Race Results for
Fisk Knob Time Trial
Cedar Springs, MI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 04/15/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Hoogerwerf   0:49:53.20  142 Hup United
2 Mike Clark   0:50:51.91  61 CCC Tri Team
3 Stephen Ashworth   0:53:15.32  177 Rapid Wheelmen

Men - Senior - 20-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Jordan Diekema   Holland0:40:13.96 339004  55 Ascension Cycling
8 Terry Bishop   Stcharles, MI0:46:41.64 291871  169 Tri-city Cyclists
9 Joshua McCarthy   Jenison, MI0:48:42.33 373976  50 
10 Benham DeJong   0:51:23.87  37 Rapid Wheelmen

Men - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Jurkowski   0:40:33.25  185 Team Transition Rack
2 Martin Vecchio   Detroit, MI0:40:46.40 289623  186 Lathrup Industries/Giant Bicycles
3 Derrick OBrien   Jackson, MI0:41:51.25 315388  129 Ventus Cycling Team
4 Chad Rector   Holland, MI0:42:59.28 346060  121 Lakeshore Cycle
5 Nate Benke   Plymouth, MI0:43:46.78 284145  160 Ventus Cycling
6 Aaron Barber   0:44:01.57  131 Cross Country Cycle
7 Matt Acker   Grand Rapids, MI0:44:09.40 367324  132 
8 Kevin Neumann   0:44:28.41  33 Striders Tri Club
9 Tim Woolford   Ann Arbor, MI0:46:18.92 334698  116 Team Transition Rack
10 Earl Hillaker   Grand Rapids, MI0:46:23.64 290407  53 Founders Alger Racing
11 Derek Delzer   Troy, MI0:47:09.91 317058  84 Derek Delzer
12 Gregory Boyd   Okemos, MI0:48:04.72 258486  28 
13 Daniel Tell   Grand Rapids, MI0:48:07.12 351302  11 
14 Justin Johnson   Ann Arbor0:48:10.90 365834  182 
15 Bruce Gaultney   0:50:51.47  146 

Men - Fixed Gear

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Hamel   Comstock Park, MI0:44:38.35 276322  124 Rapid Wheelmen
2 Andrew Crowley   Grand Rapids, MI0:52:05.48 321640  103 Rapid Wheelmen
3 David Durkee   Stanwood, MI0:54:29.05 275789  176 Rapid Wheelmen
4 Michael Clark   Lakeside Motorsports0:56:49.75 378673  137 Hup Untied
5 Dennis Bean-Larson   Kingsley, MI0:58:02.16 302342  20 Hell Yes
6 Matt Fletcher   1:04:40.67  117 Atomic Object

Men - Masters - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Burke   Grand Rapids, MI0:38:19.50 179205  108 Lathrup Industries/Giant Bicycles
2 Mark Hotchkin (1 - Cat2)   Grand Rapids Mi0:41:59.91 190321  157 Leadout Racing
3 Dan McGraw (1 - Cat4)   Grand Rapids, MI0:42:41.85 356708  Freewheeler Racing
4 Scott slagboom   0:43:36.63  10 Blink
5 Kyle Tabor   Palos Hills, IL0:45:20.27 248827  154 
6 Jon Ornee   0:46:54.59  38 Cross Country Cycle
7 Ross Geurink   0:46:59.90  139 
8 Nick Goetzinger   0:47:34.11  74 
9 Chad Van Der Hulst   0:48:19.70  126 Cross Country Cycle
10 Shawn Crowley   Grand Rapids, MI0:48:28.96 372528  125 Atomic Object
11 Joel Bush (2 - Cat4)   Grand Rapids, MI0:49:47.44 321060  172 StomachOfAnger
12 Jason lavelle   0:55:49.38  70 Cross Country Cycle
13 Micah Alles   Grand Rapids1:01:04.68 374358  Atomic Object

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Lam (1 - Cat1)   Kalamazoo, MI0:39:30.53 239504  25 BISSELL-ABG-NUVO
2 Chad Everts (1 - Cat2)   Hudsonville, MI0:39:50.19 220011  140 Leadout Racing
3 Aaron Zuelke (1 - Cat4)   Nunica, MI0:41:55.00 165723  76 Breakaway Bicycles
4 BJ Taylor   Grand Rapids, MI0:43:22.49 274692  141 Blink
5 Steven Jablonski   Muskegon, MI0:46:01.57 119443  135 
6 Kevin Bennett (1 - Cat5)   North Muskegon, MI0:47:54.32 350670  130 
7 James Barrett (2 - Cat4)   Belleville, MI0:47:59.83 248958  95 Spokank Rocket Velo
8 Joel Bierling   Rockford, MI0:51:15.62 249284  120 Rapid Wheelmen
9 jason miller (2 - Cat5)   Greenville Sc0:51:41.69 368711  151 Cross Country Cycles
10 Brian VanZweden (3 - Cat5)   Grand Rapids, MI0:52:05.46 368229  112 Rapid Wheelmen
11 Tom Davis   0:53:23.07  69 Paralyzed Veterans Racing
12 Jimmy Argyle (3 - Cat4)   Traverse City, MI0:53:30.66 355864  34 Hagerty
13 Andy Weber   0:56:23.16  48 Atomic Object
14 John Slagboom   0:56:58.03  35 

Men - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Vernier (1 - Cat2)   Sterling Heights, MI0:42:31.28 201821  15 Essex Brass
2 Rick Snow (2 - Cat2)   Macomb, MI0:43:10.70 56503  88 Team Giant-Michigan
3 Andrew Bowman (1 - Cat4)   Harbor Springs, MI0:43:19.16 265589  175 Priority Health
4 Jeff Warner   0:43:48.54  78 Men of Steel Racing
5 Robert Lynch (2 - Cat4)   Kalamazoo, MI0:44:08.53 246280  105 CMS Race Team
6 Jamie Clark   0:44:09.60  67 CMS Racing
7 Brian Klym (3 - Cat4)   Traverse City, MI0:44:15.90 314096  109 Hagerty
8 Kirk Graham (4 - Cat4)   Lowell, MI0:45:03.43 332164  187 Bissell/ABG
9 Steven Hetfield (5 - Cat4)   Owosso, MI0:45:09.90 255211  60 
10 Eric Zeitunian   0:45:30.10  183 
11 James Conner (6 - Cat4)   Spring Lake, MI0:45:40.42 354434  64 Freewheeler Racing
12 Phil Jones   0:46:07.45  136 Cross Country Cycle
13 Erik Rasmussen (7 - Cat4)   Spring Lake, MI0:47:43.29 221828  161 
14 Timothy Brewer   N. Muskegon, MI0:47:53.80 307656  188 
15 Kevin HADDOX   0:48:06.31  179 CROSS COUNTRY CYCLE
16 Eric Schmidt   0:49:20.67  85 Eric Schmidt
17 Mark Bos   0:50:40.54  83 
18 William Burt (8 - Cat4)   Taylor, MI0:52:38.44 336820  86 
19 Andy Stoner   Grand Haven, MI0:53:32.91 367000  122 
20 tom Werkman   0:54:54.82  12 
21 David Britt   0:57:55.75  155 

Men - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Linck (1 - Cat2)   Ada, MI0:39:22.81 225784  57 Leadout Racing
2 Danny Wolin (1 - Cat4)   Marshall, MI0:42:06.84 46329  138 Team Active Racing
3 Craig Gietzen (1 - Cat3)   Rockford, MI0:43:41.44 13211  29 TEAM PRIORITY HEALTH
4 Jimmy McMurray (2 - Cat2)   Grand Rapids, MI0:43:57.63 166307  56 East Hills/Specialized
5 John Wunderlin (2 - Cat3)   Kalamazoo, MI0:44:49.67 148149  58 CMS Racing / KBC
6 Peter Post (2 - Cat4)   Kalamazoo, MI0:46:09.75 287077  91 CMS Racing
7 Marc Benigni (1 - Cat5)   Muskegon, MI0:48:12.72 293040  96 Wmcr
8 David Homann (2 - Cat5)   Garden City, MI0:49:27.64 336850  114 Wolverine S C
9 David Echelbarger   Allegan, MI0:50:19.34 371087  79 TNR
10 Thomas Wideman   Hamilton, MI0:50:48.38 336340  13 Macatawa Cycling
11 David Sund   0:50:56.08  66 
12 Paul Standler   0:53:54.60  44 
13 William Figeley (3 - Cat4)   Kalamazoo Mi0:54:01.25 277504  43 CMS Racing
14 Joe OBrien   0:59:51.96  170 
15 Larry Mckeown   Sidney1:00:05.80 373717  171 

Men - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Faas (1 - Cat4)   Farmington Hills, MI0:42:28.13 208526  36 Wolverine AC&F Stores
2 Glen Alden (1 - Cat5)   Columbus, IN0:43:45.48 278630  159 Men of Steel Racing Ft. Wayne In
3 Terry Bandstra (1 - Cat2)   Spring Lake, MI0:46:07.43 206138  14 West Michigan Coast Riders
4 Thomas Eversole   Saint Joseph, MI0:46:30.07 378177  Cycle & Fitness
5 Richard Bielewicz (2 - Cat4)   Traverse City, MI0:47:20.62 339596  19 Haggerty
6 Jeffrey Scofield (3 - Cat4)   Edmore, MI0:47:30.42 224115  181 Rapid Wheelmen
7 Ralph Spooner   0:47:53.68  77 
8 Michael Mielock   0:48:27.75  145 Blink
9 Peter Nye   Ada, MI0:50:37.56 65441  163 Athletic Mentors
10 Mike Upman   Muskegon, MI0:51:03.26 242540  111 West Michigan Coast Riders
11 James Gallagher   Battle Creek, MI0:51:36.99 179593  82 WSI / TEAM ACTIVE RACING
12 Steve Waugh   0:52:50.12  94 
13 Robert Kasper   0:53:55.80  80 North Central Co-Op
14 Dennis Murphy   Grandville, MI0:58:29.28 214478  32 Founders Alger Racing
15 Carl Erickson   1:07:23.26  45 Atomic Object

Men - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Fedrigon (1 - Cat3)   Williamsburg, MI0:42:08.03 11372  Hagerty Cycling
2 Kenneth Polidan (2 - Cat3)   Muskegon, MI0:44:51.09 28353  WMGR Breakaway
3 David Ide (3 - Cat3)   Petoskey, MI0:45:30.05 291480  101 TEAM PRIORITY HEALTH
4 Gary Berk   0:46:43.48  97 
5 Bruce Gordon (4 - Cat3)   South Bend, IN0:46:45.59 100338  158 Pista Elite / Glacial Energy / Rudy Project
6 Charles Grzanka (1 - Cat4)   Ada, MI0:46:49.11 256835  81 TEAM PRIORITY HEALTH
7 Steve Klackle   Greenville, MI0:48:25.04 373283  134 Speed Merchants
8 Bryan Griffin    Petoskey0:48:56.58 369614  143 
9 Wayne Stefanich   0:49:09.64  144 
10 Don Waddell   Holland, MI0:49:10.01 354820  118 
11 Bill Potpa   0:50:05.74  47 Hell Yes
12 Robert Ayars (2 - Cat4)   Ada, MI0:51:20.97 54587  68 RapidWheelmen
13 Gary Newell (1 - Cat5)   Saranac, MI0:51:47.96 352844  54 Rapid Wheelmen
14 larry koehler   Petoskey, MI0:52:34.52 370904  72 
15 David Ryskamp   Grand Rapids, MI0:53:10.72 94536  Priority Health Cycling Team
16 Dennis Doan   0:54:42.10  17 
17 Skip Schott   0:54:44.41  McC
18 Mike St. Clair   0:55:04.02  63 
19 John Crankshaw   Grand Rapids, MI0:55:56.16 189555  65 Rapid Wheelmen
20 Rick Kraai   Holland, MI0:58:25.38 371119  87 Macatawa Cycling Club

Men - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexey Vermeulen   Pinckney, MI0:38:00.12 258681  127 BISSELL-ABG-NUVO
2 Joel Paquette   Berriensprings, MI0:40:59.70 307247  123 TEAMPRIORITYHEALTH
3 Luke Harvitt   Grand Haven, MI0:45:04.71 354198  46 West Michigan Coast Riders
4 Nathan Perkins   Fremont, MI0:53:40.33 306240  49 West Michigan Coast Riders
5 Robbie Alden   Columbus, IN0:55:37.83 336454  42 Men of Steel Racing
6 Stefan Erickson   1:04:14.70  Atomic Object

Women - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Geurink   0:44:10.65  23 
2 Katie Tomczyk   Big Rapids, MI1:01:46.43 364844  156 Liv/Giant

Women - Juniors - 19 and u

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reeves   Grand Rapids, MI0:47:26.47 295290  106 Einstein cycling
2 Riley Missel   Grand Haven0:55:42.19 377467  75 Priority Health
3 Katie Hamel   Comstock Park, MI1:00:10.35 294976  174 Rapid Wheelmen
4 Chloe Reeves   Grandrapids, MI1:11:29.01 310232  180 Einstein Racing

Women - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Stauffer (1 - Cat1)   Lowell, MI0:47:45.99 151668  24 Priority Health
2 Lori Hotchkin (1 - Cat3)   Grand Rapids Mi0:49:03.23 333304  184 Real Women Tri
3 Katheryn Everts (1 - Cat2)   Hudsonville, MI0:50:17.61 307335  71 Real Women Tri
4 Ellie Burke (2 - Cat3)   Grand Rapids, MI0:51:22.65 342636  110 Team Kenda p/b Geargrinder
5 Jane VanHof (3 - Cat3)   East Grand Rapids, MI0:52:25.22 345552  51 Real Women Tri
6 Katie Meyers   0:54:49.09  115 

Women - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Green-Shrift   Traverse City, MI0:46:49.76 100447  167 Real Women Tri - Trek
2 Marie Dershem (1 - Cat3)   Grand Rapids0:49:16.14 366832  128 Team Priority Health
3 Sandy Reid   Kalamazoo, MI0:50:13.50 355026  166 Team Taylor
4 JoAnn Cranson (2 - Cat3)   Lake Odessa, MI0:51:33.34 354324  
5 Prudence Harrington   0:51:38.53  41 
6 Carol Griffin (1 - Cat4)   Grand Rapids, MI0:53:08.73 342862  173 Real Women Tri
7 Carol Waddell   0:55:56.35  168 
8 Susanne Aldridge (2 - Cat4)   Grandville Michigan0:57:09.20 366321  31 Rapid Wheelmen
9 Gabriele Gottlieb   0:58:04.80  152 
10 Alison Gase (3 - Cat4)   Jenison, MI0:58:14.07 281701  162 Rapid Wheelmen
11 Jill DeWitt   Spring Lake, MI0:58:46.12 376605  100 
12 sandra dunn (4 - Cat4)   Traverse City, MI0:59:19.25 377874  16 
13 Michelle DeRose   1:01:19.75  92 Atomic Object
14 Ann Reeves   1:06:40.73  30 
15 Christy Burt (5 - Cat4)   Taylor1:07:06.06 369425  39 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaUSACDFShimanoSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee