Race Results for
2012 Tyler SpeedWaves™ p/b Richardson Bike Mart
Tyler, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SS 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Waller   00:59:15  648 
2 Charles Pipes   Brownsboro, TX00:59:34 393344  743 
3 Chris McClung   Bruceville, TX01:05:35 388508  741 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
4 Jeff Herrin   Plano, TX01:08:12 366863  800 MTP Bike Club
5 Paul Herndon   01:33:25  767 

Men - SingleSpeed Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Price   Mckinney, TX01:21:54 28693  127 Tile Roofs of Texas/Bike Barn
2 Jared Haney   01:25:03  144 
3 Jeffery Troyer   01:25:24  34 
4 John Maccurdy   Houston, TX01:27:48 202644  152 Jaun Solo Racing / Niner Bikes

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Uhl   Austin, TX01:35:41 168160  15 ATC Racing
2 Rick Wetherald   Logan, UT01:38:12 188971  16 Toobin - The Ultimate Water Sport
3 Carson Lange   Austin, TX01:39:25 349134  17 787 Racing
4 Ian Moore   Waco, TX01:43:57 24916  14 Bicycles Outback
5 Craig Kunz   Austin, TX01:44:16 124975  12 Team Bicycle Sport Shop
6 Joshua de Boisblanc   Austin, TX01:45:19 316522  11 Team Bicycle Sport Shop
DNS Andrew Dahlheim (Pro)   Dallas, TXDNS 188572  10 BISSELL Pro Cycling/Cap Carter Racing

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boone Flynn   01:18:14  31 What's the Buzz Coffee Co.
2 John R Madden   Houston, TX01:23:01 329156  106 Sugar Cycles
3 Rob Sandusky   Frisco, TX01:29:45 291129  107 Matrix/RBM

Men - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Sutton   Sugar Land, TX01:45:19 272155  ENGERYLAB/LIEBTECH
2 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX01:46:06 337506  29 787 Racing
3 Billy Cook   Mckinney01:46:47 366602  957 Bicycle Plus
4 Steve Etherton   Austin, TX01:46:49 271761  Cycle Progression
5 Todd Gearhart   Dallas, TX01:47:00 340206  965 Hub Racing
6 Cody Taylor   Shreveport, LA01:49:27 331342  35 Team LaS'port
7 Matthew Sappington   Round Rock, TX01:54:13 358266  30 Austin Bikes/Revenant
8 James Webb   Kyle, TX01:55:46 199834  28 Mafia Racing
DNF Phillip Haigh   DallasDNF 359282  18 Dallas Bike Works
DNF Timothy Spence   AustinDNF 269816  27 Mafia Racing / Felt / PBR
DNF Richard Hellberg   Dallas, TXDNF 366128  26 Dallas Bike Works / Hooters

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Madden   Houston, TX01:17:59 308953  137 Tile Roofs of Texas/Bike Barn
2 Mick McDonald   Houston, TX01:18:56 23403  138 Corey's Nice Bikes
3 Carlos Uranga   Irving, TX01:20:57 325182  145 PACC
4 Don Booker   Sachse, TX01:21:31 178241  132 PAAC
5 Super Dave Esper   Cedar Park, TX01:22:27 153692  135 512 Racing / AJ's
6 David Mackey   Magnolia, TX01:23:01 205028  136 Team Bike Lane
7 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX01:24:26 194241  128 Tiles Roofs of Texas/Bike Barn
DNS Hirem Bruno   Spring, TXDNS 290110  133 Team Bike Lane / WCCRT
DNF John Meegan   Cibolo, TXDNF 188387  139 Bike World Racing
DNF Brad Price   Mc Kinney, TXDNF 178625  153 McKinney Velo

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Houlbjerg   Kennedale, TX01:20:35 16827  193 Colonel's / Sho-Air
2 Brian Zettner   San Antonio, TX01:20:45 186298  198 Team Sage Cycles
3 Steve Minnerly   Frisco, TX01:22:05 114399  157 PACC
4 Mark Johnson   Plano, TX01:22:39 365838  194 Team PACC
5 Tony Sturdivant   San Angelo, TX01:23:51 269518  196 Concho Bike Hanks Racing
6 Paul Forderhase   Austin, TX01:24:28 73177  156 Monkey Wrench Bikes
7 Kevin Highfield   Spring, TX01:28:21 218694  130 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
8 John Worzel   Spring, TX01:30:16 325610  197 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
DNF Scott Schaefer   Houston, TXDNF 126923  195 Southern Elite/Sun&Ski
DNF Phillip Bird   Anna, TXDNF 245630  191 Team Wicked
DNF Sergio Godinez   Grapevine, TXDNF 168145  192 Mad Duck

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolf Laub   Houston, TX01:27:43 106296  154 Bike Sport
2 Tyler Simpson   Whitehouse, TX01:31:17 32780  143 Simpson Sports
3 Bill Moreman   Arlington, TX01:35:10 84650  142 Bicycles Inc.
4 Frederic Schmid   Waco, TX01:38:29 109257  129 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
5 Mark Hargis   Grapevine, TX01:39:12 140813  141 Bicycles Inc.
6 Bo Kral   Beaumont, TX01:42:02 129177  110 
7 Richard Suggs   Nacogdoches01:51:32 138422  155 Nacogdoches Bike Club
DNS Stanley Ford   Crowley, TXDNS 286295  140 Bicycles Inc

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Hoster   Frisco, TX01:34:44 265930  654 PACC
2 Austin Wagner   Burleson, TX01:38:33 336530  661 Richardson Bike Mart/Matrix
DNS Ethan Storm   Arlington, TXDNS 341794  597 Matrix / Richardson Bike Mart
DNF Peter Drury   DNF  639 Bicycles Plus

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Wright   01:22:08  645 Cadence Cyclery
2 Rico Vasquez   01:23:30  771 
3 Lee Freeman   Waco, TX01:23:30 364769  603 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
4 Brian Jett   Austin, TX01:23:59 326286  647 The Peddler
5 Zach Ross   Houston , TX01:25:29 310652  666 Bike Barn
6 Thomas Sebring   Round Rock, TX01:28:34 349588  606 512 Racing p/b AJ's Cyclery
7 Aaron Anderson   Frisco, TX01:28:49 385640  663 PACC
8 Armando Espinosa Jr.   Clear Lake01:29:47 369239  644 HCC Cycling Team
9 Adam B. Bryand   01:32:19  643 
10 Rodman Reyes   01:33:54  660 
11 Aaron Daugherty   Krum, TX01:33:55 391258  602 The Bicycle Path
12 Mark Montebello   Lumberton, TX01:36:19 388402  604 Bronze Body/Kinsel Ford
13 Jesse Bernal   Denton, TX01:41:22 385241  601 Bicycles Plus
14 Jeremy Reyna   Katy, TX01:44:27 242721  605 Bikesport/ION
DNF Keith Rohr   Ellicott City, MDDNF 58114  658 Rock Solid

Men - Cat 2 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Dawson   Arlington, TX01:20:37 377743  609 Team PACC
2 Mike Hanson   01:23:57  613 Simpsons Fitness
3 Troy Anderson   Dallas01:24:56 341138  669 PACC
4 Clayton Perriraz   Conroe, TX01:25:22 342024  617 Cap Carter Racing
5 Joey Gabel   Grapevine, TX01:25:44 381425  612 Dallas Bike Works
6 Dan Tarkanick   Flower Mound, TX01:26:05 352864  621 Team PACC
7 David Wilson   01:26:39  622 Monkey Wrench Racing
8 Scott Schmidt   Frisco, TX01:26:52 313584  619 Frisco Cycling Club / Cap Carter Racing
9 Brandon Stewart   01:27:48  657 Rock Solid
10 Scott McGowan   Canton, TX01:27:59 23494  668 Canton Power Sports
11 Frank Etier   Savannah, TX01:28:47 384353  611 Bicycle Run Path
12 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX01:29:50 255458  618 Tile Roofs of Texas/Bike Barn
13 Jeff Soape   Longview, TX01:30:37 138940  620 Team Wooley G's
14 Lucas Hilbrich   League City, TX01:30:52 394602  614 Texas Pro Health Racing
15 Joe Ender   Manchaca, TX01:31:54 10783  610 Monkey Wrench Racing
16 Billy Ray Cloer   01:32:31  608 
17 Marc Mendoza   Smithville, TX01:46:04 311234  970 Bikeland Developmental Factory Team
DNF Rodger Nutt   Mckinney, TXDNF 346402  616 McKinney Velo
DNF David Beverly   Irving, TXDNF 138824  607 Central Texas Powersports

Men - Cat 2 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McCoy   Waxahachie, TX01:25:15 366126  665 
2 Patrick Stephens   Longview, TX01:27:06 110518  667 Bike & Fitness
3 Frank Stich   Coppell, TX01:28:04 327594  664 FCS Cycling
4 Joel Jimenez   01:28:51  659 Team WOLF
5 Chris Olson   Houston, TX01:29:32 26709  651 
6 Matthew Tinonga   Plano, TX01:30:17 35626  656 Team PACC
7 Jim Olmsted   Waco, TX01:30:34 370548  632 
8 John Markham   Plano, TX01:31:16 394099  653 PACC
9 Steve Courtney   Plano, TX01:31:26 199656  650 Eminent Spine
10 Dennis Livingston   Red Oak, TX01:31:46 185910  631 VentureExpeditions.org
11 Tom Ketterhagen   Georgetown, TX01:32:18 334056  646 787 Racing
12 Alex Link   Dallas, TX01:34:38 190280  649 PACC
13 Andrew Kelsey   Flower Mound01:35:52 143516  630 
14 John Dowling   Seabrook, TX01:36:34 318478  627 enviroINKS.com/Bike Route
15 John Flynn   01:39:29  655 What's the Buzz Coffee Co
16 Gus Bruna   Spring, TX01:43:37 368636  624 Bike Lane
DNS George Heagerty   San Antonio, TXDNS 72892  628 Geri Atrix
DNF David Dederichs   Mckinney, TXDNF 343156  626 McKinney Velo
DNF Francisco Cano   Sugar Land, TXDNF 366415  625 EnviroInks/Bike Route
DNF Paul Breemen   Huffman, TXDNF 375754  623 EnviroInks/Bike Route
DNF James Ramsaur   Ruston, LADNF 29095  634 Piney Hill Cyclist
DNF Jay James   Dallas, TXDNF 395277  629 Occam's Racer
DNF Tim Pletcher   Austin, TXDNF 216259  633 Kelly's Team

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Petko   Spring, TX00:16:39 377764  429 Unlimited Sports Adventure
2 Dawson Layne   00:16:40  428 
3 Connor Rainey   Waco, TX00:19:06 366959  430 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
4 Layton Ondrias   San Antonio00:19:47 396657  510 Hostile
5 Ethan Adams   San Antonio, TX00:21:42 376227  520 Hostile
6 Jose Ketterhagen   00:23:12  521 
7 Jackson Gabel   00:29:07  500 Dallas Bike
8 Maxwell Anderson   Hartford, WI00:29:44 178840  526 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
8 Ian Boche   Kilgore, TX00:29:44 391003  427 
10 Hunter Schneider   00:32:52  431 Nitrocross BMX
11 Nick Price   West Lawn, PA00:34:20 169174  524 MVC
12 Jack Price   San Gabriel, CA00:35:50 48652  522 MVC
13 Sam Price   00:43:48  525 MVC
DNF Carson Owens   DNF  495 
DNF Luke Price   DNF  523 MVC

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Pilgrim   Forney, TX00:31:22 366570  61 Richardson Bikemart/Matrix JR
2 Aidan Bond   San Antonio, TX00:31:29 329966  60 Hill Country Bicycle Works
3 David Pipes   00:31:29  66 
4 Will Sharp   Katy, TX00:33:54 385678  65 
DNF Camden Owens   DNF  64 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio Garcia   Miami, FL01:01:42 139327  732 Sun & Ski Sports
2 Thomas Madden   Houston, TX01:02:08 329158  734 Tile Roofs of Texas/Bike Barn Houston
3 Harrison Worzel   Spring, TX01:04:42 349314  739 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
4 Logan Rainey   Waco, TX01:09:43 366961  737 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
5 Alex Vasquez   01:09:45  770 
6 Dylan Layne   01:10:52  733 Bikeland Developmental Factory Team
7 John Ketterhagen   Georgetown01:10:53 402675  596 
8 Dalton Walters   Richardson, TX01:13:11 387471  764 Jesuit High School
9 Channing Washlesky   Dallas, TX01:13:59 388205  749 Jesuit High School
10 Austin Schneider   Houston, TX01:25:39 381524  738 Northwest Cycling Club
11 Nash Lilly   Irving, TX01:30:10 341232  756 Matrix RBM
12 Peter Bond   01:34:10  731 Bike World Racing/Lopez Middle School
DNS Trevor Meegan   DNS  735 Bike World Racing
DNS Brendan Odom   DNS  736 

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Farrell   01:01:39  744 Team Wooley G's
2 Dakota Burklund   San Marcos, TX01:01:58 296255  763 Team Bicycle Sport Shop
3 Zach Smitherman   Garland, TX01:04:18 396470  704 RBM Matrix/Sachse High School
4 Quintin Deller   01:05:20  772 
5 Zachary Yates   Rowlett, TX01:09:19 369871  705 RBM / Matrix / Sachse HS
6 Tyler Rock   Sachse01:10:06 401358  702 RBM/Matrix/Sachse High School
7 Charlie Satterthwaite   01:20:09  703 RMB Matrix/Sachse High School
8 Ryan Gustafson   Rowlett, TX01:36:56 395525  701 RBM Matrix/Sasche High
DNS Cooper Dawson   DNS  700 Team Mon and Dad
DNF James Markel   DNF  750 Jesuit

Men - Cat 3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramon Fierros   Katy, TX00:57:52 339980  799 EnviroInks/Bike Route
2 David Peterson   00:58:00  716 RBM Matrix / Sashse HS
3 Justin Carver   Austin00:59:35 377048  706 Bike Barn (Texas)
4 Matt Anderson   Waco, TX00:59:36 159192  752 Bicycles Outback p/b Jubilee Mistsubishi
5 John Kite   Kingwood Tx00:59:39 391738  712 
6 Bobby Ketchum   Houston, TX01:00:09 391641  711 
7 Christopher Rymal   01:01:09  717 
8 Ian McMahon   Spring, TX01:02:47 367302  751 
9 Chad Anderson   01:05:07  766 
10 Steven Mugridge   Kingwood01:06:19 390360  714 
11 David Hernandez   01:07:19  710 
12 Andrew Myers   Kerrville, TX01:07:20 365999  715 Team Twin Six
13 Tim Fauss   01:09:21  775 
14 Justin Marsteller   01:15:58  768 
15 Phillip Stanley   01:18:44  740 
16 Stephen Scank   01:29:26  718 
17 Wladimir Moquete   01:40:58  713 AupaZ
DNF Lance Eitel   DNF  762 
DNF Miguel Cortez   Fort Worth , TXDNF 364709  707 
DNF Raul Henao   Houston, TXDNF 395856  709 

Men - Cat 3 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Wade   Flower Mound, TX00:58:20 385202  726 
2 Carl Owens   Longview, TX00:58:59 388150  723 Team Wooley G's
3 M Alvarez   00:59:57  719 Extreme Customs
4 Brent Cutler   01:00:52  721 
5 Steve Dawson   Grand Prairie, TX01:02:24 384954  722 PACC
6 Mark Anderson   Robinson01:02:57 368687  746 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
7 Brian Phillips   Tyler, TX01:03:47 389765  724 
8 Chris Sechelski   Houston, TX01:06:31 393549  725 GHORBA.org
9 Humberto Villanueva   Plano, TX01:06:40 393573  773 
10 Carlos Barrios   Houston, TX01:08:49 294738  720 AUPAZ
11 Wade Jacob Nelson   01:13:24  761 
12 Chris Rayburn   01:15:43  760 
13 Chris Jones   01:21:18  755 Sun Country Bikes
14 Robert Yates   Rowlett, TX01:27:27 358226  747 RBM/Matrix

Men - Cat 3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Johnston   Longview, TX01:01:35 272253  728 Wooley G's
2 Jeff Westerheide   Dallas, TX01:03:32 232998  742 Rockwall Cycling
3 Bill Petko   Spring, TX01:03:53 377003  729 
4 Jacob Garcia   Austin, TX01:05:39 390138  758 Team Wolf
5 Martin Rojas   Cedar Park, TX01:05:40 197399  730 
6 Brent Armstrong   01:06:35  754 SLORNU
7 Jimmy Wheeler   01:07:53  759 
8 Lance Holloway   Boise, ID01:09:40 95323  727 Wooley G's
9 John Parten   Giddings, TX01:18:48 42968  745 Bicycles Inc.
10 Jose De La Rocha   01:42:20  774 Matrix/RBM

Women - SS 2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa White   Houston, TX00:59:51 366057  801 
2 Pam Jackson   Garland, TX01:16:30 157028  802 RBM Matrix/ Max Muscle

Women - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Uranga   Irving, TX01:22:08 325178  PACC
2 Melanie Etherton   Austin, TX01:31:00 271764  Cycle Progression
DNS Jen Purcell (Pro)   Austin, TXDNS 193628  MSU/HHH

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Brown   Houston, TX01:59:17 259584  748 Team Bicycle Sport Shop

Women - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Parkinson   Austin, TX01:31:40 364747  108 Austinbikes

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jen Ragan-Marlowe   Royse City, TX01:35:17 143436  150 Team Rockwall Cycling
2 Maria Hernandez   Reklaw, TX01:39:27 286821  109 
3 Patti Plagmann   Spring, TX01:41:38 130335  149 Bike Lane Houston
4 Tanya Woody   San Antonio, TX01:44:12 236072  151 Cap Carter Racing
5 Pam Jackson   Garland, TX01:48:52 157028  148 RBM Matrix/ Max Muscle
DNS Julia Hart   Dallas, TXDNS 365842  147 Team PACC

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa White   Houston, TX01:31:45 366057  635 
2 Sydnei Anderson   Frisco, TX01:46:21 385671  662 PACC
3 Carlie Spence   Austin, TX01:48:48 315548  637 Mafia Racing / Felt / PBR
4 Dina Pang   Morgans Point Resort, TX01:55:20 274092  642 Cycle Progression

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynette Wood   Lindale, TX01:42:27 326040  638 Gears & Beers
2 Laura Neighbors   Austin, TX01:43:52 389117  641 Team Bicycle Sport Shop
3 Sarah Dougherty   Waco, TX01:53:26 390422  652 
DNF Susan Pollard   Magnolia, TXDNF 368765  636 Bikelane

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Yates   Rowlett, TX00:20:54 386370  63 Matrix/RBM
2 Mackenzie Anderson   00:21:23  527 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Sophie Moore   00:25:07  528 Bicycles Outback
4 Teresa Rojas   00:33:59  432 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madeleine Bruno   Spring, TX00:36:10 329440  62 Team Bike Lane
2 Briona Jones   00:43:27  67 
3 Annabelle Dougherty   00:46:11  68 
4 Cierra Satterthwaite   00:46:12  88 Matrix RBM

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Madeline Boche   Kilgore, TXDNF 385544  816 
DNF Kaylee Tredway   DNF  817 RBM/Matrix

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fiona Dougherty   Waco, TX01:07:42 395467  765 Waco Home School
2 Larkin Norris   01:31:01  810 RBM/Matrix/Sachse High School

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emmylou Layne   01:08:26  812 Bikeland Dev Factory Team
2 Mary Hannabass   Austin, TX01:13:36 334900  753 
3 Lesli Weinheimer   01:24:49  814 
4 Westley Davis   01:32:20  811 
DNS Laurie Simpson   Whitehouse, TXDNS 188679  813 Simpsons Fitnes & Adventure Sports

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tricia Weir   Plano, TX01:09:58 272297  815 Matrix/RBM
2 Nacy Johnston   01:12:10  757 Team Wooley G's
3 Lisa Barnhart   01:15:09  769 Holyspoke Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyCUOREBonk BreakerOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee