Race Results for
Bear Creek Challenge & PA State Championship
Macungie, PA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE YARNALL      BIKESPORT
2 JUDE VILAIN   Bala Cynwyd, PA 290258   SWEATHOGS RACING

Men - Pro/Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAMERON DODGE   Huntingdon Valley, PA 317662   SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
2 AARON SNYDER   State College, PA 204182   SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
3 BRANDON DRAUGELIS   Shippensburg, PA 179397   TEAM CF
4 RYAN FAWLEY   Rosendale, NY 284302   BLUE RIDGE CYCLERY
5 JORDAN KAHLENBERG   Morrisville Pa 152298   GIANT MID-ATLANTIC OFF-ROAD TEAM
6 COLE OBERMAN   Philadelphia, PA 302977   Guys Racing Club
7 JAKE WADE   Norristown, PA 159586   PHILADELPHIA CICLISMO
8 JOSH WEST   Gainesville, FL 256997   

Men - Jr Male 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEORGE SCHULZ      THE BIKE LANE
2 TOMMY QUINN   Collegeville, PA 381970   BIKESPORT GRASSROOTS
3 TOMMY STEINEBRUNNER   Sykesville, MD 378780   TAB RACING

Men - Jr Male 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAULTON (DJ)      

Men - Jr Male 10 & under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BAXTER SEWALL      
2 MILES HUDGINS   Alexandria Township 365911   
3 NICKLAUS POMAJEVICH   Schnecksville, PA 339638   TeamLionofFlanders.com

Men - Cat 3 Male 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE QUINN      BIKESPORT GRASSROOTS

Men - Cat 3 Male 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS CASTANO   Allentown, PA 320650   
2 CHARLES KORNUTIAK   Jermyn, PA 379197   Iron-Tree Data Networks Cycling
3 DAVE PRZEKURAT      
4 MICHAEL FRASER   Monroeville 382646   SJXTREME AR
5 GARY SNYDER      EVOLUTION RACING

Men - Cat 3 Male 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SUDAK      LAUREL

Men - Cat 3 Male 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GABRIEL CASTANO   Allentown, PA 378224   
2 NAJEE HUDGINS   Alexandria Township 365822   
3 MICHAEL FRASER   Monroeville 382646   SJXTREME AR
4 TYLER BRADLEY   Wilmington, DE 379198   

Men - Cat 2 Male 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LARRY DELL   Williamsport, MD 50570   Antietam Velo Club Inc

Men - Cat 2 Male 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICHARD STEINEBRUNNER   Sykesville, MD 397977   
2 EUGENE GALLAGHER      FITNESS CENTRAL
3 DARIN BENSON   Lancaster, PA 45075   Thru-It-All Body Shop Inc
4 WILLIAM BRAY      SAUCON VALLEY BIKES/WEYERBACHER

Men - Cat 2 Male 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL HINKLEMAN   Trout Run, PA 148358   
2 BRIAN FULTS   Littlestown, PA 323256   BULLDOG MOUNTAIN BIKERS
3 MARC GENBERG   Falls Church, VA 61722   THE BIKE LANE
4 STEVEN HECHT   Harleysville, PA 345256   TOASTED HEAD RACING

Men - Cat 2 Male 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BUDDY DILLON   Doylestown 404903   
2 GEORGE SOKORAI   Mantua 358497   ACTION WHEELS
3 TOD DAWSON   Lancaster, PA 372041   SHIRK'S
4 MICHAEL BRADLEY      
5 TOM GALUCCI      
6 MIKE MC      

Men - Cat 2 Male 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMIE HARRIS   Linfield, PA 268754   PHILADELPHIA CICLISMO
2 MIKE MILKOVITZ   Allentown, PA 370409   TEAM CUTTERS/FITNESS CENTRAL
3 MICHAEL ROBERTSHAW   Gaithersburg, MD 378611   
4 Adam Burke   Allentown, PA 329918   FITNESS CENTRAL

Men - Cat 2 Male 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT TAKACS   Fogelsville, PA 318002   FITNESS CENTRAL
2 geoff butler   Willow Grove, PA 348146   
3 BRICE SHIRBACH   Emmitsburg 297438   FATTIREFESTS.COM/HHRACING
4 LENNY CHAI   Langhorne, PA 385845   BCMULTISPORT
5 JASON PERRY   Florence, MA 199170   CERES RIDERS
6 ALEXANDER ALEXIADES   Etna, NY 387694   EMPIRE CYCLING GROUP
7 GERARD NUGENT   Feasterville Trevose, PA 389914   BCMULITSPORT.COM

Men - Cat 2 Male 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN SKOTNICKI   Farmington 256429   
2 RYAN DUDEK   Lafayette Hill, PA 269328   KINDHUMAN SPORTS / JON WYE
3 KURT DANIELLO   Woodbridge, CT 366051   LAUREL
4 JOSEPH BACINSKI   Shippensburg, PA 293187   FAST FORWARD RACING
5 MITCHELL FRANKO   Jim Thorpe, PA 328178   KINDHUMAN SPORTS

Men - Cat 2 Male 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAKOTA DETWILER   Boiling Springs, PA 315396   WHISKEY SPRINGS JUNOIR DEVO TEAM

Men - Cat 2 Male 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW BOBB   Boiling Springs, PA 314682   
2 JONATHAN DIETZ      
3 JUSTN MCFADDEN      
4 AUSTIN MULLER   West Caldwell, NJ 326488   CYCLE CRAFT/BULLDOGS

Men - Cat 1 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Johnson   Mclean, VA 340550   SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
2 LUCAS BATEMEN      

Men - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIK KRISTIANSEN   Sussex, NJ 242906   Black Bear Cycling/Sussex Bike Shop
2 DANIEL STURM   Vernon 376973   BLACK BEAR CYCLING
3 Zachary Adams   Shippensburg, PA 218549   FAST FORWARD RACING
4 MADISON MATTHEWS   Boalsburg, PA 279308   THE BICYCLE SHOP / MBR / MAXXIS
5 Eric Ness   Collegeville, PA 369082   
6 JAKE POSSINGER   White Haven, PA 357692   CEDAR BIKE TEAM

Men - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GORDON WADSWORTH   Roanoke, VA 229902   Fortuna Cycling
2 IAN HERCHENRODER   Portsmouth, NH 288355   PAPA WHEELIES
3 JAKE DAVIDSON   Westminster, CO 272100   C3-ATHLETES SERVING ATHLETES
4 STEPHEN SOLT   Emmaus, PA 234296   SOUTH MOUNTAIN CYCLES

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICK SEARS   Quarryville, PA 323134   SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
2 Kevin Campbell   Newry, PA 366691   SPOKES-N-SKIS
3 CHAD CHEREFKO   Lafayette Hill, PA 211859   
4 NICHOLAS SHAFFER   Phoenixville, PA 122219   
5 PAULIE ALLISON   Long Beach, NY 380423   SID'S BIKES
6 JOHN FURTAK   Mullica Hill, NJ 310529   CAFFEINATED CYCLIST RACING
7 MIKE ZUSMAN      TEAM CAMPMOR
8 WILLIAM WEISMANTEL   Mount Joy, PA 265165   MASON DIXON VELO/ THE CYCLE WORKS
9 TONY COMBS   California, MD 289691   DURAGLOSS/ADIDAS EYEWEAR/BIKE DR WALDORF

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TORREY MARKS   Glenmoore, PA 56593   TRESTLE BRIDGE RACING
2 TYSON KAMAN   Fort Collins, CO 99202   
3 DANIEL RAPP   Dauphin, PA 327020   MOUNTAINSIDE RACING/MYFAM
4 Michael Cunningham   Windsor Mill, MD 95582   
5 Scott Green   New Cumberland, PA 327500   SPUD RACING
6 Nick Morell   Stroudsburg, PA 361283   
7 JASON CIMINI   Landenberg, PA 108841   MSSB/MARKET EDGE P/B BRANDYWINE CYCLERY
8 MATTHEW MORRISON   Emmaus, PA 246153   SOUTH MOUNTAIN CYCLES
9 JASON RECKNER   Chester Springs, PA 278445   CAMPANOHVAC/BREAKAWAYBIKES.COM

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE YOZELL      
2 Jeffrey Lenosky   Sparta, NJ 20899   
3 WERNER FREYMANN   Flourtown, PA 151015   
4 GARY GRIM   Coopersburg, PA 136537   
5 RYAN KEOWN   Sinking Spring, PA 18963   SHIRK'S 10
6 MIKE JANCOLA   Erdenheim, PA 168507   GUY'S RACING CLUB
7 WARREN HOLZMAN   Philadelphia, PA 254768   XAɅЯBA Racing

Men - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOB EICHLIN      EASY RIDERS CYCLING
2 Esteban Rodriguez   Woodside, NY 153034   CRCA/SIDS BIKES NYC
3 Markus Bowman   Emmaus, PA 4455   

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAY DODGE   Huntingdon Valley, PA 147684   SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
2 ART WHITE      TEAM CAMPMOR
3 JAMES WILBUR   Glen Rock, NJ 38201   TEAM CAMPMOR
4 MICHAEL FUNK      MOUNTAINSIDE RACING
5 CLYDE BITNER   Mount Joy, PA 309773   ORANGE STREET VELO
6 DENNY BOYLE   Eldersburg, MD 47323   Kelly Benefit Strategies/LSV
7 MICHAEL HENDRIX   Lexington 15811   
8 THOMAS EMRICH   Henrietta, NY 85533   TRAILBLAZERS RACING
9 William Gentile   Lebanon, PA 13043   THRU IT ALL BODY SHOP/LUPINE

Men - Cat 1 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER CRISCI   West Whately, MA 193670   
2 TIM MESSERSMITH      ADVENTURE CYCLING/TREK
3 JOHN WARFEL   Millersville, PA 145457   
DNF JAMES CARLSON      POTOMAC VELO CLUB

Women - Pro/Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHERYL SORNSON   Fairfield, PA 209000   Team CF-Elite
2 SELENE YEAGER   Emmaus, PA 138063   Team CF

Women - Jr Female 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KILEY KRASLEY      
2 EMILY WHITE      TRESTLE BRIDGE RACING

Women - Jr Female 10 & under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CORRINNE KRASLEY      
2 MACHAELA HENRY   Broomall, PA 382494   

Women - Cat 3 Female 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELIZABETH ALLEN      SAUCON VALLEY BIKES/WEYERBACHER
2 LEEANN FULTS      

Women - Cat 3 Female 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUZANNE KORNUTIAK   Scott Township 386199   Iron-Tree Data Networks Cycling

Women - Cat 3 Female 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KRISTEN WEIR   Pottstown, PA 360814   BIKESPORT GRASSROOTS

Women - Cat 2 Female 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATHLEEN RIDDELL   Landenberg, PA 349626   BIKE LINE

Women - Cat 2 Female 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELODY GERASIMEK   Transfer, PA 304981   
2 LAURA SNYDER   Dunkirk, MD 370119   BIKE DOCTOR WALDORF
3 JENN SEARS   Quarryville, PA 378889   BIKE LINE

Women - Cat 2 Female 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ABBEY ALEXIADES   Ithaca Ny 358609   EMPIRE CYCLING GROUP
2 CALLIE HORWATH      
3 KATIE CARNEY      THE BIKE LANE
4 JENNIFER FRANKO      TOMS SHOES P/B KINDHUMAN SPORTS

Women - Cat 2 Female 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VEDA GERASIMEK   Transfer, PA 297211   Young Medalists / Team Rothrock

Women - Cat 1 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANGELINA PALERMO   Butler, PA 377126   DIRTY HARRY'S MIDNIGHT CLOWN POSSE API

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Boughton Nelson   Coram, NY 265208   EAST END CYCLING TEAM

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN KRASLEY   Coplay, PA 63818   
2 ANGIE SOKORAI   Wenonah, NJ 358239   ACTION WHEELS
3 CATI SCHEIFELE   West Chester, PA 303768   TRESTLE BRIDGE RACING
4 HEATHER WENTWORTH   Portsmouth, NH 367957   PAPA WHEELIES

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATINA WALKER   Tully, NY 31408   CRANKSKINS.COM

Women - Cat 1 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELLEN WHITE   Hohokus, NJ 97355   TEAM CAMPMOR

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOSpyShimanoUSACDFCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee