Race Results for
Treadfest (WORS 2012 #10)
Lake Geneva, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/09/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:48:18.8 85929  Gear Grinder
2 Matt Shriver   Durango, CO1:49:11.8 110703  55 HoneyStinger/Bontrager
3 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:50:12.3 214936  Vision/Wheel &Sprocket
4 Cole House   Oneida Wi1:50:48.6 183112  349 Competitive cyclist / 616 fabr
5 Mike Phillips   Chicago, IL1:51:21.8 84647  Adventure 212/Specialized
6 Corey Stelljes   Madison, WI1:52:03.8 307965  10 The Bike Hub/Specialized
7 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:52:16.8 258735  Mercy-Specialized
8 Justin Piontek   Madison, WI1:52:20.2 297073  31 The Bike Hub/Specialized
9 Isaac Neff   Madison, WI1:52:35.5 200724  52 Williamson Bicycle Works
10 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:52:58.2 293999  Culvers Racingp/b Meyer Famil
11 Darrin Braun   Waukesha, WI1:55:47.8 285001  Adventure 212/Specialized
12 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:59:20.4 212641  62 Polska
DNF Ben Koenig   Schofield, WI0:00:00.0 267964  The Bike Hub/Specialized
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI0:00:00.0 145071  Rolf Prima / Giant

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:31:25.5 259591  105 Expo
2 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:34:56.2 293057  104 Wheel and Sprocket
3 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI1:36:04.7 274025  150 RACC
4 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:37:14.0 350022  101 
5 Myles Beach   Larsen, WI2:09:24.5 208348  34 Adventure 212/Specialized
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI0:00:00.0 296192  107 POLSKA / RMC /T6
DNF Fletcher Arlen   Wausau, WI0:00:00.0 368031  119 Safe Wheels MTB Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Maloney   Milwaukee1:56:02.8 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon
2 Paul Mumford   Chicago, IL1:57:48.7 167887  345 Chicago CuttinCrew
3 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:59:24.4 285206  22 KS Energy Services/Team Wiscon
4 Ryan Baumann   Green Bay, WI2:01:40.0 207813  70 Titletown Flyers
5 Kyle Warras   Waukesha, WI2:02:51.4 280628  69 EXPO Racing
6 Michael Dutczak   Crete, IL2:04:01.9 200766  47 South Chicago Wheelman
7 Carlos Haeckel   Madison, WI2:06:10.3 227622  77 Alterra Coffee/W85
8 Scott Neperud   Madison, WI2:10:10.1 275059  53 Magnus
DNF Matt Gehling   Madison, WI0:00:00.0 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
DNF Bill Street   Sheboygan, WI0:00:00.0 219245  89 Kuhl / Rocky Mtn
DNF John Reiker   St. Charles, IL0:00:00.0 270658  341 All Spoked Up

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Heifner   Madison, WI1:56:20.7 176155  42 Magnus
2 Trevor Olson   Rochester, MN1:57:32.8 264356  83 Muddy Cup
3 Jacob Groethe   Delafield, WI1:58:56.6 74398  344 Badger Velo Club
4 Michael Hemme   Chicago, IL1:59:07.7 153182  340 Half Acre
5 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:59:12.6 247082  61 Fond du Lac Cyclery
6 Chris Tries   Johnson City, TN2:04:42.2 332900  343 south shore cyclery
7 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:07:52.9 311654  21 Sprocketz
8 Eric Stull   La Crosse2:08:18.6 288265  90 Team 360 / LAXVelo
9 Dan Schaefer   Adell, WI2:08:18.8 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
10 Michael Humpal   Mundelein, IL2:10:54.7 189221  67 Specialized
11 Karl Tillman   La Crosse, WI2:11:13.6 294041  14 Team 360 / LAXVelo
12 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI2:11:41.1 293537  76 Baraboo Sharks
13 Mitch Moen   Lombard, IL2:12:40.5 24686  36 r-bikes
14 David Bender   Kenosha, WI2:13:42.8 260585  95 JVC/Michaels Cycle's
15 Luke Holtan   Milwaukee, WI2:15:48.7 262458  44 VELO TROCADERO
16 Tim Scanley   Milwaukee, WI2:23:03.7 291820  58 Alterra Coffee
DNF Luke Batchelor-Clark   Madison, WI0:00:00.0 93290  32 Magnus
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI0:00:00.0 257462  46 Team WORS
DNF Gabriel Ion   Spring Grove, IL0:00:00.0 317100  60 Treadhead Cycling
DNF Casey Masterson   Milwaukee, WI0:00:00.0 212244  346 Velo Trocadero
DNF James Ye   Chicago, IL0:00:00.0 362142  351 Tuxedo Thunder

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL1:52:54.7 193027  100 Treadhead Cycling
2 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:53:56.3 256256  88 Wheel Werks/Gore
3 Jeff Melcher   West Bend, WI1:58:12.2 166066  17 Team Pedal Moraine
4 Jw Miller   Madison, WI1:59:46.3 233978  99 
5 Bill Nigh   West Bend, WI2:05:06.3 197745  48 Team Pedal Moraine
6 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:06:30.1 259146  11 Unattached
7 Greg Jones   West Allis, WI2:07:30.7 295007  37 
8 John Wypiszinski   Appleton, WI2:09:36.8 211571  43 Titletown Flyers
9 Steve Schafer   Barrington, IL2:13:04.4 309583  51 
10 Jose Barraza   Chicago, IL2:14:56.2 188356  342 CC BARRAZAcycles
11 Dan Tavela   Franklin, WI2:19:49.4 335156  348 Treadhead Cycling
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL0:00:00.0 194466  50 Muddy Cup Racing

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL2:02:02.1 259398  23 EXPO

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Dullard (1 - Cat2)   Cedar Rapids, IA1:46:27.0 235468  1844 Mercy Specialized
2 Jeff Steckbauer (2 - Cat2)   Princeton, WI1:47:50.4 210181  1802 Rib Mnt Cycles
3 Nathan Schneeberger (3 - Cat2)   Lake In The Hills, IL1:03:29.3 326150  2808 Johnny Sprockets
4 Marcus Steele (4 - Cat2)   De Pere, WI1:08:48.4 342514  2803 Titletown Flyers
5 Aaron Fleming (5 - Cat2)   Rockford, IL1:11:18.2 210500  2804 First Supply
6 Jon Holcomb (6 - Cat2)   Plymouth, WI1:11:35.4 235797  2813 Bikes Ltd/Scenic Concepts
7 Gerald Sorce (7 - Cat2)   Hartford Wi1:12:13.5 375114  2806 2 Dimensional Shape Shifters
8 Darrin Kolka   1:13:44.1  2818 Tha DSC
9 Dale Crowell (8 - Cat2)   Eau Claire, WI1:15:28.3 375876  2802 
10 Warren Heise (9 - Cat2)   Hartland, WI1:15:53.5 186878  2870 MercyHill.org
11 Kenny Dretzka   Mukwonago, WI1:21:33.0 371040  2820 Team Cyclopath
12 Todd Nutter (10 - Cat2)   Milwaukee, WI1:25:49.4 342136  2801 Eriksen Cycles
13 Matthew Knowles   Batavia, IL1:26:38.7 314964  2814 Team All Spoked Up
14 Chad Hoppe   1:26:41.8  2816 Fond du Lac Cyclery
15 Jeff Beck   1:26:57.1  2871 
16 Gregory Molnar   Lake Zurich, IL1:28:51.5 326804  2869 Flatlandia

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Blum (1 - Cat2)   La Crosse, WI1:36:00.0 3998  1910 Team 360 / Mt Borah
2 Mark Melton (2 - Cat2)   Belvidere, IL1:36:56.4 347454  1905 Kegels
3 Doug Bailey   Elkhorn, WI1:38:07.1 212426  1967 Trek Midwest Team
4 Brad Keyes (1 - Cat1)   Chicago, IL1:38:39.3 77756  1969 CarboRocket
5 Andrew Peterson (2 - Cat1)   Iowa City, IA1:39:45.2 207441  1964 Iowa City Cycling Club
6 Zach Giffey   Sheboygan Falls, WI1:40:55.1 389162  1970 
7 Andrew Wilcox-Hull   1:41:43.5  1966 
8 Steve Forss (3 - Cat1)   Rockford, IL1:42:51.0 80530  1907 Kegels
9 Steven Schaefer (3 - Cat2)   Port Washington, WI1:45:00.6 361743  1906 
10 Steve Jeske   1:47:44.9  1903 Pedal Moraine
11 Lowell Johnson Jr   1:48:12.2  1909 
12 Jesse Jaehning   1:55:38.1  1902 Bikes Limited
13 John Firak   Chicago, IL2:02:26.3 103713  1963 Flatlandia
14 Christopher McArdle (4 - Cat2)   Greendale, WI1:03:33.1 356852  2907 Alterra CoffeeMTB Race Team
15 Michael Owens   1:06:08.8  2918 Alterra Mountain Bike
16 Wade Flisram (5 - Cat2)   Onalaska, WI1:07:17.5 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
17 Kenneth Ramm   Newglarus, WI1:08:58.6 308897  2969 
18 Steve Davidson (6 - Cat2)   De Pere, WI1:10:40.5 294363  2968 Titletown Flyers
19 Rob Hofmann   Brookfield, WI1:11:31.3 296144  2919 Team Extreme
20 Nic Mianecki   Mount Pleasant, WI1:23:18.1 291307  2967 RPM / Belle City Bikers
21 Kevin Polaski   Rockford, IL1:23:20.4 73570  2912 Kegels
22 Andy Meyer   Cohutta, GA1:28:09.0 57051  2915 Extreme
DNF Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI0:00:00.0 343722  2916 Team Pedal Moraine
DNF Mark Cheyne   Madison, WI0:00:00.0 351538  2914 Muddy Cup
DNF Dave McCloud   Madison, WI0:00:00.0 239833  2904 Chain Smokers
DNF Teodoro Ramos   Berwyn, IL0:00:00.0 235508  1965 Iron Cycles
DNF Brent Palmer   0:00:00.0  1913 Titletown Flyers
DNF Erik Pueschner   La Crosse, WI0:00:00.0 190491  1912 Team 360/LaxVelo

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Preston Bernsteen   1:01:40.4  2102 WORS
2 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:01:59.2 350036  2222 
3 Andy Summers   1:04:46.3  2170 WORS DEVO
4 Payson Partridge   1:05:54.8  2393 
5 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:06:12.5 318684  2104 
6 Reed Griffiths   1:16:23.0  2426 Team Activator
7 Christopher Osborne   Mequon, WI1:19:59.5 299939  2004 Team Extreme1
8 James Grenier   Verona Wi1:20:43.9 387381  2377 
9 Ben Freas   Elkhorn, WI1:22:55.2 338970  1609 ISCORP CyclingTeam
DNF Mitchell Bratz   Schofield, WI0:00:00.0 377705  2071 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sherven   1:39:45.7  1042 Bikes Limited Senic Outlook
2 Douglas Borden   Waukesha, WI1:42:19.0 342818  1513 Wheel + Sprocket/Vision
3 Tony Damhoff   Lake Mills, WI1:43:48.8 163551  1526 Ben's Bicycles
4 Taylor Kimberly   Madison, WI1:44:58.7 379131  1083 
5 Josh Rupnow   1:01:41.6  2195 Team Extreme
6 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:05:07.9 401250  2182 Team AttakTiks
7 Cory Marty   Plover, WI1:05:13.1 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
8 Jacob Heldt   Highland1:12:01.1 365676  1611 Trek Store Schererville
9 Tim Fiedler   1:13:01.8  2415 RRB Cycles Treadhead Cycling
DNF Billy Freytag   0:00:00.0  1538 
DNF Jordan Boyea   Wausau, WI0:00:00.0 380303  2081 Sprocketz
DNF Dan Somers   0:00:00.0  2429 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Samz   Madison Wi1:36:42.5 384848  1053 Heavy Pedal
2 Joshua Meyer   Lincoln, NE1:38:40.7 24201  1076 Heavy Pedal Velo Club
3 Tony Wagner   West Bend, WI1:40:55.9 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
4 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:48:00.0 302088  1029 Team Pedal Moraine
5 Kyle Discher   1:53:55.0  1507 
6 Christopher Rodriguez   1:03:19.5  2385 Multi-Sport Madness
7 Tomasz Kapusciak   1:03:27.9  2437 
8 Mitchell Dreher   1:04:47.4  2423 Team Pedal Moraine
9 Martin Reza   Beloit, WI1:05:31.7 401379  2149 
10 Ashley Anderson   Madison, WI1:05:40.5 283803  2441 UW-Madison
11 Chuck Girkins   Wautoma, WI1:05:57.4 383033  2439 Wade'z Bike Shop
12 Brian Paterson   Lakemoor1:06:19.3 397513  2200 Team AttakTiks
13 Jesse Kruit   1:06:27.4  2411 
14 Bill Schultz   Missoula, MT1:07:30.7 181384  2126 Heavy Pedal Velo Club
15 Patrick Blakeslee   1:08:14.8  2084 
16 Cody Gunst   Hartford, WI1:08:48.3 246370  2395 Infinit Nutrition
17 Andrew Richter   Greenville, SC1:12:59.6 381149  2105 
18 John Starich   1:14:32.9  2407 Corba
19 Ian Lindahl   Oswego, IL1:20:44.7 379579  2450 Sick Racing
20 Ryan Derkson   1:21:19.7  2970 
21 Joel Kruppa   1:27:46.2  2392 
DNF Patrick Scheibel   Jefferson, WI0:00:00.0 309462  1003 2 Rivers Racing
DNF Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI0:00:00.0 274788  1013 Wheel & Sprocket/SixFifty
DNF Atanas Petrov   Chicago, IL0:00:00.0 354214  1533 Tandem Barbarians
DNF Joseph Valen   0:00:00.0  2010 =w=
DNF Matthew Plummer   0:00:00.0  2015 JVC/Michaels Cycles
DNF Jason Walker   0:00:00.0  2399 
129321 Jr Else   TGPAAM MTB  Allan 2365

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Schreiber   Theresa, WI1:38:00.0 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
2 Seth Eckert   Oregon, WI1:38:09.8 148803  1521 Trek Midwest
3 Neil Zacharek   1:39:15.6  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts
4 Phil Fluegel   Roscoe, IL1:40:06.5 350524  1107 JVC/ Michaels Cycles
5 Jason Gibson   1:41:30.1  1532 Gear N Up
6 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:41:52.9 376571  1082 Element Mobile
7 Tom Babinski   Chicago, IL1:42:43.7 76352  1524 Iron Cycles
8 Curtis Bice   Brookfield, WI1:42:58.6 188035  1528 Trek Midwest Team
9 Eric Grissom   Greenville, WI1:43:37.9 348852  1033 
10 Dan Ellerkamp   Madison, WI1:44:33.5 279709  1531 Magnus
11 Neil Jurgella   1:54:25.3  1525 Erik's Bike Shop
12 Benjamin Anderson   Iowa City, IA1:03:23.4 364716  2436 ICCC
13 Jeremy Ostrowski   Elgin, IL1:03:26.6 350446  2092 Area 51
14 Mike Williams   Roscoe, IL1:04:58.9 374728  2027 First Supply
15 Steve Reichel   1:05:12.1  2409 All Spoked Up
16 Michael Pero   Aurora, IL1:06:54.8 350356  2381 
17 Erik Backhaus   1:07:54.1  2033 Eriksen Cycles
18 Salvatore Virgilio   Woodridge, IL1:08:00.0 311698  2430 
19 Joe Vanderpuy   1:08:20.5  2036 team cthulu
20 Joshua Wood   Rockford, IL1:08:33.3 366280  2052 First Supply
21 Mike Roethel   Oostburg, WI1:10:10.9 375109  2038 Sheboygan Bicycle Company
22 Corwin Spaetti   Winthrop Harbor, IL1:12:03.2 389577  2432 Alberto's
23 Ed Bagley   Chicago, IL1:13:18.9 229687  2447 Rhythm Racing
24 Steve Ericksen   1:14:00.0  2416 
25 Nick Low   1:14:55.7  1608 
26 Tony Marcianelli   1:15:33.0  1602 
27 Elginn Cordes   Dakota, MN1:15:33.8 357632  2129 667 Industries
28 Jason Ferguson   Farmville, VA1:18:53.9 210602  2443 
29 Brian Loscheider   1:20:43.3  2427 
30 Rusty Deperalta   1:23:15.4  2389 Fmtbe-c
31 Andy Best   1:47:00.4  2428 
DNF Brandon Elliott   Chicago, IL0:00:00.0 274440  1509 Iron Cycles
DNF Kyle Williams   Iowa City, IA0:00:00.0 239639  1511 Iowa City Cycling Club
DNF Nick Sandoval   0:00:00.0  1520 
DNF Justin Schroeter   Hartford, WI0:00:00.0 374924  2050 team pedal moraine
DNF Josh Zalewski   0:00:00.0  2051 First Supply

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Toombs   Madison, WI1:36:37.3 309850  1043 Eriks Bikes n Boards
2 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:37:05.9 293518  1025 Treadhead Cycling
3 Brett May   Geneva, IL1:39:59.4 378689  1012 Team All Spoked Up
4 Christopher Richmond   Manitowoc1:40:56.5 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
5 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:42:43.9 342278  1010 TreadHead Cycling
6 Mark Morgan   Madison, WI1:43:19.2 239705  1011 Brazen Dropouts Cycling Team
7 Krystian Pac   Chicago, IL1:43:29.3 149853  1078 RBIKES.COM
8 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:46:11.0 205152  1006 Muddy Cup Twin Six
9 Nathan Tock   La Crosse, WI1:46:22.0 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra
10 Scott Howse   Rockford, IL1:46:38.3 379588  1517 Kegels
11 Patrick Fasse   Elburn, IL1:48:33.5 211519  1516 Team Bicycle Heaven
12 Ryan Rollins   De Pere, WI1:48:34.4 372595  1510 Diablo Cycling
13 Brandon Murphy   Chicago, IL1:51:07.6 342034  1535 Kinky Llama Racing
14 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:00:37.7 228524  1536 
15 Janusz Ragski   1:03:54.9  2440 
16 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:03:59.2 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
17 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:05:14.3 339424  2031 2 Rivers Racing
18 Ben Leach   La Crosse, WI1:05:29.6 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
20 Ken Bozych   1:07:33.3  2408 I Luv Tortuga
21 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:07:41.0 345440  2006 Safe Wheels MTB racing
22 Joe Moore   1:07:49.6  1603 
23 Mike Sealey   Lemont, IL1:10:00.6 360370  2402 rbikes.com
24 Rick Schopp   Warrenville, IL1:10:31.6 185666  2414 Intent
25 Nicholas Armstrong   1:12:57.2  2083 Alterra MTBn Bike Team
26 Mike Mennenoh   1:13:30.7  2398 Tread Head Cyclng
27 Michael Gordon   Highland Park, IL1:14:35.9 350616  2108 Alberto's
28 Brian Louis   Barrington, IL1:15:08.6 358269  2383 Northwest MTB
29 Matt Claybourn   1:16:00.8  1604 Team Profound Affects
30 Nate Andrews   1:16:02.7  2090 Alterra Coffee
31 Michael Campbell   Chicago, IL1:17:56.4 254348  2388 Iron Cycles
32 Adam Handt   Machesney Park, IL1:21:47.7 365790  2117 First Supply
33 Thomas Tuton   1:21:58.5  1605 rbikes.com/fleettruckparts.com
34 Louis Briones   Sausalito, CA1:23:11.4 59943  2371 
35 Brian Torrevillas   1:23:46.9  2401 
36 Juan Arteaga   1:24:18.3  2448 
37 Jason Gautier   1:26:13.2  2438 
38 Michael Calonia   1:28:09.3  2380 
39 Ken Sounthala   1:28:12.2  2390 
40 Chad Neff   Woodstock, IL1:31:26.1 310007  2435 
41 Matthew Forst   Weyauwega, WI1:54:29.4 175701  2159 
DNF Lee Hollis   0:00:00.0  2434 
107025 Emmanuel Tinga   Itasca, ILD' ONCALL 372572  Jr. 2375

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stathy Touloumis   Highland Park, IL1:38:01.2 86745  1508 Albertos Sport
2 Chris Fellows   Genoa, IL1:40:28.3 280824  1001 Team WORS
3 David Studnsr   1:40:50.7  1534 Team Midwest
4 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:41:03.6 296158  1026 Michael's Cycles/JVC
5 Jason Ruesch   Medford, WI1:41:51.2 319028  1017 RMC
6 Forrest Smith   Waukesha, WI1:41:52.3 33131  1523 Trek Midwest Team
7 Dave Blanke   N. Barrington, IL1:43:24.6 310413  1041 The Bike Connection
8 Gary Ehrike   Marathon, WI1:48:04.1 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
9 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL1:49:15.8 191741  1070 XXX Racing
10 Michael Jeschke   Cudahy, WI1:50:28.2 101275  1071 Eriksen Cycles
11 Oscar Corona   1:50:52.1  1537 
12 Joe Lintl   2:11:51.9  1518 Trek Bicycle
13 Michael Carney   Yorkville, IL1:01:16.6 253115  2001 Flatlandia
14 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL1:02:06.0 286420  2378 Half Acre Cycling
15 Brendan George   Deerfield, IL1:02:52.2 73524  2165 Alberto's
16 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:03:38.4 374811  2078 Heavy Pedal Velo Club
17 Don Iwen   Milwaukee1:06:42.7 208154  2021 Alterra Coffee
18 Brian Coppock   Green Bay, WI1:07:12.3 348282  2144 Titletown Flyers
19 Rod Capps   1:09:11.3  1601 
20 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:09:19.0 230862  2049 Alterra Coffee
21 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:09:20.7 311890  2018 Team Pedal Moraine
22 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:11:13.9 342844  2032 owtlaw racing
23 Joe Stout   1:12:20.6  2400 
24 Steven Janiak   1:13:34.8  2424 Daredevil Gene
25 Jason White   Chicago, IL1:15:27.0 71963  2418 
26 Mases Movsessian   Schaumburg, IL1:16:51.5 317660  2374 spin doctor
27 Frederick Estoesta   Elmwood Park , IL1:21:27.4 334750  2406 Katuga
28 George Boznos   1:22:01.8  2394 
29 Jacek Schudoba   1:22:09.2  2421 North West MTB
30 Troy Olm   Madison, WI1:25:35.5 297065  2131 Chainsmokers
31 Erik Newboe   Chicago, IL1:33:04.0 82228  2419 
32 John Remi   1:37:31.5  2372 Northwest Mountain Bike
DNF Philip Winter   0:00:00.0  1530 
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL0:00:00.0 246726  2145 Sprin Dr CycleWerks
DNF Thomas Varvaro   0:00:00.0  2373 Moosen
DNF Felbert Edrada   Plainfield, IL0:00:00.0 304214  2403 
DNF Randy Borzych   0:00:00.0  2431 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Riley   Cross Plains, WI1:35:43.6 29899  1519 Trek
2 Todd Gillihan   Coralville, IA1:36:29.7 160140  1512 Iowa City Mercy Specialized
3 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:38:14.6 283600  1075 360 Reelestate
4 Ken Naef   Green Bay, WI1:38:23.0 304889  1002 Titletown Flyers
5 Stephen Kobs   1:38:23.7  1004 Team Pedal Moraine
6 Christopher Berge   Madison, WI1:40:17.8 280201  1022 Magnus
7 Mike Daish   Chicago, IL1:41:37.8 375452  1007 
8 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:41:56.5 210815  1111 Team Pedal Moraine
9 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:44:40.4 193353  1514 Village Verdigris
10 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:44:50.2 297069  1027 Mill Street Brewhaus
11 Robert Schlegel   Janesville, WI1:44:59.2 265144  1030 JVC/Michael's Cycles
12 Sean Shields   Milwaukee, WI1:50:46.7 76735  1056 Team Pedal Moraine
13 Michael Slade   Hummelstown, PA2:01:58.4 86973  1522 
14 Mark Adams   1:01:36.7  2135 Chainsmokers
15 Kelly Skinkis   Sobieski, WI1:02:17.3 314676  2167 Titletown Flyers
16 Scott Nyland   Madison, WI1:02:38.6 351518  2111 Magnus
17 Chris Harold   Lindenhurst, IL1:03:18.2 331674  2155 Activator Cycle Club
18 Mark Kitral   1:05:10.0  2412 BBC
19 Jim Willett   1:05:26.4  2410 Tower Racing
20 Larry Hipps   1:05:53.3  2039 Pedal Moraine
21 Jody Arlen   Wausau, WI1:06:51.8 367674  2054 Safe Wheels MTB Race Team
22 Edward Piontek   Wabeno, WI1:07:51.9 297068  2086 Titletown Flyers
23 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:08:02.0 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
24 Troy Sable   West Bend, WI1:09:57.9 361674  2059 
25 Guy McDermott   1:10:27.8  2442 
26 John Ryan   Highland Park, IL1:11:01.8 72843  2417 Alberto's Sport
27 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:11:34.6 70548  2037 TitleTown Flyers
28 Dan Clasen   1:11:39.3  2391 Team Moosen
29 Demetrius Banks   Onalaska1:12:46.0 375316  2152 Team 360 LaCrosse Velo Club
30 Robert Groshek   1:12:52.0  2449 
31 Bryan Reed   1:16:31.8  2422 R&D
32 David Lieck   Fitchburg, WI1:18:02.9 21157  1607 
33 Ed Gierlach   Barrington, IL1:23:35.5 13202  2386 
34 Scott Noffke   1:24:33.3  2217 CORBA
35 Dmitro Voinorovich   Palatine, IL1:24:50.9 331540  2425 
36 John Mahr   Chicago, IL1:33:57.3 116316  1606 Wheelfast Racing
37 Michael Kaspar   1:37:36.2  2405 
DNF Lloyd Cate   Appleton0:00:00.0 380221  1059 catex5
DNF Derrick Fluegge   Oak Park, IL0:00:00.0 135400  1527 Iron Cycles
DNF Shon Zeller   Wheaton, IL0:00:00.0 307557  2379 Brogans BellumRacing

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:36:45.9 28536  1019 Activatorng Club
2 Ross Giese   Lake Geneva, WI1:41:06.3 248274  1529 Treadhead
3 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:42:13.9 278570  1023 Overdrive
4 Greg Clausen   Lake Geneva, WI1:46:18.9 348544  1515 Treadhead Cycling
5 Donald Carr   Wauwatosa, WI1:47:22.5 185458  1110 IS Corp
6 Gary Meader   La Crosse, WI1:53:56.2 356637  1062 Team 360
7 Brad Tennis   1:54:03.0  1054 Sharks
8 Larry Reimer   1:54:30.0  1039 JVC / Michael's Cycles
9 Frank Strong   2:09:11.1  1506 
10 Todd Fletcher   Waterford, WI1:03:52.3 378275  2080 Wheel & Sprocket/Vision
11 Steve Cummins   Slinger, WI1:09:11.3 311949  2046 Team Pedal Moraine
12 Scott Palmersheim   1:10:14.6  2068 Pedal Moraine
13 Steve Drecoll   1:10:15.2  2130 Activator Cycles
14 Don Freitag   1:11:24.1  2026 Honey Stinger
15 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:11:29.2 259757  2163 Alterra MTB
16 Curt Villadsen   1:11:35.8  2444 
17 Dave Diamond   1:11:54.4  2136 Alterra
18 David Carignan   1:11:56.3  2396 Carignan
19 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:11:56.6 378294  2384 Chicago Area Mountain Bikers, Inc. - South Chapter
20 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:13:13.2 288510  2019 Team Extreme
21 George Doty   Berlin, WI1:14:54.1 320626  2146 SAFE WHEELS
22 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:15:08.7 227555  2079 13
23 Dale Freund   Woodstock, IL1:15:19.0 101323  2445 
24 Timothy Wateski   1:16:01.5  2017 Team360/Smiths
25 Rich Mennenoh   Mchenry, IL1:16:07.3 258036  2058 Tread Head Cycling
26 Dirk Racine   1:16:13.0  2070 Team Suds
27 Mike Miller   1:17:00.0  2113 team skunk
28 Julian Coupland   Chicago, IL1:17:03.9 166704  2382 Verdigris-Village
29 Frank Sniadajewski   1:17:09.5  2095 Point Pursuit
30 Mike Sherman   Box Elder, SD1:17:11.9 225605  2096 29nSNGL
31 Daniel Braun   1:18:40.7  2433 Expo Racing
32 Warren Fowler   Green Bay, WI1:19:11.5 237504  2013 TitleTown Flyers
33 Albert Weigel   Wheeling, IL1:20:28.3 223747  2376 verdigris/village
34 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:21:01.9 296455  2134 JVC / MichaelsCycles
35 Mike Brauer   1:23:29.6  2133 Heavy Pedal Velo Club
36 Dennis Malmanger   Janesville, WI1:23:37.0 376527  2446 Michael's Cycles
37 Frank Lobello   Gurnee, IL1:23:43.6 296152  2047 Muddy Cup
38 Erick Braaksma   1:24:15.7  2148 Element Mobile
39 Greg Dechant   1:25:32.5  2420 R&D
40 Tom Wendland   Port Washington, WI1:30:02.6 262569  2035 Team Extreme
41 Gary Bowman   1:34:47.5  2404 
42 Paul Traeger   1:37:42.1  2066 Team Extreme
DNF Chris Kemble   0:00:00.0  2139 Emerys
DNF Bill Styer   Sheboygan, WI0:00:00.0 340862  2069 

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI1:00:24.2 303828  2091 Treadhead Clcying
2 Kyle Kargel   Baraboo, WI0:39:35.3 348140  4056 Baraboo Sharks
3 Caleb Swartz   Madison, WI0:39:36.4 286165  4060 Brazen Dropouts
4 Nathan Knowles   Batavia, IL0:40:09.4 314966  4063 All Spoked Up
5 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:42:01.3 379918  4045 FCYCT/Scarlet Knights
6 Anna Poulton   Lake Forest, IL0:45:33.8 303727  4100 Expo
7 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:46:21.1 296042  4047 PCYCT - The Scarlet Knights
8 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI0:54:51.7 297081  4008 FCYCT/Scarlet Knights
9 Alex Dorschner   Cedarburg, WI0:20:14.3 379325  5458 ISCORP
10 Samuel Spende   Walworth, WI0:21:23.0 388853  5449 Treadhead Cycling
11 Alexander Halfman   Greenville, WI0:21:45.7 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
12 Christian Pieper   Kohler, WI0:21:54.1 378654  6048 Just Drive
13 Owen Reich   Pine River, WI0:21:57.0 406097  6015 Team Extreme
14 Calhan Norman   Port Washington, WI0:21:57.3 361008  6016 Team Extreme
15 Jackson Jennings   De Pere0:22:18.9 398004  6066 
16 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:22:19.9 353908  6052 Team Extreme
17 Zack Kargel   Baraboo, WI0:22:21.6 348136  6039 Baraboo Sharks
18 Cole McDicken   Appleton, WI0:23:01.3 381394  6031 FCYCT Scarlet Knights
19 Mitchell Dutczak   Crete, IL0:23:41.5 297673  6032 South Chicago Wheelman
20 Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:24:31.7 380580  6020 SCARLET KNIGHTS
21 Mason Newman   Veronaverona, WI0:24:33.9 403762  5439 
22 Nick Niemi   0:25:21.3  5441 Sheboygan Law
23 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:25:36.8 353906  6043 Team Extreme
24 Porter Thorpe   Wausau, WI0:25:37.8 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
25 Dylan Worthing   Janesville, WI0:26:12.8 387976  5432 
26 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:26:22.2 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
27 Joey Jeschke   0:26:40.2  5461 
28 Josh Caron   0:26:48.1  5454 Caron
29 Nick Sdrenka   0:26:53.9  5438 
30 Matt Rodenkirch   0:28:04.5  6017 Design Concepts / Dekorra
31 Ben Swenarski   0:28:53.4  5471 
32 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:30:17.9 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
33 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:30:21.1 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
34 Griffin May   0:30:27.4  6011 Team All Spoked Up
35 Niko Dorschner   Cedarburg, WI0:30:32.7 381302  6037 Iscorp
36 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:30:54.0 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
37 Grant Slocum   0:30:58.5  6033 FCYCT - The Scarlet Knights
38 Grey Rankin   Madison0:31:00.0 403818  5446 
39 Elliot Harold   Lake Villa, IL0:31:41.1 417171  6057 Activator Cycle Club
40 Burke Warren   0:31:49.3  5465 
41 John Schmidt   Geneva, IL0:31:56.1 355322  5434 Rolling Schmidties
42 Reed May   Geneva, IL0:32:09.6 349886  6010 Team All Spoked Up
43 Lucas Daish   0:32:28.0  5451 
44 Stephen Liepert   Oshkosh, WI0:32:47.5 382385  6018 Team Pedal Moraine
45 Benjamin Eben   0:33:05.8  5455 Heavy Pedal
46 Elijah Johnson   0:33:16.5  5443 
47 Dylan Waldner   0:33:52.2  6063 
48 Brody Endres   0:34:14.4  5462 
49 Isaac Johnson   0:34:50.4  5444 
50 Jacob Mork   Greenville, WI0:35:00.4 375803  6007 The Scarlet Knights
51 Mike Murino   0:36:02.6  5470 
52 Emmit Kuphal   0:36:37.5  5463 n/a
53 Jack Spende   Walworth0:36:37.9 407384  5448 Treadhead
54 Nick Schopp   0:37:24.8  5466 
55 Sebastian Armstrong   0:38:25.6  5435 Alterra
56 Justin Munzur   Brookfield0:38:49.5 365809  5460 Cafe De Arts Roastery
57 Jordan Groshek   0:38:57.3  5464 
58 Colin Knowles   0:41:07.1  5456 Team All Spoked Up
59 Jonah Whitedog   La Crosse0:44:01.5 379542  6038 Bikes LTD / Scenic Concepts
60 Lachlan Daish   0:44:06.6  5450 
61 Aidan Rissler   0:44:48.4  5442 
62 Will Knowles   0:50:03.0  5457 Team All Spoked Up
63 Jv Murino   0:50:03.9  5469 
64 Maverick Michalscheck   0:50:32.1  5468 
DNF Jan-Edward Gierlach   Barrington0:00:00.0 372252  2387 XxX Athletico
DNF Cole Hopkins   0:00:00.0  5436 
DNF Layton Hopkins   0:00:00.0  5437 
DNF Pelle Gierlach   Barrington0:00:00.0 372254  5440 
DNF Isaiah Dantoin   0:00:00.0  5452 
DNF Joshua Dantoin   0:00:00.0  5453 
DNF Ashton Catteruccia   0:00:00.0  6027 MTBCatt
DNF Sethan Cate   0:00:00.0  6054 Chain ReactionCycling

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Steig   Janesville, WI0:37:51.0 344958  4024 JVC/ Michaels Cycle
2 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:38:41.6 377766  4004 
3 Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin0:39:32.9 401071  4028 Team Extreme
4 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI0:41:44.3 317236  4083 
5 Mason Switzer   Crystal Lake0:42:26.0 391427  4776 
6 Kevin Kitral   0:43:32.2  4255 
7 Nathan Hofmeister   0:43:41.4  4073 
8 Michael Carlson   0:44:36.8  4256 
9 Rowan Norman   Port Washington, WI0:45:17.9 329464  4019 Team Extreme
10 Cole Huffman   0:47:01.4  4135 The Bike Hub/Specialized Cycli
11 Matthew Plewa   0:48:09.0  4247 
12 Noah Drabek   0:48:19.5  4215 Grant Bulldogs
13 Matthew Meyle   0:48:32.0  4204 None
14 Connor Walsh   Killingworth, CT0:49:24.2 339402  4232 
15 Hayden Brost   0:51:32.4  4208 
16 Adam Fleming   Franklin, WI0:53:32.9 378726  4051 Team WORS
17 Joseph Masterson   0:55:19.8  4076 kegels
18 Zachary Ott   0:55:50.6  4792 
19 Demetrio Velazco   Pearl City, IL0:56:46.5 403563  4044 
20 Matthew Johnson   0:59:00.9  4245 
21 Johnathan West   1:14:58.7  4210 
DNF Cory Griffith   Borger, TX0:00:00.0 377019  4075 Kegels
DNF Chris Raatz   New Berlin, WI0:00:00.0 384332  4041 Team WORS

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Kruit   0:38:27.2  4253 dirt brothers
2 Cody Pattison   Mondovi, WI0:39:25.7 378592  4260 Pattison Organic
3 Joe Guse   0:40:58.1  4039 Team WORS
4 Brian Hennig   Madison, WI0:41:12.1 367551  4798 UW-Madison
5 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI0:41:43.6 378793  4013 Honey Stinger
6 Isaiah Schwinn   Janesville, WI0:43:04.0 380301  4010 michael's cycles
7 Jonathan Krieg   0:43:23.9  4066 Iron Taint
8 Jonas Estrada   0:43:45.6  4789 
9 Jordan Peloquin   0:44:05.9  4777 Meeting Tomorrow
10 Matthew Kletti   Appleton, WI0:44:44.0 358867  4098 Titletown Flyers
11 Brad Sippel   Edgerton, WI0:44:50.7 416899  4238 
12 Benjamin Fullerton   0:44:59.2  4243 
13 Kris Koutnik   Williams Bay, WI0:45:47.5 388517  4272 Team Koots
14 Joshua Adams   Jacksonville, NC0:45:52.5 344290  4795 
15 Justin Swiatowiec   0:46:02.7  4206 Midwest Misfit
16 Joseph Kowalski   0:49:05.2  4271 CRM114
17 Brandon Barrigas   0:49:24.5  4269 Kegels
18 Ryan Blakeslee   0:52:07.9  4270 Team Blakeslee
19 Chad Lindahl   0:59:53.3  4241 Sick Racing
DNF Joshua Schwinn   0:00:00.0  4219 
DNF Scott Mezzano   Wauconda, IL0:00:00.0 375769  4113 
DNF Zach Frankowski   Hartland, WI0:00:00.0 374858  4042 PwnyXpress

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benji Orcutt   0:39:29.1  4259 
2 David Dokman   Deerfield, WI0:39:29.2 381508  4092 
3 David Bendowski   0:40:55.4  4213 Spokes
4 Isaac Olson   Wind Lake, WI0:41:48.9 335520  4251 
5 Ben Agnew   0:43:48.9  4234 
6 Jon Veldboom   0:44:00.7  4797 
7 Brett Noble   Galena, IL0:44:00.9 386317  4221 
8 Matthew Tucker   0:44:02.1  4790 
9 Bradley Lahner   0:44:44.1  4058 Cranked Bike Studio
10 Jake Miller   Spearfish, SD0:44:46.5 266137  4032 Series No. 4032
11 Scott Boyle   0:44:48.0  4799 Cambr
12 Jason Baer   South Burlington, VT0:45:02.5 71022  4791 
13 Craig Radmann   0:45:16.8  4780 
14 Eric Zarwell   Wauwatosa, WI0:45:26.5 324992  4203 Alterra
15 Shawn Richards   0:45:49.0  4793 
16 Marcin Hawryla   0:45:52.6  4784 Tatry Ski Club
17 Aaron Holtebeck   Milwaukee, WI0:46:01.7 384582  4274 
18 Nathan Britsch   Glendale Heights, IL0:46:20.2 380467  4257 
19 Ryan Giovannini   0:46:22.0  4268 Team Booze
20 Brad Janak   0:46:29.3  4085 
21 Jesse Steinhoff   0:46:56.4  4818 
22 Troy Krysh   0:47:09.0  4252 
23 Christopher Howell   0:47:20.2  4093 
24 Chris Criddle   0:47:59.3  4266 
25 Vic Perez   0:48:29.2  4242 
26 Dale Benton   0:48:36.2  4212 
27 Blair Van Hemelryk   0:48:37.9  4224 
28 Jose Loman   0:48:40.3  4216 
29 Doug McNeil   0:48:43.3  4796 
30 Kurt Baehmann   0:49:03.4  4275 Cloud 9
31 Joe Woelfle   0:50:08.9  4037 
32 Dave Wasikowski   0:50:11.6  4772 
33 Totik Flores   0:50:16.8  4227 STF
34 Leo Enriquez   0:52:27.8  4771 
35 Rudy Pravdik   0:52:32.3  4782 
36 Kyle Bradt   0:52:36.1  4770 
37 Kyle Johnson   0:52:51.6  4201 
38 Brian Paschke   0:54:33.4  4207 
39 Scott Vale   0:55:28.5  4235 
40 David Gorski   0:56:12.8  4035 
41 Jason Huff   0:56:38.4  4857 
42 Dave Pringnitz   0:57:56.5  4767 
43 Larry Specht   0:58:32.2  4794 
44 Joshua Krick   0:59:19.0  4228 
45 Brian Smith   Janesville, WI1:01:48.6 212540  4803 Michaels Cycles/JVC
DNF John Peronto   Chicago, IL0:00:00.0 376352  4018 
DNF Darren Haag   0:00:00.0  4069 haag gym
DNF Michael Lohmiller   Oconomowoc, WI0:00:00.0 380286  4768 Wheel and Sprocket / Vision
DNF Michael Kendall   0:00:00.0  4778 
DNF Robert McInnes   Neenah, WI0:00:00.0 376463  4802 
DNF Frank Balderas   0:00:00.0  4856 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Steig   Janesville, WI0:40:21.5 344954  4022 JVC/ Michaels Cycle
2 Joseph Luniak   Kildeer, IL0:41:16.5 338528  4265 Vision Quest
3 Brad Jorsch   Cleveland, WI0:43:08.7 369701  4123 Sheboygan County Law Enforceme
4 Mario Aguinaga   0:43:40.7  4244 
5 Rick Johnson   0:43:52.4  4250 Bike Connection
6 Art O'Neil   0:44:12.8  4211 
7 Paul Baltus   Janesville, WI0:44:16.5 345020  4017 
8 Greg Spende   Walworth, WI0:44:32.2 90741  4214 Treadhead
9 Loren Beyer   Kimberly, WI0:44:35.1 349754  4003 
10 John Norman   Port Washington, WI0:45:48.7 329462  4021 Team Extreme
11 Kirst Konkol   0:46:31.0  4230 
12 Jan Zielinski   0:46:33.4  4785 Tatry Ski Club
13 Jeffrey Walls   0:46:35.2  4787 Fox Lake Wrestling Club
14 Ted Drevalas   Lake Zurich, IL0:46:52.8 359247  4231 Nord-Lock/Safewheels
15 Shawn Laplante   Caledonia, IL0:47:07.1 359775  4273 Michael's Cycles
16 Donny Achanzar   0:47:18.1  4769 Bad Monkey
17 John Granger   Manitowoc, WI0:47:27.5 401714  4081 Heavy Pedal velo club
18 Glenn Krucuren   0:47:35.6  4246 
19 Michael Dutczak   Crete, IL0:47:36.9 261776  4233 South Chicago Wheelman
20 Scott Barclay   Wrightstown , WI0:47:52.1 402135  4813 Cranked Bike Studio
21 Piotr Nosal   Arlington Heights, IL0:48:02.0 370343  4254 
22 Jeffrey Sterling   0:48:24.3  4781 
23 Walter Sdrenka   0:48:35.6  4217 
24 Chris Endres   Janesville0:48:50.7 386665  4855 
25 Robert Rieb   0:48:53.8  4249 
26 Thom Brown   Hartford, WI0:48:58.0 296467  4804 Expedition Supply
27 Stephen Bloch   0:49:52.8  4853 Team Extreme
28 Greg Mann   0:50:23.0  4261 
29 Mark Domke   0:51:02.1  4779 
30 David Studer   Saint Charles, IL0:51:27.1 412186  4248 Bike Connection
31 Richard Gordon   0:52:19.4  4263 
32 Robert Paschke   0:53:08.9  4209 
33 Brian Ethridge   Middleton, WI0:53:35.1 216096  4237 
34 Timothy Liepert   Oshkosh, WI0:54:32.4 344790  4808 Team Pedal Moraine
35 Steve Slocum   0:55:14.4  4810 Wheel & Sprocket
36 Larry Ferrarini   0:55:46.0  4267 
37 Timothy Martin Jr.   0:56:50.1  4202 
38 Doug Root   Waukegan, IL0:57:55.9 135597  4854 
39 Doug Rodenkirch   Sun Prairie0:59:07.6 374749  4805 Design Concepts / Dekorra
40 Juanito Blanco   0:59:30.1  4226 
41 Alexander Pieper   Kohler, WI1:00:34.3 378652  4807 
42 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:01:38.5 367739  4814 Safe wheels MTB Racing
43 Francis Bongey   1:02:14.5  4858 
44 Ninef Aghakhan   1:06:03.1  4852 
DNF Mark Eben   Manitowoc0:00:00.0 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI0:00:00.0 83745  4020 Ryder 930 Inc.
DNF Tim Dantoin   0:00:00.0  4220 
DNF Edward Del Castillo   0:00:00.0  4236 PCS Cable Kwinder
DNF Michael McClure   0:00:00.0  4262 
DNF Chae Yun   0:00:00.0  4774 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance David   0:46:16.6  4775 
2 Kenneth Pearson   0:46:42.1  4229 Michaels Cycles
3 Tony Smet   Colgate, WI0:46:47.5 366526  4050 team extreme
4 Jeffrey Schwinn   0:47:46.5  4218 
5 David Gavinski   Wauwatosa0:49:24.3 377455  4038 Badgerland Striders
6 Don Howell   Lexington, SC0:49:41.1 194534  4046 
7 Erik Hofmeister   Fitchburg, WI0:50:30.8 342798  4074 
8 Nelson Estrada   0:50:49.3  4788 
9 John Hojnacki   0:50:59.8  4222 
10 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL0:51:21.5 345848  4016 Cyclocrossracing.com
11 Greg Niles   0:51:38.2  4205 
12 Dushan Stevich   Chicago, IL0:51:49.6 394753  4239 
13 Dennis Kinkert   0:54:28.7  4043 none
14 Scott Lindahl   0:59:50.6  4240 
15 Todd Caruso   1:04:19.4  4223 
16 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:04:43.7 204830  4809 Point Pursuit
DNF Jozef Guzik   0:00:00.0  4786 Tatry Ski Club
DNF Jan Krupa   0:00:00.0  4783 Tatry Ski Club
DNF Bruce Parker   Edina, MN0:00:00.0 260693  4012 Freewheel Bike
DNF David McFadden   Bartlett, IL0:00:00.0 323588  4001 Spin Doctor Cyclewerks Cycle C
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI0:00:00.0 344022  4002 Hampshire Cycle Cleb

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:45:12.9 227405  503 Adventure 212/Specialized
DNF Abby Strigel   Madison, WI0:00:00.0 202434  501 Honey Stinger/Bontrager/Pat's

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI1:14:51.0 298510  102 Team Extreme
2 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL1:16:35.8 362410  109 Point Pursuit
3 Emily Shull   Libertyville, IL1:30:48.0 264455  111 EXPO
DNF Liz Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264453  117 EXPO

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI1:41:30.6 307289  515 Magnus

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:42:02.0 240092  602 Mercy-Specialized
2 Leia Schneeberger   Madison, WI1:46:07.8 350192  517 Magnus
3 Brittany McConnell   Iowa City, IA1:48:01.0 285899  516 Mercy-Specialized
4 Denise Coppock   Green Bay, WI1:50:21.3 316486  514 Titletown Flyers
5 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:02:42.1 210713  510 BikesLTD/ScenicConcepts
DNF Sarah Agena   Stevens Point, WI0:00:00.0 190888  505 Twin Sixpecialized
DNF April Dombrowski   Oshkosh, WI0:00:00.0 223874  509 Team Pedal Moraine
DNF Claire Cannon   Madison, WI0:00:00.0 269897  902 Team WORS

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:42:21.3 226461  511 K9 Dynamics

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Stelljes   Madison, WI1:17:16.1 375432  981 
2 Cassey Lynn (1 - Cat2)   Madison, WI1:18:11.8 294376  905 Kuhl
3 Cyndi Ehrike (2 - Cat2)   Marathon, WI1:20:50.2 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
4 Wendy Gaddey (3 - Cat2)   Waukegan, IL1:21:32.7 241055  908 Alberto's Sport
DNF Brenda Zimmermann Thorpe (Cat1)   Wausau, WI0:00:00.0 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
DNF Rachel Horstman (Cat1)   Waterloo, WI0:00:00.0 314874  907 Team WI / KS Energy

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi1:12:55.2 286164  3041 Junior Dropouts
2 Grace Prewitt   Black Creek, WI1:20:56.4 372796  3040 ATTITUDE SPORTS
3 Maja Holcomb   Plymouth, WI1:29:30.1 317352  3019 Bikes Ltd/Scenic Concepts

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hable   Milwaukee, WI1:16:58.8 399817  3178 
2 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:19:14.1 366306  3028 Team All Spoked Up
3 Sarah Richter   Greenville, SC1:27:41.7 288350  3016 
4 Heather Marty   1:29:04.4  3005 Safe Wheels MTB Racing Team

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Van Epps   1:09:27.1  3014 BikesLTD/ScenicConcepts
2 Jeanne Hornak   New Berlin, WI1:14:54.7 406763  3034 
3 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:20:05.9 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
4 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:20:55.5 316500  3029 Safe Wheels MTB Race Team
5 Becky Rands   Westbend, WI1:21:01.9 310963  3004 Team Pedal Moraine
6 Michelle Scanley   1:27:37.6  3183 Alterra Coffee
7 Jennifer Clark   Milwaukee, WI1:28:28.4 310337  3008 2DSS
8 Karrie Ozyuk   Crystal Lake, IL1:29:15.3 271661  3182 Nordlock Safewheel
DNF Andrea Roberts   0:00:00.0  3026 Rib Mountain Cycles

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonni Klipp   1:15:06.4  3021 JVC / MichaelsCycles
2 Brittany Nigh   West Bend, WI1:15:15.6 197744  3015 Team Pedal Moraine
3 Christine Hojnacki   1:16:26.8  3179 Wisconsin Multisport
4 Lynne Senkerik   1:22:04.9  3006 Team Extreme
5 Melinda Roach   1:32:54.9  3181 Kegel's
6 Nina Fortune   Madison, WI1:38:08.6 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team
7 Candy Hofmann   Brookfield, WI1:51:46.3 371024  3042 Team Extreme

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Heymann   Highland Park, IL1:15:58.0 283728  3180 Higher Gear
2 Christine Griesbach   Rockford, IL1:19:07.7 209601  3039 Point Pursuit
3 Helmy Tennis   Baraboo, WI1:19:43.5 281223  3013 Sharks
4 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI1:32:02.7 375161  3011 Element Mobile/Brings
5 Cheryl Post   Plover, WI1:32:54.6 205453  3027 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:47:45.5 350540  5005 Wheel and Sprocket
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton0:47:45.7 317238  5006 FCYCT/Scarlet Knights
3 Marilee Collier   Lake Villa, IL0:52:35.1 297074  5024 Treadhead Cycling
4 Allison Pieper   Kohler, WI0:23:46.8 378653  6023 Just Drive
5 Arianna Schafer   Barrington, IL0:23:54.5 338174  6002 
6 Leah Fletcher   Waterford, WI0:26:08.2 368322  6029 Wheel & Sprocket/Vision
7 Danielle Krebs   Saint Charles, IL0:26:30.4 368788  5459 Village Verdigris
8 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:29:01.9 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
9 Maya Steele   0:30:31.7  6006 Titletown Flyers
10 Katy McDicken   Appleton, WI0:31:57.1 381393  6030 FCYCT Scarlet Knights
11 Emma Osborne   Mequon, WI0:33:04.8 359179  6001 Team Extreme
12 Grace Harold   0:34:03.0  6058 Activator Cycle Club
13 Kendra Schmitt   West Bend, WI0:35:27.2 402868  5447 Team Extreme
14 Brooklyn Waldner   0:37:45.8  6065 
15 Katherine Schafer   Barrington, IL0:39:03.0 378878  6044 
16 Asa Guerra   Oconomowoc, WI0:39:56.7 381392  6053 Wheel and Sprocket/Vision
17 Aiden Mianecki   0:40:20.3  5433 Belle City Bikers
18 Aryana Knudson   0:41:32.3  6004 TitleTown Flyers
19 Bella Schopp   0:44:57.4  5467 
20 Antonia Gengler   South Milwaukee, WI0:45:43.4 407243  6064 
21 Claire Kaiser   Menominee Falls0:50:21.5 375140  6005 Wheel & Sprocket Vision Team
DNF Julia Whitedog   La Crosse0:00:00.0 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts
DNF Hannah Stedl   Menasha, WI0:00:00.0 376208  6012 Scarlet Knights
DNF Kennedy Bowes   0:00:00.0  5026 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Boelter   Laker Zurich, IL1:00:00.8 369438  5012 Nord-Lock/Safewheels
2 Heather Liepert   1:00:57.6  5009 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jennifer Barr   Madison0:00:00.0 290604  5016 Team WORS

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chistina Baumgartner   0:48:32.9  5148 
2 Tina Olm   0:48:46.3  5007 GenXcycling
3 Anna Almaraz   1:01:06.1  5151 Belle City Bikers
DNF Ishel Quintana   0:00:00.0  5008 xXx Racing - Athletico
DNF April Knudson   0:00:00.0  5149 TitleTown Flyers

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI0:50:15.7 367933  5004 Safe Wheels MTB Racing Team
2 Laura Granger   Manitowoc, WI0:57:40.3 401716  5153 Heavy Pedal Velo club
3 Erin McNulty   0:57:47.4  5150 
4 Suzanne Treadwell   0:58:28.1  5152 
5 Jeannie Ryan   Highland Park, IL1:14:30.8 355664  4264 Alberto's Sport

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL0:59:45.9 10328  5050 Half Acre Cycling
2 Lisa Zimmerman   Onalaska, WI1:16:58.8 378117  5011 Bikes Limited

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMOUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee