Race Results for
Quarter Mile Cross at Bandimere
Morrison, CO
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/25/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SM Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yannick Eckmann   Boulder, CO57:05:00 254024   
2 Colby Pearce   Boulder, CO 52850   Panache Cyclewear
3 Zane Godby   Louisville, CO 271426   Clif Bar Development Cross Team
4 Gage Hecht   Parker, CO 277074   International Christian Cycling Club
5 Garrett Gerchar   Boulder, CO 344890   Boulder Junior Cycling
6 Aaron Bouplon   Boulder, CO 269718   Boulder Running Company Cycling Team
7 Charles Coyle   Boulder, CO 102604   
8 Brett Pirie   Denver, CO 243114   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
9 Jason Holbrook   Boulder, CO 211236   
10 Doug Schuler   Boulder, CO 262367   Boulder Cycle Sport
11 Sergio Hernandez   San Pedro, CA 201874   VRC
12 Patric Rostel   Grand Junction, CO 301113   
13 Bruce Whitesel   Golden, CO 38047   Green Mountain Sports Velo

Men - SM 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Payne   Arvada, CO35:30:00 27498   
2 Glen Larson   Colorado Springs, CO 20420   Southern Colorado Velo
3 Bruce Dickinson   Frisco, CO 9446   Front Rangers Cycling Club
4 Tim Itin   Englewood, CO 153833   TLR Cycling
5 Lee Waldman   Wheatridge, CO 36941   Routine Leg Works
6 Allan Marvin   Denver, CO 22787   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
7 Ken Brecheisen   Broomfield, CO 149270   Rocky Mountain Road Club
8 Rick Abbott   Boulder, CO 213837   Excel Sports Boulder
9 Hunter Smith   Boulder, CO 285843   Boulder Cycle Sport
10 Girvan Kroesing   Denver, CO 362507   Front Rangers Cycling Club
11 Al Naudin   Superior, CO 364207   High Peaks Masters
12 Michael Spak   Golden, CO 46607   Schwab Cycles Racing Team
13 Paul McCarthy   Nederland, CO 148212   CROSS PROPZ RACING

Men - SM 45+ cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas McGhee   Englewood, CO43:40:00 146141   ColoBikeLaw.com
2 Birt Stem   Highlands Ranch, CO 42074   VOLO Cycling p/b RMSS
3 James Lawrence   Colorado Springs, CO 311262   Front Rangers Junior Cycling
4 Mike Bonenberger   Ft Collins, CO 4187   
5 Rob Goodbody   Boulder 211947   Boulder Cycle Sport
6 David Burns   Eagle, CO 130933   ergomo USA
7 Dave Berreman   Lyons, CO 362902   Real D-Amgen Masters Cycling
8 Dan Sonnesyn   Broomfield, CO 54221   
9 Adam Moskowitz   Denver, CO 363932   Routine Leg Works
10 Dave Jardinico   Littleton 82116   
11 Tom Keller   Boulder, CO 18772   GS Boulder/Trek Store
12 Chris Velez   Broomfield, CO 364063   Boulder Running Company Cycling Team
13 Doug Oates   Golden, CO 112640   Twin Peaks Cycling,Inc
14 Anthony Cyr   Arvada 362782   
15 Scott Bristol   Golden, CO 4880   Routine Leg Works
16 Kevin Graboski   Longmont, CO 121381   Blue Sky Velo
17 Bruce Feinberg   Golden, CO 364051   
18 Mike Higgins   Arvada, CO 88299   
19 James Taylor   Littleton Co 378801   The Natural Way Racing Team
20 Phil Murray   Loveland, CO 179069   Blue Sky Velo

Men - SM 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Overstreet   Breckenridge, CO40:25:00 264168   Wilderness Sports
2 John Mansell   Boulder, CO 353588   Rally Sport Cycling Team
3 Todd Cassan   Boulder, CO 6406   
4 Darron Cheek   Breckenridge, CO 192447   CROSS PROPZ RACING
5 Jeffrey Hall   Denver, CO 130581   Team Kappius
6 Carl Boni   Erie, CO 244813   Rapid Racing
7 Greg Gorrell   Conifer, CO 221265   Feedback Sports Racing
8 Evan Wasserman   Breckenridge, CO 57488   Wilderness Sports
9 Peter Marshall   Nederland, CO 75850   
10 Doug Richards   Longmont, CO 364183   Blue Sky Velo
11 Hal McKelvy   Lakewood 150377   
12 #566 Rider      
13 Michael Beck   Lakewood, CO 3084   Routine Leg Works
14 Mark Taylor   Boulder, CO 35104   
15 Steve Carpenter   Fort Collins, CO 6222   Peloton-Specialized Cycling Team
16 Jerry Natale   Littleton, CO 360127   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
17 John Shearer   Littleton, CO 32373   Routine Leg Works
18 Ronald Weber   Littleton, CO 51172   

Men - SM 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Haas   Lakewood, CO32:59:00 284765   Black Sheep Junior Cycling
2 Paul Schaller   Arvada, CO 378136   
3 Garrett Getter   Boulder, CO 265765   Team Small Batch
4 Cameron Bellian   Boulder, CO 362649   Boulder Junior Cycling
5 Mac Whitney   Denver, CO 363099   Denver 38 Racing
6 Kyle Berlind   Denver, CO 367168   BJC/PANACHE
7 Eddie Rogers   Steamboat Spgs, CO 363737   Steamboat Velo
8 Matthew Davis   Marquette Mi 386447   Boulder Cycle Sport
9 Frank Mercurio   Boulder, CO 70973   CROSS PROPZ RACING
10 Stafford Bosak   Boulder, CO 391455   

Men - SM 35+ cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darren Eubanks   Denver32:42:00 362999   Team Kappius
2 Dan Orlinski   Golden, CO 385836   
3 David Altschuld   Denver, CO 362699   
4 Grady Huff   Longmont, CO 364311   CROSS PROPZ RACING
5 Andrew Sterner   Littleton 363815   The Natural Way Racing Team
6 Neil Smith   Erie, CO 364246   Rally Sport Cycling Team
7 Timothy Fandrich   Thornton, CO 363711   Natural Grocers Cycling Team
8 Christian Williss   Denver, CO 363045   Salvagetti/Happy Coffee Cyclocross
9 Rick Graves   San Rafael, CA 100365   Taleo Racing
10 David Ross   Denver 364534   
11 Alex DorganRoss   Boulder 369165   Real D-Amgen Masters Cycling
12 Geoffrey Thompson   Denver, CO 177673   
13 Scott Shepherd   Wheat Ridge, CO 390182   
14 Michael Mequi   Denver Co 376888   Natural Grocers Cycling Team
15 Per Larsen   Boulder, CO 264124   
16 Merle Bowser   Golden, CO 369708   ColoBikeLaw.com
17 Matthew Grandsaert   Boulder, CO 363371   Boulder Cycle Sport
18 Paul Lee   Longmont, CO 20736   Boulder Cycle Sport
19 Ryan Murphy   Lakewood, CO 362664   Routine Leg Works
20 Joshua Schwiesow   Golden, CO 277942   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
21 Scott Dobbins   Littleton, CO 363302   The Natural Way Racing Team
22 Jeff Leischner   Littleton, CO 90854   Natural Grocers Cycling Team
23 Devin McCune   Denver, CO 116707   Cycleton
24 Jason Douglass   Louisville, CO 388671   Boulder Cycle Sport
25 Brent Barkett   Boulder, CO 391165   
26 Bob Roman   Denver 388672   
27 Jon Krieger   Aurora, CO 389107   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
28 Ron Wright   Boulder 75749   
29 Bret Kibele   Denver, CO 363803   The Natural Way Racing Team
30 Jeremiah Crane   Longmont, CO 177560   

Men - SM 35+ cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Jones   Denver, CO38:10:00 48180   Salvagetti/Happy Coffee Cyclocross
2 Jeffrey Lifgren   Milford Ny 362982   Wilderness Sports
3 Andrew Sprafke   Lakewood, CO 276370   Rocky Mountain Racing
4 Cary Dunn   Pine, CO 10203   Optimize Endurance Services
5 Ben Delaney   Boulder, CO 156019   
6 Ed Oliver   Littleton, CO 26666   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
7 justin sheldon   Denver, CO 280424   
8 Dan Farrell   Lyons, CO 11286   
9 Jared Shuttleworth   Lakewood, CO 103455   
10 Todd Saveland   Arvada, CO 244542   Boulder Cycle Sport
11 Dave Farrell   Pueblo, CO 276330   Team Body Sync
12 Jim Scheel   Littleton, CO 363847   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
13 James Bedrosian   Boulder, CO 238074   Boulder Cycle Sport
14 Brad Woodard   Morrison, CO 299003   Team Body Sync
15 Zachary Rudolph   Lafayette, CO 259450   USC Cycling Team
16 Jamie Kilcoyne   Louisville, CO 104091   Team Kappius
17 John (JJ) Brandstatter   Broomfield, CO 131976   
18 Eric Jones   Boulder, CO 154867   
19 Chris Jezek   Lakewood, CO 364317   
20 Samer Khodor   Evergreen , CO 78361   Natural Grocers Cycling Team
21 Jafar Tabaian   Crested Butte, CO 281075   
22 Scott Fliegelman   Boulder, CO 271458   Rally Sport Cycling Team
23 Ryan Willard   Placerville, CO 180325   
24 Sean Steeves   Golden, CO 92497   Boulder Running Company Cycling Team
25 Robert Brudenell   Littleton, CO 363783   The Natural Way Racing Team
26 Mike Bishop      
27 Jason Coble   Steamboat Springs, CO 77871   Pedal Pushers Cyclery
28 Jerry Natale   Littleton, CO 360127   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching

Men - SM 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Baker   Boulder, CO38:10:00 109619   Team Kappius
2 Johannes Huseby   Boulder, CO 17237   Pinnacle Bike Works
3 Carlos Casali   Golden, CO 216719   Gates Carbon Drive
4 Matt Davies   Boulder, CO 363289   Boulder Cycle Sport
5 Jeremy Young   Boulder, CO 39290   
6 Clay Harris   Evergreen, CO 152172   Team Kappius
7 Josh Petrucci   Frisco Co 362905   Wilderness Sports
8 Patrick Gallegos   Superior, CO 78794   
9 Joe Bryan   Boulder, CO 247350   Boulder Cycle Sport
10 John Mansell   Boulder, CO 353588   Rally Sport Cycling Team

Men - SM 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Key   Boulder, CO38:37:00 363082   Boulder Junior Cycling
2 Liam Dunn   Denver, CO 271147   Clif Bar Development Cross Team
3 Nevin Whittemore   Boulder, CO 361565   Boulder Junior Cycling
4 William Ciacci   Pottstown 222001   Ronin Racing
5 Ryan Hughs   Fort Collins, CO 112103   Pain Cave Productions
6 Cormac Dunn   Denver, CO 271148   Clif Bar Development Cross Team
7 Jack Tanner   Boulder, CO 309291   Boulder Junior Cycling
8 Daniel Schneider   Denver, CO 276214   Team Type 1
9 Jamie Kripke   Boulder, CO 363535   

Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colby Pearce   Boulder, CO36:40:00 52850   Panache Cyclewear
2 Mitch Westall   Littleton, CO 37798   Gates Carbon Drive
3 Jesse Swift   Golden, CO 100646   Gates Carbon Drive
4 Carlos Casali   Golden, CO 216719   Gates Carbon Drive
5 justin sheldon   Denver, CO 280424   
6 Andy Harmon   Boulder, CO 226855   CROSS PROPZ RACING
7 Jeffrey Homan   Loveland, CO 188296   Fort Collins Cycling Team
8 Jesse Pisel   Golden 362127   

Men - JM 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Panozzo   Loveland, CO36:01:00 386218   
2 Christopher w Wahle   Parker, CO 388069   International Christian Cycling Club
3 Max Schmidtmann   Nederland, CO 363173   Black Sheep Cartel
4 Scott Way   Lakewood, CO 364410   

Men - JM 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cade Bickmore   Longmont, CO33:19:00 286308   Boulder Junior Cycling
2 Maxl Freeman   Lakewood, CO 283751   Black Sheep Junior Cycling
3 Patrick Whitesel   Golden, CO 302580   
4 Joshua Schroeder   Lakewood, CO 351364   International Christian Cycling Club

Men - JM 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Stephenson   Broomfield, CO 364269   Boulder Junior Cycling
2 Kendrick Boots   Centennial, CO 363665   IC3Colorado
3 Alex Campbell   Missoula, MT 382402   
4 Ethan Wright   Boulder, CO 362707   Boulder Junior Cycling
5 Trevor Way   Lakewood, CO 364571   
6 Peter Whitesel   Golden, CO 302581   
7 Carson Wille   Lafayette, CO 363555   

Men - JM 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Campbell   Lakewood, CO 362894   
2 Oliver Hart   Boulder, CO 318174   Boulder Junior Cycling
3 Bryce Rodgers   Littleton Co 363111   
4 Vin Hludzinski   Boulder, CO 363182   Boulder Junior Cycling
5 Adam Casali   Golden, CO 364254   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
6 Max Kreidl   Boulder 363377   
7 patrick murphy   Lakewood, CO 389181   Routine Leg Works
8 Grey Ottenstein   Littleton, CO 382605   
9 Max Vogel   Boulder, CO 380909   
10 Ryan Stowers   Denver 381826   Black Sheep Junior Cycling
11 Quinn Meinert   Lakewood, CO 363433   Routine Leg Works
12 Andrew Charlet   Boulder, CO 363423   
13 Simon Gallagher   Boulder, CO 378936   
14 John Hargadon   Denver, CO 15072   
15 Elliot Wrigley   Littleton, CO 362984   The Natural Way Racing Team
16 Alex Wright   Mount Vernon, OH 123515   
17 Ty Musgrave   Littleton, CO 390930   
18 Joshua Judson   Boulder 363839   Green Mountain Sports Velo
19 Thomas Whitesel   Golden, CO 363629   Green Mountain Sports Velo

Women - SW Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith MIller   Boulder, CO41:00:00 143575   California Giant Berry Farms/Specialized
2 Rebecca Gross   Golden, CO 176014   
3 Kristal Boni   Erie, CO 238717   Rapid Racing
4 Rebecca Blatt   Lakewood, CO 241201   
5 Laurel Rathbun   Monument, CO 201838   Front Rangers Junior Cycling
6 Lisa Hudson   Golden, CO 223636   Feedback Sports Racing
7 Margell Abel   Boulder, CO 1032   Tough Girl Cycling
8 Jessica D'Amato   Boulder, CO 364423   Evol Elite Racing p/b Pharmaca
9 Lea Julson   Denver, CO 211546   
10 Melanie Wong   Avon, CO 236945   GS Boulder/Trek Store

Women - SW 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Roach   Arvada, CO41:42:00 388664   Team Small Batch
2 Arianne Caporiccio-Harris   Evergreen, CO 271185   ProDesign Cycling
3 Katie Macarelli   Golden, CO 364233   TheCyclist-Lawyer.com
4 Elizabeth Barcheck   Boulder, CO 388304   Team Small Batch
5 Elizabeth Fliegelman      
6 Michele Moffat   Boulder, CO 219060   Boulder Cycle Sport
7 Terri Smith   Nederland, CO 384756   Boulder Cycle Sport
8 Nicole Horst   Denver, CO 264418   GS Boulder/Trek Store
9 Wendy Zuck   Boulder, CO 391797   
10 Sally Higgins   Arvada, CO 364228   Boulder Cycle Sport
11 Rebecca Lawrence   Colorado Springs, CO 311263   Front Rangers Junior Cycling
12 Janet Saxon   Golden, CO 104412   
13 Rachel Walker      

Women - SW 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Adamkovics   Arvada, CO46:02:00 289560   Naked Women's Racing p/b Tribella
2 Kimberly Nuffer   Denver, CO 210166   Tough Girl Cycling
3 Kathryn Judson   Arvada, CO 47161   Green Mountain Sports Velo
4 Renee Schroeder   Nederland, CO 193694   Naked Women's Racing p/b Tribella
5 Darcy Tiglas   Loveland, CO 255031   Fort Collins Cycling Team

Women - JW 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauryn Andre   Longmont, CO 292370   
2 Savannah Adams   Denver, CO 363242   

Women - JW 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Way   Lakewood, CO 364411   

Women - JW 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Moorhead   Lone Tree, CO 363733   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
2 Carrley Smith   Boulder, CO 362236   Boulder Junior Cycling
3 Skyler Wilkey   Denver 363575   Black Sheep Junior Cycling

Women - JW 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tea Wright   Boulder, CO 363170   Boulder Junior Cycling
2 Petra Schmidtmann   Nederland, CO 363223   Black Sheep Cartel
3 Stephanie Lawrence   Colorado Springs, CO 357542   Front Rangers Junior Cycling
4 Paige Rodgers   Littleton, CO 362563   
5 Avery Moorhead   Lone Tree, CO 363136   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee