Race Results for
Steel City Showdown
Pittsburgh, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Pendlebury (1 - Cat1)   Fredericksburg, OH 307012   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
2 Jared Babik (2 - Cat1)   Pittsburgh, PA 165571   Team GPOA
3 Paul Martin (3 - Cat1)   North Royalton, OH 207549   Panther p/b Competitive Cyclist
4 Nicholas Taylor (4 - Cat1)   Arlington, VA 305092   Bayside Velo/Bike Doctor
5 Daniel Quinlan (5 - Cat1)   Salem, OH 214530   Carbon Racing
6 Brian Batke (6 - Cat1)   Novelty, OH 99527   Carbon Racing
7 Aaron Cruikshank (1 - Cat2)   Akron, OH 258844   Carbon Racing
8 Rob Thompson (7 - Cat1)   Lakewood, OH 311256   Spin
9 Cory Hartman (2 - Cat2)   Frederick, MD 322762   Boston Road Club Inc.
10 Dan Greene (8 - Cat1)   Pittsburgh, PA 172784   Iron City Bikes
11 David Chernosky (9 - Cat1)   Cuyahoga Falls, OH 49665   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
12 Jake Lifson (10 - Cat1)   Pittsburgh, PA 43355   Fort Pitt Velo
13 Gregory Ratzell (3 - Cat2)   Blandon, PA 230201   Young Medalists/ Team Rothrock
14 Ian Newcomb (4 - Cat2)   Sacramento, CA 265515   Ghisallo Cycling Team Inc.
15 Ryan Nye (11 - Cat1)   Westover, WV 236600   Genesee Valley Cycling Club
16 Christian Schott (1 - Cat3)   Imperial, PA 255619   Allegheny Cycling Association
17 Andrew Shelby (5 - Cat2)   Louisville Ky 240025   Bayside Velo/Bike Doctor
18 Michael Mihalik   Sewickley, PA 245927   Freddie Fu Cycling Team
19 Colin Sandberg (12 - Cat1)   Philadelphia, PA 119361   Team GPOA
20 John Rowley (6 - Cat2)   Pittsburgh, PA 175925   Fort Pitt Velo
21 Joseph Holmes (7 - Cat2)   Barberton, OH 194192   Spin
22 Andrew Wulfkuhle (8 - Cat2)   Lancaster, PA 153981   Team GPOA
23 Jason Zimmerman (9 - Cat2)   Latrobe, PA 69951   Freddie Fu Cycling Team
24 Keith Hower (2 - Cat3)   Washington, PA 274419   Freddie Fu Cycling Team
25 Chase Howard (3 - Cat3)   Salem, OH 321202   Carbon Racing
26 Brian Trdina (10 - Cat2)   Frederick, MD 56798   ERA Cycling
27 Kevin Ordons (4 - Cat3)   Pittsburgh, PA 338510   University of Pittsburgh
28 John Heffner (11 - Cat2)   Pittsburgh, PA 261703   Iron City Bikes
29 Matthew Weeks (12 - Cat2)   Rocky River, OH 232237   Carbon Racing
30 Andrew Clarke (13 - Cat1)   Medina, OH 212538   Panther p/b Competitive Cyclist
31 David (Shawn) Adams   Akron, OH 179664   Carbon Racing
32 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA 201402   Fort Pitt Velo
33 Michael Jernigan (13 - Cat2)   Lexington, KY 178469   CAT Racing/Pitt Elite Velo
34 E Hubstenberger III (5 - Cat3)   Pittsburgh, PA 73171   DPS Penn
35 Craig Merritts (14 - Cat2)   Pittsburgh, PA 89628   CAT Racing/Pitt Elite Velo
36 Henry Dimmick (6 - Cat3)   Butler, PA 94569   Ag3r
37 Jacob Yundt (15 - Cat2)   Pittsburgh, PA 277281   Iron City Bikes
38 Christian Schott (7 - Cat3)   Imperial, PA 255619   Allegheny Cycling Association
39 Mark Briercheck (8 - Cat3)   Wexford, PA 185084   Ag3r
40 Brian Hoffman (16 - Cat2)   Pittsburgh, PA 256860   Pittsburgh Elite Velo
41 David Shaffer (17 - Cat2)   Zelienople, PA 54073   Ag3r
42 John Crawford (9 - Cat3)   Bethel Park, PA 194058   UPMC Cycling Performance

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Westover (1 - Cat3)   Duncansville, PA 131181   Unattached
2 Kevin Ordons (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 338510   University of Pittsburgh
3 Zachary Kephart (3 - Cat3)   Duncansville, PA 211192   Spokes-N-Skis/Altoona Bicycle Club
4 Todd Howman   Wooster, OH 316934   Ride On Wooster
5 Matt Celek   Cuyahoga Falls, OH 319220   Ride On Wooster
6 Louis Paumier (4 - Cat3)   Wooster, OH 307096   Ride On Wooster
7 Dakota Schaeffer (5 - Cat3)   West Lawn, PA 324500   Young Medalists/Team Rothrock
8 Christopher Meacham   Mooresville, NC 297555   Young Medalists/Team Rothrock
9 Christopher Newport (6 - Cat3)   Philadelphia, PA 157400   Philadelphia Ciclismo
10 Zachary Houlik (7 - Cat3)   Breinigsville, PA 296256   Young Medalists/Team Rothrock
11 Chas McFarland (8 - Cat3)   Wheeling, WV 286566   Wheelcraft p/b VHD
12 Michael Appel (9 - Cat3)   Pittsburgh, PA 307479   Trek of Pittsburgh Bike Shop
13 Drew Chidester (10 - Cat3)   Wexford, PA 275999   Trek of Pittsburgh
14 Christian Schott (11 - Cat3)   Imperial, PA 255619   Top Gear Bicycle Shop w/ Fit Squered
15 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA 264778   JBV Coaching
16 Zachary Wills (1 - Cat4)   Pittsburgh 117641   Unattached
17 Gary Rodosta (12 - Cat3)   Morgantown, WV 30303   Breakaway Velo
18 Kyle Kukieza   Zelienople, PA 308951   About Time Cycling/ WVU cycling
19 Todd Schoeni (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 212715   Pro Bikes
20 Jacob Yundt   Pittsburgh, PA 277281   Iron City Bikes
21 Willem De Boer (13 - Cat3)   Pittsburgh, PA 343238   Team Citius
22 Tyler Nothstein (14 - Cat3)   Orefield, PA 312612   Team Alliance Environmental
23 Jeff Gernert (3 - Cat4)   Pittsburgh, PA 328690   Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
24 Ian Baun (15 - Cat3)   Pittsburgh, PA 295295   UPMC Cycling Performance
25 Carl Lovejoy (16 - Cat3)   Pittsburgh, PA 304355   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
26 Kyle Ferrar (4 - Cat4)   Pittsburgh, PA 351590   Extent
27 Joseph Lydic (17 - Cat3)   Pittsburgh, PA 315738   TEAM CF
28 Duane Eberhart (18 - Cat3)   Omaha, NE 336220   Ride On Wooster
29 Derek Reager (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 303972   Sargent Electric/Koeles
30 Topher Delamarter (19 - Cat3)   Ligonier, PA 62248   Ligonier Valley Velo/CMTA
31 Chase Howard (20 - Cat3)   Salem, OH 321202   Carbon Racing
32 Andrew Lopatka (6 - Cat4)   Pittsburgh, PA 357625   University of Pittsburgh
33 Patrick Conneely (21 - Cat3)   Ventura, CA 212187   JBV Coaching
34 Robert Abramson   Pittsburgh, PA 342098   Carnegie Mellon University
35 Chris Hays (7 - Cat4)   Youngwood, PA 306241   Steel City Endurance
36 Gregory Fulchiero (8 - Cat4)   Duncansville, PA 310108   Spokes N Skis / Altoona Bicycle Club
37 David Watkins (9 - Cat4)   Belmont, OH 337484   Indiana University of Pennsylvania
38 Jason Hochreiter (10 - Cat4)   Pittsburgh, PA 311773   Morningside Velo/Biketek
39 Caleb Smith (11 - Cat4)   Cheswick, PA 312772   Steel City Endurance
40 Marshall Baird (12 - Cat4)   Millersburg, OH 309919   Ride On Wooster
41 Shawn Geiger (13 - Cat4)   Burgettstown, PA 301290   Dynamic Physical Therapy p/b Pathfinder
42 David Short (22 - Cat3)   Cheswick, PA 352068   Sargent Electric/Koeles
43 Mike Janeiro (14 - Cat4)   Greensburg, PA 331910   Steel City Endurance

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Beyer   Charleston, WV 337870   West Virginia University
2 Chris Mangen   Celina, OH 367852   The Midwest Express/Team IPro
3 Dennis Borden   Tonawanda, NY 344198   Queen City Cyclists
4 Michael Long   Altoona, PA 347184   Spokes-N-Skis/Altoona Bicycle Club
5 Nicholas Khan   Philadelphia, PA 362376   CS Velo
6 Tom Redpath   Pittsburgh Pa 338264   Unattached
7 Christian Korey   Pleasant Hills, PA 378942   Western Pennsylvania Wheelmen
8 David Gregory   Jamestown, NY 345646   Pine Grove Transmission
9 Patrick Kirkham   Aliquippa, PA 375323   Beaver Valley Velo
10 Glenn Ford   Sewickley, PA 275155   High Voltage Racing
11 Eric Yoder   Millersburg, OH 337088   RideOn Wooster
12 Birk McGilvrey   Pittsburgh, PA 23470   Beaver Valley Velo
13 Josh Baker      KISSmyAnthia
14 Edward Mergler   Erie, PA 376878   TEAM COMPETITIVE GEAR
15 Kyle Chappel      Unattached
16 Todd Hauber   Austin, TX 377080   Unattached
17 John McGreevy   Reston, VA 358550   Crosshairs Cycling
18 Kevin Evilsizor   Pittsburgh, PA 316054   Unattached
19 Julian Paul   Columbia, MD 356698   UMBC
20 Timothy Finch   Russell, PA 347646   Pine Grove Transmission service
21 Aaron Bovalino   Beaver, PA 303771   Beaver Valley Velo
22 Dean Brandt   Pittsburgh, PA 330334   Team Ant
23 Peter Steyaert   Berryville, VA 87954   Bicycle Outfitters Racing Team
24 Adam Duerr   New Wilmington 213730   Unattached
25 Brian Hattenbach      Unattached
26 Anthony Ciccone   Mars, PA 378820   High Voltage Racing and Recreation
27 Brian Lin   Pittsburgh, PA 311589   Carnegie Mellon University
28 Nick Willcock   Pittsburgh 377814   Allegheny Cycling Association
29 Brian Luther   Chardon, OH 356863   Unattached
30 Nick Lagrow   Evergreen, CO 338602   Carnegie Mellon University
31 David Vogeler      Unattached
32 Rich Boyles      Tim Boyles Photography
33 Chris Barrett   Chicago, IL 84610   Tim Boyles Photography
34 Chris Fusco   Altoona, PA 378536   IUP cycling club
35 Travis Rabbit   New Haven, CT 368373   University of Pittsburgh
36 Gary Snyder   Mars, PA 374649   High Voltage Racing and Recreation
37 Philip Leopold   Indiana, PA 375709   IUP cycling club
38 Cajer Gong   Pittsburgh, PA 371459   Carnegie Mellon University
39 James Eberlin      Unattached
40 Paul Flecher   Cranberry Twp, PA 377623   Unattached
41 John Elisco      Unattached
42 Chris Barrett   Chicago, IL 84610   Tim Boyles Photography

Men - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Batke (1 - Cat1)   Novelty, OH 99527   Carbon Racing
2 Craig Cozza (1 - Cat3)   Presto, PA 309720   UPMC Cycling Performance/Pro Bikes
3 Ramon Benitez (2 - Cat1)   Glenwood, MD 3304   AVC
4 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371   Team Squiggle
5 Jeff Koontz (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 95107   UPMC Cycling Performance
6 John Crawford (3 - Cat3)   Bethel Park, PA 194058   UPMC / Pro Bikes
7 Jim Yankush (4 - Cat3)   Youngstown, OH 72219   Unattached
8 David Rusnak (5 - Cat3)   Kensington, MD 151875   Main Line-Bikyle-Mazur Coaching
9 Robert Grimwood (1 - Cat2)   Lewisberry, PA 259837   World Cup Ski & Cycle Racing Team
10 Chris Rassekh (6 - Cat3)   Lafayette Hill, PA 60519   ChamRakh Cycling
11 David Thornton (1 - Cat4)   Erie, PA 239723   Team Competitive Gear
12 Rj Russell (7 - Cat3)   Beaver, PA 169825   Sette Nove
13 Jay Downs (8 - Cat3)   Jeannette, PA 47806   ChamRahk Cycling
14 William Buckwalter (2 - Cat4)   Wooster, OH 50641   Ride On Wooster
15 David Jolin (3 - Cat4)   Bellville, OH 289233   Stark Velo
16 Jimmy Feudale (4 - Cat4)   W Leechburg, PA 219417   Unattached
17 Bryan Routledge (9 - Cat3)   Pittsburgh, PA 174999   ACA-Sette Nove
18 Kirk Morrison (5 - Cat4)   Butler, PA 308594   Ag3r-ButlerHealthSystem

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Chamberlain (1 - Cat4)   Great Falls, VA 190901   Evolution Long and Foster
2 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371   Team Squiggle
3 Skip Rogers (1 - Cat3)   Cranberry Twp, PA 80874   UPMC / Probikes
4 William Ehler (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 168527   UPMC Cycling Performance
5 Chris McElhinny (3 - Cat3)   Transfer, PA 200639   MVC
6 William Flecher (2 - Cat4)   Medina, OH 277014   Stark Velo
7 Joseph Huth (4 - Cat3)   Kent, OH 45487   stark velo
8 Greg English (5 - Cat3)   Alliance, OH 46250   Stark Velo
9 Marshall Leininger (3 - Cat4)   Canton, OH 205294   Stark Velo
10 Frank Strang (4 - Cat4)   Mcdonald, OH 316942   MVC
11 Thomas Mitchell      Pittsburgh Triathlon Club
12 Mark Matthews (5 - Cat4)   Philadelphia, PA 199286   QCW
13 Ron Abramson (1 - Cat5)   New York, NY 302970   Unattached
14 Raymond Sielski (2 - Cat5)   Gibsonia, PA 314220   Ag3r
DNF Richard Wiley (Cat4)   West Salem, OH 227669   Ride On

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Willem De Boer   Pittsburgh, PA 343238   Team Citius
2 Alec Ratzell   Blandon, PA 310898   Young Medalists / Team Rothrock
3 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA 348854   Team Citius

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists / Team Rothrock
2 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   Team Citius
3 Marcello Cesario   Downingtown, PA 305555   Young Medalists/Team Rothrock
4 Ryan Munko   Clinton, PA 352196   Young Medalists
5 Patrick Casselberry   Southampton, PA 349862   Bike King Racing
6 Alec Danielewicz   Bensalem, PA 377153   Bike King Racing
7 Brandon Marshall   Cranberry Twp, PA 377121   Probikes / Black Widows/ Young Medalists

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Meacham   Mooresville, NC 297555   Young Medalists/Team Rothrock
2 Zachary Houlik   Breinigsville, PA 296256   Young Medalists/Team Rothrock
3 Dakota Schaeffer   West Lawn, PA 324500   Young Medalists/Team Rothrock
4 Greg Ratzell   Blandon, PA 230201   Young Medalists / Team Rothrock
5 Derek Silkwood   Milan, OH 339546   Team Spin
6 William Pestcoe   Allentown, PA 284904   Young Medalists /Team Rothrock
7 John Hoffman Jr.   Berlin Heights 297492   Spin / RR Donnelly
8 Erik Danielewicz   Bensalem, PA 346432   Bike King Racing
9 Will Schaeffer   Glenside, PA 357783   Bike King Racing
10 Aaron Troxel   Burbank, OH 365147   Ride On Wooster

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Swan (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA 194055   Pro Bikes - Pittsburgh Racing Team
2 Frances Doherty (1 - Cat3)   Washington, DC 348688   Syn-Fit Race Team
3 Dori Buckethal (2 - Cat2)   Glenwood, MD 257747   North Tek
4 Erin Quinlan (3 - Cat2)   Salem, OH 227179   Carbon Racing
5 Gray Patton (4 - Cat2)   Pittsburgh, PA 280898   Carbon Racing
6 Traci Rodosta   Morgantown, WV 6393   Breakaway Velo
7 Kathleen Wulfkuhle   Lancaster, PA 234036   C3 - CrossFit Collective Endurance
8 Jillian Behm (2 - Cat3)   Erie, PA 199140   Team Competitive Grear
9 Kelley Bethoney (5 - Cat2)   Wynnewood, PA 242335   Syn-Fit Race Team
10 Jennifer Martin (6 - Cat2)   Erie, PA 60147   Team Kenda powered by Geargrinder
11 Stephanie Breslin De Sosa (1 - Cat1)   Centerville, OH 294010   Ghisallo Cycling Team
12 Samantha Brode (7 - Cat2)   Akron, OH 206620   Cleveland Clinic
13 Anne-Marie Alderson (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA 262998   Steel City Endurance
14 Wendy Ulmer (8 - Cat2)   Arlington Va 204785   Pixel Envy Cycling
15 Sally Price (9 - Cat2)   Cuyahoga Falls, OH 172593   Cleveland Clinic / RGF
16 Melissa Garcia (10 - Cat2)   Bethlehem, PA 283586   Team Alliance Environmental
17 Kellie Strang (4 - Cat3)   Mcdonald, OH 303754   Cleveland Clinic Sports Health Cycling

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo (1 - Cat3)   Fogelsville, PA 240336   Young Medalists/Team Rothrock
2 Dori Buckethal   Glenwood, MD 257747   North Tek
3 Jacqueline McClure   Malvern, PA 323226   CAWES/iFractal p/b Specialized
4 Frances Doherty (2 - Cat3)   Washington, DC 348688   Syn-Fit Race Team
5 Kelley Bethoney   Wynnewood, PA 242335   Syn-Fit Race Team
6 Jody Frank (3 - Cat3)   Huntingdon Valley, PA 376978   North Point Womens Racing Team
7 Anne-Marie Alderson (4 - Cat3)   Pittsburgh, PA 262998   Steel City Endurance
8 Greta Daniels (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 343098   DPS Penn/CTS
9 Jill Dugan (2 - Cat4)   Midway 378946   Trek of Pittsburgh
10 Veda Gerasimek (3 - Cat4)   Transfer, PA 297211   Young Medalists
11 Christina Gross (4 - Cat4)   Wattsburg, PA 365762   Team Competitive Gear
12 Sherri Cozza   Presto, PA 321488   Pro bikes
13 Beth Fayant (5 - Cat4)   Bridgeport, PA 272394   North Point Women's Racing Team
14 Hannah Brewer (6 - Cat4)   Butler, PA 303338   Ag3r-Butler Health System
15 Stacie Truszkowski (7 - Cat4)   Pittsburgh, PA 277254   Steel City Endurance
16 Heather Slater (8 - Cat4)   Cranberry Twp, PA 342796   Pittsburgh Major Taylor Cycling
17 Kim Bell (9 - Cat4)   Cranberry Twp, PA 378437   Velo Femme
18 Mary Boone (10 - Cat4)   Pittsburgh, PA 378178   Velo Femme
19 Kate Bennett (5 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
20 Sarah Lukens (11 - Cat4)   South Bend, IN 357597   Velo Femme
21 Nicole Berrian (12 - Cat4)   Pittsburgh, PA 353218   Pro Bikes
22 Allie Ackerman   Pittsburgh, PA 291788   Unattached
23 Shreya Mehta (13 - Cat4)   Silver Spring, MD 291271   Unattached
24 Tammy Greene (14 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
25 Kristen Eberlin      Unattached
26 Chelsea Watkins (15 - Cat4)   Homestead, PA 351412   About Time cycling
27 Heidi Piatt (16 - Cat4)   Allison Park, PA 374925   About Time Cycling
28 Kathryn Wagner (17 - Cat4)   Pittsburgh, PA 378459   Velo Femme
29 Christine Lovejoy (18 - Cat4)   Pittsburgh, PA 356766   Pro Bikes
30 Abbey Smich (19 - Cat4)   Sagamore Hills, OH 287682   WAS Labs
DNF Rachel Weaver (Cat3)   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
DNF Stephanie Stambaugh   Pittsburgh, PA 247989   University of Pittsburgh

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerOSMOSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee