Race Results for
2012 Florida State Time Trial Championships
Olustee, FL
(Event Information)
View By:
Time Trial on 10/07/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem Mixed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL0:56:28.129 279939  325 Team Primal Racing

Men - Tandem Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Mcgrath   Jacksonville, FL0:56:18.299 304873  324 Unattached

Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Perezluha   Longwood, FL0:52:09.933 311519  316 Unattached
2 John Hart   Murfreesboro, TN0:53:08.268 141477  317 Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Shawn Gravois   Sarasota, FL0:53:43.432 230009  319 Globalbike Racing
4 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA0:53:43.693 185065  313 Team Cocos
5 Adam Skindel   Valrico, FL0:53:59.375 299567  311 University of South Florida
6 Ken Vida   Lithia, FL0:54:05.959 60148  314 Florida Velo
7 Buddy Spafford   Asheville, NC0:56:39.396 302191  318 Florida Velo
8 Andrew Holland   Naples, FL0:56:59.238 228841  315 Naples Cyclery powered by T2
9 Lucas Wardein   Naples, FL1:06:08.646 233364  312 Florida Velo

Men - Mas 75-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Hutchinson   Jacksonville, FL0:35:29.763 155257  332 Jacksonville Racing Club
2 Tomasz Radzikowski   Dunnellon, FL0:40:45.297 199233  331 Unattached

Men - Mas 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Scott   Seminole, FL0:30:53.283 253838  328 Unattached
2 Steve Agronick   Villages, FL0:31:45.328 1209  330 Florida Masters Cycling
3 Darryl Troy   West Palm Beach, FL0:32:42.703 218952  327 Unattached
4 John Sharp   Clermont, FL0:40:22.843 330298  329 Florida Masters Cycling

Men - Mas 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug McClellan   Waterford, MI0:28:56.460 253564  335 Unattached
2 Wayne Tolliver   Ormond Beach, FL0:29:55.816 78632  336 Unattached
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL0:30:09.763 196983  338 Florida Velo
4 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL0:35:11.801 182031  337 Colavita Racing Inc.

Men - Mas 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete M. Peterson   0:58:26.807  207 Unattached
2 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL1:01:33.697 105245  211 David's World Cycling
3 Robert Tyler   Winter Garden, FL1:01:46.802 108046  208 Orlando Road Club Inc
4 Terry Hayes   Jacksonville, FL1:06:43.870 75771  210 Unattached
5 Rick Meyer   Palm Coast, FL1:08:02.450 320374  209 Unattached
6 Paul Dupuis   Apopka, FL1:12:27.190 264065  206 Florida Velo

Men - Mas 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Adams   Tampa, FL0:55:00.417 231630  213 GearLink Racing INC.
2 Robert Black   York, SC0:55:44.762 70439  219 Saroff Racing Team
3 Brian Davis   Orlando, FL0:56:35.940 359091  218 Treasure Coast Cycling Association
4 Steve Reker   Tallahassee, FL0:57:26.600 130765  212 Gulf Coast Velo
5 Carl Westergren   Jacksonville, FL0:58:12.317 37816  217 VeloBrew Cycling Club
6 Kevin Eccleston   Lake Alfred, FL0:58:48.476 385107  214 Lakeland Endurance Company LLC
7 Pete Loftis   Ponte Vedra Beach, FL0:59:07.339 244641  216 Unattached
8 Paul Bordas   Stuart, FL0:59:53.350 342576  222 Treasure Coast Cycling Association
9 Mark Miller   Lighthouse Point, FL1:00:36.227 385441  215 Unattached
10 Julius Aulisio   Lakeland, FL1:01:53.430 187514  223 Treasure Coast Cycling Association
11 Charlie Thalheimer   Clearwater Beach, FL1:02:07.906 56661  220 GearLink Racing INC.
12 David Dixon   Warner Robins, GA1:06:46.796 303712  221 Doulos Cycling

Men - Mas 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Stone   Boulder, CO0:55:42.322 332428  229 Treasure Coast Cycling Association
2 Christopher Glenn   Fort Lauderdale, FL0:55:50.449 352370  230 Cirque du Velos Powered by Peddler Bike Shop
3 Andrea Tosolini   Gainesville, FL0:56:01.491 226652  231 352 Racing p/b Bikes and More
4 Will Larson   Dunedin, FL0:56:39.900 196529  236 GearLink Racing INC.
5 Glenn Harsin   Ridge Manor, FL0:57:32.957 259608  235 Florida Velo
6 Stephen Desena   Hobe Sound, FL0:57:37.660 212190  224 Unattached
7 Randall Smith   Tallahassee, FL0:57:46.495 52588  227 Unattached
8 Kevin Clark   Geneva, FL0:57:52.133 360757  228 Winter Springs Cycling
9 Tom Gillis   Tallahassee, FL0:58:30.399 77327  232 Gulf Coast Velo
10 Alexander Strouhal   Sarasota, FL1:00:29.446 54229  234 Unattached
11 Peter King   Jacksonville, FL1:01:31.219 296941  226 VeloBrew Cycling Club
12 John Gibson   Fleming Island, FL1:03:58.625 249400  225 Jacksonville Racing Club
13 Carlos Soler   Longwood, FL1:05:56.828 104661  233 Florida Velo

Men - Mas 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:54:21.186 71611  239 ZMOTION Racing Team
2 Sean Coleman   Land O Lakes, FL0:55:12.211 121299  238 US Military Cycling Team Fueled by FRS
3 Christopher Olson   Saint Johns, FL0:59:24.915 220713  237 VeloBrew Cycling Club
4 David Snow   St. Augustine, FL0:59:53.535 253027  242 Unattached
5 David Ayme   Bradenton, FL0:59:58.914 61532  240 Best of the Bay Cyclist
6 Brett Hendricks   Boca Grande, FL1:00:01.933 371955  241 Unattached

Men - Mas 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cousins   Pompano Beach, FL0:55:05.251 257512  245 Morgan Stanley Cycling Team
2 Marc Crouch   Jensen Beach, FL0:56:02.183 211302  247 Treasure Coast Cyclewerks
3 Ryan Saylor   Gainesville, FL0:56:52.895 31413  243 GearLink Racing INC.
4 Scott Atkins   Lutz, FL0:57:43.487 135438  246 GearLink Racing INC.
5 Keith Lechleidner   Neptune Beach, FL0:57:57.906 56075  244 (RS) 3 Racing

Men - Mas 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Long   Atlantic Beach, FL0:55:00.292 108976  248 ZMOTION Racing Team
2 Phillip Dobbs   San Diego, CA0:55:19.183 249894  250 US Military Cycling Team Fueled by FRS
3 Roy Foley   Lithia, FL0:56:03.685 280524  252 Florida Velo
4 Ward Bates   Maitland, FL0:56:19.418 2871  251 The Fit Lab
5 John AmbrozicIII   Bradenton, FL0:58:00.745 350406  249 Unattached

Men - Mas 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Shott   Jacksonville Beach, FL0:55:50.567 387697  254 Unattached
2 Rolando Hernandez   Tampa, FL0:56:53.983 286862  253 GearLink Racing INC.
3 Nate Adler   North Palm Beach, FL0:57:08.159 203360  255 Cool Beans Racing

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL0:29:28.173 233364  348 Florida Velo
2 Mike Ferreiro   0:31:19.130  349 Unattached
3 Carlos Rios   Altamonte Springs, FL0:32:04.210 193988  350 floridaracing.net

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Couture   Tampa, FL0:27:37.421 359791  352 Relaj Cycling
2 Ian Mcmullen   Saint Augustine, FL0:28:01.111 304529  351 VeloBrew Cycling Club
3 Nathaniel Worcester   Orlando, FL0:32:22.673 367471  356 Orlando Road Club Inc
9999 Nicholas LeBlanc   Fernandina Beach, FL0:32:11.458 375911  353 Unattached

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Hernandez   Gulf Breeze, FL0:14:34.742 321478  363 West Florida Wheelmen
2 John Gilbert   Fort Lauderdale0:14:35.675 347582  362 Interactive Metronome Development
3 Hans Vandenberg   Eagle, CO0:14:59.785 296888  365 Slipstream-Craddock Junior Development
4 Sandor A Delgado   Hialeah, FL0:15:15.725 316004  360 Interactive Metronome Development
5 Austin Wright   Stuart, FL0:16:11.865 321612  361 Treasure Coast Cycling Association
6 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL0:16:36.880 274095  364 Cycle Sport Concepts Tampa
7 Corbin Wapshott   Longwood, FL0:17:27.800 334028  359 Mellow Mushroom Racing

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Wright   Stuart, FL0:17:46.668 321610  369 Treasure Coast Cycling Association
2 Lachlan Hovius   Groveland, FL0:18:56.844 331438  371 Orlando Road Club Inc
5 clayton zinnert   Orlando, FL0:20:05.129 364633  370 Unattached

Men - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Laird   0:33:37.384  373 Unattached
2 Michael Sprouse   0:41:13.258  372 Unattached
3 Robert Puckett   Saint Petersburgt, FL0:41:15.780 375593  374 Unattached
4 Doyle Mann   0:43:44.988  375 Unattached
6 Keith Winchell   The Villages, FL0:47:28.941 379414  376 Unattached
7 Scott Rimmer   0:52:21.545  377 Unattached

Men - Espoirs 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Schanze   Gainesville, FL0:54:42.279 252844  321 GearLink Racing INC.
2 Ruben Delcristo   Miami, FL0:56:29.490 272424  323 BLUE STAR-BOOM Development Team
3 Ricardo Perez   Miami, FL0:59:36.888 360295  322 BLUE STAR-BOOM Development Team
4 Bradley Gordon   Longwood, FL1:00:59.864 280638  320 Florida Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tomas Velez   Miami, FL0:55:16.440 304174  310 Veloce Speedwear Development Team
2 Kevin Erndl   Naples, FL0:56:16.910 310804  309 Naples Cyclery powered by T2
3 Ashton Hulscher   West Palm Beach, FL0:57:38.561 348346  303 Unattached
4 Andrea Tosolini   Gainesville, FL0:59:17.505 226652  301 352 Racing p/b Bikes and More
5 Michael Hernandez   Clermont, FL0:59:30.450 296605  304 Slipstream-Craddock Junior Development
6 Graham White   Altamonte Springs, FL0:59:44.468 271587  305 Florida Velo
7 David Monismith   Gainesville, FL1:03:01.749 257920  308 352 Racing p/b Bikes and More
8 Graham Gillis   Tallahassee, FL1:04:17.370 195567  307 Gulf Coast Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Mojock   Charleston, SC0:54:59.261 288897  278 Unattached
2 Peter Davis   Naples, FL0:56:38.312 293076  268 Florida Velo
3 Alan Korhonen   Lakeland, FL0:56:45.634 332882  276 GearLink Racing INC.
4 Christopher Alvarez   Miami, FL0:57:44.888 385094  270 Unattached
5 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL0:57:45.257 182010  273 Team Primal Racing
6 Robert Paulsen   Mesa, AZ0:58:38.370 354802  279 Team Primal Racing
7 Tim Ballenger   Orlando, FL0:58:57.929 293135  281 Compass Cycling Team
8 Brian Collie   St. Johns, FL0:59:27.487 263976  275 Unattached
9 Carlos Mauricio Canales Diaz   Miami, FL0:59:27.782 366100  271 Unattached
10 Christopher Rupe   Seffner0:59:48.771 359278  267 Unattached
11 Hugo Casanas   Tampa, FL0:59:54.175 306446  280 GearLink Racing INC.
12 Rhett Houstoun   Flagler Beach, FL1:01:01.128 365039  274 Team Primal Racing
13 Tom Redpath   Pittsburgh Pa1:01:19.771 338264  272 Carbon Fiber Racing
14 Mark Anthony Sanchez   Jacksonville, FL1:03:45.782 351492  266 US Military Cycling
15 Jonathan Lopez   Gainesville, FL1:04:08.934 355584  277 352 Racing p/b Bikes and More
9998 David Smith   Jacksonville, FL0:00:00.000 275883  269 VeloBrew Cycling Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose Rodriguez   Miami, FL0:55:25.610 340500  294 Velo Masters of Miami, Inc
2 William Taylor   Saint Johns, FL0:55:34.390 237966  284 Unattached
3 Kenneth Rodgers   Rockledge0:57:03.228 387750  296 Unattached
4 MICHAEL BARATA   1:00:21.167  289 Unattached
5 JeanMarc Marchand   St Johns, FL1:01:55.581 388941  291 Unattached
6 Matthew Bowen   Orlando, FL1:02:23.897 375060  288 Winter Springs Cycling
7 Gregory Oblom   Oviedo, FL1:03:30.670 381690  285 Winter Springs Cycling
8 Kevin Koth   Port Orange, FL1:03:34.910 376561  287 Unattached
9 Adam Goldstein   Sanford, FL1:03:35.359 205790  282 Florida Velo
10 John Huynh   Jacksonville, FL1:03:58.275 338904  295 Unattached
11 Carlos Gomez   Jacksonville, FL1:05:04.416 355098  283 VeloBrew Cycling Club
12 RAY ROJAS   Thonotosassa, FL1:07:57.680 337492  292 Unattached
13 Jon Plummer   Blountstown, FL1:09:40.911 323252  293 Unattached
14 Noel Gomez   1:31:24.105  290 Unattached
9998 Owen Shott   Jacksonville Beach, FL0:00:00.000 387697  286 Unattached

Women - Women 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Phelps   Rockledge, FL0:29:54.454 332820  340 Infinity Rac. p/b Merc,Pors,Audi,of Mel
2 Suzanne Cox   0:32:27.625  358 Unattached
3 Tish Kelly   Naples, FL0:35:06.118 307387  339 Florida Velo

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Clark   Lakeland, FL1:00:32.862 151788  263 Unattached
2 Julie Jerue   Lakeland, FL1:01:26.328 217819  264 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team

Women - Masters Women 70+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rosemarie Ray (1 - Cat4)   Seminole, FL0:41:28.304 296134  347 Florida Masters Cycling

Women - Masters Women 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judith Shepard (1 - Cat4)   Odessa, FL0:33:34.351 359201  345 Florida Masters Cycling
2 Diana Correa (2 - Cat4)   Tampa, FL0:36:43.360 65387  346 Florida Masters Cycling

Women - Masters Women 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Phelps (1 - Cat3)   Rockledge, FL0:30:02.161 332820  340 Infinity Rac. p/b Merc,Pors,Audi,of Mel
2 Kathy Petrillo   Jupiter, FL0:30:37.432 390139  342 Unattached
3 Sharon Williams (1 - Cat4)   Lakeland, FL0:32:35.361 275596  343 Unattached
4 Tish Kelly   Naples, FL0:32:35.608 307387  339 Florida Velo
5 Mary Mancino   0:34:17.464  341 Unattached

Women - Masters Women 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Hutchison (1 - Cat4)   Saint Petersburg, FL1:03:41.122 284778  262 Unattached
2 Sheila Cousins (1 - Cat2)   Pompano Beach, FL1:03:48.260 256789  257 Morgan Stanley Cycling Team
3 Judy Brutcher (2 - Cat4)   Lakeland, FL1:03:54.220 179283  260 Team Bent's
4 Karen Gittens   1:07:27.325  258 Unattached
5 April Sharp (3 - Cat4)   Weston, FL1:13:30.896 276786  259 Unattached
6 Vanessa Askren (4 - Cat4)   Montgomery, AL1:14:16.158 341594  261 Competitive Velo Cycling

Women - Masters Women 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Taylor (1 - Cat4)   Clearwater, FL1:08:08.367 344184  256 Unattached

Women - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9998 Zoe Mullins   Winter Garden, FL0:31:51.829 290669  354 Colavita Racing Inc.

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ava Sykes   Seminole, FL0:19:03.745 364652  366 Outspokin Bicycles
4 Inge Vandenberg   Eagle, CO0:19:24.371 332916  367 VeloBrew Cycling Club

Women - Handcycle

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Jacqui Kapinowski   0:43:53.732  378 Unattached
8 Peggy Sprouse   0:53:47.265  379 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee