Race Results for
Cam-Rock CX Classic
Cambridge, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/10/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Harms   Madison, WI 180869  618 5Nines Cycling
2 Drew Wilson   Rochester, MN 321766  639 
3 Michael Curtes   Mequon, WI 227470  601 Twin Six
4 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI 93290  634 Magnus
5 Ben Roehl   Fort Atkinson, WI 329466  610 2 Rivers Racing
6 Jim Pingel   Sun Prairie, WI 284871  637 
7 Timothy Willcox   Madison, WI 326756  636 Magnus
8 Justin Meyer     616 
9 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  621 Diablo Cycling
10 Grant Coisman   Stillwater, MN 204535  587 MadCity Velo Club
11 John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  578 
12 William Badger     627 
13 Mike Barrier   Clayton Ca 47058  638 
14 Michael Glodowski   Milwaukee, WI 379160  596 
15 Andrew Trewyn   Waupun, WI 360078  577 
16 Ted Schneiderend     628 
DNF Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  599 Team Velocause

Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bown (1 - Cat4)   West Bend, WI 389289  563 
2 Dominic Leone   Wauwatosa 384242  567 
3 Paul Kinsman (2 - Cat4)   Fort Atkinson, WI 375678  560 2 Rivers Racing
4 Rit Booth (3 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club
5 Gary Johnson (4 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  558 Hampshire Cycle Club
6 Andrew Reiland (5 - Cat4)   Waukesha, WI 203977  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Oliver Clements (6 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 173076  566 
8 erik hofmeister (7 - Cat4)   Fitchburg, WI 342798  571 
9 Peter Ackermann (8 - Cat4)   Whitefish Bay Wi 385963  562 
10 Mark Mendelson (9 - Cat4)   Shorewood, WI 273628  551 
11 Andrew Mishlove (10 - Cat4)   Glendale, WI 344022  552 Hampshire Cycle Club
12 David Erickson (11 - Cat4)   Madison, WI 173040  564 MadCity Velo Club
13 Thomas Silbernagel (12 - Cat4)   Wauwatosa, WI 218705  555 Team Extreme

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI 9947  276 Planet Bike
2 Darryl Mataya (1 - Cat3)   Mount Horeb, WI 224896  261 MadCity Velo Club
3 David McClenahan (2 - Cat3)   Winthrop Harbor, IL 91037  274 
4 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  264 Planet Bike
5 Robert Schueler (3 - Cat3)   Waukesha, WI 45910  262 Hampshire Cycle Club
6 Don Carr (4 - Cat3)   Wauwatosa, WI 185458  269 ISCorp Cycling Team
7 David McCollum (5 - Cat3)   Cedarville, IL 23291  277 
8 Tom Palmer (6 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts Cycling Team
9 Richard Alderman (7 - Cat3)   Madison, WI 278976  275 
DNF James Merrifield (Cat3)   Janesville, WI 52315  273 Trek Midwest Team

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Dineen (1 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678  607 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jed Schleisner (1 - Cat4)   Greenville, WI 31600  610 Diablo Cycling
3 Paul Fox (2 - Cat4)   Oconomowoc, WI 214614  627 velo trocadero cycling
4 Jeff Abitz   Appleton, WI 211068  659 
5 Timm Jacobson (2 - Cat3)   Windsor, WI 211459  609 ISCorp Cycling Team
6 Jeffrey Schifano (3 - Cat4)   Oconomowoc, WI 31566  654 
7 Larry Gundlach (4 - Cat4)   Madison, WI 192742  624 MadCity Velo Club
8 Kurt Farrell (5 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  611 Hampshire Cycle Club
9 john lichtenberg (6 - Cat4)   Menasha, WI 386051  612 
10 Jeffrey Hatton (7 - Cat4)   Appleton, WI 70548  640 Titletown Flyers Cycling Team
11 Troy Sable (8 - Cat4)   West Bend, WI 361674  605 
12 John Grosz (9 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 350930  615 
13 Jeff Greatens     646 
14 Barry Zellmer (10 - Cat4)   Pewaukee 67730  603 velo trocadero cycling
15 John Senkerik (11 - Cat4)   Wauwatosa, WI 288510  638 Team Extreme
16 kurt greenslit (12 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 
17 Ron Hein   Hartalnd, WI 252067  637 
18 Gerald Dryer     634 
19 Andrew Trewyn (13 - Cat4)   Waupun, WI 360078  614 
20 Kelly Sodergren     662 
DNF alan kinnaman (Cat4)   Madison, WI 309614  653 

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ferguson (1 - Cat2)   Middleton, WI 218703  202 Trek Midwest Team
2 JW Miller (2 - Cat2)   Madison, WI 233978  201 
3 Tim Hacker (1 - Cat3)   Madison, WI 301570  227 Planet Bike
4 Tedd Jacobson (2 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  204 ISCorp Cycling Team
5 Paul Roltgen (3 - Cat3)   Cottage Grove, WI 159534  222 Brazen Dropouts
6 Christopher Berge (3 - Cat2)   Madison, WI 280201  203 Magnus
7 Robert Garner (4 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 V.C. Bikesport
8 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  206 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 William Koehler (5 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  208 BVC/Nomad Cycling
10 Timothy Theobald (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 35298  210 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
11 Sean Shields (7 - Cat3)   Milwaukee, WI 76735  209 Hampshire Cycle Club
12 Tim Skinner (8 - Cat3)   Fitchburg, WI 280200  246 Flying Bobcats
DNF Michael Garber (Cat2)   Whitefish Bay, WI 12765  216 Hampshire Cycle Club

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Georgeson (1 - Cat4)   Racine, WI 312826  728 
2 Jay Skrede   Viroqua, WI 265135  776 
3 Christopher StClair (1 - Cat3)   West Allis, WI 346954  703 
4 Ted German   Madison, WI 195044  755 
5 John Svanda (2 - Cat3)   Neenah Wi 278789  722 LAPT CC
6 717Shawn LaPlante (2 - Cat4)   Caledonia, IL 359775  717 Michael's Cycles Team
7 Mac Schroeder (3 - Cat3)   Oregon, WI 329336  746 
8 Jeffrey Killberg (3 - Cat4)   Fox Point, WI 282399  732 Hampshire Cycle Club
9 Wesley Hotchkiss (4 - Cat4)   Verona, WI 359972  729 Magnus
10 Brian Turany (5 - Cat4)   Madison, WI 351084  718 MadCity Velo Club
11 Shawn Bass (6 - Cat4)   Madison, WI 311465  736 MadCity Velo Club
12 Grant Coisman (4 - Cat3)   Stillwater, MN 204535  765 MadCity Velo Club
13 Steve Kismohr (7 - Cat4)   Chicago, IL 327028  772 
14 Kirt Konkol     731 
15 Timothy Bryan (8 - Cat4)   Oconomowoc 235174  734 
16 Paul Liesse (9 - Cat4)   Madison, WI 386751  716 
17 Billy Hammond     774 
18 Horacio Salas-Bustamante   Madison, WI 392218  773 
19 Otley Freymiller (10 - Cat4)   Deerfield, WI 381981  724 
20 Bryan Turner   Anniston, AL 151075  777 

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak (1 - Cat3)   Waukesha, WI 182256  135 
2 Andy Hoenisch (2 - Cat3)   Madison, WI 208707  111 Twin Six
3 Lee Unwin (1 - Cat2)   Verona, WI 43739  147 
4 Mark Harms (2 - Cat2)   Madison, WI 180869  117 5Nines Cycling
5 Christopher Newlin (3 - Cat2)   Viroqua, WI 207374  118 
6 Michael Curtes (4 - Cat2)   Mequon, WI 227470  104 Twin Six
7 Chad Tucker (5 - Cat2)   Fox Point, WI 266824  165 My Wife Inc
8 Ronald Knutowski (3 - Cat3)   Cross Plains, WI 205988  108 Twin Six
9 William Tyson Hausdoerffer (4 - Cat3)   Shorewood, WI 15440  127 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Travis Goodlund (5 - Cat3)   Mc Farland, WI 78315  166 TEAM MADCROSS
11 Revere Greist (6 - Cat2)   Madison, WI 205204  180 
12 Jason Boynton   Madison, WI 187093  159 
13 Marc Engelhardt (7 - Cat2)   Milwaukee, WI 253569  106 
14 Gregory Ferguson (8 - Cat2)   Middleton, WI 218703  112 Trek Midwest Team
15 Nathan Jacques (6 - Cat3)   Madison, WI 280199  131 Magnus
16 Steven Schaefer (7 - Cat3)   Port Washington, WI 361743  179 
17 Wade Loberger (8 - Cat3)   Oshkosh, WI 114529  105 Team Wheel & Sprocket
18 Reed Cornia (9 - Cat3)   Madison, WI 132111  138 
DNF Tim Skinner (Cat3)   Fitchburg, WI 280200  178 Flying Bobcats
DNF Jeff Melcher (Cat2)   West Bend, WI 166066  101 Team Pedal Moraine
DNF JW Miller (Cat2)   Madison, WI 233978  109 

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  728 RACC pb GG
2 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  745 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Parker McColl   Oconomowoc, WI 350022  750 

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  782 Baraboo Sharks
2 Henry McAlvanah   Madison, WI 364854  726 Magnus
3 Japhy Miller     701 
4 Brian Harron     708 

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  229 Brazen Dropouts Cycling Team
2 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  258 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Gustaf Juffer   Madison, WI 294939  264 
4 Jeff Abitz   Appleton, WI 211068  351 
5 Justin Meyer     305 
6 alex applegate   Madison 389509  289 
7 Paul Ramirez     368 
8 Cory Samz   Madison Wi 384848  358 
9 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  157 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  233 ISCorp Cycling Team
11 Daniel Fluegel   South Beloit, IL 375699  370 
12 Michael Hartzell   Madison, WI 129601  373 Trek Midwest Team
13 Joshua North   Bayside, WI 262938  167 
14 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  317 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Royce Breckon   Madison, WI 284293  371 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 John Svanda   Neenah Wi 278789  256 LAPT CC
17 Michael Swart   Madison, WI 377995  195 
18 Joel Hans   Madison, WI 262776  262 
19 jonathan Pass   Austin 380409  375 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Phil Geiger   Madison , WI 360965  215 Magnus
21 Shawn LaPlante   Caledonia, IL 359775  187 Michael's Cycles Team
23 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  217 
24 Chris Strahm   Deforest, WI 298783  367 Roscoe Village Bike Racing
25 Brian Turany   Madison, WI 351084  207 MadCity Velo Club
26 Robert Ringle   Madison, WI 310858  306 
27 Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  374 Racers Against Childhood Cancer
28 Kurt Farrell   Whitefish Bay, WI 355538  162 Hampshire Cycle Club
29 Jeffrey Schifano   Oconomowoc, WI 31566  364 
30 Randall Koplin   Middleton, WI 350528  307 
31 Andrew Douglass   Waukesha, WI 230862  260 
32 Nicholas Hallbeck   Hudson Wisconsin 391479  350 
33 Nick Dahl     194 
34 Paul Kinsman   Fort Atkinson, WI 375678  333 2 Rivers Racing
35 Jeff Greatens     323 
36 Mike Bown   West Bend, WI 389289  336 
37 Ben Coates   Madison, WI 198428  172 
38 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  219 ISCorp Cycling Team
39 Andrew Stiff     355 
40 Nolan Johnson   Madison, WI 389055  292 Magnus
41 Michael Sohasky   Madison, WI 302060  253 
42 kurt greenslit   Hollywood Ca 375465  151 
43 Ben Scherer     372 
45 Zach Morgan   Franklin, TN 251437  357 
47 Timothy Bryan   Oconomowoc 235174  259 
48 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  297 RACC pb GG
49 Nate Dowse     365 
DNF Nils Gibson   Madison, WI 211831  363 
DNF David Erickson   Madison, WI 173040  261 MadCity Velo Club
DNF Thomas Gibson     369 
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  154 Hampshire Cycle Club
DNF Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  191 Trek Midwest Team

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Dries   West Bend Wi 332404  322 Brazen Dropouts Cycling Team
2 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  375 Magnus
3 Gabriel Ion   Spring Grove, IL 317100  393 
4 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  357 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Paul Loeper   Madison, WI 241692  356 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI 205988  306 Twin Six
7 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  417 Colavita Racing
8 Erik Vangsnes   Berkeley, CA 387258  402 Magnus
9 Kyle Russ   Madison, WI 358927  397 
10 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  345 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  320 
12 Finn Ryan   Madison, WI 180476  310 Magnus
13 Jason Boynton   Madison, WI 187093  373 
14 Nathan Jacques   Madison, WI 280199  315 Magnus
15 Ric Damm   Ripon, WI 205672  430 Ripon College
16 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  359 Trek Midwest Team
17 David Blodgett   Madison, WI 296428  368 Magnus
18 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  391 HTFU Racing
19 Andrew Meyer   Lake Mills, WI 360969  433 
20 Zach Giffey   Sheboygan Falls, WI 389162  416 
21 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  436 Team Wheel & Sprocket
22 Joe Greatens   De Pere, WI 218706  413 
23 Jack Zabrowski   La Crosse  365430  432 La Crosse Velo Club
24 Benjamin Anderson   Iowa City, IA 364716  431 Iowa City Cycling Club
25 Zachary Redding   Madison, WI 302164  387 
26 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  311 Flying Bobcats
27 Jonnie Diederich   Madison, WI 293381  390 HTFU Racing
28 Michael Gregor   Madison, WI 272650  435 Roscoe Village Bike Racing
29 Julio Jacobo   Libertyville 218778  434 KS Energy Services / Team Wisconsin
30 Michael Welch   Madison, WI 299207  341 Half Acre Cycling
31 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers
32 Jim Toombs   Madison, WI 309850  411 
33 Don Iwen   Milwaukee 208154  314 
34 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260  317 Big Ring Flyers
DNF Ron Knaflic   Eagle, WI 153493  351 Lake Country Endurance By Edward Jones Investments

Men - Collegiate Men B - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Dutczak   Crete, IL 200766  509 South Chicago Wheelmen
2 Tim Foltz   970-631-5434 361227  507 University of Wisconsin-Madison
3 Ashley Anderson   Madison, WI 283803  502 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
4 Philip Couturier   Antigo Wi 370173  506 University of Wisconsin-Platteville
5 Zachary Benet   Ann Arbor, MI 360323  501 University of Michigan-Ann Arbor
6 Philip Schommer   Darboy 378119  504 University of Wisconsin-Eau Claire
7 Robert Ringle   Madison, WI 310858  306 University of Wisconsin-Madison
8 Kevin Thum   River Falls 371405  508 University of Wisconsin-Platteville
9 Michael Kernan     515 
10 Paul Meuer   Elburn, IL 300541  514 Ripon College
11 Matt Nelson     516 
12 Jason Menden   Shakopee Mn 390285  511 
13 Brian Hennig   Madison, WI 367551  503 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
14 Graem Cox     510 
15 Erik Crook     505 
16 jero Bean   Madison, WI 366741  513 University of Wisconsin-Madison
17 Alex Beszhak     512 

Men - Collegiate Men A - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph maloney   Milwaukee 313232  66 University of Wisconsin-Madison
2 Devin Clark   St. Charles, MO 186238  407 Lindenwood University
3 Casey Hildebrandt   Weston, WI 296192  65 Twin Six
4 Michael Michetti   Broomfield, CO 337042  403 University of Wisconsin-Platteville
5 Alexander Meyer   Madison, WI 193722  406 University of Wisconsin-Madison
6 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  404 Ripon College
7 Bill Mulligan   Lake Mills, WI 297004  411 Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285  402 University of Wisconsin-Eau Claire
9 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  405 Ripon College
10 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  408 University of Wisconsin-Madison
11 Marcus Reed-Thorsen   Rhinelander Wi 387195  410 Ripon College
12 Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137  409 University of Rochester
13 Alexander Martin   Madison, WI 308924  58 University of Wisconsin-Madison
DNF Nathan Yadon   Madison, WI 290166  401 University of Wisconsin-Eau Claire

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph maloney   Milwaukee 313232  66 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Mark LaLonde (1 - Cat1)   Madison, WI 226412  54 Twin Six
3 David Staab (2 - Cat1)   Madison, WI 205836  Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Mark Norton (3 - Cat1)   Madison, WI 291138  37 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Devin Clark   St. Charles, MO 186238  407 The Cannonball-Hub Racing Team
6 Chad Hartley     Team Kenda pb Geargrinder
7 Travis Braun   Madison, WI 285469  Magnus
8 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  29 RACC pb GG
9 Casey Hildebrandt (1 - Cat2)   Weston, WI 296192  65 Twin Six
10 Trevor Koss (2 - Cat2)   Madison, WI 269759  Magnus
11 Micah Moran (4 - Cat1)   Waterloo, WI 145996  59 Freewheel Bike
12 Kevin Berger (5 - Cat1)   Madison, WI 246306  60 Team Wheel & Sprocket
13 Luke Batchelor-Clark (3 - Cat2)   Madison, WI 93290  28 Magnus
14 Drew Wilson (4 - Cat2)   Rochester, MN 321766  72 
15 Bill Mulligan (5 - Cat2)   Lake Mills, WI 297004  411 Great Dane Velo Club (GDVC)
16 Samuel Weinberg   Boulder, CO 306485  75 5Nines Cycling
17 Ben Marchewka (6 - Cat2)   Waterloo, WI 302088  41 Team Pedal Moraine
18 Daniel Schaefer (7 - Cat2)   Adell, WI 258370  73 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
19 Sam Dries (8 - Cat2)   West Bend Wi 332404  74 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Alexander Martin (Cat1)   Madison, WI 308924  58 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Seth Eckert (Cat2)   Oregon, WI 148803  39 Trek Midwest Team
DNF Tim Racette (Cat2)   Fort Atkinson, WI 285206  46 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Daniel Ajer (Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  40 Great Dane Velo Club
DNF Matthew Braun (Cat2)   St Louis, MO 302192  38 Magnus
DNF Bertrand Hartemink     76 

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  
2 Skylar Schneider (1 - Cat2)   West Allis, WI 300089  18 
3 Heidi Beck (2 - Cat2)   Delafield, WI 306581  12 Twin Six
4 Sarah Huang (3 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  Exergy TWENTY12
5 Antonia Leal (4 - Cat2)   Waukesha, WI 130161  19 Planet Bike
6 Julie Phelps (5 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers
7 Kristin Korevec (6 - Cat2)   Madison, WI 387761  34 MadCity Velo Club
8 Diane Ostenso (7 - Cat2)   Cottage Grove, WI 177665  17 Trek Midwest Team
9 Meredith Peterson (8 - Cat2)   Madison, WI 248348  29 
10 Patricia Kaufmann (9 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621  My Wife Inc
11 Sarah Lukas (10 - Cat2)   Eagle River, WI 218422  518 

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Stelljes     106 
2 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  74 Baraboo Sharks
3 Adrienne Amman     110 
4 Shannon Russell   Cambridge, WI 356970  83 2 Rivers Racing
5 Amanda Mack   Madison, WI 315514  100 
6 Michele Moreno   Madison, WI 350798  92 
7 Stephanie Skladzien     95 
8 Jessica Bouziane   Janesville, WI 391474  76 
9 Aimee Zabrowski     115 
10 Ingrid Anderson   Iowa City, IA 379206  116 
11 Jennifer Gregor     117 
12 Heidi Stangl   Shorewood, WI 314232  108 Racers Against Childhood Cancer
13 Christine Konkol   West Allis, WI 253903  113 ISCorp Cycling Team

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Beard   Madison, WI 334352  504 Brazen Dropouts Cycling Team
2 Lisa Johns   Madison, WI 379243  516 
3 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  509 Brazen Dropouts Cycling Team
4 Cynthia Bannink   Madison, WI 193391  526 
5 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  503 Team Wheel & Sprocket
6 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  508 Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  505 Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Heather Stelljes   Madison, WI 375432  525 

Women - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Melissa Putzer (1 - Cat3)   Oshkosh, WI 161325  237 Team Wheel & Sprocket
14 April Beard (1 - Cat2)   Madison, WI 334352  240 Brazen Dropouts Cycling Team

Women - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Meredith Peterson (Cat2)   Madison, WI 248348  167 

Women - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  743 Baraboo Sharks

Women - Collegiate Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  517 Lindenwood University
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  518 
3 Margaret Robinson   Madison, WI 327782  519 University of Wisconsin-Madison
4 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  522 University of Wisconsin-Madison
5 Anne Bottum     520 
6 Rebecca Hall   Hartland, WI 305971  521 University of Wisconsin-Madison

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFOSMOShimanoSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee