Race Results for
Washington State Individual Time Trial Championshi
Tenino, WA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Arden   Seattle, WA00:54:09 1873   Apex Racing Team
2 David Gordon   Olympia, WA00:54:25 279863   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 Mark Franks   North Bend, WA00:55:12 183911   Herriott Sports Performance
4 Scott Torkelson   Olympia, WA00:55:51 35771   Old Town Bicycle (OTB)
5 Tom Potter   Browns Point, WA00:56:11 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 Larry Boyer   Seattle, WA00:56:33 268153   Pain Cave Productions
7 Jeff Pfost   Seattle, WA00:56:46 67360   Apex Racing Team
8 Peter Miller   Seattle, WA00:57:11 292874   Apex Racing Team
9 Joe Little   Marysville, WA00:57:20 319968   Emerald City Cycling Club
10 David Ryan   Jackson, WY00:57:45 30982   SCCA/Starbucks Cycling
11 John Austin   Seattle00:58:41 157301   Old Town Bicycle (OTB)
12 Dave Reed   Seattle, WA00:58:53 163525   Herriott Sports Performance
13 Bill Serantoni   Normandy Park, WA00:59:14 302728   Apex Racing Team
14 Richard Daifuku   Mercer Island, WA00:59:57 237201   Emerald City Cycling Club
15 Scott Stolnack   Seattle, WA01:00:00 369153   
16 Robert Sackett - Converse   Enumclaw, WA01:00:50 166554   Cycle Therapy-4 Corners Cycling
17 David Swanson   Bellevue, WA01:02:07 102515   Puget Sound Cycling Club
18 David Barrett   Tacoma, WA01:03:02 377951   
19 Mark Follmer   Renton, WA01:03:34 225619   Cycle Therapy-4 Corners Cycling
20 Dale Harless   Bellevue, WA01:04:33 57571   Cycle U
21 Steve Thompson   Seattle, WA01:04:51 287800   Union Bay Cycling/Bikesale.com
22 Michael Scupine   Seattle, WA01:05:17 381494   
23 Charles Caswell   Seattle, WA01:05:30 255484   SCCA/Starbucks Cycling
24 David Friedt   Mercer Island, WA01:07:30 209057   Cucina Fresca Cycling Team
25 Denny Niles   Olympia, WA01:08:11 281026   

Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Patterson   00:54:17   
1 Steve Matson   Tacoma, WA00:54:17 171544   Old Town Bicycle (OTB)

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Dickinson   Seattle, WA00:20:34 329894   Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Jeffrey Philipson   Seattle, WA00:26:00 309983   Northwest Velo

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander West   Covington, WA00:17:35 278369   
2 Lewis Whiley   Olympia, WA00:18:11 351580   Revel Consulting/Rad Racing NW
3 Layton Carroll- Novack   Seattle, WA00:18:41 368622   Northwest Velo
4 Jarrett Aregger   Kent, WA00:18:57 285209   JL Velo Racing Team
5 Anthony Bowmer   Bellingham, WA00:22:12 288916   Fanatik Bike Co.

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Peterson   Seattle, WA00:31:34 354994   JL Velo Racing Team
2 Cooper Rombold   Bellingham, WA00:34:06 371675   Fanatik Bike Co.
3 Theo Arden   Seattle, WA00:37:12 292530   JL Velo Racing Team

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max O'Neal   Seattle, WA00:29:28 229273   HSP
2 Erik Philipson   Seattle, WA00:40:02 281375   Northwest Velo

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian McKissick (1 - Cat1)   Seattle, WA00:48:33 172573   Audi
2 James Stangeland (2 - Cat1)   Seattle, WA00:50:42 208222   Keller Rohrback Cycling
3 Colby Wait-Molyneux   Vancouver, WA00:50:45 293479   Hammer Nutrition/CMG Racing Team
4 Ian Tubbs (3 - Cat1)   Bellevue, WA00:51:37 111313   Audi
5 Brian Hitchcock (1 - Cat2)   Seattle, WA00:51:50 284741   HSP
6 Ian Mensher (4 - Cat1)   Seattle, WA00:51:56 156693   Keller Rohrback Cycling
7 Shawn Ongers (5 - Cat1)   Walla Walla, WA00:52:51 220235   Audi
8 Colin Gibson   Seattle, WA00:52:54 250723   Hagens Berman Cycling
9 Cory Custer (2 - Cat2)   Seattle, WA00:53:03 104062   HSP
10 Bill Booth (3 - Cat2)   Seattle, WA00:53:11 333350   Apex Racing Team
11 Joseph Baum (4 - Cat2)   Seattle, WA00:53:20 54315   Garage Racing
12 Alex Telitsine   Renton, WA00:54:03 253377   FareStart
13 Will Teal (5 - Cat2)   Seattle, WA00:54:25 318226   HSP
14 Zachary Jones (6 - Cat2)   Kent, WA00:56:17 225834   Garage Racing
DNF Steve Fisher (Cat1)   Seattle, WADNF 204225   Hagens Berman Cycling

Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Berntson   Port Orchard, WA00:52:39 179545   Garage Racing
2 Bradford Kilcline (1 - Cat2)   Kirkland, WA00:53:44 254141   HSP
3 John McAllister (1 - Cat3)   Redmond, WA00:53:56 306966   HSP
4 Chadwick Clarke (2 - Cat3)   Bellingham, WA00:54:43 263383   Fanatik Bike Co.
5 Stewart Bowmer   Bellingham, WA00:55:29 236751   Fanatik Bike Co.

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Baumeister   Redmond, WA00:52:16 286284   Apex Racing Team
2 Tim Smith   Olympia, WA00:53:22 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 Alex Walker   Tacoma, WA00:53:55 212549   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
4 jason connell   Lynnwood, WA00:55:46 305679   Apex Racing Team
5 Travis Biechele   Seattle, WA00:56:02 294358   Apex Racing Team
6 Vern Cole   Kent, WA00:56:47 65114   SCCA/Starbucks Cycling
7 Ronald Sielinski   Redmond, WA00:57:37 260190   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
8 Jesse Nofziger   Issaquah, WA00:57:44 307040   FareStart
9 Keiichi Otani   Kirkland, WA00:58:20 289231   Lake Washington Velo
10 David OBrien   Olympia, WA00:58:33 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
11 Edward Rosenberg   Seattle, WA01:00:42 286466   Apex Racing Team
12 Matt Sheeks   Woodinville, WA01:25:52 126131   

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fry   Baton Rouge La00:55:21 331420   
2 Andrew Austin   University Place, WA00:55:52 316276   Old Town Bicycle (OTB)
3 Michael Finley   Bellingham, WA00:55:57 357792   Fanatik Bike Co.
4 Tim Farrell   Seattle, WA00:56:13 292499   FareStart
5 Andrew Eisen   Seattle, WA00:56:57 305019   FareStart
6 John Kodin   Bellingham, WA00:57:09 244157   Fanatik Bike Co.
7 Jordan Bressler   Dupont, WA00:57:28 358593   
8 Ludo Max   Seattle, WA00:57:35 355916   HSP
9 Erich Alonzo   Seattle, WA00:57:45 225220   Apex Racing Team
10 Philip Newman   Seattle, WA00:58:30 361796   Lake Washington Velo
11 Michael Smith   Covington, WA00:58:50 260672   Bike Masters- WA
12 David Wingate   Seattle, WA00:59:52 338644   Bikesale.com
13 Larry Baker   University Place, WA01:00:57 258014   Old Town Bicycle (OTB)
14 Peter Hinckley   Seattle, WA01:01:04 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Men - Cat 4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Nelson (1 - Cat4)   Puyallup, WA00:58:14 239255   Old Town Bicycle (OTB)
2 Curtis Baird (2 - Cat4)   Olympia, WA01:02:02 331666   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 Samuel Best   Yelm, WA01:02:28 340892   
4 Justin Chan (1 - Cat5)   Edmonds, WA01:02:42 340776   Slalom Consulting Racing
5 Matt Niles (3 - Cat4)   Olympia, WA01:03:17 371945   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 Lewis Wright (2 - Cat5)   Olympia01:10:48 381256   

Men - Cat 4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Cumming (1 - Cat4)   Seattle, WA00:54:53 293064   Motofish Racing
2 Timothy Reinholtz (1 - Cat5)   Bellingham, WA00:56:01 244686   Fanatik Bike Co.
3 John Alving (2 - Cat4)   Seattle, WA00:56:58 299088   Apex Racing Team
4 Brett Gaspers (3 - Cat4)   Edmonds, WA00:57:10 222902   Apex Racing Team
5 Erik Hokanson   Bellingham, WA00:57:45 365003   Fanatik Bike Co.
6 John Rodgers (4 - Cat4)   Tacoma, WA00:58:21 264341   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
7 Alex Votry (5 - Cat4)   Edmonds, WA00:58:35 330594   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
8 David Acheson (6 - Cat4)   Winthrop, WA00:58:51 1083   Methow Valley Cycling
9 Daniel Liberator (7 - Cat4)   Seattle, WA00:59:38 125693   Cucina Fresca Cycling Team
10 David Meyers (8 - Cat4)   Bellevue, WA00:59:41 24225   Apex Racing Team
11 Mark Rogers (9 - Cat4)   Woodinville, WA00:59:55 269636   Lake Washington Velo
12 Michael Clarke (2 - Cat5)   Bellingham, WA01:00:18 339950   Fanatik Bike Co.
13 Robert Hoyt (10 - Cat4)   Kirkland, WA01:03:51 310616   Bikesale.com
14 David Inadomi (11 - Cat4)   Woodway, WA01:04:10 303930   SCCA/Starbucks Cycling
15 Steve Breaux (12 - Cat4)   Seattle, WA01:06:52 160349   

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Roseberry   Seattle, WA00:53:55 290347   
2 Chris deVos   Seattle, WA00:56:46 381210   
3 Nick Johnson   Tacoma, WA00:58:47 381507   
4 raymond bowling   Lacey, WA00:58:52 366179   
5 Evan Blanshan   Seattle, WA01:00:05 379167   
6 Joe Eickhoff   Elkhorn, NE01:00:52 352950   Fischer Plumbing Cycling Team
7 Ken Nakata   Seattle, WA01:01:15 98887   Cycle U
8 Jed Bingle   Tumwater, WA01:01:48 381297   
9 Gary Cummins   Renton, WA01:02:56 335130   
10 Bukie Mabayoje   Hillsboro, OR01:07:24 332662   

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandria Bowmer   Bellingham, WA00:23:34 341488   Fanatik Bike Co.

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eleanor James   Seattle, WA00:20:20 297799   JL Velo Racing Team
2 Sarah Patera   Orting, WA00:25:06 374558   JL Velo Racing Team

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Mallory   Bellingham, WA00:37:23 285753   Shuksan Velo Club

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Youmans   Ketchum, ID00:32:10 268528   Keller Rohrback Cycling

Women - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhae-Christie Shaw   Seattle, WA00:53:30 405043   
2 Michele Conrad (1 - Cat1)   Seattle, WA00:58:39 157480   Keller Rohrback Cycling
3 Jennifer Burtner (2 - Cat1)   Olympia, WA00:59:32 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Audrey Baldessari (1 - Cat2)   Redmond, WA01:00:08 205844   Keller Rohrback Cycling
5 Anne Gerard (2 - Cat2)   Indianapolis, IN01:02:55 289625   Bikesale.com
6 Michelle Kautzmann (3 - Cat2)   Olympia, WA01:03:28 18634   CBC Racing
7 Gina Kavesh (4 - Cat2)   Bellevue, WA01:11:31 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Women - Cat 1/2/3 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gina Kavesh (1 - Cat2)   Bellevue, WA01:02:28 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
2 Martha Lane Walsh (2 - Cat2)   Seattle, WA01:02:54 115449   JL Velo Racing Team
3 Beth Graff (1 - Cat3)   Gig Harbor01:06:21 178509   Old Town Bicycle (OTB)
4 Pam Massey (2 - Cat3)   Seattle, WA01:09:29 178475   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Kowalchyk   Snohomish, WA01:00:22 274641   COGnatives
2 Carly Tu   Seattle, WA01:00:38 287548   Peterson Racing
3 Shannon Payne   Seattle, WA01:01:51 177331   Union Bay Cycling/Bikesale.com
4 Theresa Harding   Seattle, WA01:03:02 333834   SCCA/Starbucks Cycling

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Coombs   Bellevue, WA01:01:00 379043   
2 Susanne Smith   Covington, WA01:07:04 272359   Bike Masters- WA
3 Megan Fisher   Seattle, WA01:07:57 296182   Bikesale.com
4 Alicia King   Seattle Wa01:09:45 368371   Bikesale.com

Women - Cat 4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MaryMargaret Bowmer   Bellingham, WA01:01:40 258643   Fanatik Bike Co.
2 Lori Selby   Richland, WA01:03:56 69654   Chinook Cycling Club, Inc
3 Tina Ziegler   Issaquah, WA01:06:13 309658   Cycle U
4 Angela Cudone-Sheridan   Bainbridge Island, WA01:06:52 275104   SCCA/Starbucks Cycling
5 Beth Pfost   Seattle, WA01:07:29 67361   Avanti Racing Club
6 Karla Segale   Winthrop, WA01:07:52 32095   Methow Valley Cycling
7 Sandrine McFadden   Bothell, WA01:08:18 258469   Sound Velo Cycling Club
8 Sabrina Hendrick   Seattle, WA01:10:06 364721   Fischer Plumbing Cycling Team
9 Amy Philipson   Seattle, WA01:24:15 381347   
10 Lisa McCabe   Olympia, WA01:28:58 152195   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpySierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee