Race Results for
Sheboygan Bicycle Company Classic
Sheboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Braun   Madison, WI 285469  585 Magnus
2 David Price   Madison, WI 314618  583 Brazen Dropouts Cycling Team
3 chris tries   Johnson City, TN 332900  580 
4 Kevin Sparrow   Milwaukee, WI 223396  584 
5 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  579 Twin Six
6 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  575 
7 John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  578 
8 Andrew Trewyn   Waupun, WI 360078  577 
9 Timothy Blob   Menasha, WI 360009  576 
10 German Flores   Chicago, IL 358122  582 
11 Ben Coates   Madison, WI 198428  581 

Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Busche (1 - Cat3)   Wauwatosa, WI 250106  606 Velo Trocadero
2 Richard Alderman (2 - Cat3)   Madison, WI 278976  553 
3 Andrew Mishlove (1 - Cat4)   Glendale, WI 344022  552 Hampshire Cycle Club
4 Rit Booth (2 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club
5 Mark Mendelson (3 - Cat4)   Shorewood, WI 273628  551 
6 Thomas Silbernagel (4 - Cat4)   Wauwatosa, WI 218705  555 Team Extreme
7 Ronald Sloan (5 - Cat4)   Lake In The Hills, IL 304282  556 

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Schueler (1 - Cat3)   Waukesha, WI 45910  262 Hampshire Cycle Club
2 Tom Palmer (2 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts Cycling Team

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PJ Braun (1 - Cat4)   Manitowoc, WI 365893  608 Heavy Pedal Velo Club
2 Timm Jacobson (1 - Cat3)   Windsor, WI 211459  609 ISCorp Cycling Team
3 Dave Dineen (2 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678  607 KS Energy Systems/Team Wisconsin
4 john lichtenberg (2 - Cat4)   Menasha, WI 386051  612 
5 Jed Schleisner (3 - Cat4)   Greenville, WI 31600  610 Diablo Cycling
6 John Grosz (4 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 350930  615 
7 David Hanrahan (5 - Cat4)   West Bend, WI 360655  604 Team Pedal Moraine
8 John Norman (6 - Cat4)   Port Washington, WI 329462  602 Team Extreme
9 Joel Johnson     616 
10 Barry Zellmer (7 - Cat4)   Pewaukee 67730  603 Velo Trocadero
11 Stephen Davidson (8 - Cat4)   De Pere, WI 294363  613 Titletown Flyers Cycling Team
12 Jeff Wren (9 - Cat4)   West Bend, WI 297072  617 
13 kurt greenslit (10 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 
14 Kurt Farrell (11 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  611 Hampshire Cycle Club
15 Andrew Trewyn (12 - Cat4)   Waupun, WI 360078  614 
16 Troy Sable (13 - Cat4)   West Bend, WI 361674  605 

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Meteyer (1 - Cat2)   Madison, WI 321876  205 Trek Midwest Team
2 Michael Curtes (2 - Cat2)   Mequon, WI 227470  217 Twin Six
3 Michael Garber (3 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 12765  216 Hampshire Cycle Club
4 Tedd Jacobson (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  204 ISCorp Cycling Team
5 Christopher Berge (4 - Cat2)   Madison, WI 280201  203 Magnus
6 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  206 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Brian Petted (2 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  212 Team Extreme
8 William Koehler (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  208 BVC/Nomad
9 Robert Garner (4 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 V.C. Bikesport

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Wegener     710 
2 Steven Schaefer (1 - Cat3)   Port Washington, WI 361743  701 
3 Sean Brandenburg   Eau Claire, WI 180867  704 
4 John Hughes (1 - Cat4)   Random Lake, WI 296482  707 Team Pedal Moraine
5 Christopher StClair (2 - Cat3)   West Allis, WI 346954  703 Lifecyclists / Emerys.com
6 Brian Davis (2 - Cat4)   Appleton, WI 266027  708 Diablo Cycling
7 Christopher McArdle (3 - Cat4)   Greendale, WI 356852  706 
8 Mike Hulen (4 - Cat4)   Milwaukee, WI 265328  702 Hampshire Cycle Club
9 Steve Nejedlo   Menomonee Falls, WI 205498  705 
DNF David Davis (Cat4)   Mcfarland, WI 301536  709 2 Rivers Racing

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Drummer (1 - Cat2)   Skokie, IL 10047  132 Alberto's Sport
2 Joe Curtes (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 182177  102 Twin Six
3 William Tyson Hausdoerffer (1 - Cat3)   Shorewood, WI 15440  127 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Marc Engelhardt (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 253569  106 Ghisallo Racing
5 Robert Sollenskog (2 - Cat3)   Oshkosh, WI 346690  123 Team Wheel & Sprocket
6 Ronald Knutowski (3 - Cat3)   Cross Plains, WI 205988  108 Twin Six
7 Wade Loberger (4 - Cat3)   Oshkosh, WI 114529  105 Team Wheel & Sprocket
8 Eric Brandt (5 - Cat3)   Mukwonago, WI 340300  126 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Paul Warloski (4 - Cat2)   Milwaukee, WI 97808  116 My Wife Inc
10 Matthew Block (6 - Cat3)   Schofield, WI 216921  128 Bikeman.com
11 Chia Kung (1 - Cat1)   Fox Point, WI 112676  129 Team Velocause
12 John Brown (7 - Cat3)   Stevens Point, WI 279991  125 Team Wheel & Sprocket
13 Reed Cornia (8 - Cat3)   Madison, WI 132111  22 
14 Andrew Feuersthaler (9 - Cat3)   Milwaukee, WI 288083  122 Team Velocause
15 Quentin Gniot (10 - Cat3)   Green Bay, WI 293921  121 Big Ring Flyers
16 McGee Young (11 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978  130 Team Velocause
17 Nathan Jacques (12 - Cat3)   Madison, WI 280199  131 Magnus
18 Brian Petted (13 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  119 Team Extreme
19 Benny Smith (14 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  120 Team Velocause
DNS Michael Meteyer (Cat2)   Madison, WI 321876  124 Trek Midwest Team
DNF Mike Heenan (Cat2)   Wauwatosa, WI 218362  115 My Wife Inc

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  731 ISCorp Cycling Team
2 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  734 ISCorp Cycling Team
3 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464  735 Team Extreme

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  711 ISCorp Cycling Team
2 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  706 ISCorp Cycling Team

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Giffey     175 
2 Sean Brandenburg   Eau Claire, WI 180867  163 
3 Chad Brown   Fitchburg, WI 311883  158 
4 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  177 
5 Ben Coates   Madison, WI 198428  172 
6 Christopher StClair   West Allis, WI 346954  161 Lifecyclists / Emerys.com
7 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  160 Diablo Cycling
8 Anders Ahlberg   Madison, WI 276536  173 
9 Joshua North   Bayside, WI 262938  167 
10 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  157 KS Energy Systems/Team Wisconsin
10 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  152 ISCorp Cycling Team
11 Nicholas Perifanos   Wauwatosa 328846  169 My Wife Inc
12 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  171 ISCorp Cycling Team
13 David Block   Plymouth, MN 241507  164 
14 Ryan Callahan   Madison, WI 359896  174 
15 Scott Schoenwaelder   Racine Wi 347474  176 
16 Danny Crawford   Cedarburg, WI 386725  156 
17 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  170 
18 Christopher Krueger   Milwaukee, WI 361022  168 
19 Aaron Messenger   Green Bay, WI 382540  155 
20 Kurt Farrell   Whitefish Bay, WI 355538  162 Hampshire Cycle Club
21 Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  154 Hampshire Cycle Club
22 Steve Nejedlo   Menomonee Falls, WI 205498  165 
23 Chad Lockhart     178 
DNS PJ Braun   Manitowoc, WI 365893  159 Heavy Pedal Velo Club
DNS kurt greenslit   Hollywood Ca 375465  151 
DNS Steven Schaefer   Port Washington, WI 361743  153 

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Mathes   Elkhart Lake , WI 212239  325 Team Wheel & Sprocket
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  320 
3 Sam Dries   West Bend Wi 332404  322 Brazen Dropouts Cycling Team
4 Travis Gruchow   Madison, WI 328924  303 Magnus
5 David Price   Madison, WI 314618  302 Brazen Dropouts Cycling Team
6 Nathan Jacques   Madison, WI 280199  315 Magnus
7 Finn Ryan   Madison, WI 180476  310 Magnus
8 Keith Tussey   Milwaukee 365184  323 
9 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  324 ISCorp Cycling Team
10 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  328 Team Extreme
11 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI 205988  306 Twin Six
12 Gary Baisa   Madison, WI 97196  321 Brazen Dropouts
13 Kevin Sparrow   Milwaukee, WI 223396  305 
14 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  312 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Jesse Shoemaker   Depere, WI 291522  318 
16 Michael Fitch   Madison, WI 181526  313 
17 Alex Rams   Vernon Hills, IL 241614  309 Colavita Racing Inc.
18 Cale Dorn   Sun Prairie, WI 358324  304 Magnus
19 Mark Vareschi   Madison, WI 186205  301 Verge Sport / Test Pilot
20 Don Iwen   Milwaukee 208154  314 
21 Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  311 Flying Bobcats
22 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers
23 Justen Stracy   Spring, TX 136599  326 
24 Robert Sorenson   Green Bay, WI 361260  317 Big Ring Flyers
25 Thomas Elliott   Carrboro, NC 359486  319 Higher Gear Chicago Cycling Club
26 Julio Jacobo   Libertyville 218778  308 KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  307 Team Mack Racing Assn
DNF John Brown   Stevens Point, WI 279991  327 Team Wheel & Sprocket

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Braun (1 - Cat2)   Madison, WI 285469  Magnus
2 William Street   Sheboygan, WI 219245  21 KUHL/
3 Trevor Koss   Madison, WI 269759  Magnus
4 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  18 RACC pb GG
5 Bertrand Hartemink     17 WTC de Amstel
6 Timothy Campbell (2 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  20 ISCorp Cycling Team
7 Chris Zugel (3 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  16 Team Velocause
8 Tony Wagner (4 - Cat2)   West Bend, WI 204671  19 RACC pb GG
DNF Jordan Mathes (Cat2)   Elkhart Lake , WI 212239  23 Team Wheel & Sprocket

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Phelps (1 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers
2 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  Team Extreme
3 Patricia Kaufmann (2 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 18621  My Wife Inc
4 Heidi Beck (3 - Cat2)   Delafield, WI 306581  12 Twin Six
5 Meredith Peterson (4 - Cat2)   Madison, WI 248348  Team Kenda presented by Geargrinder
6 Monique Karlen (5 - Cat2)   Madison, WI 165538  10 Brazen Dropouts

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Robinson   Madison, WI 327782  55 Michigan State University
2 Kate Konkle   Madison, WI 359510  54 
3 Jessica Braun   Madison, WI 367014  58 Trek Midwest Team
4 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  53 LAPT CC
5 Virginia Lingham   Albany, CA 388080  57 
6 Erica Scott   Libertyville, IL 383774  59 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Mary Kok   Blue Mounds, WI 388252  51 
8 Tracy Mather   Greenfield, WI 246314  52 Hampshire Cycle Club
9 Nita Woulf     56 

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Beard   Madison, WI 334352  504 Brazen Dropouts Cycling Team
2 Claire Pettersen   Madison, WI 360551  502 My Wife Inc
3 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  503 Team Wheel & Sprocket
4 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  505 Great Dane Velo Club
5 Kristin Gallagher   Madison, WI 279268  501 Magnus

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Elise Boudry   Waukesha, WI 342428  705 Team Extreme

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyShimanoSierra NevadaOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee