Race Results for
GrayGoat Traders Point Finale
Zionsville, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM PROCTOR   Columbus, IN 364938   
2 CORBIN SCHMITZ   Bargersville, IN 319856   Team Indiebike
3 SCOTT BRENTON   Indianapolis, IN 351196   
4 JOE LAUX   Indianapolis, IN 308730   
5 WILL MCDERMOTT   Floyds Knobs, IN 296146   
6 jody nicholson      
7 JUSTIN YODER   Indianapolis, IN 288502   Team Indiebike
8 CHRIS ARVIN   Bloomington, IN 101636   Don Galligher-DRT Consulting
9 ERIK PAAVOLA   Chicago Il 387611   Speedway Wheelmen
10 AARON HEGERT   Bloomington, IN 298790   
11 Marc Johnson   Indianapolis, IN 344334   
12 KORY GEORGE   Richmond, IN 387046   
13 Matthew Allen   Lafayette, IN 297739   
14 NORMAN GWALTNEY   Indianapolis, IN 60099   
15 Levi Jamison   Indianapolis, IN 390771   
16 JOSIAH LONGENECKER   Angola, IN 353804   
17 MATT ROUSE   Joplin, MO 42266   
18 GALEN DENNEY   Indianapolis, IN 326568   
19 James Jensen   Indianapolis, IN 387449   
20 JEFF SMART   Indianapolis, IN 350026   
21 John Porter   Westfield 389740   
22 Thomas Elliott   Carmel, IN 345524   
23 CHAD NAY   Carmel, IN 282137   
24 JOHN CONANT      
25 Mark Weber   Daleville, IN 310427   
26 JAY LORENTZ   Shelbyville, IN 357342   
27 REECE ESHAM      
28 BRENT KINGEN   Greenwood, IN 343028   
29 MIKE CONAWAY   Fishers, IN 180478   Speedway Wheelmen
30 BRANTLEY BERRY   Richmond, IN 360870   
31 Thomas Standers   Greencastle, IN 201563   
32 BOB COCHRANE   Indianapolis, IN 356866   Team Indiebike
33 FRED IVERSEN   Carmel  366391   
34 JOHN WHEELER   Carmel, IN 206716   
35 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL 266233   
36 PAT HERRICK   Auburn, IN 293500   Men Of Steel Racing LLC
37 John Gardner   Terre Haute, IN 360366   
38 John Paul   Greencastle In 364662   
39 DAVID THARP   Cicero, IN 284848   Team Nebo Ridge
40 DAVE GARRIOTT   Indianapolis, IN 359215   
41 KARL KOVACH   Indianapolis, IN 388800   
42 Christopher Yeomans   West Lafayette, IN 392345   
43 JEROD KIZER   Dana 339162   J's Bikes/IHOP
44 Jeffrey Ryan   Indianapolis, IN 192058   
45 EDWARD FUJAWA   Indianapolis, IN 392354   
46 BRETT YOCKEY      
47 BRENT HOUK   Indianapolis, IN 384444   Bicycle Outfitters Indy
48 NATE LAKE      
49 CHRISTIAN REYES      
50 Joseph McGuire   Carmel, IN 162605   
51 James Gross   Lafayette Indiana 392228   
52 JASON RENSCHLER   Indianapolis, IN 226357   Bicycle Outfitters Indy
53 JERRY RUSIN   Carmel, IN 340260   Team Nebo Ridge
54 JASON FRENCH      
DNF Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
DNF CHRIS HALIORIS   Crestwood, KY 211555   Rogue Racing Project
DNF STEVE HARPSTER   Indianapolis, IN 229677   
DNF JEFF FETTERER   Columbus, IN 169518   
DNF derek mantyla      

Men - CAT 3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN SORBER   Lafayette, IN 306060   
2 DUSTIN JONES   Indianapolis, IN 276412   Team Indiebike
3 MARK GIGANTI   Clayton, IN 172317   
4 MICHAEL KEPPLER   Indianapolis, IN 195291   Speedway Wheelmen
5 ERIK ALBERS   Indianapolis, IN 330184   Speedway Wheelmen
6 ANDY PASKINS   Carmel, IN 137920   
7 CHRIS WOOD      
8 JOSH KLINE   Zionsville, IN 310471   Team Nebo Ridge
9 JAY BRANT   Indianapolis, IN 330608   Team Indiebike
10 ZACHARY DEITCH      
11 MIKE MINICHIELLO   Westfield, IN 332444   Team Nebo Ridge
12 david morse   Des Moines, IA 215016   
13 EDWARD FRITZINGER   Georgetown, IN 292245   Red Zone Cycling
14 JEDIDIAH FRITZINGER   Georgetown, IN 292244   Red Zone Cycling
DNF william kinsey   Westfield Indiana 290628   Purdue University

Men - CAT 1-2-3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW DILLMAN   Fairdale, KY 261876   Bob's Red Mill Cyclocross
2 ERIC ANDERSON   Indianapolis, IN 42611   Zipp Factory Team
3 gunner dygert   Brownsburg, IN 351414   Bissell-ABG-NUVO
4 Joshua Johnson   Fort Wayne, IN 257134   CA Pools/Primal
5 CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland p/b Sustainable Cycling
6 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
7 DOUGLAS ANSEL   South Bend, IN 213223   Team Upland p/b Sustainable Cycling
8 GAVIN HALEY   Louisville, KY 259719   Red Zone Cycling
9 RYAN HUBBS   Bargersville , IN 343562   Speedway Wheelmen
10 LUKE BEEMER   Brownsburg, IN 354164   Midwest Devo
11 KYLE PERRY   Indianapolis, IN 240005   Team Upland p/b Sustainable Cycling
12 SCOTT BAUMER   Indianapolis, IN 353428   Team Indiebike
13 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   
14 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
DNF John Woods   Indianapolis, IN 256120   

Men - CAT 1-2-3 - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micah Fritzinger   Georgetown, IN 290524   McDonalds Cycling Team
2 TODD ANDERSEN   Fort Wayne, IN 1584   Men Of Steel Racing LLC
3 DAVE MCCOMB   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
4 GEOFFREY CHANDLER   Indianapolis 365647   Speedway Wheelmen
5 TIM HALL   Leo, IN 115242   Ft. Wayne Outfitters
6 JOHN WISCHMEIER   Columbus, IN 286402   DRT Racing
7 SCOTT BOND   Greenfield, IN 190551   Speedway Wheelmen
8 JEFFREY SCHEPPER   Greenwood, IN 311601   Speedway Wheelmen
9 JOHN SCHMITZ   Bargersville, IN 315756   Team Indiebike
10 DAVID COAR   Ft Wayne, IN 57399   Men of Steel Racing
11 GREG BAUER   Muncie, IN 310092   
12 WILLIAM HALLBERG   Indianapolis, IN 312998   Team Nebo Ridge
13 PAUL RICHARDSON   Auburn, IN 273612   
14 JOSEPH HATLEY   Indianapolis, IN 88011   
15 MIKE JOHNSON   Pendleton, IN 264914   
16 PATRICK HIRSCHFELD   Indianapolis, IN 373456   Team Indiebike
17 JASON OWEN   Danville, IN 304880   
18 David Sperry   Indianapolis, IN 197672   
19 MIKE SHIPMAN   Richmond, IN 303145   
20 BRADLEY HAYES   Brazil, IN 333804   J's Bikes/IHOP
21 Michael Henry   Zionsville, IN 361289   
22 Brantiff Boyer   Carmel, IN 199739   
23 DAVID LEWIS   Huntertown, IN 200944   Ft. Wayne Outfitters
24 YNGVAR BRYNILDSSEN   Indianapolis, IN 5285   Speedway Wheelmen
25 Chris Welch   Barneveld Ny 256925   
26 Mark Trousdale   Indianapolis, IN 64750   Speedway Wheelmen
27 CRAIG REYNOLDS   Terre Haute, IN 274621   J's Bikes/IHOP
28 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
29 MATTHEW KOEHN   Indianapolis, IN 19546   Speedway Wheelmen
30 James Foster   Indianapolis, IN 305928   
31 SCOTT PERRY   Indianapolis, IN 208296   Speedway Wheelmen
32 CHARLES SOUTH   Fort Wayne, IN 33532   Men of Steel Racing
33 kevin houk      
34 Bob Wilson   Indianapolis, IN 382055   
DNF Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702   
DNF JIM CREAMER   Carmel, IN 306875   Team Nebo Ridge

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Welch   Barneveld Ny 371518   
2 BRENNAN FOSTER   Louisville, KY 388740   
3 Jack Kovach   Indianapolis, IN 388973   
4 MAREK HAYES   Brazil In 386461   J's Bikes/IHOP
5 WILL JOHNSON   Pendleton, IN 341996   
6 PETER SPERRY   Indianapolis, IN 383120   
7 ayton houk      
8 Kincaid McIntosh   Brownsburg 383434   

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSIAH LONGENECKER   Angola, IN 353804   
2 Patrick Gordon   Indianapolis, IN 392150   
3 PALMER SCHMITZ   Bargersville, IN 319854   Team Indiebike

Women - CAT 1-2-3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SIERRA SIEBENLIST   Indianapolis, IN 166038   Team Indiebike
2 NICOLE BOREM   Warsaw, IN 184390   Don Walker Cycles Racing
3 ELIZABETH COBB   Bloomington, IN 302950   Bob's Red Mill Cyclocross
4 EMILY ELBERS   Syracuse, NY 314836   Farm Team Elite Women's Cycling Team
5 JANELLE RENSCHLER   Indianapolis, IN 261856   Speedway Wheelmen
6 VALARIE GOSSAGE   Shelbyville, IN 298474   Speedway Wheelmen
7 REBECCA ZINK   Indianapolis, IN 278382   
8 LINDSAY RODKEY   Bloomington, IN 242247   Speedway Wheelmen

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATE DIETRICH   Prospect, KY 285651   Red Zone Cycling
2 amber payne   Crestwood, KY 391404   
3 grace paul      

Women - Cat 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTINA PAUL   Greencastle, IN 364661   
2 ERIN BAUMGARDT   Muncie, IN 183469   
3 MELISSA MOELLER   Valparaiso, IN 351602   
4 Elaine Reed   Greenwood, IN 380945   
5 RILEY MISSEL   Grand Haven 377467   
6 JANET SHERMAN   Indianapolis, IN 312884   
7 SARAH FARVER-STAUB      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyUSACDFShimanoBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee