Race Results for
Bradford Woods Cross
Martinsville, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/27/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIK PAAVOLA   Chicago Il35:41.6 387611   Speedway Wheelmen
2 SCOTT BRENTON   Indianapolis, IN36:04.6 351196   
3 JUSTIN YODER   Indianapolis, IN36:28.3 288502   Team Indiebike
4 CHRIS ARVIN   Bloomington, IN36:41.7 101636   Don Galligher-DRT Consulting
5 CORBIN SCHMITZ   Bargersville, IN36:52.9 319856   Team Indiebike
6 KORY GEORGE   Richmond, IN37:01.3 387046   
7 AARON HEGERT   Bloomington, IN37:23.6 298790   
8 KENNY BUCHANAN   Greencastle37:34.9 375139   J's Bikes/IHOP
9 MARC JOHNSON   Indianapolis, IN38:13.2 344334   Team Indiebike
10 Norman Gwaltney   Indianapolis, IN38:45.1 60099   
11 RYAN ELPERS   Indianapolis, IN38:56.9 277704   
12 FRANK TROIANO   Fishers, IN38:59.3 206824   
13 Chad Nay   Carmel, IN39:00.0 282137   
14 TOM ELLIOTT   Carmel, IN39:14.8 345524   
15 LUTHER PRATER   Muncie, IN39:29.4 95090   Speedway Wheelmen
16 JOHN PAUL   Greencastle In39:41.3 364662   
17 JIM JENSEN   Indianapolis, IN39:41.3 387449   
18 JEFF SMART   Indianapolis, IN40:02.3 350026   
19 Tom Peek   Anderson, IN40:12.3 91366   Speedway Wheelmen
20 John Porter   Westfield40:19.0 389740   
21 DAVID THARP   Cicero, IN40:19.7 284848   Team Nebo Ridge
22 FRED IVERSEN   Carmel 40:20.6 366391   
23 PAT HERRICK   Auburn, IN40:23.1 293500   Men Of Steel Racing LLC
24 LARRY JOHNS   Arcola, IL40:43.2 368958   
25 TIM WEGNER   Fort Wayne, IN40:56.8 386650   
26 TOM STANDERS   Greencastle, IN41:16.5 201563   J's Bikes/IHOP
27 James Sells   Indianapolis, IN41:21.8 86600   
28 ROBERT ANNIS   Indianapolis, IN41:29.4 331390   Team Nebo Ridge
29 CARY SMITH   Indianapolis, IN41:31.3 33064   
30 BRENT KINGEN   Greenwood, IN41:33.3 343028   
31 ANDREW SLIGHTOM   Indianapolis, IN41:51.9 224804   
32 JEFF RYAN   Indianapolis, IN42:15.6 192058   Blue Ridge Design Cycling Team
33 DAVE GARRIOTT   Indianapolis, IN42:22.3 359215   
34 Eric Lewis   Indianapolis, IN43:00.1 163589   
35 JEROD KIZER   Dana43:25.2 339162   J's Bikes/IHOP
36 JOHN WHEELER   Carmel, IN43:34.2 206716   
37 John Gardner   Terre Haute, IN43:42.7 360366   J's Bikes/IHOP
38 JIM PIKE   Indianapolis, IN43:51.6 386595   
39 GAVIN SHIPLEY   Indianapolis, IN44:16.4 283091   Bicycle Outfitters Indy
40 JASON RENSCHLER   Indianapolis, IN44:22.0 226357   Bicycle Outfitters Indy
41 MARK WEBER   Daleville, IN44:59.7 310427   
42 BRENT HOUK   Indianapolis, IN46:15.7 384444   Bicycle Outfitters Indy
43 Joseph McGuire   Carmel, IN46:39.7 162605   Team Nebo Ridge
44 NATE LAKE   48:07.0   
45 Michael Scott   Carmel, IN37:27.8 349724   
46 Levi Jamison   Indianapolis, IN38:20.2 390769   
47 KYLE CURTIS   41:04.8   
DNF RYAN SHARPE   Carmel, IN26:36.9 323282   
DNF BRENDAN LYNCH   28:34.4   

Men - CAT 3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alek Minkis   Brownsburg, IN43:19.7 356889   Midwest Devo
2 VANCE FLETCHER   Chariton43:33.7 278921   ISCorp Cycling Team
3 DUSTIN JONES   Indianapolis, IN43:50.8 276412   Team Indiebike
4 MARK GIGANTI   Clayton, IN44:07.8 172317   
5 CODY WOODS   Indianapolis, IN44:47.9 256120   Team Upland p/b Sustainable Cycling
6 CAMERON ASHBROOK   Evansville, IN44:57.1 303363   Dan's Competition Factory Racing
7 JUSTIN SORBER   Lafayette, IN46:02.2 306060   
8 ANDY PASKINS   Carmel, IN46:23.8 137920   
9 ERIK ALBERS   Indianapolis, IN46:38.2 330184   Speedway Wheelmen
10 JON HOOPINGARNER   Roseville, MI46:41.4 364732   
11 MIKE MINICHIELLO   Westfield, IN46:45.0 332444   Team Nebo Ridge
12 JAY BRANT   Indianapolis, IN46:47.2 330608   Team Indiebike
13 JOSH KLINE   Zionsville, IN46:48.0 310471   Team Nebo Ridge
14 JOHN CALLAHAN   Terre Haute, IN47:17.6 289458   Team Upland p/b Sustainable Cycling
15 JOHN SCHMITZ   Bargersville, IN47:20.6 315756   Team Indiebike
16 MICHAEL KEPPLER   Indianapolis, IN48:50.9 195291   Speedway Wheelmen
17 LOGAN PARK   Noblesville, IN49:52.1 335258   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
18 Brent Vanlandingham   Terre Haute, IN50:29.9 192194   J's Bikes/IHOP
30 ALEX CANNON   Elwood, IN44:59.9 351298   
31 HARRISON THEE   Indianapolis, IN45:00.0 370674   
32 MICHAEL HALEY   Springfield , IL46:00.6 387039   
DNF JON MORGAN   Zionsville, IN12:59.0 386921   Marian University
DNF MATT GITTINGS   Indianapolis, IN18:30.7 359006   

Men - CAT 1/2/3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSH JOHNSON   Fort Wayne, IN54:03.5 257134   BikeReg.com Cycling Club
2 DREW DILLMAN   Fairdale, KY54:18.9 261876   Bob's Red Mill Cyclocross
3 ADAM YORK   Okemos Mi55:54.7 210584   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
4 CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN56:29.7 292101   Team Upland p/b Sustainable Cycling
5 Devin Clark   St. Charles, MO57:01.9 186238   The Cannonball-Hub Racing Team
6 DOUGLAS ANSEL (1 - Cat2)   South Bend, IN57:08.5 213223   Team Upland p/b Sustainable Cycling
7 DANNY GEROW (2 - Cat2)   Grosse Pointe Farms, MI57:33.2 285633   Wolverine Sports Club
8 LUKE BEEMER (3 - Cat2)   Brownsburg, IN57:33.5 354164   Midwest Devo
9 FREDERICK ROSE   Bloomington, IN57:56.1 30553   BikeReg.com Cycling Club
10 SCOTT BAUMER (4 - Cat2)   Indianapolis, IN59:21.0 353428   Team Indiebike
11 MIKE HEMELGARN (1 - Cat3)   Avon, IN59:23.3 262921   DRT Racing
12 DAVID YOHE (5 - Cat2)   Indianapolis, IN00:48.1 290032   Spin
13 JASON BLODGETT (2 - Cat3)   Berlin Heights, OH01:51.5 300170   Spin
14 BENJAMIN WEBER (3 - Cat3)   Indianapolis, IN54:45.6 344124   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
15 CJ BRISH (4 - Cat3)   Milford, MI55:47.3 323646   
16 JOHNATHAN FRETER (6 - Cat2)   Columbus, OH03:31.6 266654   Don Walker Cycles Racing

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVE MCCOMB (1 - Cat2)   Yoder, IN52:17.0 172316   Men of Steel Racing
2 TODD ANDERSEN (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN53:40.7 1584   Men of Steel Racing
3 GEOFFREY CHANDLER (2 - Cat3)   Indianapolis54:42.3 365647   Speedway Wheelmen
4 Myles Polsgrove (3 - Cat3)   Bloomington, IN54:59.0 28386   
5 JOHN WISCHMEIER (4 - Cat3)   Columbus, IN55:11.6 286402   DRT Racing
6 JEFFREY SCHEPPER (5 - Cat3)   Greenwood, IN56:04.6 311601   Speedway Wheelmen
7 MIKE SHIPMAN (6 - Cat3)   Richmond, IN56:23.9 303145   
8 GREG BAUER (7 - Cat3)   Muncie, IN56:29.1 310092   
9 JASON OWEN (8 - Cat3)   Danville, IN56:38.2 304880   
10 MIKE JOHNSON (9 - Cat3)   Pendleton, IN56:56.0 264914   
11 Patrick Hirschfeld (10 - Cat3)   Indianapolis, IN58:04.1 373456   Team Indiebike
12 WILLIAM HALLBERG (2 - Cat2)   Indianapolis, IN58:38.3 312998   Team Nebo Ridge
13 BRADLEY HAYES (11 - Cat3)   Brazil, IN59:14.5 333804   J's Bikes/IHOP
14 David Lewis (12 - Cat3)   Huntertown, IN59:16.9 200944   
15 JIM CREAMER (13 - Cat3)   Carmel, IN59:36.4 306875   Team Nebo Ridge
16 CRAIG REYNOLDS (14 - Cat3)   Terre Haute, IN 274621   J's Bikes/IHOP
17 BRAD DEMOTT (15 - Cat3)   Shelbyville, IN 9179   
18 CHARLES SOUTH (16 - Cat3)   Fort Wayne, IN 33532   Men of Steel Racing
19 CHAD NAY   Carmel, IN 282137   
20 Scott Perry (17 - Cat3)   Indianapolis, IN 208296   
21 FRANK TROIANO   Fishers, IN 206824   
DNF JOHN SCHMITZ (Cat3)   Bargersville, IN 315756   Team Indiebike
DNF MICHAEL HENRY (Cat3)   Zionsville, IN 361289   

Men - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MAREK HAYES   Brazil In23:11.1 386461   J's Bikes/IHOP
2 WILL JOHNSON   Pendleton, IN31:36.3 341996   
3 GRIFFIN MCPHAIL   33:28.8   
4 Kincaid McIntosh   Brownsburg21:31.2 383434   

Men - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PALMER SCHMITZ   Bargersville, IN23:17.1 319856   Team Indiebike

Women - CAT 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIN BAUMGARDT   Muncie, IN21:46.8 183469   
2 CHRISTINA PAUL   Greencastle, IN22:19.9 364661   
3 ELAINE REED   Greenwood, IN22:43.9 380945   
6 ZUZANA BIROVA   23:23.6   
7 LISA WILLIAMS   25:30.5   
8 LAURA METCALF   29:15.7   

Women - CAT 1/2/3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANELLE RENSCHLER (1 - Cat2)   Indianapolis, IN50:30.2 261856   Speedway Wheelmen
2 SIERRA SIEBENLIST   Indianapolis, IN50:49.4 166038   Team Indiebike
3 ELIZABETH COBB (2 - Cat2)   Bloomington, IN51:54.9 302950   Bob's Red Mill Cyclocross
4 NICOLE BOREM   Warsaw, IN43:25.1 184390   Don Walker Cycles Racing
5 ALLIE DRAGOO (1 - Cat3)   Grand Rapids, MI43:56.2 291607   Marian University Cycling Team
6 VALARIE GOSSAGE (2 - Cat3)   Shelbyville, IN44:00.0 298474   Speedway Wheelmen
7 EMILY ELBERS   Syracuse, NY44:09.8 314836   Farm Team Elite Women's Cycling Team
8 REBECCA ZINK (3 - Cat3)   Indianapolis, IN44:19.7 278382   
9 CORRIE KARAS (4 - Cat3)   Rochester, MI44:48.9 353448   
10 Sarah Lukas (3 - Cat2)   Eagle River, WI44:52.3 218422   
11 Lindsey Durst (5 - Cat3)   Saint Charles, MO44:54.8 270694   ISCorp Cycling Team
12 STEPHANIE TORRES   East Elmhurst48:57.7 269772   Affinity Cycles
13 LINDSAY RODKEY (6 - Cat3)   Bloomington, IN49:29.9 242247   Speedway Wheelmen
14 RILEY MISSEL   Grand Haven51:15.7 377467   
15 AMY CZERWONKA   Louisville, KY51:54.6 360023   Red Zone Cycling
16 BETH ENGWIS (7 - Cat3)   Kenosha Wi53:31.5 190874   Project 5 Racing
DNF JACKIE KURTH (Cat2)   Palm City, FL15:19.0 182253   Marian University Cycling Team
DNF CATHERINE HOLLIBAUGH (Cat3)   Carmel, IN 354456   Team Nebo Ridge

Women - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRACE PAUL   31:33.6   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFShimanoCUOREBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee