Race Results for
Red Barn Classic CX #8
Shafer, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/27/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Fisher (1 - Cat1)   Inver Grove Heights, MN0.043606157407407 182827  Crossniacs
2 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN0.043761701388889 244650  Crossniacs
3 Joshua Roeser (1 - Cat2)   Buffalo, MN0.043879537037037 160630  19 Crossniacs
4 Patrick Lemieux   Saint Paul, MN0.043943171296296 210769  13 one on one
5 Christopher Smith (2 - Cat2)   Minneapolis, MN0.043947106481481 118619  12 Hup United
6 Trevor Olson (1 - Cat3)   Rochester, MN0.043949664351852 264356  27 
7 Brian Koeneman (3 - Cat2)   Apple Valley, MN0.044305486111111 46700  23 Team Wheel & Sprocket
8 Matthew Allen   Minneapolis, MN0.044322164351852 200426  Behind-Bars/LGR
9 Matthew Petersen (4 - Cat2)   Minneapolis, MN0.045070578703704 244920  14 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
10 Rhett Finley (5 - Cat2)   Wayzata, MN0.045122048611111 233002  18 
11 Jacob Boyce (2 - Cat1)   Duluth, MN0.045575625 227560  21 The Bikery Du Nord
12 Josey Weik   Wrenshall, MN0.04573119212963 297766  28 ISCorp
13 Zach Johnson (6 - Cat2)   Fargo Nd0.045780613425926 284804  Great Plains Cycling Club
14 Ethan Furois (7 - Cat2)   Falcon Heights, MN0.046056967592593 322612  Gopher Wheelmen
15 Oliver Vrambout   Bayport, MN0.046093472222222 121438  The Bikery Du Nord
16 Kent Throlson (8 - Cat2)   Minneapolis, MN0.046126157407407 179235  11 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
17 Paul Krumrich (2 - Cat3)   Minneapolis, MN0.046178171296296 294121  22 
18 Ian Stanford (3 - Cat1)   White Bear Lake, MN0.046389814814815 175718  10 Freewheel Bike
19 Daniel Casper   Northfield, MN0.046489571759259 214654  531 Revolution Cycle/Twin Six
20 Devin OBrien (9 - Cat2)   Minneapolis, MN0.04673400462963 319334  15 Angry Catfish
21 James Buddenbaum (10 - Cat2)   Bloomington, MN0.046847604166667 185684  25 
22 Guy Alvarez (11 - Cat2)   Lino Lakes, MN0.046887025462963 155011  16 Crossniacs
23 Daniel Jacobsen (12 - Cat2)   Saint Paul, MN0.047400833333333 277887  Omnium Racing
24 Daniel Jansen (13 - Cat2)   Minnetonka, MN0.047792777777778 17677  26 
25 Andy Reichert (14 - Cat2)   Minneapolis, MN0.048026944444444 49810  Birchwood/GIS
26 Joshua Schwantes (15 - Cat2)   Saint Paul, MN0.048375671296296 134220  29 Kenwood Racing
27 Paul Ellis (4 - Cat1)   North Oaks, MN0.044032465277778 84976  17 St Paul Bicycle Racing Club
28 Mark Mlinar (16 - Cat2)   Hutchinson, MN0.044234918981481 48557  20 St Paul Bicycle Racing Club
29 scott robertson (17 - Cat2)   Minneapolis, MN0.045432141203704 75507  540 gsca
30 Spencer Haugh (18 - Cat2)   Dorchester, MA0.047359872685185 214228  Behind-Bars/LGR
DNF Fred Mills (Cat2)   Saint Louis Park, MN0.031998206018519 261006  24 Revolution Cycle/Twin Six
DNF Isaac Young (Cat3)   Minneapolis, MN0.009725462962963 326552  570 

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Catlin (1 - Cat3)   Arden Hills, MN29:25.th 295785  600 Gopher Wheelmen
2 Thomas Wavrin (2 - Cat3)   Henderson, MN30:33.th 342900  115 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Samuel Westlake (1 - Cat4)   Farmington30:34.th 375888  598 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Nick Gordon (2 - Cat4)   Chanhassen, MN32:02.th 364797  149 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Trek Malarski   Duluth Mn32:07.th 389774  148 
6 paul dahlen   Zumbrota, MN32:10.th 284809  595 Minnesota Junior Cycling, Inc.
7 Dylan Wetteland (3 - Cat4)   Roseville, MN33:16.th 379053  801 Gopher Wheelmen
8 Will Curtis (4 - Cat4)   Saint Paul, MN33:59.th 348506  499 Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Wyatt Furois (5 - Cat4)   Falcon Heights, MN34:38.th 361699  349 Gopher Wheelmen
10 Cole Herrmann   Minneapolis, MN36:49.th 361697  298 
11 jack koplin   37:00.th  596 
12 Adam Vail (6 - Cat4)   Minnetonka, MN38:38.th 388426  153 Minnesota Junior Cycling Inc.
13 Axel Sontgerath (7 - Cat4)   Saint Paul29:54.th 384580  815 
14 luke dahlen (8 - Cat4)   Zumbrota, MN30:56.th 362262  599 
15 jack carter   31:20.th  597 
16 Nick Carter (9 - Cat4)   Minneapolis, MN31:21.th 361308  106 St Paul Bicycle Racing Club
17 Ethan Peterson (10 - Cat4)   Minneapolis, MN31:21.th 360805  107 Birchwood/GIS
18 Brian Gaines (3 - Cat3)   Minneapolis, MN31:29.th 244626  122 Gopher Wheelmen
19 David Hart (4 - Cat3)   Stanthonyvillage, MN31:30.th 289783  104 Gopher Wheelmen
20 Michael Gaines   Minneapolis, MN32:02.th 244643  123 Gopher Wheelmen
21 peter moore   32:53.th  155 
22 Anthony Hilligoss (11 - Cat4)   Eden Prairie, MN35:25.th 384819  156 Angry Catfish
23 Connor Ingham   Oakdale36:59.th 389943  469 Gopher Wheelmen
24 gabe van sloan   39:54.th  158 

Men - Cat 2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Bianchi (1 - Cat2)   Saint Paul, MN48:45.th 188055  548 St Paul Bicycle Racing Club
2 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI48:54.th 232232  512 Revolution Cycle/Twin Six
3 Charles Simacek (2 - Cat2)   Minneapolis, MN48:55.th 230406  559 Freewheel Bike
4 Matt Leizinger (3 - Cat2)   Minnetonka, MN48:55.th 284245  546 Sweet'n Salty Cycling
5 Devin Curran   Onalaska, WI49:09.th 211576  511 Twin Six
6 Adam Staufenberg (4 - Cat2)   Plymouth, MN49:19.th 146505  506 Revolution Cycle/Twin Six
7 Ronald Williams (1 - Cat3)   Duluth, MN49:31.th 142191  522 Velo Duluth
8 Ladric D'Schommer-Grant (2 - Cat3)   Minneapolis, MN49:40.th 147307  560 Crossniacs
9 Barry Tungseth (5 - Cat2)   Stillwater, MN50:23.th 211935  521 Silver Cycling
10 Andrew Peterson (6 - Cat2)   Iowa City, IA50:28.th 207441  519 Iowa City Cycling Club
11 Grant Larvick (3 - Cat3)   Burnsville, MN50:30.th 328058  569 Angry Catfish
12 Caleb Donaldson (7 - Cat2)   Minneapolis, MN50:31.th 224416  505 Omnium Racing
13 David Olheiser (1 - Cat4)   Minneapolis, MN50:43.th 316402  551 
14 William Kuster (4 - Cat3)   Anoka, MN50:44.th 59499  557 
15 Daniel Strese (5 - Cat3)   Bloomington, MN50:44.th 247774  173 Flat City Cycling Club Inc.
16 Gregorio Ramirez (8 - Cat2)   Hopkins, MN50:46.th 326564  568 
17 Thomas MacDonald (6 - Cat3)   Minneapolis, MN50:52.th 117428  563 Kenwood Racing
18 Thomas Manderfeld (7 - Cat3)   Sauk Rapids, MN51:06.th 82764  513 Revolution Cycle/Twin Six
19 Bryan Hill (8 - Cat3)   Minneapolis, MN51:10.th 315814  527 St Paul Bicycle Racing Club
20 Charles Townsend (9 - Cat3)   Mendota Heights, MN51:16.th 46011  555 St Paul Bicycle Racing Club
21 Mark Rathbun (10 - Cat3)   Elk River, MN51:33.th 149700  543 Minnesota Cycling Team
22 Robert Marhefke (11 - Cat3)   River Falls, WI51:41.th 22498  541 
23 Michael Phernetton   Hudson, WI51:45.th 119274  552 
24 Jon Friedell (12 - Cat3)   Minnetonka, MN51:50.th 194324  534 Kenwood Racing
25 Jeffrey Penman (13 - Cat3)   Ellsworth, WI51:59.th 288396  517 Flat City Cycling Club Inc.
26 Bart Hollaren (14 - Cat3)   Rosemount, MN51:59.th 333156  508 
27 Paul Schoening (15 - Cat3)   Plymouth, MN52:11.th 31734  554 Team Plan C
28 Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI52:12.th 180532  553 Planet Bike
29 Mike Brotman (16 - Cat3)   Saint Paul, MN52:17.th 360474  542 Synergy
30 Robert belz (17 - Cat3)   Afton, MN52:19.th 87690  524 Loon State Cyclists
31 Paul Inkala (2 - Cat4)   Apple Valley, MN52:40.th 245256  529 
32 Jeffrey Hilligoss (9 - Cat2)   Eden Prairie, MN52:42.th 16228  502 Angry Catfish
33 Ken Earley (3 - Cat4)   Minneapolis, MN53:01.th 381525  112 Category 6 Racing Squad
34 Eric Swenson (18 - Cat3)   Minneapolis, MN53:04.th 212056  520 Crossniacs
35 Adam Grafa (19 - Cat3)   Minneapolis, MN53:17.th 309212  514 Birchwood/GIS
36 Bruce Porter (4 - Cat4)   Woodbury, MN53:24.th 358801  507 St Paul Bicycle Racing Club
37 Shannon Smith (20 - Cat3)   St. Paul, MN53:29.th 222039  528 St Paul Bicycle Racing Club
38 John Thompson   Shoreview, MN53:47.th 63849  501 St Paul Bicycle Racing Club
39 Robert Ogren (21 - Cat3)   Bloomington, MN53:53.th 232145  509 Kenwood Racing
40 Greg Mealhouse (5 - Cat4)   Stillwater, MN54:04.th 288188  539 Synergy
41 Erik Johanson (6 - Cat4)   Chanhassen, MN54:04.th 302859  564 
42 Michael McKinney (22 - Cat3)   Hudson, WI54:13.th 360010  573 Big Ring Flyers
43 Adam Birr (23 - Cat3)   Zumbrota, MN54:42.th 211747  530 Team Beat CX
44 Thomas Thornquest (24 - Cat3)   Golden Valley, MN54:55.th 147521  533 Kenwood Racing
45 Al Iverson   55:03.th  572 
46 Michael Cisek (25 - Cat3)   Minneapolis, MN55:18.th 269355  549 Team Plan C
47 Mark Overgaard (7 - Cat4)   Vadnaisheights, MN55:47.th 297849  565 Gopher Wheelmen
48 Jeremy Norton (8 - Cat4)   Minneapolis, MN55:47.th 304499  544 Behind-Bars/LGR
49 Kevin Brandt (9 - Cat4)   Apple Valley, MN56:37.th 350762  131 
50 scott ronken   56:42.th  526 
51 James VanSloun (10 - Cat4)   Minneapolis, MN49:11.th 348396  504 Birchwood/GIS
52 Jason Goldberg (26 - Cat3)   Saint Paul, MN49:35.th 359  558 St Paul Bicycle Racing Club
53 peter voss   Eagan, MN50:26.th 267096  567 St Paul Bicycle Racing Club
54 Karl Svedberg (11 - Cat4)   Woodbury, MN50:42.th 296081  562 Chilkoot Velo
55 Peter Ellis (12 - Cat4)   Saint Paul, MN51:34.th 356404  525 
56 Robert Vigil (13 - Cat4)   Eden Prairie, MN51:51.th 223690  536 Minnesota Cycling Team
57 Bruce Harick (10 - Cat2)   Minneapolis, MN52:56.th 15080  538 St Paul Bicycle Racing Club
58 Ted Higman (14 - Cat4)   Marine On Saint Croix, MN53:21.th 288187  537 Synergy
59 German Jimenez (15 - Cat4)   Saint Paul, MN53:39.th 360982  566 
DNF Isaac Young (Cat3)   Minneapolis, MN16:12.th 326552  570 
DNF Daniel Wheeler (Cat3)   St. Paul, MN22:22.th 227791  556 Gopher Wheelmen

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Bauer   Minneapolis, MN47:01.th 377510  818 Silver Cycling0
2 Ryan Marsel   Minneapolis, MN47:12.th 313268  897 Behind-Bars/LGR
3 Buckley Birkholz   Wausau, WI47:55.th 310285  163 Cyclocrossracing.com
4 Andris Delins   Minneapolis, MN48:09.th 333848  171 Gopher Wheelmen
5 Taylor Krosbakken   St Paul, MN48:14.th 329126  160 GPCC
6 Samuel Bramel   Little Canada, MN48:31.th 291951  899 Gopher Wheelmen
7 Reece Oleson   Jordan, MN48:52.th 349404  165 St Paul Bicycle Racing Club
8 Daniel Strese   Bloomington, MN49:07.th 247774  173 Flat City Cycling Club Inc.
9 Brian Bice   Minneapolis49:13.th 360268  898 Omnium Racing
10 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN49:25.th 307715  817 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
11 Chris Van Ert   Saint Paul, MN49:25.th 230802  151 Peace Coffee Racing
12 Taylor George   Apple Valley, MN49:28.th 245466  869 Crossniacs
13 Todd Foster   Northfield, MN49:33.th 311475  816 Silver Cycling
14 Peter Nelson   Madison, WI50:49.th 179581  162 River Valley Cycling Club- RVCC
15 Ian Johnson   Minneaplois, MN51:53.th 300764  868 Behind-Bars/LGR
16 Dan Inderieden   Minneapolis, MN52:37.th 218333  172 
17 Mark Long   St Paul, MN52:52.th 254201  900 Omnium Racing
18 Steve Pribyl   Maplewood, MN54:02.th 297161  164 Chilkoot Velo
19 Chris Sur   Minneapolis, MN54:20.th 302904  166 
DNF Jeff Ingham   Oakdale, MN11:28.th 218867  834 Gopher Wheelmen
DNF Alec Porter   Saint Paul, MN38:53.th 311313  161 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Tim Werts   Plymouth, MN35:11.th 388001  867 hub cycle

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Barnes   Rochester, MN28:02.th 359799  121 
2 Thomas Wavrin   Henderson, MN28:35.th 342900  115 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Dave Fetters   Minneapolis, MN28:51.th 266342  136 
4 Chris Anderson   Maple Grove, MN28:59.th 366326  124 
5 Brian Gaines   Minneapolis, MN29:00.th 244626  122 Gopher Wheelmen
6 David Hart   Stanthonyvillage, MN29:13.th 289783  104 Gopher Wheelmen
7 Todd Thurmes   Saint Paul, MN29:15.th 340342  126 
8 Andrew Krosbakken   Fargo, ND29:29.th 374838  120 Great Plains Cycling Club
9 David Rosen   Duluth, MN29:33.th 321152  132 
10 Trent Luger   Edina, MN29:37.th 386182  105 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
11 Edison Foster   Northfield, MN29:49.th 358142  128 Silver Cycling
12 Ken Earley   Minneapolis, MN29:57.th 381525  112 Category 6 Racing Squad
13 Michael Gaines   Minneapolis, MN30:02.th 244643  123 Gopher Wheelmen
14 ben hey   Denver, CO30:08.th 154346  129 
15 Ryan Larson   Minneapolis, MN30:26.th 313780  111 Birchwood/GIS
16 chris gibbs   Cambridge, MN30:28.th 361301  125 
17 Ken Hum   Waukesha30:29.th 291669  144 Omnium Racing
18 Andrew Holien   Virginia Minnesota30:37.th 386297  110 
19 Christian Huseby   Saint Paul, MN30:47.th 346510  141 Omnium Racing
20 Ryan Guthrie   Hugo, MN30:47.th 356819  101 Gopher Wheelmen
21 Matthew Prior   Minneapolis, MN30:50.th 388901  103 
22 mike domenichetti   30:53.th  137 
23 scott brutel   30:54.th  145 
24 Logan Anderson   Saint Paul, MN31:09.th 340696  108 St Paul Bicycle Racing Club
25 Phil Clark   Minneapolis, MN31:10.th 356472  118 
26 Christoffer Graham   Wayzata, MN31:27.th 56693  109 
27 Brian Malarski   Chicago Il31:33.th 68091  114 Gopher Wheelmen
28 Kevin Brandt   Apple Valley, MN31:59.th 350762  131 
29 Joshua Holst   Minneapolis, MN32:03.th 117059  117 
30 Nick Mele   Eagan, MN32:17.th 297889  127 
31 carl sledgister   Edina, MN32:24.th 146835  138 
32 Brendan Dolan   Minneapolis, MN32:53.th 391008  134 
33 Nick Carter   Minneapolis, MN32:57.th 361308  106 St Paul Bicycle Racing Club
34 Meredith Rambow   Saint Paul, MN33:13.th 304746  102 Birchwood/GIS
35 Joel Swenson   Bloomington33:15.th 382734  142 
36 grant flick   Minneapolis, MN33:20.th 390956  143 
37 ben jungbauer   33:44.th  133 
38 David Cecchi   Edina, MN34:01.th 389982  140 
39 Paul Sanders   Minneapolis, MN34:09.th 384755  130 
40 doug dye   35:32.th  119 
41 Brett Koplin   Rochester, MN35:33.th 259810  116 
42 Ross Walkowiak   Houston, TX36:25.th 387438  135 
43 Ethan Peterson   Minneapolis, MN37:00.th 360805  107 Birchwood/GIS
44 Joshua Lawrence   Mason City, IA28:58.th 383961  113 North Iowa Spin
45 alex bashlon   30:59.th  139 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN49:54.th 261947  550 Cyclocrossracing.com
2 Jennifer Nowlin (1 - Cat2)   Plymouth, MN50:41.th 281920  561 Peace Coffee Racing
3 Jeanne Fleck (1 - Cat1)   Proctor, MN50:42.th 302812  515 Velo Duluth
4 Linda Sone (2 - Cat2)   Northfield, MN51:36.th 224939  532 Cycle-Smart Inc.
5 April Morgan (3 - Cat2)   Minneapolis, MN51:54.th 388916  547 The FIX Studio
6 Niki Soderberg (4 - Cat2)   Wausau , WI54:14.th 310193  510 Cyclocrossracing.com
7 Anya Malarski (1 - Cat3)   Duluth Mn54:22.th 302412  147 Gopher Wheelmen
8 Rachael Jensen (2 - Cat3)   Shell Lake, WI54:33.th 288627  516 Racers Against Childhood Cancer
9 Vanessa Curtis (3 - Cat3)   Iowa City, IA54:44.th 207443  518 Iowa City Cycling Club
10 Patti Schmidt   55:35.th  571 
11 Ann Sudoh (4 - Cat3)   Duluth55:47.th 389579  523 Velo Duluth
12 Amy Kline (5 - Cat3)   Maplewood, MN49:24.th 266646  545 St Paul Bicycle Racing Club
13 Heather George (6 - Cat3)   Apple Valley, MN49:43.th 293715  503 Birchwood/GIS
14 Alexandra Lacey (7 - Cat3)   Saint Paul, MN54:43.th 210133  187 Omnium Racing
15 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN55:40.th 185483  535 Silver Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Barr   Minneapolis, MN33:17.th 378225  697 Birchwood/GIS
2 cayley baird   33:24.th  468 
3 Jennie Zhu   Minneapolis, MN33:46.th 343332  500 
4 Alicia Fisk   Saint Croix Falls, WI34:05.th 390296  152 
5 Emily Bramel   Little Canada, MN34:20.th 346420  350 St Paul Bicycle Racing Club
6 lori belz   Stillwater, MN34:53.th 80526  300 
7 Tina Olson   River Falls, WI34:54.th 213217  348 Big Ring Flyers
8 Kelly Catlin   Arden Hills35:43.th 383424  700 
9 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN36:04.th 266416  699 Speedfix Racing p/b Zubaz
10 Karin Friberg   Roseville, MN36:05.th 366761  594 
11 julie thompson   Saint Paul, MN39:07.th 327888  698 
12 sandy gress   29:12.th  157 
13 Rachel Lathrop   Saint Paul, MN29:25.th 348038  146 St Paul Bicycle Racing Club
14 kate braun   29:36.th  159 
15 MaryKay Marino   Frankfort Il31:09.th 370666  154 
16 kendra estenson   Eagan, MN31:11.th 297890  598 Bianchi/Grand Performance
17 Anya Malarski   Duluth Mn32:02.th 302412  147 Gopher Wheelmen
18 Jenna Westlake   Farmington, MN32:55.th 388767  150 Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOUSACDFShimanoSierra NevadaCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee