Race Results for
ATTILA THE HUN MOUNTAIN BIKE CLASSIC
HOT SPRINGS, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - OPEN - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Simpson   Whitehouse, TX1:57:35 32780  114 simpson sports
2 Tony Murrell   Hatfield, AR2:09:59 311086  OCC
3 Tom Burks   Little Rock, AR2:14:26 5544  171 CARVE
4 Paul Duncan   2:16:28  262 

Men - OPEN - CLYDE

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Jordan   Chillicothe, OH1:09:52 139276  749 
2 Jeff Trader   Kearney, MO1:19:51 374999  997 
3 Larry Winsor   Greenbrier, AR1:23:09 383328  968 Bell & Company

Men - OPEN - SS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sammy Davidson   Tulsa, OK1:42:25 176264  117 Soundpony
2 David Bowen   Arkadelphia, AR1:45:49 166395  189 Spokes
3 Jason McGhee   Little Rock, AR1:46:23 108591  245 
4 Chris Randle   Haymarket, VA1:48:08 175858  455 Spokes
5 Joey Hambuchen   North Little Rock, AR1:51:54 381467  461 
6 Larry Wagner   Hot Springs Village, AR1:53:00 114255  111 Spokes
7 Robert Kirby   Springdale, AR1:54:44 349542  431 Spokes
8 Matthew Pickard   Conway, AR2:07:13 383336  497 spokes
9 Lucas Charles   2:08:06  237 
10 Willis Porter   2:29:50  238 
11 Jim Barton   Maumelle, AR2:36:32 290743  468 AR C&F

Men - CAT 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Ellis   Fort Smith, AR45:13 381058  927 Fort Smith
2 Jacob Oliver   49:30  984 Fast Kids
3 Calvin Snyder   55:10  990 Fast Kids
4 Will Drummond   Springdale, AR56:40 367341  982 Bell & Co.
5 Cayden Parker   1:00:19  740 
6 Jonah Winsor   Greenbrier, AR1:01:33 383333  971 Bell & Company
7 Austin Sharp   1:21:38  748 
DNF Finn Parker    741 

Men - CAT 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wyatt Hoyt   41:03  962 spokes
2 Jarod Yarbrough   42:33  946 Spokes
3 John Oliver   46:12  985 FAST Kids
4 Cason Pool   49:09  975 fast kids

Men - CAT 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Hobbs   1:05:55  932 HOBBS
2 Landon Kennedy   1:08:30  936 Fast Kids
3 Isaiah Winsor   Greenbrier, AR1:11:43 383334  969 Bell & Company
4 Bennett Pascoe   1:14:08  778 
5 Glendon Vansandt   1:23:53  919 FAST KIDS

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Costello   Malvern, AR1:10:01 381840  897 
2 Andrew Fogg   1:17:33  923 
3 Dalton Morris   1:26:52  746 CARVE

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Levi Lester   58:56  792 riders ready
2 Matthew Gentry   Statesboro, GA1:00:37 226631  909 
3 Chris Clements   1:01:01  913 AR C&F
4 Josh Hutchings   Fort Smith, AR1:03:21 349008  915 AC&F
5 Adam West   1:04:52  825 PHAT TIRE
6 Cody Oden   Texarkana1:05:10 362266  885 
7 Tyler Neese   1:54:24  753 

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Hubbard   Hot Springs 56:55 116855  737 parkside
2 Josh Carroll   Fort Smith Ar59:39 361332  712 
3 Ryan West   Fayetteville, AR1:01:46 383330  957 phat tire
4 Josh Joyce   1:04:59  883 Spokes
5 Steve Barnes   Broken Arrow, OK1:09:53 367962  875 360 Sports
6 James Zach Ouchley   1:15:24  757 

Men - CAT 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Hobbs   1:02:21  759 HOBBS
2 Mike Simmons   Little Rock, AR1:07:25 145534  871 Spokes
3 Tom Kennedy   1:07:27  935 FAST
4 Cliff Li   Maumelle, AR1:09:26 361460  1000 Spokes
5 Edgar Martinez   1:13:35  970 

Men - CAT 3 - 440-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Armando Blanko   1:17:55  745 team florida

Men - CAT 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Hoyt   Alexander, AR1:05:15 322016  961 spokes
2 Stan Gentry   Reeds Spring, MO1:11:11 214259  784 Mercy Cycling Team
3 Dewayne Fisher   1:12:01  856 
4 Jerry Brown   Rogers, AR1:18:17 257000  895 
5 Ken Gentry   1:18:59  912 
6 Ed Costello   1:23:22  892 
7 Douglas Moore   1:26:46  739 paceline
8 Jerry Boyles   1:35:32  900 

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Smith   Maumelle, AR1:53:22 368511  241 AR C&F
2 Evan East   Little Rock, AR1:53:23 345978  229 CARVE
3 Josh Pottridge   Van Buren, AR2:09:57 353982  239 
DNF John Drummond   Springdale, AR341934  344 Bell & Co

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Pierce   North Little Rock, AR1:46:06 338178  475 AR C&F
2 Derek King   Little Rock, AR1:46:13 305608  484 Spokes
3 Mackenzie Pickering   London, AR1:48:52 385904  274 CARRS Chain
4 Nicholas Volgas   Little Rock, AR1:57:20 359687  354 Spokes
5 Zachary McCool   Redfield, AR2:13:31 308184  465 
6 Myles Loffler   Galena, MO2:14:31 383335  492 Bell & Co.
DNF Trevor Thompson   Sherwood, AR366812  474 AR C&F

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Barton   Maumelle, AR1:47:36 242638  469 AR C&F
2 Nick Siria   Little Rock, AR1:47:58 381272  231 SPOKES
3 Eric Grimmett   Little Rock, AR1:48:38 80502  232 CARVE
4 Al Perea   Fayetteville, AR1:50:32 381553  490 
5 Simon Sanghera   Little Rock, AR1:56:49 315768  254 carr's
6 Dayton Weeks   Fayetteville, AR1:59:23 356172  472 Carr's chain
7 Adam Deal   Story, AR2:06:13 314958  446 OCC
8 Chris Keeling   N Little Rock, AR2:10:36 18689  235 CARVE
9 Seth Baker   Alexander, AR2:20:19 343560  466 BELL & CO
10 William J Grant   Benton, AR2:24:07 380567  230 SPOKES
DNF Scott Hopkins   Mena, AR177674  485 OCC
DNF Michael Nunn    248 

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Pennington   1:53:08  261 comm.bicyclist
2 Greg Jeffers   Hot Springs, AR1:56:17 238476  438 Bell & Company
3 Rob Fourt   Bentonville1:57:48 396490  259 BMC
4 Mat Seelinger   1:58:53  236 SPOKES
5 Duane Moore   Cabot, AR1:59:24 338626  374 Bell & Company
6 David Yarbrough   Alexander, AR2:00:16 318880  234 SPOKES
7 Rodney Small   Conway, AR2:01:20 343510  449 Carr's Chain
8 J.d. McCay   2:05:09  228 okc velo
9 Jason Weeks   2:14:46  379 
10 Maradian Dee Bell   Ashdown, AR2:15:33 205018  394 team edge
DNF Clark Morris   Colcord, OK353996  435 CARVE

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roman Strnad   Little Rock, AR1:53:38 374545  252 CARVE
2 Don Fletcher   Little Rock, AR1:59:14 157337  376 CARVE
3 Bill Thornton   Fort Smith, AR2:10:35 376760  476 
4 Leroy Cooper   Biloxi, MS2:41:15 146994  406 whitemen

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bumpers   Little Rock, AR2:33:31 321414  173 AR C&F
2 Jake Schneidewind   Lowell, AR2:37:17 340382  209 
3 Miles Blaisus   Pettigrew, AR3:18:00 228472  192 Bell & co
DNF Austin Morris   Colcord, OK353998  198 CARVE

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Drummond   Springdale, AR2:28:11 300927  137 Bell & Co
2 Cooper Drummond   Springdale, AR2:31:30 307374  190 Bell & Co
3 Brian Buerger   Nashville, TN2:41:56 367531  51 AR C&F
DNF Luis Galaviz   Springdale, AR321416  162 Bell & Co
DNF Chad Cragle   Little Rock, AR320204  158 AR C&F

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Farrell   2:28:31  110 HammerNutrit
2 Chad Payne   Harrison, AR2:38:01 207902  56 Bell & Co
3 Micah Patterson   Scott, AR2:41:08 350632  155 Spoke
4 Robert Mooney   Sherwood, AR2:41:15 266755  172 AR C&F
5 Cody Rankin   Little Rock, AR2:49:19 248846  191 CARVE
6 Jared Sorrells   Fayetteville, AR2:56:15 182384  177 
7 Philip Prater   Little Rock, AR3:05:00 230091  187 CARVE
DNF Todd Gallagher   Maumelle, AR246673  93 Bell & Co

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard MacHycek   Sherwood, AR2:31:02 22016  180 AR C&F
2 Scott Penrod   Maumelle, AR2:39:15 86333  168 CARVE
3 Karl Hanson   Little Rock, AR2:45:21 215256  156 CARVE
4 Bob Ocken   Little Rock, AR2:50:23 182504  157 CARVE
DNF Kenny Hottinger   Dover, AR147128  129 Carrs Chain
DNF Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO19209  159 Spokes
DNF Michael Mattox   Littlerock, AR281104  154 CARVE

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Loffler   Galena, MO1:48:32 21455  176 Bell & Company
2 Paul Hart   Bartlett, TN1:50:48 215051  94 stanky creek cy
3 John Ashby   Texarkana, AR1:51:08 304034  195 CARVE
4 Robert Nielsen   Benton, AR1:51:09 306448  185 CARVE
5 Mike McCutcheon   Rogers1:54:19 386610  52 BMC
6 Les Baker   Paragould, AR2:09:06 263399  181 Bell & Co.
7 David Blaisus   Pettigrew, AR2:34:18 246404  193 Bell & co

Women - CAT 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Pielemeier   59:55  743 
2 Hannah Winsor   Greenbrier, AR1:03:43 383329  967 Bell & Co
3 Jocelyn Rogers   1:09:57  678 FAST
4 Mckensi Tucker   1:20:45  744 CARVE

Women - CAT 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Faith Brown   1:20:39  747 

Women - CAT 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katelyn Pool   1:16:58  976 fast
2 Annie Drummond   Springdale, AR1:18:28 367342  981 Bell & Co.
3 Olivia Kennedy   1:18:48  939 Fast Kids

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Shelby Burleson   Little Rock, AR355444  950 spokes

Women - CAT 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Wooldridge   1:18:06  994 AR C&F
2 Cindy Brown   1:27:58  750 
3 Alicia Owensby   1:48:22  742 

Women - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Moore   1:18:16  886 Bell & Company
2 Terri Griffin   Dallas, TX1:23:48 308205  894 AR C&F
3 Debi Davis   Tahlequah, OK1:25:08 275986  738 paceline
4 Melody Winsor   Greenbrier, AR1:32:07 383327  966 Bell & Company
5 Dena Woerner   1:32:43  752 AR C&F
6 Rain Mako   1:47:39  944 Bell & Co

Women - CAT 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mischa Martin   Sherwood, AR2:07:58 382859  451 Spokes
2 Jacqueline Perea   Fayetteville, AR2:12:16 381428  491 
3 Janette Sherman   2:16:35  233 c.1&liv/giant
4 Alyssa Journey   Little Rock, AR2:38:32 187780  482 Spokes

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chrissy Fox   North Little Rock, AR2:13:35 313190  433 Spokes
2 Jo Spencer   2:17:30  375 Spokes
3 Heidi Blackmon   Tulsa, OK2:22:46 309444  340 soundpony

Women - CAT 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Drummond   Springdale, AR2:01:51 341932  96 Bell & co
2 Mercedes Drummond   Springdale, AR2:01:52 341926  57 Bell & co
3 Keshari Thakali   Little Rock, AR2:09:11 299510  175 CARVE

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laureen Coffelt   Memphis, TN1:54:50 294185  95 los locos
2 Tammy Hottinger   Dover, AR1:58:48 145314  128 Carr's Chain Re

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREShimanoSpyBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee