Race Results for
2012 Binghamton Circuit Race
Binghamton, NY
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/29/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master Race 2 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Rhoades (1 - Cat3)   Binghamton, NY 287710   Ruud Racing / Tioga velo
2 PAUL SPERANZA (1 - Cat4)   Endicott, NY 194030   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 Karl Faruzel (2 - Cat3)   Binghamton, NY 11308   Bouledogue Tout Noir

Men - Master Race 2 - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK MCCARTHY (1 - Cat3)   Fairport, NY 211211   PITTSFORDPAINTINGCYCLING
2 BRIAN BEACH (1 - Cat4)   Owego, NY 173282   RUUD RACING/TIOGA VELO CLUB
3 WILLIAM DOWLING (2 - Cat4)   Buffalo, NY 262180   BBC
4 Timothy Leonard (3 - Cat4)   New Hartford, NY 106471   CBRC
5 Tim Riley (4 - Cat4)   Whitesboro, NY 244161   

Men - Junior Race 2 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah MeadVanCort   Ithaca 358808   FINGERLAKES CYCLING CLUB
2 CONNOR LENIHAN   Lakegeorge, NY 278626   FARM TEAM CYCLING

Men - Junior Race 2 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Brophy   St Charles, MO 319542   GVCC G2 Development Team

Men - Cat 05 Race 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Unknown Rider      
2 JOSHUAH TATRO   Fairport, NY 326216   SOLO BREAK RACING
3 JON MURRAY   Little Meadows, PA 335082   RUUD RACING/TVC
4 ROBERT SHACKELFORD   Rochester, NY 348434   GVCC
5 BRIAN BURR   Glens Falls, NY 355250   
6 RONALD MATTISON   Lima, NY 250895   
7 Jason McCaffery   Rochester 377777   Genesee Valley Cycling Club
8 MICAH LERNER   Los Altos, CA 334018   CORNELL UNIVERSITY
9 Eric Burns   Lowman, NY 290916   Corning/NoTubes Race Team
10 STEVEN FRENCH   Conesus, NY 369682   ONCE AGAIN NUT BUTTER
11 JAMES F SZCZYGIEL   Baldwinsville, NY 247947   Onondaga Cycling Club
12 Marc Kingsley   Cooperstown, NY 345510   
13 James Smith   Gilbertsville Pa 368668   
14 David Grieves   Baldwinsville, NY 350868   MaxPowerCycling.com

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Jennings   Cooperstown, NY 375543   
2 David Richardson   Rochester, NY 367420   
3 STEVEN SCOTT   Endicott, NY 32007   CNYC
4 JOSHUAH TATRO   Fairport, NY 326216   SOLO BREAK RACING
5 DANIEL SALISBURY   Ithaca, NY 368355   Cycling Club at Cornell University
6 RONALD MATTISON   Lima, NY 250895   Genesee Valley Cycling Club
7 BENJAMIN PATTON   Oneonta, NY 361578   
8 Jeffrey Naylor   Elmiraelmira, NY 380195   
9 ROBERT SHACKELFORD   Rochester, NY 348434   GVCC
10 ROBERT NEWCOMB   Ithaca 368310   CORNELL UNIVERSITY
11 charles braman   Greene, NY 261132   Tioga Velo Club
12 Rick Bush   Oswego, NY 365289   OCFCU CYCLING PROJECT
13 Michael Volo   Baldwinsville, NY 275993   Onondaga Cycling Club Inc.
14 JAMES SMITH   Gilbertsville Pa 368668   CORNELL UNIVERSITY CYCLING
15 Steve VanNostrand   Vestal, NY 378740   Livingston Cycling Club
16 David Dimmick   Vestal, NY 378656   
17 JON MURRAY   Little Meadows, PA 335082   RUUD RACING/TVC
18 MARC KINGSLEY   Cooperstown, NY 345510   PACELINE SPORTS
19 MICAH LERNER   Los Altos, CA 334018   CORNELL UNIVERSITY
20 BRIAN BURR   Glens Falls, NY 355250   
21 JERRY HICKS   Queensbury, NY 365250   
22 JASON MCCAFFERY   Rochester 377777   GVCC
23 DANA LOUCKS   Chittenango, NY 347020   MAXPOWERCYCLING.COM
24 Scott Somers   Oswego, NY 69959   MaxPowerCycling.com
25 Brian Diehl      
26 TODD RELYEA   La Fayette, NY 334344   MAXPOWER CYCLING TEAM
27 JOEL PETERS   San Luis Obispo, CA 27847   TIOGA VELO CLUB
28 Eric Burns   Lowman, NY 290916   Corning/NoTubes Race Team
29 steven french   Conesus, NY 369682   Livingston Cycling Club
30 James Szczygiel   Baldwinsville, NY 247947   Onondaga Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICHOLAS CHEN   Ithaca, NY 369761   Cycling Club at Cornell University
2 HENRY GERSON   Ithaca, NY 345364   FLCC / SWAN CYCLES / CHRIS COOKIES
3 DOUGLAS MAURO   Pittsford, NY 276070   PARK AVE BIKE MULTI SPORT TEAM
4 RAYMOND WILLARD   Oneida, NY 308807   TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
5 CARL PFRANGER   Utica, NY 304938   DICK SONNE'S RACING/ MOHAWK VALLEY BIKE CLUB
6 MATTHEW HOWEY   Exton, PA 16934   WEST CHESTER CYCLING CLUB
7 MICHAEL CORCIMIGLIA   Webster, NY 238753   CNB/COUNTRY MALT GROUP CYCLING/GVCC
8 JASON HAIGHT   Manlius, NY 223622   CHOBANI - SYRACUSE BICYCLE
9 CHRISTOPHER JONES   Johnson City, NY 294390   RUUD RACING/TVC
10 ARMIN HEURICH   Ithaca, NY 315646   FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
11 BRYAN BLAKE   Brewerton, NY 214701   OCFCU CYCLING PROJECT
12 Ad Stabel   East Meredith, NY 135478   CNYC
13 KEVIN EMR   Syracuse, NY 291204   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
14 STEVEN GATES   West Winfield, NY 208575   CENTRAL NEW YORK CYCLING
15 ROBERT WOOD   Wellsburg, NY 309105   ROGUE RACE TEAM
16 JONATHAN BENNER   Clayton, NY 332698   
17 MICHAEL MEIER   Binghamton, NY 237976   RUUD CYCLING
18 WYATT DRAKE   Cambridge, NY 257584   FARM TEAM CYCLING
19 BRAD HELMETSIE   Spencer, NY 318134   RUUD RACING/TVC
20 ANTHONY SYLOR   Conesus, NY 293971   ONCE AGAIN NUT BUTTER RACING/LIVINGSTON CYCLING CLUBG
21 Nosson Spielberg   Brooklyn 297498   KISSENA CYCLING CLUB
22 NATE FOSTER   Ithaca, NY 303738   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
23 TIM ANDRUS   Horseheads, NY 300517   ROGUE RACE TEAM
24 PHILLIP MCCARTHY   Cazenovia, NY 252701   CHOBANI - SYRACUSE BICYCLE
25 ADAM TROST   East Aurora, NY 272987   TBS RACING P/B PLAN2PEAK/EARC
26 Steven Hanes   Syracuse , NY 200159   Capital Bicycle Racing Club
27 PHILIP NESBITT   Churchville, NY 268155   TOWPATH RACING / SBR CYCLING TEAM
28 DAVID HANSEN   Elmira, NY 284362   ROGUE RACE TEAM
29 JIM VAN LEER   Trumansburg, NY 59858   FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
30 MARCELLO PRATTICO   Dewitt, NY 238075   MAXPOWERCYCLING.COM

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN HUNTER (1 - Cat1)   Endicott, NY 224432   MT BORAH / MINERVA DESIGN P/B BASSO
2 JEREMY WICKHAM (1 - Cat2)   Horseheads, NY 238317   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 DREW SCOLES (2 - Cat2)   Elm Grove, WI 221137   MT BORAH / MINERVA DESIGN P/B BASSO
4 Waclaw Godycki (2 - Cat1)   Ithaca, NY 177947   Genesee Valley Cycling Club
5 STEVE SLOAN (1 - Cat3)   Sidney, NY 241757   UPTON BASS RACING
7 Corey Knowles (2 - Cat3)   Hamburg, NY 275435   Genesee Valley Cycling Club
8 NICK ZITO (3 - Cat3)   Pittsford, NY 266591   NALGENE/R3
9 ZACK VOGEL (4 - Cat3)   Saratoga Springs, NY 177525   NORTH AMERICAN VELO (NAV)
10 DAVID BERTRAM (3 - Cat2)   Cooperstown, NY 319342   PACELINE SPORTS
11 Kenneth Thomas (5 - Cat3)   Orchard Park, NY 100887   Queen City Cyclists
12 Scott Lytle (6 - Cat3)   New York, NY 73002   Queen City Cyclists
13 JOHN HOLDEN (7 - Cat3)   Fairport Ny 316474   MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
14 KEVIN WALKER (4 - Cat2)   Rochester, NY 323056   MINERVA DESIGN
15 BRAD STRATTON (8 - Cat3)   Brooklyn, NY 70309   CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
16 PATRICK WALLE (5 - Cat2)   Nashville, TN 341776   MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
17 Keane Brennan (9 - Cat3)   Cambridge, NY 260842   Farm Team Cycling
18 NATHAN SENTZ (10 - Cat3)   Cooperstown, NY 215130   PACELINE SPORTS
19 Paul Eisele (6 - Cat2)   Andes, NY 253966   Upton Bass Racing
20 CRAIG POLSTON (7 - Cat2)   East Aurora, NY 233887   TBS RACING P/B PLAN2PEAK
21 Randy Hadzor (11 - Cat3)   Syracuse, NY 317582   
22 STEVEN SMITH (12 - Cat3)   Cooperstown, NY 230707   PACELINE SPORTS
23 Michael Mascarenhas (13 - Cat3)   Saratoga Springs, NY 189066   North American Velo
23 Stephen Hudyncia (14 - Cat3)   Fort Plain, NY 47253   ROGUE RACE TEAM
24 JEFFREY LUBKOWSKI (15 - Cat3)   Rochester, NY 305954   MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
25 DAVID YACOBELLI (8 - Cat2)   Endicott, NY 80453   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
26 Keith Watkins (16 - Cat3)   Hamilton 278639   Central New York Cyclist
27 Ethan Suttner (17 - Cat3)   Ithaca, NY 276747   Century Road Club Assoc
28 RICHARD SCADUTO (18 - Cat3)   Buffalo, NY 319378   TBS RACING P/B PLAN2PEAK
29 BRIAN KLOTZ (9 - Cat2)   Corning, NY 260934   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
30 DONNA MOODY   Lakeplacid, NY 282490   TEAM PLACID PLANET
31 JORDAN OROSHIBA (19 - Cat3)   Austin, TX 295212   UNIVERSITY OF ROCHESTER

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BERTRAM   Cooperstown, NY 319342   PACELINE SPORTS
2 Michael Grygus (1 - Cat3)   Endwell, NY 263571   Crystal City Cycling
3 Corey Knowles (2 - Cat3)   Hamburg, NY 275435   Genesee Valley Cycling Club
4 PATRICK WALLE   Nashville, TN 341776   MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
5 NICK ZITO (3 - Cat3)   Pittsford, NY 266591   NALGENE/R3
6 ERIC GREGOIRE (4 - Cat3)   Phoenix, NY 243398   TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
7 NICHOLAS CHEN (5 - Cat3)   Ithaca, NY 369761   Cycling Club at Cornell University
8 NATHAN SENTZ (6 - Cat3)   Cooperstown, NY 215130   PACELINE SPORTS
9 KEVIN EMR (7 - Cat3)   Syracuse, NY 291204   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
10 Michael Duerr (8 - Cat3)   Glens Falls, NY 226900   Elevate Cycles
11 ZACK VOGEL (9 - Cat3)   Saratoga Springs, NY 177525   NORTH AMERICAN VELO (NAV)
12 Carl Pfranger (1 - Cat4)   Utica, NY 304938   MVBC
13 DOUGLAS MAURO (2 - Cat4)   Pittsford, NY 276070   PARK AVE BIKE MULTI SPORT TEAM
14 PHILIP NESBITT (3 - Cat4)   Churchville, NY 268155   TOWPATH RACING / SBR CYCLING TEAM
15 Christopher Bushover (10 - Cat3)   Kenmore, NY 56793   Queen City Cyclists
16 Unknown Rider      
17 JSCOTT KORBICH (4 - Cat4)   New Tripoli, PA 292683   GS SIMMERIA
18 BRAD STRATTON (11 - Cat3)   Brooklyn, NY 70309   CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
19 DAVID HANSEN (12 - Cat3)   Elmira, NY 284362   ROGUE RACE TEAM
20 Joseph Wells (13 - Cat3)   St. Albans, VT 173638   
21 Ethan Suttner (14 - Cat3)   Ithaca, NY 276747   Century Road Club Assoc
22 JORDAN OROSHIBA (15 - Cat3)   Austin, TX 295212   UNIVERSITY OF ROCHESTER
23 CHRISTOPHER JONES (5 - Cat4)   Johnson City, NY 294390   RUUD RACING/TVC
24 BRAD HELMETSIE (6 - Cat4)   Spencer, NY 318134   RUUD RACING/TVC
25 JAMES LEONE (7 - Cat4)   Delmar, NY 214803   CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
26 MICHAEL MASCARENHAS (16 - Cat3)   Saratoga Springs, NY 189066   NORTH AMERICAN VELO
27 SCOTT WRIGHT (17 - Cat3)   Cicero, NY 48225   Onondaga Cycling Club
28 JAMES RANDALL (8 - Cat4)   Chittenango, NY 181711   TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
29 Robert Wood (9 - Cat4)   Wellsburg, NY 309105   Rogue Race Team-NY
30 STEVEN SMITH (18 - Cat3)   Cooperstown, NY 230707   PACELINE SPORTS
31 TIM ANDRUS (10 - Cat4)   Horseheads, NY 300517   ROGUE RACE TEAM
32 BEN BARNHARDT (19 - Cat3)   Buffalo, NY 273302   TBS RACING P/B PLAN2PEAK
33 DANIEL OHART (11 - Cat4)   Waverly, NY 306017   ROGUE RACE TEAM
34 ADAM TROST (20 - Cat3)   East Aurora, NY 272987   TBS RACING P/B PLAN2PEAK/EARC
35 CRAIG POLSTON   East Aurora, NY 233887   TBS RACING P/B PLAN2PEAK
36 Keith Watkins (21 - Cat3)   Hamilton 278639   Central New York Cyclist
37 JOHN HOLDEN (22 - Cat3)   Fairport Ny 316474   MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
38 JEREMY GARDNER (23 - Cat3)   Brooktondale, NY 204147   MELLO VELO RACING
39 JEFFREY LUBKOWSKI (24 - Cat3)   Rochester, NY 305954   MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
40 Nosson Spielberg (12 - Cat4)   Brooklyn 297498   KISSENA CYCLING CLUB
41 Jonathan Tenney (25 - Cat3)   Ithaca, NY 210037   Bouledogue Tout Noir
42 JASON DELLILO (13 - Cat4)   Baldwinsville, NY 144900   MAXPOWER CYCLING
43 Kurt Woodruff   Baldwinsville, NY 227182   RUUD Racing Team

Men - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Barnhardt (1 - Cat3)   Buffalo, NY 273302   TBS Racing p/b Plan2Peak
2 Jason Dellilo (1 - Cat4)   Baldwinsville, NY 144900   MaxPowerCycling.com
3 Jeff Hoover (2 - Cat4)   Liverpool, NY 247979   MAXPOWERCYCLING.COM
4 MARIANO GARCIA (2 - Cat3)   Ithaca, NY 53570   CHRIS COOKIES / SWAN CYCLES
5 David Hansen (3 - Cat3)   Elmira, NY 284362   Rogue Race Team-NY
6 PETER MARTIN (4 - Cat3)   New Lisbon, NY 22713   CENTRAL NEW YORK CYCLIST
7 Nate Seymour (1 - Cat2)   Alexandria, VA 579   Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
8 Matthew Howey (3 - Cat4)   Exton, PA 16934   
9 Jonathan Tenney (5 - Cat3)   Ithaca, NY 210037   Bouledogue Tout Noir

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Karaz (1 - Cat2)   Remsen, NY 46804   Central New York Cyclist
2 BRIAN POLHEMUS (2 - Cat2)   Spencertown, NY 80135   CBRC
3 Michael Corcimiglia (1 - Cat3)   Webster, NY 238753   CNB-County Malt Group Cycling
4 Michael Corcimiglia (2 - Cat3)   Webster, NY 238753   CNB Country Malt Group/ GVCC
5 Glenn Swan (3 - Cat2)   Freeville, NY 47399   Finger Lakes Cycling Club
6 Gregory Drumm (1 - Cat4)   Chittenango, NY 181712   Team Ommegang - Syracuse Bicycle
7 PATRICK KAPINUS (2 - Cat4)   Chenango Forks, NY 197101   RUUD RACING TEAM
8 ERNIE BAYLES (3 - Cat3)   Ithaca, NY 163748   FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
9 MICHAEL BEGGS (4 - Cat3)   Unadilla, NY 59708   CENTRAL NEW YORK CYCLIST
10 Dave Prugh (3 - Cat4)   Sayre, PA 261855   Corning/NoTubes Race Team
11 HOWARD UHRLASS (5 - Cat3)   Johnson City, NY 52342   CNYC
12 KENT GOBEN (4 - Cat4)   Elmira, NY 309719   CORNING NO TUBES RACE TEAM

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Rhoades (1 - Cat3)   Binghamton, NY 287710   Ruud Racing / Tioga Velo Club
2 ERNIE BAYLES (2 - Cat3)   Ithaca, NY 163748   FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
3 PAUL SPERANZA (1 - Cat4)   Endicott, NY 194030   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
4 Karl Faruzel (3 - Cat3)   Binghamton, NY 11308   Team SCARR
5 JACK RUECKHEIM (2 - Cat4)   Freeville, NY 264445   CHRIS COOKIES/FLCC/SWAN CYCLES
6 SCOTT SOMMERS (3 - Cat4)   New York Mills, NY 181657   /MVBC

Men - Master - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Hershberger (1 - Cat4)   Climax, NY 66821   Capital Bicycle Racing Club
2 MARK MCCARTHY (1 - Cat3)   Fairport, NY 211211   PITTSFORDPAINTINGCYCLING
3 Guy Damiano (2 - Cat4)   New Hartford, NY 50760   Mohawk Valley Bicycling Club
4 BRIAN BEACH (3 - Cat4)   Owego, NY 173282   RUUD RACING/TIOGA VELO CLUB
5 Robert Hadzor (1 - Cat5)   Lafayette 368682   
6 TIM LEONARD (4 - Cat4)   New Hartford, NY 106471   CBRC
7 William Dowling (5 - Cat4)   Buffalo, NY 262180   BBC
8 Jeffrey Cebula   Binghamton, NY 280284   Tioga Velo Club
9 Stuart Joseph (6 - Cat4)   Cassville, NY 208879   Mohawk Valley Bicycling Club

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL JOHN VAUGHN   Horseheads, NY 359709   CORNING/NO TUBES RACE TEAM
2 KYLE MULLALY   Wethersfield, CT 337380   CVC/SUBARU NEW ENGLAND
3 Ian Vernooy   Niskayuna, NY 386573   
4 Garrett Nunnink   Newfield, NY 376413   Crystal City Cycling
5 TOBY BRISSON   Ithaca 376109   CORNING/NOTUBES RACE TEAM

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GIANNI POLHEMUS   Spencertown, NY 311309   CBRC
2 GARRETT LUCAS   Monroe, NC 273980   LIVINGSTON CYCLING CLUB
3 KEITH MULLALY   Wethersfield, CT 309018   CVC/SUBARU NEW ENGLAND
4 AUSTIN FRAHER   Auburn, NY 404746   
5 GAVIN DERICK   Big Flats, NY 377136   CRYSTAL CITY CYCLING

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JONAH MEAD-VANCORT   Ithaca 358808   FINGERLAKES CYCLING CLUB
2 WYATT DRAKE   Cambridge, NY 257584   FARM TEAM CYCLING
3 CONNOR LENIHAN   Lakegeorge, NY 278626   FARM TEAM CYCLING

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Brophy   St Charles, MO 319542   GVCC G2 Development Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANA COOREMAN   New Hartford, NY 295363   MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VELO
2 TAMARA LEWIS      CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 DELANA SPAULDING   Johnson City, NY 300247   MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VELO
4 Stacey Cowan   Syracuse, NY 361665   
5 LISA FAWCETT   Los Altos, CA 377343   CORNELL CYCLING CLUB
6 LUCIA DENG   New York, NY 329258   CRCA/ROCKSTAR GAMES/SIGNATURE CYCLES
7 LILYNN GRAVES   Ithaca, NY 13946   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
8 KELLY WELKER      MAC 5 BIKES/GVCC
9 KELSEA MULLALY   Wethersfield, CT 290967   CVC/SUBARU NEW EGLAND
10 NANCY BAILEY   Baldwinsville, NY 375263   ONONDAGA CYCLING CLUB
11 JACKIE HENDRICKSON   Endwell, NY 224625   MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VELO
12 KAREN HOLM   Toppenish Washington 170161   MISSION IN MOTION / TIOGA VELO
13 Christine Botting      
14 JENNIFER CORBY   Binghamton, NY 368518   MISSION IN MOTION - TIOGA VELO
15 ARIANA RIFE      MISSION IN MOTION CYCLING / TIOGA VELO
16 TIFFANY GRYGUS   Endicott, NY 348096   MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VELO
17 ANGELA OTT      MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VELO
18 ELIZABETH BIRCH   Afton 380105   MISSION IN MOTION CYCLING / TIOGA VELO

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVELYN KORBICH (1 - Cat3)   New Tripoli, PA 290571   YOUNG MEDALIST/TEAM ROTHROCK
2 VANESSA MCCAFFERY (1 - Cat2)   Newfield, NY 222557   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 DANIELA FLOSS (2 - Cat3)   Ithaca, NY 357428   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
4 RUTH SHERMAN (2 - Cat2)   Spencer, NY 278482   CORNING/NOTUBES/SWAN CYCLES
5 SARA FOSTER (3 - Cat2)   Ithaca, NY 239906   CORNING/NOTUBES RACE TEAM
6 Lisa Fawcett   Los Altos, CA 377343   
7 MARGARET THOMPSON (3 - Cat3)   Clinton, NY 35453   CORNING/NOTUBES RACE TEAM/SWAN CYCLES
8 Lilynn Graves (4 - Cat3)   Ithaca, NY 13946   Corning/NoTubes Race Team
9 Tamara Lewis      Corning/ No Tubes Race Team
10 Delana Spaulding (1 - Cat4)   Johnson City, NY 300247   Mission In Motion Cycling Team

Women - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA MULLALY (1 - Cat3)   Wethersfield, CT 290963   CVC/SUBARU NEW ENGLAND
2 NANCY BAILEY (1 - Cat4)   Baldwinsville, NY 375263   ONONDAGA CYCLING CLUB
3 Kelly Welker      Genesee Valley Cycling Club
4 DONNA MOODY (2 - Cat4)   Lakeplacid, NY 282490   TEAM PLACID PLANET

Women - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARGARET THOMPSON (1 - Cat3)   Clinton, NY 35453   CORNING/NOTUBES RACE TEAM/SWAN CYCLES

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RILEY BURNS   Lowman, NY 376131   CORNING NOTUBES
2 DAGNY DRAKE   Cambridge, NY 335222   FARM TEAM CYCLING

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARA MULLALY   Wethersfield, CT 309019   CVC/SUBARU NEW ENGLAND

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFOSMOSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee