Race Results for
Chilkoot Velo 'Jackson Meadow CX'
Marine on St Croix, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Roeser (1 - Cat2)   Buffalo, MN59:17.st 160630  38 Crossniacs
2 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN59:17.st 244650  95 Crossniacs
3 Eric Thompson   Shoreview, MN59:35.st 150540  75 
4 Josey Weik   Wrenshall, MN00:29.st 297766  44 ISCorp
5 Matthew Petersen (2 - Cat2)   Minneapolis, MN00:39.st 244920  55 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
6 Rhett Finley (3 - Cat2)   Wayzata, MN00:51.st 233002  39 
7 Dan Casper   Northfield, MN01:32.st 214654  89 Revolution
8 Ian Stanford (1 - Cat1)   White Bear Lake, MN01:37.st 175718  76 Freewheel Bike
9 Brendan Bellew (4 - Cat2)   New Prague, MN02:47.st 313010  86 Angry Catfish
10 Jay Henderson (1 - Cat3)   Minneapolis, MN03:09.st 15779  41 Silver Cycling
11 Paul Krumrich (2 - Cat3)   Minneapolis, MN03:20.st 294121  45 Goodrich
12 Kent Throlson (5 - Cat2)   Minneapolis, MN03:22.st 179235  56 Balance Cycling/Erik's Bike Shop
13 Zach Johnson (6 - Cat2)   Fargo Nd03:27.st 284804  40 Great Plains Cycling Club
14 Andrew Kruse (7 - Cat2)   Minneapolis, MN06:01.st 160686  46 Speedfix Racing p/b Zubaz
15 James Buddenbaum (8 - Cat2)   Bloomington, MN06:13.st 185684  51 
16 Daniel Jacobsen (9 - Cat2)   Saint Paul, MN06:25.st 277887  320 Omnium Racing
17 Mitch Nordahl   Anoka, MN06:50.st 312426  329 Team Plan C
18 Matthew Montesano (10 - Cat2)   Minneapolis, MN09:37.st 277696  47 
19 Mark Mlinar (11 - Cat2)   Hutchinson, MN01:20.st 48557  37 St Paul Bicycle Racing Club
20 Todd Heiser (3 - Cat3)   Savage, MN03:33.st 92909  94 Silver Cycling
DNF Fred Mills (Cat2)   Saint Louis Park, MN25:56.st 261006  42 Revolution
DNF Rich Bergstrom (Cat2)   Minneapolis, MN25:54.st 193869  43 Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Jim Cullen (Cat3)   Hudson, WI58:27.st 107902  52 Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Anthony Olson (Cat1)   Kasota, MN43:44.st 245537  36 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Catlin (1 - Cat3)   Arden Hills, MN33:03.st 295785  337 Gopher Wheelmen
2 Thomas Wavrin (2 - Cat3)   Henderson, MN33:49.st 342900  391 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Samuel Westlake (1 - Cat4)   Farmington37:04.st 375888  347 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Nick Gordon (2 - Cat4)   Chanhassen, MN39:01.st 364797  349 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Nick Carter (3 - Cat4)   Minneapolis, MN39:35.st 361308  340 St Paul Bicycle Racing Club
6 Will Curtis (4 - Cat4)   Saint Paul, MN40:05.st 348506  345 Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Wyatt Furois (5 - Cat4)   Falcon Heights, MN40:13.st 361699  369 Gopher Wheelmen
8 Trek Malarski   Duluth Mn42:29.st 389774  353 
9 Quentin Ikutaschodde   Marine On Saint Croix, MN42:33.st 360457  384 Synergy
10 Dylen Wetteland (6 - Cat4)   Roseville, MN43:44.st 379053  386 Gopher Wheelmen
11 Luke MacDonell   33:40.st  344 
12 David Hart (3 - Cat3)   Stanthonyvillage, MN35:07.st 289783  399 Gopher Wheelmen
13 Brian Gaines (4 - Cat3)   Minneapolis, MN35:07.st 244626  398 Gopher Wheelmen
14 Ethan Peterson (7 - Cat4)   Minneapolis, MN35:09.st 360805  339 Birchwood/GIS

Men - Cat 2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI48:50.st 232232  333 
2 Ladric D'Schommer-Grant (1 - Cat3)   Minneapolis, MN49:25.st 147307  83 Crossniacs
3 Adam Staufenberg (1 - Cat2)   Plymouth, MN49:11.st 146505  326 Revolution Cycle/Twin Six
4 Thomas Thornquest (2 - Cat3)   Golden Valley, MN49:00.st 147521  92 Kenwood Racing
5 Michael Phillips (2 - Cat2)   Minneapolis, MN49:16.st 200784  93 Curt Goodrich Racing Team
6 David Olheiser (1 - Cat4)   Minneapolis, MN49:36.st 316402  67 
7 Caleb Donaldson (3 - Cat2)   Minneapolis, MN49:49.st 224416  334 Omnium Racing
8 Gregory Goblirsch (3 - Cat3)   River Falls, WI49:19.st 77328  79 Loon State Cyclists
9 Barry Tungseth (4 - Cat2)   Stillwater, MN49:53.st 211935  73 SilverCycling
10 Ezra Taylor (5 - Cat2)   Minneapolis, MN50:08.st 35083  64 Kenwood Racing
11 William Kuster (4 - Cat3)   Anoka, MN50:25.st 59499  61 Loon State Cyclists
12 Dan Wheeler   Morton, IL50:30.st 352392  84 Gopher Wheelmen
14 Todd Schmidt (5 - Cat3)   Hopkins, MN50:39.st 31657  301 Ridley
15 Paul Schoening (6 - Cat3)   Plymouth, MN49:49.st 31734  80 Team Plan C
16 Wallace Alexander (7 - Cat3)   Minneapolis, MN50:43.st 193389  60 Kenwood Racing
17 Thomas MacDonald (8 - Cat3)   Minneapolis, MN50:48.st 117428  62 Kenwood Racing
18 Thomas Lapinski (9 - Cat3)   Minneapolis, MN50:53.st 119574  57 Freewheel Bikee
19 Matt Leizinger (6 - Cat2)   Minnetonka, MN51:43.st 284245  99 Sweet'n Salty Cycling
20 Gregorio Ramirez (7 - Cat2)   Hopkins, MN51:39.st 326564  63 Dominican Republic
21 Mark Rathbun (10 - Cat3)   Elk River, MN52:02.st 149700  81 Minnesota Cycling Team
22 Grant Larvick (11 - Cat3)   Burnsville, MN51:59.st 328058  85 Angry Catfish
23 Mike Brotman (12 - Cat3)   Saint Paul, MN52:23.st 360474  74 Synergy
24 Robert Marhefke (13 - Cat3)   River Falls, WI52:55.st 22498  87 
25 Bryan Harwood (14 - Cat3)   Minneapolis, MN53:00.st 139651  88 CROSS PROPZ RACING
26 John Iltis (8 - Cat2)   Savage, MN53:20.st 50903  71 
27 Paul Inkala (2 - Cat4)   Apple Valley, MN53:26.st 245256  91 
28 Stuart Benson (3 - Cat4)   Shafer, MN53:29.st 100413  72 Cyclove
30 Dan Inderieden (15 - Cat3)   Minneapolis, MN54:17.st 218333  96 
32 Koen Bastiaens (4 - Cat4)   Eagan, MN52:33.st 245853  70 
33 Chris SUr (16 - Cat3)   Minneapolis, MN54:31.st 302904  58 
34 Robert Ogren (17 - Cat3)   Bloomington, MN54:35.st 232145  66 Kenwood Racing
35 Greg Mealhouse (5 - Cat4)   Stillwater, MN55:19.st 288188  324 Synergy
37 Bruce Porter (6 - Cat4)   Woodbury, MN55:45.st 358801  318 St Paul Bicycle Racing Club
39 Ken Earley (7 - Cat4)   Minneapolis, MN55:52.st 381525  395 Cat 6 Racing
40 Shannon Smith (18 - Cat3)   St. Paul, MN54:23.st 222039  77 St Paul Bicycle Racing Club
41 Andy Powell   56:56.st  48 
42 Todd Trembley (8 - Cat4)   Faribault, MN57:43.st 217961  65 Milltown Cycles
43 Barry Schmitt (19 - Cat3)   Eagan, MN56:26.st 182024  315 
44 James Cullen (20 - Cat3)   Hudson, WI58:53.st 107902  52 Minneapolis Bicycle Racing Club
47 Jason Goldberg (21 - Cat3)   Saint Paul, MN58:10.st 359  82 St Paul Bicycle Racing Club
48 Mark Overgaard (9 - Cat4)   Vadnaisheights, MN49:26.st 297849  68 Gopher Wheelmen
49 Jeremy Norton (10 - Cat4)   Minneapolis, MN49:31.st 304499  53 Behind-Bars/LGR
51 Tom Bengel (22 - Cat3)   St Paul, MN51:09.st 200781  100 
52 Robert Vigil (11 - Cat4)   Eden Prairie, MN51:48.st 223690  78 Minnesota Cycling Team
DNF Drew Wilson (Cat2)   Rochester, MN26:55.st 321766  303 Almanza
DNF Reece Oleson (Cat3)   Jordan, MN36:56.st 349404  311 Angry Catfish
DNF William Dick (Cat3)   Minneapolis, MN56:03.st 360265  54 Top Natchez Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Wilson   Rochester, MN46:56.st 321766  303 
2 Josh Bauer   Minneapolis, MN47:20.st 377510  341 Hollywood Cycles
3 Ethan Furois   Falcon Heights, MN47:27.st 322612  370 Gopher Wheelmen
4 Samuel Bramel   Little Canada, MN47:39.st 291951  312 Gopher Wheelmen
5 Taylor Krosbakken   St Paul, MN48:22.st 329126  328 Great Plains Cycling Club
6 Ryan Marsel   Minneapolis, MN48:54.st 313268  321 Behind-Bars/LGR
7 Jeremy Ames   Minneapolis, MN49:11.st 285970  319 Angry Catfish
8 Buckley Birkholz   Wausau, WI49:42.st 310285  313 Cyclocrossracing.com
9 Brian Bice   Minneapolis50:01.st 360268  335 Omnium Racing
10 Taylor George   Apple Valley, MN50:02.st 245466  332 Crossniacs
11 Chris Van Ert   Saint Paul, MN50:11.st 230802  323 Peace Coffee Racing
12 Adam Rambow   Saint Paul, MN51:07.st 302222  366 Crossniacs
13 Reece Oleson   Jordan, MN52:17.st 349404  311 St Paul Bicycle Racing Club
14 Spencer Salmon   Fargo, ND52:30.st 299703  327 Great Plains Cycling Club
15 Eric Boyles   Anoka53:18.st 376993  98 Behind-Bars/LGR
16 Ian Johnson   Minneaplois, MN54:03.st 300764  322 Behind-Bars/LGR
17 Todd Heiser   Savage, MN55:39.st 92909  94 Silver Cycling
18 Andrew Sherve   Minneapolis, MN51:01.st 250622  97 Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Benjamin Cox   Woodbury, MN18:07.st 313208  364 
DNF Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN24:37.st 307715  325 Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Brekke   Stoughton, WI32:04.st 244627  392 
2 Dave Fetters   Minneapolis, MN32:25.st 266342  374 
3 Thomas Wavrin   Henderson, MN32:27.st 342900  391 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Quentin Ikutaschodde   Marine On Saint Croix, MN33:09.st 360457  384 Synergy
5 Ryan Carlson   Minnetonka, MN33:32.st 264020  393 Twin Six
6 Matthew Johannsen   Minneapolis, MN33:39.st 361955  382 Omnium Racing
7 David Hart   Stanthonyvillage, MN33:52.st 289783  399 Gopher Wheelmen
8 Dave Merry   34:03.st  385 
9 Todd Thurmes   Saint Paul, MN34:08.st 340342  373 
10 Ryan Larson   Minneapolis, MN34:11.st 313780  372 Birchwood/GIS
11 Brian Gaines   Minneapolis, MN34:50.st 244626  398 Gopher Wheelmen
12 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN34:56.st 291373  400 
13 Eric Wetteland   Roseville, MN35:04.st 350658  387 Synergy
14 Peter Behm   Northfield, MN35:05.st 342680  365 St Paul Bicycle Racing Club
15 Andrew Holien   Virginia Minnesota36:00.st 386297  397 
16 Mark Eikenberry   St Paul, MN36:08.st 253460  388 
17 Justin Rumley   Woodbury, MN36:12.st 174354  394 
18 Chad Millner   St Peter, MN36:17.st 131538  390 
19 Ken Earley   Minneapolis, MN36:27.st 381525  395 Category 6 Racing Squad
20 Craig Estenson   Eagan, MN36:32.st 361203  380 
21 Michael McKinney   Hudson, WI36:34.st 360010  358 
22 Mat Fisk   Saint Croix Falls, WI36:59.st 390294  361 
23 Christian Huseby   Saint Paul, MN37:00.st 346510  360 Omnium Racing
24 Scott Voermans   Roseville Mn37:27.st 371585  375 
25 Ryan Guthrie   Hugo, MN37:41.st 356819  351 Gopher Wheelmen
26 Jeff Damm   Minneapolis, MN37:42.st 360269  376 
27 Brian Malarski   Chicago Il38:03.st 68091  355 County Cycles
28 Matt Lovaas   Edina, MN38:18.st 221930  381 International Christian Cycling Club
29 Nick Mele   Eagan, MN39:28.st 297889  378 
30 Nathan Brennaman   Minneapolis, MN39:34.st 297611  363 Birchwood/GIS
31 Meredith Rambow   Saint Paul, MN40:31.st 304746  367 Birchwood/GIS
32 Dustin Skarda   South Saint Paul, MN40:54.st 352834  377 
33 Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN43:13.st 288187  396 Synergy
34 Doug Dye   32:39.st  383 
35 Kent Furois   Falcon Heights, MN33:09.st 341008  371 Gopher Wheelmen
36 Mark Mettler   Grandin Nd34:00.st 196896  357 Minnesota Cycling Team
37 Andrew Smith   Edina, MN37:16.st 328260  368 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN50:32.st 224939  90 Cycle-Smart Inc.
2 Carol Jeane Sansome (2 - Cat2)   Eagan, MN53:48.st 211756  314 Silver Cycling
3 Cathy Yndestad   Rosemount, MN54:19.st 217817  50 Life Time Fitness
4 Alexandra Lacey (1 - Cat3)   Saint Paul, MN55:32.st 210133  330 Omnium Racing
5 Patti Schmidt   55:51.st  49 Lifetime Fitness
6 Anya Malarski (2 - Cat3)   Duluth Mn59:37.st 302412  354 Gopher Wheelmen
7 Kris Brazil (3 - Cat3)   Faribault, MN48:55.st 238279  69 Milltown
8 Barb Alexander   49:33.st  59 Curt Goodrich Racing Team
9 Heather George (4 - Cat3)   Apple Valley, MN54:54.st 293715  331 Birchwood/GIS
10 Desta Meyer (5 - Cat3)   Inver Grove, MN54:54.st 284628  389 Silver Cycling
DNF Niki Soderberg (Cat2)   Wausau , WI28:32.st 310193  309 Cyclocrossracing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn38:51.st 302412  354 Gopher Wheelmen
2 Megan Barr   Minneapolis, MN38:54.st 378225  342 Birchwood/GIS
3 Alicia Fisk   Saint Croix Falls, WI39:46.st 390296  362 
4 Kelly Catlin   Arden Hills39:58.st 383424  336 Gopher Wheelmen
5 Sandra Gross   42:33.st  338 
6 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN43:07.st 266416  348 Speedfix Racing p/b Zubaz
7 Tina Olson   River Falls, WI43:16.st 213217  352 Big Ring Flyers
8 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN33:05.st 302230  359 Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Kendra Estenson   Eagan, MN37:34.st 297890  379 Bianchi/Grand Performance
10 Jennifer Mettler   Chanhassen, MN37:50.st 388904  356 
11 Miriah Dahlquist   37:56.st  350 
12 Jenna Westlake   Farmington, MN38:44.st 388767  346 Minnesota Junior Cycling Inc.
13 Skye Goedert   Crystal, MN40:16.st 379498  343 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerSierra NevadaShimanoCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee