Race Results for
TCC Mansfield Hollow Cyclocross 2012
Mansfield Center, CT
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/13/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Rowell   Chardon, OH38:44:00 30747   NEBC p/b Cycle Loft
2 Douglas Kennedy   Danbury, CT38:55:00 261051   Minuteman Road Club
3 Geoffrey Williams   Riverside, RI41:07:00 339   Cyclocrossracing.com
4 Jeff Walker   41:16:00   Crankskins.com
5 Christopher White   42:17:00   BOB
6 Brendan Mahoney   Hartford, CT43:03:00 215702   G. S. Le Lumache
7 Matt Aumiller   Hyde Park, MA43:30:00 259183   Broadway Bicycle School / Igleheart
8 Benjamin Koyle   Lynnfield, MA43:33:00 767   None
9 Royce Yeomans   Springfield, MA43:33:00 143685   Competitive edge cycling
10 Katina Walker   Tully, NY45:04:00 31408   Crankskins.com
11 Seth Davis   Jamaica Plain, MA46:09:00 200509   Broadway Bicycle School / Igleheart
12 Glenn Vernes   Middletown, CT46:58:00 36619   
13 Cathy Rowell   Bedford, MA48:25:00 146312   Blue Steel Cyclery
14 Allison Snooks   Westboro, MA49:35:00 247307   

Men - Juniors

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Scott   Somers, CT45:10:00 389537   Northampton Cycling Club
2 Philip Hempstead   Northampton, MA46:28:00 303825   NCC
3 Marty Huysman   47:00:00   
4 Ryan Zwick   Wethersfield, CT326610   GHCC / Central Wheel
5 Aiden Mapel   Southwick, MA359229   Northampton Cycling / Kryptonite BM

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Carson   Torrington, CT32:57:00 376212   Cheshire Cycle Racing
2 David Thompson   33:11:00   
3 eric henson   Farmington, CT33:26:00 349128   cyclocrossracing.com
4 Vincent Buffone   Belchertown, MA33:53:00 69734   Northampton Cycling Club
5 John Sumner   Attleboro, MA34:16:00 384741   NBX / Narragansett Beer p/b Apex Te
6 Phil Mazerolle   34:58:00   
7 Clas Lau   West Greenwich, RI34:58:00 385761   
8 David Wells   35:00:00   EXPO WHEELMEN
9 Douglas Mckeon   East Longmeadow, MA35:14:00 223916   Family Bike
10 Lance Jones   Willimantic, CT35:14:00 18205   Expo
11 Scott Decoteau   Longmeadow, MA35:26:00 289209   CompEdge Cycling
12 Gary Gluck   Brooklyn, CT35:47:00 359601   Danielson Adventure Sports
13 Rich Allen   Prosper, TX35:50:00 358369   Expo
14 Stewart Semeraro   Cromwell, CT36:15:00 387874   Thule Inc
15 Ray Insalaco   Central Village, CT36:22:00 42972   Quinebaug Valley Velo
16 Adam Rivard   Vernon Rockville, CT36:22:00 383131   Exposition Wheelmen
17 Dave Jacobowski   36:38:00   Expo
18 Dillon Pronovost   Hamden, CT36:54:00 245585   Cheshire Cycle Racing
19 Reed Mcfarland   Niantic, CT37:00:00 186823   Mystic Velo Club/Watson Cycles
20 Matt Lichack   Clinton, CT37:00:00 81320   
21 Ethan YoungKershaw   Westport, MA37:00:00 308511   Bay Hill Capitol
22 Tom Ricardi   37:00:00   
23 Duane YoungKershaw   Westport, MA37:00:00 307000   Cyclo Loft Velo
24 Sean Ellwanger   37:26:00   Danny's Cycles
25 Anthony Vecca   Portland, CT37:34:00 171374   NEID Communicaitons / rideTYRANT.co
26 Andris Skulte   Farmington, CT37:40:00 32886   Horst Engineering
27 Robert Vilter   Darien, CT37:42:00 304471   Resevoir Dogs
28 Randall Dutton   Tolland, CT38:03:00 110668   Horst
29 John Weaver   38:10:00   Mystic Velo Club
30 Matthew Lang   Milford, CT38:48:00 365740   
31 Scott Soutra   Southampton, MA38:01:00 369361   
32 Todd Hastins   40:09:00   
33 Garth Bean   Ashford, CT40:46:00 175179   
34 Scott Reekie   41:56:00   Class Cycles
35 Benjamin Buckley   Bolton, CT42:11:00 51020   Verge Test Pilots
36 Judd Clarke   Fairfield, CT43:08:00 279583   
37 Glen Newcombe   43:14:00   TCC
38 Justin Costa   Providence, RI43:26:00 390317   
39 Joshua Caesar   Astoria, NY44:20:00 296059   Kissena Cycling Club
40 Bill Greenwood   East Hartford, CT44:21:00 14084   
41 Karl Schipul   Bethel, CT46:06:00 317820   Cycle Fitness
42 John Turbak     

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Bowden   Glastonbury, CT46:55:00 144319   Expowheelmen
2 Colin Reuter   Somerville, MA47:37:00 147771   pedalpowertraining.com
3 Hunter Pronovost (1 - Cat3)   Cheshire, CT47:44:00 99523   Cheshire Cycle Racing - CyclistsAre
4 Michael Wissell (1 - Cat2)   Hyde Park, MA47:56:00 284535   B2C2 p/b Boloco
5 Adam Sullivan   North Kingstown, RI47:56:00 199084   Embrocation Cycling Journal
6 Cosmo Catalano (2 - Cat3)   Hartford, CT48:14:00 199287   pedalpowertraining.com
7 Anson Ross (3 - Cat3)   Plainfield, CT48:42:00 250715   CLR/www.CLRracing
8 David Wilcox   48:52:00   Mad Alchemy/Verge
9 Allan Rego   New York, NY48:55:00 274367   ICP
10 Connor Sallee (1 - Cat1)   Southbury, CT48:55:00 210129   Íversta Ryttare U25
11 Charles Clarkson (2 - Cat2)   Newport, RI48:55:00 256132   Hup United
12 David Diviney (2 - Cat1)   Simsbury, CT48:18:00 9603   CyclePath Racing
13 Joe Kubisek (4 - Cat3)   Southington, CT49:18:00 19935   Cheshire Cycle Racing
14 Michael Pugras   49:50:00   
15 Keith Gauvin (3 - Cat2)   Ellington, CT50:34:00 125555   Expo
16 Cj Congrove (5 - Cat3)   Randolph, MA50:51:00 285496   CycleSmart Grassroots
17 Wade Summers (4 - Cat2)   Southington, CT50:54:00 60566   Horst Engineering Cycling Team
18 Nicholas Maggiore (6 - Cat3)   Jamaica Plain, MA54:35:00 273376   Newbury Comics/High&Mighty Beer Co
19 Scott Glowa (7 - Cat3)   Providence, RI55:13:00 221583   Broadway Bicycle School / Igleheart
20 Edward Parsons (8 - Cat3)   Burlington, MA55:18:00 142294   HUP United
21 Michael Maximenko (9 - Cat3)   Naugatuck, CT55:19:00 22998   Thule
22 Chris Franson (10 - Cat3)   Roslindale, MA314516   ExpoWheelmen

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurence Merling (1 - Cat3)   Guilford, CT39:27:00 24085   Cheshire Cycling
2 Josh Egan (2 - Cat3)   Rocky Hill, CT39:48:00 310429   Createx-Benidorm
3 David Maynard (3 - Cat3)   Middletown, CT39:56:00 214503   Colavita Racing
4 Daniel Ouellette   Westminster, MA39:56:00 243844   Optimum Performance
5 Scott Smith   39:56:00   Family Bike
6 Justin Coelho (4 - Cat3)   Riverside, RI40:15:00 356428   
7 Jason Millas (5 - Cat3)   Mystic, CT40:15:00 24332   CLR - CLRRACING.COM
8 Christopher Raymond (6 - Cat3)   Jamaica Plain, MA40:19:00 68200   Boston Bicycle School
9 Eric Carlson   40:23:00   TEAM EDGE
10 Scott Brooks (7 - Cat3)   Westford, MA41:28:00 189995   NEBC p/b Cycle Loft
11 Ryan Lewandowski (8 - Cat3)   Longmont, CO41:38:00 244504   Cross Propz Racing
12 Patrick Sullivan   41:53:00   Joe's Garage
13 Christopher White   42:20:00   BOB-Goodale'sBike Shop/Speed Mercha
14 Miles Ericson (9 - Cat3)   Granville, MA42:30:00 153128   Createx-Benidorm-Eastern Bloc
15 Tom Mosby (10 - Cat3)   Barrington, RI42:40:00 247768   CyclocrossRacing.com
16 Benjamin Carbonetti (11 - Cat3)   Manchester, CT43:01:00 197142   Expo
17 Jason Moriarty (12 - Cat3)   Stafford Springs, CT43:15:00 268020   Expowheelmen
18 Jason Devarennes (13 - Cat3)   Woburn, MA43:19:00 282295   Seven Cycles
19 Matt Lolli (14 - Cat3)   Manchester, CT43:21:00 225160   Twin 6 METAL / Death Touch Cross /
20 Dominique Desmonts (15 - Cat3)   Norwalk, CT43:42:00 9311   Team Danbury Audi
21 Thomas Mahan (16 - Cat3)   Holden, MA43:48:00 283346   BayHill Capital p/b Corner Cycle
22 Chip Baker (17 - Cat3)   Needham, MA43:51:00 2309   HUP United
23 Nick Pignatello (18 - Cat3)   Cobalt, CT43:55:00 240810   CLR-CLRracing.com
24 Jason Roggenbauer (19 - Cat3)   Newtown , CT44:19:00 295014   Bethel Cycle
25 Scott Decoteau (1 - Cat4)   Longmeadow, MA44:27:00 289209   Competitive Edge Cycling
26 Scott Glowa (20 - Cat3)   Providence, RI44:27:00 221583   Broadway Bicycle School / Igleheart
27 Mathew Shimoko (21 - Cat3)   Honolulu44:35:00 346366   Minuteman Road Club
28 Lee Salway (22 - Cat3)   Wallingford, CT45:02:00 263177   Devil's Geu
29 Liam Howard   45:07:00   Back Bay Cycling Club
30 Jonathan Nable (23 - Cat3)   Brighton, MA45:07:00 258458   Hup United
31 Clas Lau (2 - Cat4)   West Greenwich, RI45:36:00 385761   
32 Aaron Meberg (24 - Cat3)   Mystic, CT45:36:00 284466   Cicli Devotion
33 Eric Pouliot (25 - Cat3)   Fiskdale, MA45:58:00 258207   
34 Dave Jacobowski   47:25:00   Expo
35 Jason Koski   Wethersfield, CT47:30:00 170364   
36 Graham Lang (3 - Cat4)   Sherman, CT48:00:00 211421   
37 Matthew Lang (4 - Cat4)   Milford, CT48:44:00 365740   
38 Matthew Gilbert (5 - Cat4)   Wakefield, RI48:52:00 240521   NBX
39 David Howland (26 - Cat3)   Worcester, MA48:57:00 358599   Bikes Not Bombs/Circle A Cycles
40 Mark Robson (27 - Cat3)   Ridgefield, CT48:57:00 98848   Cycle Smart
41 Rudy Bleakley (6 - Cat4)   Norwalk, CT49:02:00 301532   Evil Racing Cult/Navone Studio's
42 Marty Huysman     
43 Marty Spallone (7 - Cat4)   Bolton, CT281183   Expo
44 Andy Scott     Northampton Cycling Club

Men - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Ratta (1 - Cat2)   Guilford, CT48:15:00 163893   Cheshire Cycle and Repair
2 Robert Stine   Merchantville, NJ48:15:00 50381   NBX
3 John Foley   Tiverton, RI49:39:00 360995   CycleLoft
4 James Harmon (2 - Cat2)   Fort Collins49:44:00 265280   Creatix Colors/Benidorm
5 Cliff Kenyon (3 - Cat2)   Coventry Ct49:44:00 18959   Expowheelmen
6 Matthew Parse   Purcellville, VA50:57:00 27333   Route 1 Velo / Arrow Bicycle
7 Evan Ellicott (4 - Cat2)   Riverdale, MD51:16:00 157667   Bike Doctor p/b DigiSource
8 Richard Bardwell (5 - Cat2)   Stonington, CT51:35:00 291157   Cycle-Smart
9 Michael Kelly (1 - Cat3)   Watertown, CT51:35:00 94642   Team Edge
10 Jeremy Brazeal (6 - Cat2)   Manchester, CT51:41:00 54411   CompEdge Cycling
11 Robert Carmen (2 - Cat3)   Simsbury, CT51:56:00 111810   Team Edge
12 David Booth (3 - Cat3)   Norwalk, CT52:30:00 281583   TTendurance.com
13 Arik Jon Holm (4 - Cat3)   Minneapolis, MN25:54:00 16575   Union Velo
14 Keith Burgoyne (5 - Cat3)   Amherst, MA53:08:00 64414   BikeReg.com
15 Arthur Roti (6 - Cat3)   Granby, CT53:26:00 30703   Team Horst Sports
16 Kerry Robair (7 - Cat3)   Bristol, CT53:30:00 181425   TEAM EDGE
17 Richard Legault (8 - Cat3)   Sterling, CT23:30 20786   Arc En Ciel
18 Dominique Desmonts (9 - Cat3)   Norwalk, CT54:04:00 9311   Team Danbury Audi
19 Scott Livingston (10 - Cat3)   Bolton, CT54:54:00 21373   Horst Engineering Cycling Team
20 Stefan Wawersik (11 - Cat3)   Westborough, MA55:14:00 210617   Minuteman Road Club
21 Ryan Larson   25:34:00   paciific power/blue sky
22 Mark Damien     Eureka Racing
23 Rudy Bleakley (1 - Cat4)   Norwalk, CT301532   Evil Racing Cult/Navone Studio's

Men - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Tarbox (1 - Cat2)   Windsor, CT40:25:00 282269   Expo
2 Patrick Cunningham (1 - Cat3)   New Hartford, CT40:25:00 237439   Horst Engineering Cycling Team
3 Mitchell Medeiros (2 - Cat3)   New Bedford, MA40:25:00 143626   scottee's westport bicycle
4 Monte Frank (3 - Cat3)   Sandy Hook, CT41:04:00 82034   Verge Sport / Test Pilot
5 Richard Pirro (4 - Cat3)   Norfolk, MA41:04:00 348614   Union Velo
6 Michael Ward   41:13:00   BCA/Tosk Chiropractic
7 David Belknap (5 - Cat3)   Dedham, MA41:29:00 84926   Cycle Lodge
8 Wayne Dube (6 - Cat3)   Canterbury, CT41:48:00 359852   CYBC Richard Sachs
9 Kevin Callahan (7 - Cat3)   Norwell, MA41:59:00 5860   CYCLE LODGE
10 Andre Bessette (8 - Cat3)   Woodstock, CT42:16:00 118041   Danielson Adventure Sports
11 Bo Fuller (9 - Cat3)   North Kingstown, RI42:16:00 97755   NBX/Narragansett Beer p/b Apex Tech
12 Bryan Atwood (10 - Cat3)   Litchfield, CT42:57:00 2049   Team Edge
13 John McGrath (11 - Cat3)   Westford, MA43:30:00 245369   NEBC p/b Cycle Loft
14 Christopher Burke (12 - Cat3)   Pawtucket, RI43:44:00 5508   CyclocrossRacing.com/Providence Vel
15 Dave Geissert (13 - Cat3)   Columbia, CT43:58:00 45369   Tolland Bike / NERAC Earth
16 Mark Mahoney (14 - Cat3)   Bethel, CT44:35:00 22175   Bethel Cycle
17 Drew Davis   44:40:00   Minuteman Road Club
18 Michael Parent   44:43:00   NCC / BikeReg.com
19 Maximino Veiga (15 - Cat3)   Danbury, CT44:43:00 86327   TARGETRAINING / TARGETRAINING
20 Frank Petty (16 - Cat3)   Newport, RI44:50:00 27962   Union Velo
21 Keith Enderle (17 - Cat3)   Willington, CT44:54:00 81300   Tolland Bike / Nerac Earth
22 Daniel Russell (18 - Cat3)   Milton, MA44:37:00 63446   Cycle Lodge
23 Jim Peters (19 - Cat3)   North Kingstown, RI45:31:00 46677   NBX/Narragansett Beer/Apex Tech
24 Guy Zerega (1 - Cat4)   Narragansett, RI46:10:00 39456   Cox/WE Stedman Cycling Team
25 David Powell (20 - Cat3)   Longmeadow, MA46:14:00 253074   Competitive Edge Cycling
26 David Corrigan (2 - Cat4)   Worcester, MA46:57:00 353760   
27 Robert Hendry (21 - Cat3)   Northfield, MA47:04:00 288898   Northamption Cycling Club
28 Michael Cyr (3 - Cat4)   Mansfield Center, CT47:39:00 146313   TCC
29 Paul Lussier   37:52:00   Competitive Edge Cycling
30 James Hoard (22 - Cat3)   N.kingstown Ri48:33:00 16347   NBX/Narragansett Beer/Apex Tech Cyc
31 Don Catlin (23 - Cat3)   Fairfield, CT48:47:00 60916   Team Danbury Audi
32 Dens Wiez   50:21:00   
33 Robert Vilter   Darien, CT50:30:00 304471   Resevoir Dogs
34 Christopher Lacey   52:53:00   
35 Thomas Alarie (4 - Cat4)   Northkingstown, RI280664   NBX

Men - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Crowley (1 - Cat3)   Pelham, MA47:20:00 196620   NCC/Northampton Cycle Club
2 Eric Derivera (2 - Cat3)   West Boylston, MA47:22:00 236270   Valley Bike and Ski Werks
3 David Goodwin (1 - Cat2)   Shutesbury, MA47:25:00 225280   Northampton Cycling Club
4 Paul Hayes   48:18:00   
5 Terry Cowman   Manchester, MA49:00:00 132655   cyclocrossworld.com
6 Keith Honda (2 - Cat2)   Ellington, CT49:05:00 16659   Expo Wheelmen
7 David Leedberg (3 - Cat3)   Chelmsford, MA49:15:00 77719   Spin Arts
8 John Weferling (4 - Cat3)   East Longmeadow, MA50:30:00 272347   Competitive Edge cycling
9 Todd Samuelson (5 - Cat3)   Centerbrook, CT51:50:00 31160   cyclo-core/ mtb29.com
10 Jonathan Gilbert (1 - Cat4)   Wakefield, RI52:00:00 264484   NBX
11 David Schachte (6 - Cat3)   Woonsocket, RI52:43:00 169209   Union Velo single speeders
12 Bob Ludecke (2 - Cat4)   Milldale, CT53:30:00 215502   laurel bike club
13 Raymond Martin (7 - Cat3)   Boston, MA53:39:00 161373   Union Velo Club
14 James Themig (8 - Cat3)   Niantic, CT91637   Mystic Velo Club
15 Tri Vinh (3 - Cat4)   Enfield, CT210717   Competitive Edge Cycling
16 James Bouderau (4 - Cat4)   Clinton, CT45107   Cannibal-Velo Club
17 David Holmander   Epsom, NH240201   Blue Steel Cyclery
18 William Bonin (5 - Cat4)   Hampton, CT156799   Spring Hill Racing
19 David Reed     Mystic Velo Club/NEMCA

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassandra Maximenko   Naugatuck, CT42:15:00 324758   Silverbull
2 Lori Cooke   Pembroke, MA43:42:00 327598   Cycle Lodge
3 Vickie Monahan   Wethersfield, CT44:08:00 311059   Expo
4 Giulia Righi (1 - Cat2)   New Britain, CT45:18:00 199246   Central Wheel
5 Elizabeth Allen (1 - Cat3)   Danielson, CT45:31:00 261368   Danielson Adventure Sports
6 Kirsten Begg-swider (2 - Cat3)   Danbury, CT48:48:00 3174   Cycle-Smart Grassroots Team
7 Christine Fort   Somerville, MA49:31:00 270038   pedalpowertraining.com
8 Katrina Niez (1 - Cat1)   Woodbury, CT50:31:00 59378   

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Lafleur   West Warwick, RI45:45:00 333286   BONK! Support
2 Jen Audia (1 - Cat3)   Springfield, MA47:18:00 349508   Competitive Edge Cycling
3 Melissa Page (2 - Cat3)   Warwick, RI49:15:00 376662   NBX / Narragansett Beer
4 Lily Richeson   Somerville, MA51:38:00 285253   Seven Cycles
5 Nicole Hildebrand (1 - Cat4)   Ellington, CT51:45:00 295289   Expo
6 Michelle Zwick (2 - Cat4)   Wethersfield, CT51:45:00 321490   Greater Hartford Cycling Club/Centr
7 Haley Sumner   Attleboro, MA52:00:00 390773   NBX / Narragansett Beer
8 Crystal Gauvin (3 - Cat4)   Dayville, CT349994   QV Velo

Women - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Bedard (1 - Cat3)   Canton, CT47:21:00 302668   Exposition Wheelmen
2 Allison Snooks (2 - Cat3)   Westboro, MA48:00:00 247307   
3 Carrie Mosher (3 - Cat3)   Waltham, MA49:00:00 343214   HUP United
4 Clare Zecher (1 - Cat4)   Greenwich, CT49:04:00 310470   TARGETRAINING/SILVERBULL
5 Brenda Bahnson (4 - Cat3)   Gt Barrington, MA50:38:00 79762   HUP United
6 Michele Smith   51:50:00   Hup United

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUOREBonk BreakerUSACDFSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee