Race Results for
Lake Geneva Cross
Lake Geneva, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/16/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 chris tries   Johnson City, TN 332900  580 
2 Kevin Sparrow   Milwaukee, WI 223396  584 
3 Steven Forss   Rockford, IL 80530  595 
4 Andy Swartz   Madison, WI 34769  594 Brazen Dropouts
5 David Merry   Marshfield, WI 390143  586 
6 Sasha Reschechtko   Denver Co 323934  593 Team TATI
8 Chris Russell     591 
9 Grant Coisman   Stillwater, MN 204535  587 MadCity Velo Club
10 John Felke   Chicago, IL 307070  588 Kinky Llama Racing
DNF Ben Coates   Madison, WI 198428  581 

Men - Masters 55+ Category 4 - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Alderman (1 - Cat3)   Madison, WI 278976  553 
2 Paul Kinsman (1 - Cat4)   Fort Atkinson, WI 375678  560 2 Rivers Racing
3 Jerry Pearce (2 - Cat4)   Milwaukee, WI 139093  559 Hampshire Cycle Club
4 Andrew Reiland (3 - Cat4)   Waukesha, WI 203977  557 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Rit Booth (4 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  554 Hampshire Cycle Club
6 Mark Mendelson (5 - Cat4)   Shorewood, WI 273628  551 
7 Rick Schleis (6 - Cat4)   Whitewater, WI 256497  561 Hampshire Cycle Club
8 Gary Johnson (7 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  558 Hampshire Cycle Club
9 Thomas Silbernagel (8 - Cat4)   Wauwatosa, WI 218705  555 Team Extreme
10 Ronald Sloan (9 - Cat4)   Lake In The Hills, IL 304282  556 

Men - Masters 55+ Category 1/2/ - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI 9947  276 Planet Bike
2 Glen Jones (1 - Cat3)   Madison, WI 237780  266 Trek Midwest Team
3 Darryl Mataya (2 - Cat3)   Mount Horeb, WI 224896  261 MadCity Velo Club
4 David McClenahan (3 - Cat3)   Winthrop Harbor, IL 91037  274 
5 Don Carr (4 - Cat3)   Wauwatosa, WI 185458  269 ISCorp Cycling Team
6 Robert Schueler (5 - Cat3)   Waukesha, WI 45910  262 Hampshire Cycle Club
7 Tom Palmer (6 - Cat3)   Madison, WI 86802  263 Brazen Dropouts Cycling Team
8 James Merrifield (7 - Cat3)   Janesville, WI 52315  273 Trek Midwest Team
DNF Joseph King   Madison, WI 190745  268 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Richard Alderman (Cat3)   Madison, WI 278976  275 

Men - Masters 45+ Category 4 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Krebs (1 - Cat3)   Saint Charles, IL 193353  619 Village-Verdigris Cycling Team
2 Dave Dineen (2 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678  607 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Paul Fox (1 - Cat4)   Oconomowoc, WI 214614  627 velo trocadero cycling
4 Jed Schleisner (2 - Cat4)   Greenville, WI 31600  610 Diablo Cycling
5 Larry Gundlach (3 - Cat4)   Madison, WI 192742  624 MadCity Velo Club
6 David Hanrahan (4 - Cat4)   West Bend, WI 360655  604 Team Pedal Moraine
7 Stephen Hardman (5 - Cat4)   Metamora 361672  625 PSIMET Racing
8 John Norman (6 - Cat4)   Port Washington, WI 329462  602 Team Extreme
9 John Lorenz (7 - Cat4)   Dundee, IL 360580  622 PSIMET Racing
10 Troy Sable (8 - Cat4)   West Bend, WI 361674  605 
11 Jeff Wren (9 - Cat4)   West Bend, WI 297072  617 Team Extreme
12 Kurt Farrell (10 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  611 Hampshire Cycle Club
13 kurt greenslit (11 - Cat4)   Hollywood Ca 375465  601 
14 Mark Baranowski (12 - Cat4)   Cary, IL 331596  618 xXx Racing
15 Robert Anderson (13 - Cat4)   Neenah, WI 380801  626 Diablo Cycling
16 Scott Van Maldegiam (14 - Cat4)   Bartlett, IL 231742  621 Giant Cycling Team
17 Ken Massett (15 - Cat4)   Crystal Lake, IL 383098  623 
DNF Harry Stinespring (Cat4)   Woodstock, IL 294055  620 Bicycle Heaven
DNF Barry Zellmer (Cat4)   Pewaukee 67730  603 Velo Trocadero

Men - Masters 45+ Category 1/2/ - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Meteyer (1 - Cat2)   Madison, WI 321876  205 Trek Midwest Team
2 Tim Hacker (1 - Cat3)   Madison, WI 301570  227 Planet Bike
3 Gregory Ferguson (2 - Cat2)   Middleton, WI 218703  202 Trek Midwest Team
4 Eric Knuth (2 - Cat3)   Madison, WI 203995  211 Trek Midwest Team
5 Michael Garber (3 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 12765  216 Hampshire Cycle Club
6 Robert Garner (3 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  218 V.C. Bikesport
7 Christopher Berge (4 - Cat2)   Madison, WI 280201  203 Magnus
8 Sean Shields (4 - Cat3)   Milwaukee, WI 76735  209 Hampshire Cycle Club
9 Brian Petted (5 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  212 Team Extreme
10 Steven Forss (6 - Cat3)   Rockford, IL 80530  228 
11 Michael Froh (7 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255  226 Team Velocause
12 Timothy Theobald (8 - Cat3)   Milwaukee, WI 35298  210 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
13 John Boudry (9 - Cat3)   Waukesha, WI 285578  223 Team Extreme
14 Richard Prodans (10 - Cat3)   Libertyville, IL 28754  220 Alberto Sports
15 David McCollum (11 - Cat3)   Cedarville, IL 23291  224 
DNF Pat White (Cat3)   Aurora, IL 307069  221 The Bike Shop- IL
DNF Scott Olson (Cat3)   Williams Bay, WI 358333  219 

Men - Masters 35+ Category 4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorenzo Cervantes (1 - Cat4)   Libertyville, IL 291721  720 Vision Quest LLC
2 Christopher StClair (1 - Cat3)   West Allis, WI 346954  703 Emerys.com
3 Chris Fellows (2 - Cat4)   Genoa, IL 280824  713 
4 Joseph Smessaert (2 - Cat3)   Eagle, WI 53537  725 
5 Briant Kelly (3 - Cat4)   Whitewater, WI 313798  715 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 `Steven Scherck (4 - Cat4)   Menasha, WI 116306  721 Diablo Cycling
7 John Svanda (3 - Cat3)   Neenah Wi 278789  722 LAPT CC
8 Brian Turany (5 - Cat4)   Madison, WI 351084  718 MadCity Velo Club
9 Robert Moreland (6 - Cat4)   Fitchburg, WI 234656  726 MadCity Velo Club
10 Jeffrey Sheppard (7 - Cat4)   Antioch, IL 317876  723 PSIMET Racing
11 Robert Haffey (8 - Cat4)   Crystal Lake, IL 303386  714 Psimet Racing
12 Paul Liesse   Madison, WI 386751  716 
14 Otley Freymiller (9 - Cat4)   Deerfield, WI 381981  724 
DNF Robert Curtis (Cat4)   Elgin, IL 69094  712 PSIMET Racing
DNF Mike Hulen (Cat4)   Milwaukee, WI 265328  702 Hampshire Cycle Club
DNF Grant Coisman (Cat3)   Stillwater, MN 204535  711 MadCity Velo Club

Men - Masters 35+ Category 1/2/ - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher (1 - Cat2)   West Bend, WI 166066  101 Team Pedal Moraine
2 Andy Hoenisch (1 - Cat3)   Madison, WI 208707  111 Twin Six
3 Maciej Nowak (2 - Cat3)   Waukesha, WI 182256  135 
4 Marc Engelhardt (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 253569  106 
5 Eric Brandt (3 - Cat3)   Mukwonago, WI 340300  126 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Robert Sollenskog (4 - Cat3)   Oshkosh, WI 346690  123 Team Wheel & Sprocket
7 Chia Kung (1 - Cat1)   Fox Point, WI 112676  129 Team Velocause
8 Mike Heenan (3 - Cat2)   Wauwatosa, WI 218362  115 My Wife Inc
9 Benny Smith (5 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  120 Team Velocause
10 Steve Schafer (6 - Cat3)   Barrington, IL 309583  137 Verdigris-Village CX Team
11 David Hanrahan (1 - Cat4)   West Bend, WI 360655  133 Team Pedal Moraine
12 Quentin Gniot (7 - Cat3)   Green Bay, WI 293921  121 Big Ring Flyers
13 Forrest Smith (8 - Cat3)   Waukesha, WI 33131  136 Trek Midwest Team
14 Gregory Ferguson (4 - Cat2)   Middleton, WI 218703  112 Trek Midwest Team
15 McGee Young (9 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978  130 Team Velocause
16 Brian Petted (10 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  119 Team Extreme
DNF Paul Warloski (Cat2)   Milwaukee, WI 97808  116 My Wife Inc
DNF Michael Meteyer (Cat2)   Madison, WI 321876  124 Trek Midwest Team
DNF Andrew Feuersthaler (Cat3)   Milwaukee, WI 288083  122 Team Velocause
DNF Mark Harms (Cat2)   Madison, WI 180869  124 5Nines Cycling

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  731 ISCorp Cycling Team
2 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  711 ISCorp Cycling Team
3 Maxx Hall   Niles, IL 297898  741 Village-Verdigris CX
4 Jack Thompson   Wheaton Il 375158  740 ABD Cycling Team
5 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  734 ISCorp Cycling Team
7 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  739 ISCorp Cycling Team
8 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464  735 Team Estreme

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  702 Junior Dropouts
2 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  712 ISCorp Cycling Team
3 JanEdward Gierlach   Barrington 372252  713 
4 Juan Gonzalez   Chicago, IL 299118  722 
5 Samuel Spende   Walworth, WI 388853  719 Tread Head Cycling
6 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  720 Team Extreme
7 Justin Lorenz   Dundee, IL 361509  723 Village - Verdigris
12 Henry McAlvanah   Madison, WI 364854  726 Magnus
14 Pelle Gierlach   Barrington 372254  714 
15 Avery Hotchkiss   Verona, WI 360320  710 Magnus
16 Gunnar Garriques   Lake Forest, IL 371130  725 
17 Jack Spende   Walworth 407384  718 Tread Head Cycling
18 Nathaniel Osborne   Mequon, WI 379128  724 Team Extreme

Men - Elite Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bishop     220 
2 Zach Giffey   Sheboygan Falls, WI 389162  175 
3 Kyle Russ   Madison, WI 358927  211 
4 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  193 Tread Head Cycling
5 Andrew Meyer   Lake Mills, WI 360969  188 
6 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  217 
7 Erik Vangsnes   Berkeley, CA 387258  214 
8 Ashley Anderson   Madison, WI 283803  213 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
9 Maxx Hall   Niles, IL 297898  200 Village-Verdigris CX
10 Timothy Fiedler   Cambridge, MA 316324  182 Tread Head Cycling
11 Alan Stoughton   Colorado Springs, CO 326306  202 PSIMET Racing
12 Joshua North   Bayside, WI 262938  167 
13 Phil Geiger   Madison , WI 360965  215 Magnus
14 Tim Foltz   970-631-5434 361227  183 Brazen Dropouts Cycling Team
15 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  192 Tread Head Cycling
16 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  218 
17 Lorenzo Cervantes   Libertyville, IL 291721  204 Vision Quest LLC
18 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  191 Trek Midwest Team
19 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  199 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Andrew Lowe   Fontana, WI 386730  203 
21 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  201 ISCorp Cycling Team
22 Shawn LaPlante   Caledonia, IL 359775  187 
23 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  160 Diablo Cycling
24 Michael Swart   Madison, WI 377995  195 
25 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  152 ISCorp Cycling Team
26 Wesley Hotchkiss   Verona, WI 359972  186 Magnus
27 Anders Ahlberg   Madison, WI 276536  173 
28 Jack Thompson   Wheaton Il 375158  197 ABD Cycling Team
29 Chris Fellows   Genoa, IL 280824  181 
30 Karson Glass   Chicago, IL 361989  184 
31 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  216 ISCorp Cycling Team
32 Frank Hassler   Madison, WI 137754  222 
33 Brian Turany   Madison, WI 351084  207 
34 Matthew Plummer   Beloit, WI 361020  190 
35 `Steven Scherck   Menasha, WI 116306  206 Diablo Cycling
36 John Coyle   Streamwood, IL 45211  221 Wolverine Sports Club
37 Brian Thomas   Wauwatosa, WI 359293  196 
38 Ryan Callahan   Madison, WI 359896  174 
39 David Block   Plymouth, MN 241507  198 
40 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  219 ISCorp Cycling Team
41 Kyle Bender   Milwaukee, WI 389059  210 
42 Gary Goebel   Lake Geneva, WI 142438  185 
43 Robert Anderson   Neenah, WI 380801  208 Diablo Cycling
44 Mike Mrachek   Mchenry, IL 388908  189 
45 kurt greenslit   Hollywood Ca 375465  151 
46 Kevin Dwyer     180 
47 Timothy James   Dekalb, IL 359691  209 
DNF Ben Coates   Madison, WI 198428  171 
DNF Nolan Johnson   Madison, WI 389055  212 
DNF Christopher StClair   West Allis, WI 346954  161 
DNF Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  205 Diablo Cycling
DNF Robert Curtis   Elgin, IL 69094  179 PSIMET Racing

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Heifner   Madison, WI 176155  358 Magnus
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  320 
3 Edward Gadient   Chicago, IL 359470  332 Iron Cycles
4 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  357 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Gary Baisa   Madison, WI 97196  321 Brazen Dropouts
6 Chris Henning   Northbrook, IL 201151  333 Northbrook Bicycle Club Inc.
7 Alex Rams   Vernon Hills, IL 241614  309 Alberto Sports
8 Justin Michels   Neenah, WI 312324  362 Diablo Cycling
9 Travis Gruchow   Madison, WI 328924  303 Magnus
10 Justin Sorber   Lafayette, IN 306060  337 
11 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  354 Team Wheel & Sprocket
12 Keith Tussey   Milwaukee 365184  323 
13 chris tries   Johnson City, TN 332900  364 
14 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  340 Colavita Racing
15 Nathan Jacques   Madison, WI 280199  315 Magnus
16 Kevin Sparrow   Milwaukee, WI 223396  305 
17 Bill Mulligan   Lake Mills, WI 297004  363 Great Dane Velo Club (GDVC)
18 Patrick Brock   West Bend, WI 268180  347 My Wife Inc
19 Sam Dries   West Bend Wi 332404  322 Brazen Dropouts Cycling Team
20 Jon Suyko   Rockford, IL 129793  338 The Pony Shop
21 Steve Schafer   Barrington, IL 309583  361 Verdigris - Village CX Team
22 Mark Vareschi   Madison, WI 186205  301 Verge Sport/Test Pilot
23 Michael Fitch   Madison, WI 181526  313 
24 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  359 Trek Midwest Team
25 Paul Loeper   Madison, WI 241692  356 Brazen Dropouts Cycling Team
26 Cale Dorn   Sun Prairie, WI 358324  304 Magnus
27 David Blomme   Madison, WI 244805  365 Trek Midwest Team
28 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  345 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
29 David Bowers   Chicago, IL 264405  330 Half Acre Cycling
30 Nikolai Skieraski     346 Magnus
31 Matthew Yerke   Madison, WI 224645  360 
32 Mark Morgan   Madison, WI 239705  352 Brazen Dropouts Cycling Team
33 Joe Berlyoung   Chicago, IL 358742  329 Johnny Sprockets
34 Douglas Chamberlain   Madison, WI 255582  353 Berger Hardware Bikes
35 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  343 ISCorp Cycling Team
36 Michael Welch   Madison, WI 299207  341 Half Acre Cycling
37 Hayes Sanborn   Chicago, IL 323468  336 Spidermonkey Cycling
38 Dan Mallek   Elk Grove Village, IL 302899  335 Village-Verdigris Cycling
39 Dan Hendricks     355 Attitude Sports
40 Gregory Clausen   Lake Geneva, WI 348544  348 Tread Head Cycling
41 Ron Knaflic   Eagle, WI 153493  351 Lake Country Endurance By Edward Jones Investments
42 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  316 Big Ring Flyers
44 Julio Jacobo   Libertyville 218778  308 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF William knudson   Madison, WI 301350  334 Planet Bike
DNF Jacob Schilling   Racine, WI 255842  307 Team Mack Racing Assn
DNF Pat White   Aurora, IL 307069  342 The Bike Shop- IL
DNF Sasha Reschechtko   Denver Co 323934  350 Team TATI
DNF Brady Frederick   Eagle, WI 284586  344 
DNF Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680  339 

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Rocheleau (1 - Cat2)   Waukesha, WI 274025  11 Racers Against Childhood Cancer
2 Chad Hartley     Team Kenda pb Geargrinder
3 Travis Braun (2 - Cat2)   Madison, WI 285469  27 Magnus
4 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818  29 RACC pb GG
5 Ross White (1 - Cat1)   Holmen, WI 200545  30 Racers Against Childhood Cancer
6 Luke Batchelor-Clark (3 - Cat2)   Madison, WI 93290  28 Magnus
7 Brian Conant (2 - Cat1)   Dekalb, IL 7522  24 Van Wagner Racing
8 Brian Heifner (4 - Cat2)   Madison, WI 176155  35 Magnus
9 Andrew Demey (5 - Cat2)   Chicago, IL 326372  32 Team Pegasus
10 Christopher Osborne (6 - Cat2)   Mequon, WI 299939  26 Team Extreme
11 Timothy Campbell (7 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  20 ISCorp Cycling Team
12 Kip Spaude (3 - Cat1)   Watertown, WI 199775  34 ISCorp Cycling Team
13 Michael Norton   Beloit, WI 74291  25 Verge Sport / Test Pilot
14 Matt Waite (8 - Cat2)   Madison, WI 206676  31 Team Wheel & Sprocket
DNF Brian Conant (Cat1)   Dekalb, IL 7522  14 The Pony Shop
DNF Ben Anderson (Cat1)   Madison, WI 151771  33 Great Dane Velo Club (GDVC)

Women - Women Pro/1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  Team TIBCO / To The Top
2 Antonia Leal (1 - Cat2)   Waukesha, WI 130161  19 Planet Bike
3 Skylar Schneider (2 - Cat2)   West Allis, WI 300089  18 Team TIBCO II
4 Amber Markey (3 - Cat2)   Madison, WI 307289  16 My Wife Inc
5 Julie Phelps (4 - Cat2)   De Pere, WI 278869  11 Big Ring Flyers
6 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  Team Extreme
7 Sarah Huang (5 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258  Exergy TWENTY12
8 Andrea Pether (6 - Cat2)   Lake Geneva, WI 343188  13 ISCorp Cycling Team
9 Elizabeth So   Chicago, IL 280608  15 Les Petites Victoires
10 Hayley Giddons     14 ISCorp Cycling Team
11 Meredith Peterson (7 - Cat2)   Madison, WI 248348  Team Kenda presented by Geargrinder
12 Jennifer Perricone     20 ISCorp Cycling Team

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Korevec   Madison, WI 387761  64 MadCity Velo Club
2 Katherine Gruchow   Madison, WI 387990  65 Magnus
3 Margaret Robinson   Madison, WI 327782  55 Michigan State University
4 Kate Konkle   Madison, WI 359510  54 
5 Lisa Johns   Madison, WI 379243  70 
6 Shannon Russell   Cambridge, WI 356970  66 2 Rivers Racing
7 Kelly Clarke   Chicago, IL 334580  60 Spidermonkey Cycling
8 Jessica Braun   Madison, WI 367014  58 Trek Midwest Team
9 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  53 Lakes Area Physical Therapy
10 Kathyrn Johnson   Johnson Creek, WI 328528  63 Boulder Cycle Sport
11 Brittany Frederick   Eagle, WI 386843  68 
12 Robin Hoenisch     69 
13 Kirsten Swanson   Chicago 348122  62 Mox Multisport
14 Kristen Audet   Madison, WI 389866  67 
DNF Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  61 

Women - Women Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi 286164  506 Junior Dropouts
2 April Beard   Madison, WI 334352  504 Brazen Dropouts Cycling Team
3 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  509 Brazen Dropouts Cycling Team
4 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  507 ISCorp Cycling Team
5 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  508 Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  505 Great Dane Velo Club (GDVC)

Women - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Elizabeth So   Chicago, IL 280608  592 Les Petites Victoires

Women - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Gina Johnson   Park Ridge, IL 298758  742 Village-Verdigris Cycling

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  703 Team Extreme
9 Arianna Schafer   Barrington, IL 338174  716 Verdigris-Village CX Team
10 Danielle Krebs   Saint Charles, IL 368788  715 Village-Verdigris Cycling Team
11 Audrey Ernst   South Elgin, IL 388529  712 Verdigris-Village CX Team
13 Amelia Van Maldegiam   Bartlett, IL 361267  721 Spin Doctor Cyclewerks
DNF Katherine Schafer   Barrington, IL 378878  717 Verdigris-Village CX Team

Women - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
43 Hayley Giddons     349 ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREShimanoBonk BreakerSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee