Race Results for
Bikesport presents The Dave Boyd Huntsville Classi
Huntsville, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SS Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Milham   Houston, TX01:54:08.000 274529  14 Nick Lopez Cycling Team
2 John Martin   Houston, TX02:00:20.000 287196  27 BikeSport/ION
3 John Maccurdy   Houston, TX02:06:19.000 202644  29 Jaun Solo Racing / Niner Bikes
4 Eric Fleming   Damon, TX02:07:23.000 264099  26 Sugar Cycles
5 Winfield Haggard Jr   Houston, TX02:09:35.000 308865  18 Tile Roofs of Texas/Bike Barn
6 Alessandro deSouza   Houston, TX02:12:44.000 179468  15 Bikek Barn - Texas
DNF Ian Fleming   Damon, TXDNF 264098  25 Sugar Cycles
DNF Robert Malinak   College Station, TXDNF 22258  13 Woodland Cycling Club

Men - SS 2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Hanna   Durango, CO01:22:31.000 182242  276 Bicycle Sport Shop
2 Patrick Storer   Houston, TX01:23:18.000 287868  203 NorthWest Cycling
3 Chris Labod   Tomball, TX01:24:30.000 291124  201 Bike Lane
4 Charles Pipes   01:27:46.000  281 
5 Justin Burger   Katy, TX01:28:44.000 202665  204 Team Bike Lane
6 Gary Rogers   01:29:51.000  306 Team Bike Lane
7 Melissa White   Houston, TX01:30:17.000 366057  206 
8 Kevin Bowen   Houston, TX01:34:03.000 266264  300 BikeSport/ION
9 Richard Gardner   01:36:12.000  317 Trailsntulas
10 Rachelle Wood   01:37:25.000  257 Cycle Progression
11 Chris McClung   Bruceville, TX01:37:42.000 388508  266 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
12 Joe Husband   01:38:02.000  205 Bike Barn
13 Erik Richenberger   01:44:27.000  207 Team Bike Lane
14 BK Browning   01:52:38.000  301 Cycle Progression
DNF Joseph Ruffino (Cat3)   Cypress, TXDNF 218689  202 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Uhl   Austin, TX01:48:24.000 168160  22 ATC Racing
2 Rick Wetherald   Logan, UT01:48:25.000 188971  Toobin - The Ultimate Water Sport
3 Carson Lange   Austin, TX01:48:26.000 349134  787 Racing
4 Adam Gaubert   Durango, CO01:50:47.000 219159  Team Wooly Mammoth
5 Tyler Jewell   Austin, TX01:51:13.000 168914  34 Elbowz Racing
6 Craig Kunz   Austin, TX01:54:14.000 124975  Team Bicycle Sport Shop
7 Dwayne Otto   Muenster, TX01:56:21.000 26937  19 Taco Casa / Bicycle Plus
8 Cody Foster   The Woodlands, TX01:57:13.000 218986  32 Southern Elite/Sun & Ski
9 Joshua de Boisblanc   Austin, TX01:57:15.000 316522  21 Team Bicycle Sport Shop
DNS Will Black   Austin, TXDNS 58540  Inland/Back To Dirt

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boone Flynn   01:17:09.000  157 Rumba
2 John R Madden   Houston, TX01:18:28.000 329156  134 Sugar Cycles

Men - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toner   Pearland, TX01:53:29.000 306371  Texas Pro Health Racing
2 Mike Aguayo   Spring, TX01:56:52.000 282793  Team Bike Lane/WTF Racing
3 Justin Duncan   Austin, TX01:57:29.000 368560  31 Cycle Progression
4 Brady Stewart   Spring Branch, TX01:58:13.000 345142  20 Chain Link Racing
5 Matthew Sappington   Round Rock, TX01:58:56.000 358266  30 Austin Bikes/Revenant
6 Dominic Adl   Houston, TX02:00:49.000 277431  10 Bike Barn
7 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX02:01:24.000 337506  17 787 Racing
8 William Lockridge   Chelsea, AL02:01:50.000 300922  11 Team Bike Lane
9 Ron Acuna   Austin Tx.02:01:57.000 164423  One Lone Beastie I Be
10 Justin Leighton   Houston, TX02:05:51.000 129185  23 Shama Cycles
11 Anthony Brand   La Jolla, CA02:08:05.000 303308  165 Bikeland Factory Developmental Race Team
12 Jeremy Paquette   Houston, TX02:10:15.000 295606  Bike Barn
13 Eric Sutton   Sugar Land, TX02:14:11.000 272155  24 ENGERYLAB/LIEBTECH
14 Drew Hochstatter   San Marcos, TX02:15:06.000 274310  28 Team Power Pedal
DNS Rocky Gingg   PhoenixDNS 375122  12 Team Del Rio
DNF Pedro Martinez   Houston, TXDNF 213034  33 Southern Elite/Sun&Ski

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mick McDonald   Houston, TX01:15:06.000 23403  112 Proganda/Cook Ford
2 Clint Fontenot   Conroe, TX01:15:30.000 282583  138 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
3 Gareth Jones   Houston, TX01:16:14.000 366136  107 Redwood Singletrack
4 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX01:16:42.000 194241  120 Tiles Roofs of Texas/Bike Barn
5 Jeff Turner   Richardson, TX01:16:44.000 177873  143 Dallas Bike Works
6 Hirem Bruno   Spring, TX01:16:46.000 290110  106 Team Bike Lane / WCCRT
7 John Madden   Houston, TX01:16:51.000 308953  118 Tile Roofs of Texas/Bike Barn
8 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX01:17:04.000 271193  158 Team Bike Lane/WCCRT
9 David Mackey   Magnolia, TX01:17:43.000 205028  131 Team Bike Lane
10 John Meegan   Cibolo, TX01:17:50.000 188387  162 Bike World Racing
11 Forist David Jr.   Converse, TX01:19:12.000 219282  113 Team Sage Cycles
12 Paul Thomas   Houston, TX01:19:17.000 365518  110 EnivorInks.com/BikeRoute
13 Brian Freeze   Houston, TX01:19:46.000 12361  135 Webster Bicycle/Peak Coaching
14 Fred Gray   Spring, TX01:19:52.000 187011  116 Team Bike Lane
15 Carlos Uranga   Irving, TX01:20:12.000 325182  108 PACC
16 John Layne   Waco, TX01:20:15.000 297626  147 Bikeland Dev. Factory Team
17 Joe Gonzalez   Allen, TX01:21:43.000 335912  161 PACC
18 Richard Lamb   Spring, TX01:21:48.000 20185  166 Southern Elite/Sun & Ski
19 Mike Norman   Fort Worth, TX01:21:50.000 278106  136 Cyclesmith/Dallas Bike Works
20 Robert Via   Belton, TX01:22:01.000 306106  105 Tri City Bicycles
21 Super Dave Esper   Cedar Park, TX01:22:22.000 153692  119 512 Racing / AJ's
22 Steve Etherton   Austin, TX01:22:50.000 271761  117 Cycle Progression
23 Brett Faulk   Houston, TX01:24:50.000 11325  115 Bicycle World of Houston
24 Jim Thomas   San Antonio, TX01:24:53.000 272107  111 Team Sage Cycles
25 Shaun Bain   The Woodlands, TX01:25:55.000 255789  168 Team Bike Lane
26 William Moritz   Houston, TX01:27:44.000 161036  109 Kennebec Pass Racing Team
DNS Dac Calderhead   Houston, TXDNS 142035  114 Bikesport/ION

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Zettner   San Antonio, TX01:19:27.000 186298  121 Team Sage Cycles
2 Steve Houlbjerg   Kennedale, TX01:19:55.000 16827  122 Colonel/ShoAir
3 John Worzel   Spring, TX01:20:20.000 325610  123 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
4 Kevin Highfield   Spring, TX01:22:14.000 218694  150 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
5 Mark Landeck   Seabook, TX01:22:33.000 188556  164 Texas Pro Health Racing
6 Tony Sturdivant   San Angelo, TX01:23:42.000 269518  137 Concho Bike Hanks Racing
7 Mark Johnson   Plano, TX01:24:26.000 365838  124 Team PACC
8 Paul Forderhase   Austin, TX01:26:30.000 73177  160 Monkey Wrench Bikes
9 John Elder   Bellaire, TX01:28:47.000 186297  148 WestEnd (Houston TX)
10 Sergio Godinez   Grapevine, TX01:29:22.000 168145  144 Mad Duck
11 Scott Schaefer   Houston, TX01:36:38.000 126923  154 Southern Elite/Sun&Ski
12 Roel Chapa   Arlington, TX01:40:14.000 291206  151 Bicycles Inc.
13 Jerome Baumeister   Houston, TX01:46:43.000 2941  167 Bikesport ION
DNF Robert Coreale   Houston, TXDNF 7789  125 Tile Roofs of Texas/Bike Barn
DNF John Fleming   Damon, TXDNF 273864  153 Sugar Cycles

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolf Laub   Houston, TX01:26:31.000 106296  155 Bike Sport
2 Michael Floores   Houston, TX01:31:20.000 11872  126 Bike Barn Houston
3 Bill Moreman   Arlington, TX01:32:52.000 84650  141 Bicycles Inc.
4 Mark Hargis   Grapevine, TX01:34:00.000 140813  127 Bicycles Inc.
5 Bo Kral   Beaumont, TX01:36:27.000 129177  139 
6 John Howell   Austin, TX01:36:51.000 169633  146 Velocity Cycling
7 Peter Bielinski   Houston, TX01:40:09.000 154163  159 
8 Richard Suggs   Nacogdoches01:48:27.000 138422  152 Nacogdoches Bike Club
9 Desmond Rolf   La Marque, TX01:56:30.000 105398  149 Bikesport/Ion

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Archer   Richmond, TX01:21:27.000 325060  318 Southern Elite/Sun&Ski/APARD
2 Ethan Storm   Arlington, TX01:22:42.000 341794  270 Matrix / Richardson Bike Mart
3 Luke Fleming   Damon, TX01:24:43.000 264100  284 Sugar Cycles
4 Max Molthen   Katy, TX01:26:39.000 237477  294 Southern Elite/Sun & Ski Sports
5 Eric Labod   Tomball, TX01:27:33.000 291146  208 Bikelane
6 Ashton Dubroc   Sugar Land, TX01:29:49.000 344376  209 EnivroInks.com/Bike Route
7 Austin Wagner   Burleson, TX01:41:04.000 336530  271 Richardson Bike Mart/Matrix
DNF Macleod Williams   Hockley, TXDNF 355860  292 Southern Elite/Sun &Ski Sports/PARD
DNF Palmer Klawiter   DNF  554 

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Ross   Houston , TX01:17:28.000 310652  254 HCC Eagles
2 Eric Deller   Gladewater, TX01:17:29.000 289585  297 Wooley G's
3 Mark Montebello   Lumberton, TX01:22:27.000 388402  268 Bronze Body/Kinsel Ford
4 Brian Jett   Austin, TX01:22:33.000 326286  322 The Peddler
5 Thomas Sebring   Round Rock, TX01:23:02.000 349588  291 512 Racing p/b AJ's Cyclery
6 Paul Wegman   01:23:06.000  216 
7 Doug Boorn   Sanantonio, TX01:23:27.000 306040  242 Team Sage Cycles
8 Armando Espinosa Jr.   Clear Lake01:23:54.000 369239  272 HCC Cycling Team
9 Carl Hollimon   01:25:50.000  213 
10 Jose Chan   Houston, TX01:26:20.000 295514  299 BNW Team
11 Brad Swaim   Katy, TX01:27:20.000 302424  212 Bike Barn
12 Arnold Haffner   San Antonio, TX01:27:33.000 394128  215 Team Sage Cycles
13 Jeff Gonzales   San Antonio, TX01:28:12.000 252243  326 Team Yup!
14 John Quinn   01:29:49.000  316 
15 Erik Rodriguez   01:33:05.000  214 
16 Jeremy Reyna   Katy, TX01:33:29.000 242721  210 Bikesport/ION
17 Justin Johnson   01:33:41.000  325 
18 Martin Howell   01:36:33.000  218 
19 Travis Edmunds   The Woodlands, TX01:38:55.000 301557  327 Bikeland USA
20 Rodman Reyes   01:39:54.000  304 
21 Jay Jackson   01:49:26.000  219 Sun & Ski Sports
DNF Brandon Jackson   Cypress, TXDNF 332080  211 Bikesport/ION
DNF Steven Robbiano   DNF  217 Bike World Racing

Men - Cat 2 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Mihailoff   Austin01:19:11.000 385885  231 Monkey Wrench Racing
2 David Dodson   Lakeway, TX01:19:32.000 358403  236 ATX Bikes / VooDoo Racing
3 Richard Mills   Houston, TX01:20:06.000 365815  225 EnviroInks/Bike Route
4 Lucas Hilbrich   01:20:32.000  224 Texas Pro Health Racing
5 John Ashe   Austin, TX01:21:18.000 43660  283 Austin Bikes
6 Mike Hanson   01:21:42.000  298 Simpsons Fitness
7 Clayton Perriraz   Conroe, TX01:21:52.000 342024  241 Cap Carter Racing
8 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX01:22:00.000 255458  227 Tile Roofs of Texas/Bike Barn
9 Jim Storey   01:22:10.000  220 koth
10 Michael Adams   Conroe, TX01:22:11.000 286993  261 Team Bike Lane
11 Robert Trujillo   01:22:26.000  230 EnviroINKS.com/Bike Route/WTF Racing
12 Philip Teitel   Houston, TX01:22:31.000 255092  233 P -n- J -n- J
13 Kevin Napier   Houston, TX01:22:33.000 174454  286 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
14 Daniel T Durdin   Pearland, TX01:23:08.000 282919  285 Texas Pro-Health Racing
15 Chad Starrett   Sugar Land, TX01:23:56.000 105486  223 EnviroINKS.com/Bike Route
16 Scott McGowan   Canton, TX01:24:59.000 23494  311 Canton Power Sports
17 Christian Otto   Webster, TX01:25:10.000 387934  238 
18 Chris Hartley   01:26:06.000  222 Round Rock Hard Racing
19 Joe Ender   Manchaca, TX01:26:10.000 10783  279 Monkey Wrench Racing
20 Mike Meiers   Sugarland, TX01:26:45.000 365174  226 EnviroInks.com/Bike Route
21 Jeff Soape   Longview, TX01:26:50.000 138940  296 Team Wooley G's
22 David Peters   Houston, TX01:28:00.000 219741  228 
23 Chris Nowak   Kingwood, TX01:28:08.000 126133  290 Bikesport
24 Greg Lyons   Houston, TX01:29:18.000 255609  234 Half Wheelies
25 Alex Bernard   Houston, TX01:29:30.000 156895  323 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
26 David Wilson   01:29:39.000  280 Monkey Wrench Racing
27 Michael Schneider   01:30:36.000  282 SALSA
28 Sean Stokke   Houston, TX01:31:34.000 246221  229 Bike Barn
29 Morales Nelson   01:31:52.000  302 
30 Billy Ray Cloer   01:32:12.000  253 
31 Esteban Sanz   01:32:19.000  239 AUPAZ
32 Erik Streight   Houston, TX01:32:22.000 178201  324 West End
33 David Langford   01:33:02.000  275 
34 Gregory Bethke   01:33:05.000  221 
35 Jorge Rico   Meadows Place, TX01:34:26.000 185744  307 
36 Colin Hill   `01:34:48.000 283831  240 Bike Barn Houston
37 Jonathan Dubroc   Sugar Land, TX01:34:53.000 345660  235 enviroINKS/Bike Route
38 Tommie Richardson   Austin, TX01:38:36.000 290358  259 Team Bicycle Sport Shop
39 Ben Bergman   01:40:10.000  314 
40 Margaret Nolen   Cedar Park, TX01:43:08.000 291188  262 Team Bicycle Sport Shop
41 Xochilt Gonzalez   Dallas, TX01:44:03.000 371954  320 Dallas Bike Works
42 Scott Shoaf   Cypress, TX01:46:51.000 304145  274 
43 Marc Mendoza   Smithville, TX01:49:07.000 311234  237 Texas1836
DNS Brad Reichert   DNS  521 

Men - Cat 2 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bumbaugh   Magnolia, TX01:19:19.000 145357  265 Reds Racing
2 Paul Breemen   Huffman, TX01:21:03.000 375754  245 EnviroInks/Bike Route
3 Scott McCoy   Waxahachie, TX01:21:11.000 366126  250 
4 Glenn North   Dripping Springs, TX01:21:51.000 365975  246 Austin Bikes/Revenant
5 Mark Wise   Houston, TX01:22:27.000 160025  295 Bike Barn
6 Chris Olson   Houston, TX01:25:24.000 26709  305 
7 Murray Kaiman   Houston, TX01:25:40.000 18429  249 
8 Steven McConathy   Houston, TX01:25:54.000 282239  255 Bikin'n Eggs p/b Bike Barn
9 Neil Bremner   01:25:55.000  256 Bike Barn
10 Ned Barnett   Houston, TX01:27:10.000 312060  309 TOYOTA/GCCA
11 Frank Karbarz   Houston, TX01:27:12.000 70407  328 Gulf Coast Cycling Association
12 Mark Dawson   Austin, TX01:27:44.000 292666  308 Violet Crown
13 Brian Gandy   Huntsville, TX01:28:38.000 269378  248 unhitched
14 Francisco Cano   Sugar Land, TX01:29:03.000 366415  243 EnviroInks/Bike Route
15 Luis Torres   Houston, TX01:29:15.000 191663  312 Red's Racing
16 Bill Prater   01:29:48.000  319 
17 Dennis Livingston   Red Oak, TX01:29:52.000 185910  315 VentureExpeditions.org
18 Bob Sparacino   01:30:47.000  269 Bike Lane
19 Bill Duckworth   Houston, TX01:31:19.000 125976  287 David's Cycles Racing
20 Joel Jimenez   01:31:55.000  303 Team WOLF
21 John Dowling   Seabrook, TX01:32:56.000 318478  251 enviroINKS.com/Bike Route
22 James Cammack   Houston, TX01:33:53.000 278959  244 Bike Barn Texas
23 David G Webb   01:33:55.000  310 Team Hairy Leg
24 Joe Gabriel   Austin Tx01:35:40.000 345882  278 Bicycle World of Houston / HTFU
25 Anthony Chalupa   Newbraunfels, TX01:35:52.000 305086  260 Team Sage Cycles
26 Gary Crowell   Austin, TX01:38:00.000 8244  267 L.A.M.E.
27 Angel Gonzalez   01:38:25.000  247 TEEX
28 Drew Tucker   Richardson, TX01:39:10.000 145515  263 Matrix/ Richardson Bike Mart
29 Michael Ridener   Euless, TX01:40:05.000 68703  293 Bicycles Inc.

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aidan Bond   San Antonio, TX00:14:17.000 329966  402 Hill Country Bicycle Works
2 Dawson Layne   00:14:23.000  409 Bikeland Developmental Factory Team
3 Connor Rainey   Waco, TX00:14:44.000 366959  401 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
4 Collin Turner   Baltimore, MD00:16:36.000 266408  415 Dallas Bike Works
5 Ian Petko   Spring, TX00:16:53.000 377764  404 Unlimited Sports Adventure
6 Lucas Dodson   00:19:00.000  403 ATX Bikes
7 Ethan Adams   00:19:27.000  417 Hostile
8 Thomas Hayes   00:24:36.000  407 
9 Maxwell Anderson   Hartford, WI00:24:45.000 178840  416 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
DNF Jackson Dutel   DNF  405 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Rainey   Waco, TX00:25:58.000 366961  60 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
2 Daniel C Durdin   00:27:39.000  70 Team Tx Pro Health
3 John Ketterhagen   00:28:11.000  67 
4 Hayden Otto   Muenster, TX00:28:12.000 366868  66 TACO CASA / Mad Duck Cyclery
5 Blake Pilgrim   Forney, TX00:29:59.000 366570  61 Richardson Bikemart/Matrix JR
6 David Pipes   00:33:01.000  69 
DNF Jacob North   Round Rock, TXDNF 56359  72 
DNF William Calderhead   DNF  62 Bikesport ION

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio Garcia   Miami, FL00:45:18.000 139327  550 Sun & Ski Sports
2 Harrison Worzel   Spring, TX00:46:17.000 349314  443 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
3 Thomas Madden   Houston, TX00:48:58.000 329158  444 Tile Roofs of Texas/Bike Barn Houston
4 Logan Rainey   Waco, TX00:49:11.000 366961  539 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
5 Dylan Layne   00:50:52.000  524 Bikeland Developmental Factory Team
6 Trevor Meegan   00:53:23.000  530 Bike World Racing
7 Daniel C Durdin   00:54:18.000  548 Team Tx Pro Health
8 John Ketterhagen   00:56:57.000  576 
9 Hayden Otto   Muenster, TX00:57:01.000 366868  508 TACO CASA / Mad Duck Cyclery
10 Aidan Bond   San Antonio, TX00:57:55.000 329966  441 Hill Country Bicycle Works
11 Palmer Klawiter   00:57:56.000  999 
12 Dawson Layne   00:58:08.000  565 
13 Michael Hayes   00:59:03.000  518 
14 Peter Bond   01:06:15.000  442 Bike World Racing/Lopez Middle School
15 Matt Richardson   Los Altos Hills, CA01:07:55.000 180256  535 Southern Elite
16 Dusty Hanna   01:11:50.000  522 NRC Pedealmasher
17 Dalton Vandivere   01:13:25.000  512 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Koontz   Spring, TX00:43:09.000 319214  533 Sun & Ski
2 Daniel Farrell   00:44:25.000  515 Team Wooley G's
3 Dakota Burklund   San Marcos, TX00:44:52.000 296255  559 Team Bicycle Sport Shop
4 Zach Smitherman   00:45:57.000  504 RBM Matrix/Sachse High School
5 Cory Yeager   00:46:19.000  525 Huntsville High School
6 Joseph Le   Hockley, TX00:47:25.000 387591  532 Southern Elite
7 Xavier Williams   Houston, TX00:48:46.000 376245  537 BGC Team
8 Aaron Mcdonald   00:48:48.000  445 
9 Jonathan Miller   00:48:50.000  446 Huntsville High
10 Brandon Jackson   Hockley, TX00:53:32.000 387593  534 Southern Elite
11 Cole Jackson   00:54:47.000  563 On Your Left
12 Matt Mata   00:54:54.000  574 
13 Laiton King   01:02:25.000  447 Huntsville High School

Men - Cat 3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramon Fierros   Katy, TX00:40:54.000 339980  448 EnviroInks/Bike Route
2 Migiel Cortez   Fort Worth , TX00:42:38.000 364709  451 
3 Dennis Brandt   00:42:45.000  456 
4 Christopher Araujo   League City00:43:59.000 384197  519 
5 John Kite   Kingwood Tx00:44:01.000 391738  452 
6 Brian Symcox   Houston00:44:29.000 382393  558 
7 Tim Spencer   Nolensville, TN00:44:30.000 318074  517 Team Wooley G's
8 Christopher Rymal   00:45:28.000  450 
9 Ian McMahon   Spring, TX00:45:30.000 367302  562 
10 Kahler Low   Houston, TX00:45:38.000 377756  460 
11 Raul Henao   00:46:07.000  500 
12 Justin Carver   Austin00:46:32.000 377048  449 
13 Ryan Kelly   00:46:37.000  582 
14 Andrew Myers   Kerrville, TX00:47:05.000 365999  507 Team Twin Six
15 Steven Mugridge   Kingwood00:47:07.000 390360  455 
16 Walter Robles   Spring00:47:33.000 379285  546 BNW Team
17 Justin Marsteller   00:49:29.000  561 
18 Jack Sullivan   Saint Paul00:49:37.000 213030  498 
19 Brad Cykala   Conroe, TX00:52:38.000 321108  549 Bikeland
20 Adam Hampton   Houston, TX00:54:07.000 305578  454 Sugar Cycles Factory Team
21 Victor Garcia   00:56:39.000  573 
22 Ricardo Almanzan   00:57:54.000  529 D.A. Motorsports and BNW Auto
23 Charles Orr   00:58:59.000  553 
24 Brian Borrego   Stafford, TX00:59:36.000 390060  457 
25 Chance Reese   01:00:49.000  570 
26 Jorgen Lindquist   01:00:51.000  506 
27 Jim Zeigler   01:06:11.000  583 Agieland Cycling
28 Patrick O'Brien   01:08:39.000  569 Auto Masters of Houston
29 Christopher Juarez   01:10:14.000  568 Auto Masters of Houston
DNF Travis McGarrah   DNF  453 
DNF David Howard   DNF  459 Cougar Cycling
DNF James Thornton   Fulshear, TXDNF 307298  458 Bike Barn

Men - Cat 3 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Owens   Longview, TX00:40:28.000 388150  513 Team Wooley G's
2 Chris Follis   San Antonio00:43:04.000 389494  464 
3 Shawn Slack   00:43:42.000  468 Austinbikes
4 Miguel Alverez   00:43:56.000  557 Extreme
5 Mark Anderson   Robinson00:44:38.000 368687  531 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
6 David Cervera   00:45:51.000  462 Bike Barn
7 James Vitulli   00:46:15.000  528 
8 Chris Sechelski   Houston, TX00:46:32.000 393549  466 GHORBA.org
9 Charles Clements   Bryan, TX00:46:57.000 346020  463 Aggieland Cycling
10 Brad Reichert   00:47:04.000  521 
11 Nelson Herrera   Houston, TX00:48:18.000 368825  547 
12 Carlos Barrios   Houston, TX00:48:23.000 294738  467 AUPAZ
13 Jon Agnew   00:48:33.000  564 
14 Jovanne Hecita   Baytown, TX00:48:43.000 388398  501 
15 Shane Baldon   Sugar Land, TX00:49:06.000 247418  472 Sugar Cycles
16 Steven Thompson   00:50:03.000  470 Splatter Paint Racing
17 Brian Hayes   00:52:26.000  520 
18 Humberto Villanueva   00:53:33.000  543 
19 Robert Pabon   Houston, TX00:54:05.000 311306  471 Team Pedal Heads
20 Randy Corvea   00:54:20.000  571 
21 Brady Brunelle   00:54:42.000  577 Bay Area Cycling
22 Fredis Herrera   00:55:06.000  584 
23 Chris Vandivere   Houston, TX00:55:33.000 205782  510 Bikesport
24 John Walters   00:57:53.000  465 
25 Brandon Fails   Lake Jackson, TX01:00:48.000 223469  580 
26 Ed Hongkham   01:01:01.000  538 Making last look good
27 Praxis Mata   01:19:06.000  575 
DNF Kevin McDonald   DNF  461 Flying Pigs
DNF Gilbert Gandara   DNF  556 
DNF Lewis Dutel   DNF  473 Displaced Cajuns
DNF Jimmy Spencer   Houston, TXDNF 347814  469 

Men - Cat 3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Ketterhagen   Georgetown, TX00:43:08.000 334056  509 787 Racing
2 Stephen Johntson   00:43:09.000  541 Team Wooley G's
3 Bill Petko   Spring, TX00:45:37.000 377003  491 
4 Alex Calapan   Friendswood, TX00:46:02.000 86777  480 
5 Ted Vallery   00:46:06.000  499 
6 Scott McDonald   00:46:30.000  476 
7 Jeff Westerheide   Dallas, TX00:46:45.000 232998  572 Rockwall Cycling
8 Karl Stoecklein   Houston, TX00:46:51.000 365748  475 Team Bobby Ray
9 Jeff Peters   00:48:04.000  492 
10 Lance Holloway   00:48:27.000  514 Wooley G's
11 Kevin Franklin   00:48:47.000  489 Woodslands Cycling Club Race Team
12 Shannon Hodell   00:48:51.000  481 EnviroInks/Bike Route
13 Marshall Taylan   00:49:01.000  477 
14 Martin Rojas   Cedar Park, TX00:49:02.000 197399  478 
15 Michael O'Toole   00:49:53.000  488 Team Bike Lane
16 Richard Shaw   Salt Lake City, UT00:50:15.000 32332  490 
17 James Taylor   00:52:14.000  503 Get Real Fitness
18 Tom Johnson   00:52:44.000  552 
19 brad smith   00:52:45.000  578 
20 Vince Falbo   00:52:47.000  566 
21 David Cardone   Katy, TX00:52:52.000 129218  560 
22 Chris Thayer   00:54:12.000  487 
23 Ron Buado   00:55:09.000  551 
24 John Adkins   Boone, NC00:56:26.000 326228  486 
25 John Parten   Giddings, TX00:56:35.000 42968  505 Bicycles Inc.
26 Scott LaMarr   00:57:14.000  485 
27 Romito Buado   00:57:16.000  474 Taylan Cycling Squad
28 Jose De La Rocha   01:02:47.000  567 Matrix/RBM
29 Ryan Yasa   01:03:22.000  483 Team Pinok
30 Andrew Clark   01:03:28.000  579 Castell Racing
31 Brigge Dondonay   01:04:48.000  479 Team Pinok
32 Russell Becker   01:10:07.000  484 Beck-Reit and Sons LTD
33 Bernard Dondonay   01:32:02.000  482 Team Pinok
DNF Mark Wise   Houston, TXDNF 160025  295 Bike Barn

Women - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Uranga   Irving, TX01:20:44.000 325178  101 PACC
2 Jennifer Taylor   Austin, TX01:27:32.000 337574  145 Team Bicycle Sport Shop
3 Sarah Ginsbach   Huntsville, TX01:30:56.000 319824  104 WFT/Cap Cater Racing
DNF Melanie Etherton   Austin, TXDNF 271764  103 Cycle Progression

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Brown   Houston, TX02:04:24.000 259584  163 Team Bicycle Sport Shop

Women - Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Hartman   Houston, TX01:25:38.000 217745  128 Sugar Cycles Factory Team
2 Amy Parkinson   Austin, TX01:27:12.000 364747  129 Austinbikes
3 Julia Jenkins   Houston, TX01:32:39.000 206021  156 Bikesport ION
4 Amy Farley   Austin, TX01:33:00.000 303989  130 Team Bicycle Sport Shop
5 Mary Gilmer   Chelsea, AL01:36:09.000 310472  68 Team Bike Lane

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Moritz   Houston, TX01:24:21.000 203939  132 Black Sunshine/Cap Carter Racing
2 Julia Hart   Dallas, TX01:36:19.000 365842  133 Team PACC
3 Tanya Woody   San Antonio, TX01:36:59.000 236072  142 Cap Carter Racing
4 Maria Hernandez   Reklaw, TX01:38:39.000 286821  140 
5 Bonnie Bain   The Woodlands, TX01:48:17.000 269722  169 Team Bike Lane /MOAT

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Abbott   Austin, TX01:23:12.000 390168  258 
2 Andrea Fox   Leander, TX01:29:56.000 376028  313 512 Racing / AJ's Cyclery
3 Kathrin Milbury   01:32:53.000  321 HFAR
4 Katy Cornelius   Seabrook, TX01:36:51.000 366172  289 Texas Pro Health Racing
5 Jodie Wetuski   01:37:47.000  277 
6 Clare Schoene   Houston, TX01:47:13.000 269519  252 Sugar Cycles Factory Team

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Neighbors   Austin, TX01:37:43.000 389117  273 Bicycle Sport Shop
2 Joy Billeaud   Waco Tx01:43:08.000 365178  264 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Susan Pollard   Magnolia, TX01:51:02.000 368765  288 Bikelane

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vallen Tupper   00:16:49.000  411 Factory IXL
2 Mackenzie Anderson   00:21:06.000  414 Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Jaden Bazemore   00:25:45.000  410 
4 Macy North   00:32:20.000  412 
5 Jessica North   00:32:49.000  413 
6 Brooke Dodson   00:36:58.000  408 ATX Bikes

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madeleine Bruno   Spring, TX00:31:24.000 329440  64 Team Bike Lane
2 Emmaline BaxterHarwell   Austin00:36:30.000 396592  65 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
3 Matalia Johnson   00:58:30.000  71 
DNF CC Dutel   DNF  63 

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cammie Robbiano   San Antonio, TX00:58:22.000 347478  494 Bike World Racing/Lopez Middle School
2 Kenzi Wood   01:02:48.000  495 Bicycle Sport Shop
3 Madison North   01:04:25.000  516 
4 Shantell Ann-Toni Hecita   01:21:28.000  502 
DNF Kiara McDonald   Porter, TXDNF 368943  493 Southern Elite/Sun & ski Sports/APARD

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Almanzan   01:03:22.000  545 BNW Auto

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hannabass   Austin, TX00:49:51.000 334900  544 
2 Emmylou Layne   00:50:39.000  523 Bikeland Dev Factory Team
3 Jessie Foltz   Twelve Mile In00:53:11.000 354478  527 Bikesport/ION
4 Rebecca Forsyth   Houston Tx00:53:49.000 367683  496 Southern Elite
5 Melody (Ponder) Vandivere   00:58:55.000  511 Bikesport
6 Carey Petty   01:13:52.000  536 
7 Sabrina Scott   01:40:26.000  542 Splatter Paint Racing

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nacy Johnson   00:49:21.000  540 Team Wooley G's
2 Tricia Weir   Plano, TX00:49:41.000 272297  497 Matrix/RBM
3 Kim Davis   Bowling Green, FL00:53:46.000 8812  581 Team Bike Lane
4 Dori Mendoza   01:06:47.000  526 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUOREShimanoOSMOSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee