Race Results for
West Pennsylginia Cross - PA State Championship -
South Park, PA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Plowman   West Mifflin, PA 293442   Steel City Endurance
1 Jeff Gernert   Pittsburgh, PA39.42 328690  86 Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry PFLUG   Connellsville, PA34.42 27999  Team CF / Pro Bikes
2 Gunnar Shogren   Morgantown, WV35.00 32526  17 Pathfinder of WV / Stan's NoTubes
3 Michael Vanderberg   Flagstaff, AZst 36397  11 Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
4 John Heffner   Pittsburgh, PA35.04 261703  Iron City Bikes
5 Michael Maher   Saltsburg, PA39.47 201351  18 AG3R / Butler Health System
6 Fritz Kessler   Frostburg, MD40.43 275735  19 Breakaway Velo
7 Mark Lentz   Wrightsville, PA43.02 20903  Mason Dixon Velo / The Cycle Works
8 Paul Wolfe   at 1 lap  12 
DNF Joey Riddle   Elkins, WVDNF 181299  10 Joey's Bike Shop

Men - Juniors - Under 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Cozza   Presto, PA31.14 392056  78 Pro Bikes Pittsburgh Race Team
2 Rowan de Boer   Pittsburgh, PA32.41 380449  75 Team Citius
3 Cameron Marshall   Ann Arbor, MI32.52 281227  77 

Men - Juniors - Under 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA26.45 348854  76 Team Citius

Men - Juniors - Under 19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Munko   Clinton, PA37.46 352196  45 Young Medalists/Team Rothrock
2 Logan Krause   Apollo, PA38.37 391365  39 
3 Willem de Boer   Pittsburgh, PA39.23 343238  43 Team Citius
4 Tyler Mower   Pittsburgh, PA40.05 299802  40 Young Medalists / Team Rothrock
5 Brandon Marshall   Cranberry Twp, PA41.44 377121  44 
6 Joseph Pershina   43.12  42 
7 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA46.12 348854  55 Team Citius

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA1.01.00 201402  53 C3 - Athletes Serving Athletes 20/20 cycling
2 Michael Mihalik   Sewickley, PA1.01.27 245927  59 Freddie Fu Cycling Team
3 Ryan Leech (1 - Cat1)   State College, PA1.01.51 20753  57 MAMBO CX/GO Cycling
4 Andy Gorski (2 - Cat1)   Allison Park, PA1.01.59 203109  55 Pro Bikes
5 Jason Cyr (3 - Cat1)   Davis, WV1.0301 214195  54 Team Type 1
6 John Cotter (4 - Cat1)   Mckeesport, PA1.03.11 293132  67 Freddie Fu Cycling Team
7 Jordan Villella   Pittsburgh, PA1.03.18 300661  65 Twin Six
8 Brett Rothmeyer (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA1.04.53 201404  60 C3 Athletes serving athletes
9 Michael Green (2 - Cat2)   Philadelphia , PA1.05.08 296751  56 Bicycle Therapy / Melitta
10 Jeff Appeltans (5 - Cat1)   Philadelphia, PA1.06.10 1826  68 MAMBO CX/GO Cycling
11 Gregg Shanefelt (3 - Cat2)   Pittsburgh, PA1.07.34 205264  62 Pro Bikes Pittsburgh Race Team
13 Dusty Arbogast (4 - Cat2)   Morgantown, WV1.09.01 326998  51 Pro Mountain Outfitters
14 Steven Kurpiewski (1 - Cat3)   Pittsburgh, PAat 1 lap 265551  66 GPOA
DNF Gerald Adasavage (Cat1)   Philadelphia, PADNF 278103  50 Bicycle Therapy / Melitta
DNF Keith Hower (Cat3)   Washington, PADNF 274419  69 Freddie Fu Cycling Team

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Riegner (1 - Cat3)   Pittsburgh, PA40.10 154452  64 Steel City Endurance
2 Mike Quigley   Pittsburgh, PA40.12 299823  58 Steel City Endurance
3 Keith Hower (2 - Cat3)   Washington, PA40.23 274419  47 Freddie Fu Cycling Team
4 Kyle Mihalik (3 - Cat3)   Aliquippa, PA40.36 335024  55 DPS Penn
5 Gerald Audet (4 - Cat3)   Morgantown, WV40.56 341838  34 Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
6 Jessica Kutz   Danville Pa41.03 269269  52 Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
7 Christian Schott (5 - Cat3)   Imperial, PA41.08 255619  67 Top Gear Bike Shop / Fit Squared
8 Steven Brewer   Butler, PA41.36 295586  38 Ag3r-ButlerHealthSystem/ Bike Gear Guru
9 John Kavouris (6 - Cat3)   Pittsburgh, PA41.42 347508  50 STAMPEDE!
10 Andy Johnson (7 - Cat3)   Parkesburg, PAst 163272  49 Mason Dixon Velo/The Cycle Works
11 Matthew Tinkey   Pittsburgh, PAst 148993  69 HighlandTraining.net/Maxxis
12 Douglas Schiel (1 - Cat4)   York, PA42.13 225984  66 Mason-Dixon Velo/The Cycle Works
13 Alan Lucas (8 - Cat3)   Munhall, PAst 296898  53 Steel City Endurance
14 Patrick Conneely (9 - Cat3)   Ventura, CA43.00 212187  40 JBV Coaching
15 Jason Hochreiter (10 - Cat3)   Pittsburgh, PAst 311773  46 Morningside Velo/Biketek
16 todd hauber (11 - Cat3)   Austin, TX43.10 377080  98 
17 Derek Reager (12 - Cat3)   Pittsburgh, PA43.57 303972  59 Koeles Cycling Club
18 Dylan Kirchner (13 - Cat3)   Pittsburgh, PA44.01 324958  51 
19 Mike Janeiro (14 - Cat3)   Greensburg, PA44.30 331910  48 Steel City Endurance
20 Shawn Geiger (2 - Cat4)   Burgettstown, PAst 301290  43 Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
21 Tom Senkevich (3 - Cat4)   Moon Twp., PA44.34 272207  68 DPS Penn
22 Christian Korey (4 - Cat4)   Pleasant Hills, PA45.34 378942  81 SV / Bikesourse Racing
23 Ben Hay (15 - Cat3)   Pittsburgh, PA45.40 274129  45 Iron City Bikes
24 Josh Clingan (16 - Cat3)   York, PA45.41 143547  39 Mason Dixon Velo/The Cycle Works
25 Jason Samonds (17 - Cat3)   Pittsburgh, PA45.50 342828  65 Fat Head's Brewery
26 Duncan Oliver (18 - Cat3)   Waynesburg, PA45.56 241376  57 SV/BikeSource
27 Donald Splitstone (19 - Cat3)   Pittsburgh, PA46.59 194054  87 DPS Penn
28 Benjamin Voytko   Pittsburgh Pa47.21 361340  95 
29 Henry Dimmick (20 - Cat3)   Butler, PA47.58 94569  41 Ag3r-ButlerHealthSystem
30 Adam Newman (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA48.07 242827  56 Dirt Rag Magazine
31 Willem DeBoer (6 - Cat4)   Pittsburgh, PAat 1 lap 343238  84 Team Citius
32 Greg Genna (7 - Cat4)   Horsham, PAat 1 lap 269008  44 East End Cycling Club
33 Jacob Perlmutter (8 - Cat4)   Pittsburgh, PAat 1 lap 367847  83 
34 Stephanie Lamb (21 - Cat3)   Pittsburgh, PAat 1 lap 317274  85 Bike America Racing
35 Austin Bradley (9 - Cat4)   Gibsoniaat 1 lap 380009  73 
DNF Dan Wilson (Cat3)   Pittsburgh, PADNF 349276  70 Freddie Fu Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Henning   Philadelphia, PA37.36 317886  78 Unattached
2 Carl Lovejoy   Pittsburgh, PA37.59 304355  83 Pro Bikes Pittsburgh Race Team
3 Kris Powell   Pittsburghst 378742  93 Pro Bikes Pittsburgh Race Team
4 Mark Dennis   Etters, PA38.01 9221  73 Blue Mountain Velo
5 Frank Hersh   Aliquippa, PA38.32 64314  79 Beaver Valley Velo
6 Thomas Borner   Mc Donald, PA38.35 353622  72 Koeles Cycling Club
7 Dan Wilson   Pittsburgh, PA38.40 349276  70 Freddie Fu Cycling
8 Alexander Daily   Pittsburgh, PA39.06 309848  74 Trek Of Pittsburgh
9 Scott Feather   Emmaus, PA39.22 248175  76 Team Vortex
10 Christian Korey   Pleasant Hills, PA39.23 378942  81 SV/Bikesource Racing
11 Thomas Prusak   39.26  87 
12 Rob Riddell   Pittsburgh, PA39.53 162391  88 West Liberty Cycles
13 Jeff Grimm   Aliquippa, PA40.05 213577  77 Beaver Valley Velo
14 Mike Carroll   Pittsburgh, PAst 280128  94 Iron City Bikes
15 William Weismantel   Mount Joy, PAst 265165  91 Mason Dixon Velo/ The Cycle Works
16 Joseph Fraas   Mckeesport, PA40.14 375307  92 Dirty Harrys
17 John McDanel   Pittsburgh, PA40.20 298200  84 Koeles
18 Jason Samonds   Pittsburgh, PA41.31 342828  90 Fat Head's Brewery
19 Thomas Riddell   Pittsburgh, PA41.51 312698  89 West Liberty Cycles
20 Benjamin Voytko   Pittsburgh Pa42.42 361340  95 
21 Piscitella Kris   43.02  82 
22 Rick Neff   Moon, PA43.59 271866  85 Allegheny Cycling Association

Men - Masters - 35 - 44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vanderberg   Flagstaff, AZ37.27 36397  32 Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
2 Gerry Pflug (1 - Cat1)   Connellsville, PA38.06 27999  33 Team CF / Pro Bikes
3 Ed Krall (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA38.38 193751  16 SEAVS/Haymarket
4 Daniel RAPP (1 - Cat3)   Dauphin, PA38.47 327020  20 Mountainside/TOASTED HEAD RACING
5 Todd Schoeni (2 - Cat2)   Pittsburgh, PA38.54 212715  31 Pro Bikes
6 Chris Mayhew (3 - Cat2)   Pittsburgh, PAst 88693  58 JBV Coaching
7 Chris Baker (2 - Cat3)   Morgantown, WVst 139227  Breakaway Velo
8 Sean Easley (4 - Cat2)   Edgewater, MD39.22 10374  11 Cham City Cycling
9 Jack Drummond (5 - Cat2)   Philadelphia, PAst 257631  10 Bicycle Therapy / Melitta
10 Scott Green (3 - Cat3)   New Cumberland, PA40.11 327500  19 Spud Racing/Toasted Head
11 Frankie Ross (4 - Cat3)   Murrysville, PA40.39 30633  34 Sette Nove
12 Scott Osterrieder (1 - Cat4)   Gibsonia, PA41.34 102086  18 Allegheny Cycling Association
13 Mike Lavengood (2 - Cat4)   Morgantown, WV41.41 366916  17 
14 Jay Downs (5 - Cat3)   Jeannette, PA43.29 47806  ChamRakh Cycling
15 Jeffrey Salipante (6 - Cat3)   Pittsburgh, PA46.14 54231  35 Square Wheels

Men - Masters - 45 - 54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Cozza   Presto, PA37.20 309720  51 UPMC Cycling Performance/ Pro Bikes
2 Jeff Appeltans (1 - Cat1)   Philadelphia, PA37.37 1826  50 Mambo CX/GoCycling
3 Bob Reuther (1 - Cat2)   West Chester, PA38.04 47958  63 BikeLine
4 Gunnar Shogren (2 - Cat2)   Morgantown, WV38.29 32526  70 Pathfinder of WV / Stan's NoTubes
5 Martin Mrugal (3 - Cat2)   West Chester, PA39.07 226753  62 Bike Line
6 Mark Lentz (1 - Cat4)   Wrightsville, PA38.39 20903  58 Mason Dixon Velo / The Cycle Works
7 David Lowe (1 - Cat3)   Bala Cynwyd, PA39.50 212255  59 Philadelphia Ciclismo
8 Betsy Shogren (2 - Cat1)   Morgantown, WV40.21 172363  68 Pathfinder of WV / Stan's NoTubes
9 Douglass Gray (2 - Cat3)   Elizabethtown, PA40.53 70634  53 First State Velo Sport
10 Bryan Routledge (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA41.02 174999  64 ACA-Sette Nove
11 Jeff Koontz (4 - Cat3)   Pittsburgh, PAst 95107  57 UPMC Cycling Performance
12 Barry Wahner (4 - Cat2)   Drexel Hill, PA41.40 252332  67 MamboCX/GoCycling/DrWahner.com
13 Jeff Guy (5 - Cat2)   Greensburg, PA42.23 14482  55 ChamRakh Cycling
14 Joe Fraas (2 - Cat4)   Mckeesport, PA43.25 375307  71 Dirty Harrys
15 Fritz Kessler (5 - Cat3)   Frostburg, MD43.44 275735  56 Breakaway Velo
16 David McGinn (3 - Cat4)   Holland , PA44.14 318212  61 Bicycle Therapy/ Melitta
17 Mike Maher (4 - Cat4)   Saltsburg, PA44.48 201351  60 Ag3r-ButlerHealthSystem
18 Gary Snyder (6 - Cat3)   New Hope, PAat 1 lap 270006  66 Evolution Racing
19 Paul Wolfe   State College, PAat 1 lap 358383  69 

Men - Masters - 55 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Reynolds (1 - Cat3)   Pipersville, PA41.38 124693  94 Guy's Racing Club
2 William Ehler (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA42.16 168527  97 UPMC Cycling Performance
3 Rich Allen (1 - Cat4)   Butler, PA42.52 180714  87 Ag3r-ButlerHealthSystem
4 Michael Ellis (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA44.09 162782  96 UPMC / Pro Bikes
5 Christopher Hroblak   White Oak, PA44.45 399604  95 Fat Head's Brewery
6 Nunzio DiBiasi (1 - Cat2)   Elizabethtown, PAat 1 lap 9413  86 Yellow Breeches Racing
7 James Anglin (2 - Cat4)   Export, PAat 1 lap 265335  85 
8 Ray Sielski (3 - Cat4)   Gibsonia, PAat 1 lap 314220  93 Ag3r-ButlerHealthSystem
9 James Briggs (4 - Cat3)   North Huntingdon, PAat 1 lap 274597  99 Allegheny Cycling Assoc.

Women - Juniors - Under 19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA44.11 297211  38 Young Medalists
2 Angelina Palermo   Butler, PA45.21 377126  41 Dirty Harry's Midnight Clown Posse api

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Betsy Shogren (1 - Cat1)   Morgantown, WV36.57 172363  38 Pathfinder of WV/Stan's NoTubes
2 Jessica Kutz   Danville Pa37.17 269269  35 Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
3 Hannah Brewer (1 - Cat3)   Butler, PA40.04 303338  34 Ag3r-Butler Health System
4 Stephanie Swan (2 - Cat1)   Pittsburgh, PA41.28 194055  41 Pro Bikes
5 Rachel Weaver (2 - Cat3)   Pittsburgh, PAst 271851  40 Steel City Endurance
6 Stephanie Lamb (3 - Cat3)   Pittsburgh, PAmissed 317274  37 Bike America Racing
7 Dana Tinkey   Pittsburgh, PAat 1 lap 360892  39 Maxxis

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaina Kravitz (1 - Cat4)   Philadelphia, PA41.10 390888  88 
2 Lara Marek (1 - Cat3)   Philadelphia, PA41.28 199677  86 Mambo CX/GoCycling
3 Lisa Staub (2 - Cat3)   York, PAst 360317  85 Mason Dixon Velo/ The Cycle Works
4 Leslie Conrad   Lambertville, NJst 279553  94 Pure Energy Cycling - Pro Air HFA
5 Stacie Truszkowski (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA42.40 277254  84 Steel City Endurance
6 Greta Daniels (4 - Cat3)   Pittsburgh, PA43.12 343098  93 DPS Penn/CTS
7 Veda Gerasimek (2 - Cat4)   Transfer, PAat 1 lap 297211  92 Young Medalists
8 Angelina Palermo   Butler, PAat 1 lap 377126  90 Dirty Harry's Midnight Clown Posse api
9 Anne-Marie Alderson (3 - Cat4)   Pittsburgh, PAat 1 lap 262998  98 Steel City Endurance
10 Valerie Gould (4 - Cat4)   Philadelphia, PAat 1 lap 324532  91 Pro Bikes
11 Holly Gatto   West Leechburg, PAat 1 lap 279687  72 
12 Sarah Lukens (5 - Cat4)   South Bend, INat 1 lap 357597  87 Velo Femme
13 Mary Boone (6 - Cat4)   Pittsburgh, PAat 1 lap 378178  95 Velo Femme
14 Sequoya Moore (7 - Cat4)   Morgantown, WVat 1 lap 326168  73 WVU Cycling
15 Cheryl Palermo   at 1 lap  89 
16 Julia Anderson (8 - Cat4)   Brookline, MAat 1 lap 381705  97 STAMPEDE!
DNF Diana Rapp   DNF  74 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee