Race Results for
2012 North Texas Fall Series @ Erwin Park
McKinney, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/23/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed 2/3 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chip Burrell   Mckinney00:16:22 385554  591 
2 Curtis Layton   Greenville, TX00:17:25 384426  593 
3 Philip Haigh   Dallas00:18:26 359282  592 Off-Road Racing Team
4 Dana Burch   Frisco, TX00:18:36 384766  590 
5 carl hentschel   Hickory Creek, TX00:20:55 187765  981 
6 nikita peker   Mc Kinney, TX00:20:57 366772  992 
7 adam barnard   Oklahoma City, OK00:22:19 310636  971 
8 shawn cromer (1 - Cat3)   Lewisville, TX00:22:43 165367  980 
9 dmitrey zhernoleletov   00:22:46  993 
10 ADAM phillips   00:24:22  999 
11 Ian Love   Arlington, TX00:27:48 389452  594 
12 carl varriale   Southlake00:29:15 360812  989 
13 mike frazier   Clearwater, FL00:34:52 304853  979 

Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Mills   Mc Kinney, TX00:50:25 330116  67 
2 Richard Hellberg   Dallas, TX00:51:24 366128  66 Off-Road Racing Team
3 rancy hancock   00:52:17  106 
4 Todd Gearhart   Dallas, TX00:54:15 340206  65 
5 Steven Thompson   Dallas, TX00:59:44 260029  68 Corinth Cycling/Harden Dental
6 Shannon Wyatt   Fort Worth, TX00:59:59 360803  69 
7 Mark Ashton   Dallas, TX00:03:41 157294  63 
8 kristopher chelette   Dallas, TX00:04:24 226472  92 
9 Vic Dean   Flower Mound, TX00:09:34 389378  64 
10 rich Szecsy   00:19:13  99 
DNF tyler Hancock   Rockwall, TXDNF 260170  93 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Garza   Flower Mound, TX00:45:46 218994  109 
2 Josh Clark   Fort Worth, TX00:46:53 153682  107 Knobbies & Slicks
3 johnny morris   Arlington, TX00:46:54 272491  100 
4 Keith Hargis   Dallas, TX00:48:05 125961  62 Matrix Cycling Club
5 matt davis   Fort Worth00:49:31 157395  94 Colonel's /Sho-Air
6 dwayne otto   Muenster, TX00:49:34 26937  82 Bicycles Plus Racing
7 Stewart Ericson   Bedford, TX00:50:58 312394  113 Team Bicycles Inc.
8 Zachary Carlson   Plano, TX00:54:27 277433  61 Matrix/RBM
9 michael kincaid   Dallas, TX00:57:02 19138  111 Elbowz Racing

Men - Cat 3 Clydedale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justyn Wilder   Ennis, TX00:46:41 387443  844 
2 John Rooney   Forney, TX00:48:01 385389  841 
3 Kevin Cameron   Richardson, TX00:48:02 48317  904 
4 Marcus Troxell   Frisco, TX00:50:14 384945  842 
5 Josh Watkins   Carrollton, TX00:51:06 361229  843 
6 Robert Yates   Rowlett, TX00:01:14 358226  845 Matrix/RBM
DNF Nelson Martinez   Fort Worth, TXDNF 385504  911 

Men - Cat 1 - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Sandusky   Frisco, TX00:58:36 291129  75 Matrix/RBM

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jessica rawlins   Denton, TX00:59:53 308761  90 
2 David Lee   Pasadena, CA00:02:48 313504  70 

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Del Busto   Mckinney, TX00:46:50 225793  71 McKinney Velo Club
2 Ken Primer   Flower Mound, TX00:48:57 212529  74 
3 Steven Allen   Allen, TX00:50:24 357599  105 
4 stephen hardy   Dallas, TX00:50:41 145305  97 
5 eric prim   Frisco, TX00:51:20 85789  112 
6 tim rawlins   Denton, TX00:52:42 308762  89 
7 taury patterson   Dallas, TX00:54:10 360255  103 Dallas Bike Works
8 Joey Guajardo   Dallas, TX00:55:28 290830  72 
9 rick mabus   Dallas, TX00:30:02 42117  104 
10 matt beall   Little Rock Ar00:01:41 366315  108 Dallas Bike Works
11 Chris Lorance   Mckinney, TX00:01:42 291254  73 

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Turner   Richardson, TX00:11:24 177873  95 Dallas Racing
2 Judge Dobrient   Dallas, TX00:11:30 102481  96 
3 john sanbora   00:12:41  102 
4 J.R. Ramos   00:14:56  114 
5 Herb Jones   Murphy, TX00:15:16 358650  101 
6 boyd wallace   Garland, TX00:16:31 163030  83 Off-Road Racing Team
7 Mike Norman   Fort Worth, TX00:16:56 278106  110 
8 John Brown   00:18:34  85 
9 Jamie Bell   Arlington, TX00:24:50 303829  91 

Men - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Wheeler   Grapevine, TX00:15:18 57806  86 Plano Athletic Cycling Club/PACC
2 Mark Johnson   Plano, TX00:15:54 365838  80 
3 Phillip Bird   Anna, TX00:17:08 245630  77 
4 Drake Moore   Mc Kinney, TX00:17:51 24908  87 
5 jordan chaney   Dallas, TX00:18:21 151023  84 Mirage
6 lawrence colvin   Weatherford, TX00:18:40 304354  88 
7 Alan Johnson   Dallas, TX00:24:45 157600  79 Matrix/RBM

Men - Cat 2 - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Hoster   Frisco, TX00:29:42 265930  853 Plano Athletic Cycling Club/PACC
2 sean delveaux   00:21:56  1000 

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Wright   Plano00:15:05 378622  806 
2 joshua hidalgo   Richardson, TX00:16:43 366721  997 
3 Nick Harvey   Mckinney, TX00:17:09 386648  576 
4 Jacob Salassi   Dallas, TX00:19:02 361496  579 
5 Robert Robertson   Arlington, TX00:19:30 362110  578 
6 shawn mcafee   Rockwall00:21:26 380125  991 
7 Kevin Dunnahoo   Denton00:22:58 361981  575 
8 aaron mason   Grapevine, TX00:24:49 358059  602 
DNF anthony rodriguez   DNF  965 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Plumlee   Prosperprosper, TX00:12:35 374931  569 
2 Tom Young   Frisco, TX00:13:26 385898  574 
3 Chris Williams   Dallas, TX00:13:27 236000  573 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
4 Joshua Storm   Prosper, TX00:13:30 200929  571 Crest/RBM Cycling
5 Jared Schreher   Mckinney, TX00:14:18 31787  570 
6 Joey Gabel   Grapevine, TX00:15:47 381425  564 Dallas Bike Works
7 Dandy Villanueva   Wylie, TX00:16:03 376502  572 Off-Road Racing Team
8 keith rohr   Ellicott City, MD00:16:36 58114  967 Adventures for the Cure
9 stephen crawford   Plano, TX00:18:48 223860  603 
10 Frank Etier   Savannah, TX00:19:17 384353  563 
11 jeremy ordaz   Dallas, TX00:19:31 335020  985 
12 Martin Bergstrand   Mc Kinney, TX00:22:09 359841  562 
13 Dustin Hoppe   Keller, TX00:24:17 365138  566 
14 todd ruller   00:25:06  977 
15 zach munn   Mckinney, TX00:28:14 304731  998 
16 aaron daugherty   00:30:29  976 
DNF Charles Johnson   Little Elm, TXDNF 385520  815 
DNF rodman reyes   DNF  983 
DNF joey pratt   DNF  995 

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dederichs   Mckinney, TX00:13:36 343156  581 McKinney Velo Club
2 kevin witherstine   Prosper, TX00:13:58 292486  994 
3 dean nix   00:14:00  970 
4 Trevor Rigby   Mckinney, TX00:14:22 58819  973 McKinney Velo Club
5 gary glanger   Dallas, TX00:15:38 214045  975 
6 brandon aly   00:15:55  964 
7 Scott McCoy   Waxahachie, TX00:16:47 366126  987 
8 Kent McCormick   Mckinney, TX00:17:16 353006  584 McKinney Velo Club
9 john markham   00:19:35  974 
10 Tony Washington   Villa Park, IL00:19:49 366211  589 
11 James McGovern   Richardson, TX00:20:40 384351  586 
12 scott chidester   Corinth, TX00:21:03 282888  984 
13 rick knobler   Dallas00:22:27 384961  996 
14 Jason Gay   Wylie, TX00:24:37 378475  582 
15 chris merlick   00:27:30  988 
16 grant ward   Double Oak, TX00:28:33 121784  978 
17 Ralph Austin   Richardson, TX00:30:06 385218  580 PACC
18 Dougas Lange   Plano, TX00:58:09 146009  835 
DNF jp evans   Mc Kinney, TXDNF 387950  990 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
DNF kevin shea   DNF  115 
DNF Juan Garcia   DNF  982 
DNF Scott Schmidt   Frisco, TXDNF 313584  588 

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 mark stich   00:17:59  972 
2 diego velasquez   Mckinney, TX00:18:36 269478  986 
3 greg piske   Richardson00:19:59 28230  1980 
4 andy mitas   Denver, CO00:22:55 24585  968 
5 jeff herrin   00:23:19  966 
6 Vern Alary   Little Elm, TX00:49:47 388864  595 

Men - Cat 3 - 0-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Sharp   Katy, TX00:13:43 385678  898 
2 Landry Wycough   Rockwall, TX00:15:03 385003  879 
3 Colllin Turner   00:15:05  958 
4 Zachary Cook   00:17:15  902 
5 Zachary Bath   Providence Village, TX00:17:53 386014  876 
6 Zane Willis   Fort Worth, TX00:17:59 389159  878 
7 Blake Young   Madison, WI00:18:01 370818  906 Team Cycle Progression
8 keenan reid   00:19:37  962 
9 Chase Griffin   Sherman00:19:43 386389  877 
10 Gavin Ward   00:29:53  932 
11 Ryan Romo   00:29:57  920 

Men - Cat 3 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradyn Smith   Garland, TX00:22:21 354564  871 Matrix/RBM
2 Jonathan Loggins   00:24:39  896 
3 Hayden Otto   Muenster, TX00:24:50 366868  927 
4 Devin Carlson   Plano, TX00:27:07 341552  868 Matrix Cycling Club
5 Anthony Phillips   00:27:18  917 
6 Gage Bullard   Canton, TX00:27:54 389156  867 
7 Trevor Rabenardt   00:29:35  945 
8 Isaac Keenan   Mc Kinney, TX00:32:13 385608  869 
9 Logan Reid   00:33:31  961 
10 Grady Ward   00:36:36  931 

Men - Cat 3 - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio Garcia   Miami, FL00:36:55 139327  914 
2 Kevin Pereira   Weatherford, TX00:36:58 384176  857 
3 Jake Vandervaate   Flower Mound, TX00:38:56 385624  859 
4 Sandusky Henry   00:40:56  858 Matrix/RBM
5 Sebastian York   Asheville, NC00:42:36 307679  860 
6 Zachary Loggins   00:42:47  895 
7 Zachary Yates   Rowlett, TX00:46:56 369871  900 Matrix/RBM
8 Shawn Regan   Cashmere, WA00:48:38 147209  939 
9 Nash Lilly   Irving, TX00:55:16 341232  956 Matrix/RBM
10 Brandon Brown   00:57:46  940 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Wright   00:38:15  948 
2 Eliu Rodriquez Jr   00:41:04  955 
3 Josh Crain   00:41:18  903 
4 Jesse Bernal   Denton, TX00:42:34 385241  925 
5 Coleman Smith   Dallas, TX00:42:38 386876  951 
6 Martin Tatar   00:45:51  935 
7 David Kobuszewski   00:46:01  926 
8 David Harley   00:50:14  924 
9 Tim Kosters   Frisco, TX00:51:44 385002  804 University of North Texas
10 Mark Best   Celina, TX00:54:34 389444  802 
11 Emilio Barela   Mansfield, TX00:56:52 385605  801 
12 Ryan Heller   Frisco, TX00:58:54 389435  803 
13 Adam Bayyouk   00:12:44  885 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Brownlee   00:39:08  928 
2 Brad Woolsey   Burleson, TX00:39:10 386877  954 
3 Brandon Stewart   00:40:00  901 
4 Che Rotramble   Decatur, TX00:40:10 380410  819 
5 Tom Attaway   Frisco Texas00:40:13 385485  807 
6 Heath Wade   Flower Mound, TX00:40:14 385202  823 
7 Kenneth Wagner   Mckinney00:41:02 384834  824 
8 John Garrett   00:41:10  930 
9 David Harmon   00:41:11  950 
10 Curtis Manley   Mc Kinney, TX00:41:34 350460  929 
11 Jared Baucum   00:41:53  922 
12 Matt Thweatt   Mc Kinney, TX00:41:57 388287  822 
13 Thomas Jensen   Mc Kinney, TX00:42:03 386242  814 
14 Robby De Veer   00:43:53  942 
15 Keith Franklin   00:43:58  910 
16 Scott Hofer   Lake Charles, LA00:44:04 305419  949 
17 Scott Jefferson   00:46:08  921 
18 Justin Boggs   Mc Kinney, TX00:46:43 389483  808 
19 Shad Reif   Wylie, TX00:47:13 389446  818 
20 Wade Nelson   00:48:40  937 
21 Roy Martinez   Longmont, CO00:50:01 123307  884 
22 Dylan Hulme   Roanoke, TX00:50:58 389226  894 
23 Joe Hernandez   Carrollton, TX00:51:16 385907  812 
24 Judson De Lira   00:51:50  919 
25 Jorge Aguilar   00:52:38  915 
26 Mike Cruz   00:54:04  943 
27 Danny Duran   00:56:03  881 
28 Edgar Olvera   Pittsburgh Pa00:58:20 385063  816 
29 Wes Salas   Plano, TX00:59:01 389139  820 
30 Carl Bolin   00:12:25  905 
DNF Brady Ruliffson   DNF  913 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Anderson   Frisco, TX00:40:32 389227  825 
2 Alan Pocock   Mckinney, TX00:41:36 385101  838 
3 Dennis Krilia   00:41:58  891 
4 Todd Brashear   Dallas, TX00:42:27 386649  809 
5 Shaun Smillie   00:42:57  887 
6 Brent Neufeld   Corinth00:42:57 389250  837 
7 Tom McCraken   00:43:09  944 
8 Bill Jones   Carrollton, TX00:43:12 385613  833 
9 Kevin Hill   Krugerville, TX00:43:39 235080  832 
10 Jim Teliho   00:43:47  934 
11 Todd Finney   00:44:27  952 
12 Jeff Thompson   00:44:32  933 
13 Steve Dawson   Grand Prairie, TX00:44:37 384954  938 PACC
14 Fran Desautels   00:44:42  880 
15 Bill Keenan   Mc Kinney, TX00:44:52 385607  834 
16 David Wedmar   00:45:25  946 
17 Patrick Herron   Mc Kinney, TX00:45:28 389511  831 
18 Claudius Halliday   Frisco, TX00:45:36 385156  829 
19 Brian Bibby   00:45:41  923 
20 Tim Duplantis   Dallas, TX00:45:43 386353  827 
21 Glen Harrod   Dallas Tx00:45:49 187744  830 
22 Patrick Taylor   00:45:55  897 
23 Stuart Smith   00:46:25  918 
24 Jorge Tovar   Dallas, TX00:46:41 386607  839 
25 Brent Barker   00:46:44  936 
26 Simon Gonzalez   00:46:54  916 
27 Scott Dawson   Mckinney, TX00:47:24 386572  826 
28 Chris Byford   00:47:26  893 
29 Stephen Winchester   Arlington, TX00:47:27 386432  912 
30 Humberto Villaneueva   00:47:47  959 
31 Simon Leicester   00:47:52  890 
32 Christopher Salas   00:48:04  883 
33 John Demarco   00:48:34  907 
34 David Nelke   Frisco, TX00:48:44 359664  836 
35 Edward Escobedo   00:51:00  892 
36 Steven Tudor   00:52:08  889 
37 Mark Lee   00:52:40  960 
DNF David Munoz   Orlando, FLDNF 241035  899 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John De St Germain   Allen, TX00:41:59 342192  847 
2 Jeff Westerheide   Dallas, TX00:44:33 232998  909 Rockwall Cycling
3 Paul Davis   00:45:00  941 
4 Brent Armstrong   Lindale, TX00:49:04 385443  846 
5 Jason Stone   Plano, TX00:49:16 291275  851 
6 Dan Marchok   Princeton, TX00:51:13 358548  849 Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
7 Mike Sprague   00:57:34  886 
DNF Mark Wygant   Wylie, TXDNF 39110  852 

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Xochitl Gonzalez   Dallas, TX40:11.th 371954  98 Off-Road Racing Team

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 pam jackson   Garland, TX00:33:51 157028  601 Matrix Cycling Club

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslee Daugherty   Dallas, TX00:30:05 384687  596 

Women - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Otte   Garland, TX00:35:42 385466  597 
2 sharon mcnutt   Mesquite, TX00:53:20 287673  969 

Women - Cat 3 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Chaney   Rose Haven, MD00:17:04 174790  947 
2 Taylor Moore   Weatherford, TX00:18:07 386645  874 
3 Abigail Yates   Rowlett, TX00:18:38 386370  875 

Women - Cat 3 - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Tudor   00:00:47   

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Porsha Stockton   Allen, TX00:48:49 387609  861 
2 Nebile Uysaler   Alvarado, TX00:56:38 384328  862 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Manley   00:48:46  908 
2 Jamie Jensen   Mc Kinney, TX00:48:55 386417  865 

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Moore   Weatherford, TX00:59:23 385233  864 
2 Chi Bennett   Carrolltom, TX00:11:40 385440  953 
3 Dana Huffman   Richardson, TX00:20:05 389454  863 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaSpyOSMOShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee