Race Results for
West Chester Cross Classic
West Chester, PA
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 10/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Dodge   Huntingdon Valley, PA 317662   Scott Pro Mountain Bike Team
2 Steven Ordons (1 - Cat2)   West Chester, PA 244268   Philadelphia Ciclismo
3 Zachary Adams (1 - Cat1)   Shippensburg, PA 218549   Fast Forward Racing
4 Stephen Kincaid (2 - Cat1)   Wyomissing 19139   Stan's NoTubes/AXA Equitable
5 Cole Oberman   Philadelphia, PA 302977   Breakawaybikes.com
6 Mike Festa   Devon, PA 149744   Philadelphia Ciclismo
7 Forrest Conrad   Lambertville, NJ 290482   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
8 Gerald Adasavage (3 - Cat1)   Ridgewood, NY 278103   Bicycle Therapy
9 Wyatt Stoup (4 - Cat1)   West Chester, PA 273234   Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
10 Marten Beels   Lansdale, PA 290304   Lamprey Systems
11 John Minturn (5 - Cat1)   Philadelphia, PA 179015   BikeReg.com / Cannondale
12 Michael Green (2 - Cat2)   Philadelphia , PA 296751   Bicycle Therapy
13 Craig Lebair   Pipersville, PA 211155   Philadelphia Ciclismo
14 Brendan McGrath (3 - Cat2)   Philadelphia, PA 294033   Bicycle Therapy
15 Christopher Consorto (6 - Cat1)   Landenberg, PA 194958   Charm City Cycling LLC
16 Garrett Olsen (7 - Cat1)   Villanova Pa 290847   Battley Harley-Davidson
17 Benjamin Anemone (4 - Cat2)   Wilmington, DE 156959   Bicycle Therapy
18 Daniel Rapp (1 - Cat3)   Dauphin, PA 327020   Mountainside/Toasted Head Racing
19 Michael Garretson (2 - Cat3)   Hadden Heights, NJ 218857   Mountain Side p/b City Islanders
20 Martin Mrugal (5 - Cat2)   West Chester, PA 226753   PA Masters RC
21 Dustin Manotti (6 - Cat2)   Mifflinburg, PA 301738   Earl's Bicycle Store
22 Drew Karlberg (7 - Cat2)   Philadelphia, PA 232723   Round Here Racing
23 Hal Batdorf (8 - Cat2)   Philadelphia, PA 278801   LONEWOLFCYCLING.COM
24 Christopher Valenti (8 - Cat1)   Valley Forge, PA 279354   Gates Carbon Belt Drive/Raleigh
25 Matthew Kupsky (9 - Cat2)   Vineland, NJ 186990   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
26 Max Korus   Woodside, CA 290610   Kenda / 5-Hour Energy Pro Cycling p/b Geargrinder
27 Toby Broom      Unattached
DNF Jeffrey Salvitti (Cat2)   San Francisco, CA 223464   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
DNF Kevin Fryberger (Cat2)   Devon, PA 230428   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
DNF Robin Carpenter   Philadelphia, PA 229481   Chipotle First Solar Development
DNF Robert Reuther (Cat2)   West Chester, PA 47958   Chester County Velo
DNF Erik Mitchell (Cat3)   Phoenixville, PA 102406   Spinteck Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Kincaid (1 - Cat1)   Wyomissing 19139   Stan's NoTubes/AXA Equitable
2 Harlan Price   Philadelphia, PA 191176   Unattached
3 Christopher Valenti (2 - Cat1)   Valley Forge, PA 279354   Gates Carbon Belt Drive/Raleigh
4 Jordan Czajka (1 - Cat4)   Philadelphia, PA 269698   Unattached
5 Jeffrey Appeltans (3 - Cat1)   Philadelphia, PA 1826   Mid Atl Masters Bicycle Org
6 Matthew Bilharz (1 - Cat2)   Phoenixville, PA 323538   BikeSport
7 Ryosuke Baba (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 358798   Sweathogs Racing
8 Jason Gabriel (2 - Cat4)   Gilbertsville, PA 254769   Philadelphia Ciclismo
9 Peter Hall (2 - Cat3)   Hatfield, PA 105482   Kapelmuur Independent
10 Markus Bowman (3 - Cat3)   Emmaus, PA 4455   South Mountain Cycles
11 Jason Eicholtz (4 - Cat3)   Norristown, PA 252827   Philadelphia Ciclismo
12 Charles Southgate      Unattached
13 Michael Yarnall (5 - Cat3)   Boyertown, PA 194066   Bikesport
14 Dave Pryor (6 - Cat3)   Emmaus, PA 160517   Kapelmuur Independent
15 Dustin Manotti (2 - Cat2)   Mifflinburg, PA 301738   Earl's Bicycle Store
16 Mark Harding (7 - Cat3)   Shillington, PA 331432   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
17 Sean Rotkiske (3 - Cat4)   Reading 358723   CCB Racing
18 Jonathan Fullar      Unattached
19 Josh Carter (8 - Cat3)   Pennsburg, PA 152410   Philadelphia Ciclismo
20 Andrew Di Michele (4 - Cat4)   Media, PA 330042   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
21 Gary Wilpizeski (5 - Cat4)   Downingtown, PA 388433   Sweathogs Racing
22 Barry Murray (6 - Cat4)   Coatesville, PA 303246   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
23 Laurence Etgen (7 - Cat4)   Lambertville, NJ 259862   Green Mountian Tree Service
24 Gary Snyder (9 - Cat3)   New Hope, PA 270006   Evolution Racing
25 Steven Hecht (8 - Cat4)   Harleysville, PA 345256   Spinteck Cycling Team
DNS Patrick Engleman   North Wales, PA 269610   Keswick Cycle
DNF Robert Hill (Cat4)   Lansdowne, PA 302763   Unattached
DNF Eric Greenberg (Cat2)   Philadelphia, PA 345000   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Holmes (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 322698   Campanohvac/Breakawaybikes.com
2 Jeffrey Salvitti   San Francisco, CA 223464   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
3 Myles Lund (2 - Cat3)   Berwyn, PA 348384   High Road Cycles
4 Eric Greenberg   Philadelphia, PA 345000   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
5 mark fetsurka   Philadelphia, PA 360700   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
6 Martin McKeon (3 - Cat3)   Lancaster, PA 179762   Orange Street Velo & Retl Studio
7 Todd Everett (4 - Cat3)   Middletown, DE 291709   Bike Line
8 Michael Garretson (5 - Cat3)   Hadden Heights, NJ 218857   Mountain Side p/b City Islanders
9 Adam McNeill (1 - Cat4)   Emmaus, PA 360734   South Mountain Cycles
10 Darrell Engel (6 - Cat3)   Kutztown, PA 10801   Kutztown Cutters
11 Mateus Kaplan (7 - Cat3)   Philadelphia 374408   Team Independence
12 Stephen Saxton (8 - Cat3)   Philadelphia, PA 376970   Kind Human Sports
13 Jonathan Dietz (2 - Cat4)   Ambler, PA 379736   Unattached
14 Mike Stevens (9 - Cat3)   Valley Forge, PA 248447   Chester County Velo
15 John Furtak (10 - Cat3)   Mullica Hill, NJ 310529   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
16 Andrew Neumann (11 - Cat3)   King Of Prussia, PA 172894   Unattached
17 Glenn Stephenson (3 - Cat4)   Barto, PA 365252   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
18 Mike Barbone (12 - Cat3)   West Chester, PA 322606   Bike Line
19 Joseph Bacinski (13 - Cat3)   Shippensburg, PA 293187   Unattached
20 Michael Borda (14 - Cat3)   West Deptford, NJ 333486   C C Evesham
21 Jonathan Pressman (15 - Cat3)   Superior, CO 295952   Tri State Velo
22 Roland Ettle (4 - Cat4)   Bethlehem, PA 259954   Lamprey Systems
23 Zach Prebosnyak (5 - Cat4)   Bethlehem, PA 299289   Vortex Cycling Club
24 Mitchell Franko (6 - Cat4)   Jim Thorpe, PA 328178   Kind Human Sports
25 Erik Mitchell (16 - Cat3)   Phoenixville, PA 102406   Spinteck Cycling Team
26 Daniel Wood (7 - Cat4)   Lewisburg, PA 255010   Earl's Bicycle Store
27 Randall Lewis (17 - Cat3)   Newark, DE 122580   Bike Line
28 Raymund Calaquian (18 - Cat3)   Princeton, NJ 301957   Philadelphia Cyclocross School
29 Andrew Miller (8 - Cat4)   Exton, PA 366742   Bike Line
30 Gary Thornton   Doylestown, PA 75081   Charm City Cycling LLC
31 Robert Abramo (19 - Cat3)   Ambler, PA 288856   QCW Cycling
32 Derek Papastrat (20 - Cat3)   Conshohocken, PA 358554   Unattached
DNF Dan Lavelle (Cat3)   Philadelphia, PA 254791   Philadelphia Ciclismo
DNF Christopher Barthel (Cat4)   Langhorne, PA 214331   Unattached
DNF Andrew Johnson (Cat3)   Parkesburg, PA 163272   Mason Dixon Velo
DNF William Bruffy      Unattached
DNF Larry Everett (Cat3)   Philadelphia, PA 322268   Firehouse Racing
DNF David McGinn (Cat4)   Holland , PA 318212   Bicycle Therapy
DNF Kyle Centrella   Paoli, PA 223455   Bike Line
DNF Michael Miller (Cat3)   Philadelphia, PA 358139   Bicycle Therapy/Melitta

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Davino   Philadelphia, PA 312166   Team Yacht Club
2 Peter Hinmon   Lambertville, NJ 379358   Unattached
3 Peter Hall   Hatfield, PA 105482   Kapelmuur Independent
4 Richard Henning   Philadelphia, PA 317886   Unattached
5 Richard Dreyer   Philadelphia, PA 285052   Gates Carbon Drive
6 Gary Rothera   Springfield, PA 358586   Rothera Cycling
7 Mark Dennis   Etters, PA 9221   Blue Mountain Velo
8 Nathan Bowser   Philadelphia, PA 388959   Bicycle Therapy
9 Andrew Fleming   Philadelphia, PA 292105   Unattached
10 James Kondisko   Auburn, PA 388446   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
11 Scott Feather   Emmaus, PA 248175   Vortex Cycling Club
12 Michael Gavagan   Wilmington, DE 277298   Van Dessel Factory Team
13 Hans Mossner   Gilbertsville, PA 327130   BikeSport
14 Justin Rogers   Wilmington, DE 115280   Wooden Wheels Racing
15 Joseph Gower   Sewell, NJ 390735   Unattached
16 Edward Figaniak   Voorhees, NJ 119124   BOSS Racing
17 David McGinn   Holland , PA 318212   Bicycle Therapy
18 Michael Pettit   Narberth, PA 345234   Unattached
19 John Ronca   Bethlehem, PA 181956   Lamprey Systems
20 Michael Hoffman   Loganville, PA 300362   Hup United
21 David Molinero Giles   Irvine, CA 299814   Lamprey Systems
22 Rob Raichle   Phoenixville, PA 29036   Keswick Cycle
23 Robson Dunwody   York, PA 388769   Mason Dixon Velo
24 Ron Kriner   Bethlehem, PA 278596   Lamprey Systems
25 Shawn Limbert   Quakertown, PA 241837   Chester County Velo
26 Louis Savastani   Narberth, PA 327568   Unattached
27 Brian Capps      Unattached
28 Brandon Miller   Downingtown, PA 88256   Miller Boys
29 Peter Michael   Fairless Hills, PA 386784   Guys Racing Club
30 Joe Luby   Allentown, PA 371399   Fitness Central
31 Robert Myaing   Philadelphia 391987   Fairends
32 Jim Mueller      Penn Ultimate
33 John Squeri   Lansdale, PA 358061   Unattached
34 Sean Rotkiske   Reading 358723   CCB Racing
35 Gary Wilpizeski   Downingtown, PA 388433   Sweathogs Racing
36 Nick Piccone   Mullica Hill, NJ 251936   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
37 Richard Campbell      Unattached
38 Scott Burford   York, PA 366285   Mason Dixon Velo
39 Darryl Moser   Barto, PA 377545   Unattached
40 Brad Williams   Sanatoga, PA 320596   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
41 William Bruffy      Unattached
42 Craig Riel      Unattached
43 Steven Hecht   Harleysville, PA 345256   Spinteck Cycling Team
44 Robert Hill   Lansdowne, PA 302763   Unattached
45 Timothy Day   Philadelphia, PA 300936   Kind Human Sports
47 Sam Santos      Unattached
48 Wayne Beaver   Reading, PA 345316   Unattached
49 Max Knee   Philadelphia, PA 258346   Team Independence
50 Don Haring      Unattached
51 John Dzubinski   Ambler, PA 298017   Tri State Velo
52 James Baliko   Sicklerville, NJ 92627   Unattached
53 Earl Hunt   Collegeville, PA 359298   Wooden Wheels Racing
54 William Underwood   Lawrenceville, NJ 102294   Keswick Cycle
55 Andrew Guers   Reinholds 387202   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
DNS Cameron OMara   Philadelphia, PA 378032   Unattached
DNS Colin Sheridan      Got Duvel?
DNS Rob Furr   Bear, DE 341042   Bike Line
DNS John Fiadjoe   Morrisville, PA 357336   Unattached
DNS William Weismantel   Mount Joy, PA 265165   Mason Dixon Velo
DNS Joe Bothell   Middletown, DE 371205   Unattached
DNS Andrew Farkas   Marlton, NJ 356470   Unattached
DNS kevin hull   Sewell, NJ 306402   Unattached
DNS Joseph Feeney   Philadelphia, PA 303191   Unattached
DNS J Scott Korbich   New Tripoli, PA 292683   GS Simmeria
DNS Andrew Frankum   Newark, DE 390641   Unattached
DNS Benjamin Weller   Delran, NJ 316378   Mid Atl Masters Bicycle Org
DNS William Bray   Zionsville, PA 97195   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
DNS Christopher Barthel   Langhorne, PA 214331   Unattached
DNF Kyle Wood   Cedar Hills, UT 279122   Unattached
DNF Aaron Bilenky   Elkins Park, PA 389426   Unattached

Men - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Piccillo (1 - Cat2)   Doylestown, PA 176980   Evolution Racing
2 Robert Collins (2 - Cat2)   Landenberg, PA 58634   Bike Line
3 Kevin Fryberger (3 - Cat2)   Devon, PA 230428   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
4 Bernhard Resch (4 - Cat2)   Allentown, PA 358193   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
5 Matthew Morrison (1 - Cat3)   Emmaus, PA 246153   South Mountain Cycles
6 Joshua West   Allentown, PA 217713   Bicycle Therapy
7 John Drummond (5 - Cat2)   Philadelphia, PA 257631   Bicycle Therapy
8 Benjamin Anemone (6 - Cat2)   Wilmington, DE 156959   Bicycle Therapy
9 Werner Freymann (2 - Cat3)   Flourtown, PA 151015   Easy Riders Cycling
10 Gregory Ahnert (3 - Cat3)   Bethlehem, PA 188457   Lamprey Systems
11 Daniel Rapp (4 - Cat3)   Dauphin, PA 327020   Mountainside/Toasted Head Racing
12 Ryosuke Baba (5 - Cat3)   Philadelphia, PA 358798   Sweathogs Racing
13 Jason Eicholtz (6 - Cat3)   Norristown, PA 252827   Philadelphia Ciclismo
14 Matt Harris (7 - Cat2)   Philadelphia, PA 208849   Philadelphia Ciclismo
15 Jason Reckner (8 - Cat2)   Chester Springs, PA 278445   Campanohvac/Breakawaybikes.com
16 Eric Morgan (1 - Cat4)   Philadelphia, PA 165430   Club Wissahickon
17 Barry Jones (7 - Cat3)   Sewell, NJ 283544   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
18 Trevor Williams (9 - Cat2)   Radnor, PA 149238   Guys Racing Club
19 Daniel Hauber (8 - Cat3)   Haddonfield, NJ 250047   Pro Pedals Bike Shop
20 Curtis Miller (9 - Cat3)   Wilmington, DE 306459   Wooden Wheels Racing
21 Josh Carter (10 - Cat3)   Pennsburg, PA 152410   Philadelphia Ciclismo
22 Darrin Miskiewicz (11 - Cat3)   Springcity, PA 305795   Philadelphia Ciclismo
23 Scott Green (12 - Cat3)   New Cumberland, PA 327500   Spud Racing
24 Stephen Olenchock (13 - Cat3)   Bethlehem, PA 270579   Lamprey Systems
25 Brent Longnecker   Downingtown`, PA 157272   Unattached
26 Jason Gabriel (2 - Cat4)   Gilbertsville, PA 254769   Philadelphia Ciclismo
27 Wade Hess (14 - Cat3)   Wenonah, NJ 16043   Team Independence
28 Christopher Stine (3 - Cat4)   Kingston, PA 157255   Cedar Bike
29 Mark Harding (15 - Cat3)   Shillington, PA 331432   Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
30 Greg Eater (16 - Cat3)   Furlong, PA 298859   Evolution Racing
31 Jude Vilain (17 - Cat3)   Bala Cynwyd, PA 290258   Sweathogs Racing
32 Michael Hoffman (18 - Cat3)   Loganville, PA 300362   Hup United
33 Michael Yarnall (19 - Cat3)   Boyertown, PA 194066   Bikesport
34 Christopher Thaler (20 - Cat3)   Dublin, PA 187618   Evolution Racing
DNF David Iglewicz (Cat3)   Phoenixville, PA 267162   PA Masters RC

Men - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Appeltans (1 - Cat1)   Philadelphia, PA 1826   Mid Atl Masters Bicycle Org
2 Robert Reuther (1 - Cat2)   West Chester, PA 47958   Chester County Velo
3 Barry Wahner (2 - Cat2)   Drexel Hill, PA 252332   Mambo CX/Go Cycling
4 Raymond Zeimet (3 - Cat2)   Ewing, NJ 39437   Guys Racing Club
5 Blair Saunders (4 - Cat2)   Newark, DE 69445   Western Howard County Cycling
6 Kevin Saint Clair (5 - Cat2)   Philadelphia, PA 92253   Main Line Cycling - Bikyle/Mazur coaching
7 Martin Mrugal (6 - Cat2)   West Chester, PA 226753   PA Masters RC
8 Kelly Cline (7 - Cat2)   Media, PA 145697   Revolution Wheel Works
9 Joseph Piscitello (1 - Cat3)   Rydal, PA 218814   PA Masters RC
10 Todd Schwartz (2 - Cat3)   Meadowbrook, PA 222976   Guys Racing Club
11 Kirk Reisinger (8 - Cat2)   Schwenksville, PA 29503   Sports T.E.A.M.
12 Chris Chapman (3 - Cat3)   Newark, DE 258109   Bike Line
13 Peter Fickinger (4 - Cat3)   Lincoln University, PA 264652   Chester County Velo
14 David Lowe (5 - Cat3)   Bala Cynwyd, PA 212255   Philadelphia Ciclismo
15 Robert Piacine (9 - Cat2)   Sellersville, PA 97730   Guys Racing Club
16 Matt Perry (6 - Cat3)   West Chester, PA 224448   PA Masters RC
17 Douglass Gray (7 - Cat3)   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
18 Robert Biese (8 - Cat3)   Kutztown, PA 40023   Vortex Cycling Club
19 Rolf Windh (9 - Cat3)   Philadelphia, PA 195200   Guys Racing Club
20 Darren Hartman (1 - Cat4)   Lewisberry, PA 272204   Phenix Velo Club
21 Ryan Mitchell (10 - Cat3)   Troy, NY 197369   PA Masters RC
22 Markus Bowman (11 - Cat3)   Emmaus, PA 4455   South Mountain Cycles
23 Douglas Jones (12 - Cat3)   Fleetwood, PA 242793   GS Simmeria
24 Jon Schafer (2 - Cat4)   Wynnewood, PA 60634   MOOTS
25 Jeffrey Cordisco (10 - Cat2)   Kennett Square, PA 197994   SignatureCycles/Rockstar Games
26 Shawn Carey (3 - Cat4)   West Chester, PA 360667   Turks Head Racing
27 Matthew Graham (13 - Cat3)   Simsbury, CT 299111   3D Racing Team
28 Richard Leibfried (11 - Cat2)   Chester Sprgs, PA 50369   PA Masters RC
29 Robert Campbell (4 - Cat4)   Lansdale, PA 67642   Philadelphia Ciclismo
30 Sean Mooney (5 - Cat4)   Mullica Hill, NJ 267476   Viking Yachts/Action Wheels/CC Evesham
31 Mark Wanco (14 - Cat3)   New Cumberland, PA 238331   Hup United
32 Gary Snyder (15 - Cat3)   New Hope, PA 270006   Evolution Racing
34 Frank Brockson Jr (16 - Cat3)   Downingtown, PA 259134   Bike Line
35 Andrew Di Michele (6 - Cat4)   Media, PA 330042   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
36 Laurence Etgen (7 - Cat4)   Lambertville, NJ 259862   Green Mountian Tree Service
37 Derick Shoff (8 - Cat4)   Doylestown, PA 131180   Cycle Sports
38 Todd Wenger (9 - Cat4)   Garnet Valley, PA 345682   Chester County Velo
39 Gary Cohen (10 - Cat4)   Willow Grove , PA 49037   Guys Racing Club
40 Patrick Leonard (17 - Cat3)   Newtown, PA 152637   Evolution Racing
41 Barry Murray (11 - Cat4)   Coatesville, PA 303246   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
43 Thaddeus Newnam (12 - Cat4)   Pottstown, PA 252871   Snapple Phoenixville Bike Club
44 Thomas DiTullio (13 - Cat4)   Williamstown, NJ 279350   C C Evesham
45 David Borden (14 - Cat4)   Blandon, PA 284542   Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes
DNF Charles Crocco (Cat3)   Flemington, NJ 196092   Somerset Wheelmen
DNF Steven Fairchild (Cat4)   Fountainville, PA 163014   Sports T.E.A.M.
DNF Scott Wilson (Cat3)   Warminster, PA 81773   Evolution Racing
DNF David Mitchell (Cat3)   Oreland, PA 79443   Team GPOA
DNF Paul Incognito (Cat2)   Wilmington, DE 109984   Bike Line
DNF Sean Armstrong (Cat4)   Horsham, PA 359425   Unattached
DNF Mark Lentz (Cat4)   Wrightsville, PA 20903   Mason Dixon Velo
DNF Thomas Nagy (Cat2)   Spring City, PA 60672   PA Masters RC

Men - Masters - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Reynolds (1 - Cat3)   Pipersville, PA 124693   Guys Racing Club
2 John Paproski (1 - Cat2)   North Wales, PA 73934   PA Masters RC
3 Joseph Hoffman (1 - Cat4)   Crossroads, PAInc. 361212   Hoffman Die Cast Technologies
4 Gary Kralik (2 - Cat3)   Furlong, PA 311300   Evolution Racing
5 Richard Steele (2 - Cat4)   West Chester, PA 237198   Tri State Velo
6 Dennis Smith (2 - Cat2)   Newark, DE 33112   Bike Line
7 Joseph Kenas (3 - Cat3)   Meadowbrook, PA 177439   Guys Racing Club
8 Robert Scharle (4 - Cat3)   Jamison, PA 311699   Evolution Racing
9 Michael Williams (5 - Cat3)   Wilmington, DE 71755   First State Velo Sport
10 James Wilson (6 - Cat3)   Glen Mills, PA 170914   Team CF
11 Steven Laverty (7 - Cat3)   West Chester, PA 20514   Tri State Velo
12 Bob Perna (3 - Cat2)   West Chester, PA 233751   Beans Bikes
13 Jerome Weiner (8 - Cat3)   Elkins Park, PA 97960   Guys Racing Club
14 Kevin Tuttle (9 - Cat3)   Jeffersonville, PA 115508   Mainline Cycling
15 Bob Welsh      EastCoasters Bike Shops
16 James Innes (3 - Cat4)   Glenside, PA 238169   Guys Racing Club
17 Daniel Reed (4 - Cat4)   West Grove 388066   Bikeline Race Team

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Saunders   Newark, DE 352192   Sportif Coaching Group/BPB
2 Grant Otto      Unattached
3 Timothy Kline   Emmaus, PA 329618   Unattached
5 Gabriel Castano   Allentown, PA 378224   JVR Sports

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Selene Yeager   Emmaus, PA 138063   Team CF
2 Lauri Webber (1 - Cat2)   Newark, DE 160128   Van Dessel Factory Team
3 Joanne Abbruzzesi (1 - Cat3)   Kennett Square, PA 345398   Bike Line
4 Dana McAllister   West Chester, PA 326174   Peanut Butter & Co. Human Zoom
5 Maria Gaasche (2 - Cat3)   Audubon Pa. 366323   Bike Sport
6 Cati Scheifele (3 - Cat3)   West Chester, PA 303768   Wooden Wheels
7 Lisa Most   Philadelphia, PA 169580   Club Wissahickon
8 Lisa Vible (1 - Cat1)   Wilmington, DE 163495   Bike Line
9 Caitlin Thompson   Philadelphia, PA 207716   Peanut Butter & Co. Human Zoom
10 Diane Castor-Grim (2 - Cat2)   Boyertown, PA 143040   Charm City Cycling LLC
11 Tammy Ebersole (2 - Cat1)   Warminster, PA 10408   Evolution Racing
12 Jill Morgan (4 - Cat3)   East Norriton, PA 122762   BikeSport

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Festa (1 - Cat3)   Devon, PA 313510   Peanut Butter & Co. Human Zoom
2 Tamara Cabalu (2 - Cat3)   Philadelphia, PA 198336   Campanohvac/Breakawaybikes.com
3 Leslie Conrad   Lambertville, NJ 279553   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
4 Maria Dziembowska (1 - Cat4)   Swarthmore, PA 307018   Pallas Athene Women's Cycling
5 lindsey hinmon (3 - Cat3)   Lambertville, NJ 389487   Unattached
6 Donna Tozer (2 - Cat4)   Haddon Heights, NJ 357430   Caffeinated Cyclist Racing P/B Dental Assoc at Pitman
7 Shaina Kravitz (3 - Cat4)   Philadelphia, PA 390888   Unattached
8 Kristin Borda (4 - Cat4)   West Deptford, NJ 343074   CAWES/iFractal p/b Specialized
9 Karen Tourian   Philadelphia, PA 195022   Guys Racing Club
10 Nicole Sheets (5 - Cat4)   Royersford, PA 196245   Bike Sport
11 Anna Tsahourides (6 - Cat4)   Woodlyn, PA 385642   Unattached
12 Kim McCartney (7 - Cat4)   West Norriton, PA 366648   Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
13 Eva Van Stratum (8 - Cat4)   Aston, PA 235037   Tri-Dawgs
14 Jennifer Rhodes (9 - Cat4)   Glenside, PA 164760   Peanut Butter & Co. Human Zoom
15 Stacie Freymann (10 - Cat4)   Flourtown, PA 326936   Easy Riders Cycling
16 Elizabeth Allen (11 - Cat4)   Allentown, PA 263137   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
17 Diana Rapp      Unattached
18 Lacey Kleckner      Team Cat Socks
19 Clair Sauer (12 - Cat4)   Philadelphia, PA 325706   Sweathogs Racing
20 Emma Freymann      Easy Riders Cycling
21 Marjorie Sherr      Unattached
DNS Nathalie Anderson (Cat3)   Philadelphia, PA 293412   Bicycle Therapy
DNS Camille Durocher (Cat4)   Philadelphia, PA 338084   QCW Cycling
DNS Angelia Fick (Cat3)   Philadelphia, PA 324832   Bicycle Therapy
DNF Laurence Chesnutt      Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Emily White   West Chester, PA 314046   Wooden Wheels Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee