Race Results for
Lion of the Den
Yorktown, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/09/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1-2-3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD TIEMAN   Fort Wayne, IN59:16.4 292101   Team Upland p/b Sustainable Cycling
2 DOUGLAS ANSEL   South Bend, IN59:40.8 213223   Team Upland p/b Sustainable Cycling
3 ERIC ANDERSON   Indianapolis, IN00:32.4 42611   Zipp Factory Team
4 MIKE KENNEDY   Louisville, KY00:47.2 256322   Scheller's Racing Team
5 ADAM RODKEY   Bloomington, IN01:06.4 167200   Speedway Wheelmen
6 JOSHUA PRATER   Indianapolis, IN01:24.7 28616   Speedway Wheelmen
7 Kyle Perry   Indianapolis, IN01:43.8 240005   Team Upland p/b Sustainable Cycling
8 SCOTT BAUMER   Indianapolis, IN02:20.7 353428   Team Indiebike
9 MIKE HEMELGARN   Avon, IN02:34.1 262921   DRT Racing
10 CHRIS NEVITT   Louisville, KY03:52.6 259511   Scheller's Racing Team
11 Matthew Light   Warsaw, IN59:19.6 277747   Racing For Riley
12 John Callahan   Terre Haute, IN07:14.4 289458   Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNS DONALD GALLIGHER   Bloomington, IN 180004   Don Galligher-DRT Consulting
DNS JEFFREY SCHEPPER   Greenwood, IN 311601   Speedway Wheelmen
DNF SCOTT PERRY   Indianapolis, IN39:10.9 208296   Speedway Wheelmen

Men - Cat 1-2-3 - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVE MCCOMB   Yoder, IN46:48.1 172316   Men of Steel Racing
2 TODD ANDERSEN   Fort Wayne, IN48:22.6 1584   Men of Steel Racing
3 Timothy Hall   Leo, IN49:52.3 115242   Ft. Wayne Outfitters
4 David Coar   Ft Wayne, IN50:01.4 57399   DRT racing
5 GEOFFREY CHANDLER   Indianapolis50:06.3 365647   Speedway Wheelmen
6 Jeffrey Schepper   Greenwood, IN50:10.6 311601   Speedway Wheelmen
7 Don Birch   Indianapolis, IN50:18.6 200905   Heroes Foundation Cycling Club
8 WILLIAM HALLBERG   Indianapolis, IN50:26.9 312998   Team Nebo Ridge
9 JOHN WISCHMEIER   Columbus, IN50:37.5 286402   DRT Racing
10 SCOTT BOND   Greenfield, IN51:22.9 190551   Speedway Wheelmen
11 BRADLEY HAYES   Brazil, IN51:34.8 333804   J's Bikes/IHOP
12 MICHAEL HENRY   Zionsville, IN51:43.0 361289   
13 GREG BAUER   Muncie, IN51:59.9 310092   
14 MIKE SHIPMAN   Richmond, IN52:35.0 303145   
15 MIKE JOHNSON   Pendleton, IN52:45.9 264914   DRT racing
16 BRAD DEMOTT   Shelbyville, IN53:10.2 9179   Grey Goat Sports
17 Yngvar Brynildssen   Indianapolis, IN53:21.0 5285   Speedway Wheelmen
18 DAVID LEWIS   Huntertown, IN53:34.4 200944   Ft. Wayne Outfitters
19 Craig Reynolds   Terre Haute, IN53:35.3 274621   J's Bikes/IHOP
20 MIKE CONAWAY   Fishers, IN54:23.9 180478   Speedway Wheelmen
21 Tim ODonnell   Indianapolis, IN55:02.5 205702   Shamrock Cycles
22 CHIP SCHUG   Columbus, IN55:07.8 31828   WebCyclery.com
23 STEVEN VORDERMAN   Fort Wayne, IN55:37.7 50616   Don Galligher-DRT Consulting
24 CHARLES SOUTH   Fort Wayne, IN56:13.5 33532   Men of Steel Racing
25 SCOTT PERRY   Indianapolis, IN47:54.5 208296   Speedway Wheelmen
26 JOHN SCHMITZ   Bargersville, IN08:23.7 315756   Team Indiebike
DNS JAMES HARRIS   Indianapolis, IN 224490   
DNS MICHAEL LANGAN   Indianapolis, IN 59681   Heroes Foundation Cycling Club
DNF Paul Richardson   Auburn, IN08:38.0 273612   

Men - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL JOHNSON   Pendleton, IN34:45.3 341996   
2 MAREK HAYES   Brazil In37:58.3 386461   J's Bikes/IHOP
3 Jack Kovach   Indianapolis, IN39:15.3 388973   
4 ZACH VORES   31:43.1   

Men - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CORBIN SCHMITZ   Bargersville, IN27:48.6 319856   Team Indiebike

Men - Cat 3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT BAUMER   Indianapolis, IN45:39.0 353428   Team Indiebike
2 LUKE BEEMER   Brownsburg, IN46:56.8 354164   Midwest Devo
3 JUSTIN SORBER   Lafayette, IN48:06.9 306060   
4 DUSTIN JONES   Indianapolis, IN48:24.8 276412   Team Indiebike
5 BENJAMIN WEBER   Indianapolis, IN48:38.7 344124   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
6 ANDY PASKINS   Carmel, IN49:50.0 137920   
7 ERIK ALBERS   Indianapolis, IN50:20.2 330184   Speedway Wheelmen
8 MIKE MINICHIELLO   Westfield, IN51:02.7 332444   Team Nebo Ridge
9 JEFFREY DUNN   Indianapolis, IN53:45.5 309754   SCCA/Starbucks Cycling
10 ANTHONY KUNKLER   Mccordsville, IN54:02.0 234617   
11 JOHN SCHMITZ   Bargersville, IN45:44.3 315756   Team Indiebike
12 Chip Schug   Columbus, IN29:28.2 31828   WebCyclery.com
13 John Callahan   Terre Haute, IN03:45.9 289458   Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNS Yngvar Brynildssen   Indianapolis, IN 5285   Speedway Wheelmen
DNS JAY BRANT   Indianapolis, IN 330608   Team Indiebike
DNS Craig Reynolds   Terre Haute, IN 274621   J's Bikes/IHOP
DNF Jeffery Carter   Virginia Beach, VA 386333   

Men - Cat 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEKSANDER MINKIS   Brownsburg, IN38:15.7 356889   Midwest Devo
2 Ryan Shean   Indianapolis, IN39:56.5 290397   Team Upland p/b Sustainable Cycling
3 RYAN TRAGESSER   Fishers, IN40:11.3 278631   
4 PATRICK HIRSCHFELD   Indianapolis, IN40:56.5 373456   Team Indiebike
5 JOE LAUX   Indianapolis, IN41:06.2 308730   
6 MICHAEL KEPPLER   Indianapolis, IN41:31.4 195291   Speedway Wheelmen
7 Robert McFadden   Fishers, IN41:50.6 360212   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
8 JOSEPH HATLEY   Indianapolis, IN41:52.9 88011   
9 CHRISTIAN TUCKER   Milford, IN42:07.8 370236   Midwest Devo
10 KORY GEORGE   Richmond, IN42:10.4 387046   
11 DONALD WILLIAMS   Indianapolis, IN42:17.8 361151   
12 BENJAMIN MASON   Indianapolis, IN42:25.2 387499   Team Nebo Ridge
13 CHRIS ARVIN   Bloomington, IN42:33.5 101636   Don Galligher-DRT Consulting
14 Jeffery Carter   Virginia Beach, VA42:47.0 386333   
15 BEN METZGER   Fort Lauderdale , FL42:57.9 266233   Team Plan C
16 MATTHEW ALLEN   Lafayette, IN43:09.1 297739   Purdue University
17 ERIK PAAVOLA   Chicago Il43:14.5 387611   
18 FRANK TROIANO   Fishers, IN43:23.2 206824   
19 MARK MILLER   Fort Wayne, IN43:26.2 343740   
20 James Foster   Indianapolis, IN43:26.3 305928   
21 KENNY BUCHANAN   Greencastle43:32.5 375139   J's Bikes/IHOP
22 RYAN SNOW   Indianapolis, IN43:55.5 381293   
23 JOHN WEBER   Richmond, IN44:09.6 254981   Colavita Racing
24 JANELLE RENSCHLER   Indianapolis, IN44:11.9 261856   Speedway Wheelmen
25 BOB COCHRANE   Indianapolis, IN44:13.3 356866   Team Indiebike
26 JEFF RYAN   Indianapolis, IN44:15.1 192058   Blue Ridge Design Cycling Team
27 ADAM HAINES   Fishers, IN44:18.0 259340   
28 JOHN PAUL   Greencastle In44:19.7 364662   
29 GLENN TANK   Yorktown, IN44:20.5 371700   
30 JIM FRAZIER   Fishers, IN45:11.6 103874   
31 TOM STANDERS   Greencastle, IN45:13.3 201563   J's Bikes/IHOP
32 CORBIN SCHMITZ   Bargersville, IN45:23.0 319856   Team Indiebike
33 JOHN WHEELER   Carmel, IN45:23.1 206716   
34 TOM ELLIOTT   Carmel, IN45:39.0 345524   
35 JEFF SMART   Indianapolis, IN45:48.5 350026   
36 TOM PEEK   Anderson, IN46:33.3 91366   Speedway Wheelmen
37 ROBERT ANNIS   Indianapolis, IN46:52.6 331390   Team Nebo Ridge
38 CARY SMITH   Indianapolis, IN46:56.4 33064   
39 TODD SEARS   Carmel, IN46:58.5 277700   
40 Garrett Weiler   Muncie, IN47:41.8 310301   
41 JOHN GARDNER   Terre Haute, IN47:51.9 360366   J's Bikes/IHOP
42 BRANTLEY BERRY   Richmond, IN48:41.5 360870   
43 PAT HERRICK   Auburn, IN38:24.7 293500   Men Of Steel Racing LLC
44 FRED IVERSEN   Carmel 38:25.5 366391   
45 DAVE GARRIOTT   Indianapolis, IN38:28.9 359215   
46 John Carr   Spokane Wa.39:08.2 372919   
47 KEVIN WILSON   Indianapolis, IN39:43.6 200173   Heroes Foundation Cycling Club
48 DAVID GABLE   Fort Wayne, IN39:58.3 172315   
49 JOSEPH SLADE   Carmel, IN40:43.4 360196   
50 BRENT HOUK   Indianapolis, IN41:00.7 384444   Bicycle Outfitters Indy
51 BOB LOCKE   42:10.3   
DNS SAMUEL RUFF   Zionsville, IN 304976   Team Nebo Ridge
DNS SCOTT SNYDER   Westfield, IN 272379   Team Nebo Ridge

Women - Cat 1-2-3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLE BOREM   Warsaw, IN47:55.3 184390   Don Walker Cycles Racing
2 REBECCA ZINK   Indianapolis, IN48:20.5 278382   Shamrock Cycles
3 VALARIE GOSSAGE   Shelbyville, IN49:02.5 298474   Speedway Wheelmen
4 Jayne Prater   Muncie, IN53:51.7 346154   Speedway Wheelmen
5 LINDSAY RODKEY   Bloomington, IN53:55.5 242247   Speedway Wheelmen
DNF JANELLE RENSCHLER   Indianapolis, IN09:24.7 261856   Speedway Wheelmen

Women - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RILEY SHIPMAN   Richmond, IN33:25.1 386534   

Women - Cat 4 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTINA PAUL   Greencastle, IN29:39.2 364661   
2 ERIN BAUMGARDT   Muncie, IN30:34.9 183469   
3 MARIE LOCKE   Muncie, IN35:01.3 351126   
4 KRISTEN SCHWARK   Indianapolis, IN36:20.3 376802   Speedway Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUORESpyShimanoBonk BreakerOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee