Race Results for
Rattail Cross
Rockford, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Beuning (1 - Cat2)   Saint Cloud, MN0.040647164351852 160665   Revolution Cycle/Twin Six
2 Ladric D'Schommer-Grant (1 - Cat3)   Minneapolis, MN0.043034039351852 147307   Crossniacs
3 Wallace Alexander (2 - Cat3)   Minneapolis, MN0.04309775462963 193389   Kenwood Racing
4 Thomas MacDonald (3 - Cat3)   Minneapolis, MN0.043178206018519 117428   Kenwood Racing
5 Mark Mlinar (2 - Cat2)   Hutchinson, MN0.043432094907407 48557   St Paul Bicycle Racing Club
6 Barry Tungseth (3 - Cat2)   Stillwater, MN0.043493634259259 211935   Silver Cycling
7 Devin Curran   Onalaska, WI0.043772962962963 211576   Twin Six
8 Daniel Strese (4 - Cat3)   Bloomington, MN0.044650162037037 247774   Flat City Cycling Club Inc.
9 Marcus Bush (5 - Cat3)   Minneapoilis, MN0.044661851851852 293091   
10 Thomas Manderfeld (6 - Cat3)   Sauk Rapids, MN0.040761458333333 82764   Revolution Cycle/Twin Six
11 Gregorio Ramirez (4 - Cat2)   Hopkins, MN0.040920717592593 326564   Minnesota Cycling Team
12 Mark Rathbun (7 - Cat3)   Elk River, MN0.041375196759259 149700   Minnesota Cycling Team
13 Matthew Johannsen (1 - Cat4)   Minneapolis, MN0.041855590277778 361955   Omnium Racing
14 Adam Grafa (8 - Cat3)   Minneapolis, MN0.042709050925926 309212   Birchwood/GIS
15 Jon Friedell (9 - Cat3)   Minnetonka, MN0.042984050925926 194324   Kenwood Racing
16 Robert Ogren (10 - Cat3)   Bloomington, MN0.043244988425926 232145   Kenwood Racing
17 Michael McKinney (11 - Cat3)   Hudson, WI0.043701481481481 360010   Big Ring Flyers
18 Stephen Wilson (12 - Cat3)   Golden Valley, MN0.044250775462963 304044   Peace Coffee Racing
19 Mark Overgaard (2 - Cat4)   Vadnaisheights, MN0.044262974537037 297849   Gopher Wheelmen
20 Eric Thoerner (3 - Cat4)   Minneapolis, MN0.045445231481481 264225   Birchwood/GIS
21 Ted Clausen (13 - Cat3)   Grand Forks Nd0.045911446759259 326712   
22 jonathan pedersen   0.04087224537037   

Men - Cat 2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andris Delins (1 - Cat3)   Minneapolis, MN27:26.th 333848   Gopher Wheelmen
2 Thomas Wavrin (2 - Cat3)   Henderson, MN28:53.th 342900   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Samuel Westlake (1 - Cat4)   Farmington30:06.th 375888   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Alasdair Boyle (2 - Cat4)   Minneapolis, MN32:27.th 353720   
5 Nick Carter (3 - Cat4)   Minneapolis, MN33:03.th 361308   St Paul Bicycle Racing Club
6 Dylen Wetteland (4 - Cat4)   Roseville, MN33:53.th 379053   Gopher Wheelmen
7 Adam Vail (5 - Cat4)   Minnetonka, MN28:08.th 388426   Minnesota Junior Cycling Inc.
8 gabe van sloan   27:47.th   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andris Delins   Minneapolis, MN46:38.th 333848   Gopher Wheelmen
2 Daniel Strese   Bloomington, MN46:59.th 247774   Flat City Cycling Club Inc.
3 Jeff Peterson   Minneapolis, MN47:15.th 327274   Omnium Racing
4 Chris Van Ert   Saint Paul, MN47:22.th 230802   Peace Coffee Racing
5 Brian Bice   Minneapolis47:53.th 360268   Omnium Racing
6 Mitchel Bruns   Otsego, MN47:57.th 361998   
7 Taylor George   Apple Valley, MN48:26.th 245466   Crossniacs
8 Ryan Carlson   Minnetonka, MN48:36.th 264020   Twin Six
9 Jeremy Ames   Minneapolis, MN48:43.th 285970   Angry Catfish
10 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN49:29.th 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
11 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN49:39.th 164415   Top Natchez Racing
12 Ryan Guy   Brooklyn Park, MN51:15.th 116933   
13 Steven Pippin   Minneapolis, MN51:23.th 103461   Freewheel Bike
14 Stephen Wilson   Golden Valley, MN51:52.th 304044   Peace Coffee Racing
15 Todd Sample   Minneapolis, MN52:09.th 228660   Behind-Bars/LGR
16 Chris Rogers   Lauderdale, MN52:11.th 236791   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
17 Jon Friedell   Minnetonka, MN52:31.th 194324   Kenwood Racing
18 montedirks dirks   Minneapolis, MN53:26.th 285560   Twin Six
19 David Johnson   Carbondale, CO53:36.th 70601   
20 Chris Gibbs   Cambridge, MN54:05.th 361301   lcr
21 Robert Ogren   Bloomington, MN46:55.th 232145   Kenwood Racing
22 Ted Clausen   Grand Forks Nd47:04.th 326712   
23 jeff bisso   Minnetonka, MN47:17.th 229344   Freewheel Bike
24 Jason Goldberg   Saint Paul, MN48:47.th 359   St Paul Bicycle Racing Club
25 Erik Paulsen   Excelsior, MN49:22.th 284912   Crossniacs
26 Robert Vigil   Eden Prairie, MN51:04.th 223690   Minnesota Cycling Team
27 James VanSloun   Minneapolis, MN52:59.th 348396   Birchwood/GIS

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Bush   Minneapoilis, MN33:46.th 293091   
2 Dave Fetters   Minneapolis, MN34:08.th 266342   
3 Colin Catlin   Arden Hills, MN34:16.th 295785   Gopher Wheelmen
4 Todd Thurmes   Saint Paul, MN34:57.th 340342   
5 Robert Holmberg   Waverly, MN35:33.th 294463   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
6 Thomas Wavrin   Henderson, MN35:45.th 342900   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 justin bakken   35:57.th   
8 Trent Luger   Edina, MN36:10.th 386182   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
9 Kevin Guiney   Minneapolis, MN36:14.th 389137   
10 Ken Earley   Minneapolis, MN36:46.th 381525   Category 6 Racing Squad
11 tom puzak   Minneapolis, MN36:57.th 161525   
12 Michel Dalal   Lakeville, MN37:03.th 42458   
13 Tim savre   St Paul, MN37:23.th 371826   University of St Thomas
14 Chris Gibbs   Cambridge, MN37:51.th 361301   lcr
15 Matthew Sonke   Edina, MN38:20.th 327474   
16 montedirks dirks   Minneapolis, MN38:29.th 285560   Twin Six
17 Joshua Holst   Minneapolis, MN38:47.th 117059   
18 Leo Haefemeyer   Minneapolis39:07.th 389981   
19 Joel Swenson   Bloomington39:41.th 382734   
20 Evan Heisler   Minneapolis, MN39:49.th 361166   
21 Nicholas Hardrath   Shorewood, WI39:52.th 185482   Racers Against Childhood Cancer
22 Rob Williams   Eden Prairie, MN39:52.th 414532   
23 aaron blumke   40:01.th   
24 dan oehlerts   40:09.th   
25 Brett Hooton   Minnetonka, MN40:36.th 16693   Peace Coffee Racing
26 carl sledgister   Edina, MN40:58.th 146835   
27 Jeff Damm   Minneapolis, MN41:06.th 360269   
28 grant flick   Minneapolis, MN41:06.th 390956   
29 Paul Sanders   Minneapolis, MN41:25.th 384755   
30 David Cecchi   Edina, MN41:52.th 389982   
31 Peter Lund   Minneapolis, MN42:22.th 361406   Behind-Bars/LGR
32 Brennan Jones   Minneapolis, MN34:07.th 296908   
33 billy washatka   34:43.th   
34 jerry washatka   35:13.th   
35 Phillip Butler   Saint Paul, MN35:32.th 388976   
36 Kevin Cleereman   Saint Paul, MN35:43.th 358490   
37 John Bryant   St Paul, MN37:03.th 42615   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra James (1 - Cat2)   Minneapolis , MN0.041667476851852 281803   Sweet'n Salty Cycling
2 Heather Edwards-Thoerner (2 - Cat2)   Minneapolis, MN0.042052025462963 112633   Birchwood/GIS
3 Heather George (1 - Cat3)   Apple Valley, MN0.041807002314815 293715   Birchwood/GIS

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Catlin   Arden Hills32:24.th 383424   Gopher Wheelmen
2 Heidi Stangl   Shorewood, WI34:05.th 314232   Racers Against Childhood Cancer
3 Jenna Westlake   Farmington, MN31:43.th 388767   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Jennifer Mettler   Chanhassen, MN35:09.th 388904   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoBonk BreakerCUORESierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee