mcnulty (9 - Cat2)   Tucson, AZ 260527   TriSports Cycling/Eclipse Racing
20 Scott Wall (10 - Cat2)   Broomfield, CO 237159   Bicycle Ranch
21 Link King (11 - Cat2)   Phoenix 86406   Bicycle Haus Racing
22 Matt Sniegowski (12 - Cat2)   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch
23 Scott Arnold (13 - Cat2)   Phoenix, AZ 1957   Bicycle Haus Racing
24 Joe Ebenroth (14 - Cat2)   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
25 Marcus Hayward (8 - Cat1)   Mesa, AZ 241388   Unity Racing
26 David Reid (9 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
27 James Kramer (10 - Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   FASTER Performance Center
28 Joe Susco (11 - Cat1)   Mesa, AZ 222729   Unity Racing
29 Jr Grabinger (12 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Bicycle Haus Elite
30 Brian Lemke (13 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Streit (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252   Carlos OBriens Racing pb Tribe
2 James Kramer (2 - Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   FASTER Performance Center
3 Brian Forbes (3 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Unity Racing
4 Andy Gracyalny (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 304990   GNARLUBE/LANDSHARK racing
5 Chris Poole (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 120794   FASTER Performance Center
6 Doren Bingham (2 - Cat2)   Tempe, AZ 235   Elbowz Racing
7 Daniel Bennett (4 - Cat1)   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
8 Michael Radcliff (3 - Cat2)   Tucson, AZ 294312   TriSports Cycling/Eclipse Racing
9 Todd Tankersley (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 273891   FASTER Performance Center
10 Brian Barrett (2 - Cat3)   Mesa, AZ 185409   
11 Clayton Peck (4 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   NBOUNDZ Racing
12 Tony Gonzales (3 - Cat3)   Lakewood , CA 309947   Arizona Masters Racing
13 Mark Ryan (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 298303   Team Pay 'N Take
DNF Dan Whitehill (Cat3)   Phoenix, AZ 186418   Arizona Masters Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eugene Boronow (1 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni U.S.A.
2 David Reid (2 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
3 Steven Muhle (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   
4 Brian Forbes (3 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Unity Racing
5 Clayton Peck (2 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   NBOUNDZ Racing
6 Bryan Antol (3 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
7 Brian Axelrod (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 305379   FASTER Performance Center
8 Link King (5 - Cat2)   Phoenix 86406   Bicycle Haus Racing
9 Mark Fosenburg (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
10 Walter Vaughan (4 - Cat1)   Vail, AZ 56619   White Mountain Road Club
11 Mark Bradley (2 - Cat3)   Gilbert, AZ 204760   Arizona Masters Racing
12 Keith Brodhagen (6 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
13 Christopher Wylie (7 - Cat2)   Colorado Springs Co. 274480   Fly Racing Team
14 Jim Woodburne (8 - Cat2)   Phoenix, AZ 236370   Fleming Wealth Strategies.com
15 David Craw (3 - Cat3)   Mesa, AZ 271720   FASTER Performance Center
16 Marten Ryerson (4 - Cat3)   Gilbert, AZ 142167   Bicycle Haus Racing
17 Jeff Homan (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
18 Todd Tankersley (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 273891   FASTER Performance Center
19 David Genovese (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 176999   FASTER Performance Center
20 Kevin Harsley (6 - Cat3)   Tucson, AZ 107784   TriSports Cycling/Eclipse Racing
21 Kevin Kirkwood (5 - Cat1)   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
22 Corky Kurtz (9 - Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
23 Bryan Staub (7 - Cat3)   Gilbert, AZ 175776   Arizona Masters Racing
24 Brian Lemke (6 - Cat1)   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
25 Brent Graham (3 - Cat4)   Fountain Hills, AZ 313582   Bicycle Haus Racing
26 Daniel Bennett (7 - Cat1)   San Simon, AZ 49417   Landis/Trek
27 Daniel Redivo (4 - Cat4)   Mesa, AZ 107652   Landis/Trek
28 Mark Herrington (8 - Cat3)   Tucson, AZ 42581   02 Modern Fitness
29 Kenneth Doss (9 - Cat3)   Glendale, AZ 9873   Camelback Bike Club
30 Geoff Chalmers (10 - Cat3)   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
31 Luis Gonzalez (5 - Cat4)   Scottsdale, AZ 53600   Arizona Masters Racing
32 Brian Marcucci (11 - Cat3)   Phoenix, AZ 221141   Landis/Trek
33 Steve Donaldson (12 - Cat3)   Phoenix, AZ 248555   CVC / FRANCO Racing
34 Lewis Freed (13 - Cat3)   Mesa, AZ 90606   FASTER Performance Center
35 David Straus (14 - Cat3)   Phoenix, AZ 34380   Procon Cycling

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Brodhagen (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
2 Mark Fosenburg (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
3 James Keegan (1 - Cat4)   Prescott, AZ 273532   YBC Racing
4 Jeff Doss   Scottsdales, AZ 338242   Arizona Masters Racing
5 Keith Isaacson (2 - Cat3)   Chino Valley, AZ 196239   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
6 Corky Kurtz (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
7 Kurt Kroemer (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 200910   FASTER Performance Center
8 Lionel Space (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 197647   Focus Racing
9 Joe Struttmann (3 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing/Paragon Cycling
10 Mark Peters (4 - Cat3)   Phoenix, AZ 206159   Arizona Masters Racing
11 Bob Jackson (4 - Cat4)   Phoenix, AZ 365910   
12 Jay Silvestri (5 - Cat4)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe Racing
13 Jim Penn (6 - Cat4)   Goodyear, AZ 41867   Fleming Wealth Strategies.com
14 Greg Barrett (5 - Cat3)   Scottsdale, AZ 183203   Fleming Wealth Strategies.com
15 James Browning (7 - Cat4)   Phoenix, AZ 336502   FASTER Performance Center
16 John Suriano (8 - Cat4)   Chandler, AZ 274765   Curbside Cyclery Racing Team
17 Doug Forsha (9 - Cat4)   Scottsdale, AZ 155879   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
18 Karl Schindler (10 - Cat4)   Tucson, AZ 100996   
19 Louis Vergne (6 - Cat3)   Phoenix, AZ 36610   Arizona Masters Racing
20 Mike Parrish (11 - Cat4)   Chandler, AZ 146176   Landis/Trek
21 Mitch Hyra (7 - Cat3)   Glenwood Springs, CO 193033   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
22 Kenneth Doss (8 - Cat3)   Glendale, AZ 9873   Camelback Bike Club
23 Derek Gittings (9 - Cat3)   Chandler, AZ 72832   Honeywell Cycling
24 Richard Snyder (10 - Cat3)   Paradise Valley, AZ 180661   Arizona Masters Racing

Men - Cat 2/3 - Senior - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Skinner (1 - Cat2)   Anthem, AZ 306962   FASTER Performance Center
2 Matthew Connors   Scottsdale, AZ 196490   
4 Rick Bucher (2 - Cat2)   Carefree, AZ 5317   Bicycle Haus Racing
5 Jason Kelly (1 - Cat3)   Prescott, AZ 287284   Carlos OBriens Racing pb Tribe
6 Matthew Holecko (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Carlos OBriens Racing pb Tribe
7 Bryan Antol (4 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
8 Christopher Wylie (5 - Cat2)   Colorado Springs Co. 274480   Fly Racing Team
9 Robert Dolman (6 - Cat2)   Scottsdale, AZ 186426   Camelback Bike Club
10 Michael Misevch (2 - Cat3)   Tucson, AZ 290204   Aggress
11 Shawn Mcnally (7 - Cat2)   Scottsdale, AZ 296108   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
12 Owen Graves (3 - Cat3)   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus Racing
13 Christopher Chase (8 - Cat2)   Marquette, MI 241064   RACC pb GG
14 Joshua Smith (9 - Cat2)   Erie, CO 215580   TriSports Cycling/Eclipse Racing
15 Stephen Marcucci (4 - Cat3)   Phoenix, AZ 223146   Team Winded
16 Gabriel Santoyo (10 - Cat2)   Scottsdale, AZ 332166   Bicycle Haus Racing
17 Jestin Kuettel (11 - Cat2)   Phoenix, AZ 131144   Bicycle Ranch
18 Andy Gracyalny (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 304990   GNARLUBE/LANDSHARK racing
19 Christian Maldonado (12 - Cat2)   Vail, AZ 305869   TriSports Cycling/Eclipse Racing
20 Zach Stelling (13 - Cat2)   Scottsdale, AZ 285879   Carlos OBriens Racing pb Tribe
21 Michael Radcliff (14 - Cat2)   Tucson, AZ 294312   TriSports Cycling/Eclipse Racing
22 David Straus (6 - Cat3)   Phoenix, AZ 34380   Procon Cycling
23 Brian Barrett (7 - Cat3)   Mesa, AZ 185409   
24 Timothy Risley (8 - Cat3)   Phoenix, AZ 52596   Fleming Wealth Strategies.com
25 Philip Wilson (9 - Cat3)   Phoenix, AZ 38573   Fleming Wealth Strategies.com
26 Steve Donaldson (10 - Cat3)   Phoenix, AZ 248555   CVC / FRANCO Racing
27 Joe Ebenroth (15 - Cat2)   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
28 Sabrina Forbes   Mesa, AZ 272258   Two-Wheel Jones Racing
29 Geoff Chalmers (11 - Cat3)   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
30 Andre Mcnulty (16 - Cat2)   Tucson, AZ 260527   TriSports Cycling/Eclipse Racing
31 Kevin Harsley (12 - Cat3)   Tucson, AZ 107784   TriSports Cycling/Eclipse Racing
32 Dan Whitehill (13 - Cat3)   Phoenix, AZ 186418   Arizona Masters Racing
33 Brock Boring (14 - Cat3)   Scottsdale, AZ 134433   Bicycle Haus Racing
34 Andrew Sniegowski (15 - Cat3)   Phoenix, AZ 233197   Camelback Bike Club
35 Tracey Perez (17 - Cat2)   Phoenix, AZ 299436   TriSports Cycling/Eclipse Racing
36 Benjamin Lair (18 - Cat2)   Tucson, AZ 149788   TriSports Cycling/Eclipse Racing
37 Jeffrey Kluve (19 - Cat2)   Phoenix, AZ 56497   Carlos OBriens Racing pb Tribe
38 Scott Schraff (16 - Cat3)   Phoenix, AZ 31778   Bicycle Haus Racing
39 Elliot Anderson (17 - Cat3)   Tucson, AZ 259990   
40 Joshua Christensen (18 - Cat3)   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe

Men - Cat 3/4 - Senior - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Axelrod   Phoenix, AZ 305379   FASTER Performance Center
2 Steve Jenkins (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 237021   Tribe Multisport
3 Jaycen Brown (2 - Cat3)   Mesa, AZ 333330   Bicycle Haus Racing
4 Joshua Smith   Erie, CO 215580   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 David Julien (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 220722   Procon Cycling
6 Matthew Connors   Scottsdale, AZ 196490   Bicycle Ranch
7 Jason Boles (4 - Cat3)   Tempe, AZ 84491   Camelback Bike Club
8 Christian Maldonado   Vail, AZ 305869   TriSports Cycling/Eclipse Racing
9 Nardo Rodriguez (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 155571   Focus Racing
10 Andrew Cope (6 - Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
11 Shawn Mcnally   Scottsdale, AZ 296108   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
12 Jeff Homan (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
13 Greg Barrett (7 - Cat3)   Scottsdale, AZ 183203   Fleming Wealth Strategies.com
14 Dominic Suozzi (8 - Cat3)   San Pedro, CA 337242   FASTER Performance Center
15 David Genovese (9 - Cat3)   Phoenix, AZ 176999   FASTER Performance Center
16 Zach Stelling   Scottsdale, AZ 285879   Carlos OBriens Racing pb Tribe
17 Benton Leitner (10 - Cat3)   Tucson, AZ 304269   02 Modern Fitness
18 Tony Gonzales (11 - Cat3)   Lakewood , CA 309947   Arizona Masters Racing
19 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
20 Daryll Mckenzie (12 - Cat3)   Marana, AZ 138171   Team Rhino
21 Edward Wimmer (13 - Cat3)   Erlanger, KY 312686   Darkhorse Racing
22 Scott Ford (14 - Cat3)   Anthem, AZ 298798   Team Winded
23 Rodolfo Espino (2 - Cat4)   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
24 Mitch Hyra (15 - Cat3)   Glenwood Springs, CO 193033   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
25 Leroy Walters   Encinitas, CA 299611   Camelback Bike Club
26 Marco Valente (3 - Cat4)   Vail, AZ 289650   Tachycardia Racing
27 Justin Bush (4 - Cat4)   Phoenix, AZ 233959   Team Upland p/b Sustainable Cycling
28 James Winebrenner (16 - Cat3)   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus Racing
29 Elliot Anderson (17 - Cat3)   Tucson, AZ 259990   TriSports Cycling/Eclipse Racing
30 Derek Rich (5 - Cat4)   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek
31 Raymond Papineau (18 - Cat3)   Anthem, AZ 27190   Arizona Masters Racing
32 David Craw (19 - Cat3)   Mesa, AZ 271720   FASTER Performance Center
33 Nicholas Risher (6 - Cat4)   Phoenix, AZ 328792   Swiss American Racing Team
34 Michael Hershauer (7 - Cat4)   Gilbert, AZ 295716   Focus Racing
35 Michael Misevch (20 - Cat3)   Tucson, AZ 290204   Aggress
36 Jake Spelman (21 - Cat3)   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center
37 Nathaniel Coghlan (8 - Cat4)   Phoenix, AZ 291461   Bicycle Haus Racing
38 Kevin Harsley (22 - Cat3)   Tucson, AZ 107784   TriSports Cycling/Eclipse Racing
39 Braden Bott (9 - Cat4)   Phoenix, AZ 323426   Carlos OBriens Racing pb Tribe
40 Bryan Staub (23 - Cat3)   Gilbert, AZ 175776   Arizona Masters Racing
41 Dave Magras (10 - Cat4)   Phoenix, AZ 305147   Fleming Wealth Strategies.com
42 James Delaney (11 - Cat4)   Phoenix, AZ 100658   Carlos OBriens Racing pb Tribe
43 Joshua Christensen (24 - Cat3)   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe
44 Dave Garland (25 - Cat3)   Phoenix, AZ 12844   Mission Berry Farms Cycling
45 Aaron Einfrank (12 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334616   Bicycle Haus Racing
46 Timothy Fleming (26 - Cat3)   Scottsdale, AZ 204049   Fleming Wealth Strategies.com
47 Brock Boring (27 - Cat3)   Scottsdale, AZ 134433   Bicycle Haus Racing

Men - Cat 4/5 - Senior - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 Craig Orozco   Tucson, AZ 334188   Summit Velo
3 Jay Warner (1 - Cat4)   Anthem, AZ 291501   FASTER Performance Center
4 Jaycen Brown   Mesa, AZ 333330   Bicycle Haus Racing
5 Jeff Homan (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334360   Bicycle Ranch
6 Greg Khan (3 - Cat4)   Scottsdale, AZ 343540   
7 Dominic Suozzi   San Pedro, CA 337242   FASTER Performance Center
8 Chaz Lane   Chandler Heights, AZ 335454   Two-Wheel Jones Racing
9 Mark Herrington   Tucson, AZ 42581   02 Modern Fitness
10 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
11 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   02 Modern Fitness
12 James Winebrenner   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus Racing
13 Thomas Bawden (4 - Cat4)   Phoenix, AZ 142069   Landis/Trek
14 Matthias Wolf (5 - Cat4)   Phoenix, AZ 360939   Bicycle Haus Racing
15 Daniel Redivo (6 - Cat4)   Mesa, AZ 107652   Landis/Trek
16 Justin Bush (7 - Cat4)   Phoenix, AZ 233959   Team Upland p/b Sustainable Cycling
17 Derek Rich (8 - Cat4)   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek
18 Nick Thorpe (9 - Cat4)   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada
19 Juan Arellano (10 - Cat4)   Yuma, AZ 291211   Yuma Bike Club
20 Christopher Traynor (11 - Cat4)   Phoenix, AZ 113638   
21 Aaron Kerth (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 364821   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
22 Nicholas Risher (12 - Cat4)   Phoenix, AZ 328792   Swiss American Racing Team
23 Joe Struttmann (13 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing/Paragon Cycling
24 Allen Antonelli (14 - Cat4)   El Mirage, AZ 367117   
25 Braden Bott (15 - Cat4)   Phoenix, AZ 323426   Carlos OBriens Racing pb Tribe
26 Claude Burkhardt (2 - Cat5)   Scottsdale, AZ 343468   
27 Michael Hershauer (16 - Cat4)   Gilbert, AZ 295716   Focus Racing
28 Nardo Rodriguez   Phoenix, AZ 155571   Focus Racing
29 Royce Griffiths (17 - Cat4)   Mesa, AZ 367283   Two-Wheel Jones Racing
30 JD Gauthier   Jamaica, NY 365321   Bicycle Planet Racing
31 Aaron Lord (3 - Cat5)   Phoenix, AZ 367492   
32 Colin Taira   Phoenix, AZ 304380   Bicycle Haus Racing
33 Derron Woodfork (18 - Cat4)   Scottsdale, AZ 256264   Fleming Wealth Strategies.com
34 Aaron Einfrank (19 - Cat4)   Scottsdale, AZ 334616   Bicycle Haus Racing
35 Andrew Smith (20 - Cat4)   Mill Valley, CA 296574   Camelback Bike Club
36 Nathaniel Coghlan (21 - Cat4)   Phoenix, AZ 291461   Bicycle Haus Racing
37 Marco Valente (22 - Cat4)   Vail, AZ 289650   Tachycardia Racing
38 Mike Savastio (4 - Cat5)   Scottsdale, AZ 365497   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
39 Stephen Duffy (23 - Cat4)   Gilbert, AZ 275769   
40 Adam Weber (24 - Cat4)   Scottsdale, AZ 168339   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
41 Timothy Miller (25 - Cat4)   Sedona, AZ 357100   San Tan Racing/Paragon Cycling
42 Thomas Keating (26 - Cat4)   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
43 Mike Giacini (27 - Cat4)   Glendale, AZ 237506   Swiss American Bicycle Club
44 Derek Sonderegger (28 - Cat4)   Flagstaff, AZ 366176   Flagstaff Cycling
45 Steven Walmsley (29 - Cat4)   Anthem, AZ 305577   FASTER Performance Center
46 Kevin Huenneke (30 - Cat4)   Tucson, AZ 336422   
47 Scott Handler (5 - Cat5)   Tucson, AZ 342066   
48 Noah Fay (31 - Cat4)   Tucson, AZ 342314   Summit Velo
49 Chris Ashton (32 - Cat4)   San Francisco 365342   Bicycle Haus Racing
50 Dorian Larios   Tolleson, AZ 366024   Team Winded
51 Bill Parmentier (33 - Cat4)   Gilbert, AZ 255578   Bicycle Haus Racing
52 Jason Glover (6 - Cat5)   Chandler, AZ 367570   Strada Racing Club
53 Stephen Banta   Tempe, AZ 289487   NBOUNDZ Racing
54 Randy Boles (34 - Cat4)   Tempe, AZ 304215   Bicycle Haus Racing
55 Gary Sorenson      

Men - Cat 5 - Senior - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Mccombs   Gilbert, AZ 135602   
2 Chris Ashton   San Francisco 365342   Bicycle Haus Racing
3 Daniel Parkman   Tucson, AZ 359379   Southwest Hand Cycling Team
4 Greg Khan   Scottsdale, AZ 343540   
5 Matthias Wolf   Phoenix, AZ 360939   Bicycle Haus Racing
6 Timothy Miller   Sedona, AZ 357100   San Tan Racing/Paragon Cycling
7 Alex Armando   El Dorado Hills, CA 367753   
8 Christopher Traynor   Phoenix, AZ 113638   
9 Joe Withers   Santa Rosa 266308   
10 Benjamin Galloway   Gilbert, AZ 366749   Honeywell Cycling
11 Mark Feser   Scottsdale, AZ 349216   
12 Aaron Kerth   Phoenix, AZ 364821   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
13 Gregory Albert   Scottsdale, AZ 319056   Strada Racing Club
14 Lance Eddis-Finbow   Phoenix, AZ 359920   
15 Brian Rees   Phoenix, AZ 270197   Velossimo Racing
16 Jason Glover   Chandler, AZ 367570   Strada Racing Club
17 Noah Fay   Tucson, AZ 342314   Summit Velo
18 Mark Ryan   Phoenix, AZ 298303   Team Pay 'N Take
19 Ramon Garcia   Phoenix, AZ 303419   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
20 Brandon Mcnulty   Phoenix, AZ 275694   Fly Racing Team
21 Heath Pyle   Gilbert, AZ 142308   Focus Racing
22 Clifford Frink   Scottsdale, AZ 352412   
23 Allen Antonelli   El Mirage, AZ 367117   
24 Kevin Huenneke   Tucson, AZ 336422   
25 Mike Savastio   Scottsdale, AZ 365497   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
26 Claude Burkhardt   Scottsdale, AZ 343468   
27 David Nicholls   Cave Creek, AZ 296085   
28 Nik Hammarberg   Fountain Hills, AZ 332538   Carlos OBriens Racing pb Tribe
29 Scott Handler   Tucson, AZ 342066   
30 David Roppel   Mesa, AZ 201133   
31 Robert Lange   Scottsdale, AZ 367775   
32 Matthew Graustein   Litchfield Park, AZ 324424   DNA Cycles Racing
33 Jeffrey Stanton   Chandler, AZ 316848   Strada Racing Club
35 Robert Mcnulty   Phoenix, AZ 125724   Swiss American Racing Team
36 Derek Sonderegger   Flagstaff, AZ 366176   Flagstaff Cycling
37 Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   Bicycle Haus Racing
38 David Molyneux   Glendale, AZ 359017   
39 Dan Ranshaw   Cave Creek, AZ 336204   Strada Racing Club
40 Keith Berkshire   Mesa, AZ 111911   FASTER Performance Center
41 Brian Murphy   Goodyear, AZ 256483   
42 Larry Demik   Mesa, AZ 366815   Two-Wheel Jones Racing
43 Jason Brumm   Gilbert, AZ 369238   Strada Racing Club
44 Jason Kaller   Phoenix Az 364889   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
45 David Katz   Gilbert, AZ 366044   Strada Racing Club
DNF J Salontai II   Chandler, AZ 365774   Focus Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Eaton   Mesa, AZ 333990   Two-Wheel Jones Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Nicholls   Cave Creek, AZ 356742   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Cocuzza   Cave Creek, AZ 294160   Notre Dame Strada

Women - Senior - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina Forbes   Mesa, AZ 272258   Two-Wheel Jones Racing
2 Jill Sugg   Anthem, AZ 270889   Jobing.com Women's Racing
3 Mary Hall   Scottsdale, AZ 176755   Landis/Trek
4 Kathleen Connolly   Gilbert, AZ 304000   Two-Wheel Jones Racing
5 Tracey Perez   Phoenix, AZ 299436   TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Kathy Eaton   Mesa, AZ 306279   Two-Wheel Jones Racing
7 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Jobing.com Women's Racing
8 Christine Phillips   Chandler, AZ 264011   Strada Racing Club
9 Kapri Gonzales   Queen Creek, AZ 307416   White Mountain Road Club
10 Louisa Larson   Glendale, AZ 287779   Jobing.com Women's Racing
11 Michelle King   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas
12 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   
13 Patricia Dowd   Bozeman, MT 262121   Team REP

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle King (1 - Cat1)   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas
2 Karen Kelly (1 - Cat4)   Cave Creek, AZ 322314   Strada Racing Club
3 Leann Land (2 - Cat4)   Scottsdale, AZ 354858   Strada Racing Club

Women - Cat 4 - Senior - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tricia Jones   Mesa, AZ 303081   Two-Wheel Jones Racing
2 Laura Somak   Phoenix, AZ 296019   Jobing.com Women's Racing
3 Heidi Melendez   Clayton Ca 360643   Team Vitesse
4 Laura Birdwell   Tempe, AZ 331584   Jobing.com Women's Racing
5 Melissa Green   Phoenix, AZ 342108   Jobing.com Women's Racing
6 Michele Bene   Scottsdale, AZ 360561   Jobing.com Women's Racing
7 Reiley Pankratz   Tempe, AZ 366517   Green Team
8 Simona Garbarino   Phoenix, AZ 364962   Two-Wheel Jones Racing
9 Lucy Kovari   Scottsdale, AZ 368332   Jobing.com Women's Racing
10 Trisha Coffman   Phoenix, AZ 367050   Jobing.com Women's Racing
11 Betsy Chernoff   Tempe, AZ 366792   White Mountain Road Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMOCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee