Race Results for
Reaper Madness DH @ Bootleg Canyon
Boulder City, NV
(Event Information)
View By:
Downhill on 02/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mikey FUCCI   04:40.31   All Mountain Cyclery
2 William HENDRICKSON   Phoenix, AZ05:56.60 204150   Kore Bike Shop
3 Michael REID   06:07.10   
4 Randy PRICE   06:34.31   
5 William COWLING   Gilbert, AZ06:34.36 188102   Kore Bikes AZ
6 Ray REIGH   06:47.09   G-Factor

Men - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt MCLEAN   05:22.75   AFD Racing/Gravity P
2 Cole Hengeveld   Flagstaff, AZ05:30.18 367375   AZ Bikes
3 Joseph Foresta   South Jordan, UT05:56.29 315976   Laketown Bicycles/Ca
4 Kendall MCLEAN   05:57.19   AFD Racing/Gravity P
5 Shayden HOUSLEY   06:34.89   Cannonball Racing

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch ROPELATO   Ogden, UT03:58.51 240150   
2 Mikey SYLVESTRI   Truckee04:09.24 288977   Cove Bikes
3 Kyle SANGERS   04:12.83   Pivot/Kenda
4 Bernard KERR   04:16.28   Pivot Cycles
5 Graeme PITTS   Nevada City, CA04:18.70 232939   
6 Kyle WARNER   Chico, CA04:21.52 303746   Canfield Brothers/Ma
7 Matt JOHNSTON   Salt Lake City, UT04:21.65 166708   Go-Ride.com
8 Kyle WIDEMAN   San Luis Obispo, CA04:22.08 211640   N.O.B./Slo to the Bo
9 Naish ULMER   Hood River, OR04:23.69 175253   Go-Ride.com/Spy Opti
10 Ben MCCLELLAND   Las Vegas, NV04:23.78 277273   Shred Life
11 Arthur BABCOCK   Fulton, NY04:24.96 312428   One Ghost Industries
12 Thomas RAVINA   Novato, CA04:24.99 226975   Marin Bikes
13 Christian WRIGHT   Auburn, CA04:28.04 234304   Specialized Racing/U
14 Bobby Langin   Moorpark, CA04:29.21 241629   Focus Apparel/Oneal
15 Steve WENTZ   Costa Mesa, CA04:29.40 148884   SRAM Santa Cruz
16 Spenser MEHR   Saint George, UT04:29.55 321450   One Ghost Industries
17 Douglas FRENCH   Rimrock, AZ04:31.59 293104   Four-two Extreme Spo
18 Matt THOMPSON   Denver, CO04:32.86 99996   Momentum Trail Conce
19 Ryan GARDNER   Marlboro, NY04:36.36 295562   Garnder Racing
20 Parker DEGRAY   Park City, UT04:37.13 217135   Go-Ride.com/Chromag
21 Dante HARMONY   Tucson, AZ04:37.29 192657   IXS Morewood
22 Adam DIGBY   San Juan Capistrano, CA04:38.25 295155   South County Gravity
23 Blair REED   Boulder, CO04:38.71 201148   Mojo Wheels
24 Leland TURNER   Breckenridge, CO04:39.41 94880   aCOS
25 Tim MANGINI   Benicia, CA04:41.79 249448   One Ghost
26 Dan GODARD   Austin Tx04:42.50 254239   Mojo Wheels
27 Tom Doran (O'Brien)   Dublin, CA04:44.08 284516   Slo to the Bone
28 Matthew CONDRASHOFF-DOMINGUE   Concord, CA04:44.67 192133   
29 Adrian CHASTAIN   Chandler, AZ05:07.21 122574   
DNF Brandan BOHL   Livermore, CADNF 318538   Turner Darkhorse Rac

Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Galen CARTER   Salt Lake City, UT04:59.13 231784   Transition Bikes
2 Jaren LOCKWOOD   Park City, UT05:30.52 368386   Cannonball Racing
DNF Tyler KRENEK   Tucson, AZ 355340   MJT Designs

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody KELLEY   Riverton, UT04:28.70 264805   Specialized USA Grav
2 Conrad CULLENEY   Livermore, CA04:35.03 318536   Turner Darkhorse Rac
3 Chris RAVINA   Novato, CA04:47.23 226976   
4 Alex WILLIE   Longmont, CO04:50.07 276946   
5 Kellen LUTZ   Fraser, CO04:54.94 265510   Totally Wired
6 Graham REYNOLDS   Park City, UT04:58.83 317354   Canfield Brothers/Go
7 Jordan Smith   Morro Bay, CA05:05.16 332244   
8 Cory HOLMES   Tucson, AZ05:24.56 355342   MJT Designs
DNF Harrison ORY   Denver, CODNF 230690   Mojo Wheels

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan PAQUETTE   San Clemente, CA04:27.12 351918   South County Gravity
2 Scott GLADU   Flagstaff, AZ04:27.72 345540   Absolute Bikes
3 Bradley PASTIR   Salt Lake City, UT04:37.45 171733   Specialized
4 Daniel BRISBON   San Luis Obispo, CA04:40.01 292469   Slo to the Bone
5 Brian WHITE   Castle Rock, CO04:44.87 351914   SCG Racing
6 Weston WALKER   Laramie, WY04:47.05 358979   
7 Kevin PABINQUIT   Morro Bay, CA04:48.70 279003   One Subject/Foothill
8 Mark HESSER   San Luis Obispo, CA04:50.57 150707   
9 Chappy FIENE   Temecula04:51.42 369248   One Ghost Industries
10 Dave SEAQUIST   Henderson, NV05:13.17 324232   Gravity Pirates/Fini
11 Logan Walker   Taylorsville05:19.03 366121   
12 Sean GOLLUB   Driggs, ID05:20.95 284285   Canfield Brothers
13 Marco OSBORNE   Novato05:30.30 366254   
14 Joseph NICHOLSON   Durango, CO06:48.49 255069   Pedal the Peaks/X-Fu
DNS Milan GEIS   Sedona, AZDNS 261329   Fat Tire Bike Shop
DNS Anthony TUTOR   Round Mountain, NVDNS 305940   Two Wheeler/Specialized
DNS Rick IANNIELLO   Candler, NCDNS 247666   
DQ Cody BUTLER   Payson, UTDSQ 301891   
DNF Bryan PAGEL   Tucson, AZDNF 366484   JJ Bicycles

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip VEGA   Boise, ID04:39.45 163449   Team Joyride
2 Ryan SHOLES   Las Vegas, NV04:45.94 308313   
3 Aaron POLLY   Phoenix, AZ04:47.76 202414   
4 Sean TRACY   Santa Rosa, CA04:57.61 236316   Kill Trail Racing
5 Shawnee MCGOVERN   Boulder, CO05:00.86 83560   SMAC Innovations
6 John HURLEY   Reno, NV05:01.09 228891   DH Reno
7 Michael CLARK   Springdale, UT05:01.86 317374   Red Rock Cycles
8 Estanislao Stan GUERRERO   San Diego , CA05:07.44 14363   SCG Racing
9 Adam LAVENDER   Carbondale, CO05:12.17 211131   Grassroots Cycles/X-
10 Donald MOREHOUSE   Reno, NV05:15.90 133559   Donald Morehouse
11 Stephen ZVORSKY   Simi Valley, CA05:48.22 167804   KHS
DNF Jess FOWLER   Flagstaff, AZDNF 290673   Absolute Bikes

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah BRANDON   Salt Lake City05:00.15 346056   
2 Andrew HEINE   Denver, CO05:01.58 298791   Wheatridge Cyclery
3 Ryan STEELE   Lakewood, CO05:04.95 349504   aCOS/Leading Edge Sp
4 Robert SAFRIT   Beaufort, NC05:15.58 311385   Chainsmoke Racing/Sn
5 Jorge ANDINO   Oceanside, CA05:20.39 1719   
6 Scott HACKETT   Lakewood, CO05:37.05 14537   aCOS
7 Syd JACKLIN   06:16.30   
8 David FRAME   Calistoga, CA09:06.94 185148   

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Les PRICE   Scottsdale, AZ05:37.14 177801   No Brakes Racing

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker ROBINSON   Antioch, CA04:47.78 360404   
2 Wyatt KELLN   04:57.39   AFD Racing/Gravity P
3 Tanner HART   Sandy, UT05:13.70 355586   
4 Jason BOHL   Livermore05:14.55 365766   Turner Darkhorse Rac
5 Stoker STEINWAND   Big Pine, CA05:18.80 338760   
6 Alec BAUER   Murrieta, CA05:20.60 342522   
7 Christian WILSON   Salt Lake City, UT05:27.91 316626   
8 Michael BOHL   05:30.27   
9 Carter PASCHINSKI   05:39.42   AFD Racing/Kona Bike
10 Race CARRINO   05:41.09   Big Truck Hats/Tahoe
11 Jeremy HOTTINGER   La Verkin, UT06:26.23 356553   Zion Cycles
12 Jairn SCHIFF   Cayucos, CA07:24.82 360591   
DNF Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UTDNF 374963   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 arthur sykes   Las Vegas Nv04:35.48 375086   All Mountain Cyclery
2 Nathan FRIESEN   04:43.12   AFD/Gravity Racing
3 Scott COUNTRYMAN   Flagstaff, AZ04:46.99 258025   NAU Cycling
4 Freddy KANTHACK   04:51.09   
5 Israel TILMAN   Prescott04:56.42 367308   
6 Matthew ROBISON   Reno, NV05:07.30 250559   DH Reno
7 Ryan SANDLIN   Bellemont, AZ05:09.30 330732   Shifted Gearz Racing
8 Dillon SIMMONS   05:09.67   All Mtn Cyclery
9 Cole LATSHAW   05:11.11   SCG Racing
10 Chris CALLEROS   Seal Beach, CA05:16.41 357242   One Ghost Industries
11 Ryan SMITH   05:17.79   
12 David ERB   05:18.94   Redawn Racing
13 Jake CRITTENDEN   05:20.31   Get-Some
14 Gregory ROBINSON-KRONROD   Moraga, CA05:21.28 271503   One Ghost Industries
15 Ethan SMITH   05:30.94   
16 Andrew VINCENT   05:34.90   AFD Racing
17 James BOOTH   06:05.38   
18 Colin EICHINGER   Salt Lake City, UT06:22.46 284554   
DNS Jeremy JAKUBOWSKI   Mesa, AZDNS 366622   
DNF Nick LERMA   DNF   
DNF Royce MAYER   Las Vegas , NVDNF 358884   

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 E. William SWAN III   05:02.47   Kore Bikes
2 Moses EASON   Phoenix, AZ05:05.46 288953   No Brakes Racing
3 jerome lacote   Carlsbad, CA05:10.09 385429   
4 Bill BENDA   05:10.97   All Mountain Cyclery
5 James HARRISON   05:24.39   
6 Arvin WILSON   05:32.24   No Brakes Racing
7 Shawn FOKEMA   05:50.19   Gravity Project Devo
8 Manny CHEE   06:11.96   
9 Rob KNIPE   Phoenix, AZ06:17.55 282120   
DNS Joe ALLIO   DNS   
DNF Brian LEAL   Phoenix, AZDNF 20635   Redawn Racing

Men - Cat 2 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henning PLESNER   Golden, CO05:26.82 191120   
2 Douglas TATE   Kokomo, IN05:52.64 332996   Chainsmoke Racing
3 Arthur QUINTERO   06:15.42   
4 Walter MALZAHN   San Juan Capistrano, CA07:23.06 330504   South County Gravity
5 Michael KNOWLES   09:33.88   No Brakes Racing
DNF Rob HOLDEN   LongmontDNF 207464   

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trenton MAY   Las Vegas, NV05:45.55 367287   Team Las Vegas Cycle
2 Marshall FUGLSANG   06:10.05   Gravity Downhill Dev
3 Jason KULLMAN   06:14.86   

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sage Brown   Tempe, AZ05:23.10 403314   Team Pegasus
2 Jeffery LITTRELL   05:50.81   Shifted Gearz Racing
3 Adam HAMMER   06:07.20   
DNS Jake CRITTENDEN   DNS   

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve HENGEVELD   05:41.23   AZ Bikes
2 Jorge FELIX   06:19.86   
3 Andy CLAUSS   06:39.22   Gnar Gnar Tours
4 Stephen ARNDT   07:26.28   Kore Bikes
DNS Alan FERNANDEZ   Sanford, MEDNS 201944   Team Crum/No Fear
DNS Matt WEUM   DNS   

Men - Cat 3 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick GRAVESON   06:47.36   
2 Joe ZVONAR   07:15.31   
3 Jason REKOWSKI   07:23.60   Gnar Gnar Tours

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline HARMONY   Tucson, AZ04:57.77 191051   IXS Morewood
2 Tasa HERNDON   Stateline, NV05:43.26 227046   
3 Beth ROBERTS   Moab, UT06:26.59 280245   

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine DERN   Salt Lake City, UT05:49.13 358562   
2 Roxanne CANENT   Hayward, CA08:14.57 275026   Santa Cruz Bikes/SRA

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah HALL   07:10.86   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee