Race Results for
Brooklyn Cyclocross
Brooklyn, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/23/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Open - 18-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Proppe (1 - Cat2)   North Royalton, OH00:59:00 301502   Team Lake Effect
2 Robert Sroka (2 - Cat2)   North Royalton, OH01:01:39 270997   Team Lake Effect
3 Jay Karpinski (3 - Cat2)   Cleveland, OH01:06:07 342768   
4 Spencer Hackett (4 - Cat2)   Columbus, OH01:07:17 297118   Cap City Cyclocross
5 John Erlinger   01:08:36   Spin
6 Craig Hannibal (1 - Cat3)   Pepper Pike, OH01:00:32 236062   Lake Effect Cycling Team
7 Nate Veselenak   Brooklyn, OH01:03:15 312196   Spin
8 Mitch Gabel (2 - Cat3)   Lakewood, OH01:03:45 262227   
9 Nate Szabo (3 - Cat3)   Parma, OH01:04:04 235675   Team Lake Effect
10 George Gantner (4 - Cat3)   South Euclid, OH01:05:28 355416   
11 Jared Bonecutter (5 - Cat3)   Shelby, OH01:05:31 230499   
12 Jared Preston (6 - Cat3)   North Royalton, OH01:07:57 319528   MERRILL LYNCH CYCLING
DNF Taylor Kruse (Cat3)   Columbus, OHDNF 256839   

Men - Cat 1/2/3 - Open - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin (1 - Cat1)   North Royalton, OH01:00:02 207549   Panther p/b Competitive Cyclist
2 Brent Evans   Novelty, OH01:01:21 11037   Spin
3 Nate Loman (1 - Cat2)   Fairlawn, OH01:02:24 236165   Team Lake Effect
4 Ernesto Marenchin   Stow, OH01:02:44 41544   
5 Tom Franek (2 - Cat2)   Hiram, OH01:04:50 344242   
6 James Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH01:05:48 171905   Spin
7 Tom Keller (2 - Cat3)   Solon, OH00:59:46 205603   Spin
DNF Jim Baldesare (Cat1)   Kent, OHDNF 63797   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles

Men - Cat 3/4 - SS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH00:40:06 171905   Spin
2 Rudy Sroka   N Royalton, OH00:40:19 33715   Lake Effect Cycling Team
3 Ryan Wayne (1 - Cat4)   Brecksville, OH00:43:29 235650   
4 Jason Spieth (2 - Cat4)   Sagamore Hills Oh00:44:00 384853   
5 Paul Donatelli   Akron, OH00:45:18 269651   Stark Velo
6 Dave Schalmo (3 - Cat4)   Cleveland, OH00:46:23 379080   
7 Paul Hamad   Cleveland, OH00:47:25 235316   
8 Chris Litto (4 - Cat4)   Willoughby, OH00:48:56 389535   
DNF Brandon Halleen (Cat3)   Akron, OHDNF 302187   

Men - Cat 3/4 - Open - 18-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Vorwerk   Southbloomfield, OH00:30:27 303537   Team Type 1
2 Spencer Hackett   Columbus, OH00:31:12 297118   Cap City Cyclocross
3 Kenneth Gardner (1 - Cat3)   Chesterland, OH00:32:44 290880   Blue Sky Cycling Club
4 Matthew Tinkey   Pittsburgh, PA00:33:13 148993   
5 Tim Delgado (2 - Cat3)   Cincinnati, OH00:33:28 209838   Team Hungry
6 Zac Chappell (3 - Cat3)   Akron, OH00:33:40 358069   
7 Joshua Hoblet (4 - Cat3)   North Lima, OH00:33:51 105599   
8 Tyler Kruse (5 - Cat3)   Columbus, OH00:34:10 256839   
9 Chris Nicula (6 - Cat3)   Philadelphia, PA00:34:22 254842   Chagrin River Cycling
10 Matt Harbaugh (7 - Cat3)   Cincinnati, OH00:34:44 302357   Team Hungry
11 Andrew Miller (8 - Cat3)   Tallmadge, OH00:35:27 309911   Team Snakebite
12 Joe McDaniel   00:35:38   
13 Christopher Lee (1 - Cat4)   Euclid, OH00:36:49 386351   Blue Sky Cycling Club
14 Ian Broadhead (9 - Cat3)   Kent, OH00:37:55 346976   WAS Labs Cycling
15 John Sternen   Chagrin Falls, OH00:38:10 344680   Spin
16 Erick Madis   Hudson, OH00:38:41 237913   WAS Labs Cycling

Men - Cat 3/4 - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Furio   Rocky River, OH00:37:40 12572   Northbrook Garner Bicycle Club
2 Aaron Hershberger (1 - Cat3)   Dalton, OH00:38:37 339694   Orrville Cycling Club
3 Christopher Huck (2 - Cat3)   Navarre, OH00:38:57 165499   Team Snakebite
4 Emilo Poggio (3 - Cat3)   Shaker Heights, OH00:39:39 326258   Team Lake Effect
5 Christopher Smith (4 - Cat3)   Canton, OH00:40:41 263109   Stark Velo
6 Richard Parr (5 - Cat3)   Canton, OH00:41:44 27316   Stark Velo
7 Michael Chapman (6 - Cat3)   Norton, OH00:42:11 291562   Orrville Cycling Club
8 Ryan Knopf (7 - Cat3)   Strongsville, OH00:42:32 200115   
9 Jason Samonds (8 - Cat3)   Pittsburgh, PA00:44:47 342828   StomachOfAnger
10 Matthew Bockbrader (9 - Cat3)   Lakewood, OH00:45:52 261597   Spin
11 Brian Limkemann (10 - Cat3)   Lakewood, OH00:37:47 48690   Spin
12 Seth Kafferlin (11 - Cat3)   Erie, PA00:37:50 253644   Team Snakebite

Men - Cat 3/4 - MR - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Pallotto (1 - Cat3)   Mantua, OH00:37:27 54101   Lake Effect Cycling Team
2 Dave Bartels (1 - Cat4)   Twinsburg, OH00:39:09 303715   Chagrin River Cycling
3 Russell Verlinger (2 - Cat3)   Cleveland, OH00:39:53 36616   
4 Dave Jolin (3 - Cat3)   Bellville, OH00:40:44 289233   Stark Velo
5 Paul Marasco (2 - Cat4)   Lakewood, OH00:41:20 359994   
6 Chris Riccardi (4 - Cat3)   Tallmadge, OH00:41:22 115805   Lake Effect Cycling Team
7 Tom Wilson (5 - Cat3)   Chesterland, OH00:42:47 300061   
8 MIchael Mikes   Chesterland, OH00:43:20 100622   
9 Ed Masta   00:44:22   
10 Evan Wachs (6 - Cat3)   Cleveland, OH00:46:15 36843   
11 Dave Sawitke (3 - Cat4)   Sagamore Hills, OH00:46:35 62451   Spin
12 Ron Kubala (4 - Cat4)   Northfield, OH00:47:04 346212   
13 Chris Hroblak   00:47:12   
14 James Votaw (5 - Cat4)   Norton, OH00:47:32 276818   WAS Labs Cycling
15 Edson Madis (6 - Cat4)   Hudson, OH00:37:53 326356   WAS Labs Cycling
16 Marshall Leininger   Canton, OH00:38:25 205294   Stark Velo
17 William Gibson (7 - Cat4)   Mentor, OH00:39:29 285140   Blue Sky Cycling Club

Men - Cat 4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Johannes   Kent, OH00:23:32 388484   
2 Josh McKinney   Waterloo, WI00:23:40 361677   
3 Jonathan Scott   Cleveland Heights, OH00:24:06 377013   
4 Eric Koast   Marietta, OH00:24:17 357950   
5 Ryan Comeau   Kent, OH00:24:21 386291   
6 Martin Zakes   Brecksville, OH00:24:53 366465   
7 Renato Pereira   Cleveland, OH00:25:04 378353   
8 Dave Marsi   00:25:10   
9 David Miceli   Westlake, OH00:25:23 273686   
10 Jason Samonds   Pittsburgh, PA00:25:33 342828   
11 John Sternen   Chagrin Falls, OH00:25:51 344680   Spin
12 Christian Pawar   Concord, OH00:25:56 376460   
13 Eric Silverman   Beachwood, OH00:26:19 336286   
14 Ryan Madis   Hudson, OH00:26:32 284218   WAS Labs Cycling
15 Victor Allen   Stow, OH00:26:44 279360   
16 Craig Cole   Richfield, OH00:27:22 365120   
17 Dante Escusa   Columbus, OH00:27:35 131988   
18 Alex Kloss   Cleveland, OH00:27:49 388872   
19 Nate Cross   00:28:02   
20 Jason Schraibman   Strongsville, OH00:28:29 388350   
21 Stephen Cinch   Cleveland00:29:19 384523   
22 Roger Sapp   Kent00:30:00 387997   
23 Kenny Kocarek   00:30:25   
24 Adrian Wakeen   00:30:44   
25 David Delgado   00:31:01   
26 Rock Bain   00:33:12   
27 Brooke Bright   Westlake, OH00:34:06 388700   

Men - Cat 4 - MR - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Davis   Bay Village, OH00:25:35 365941   A World Of Pain
2 David Sawitke   Sagamore Hills, OH00:26:17 62451   Spin
3 Christopher Hroblak   White Oak, PA00:26:47 399604   
4 Brian Maher   00:27:30   
5 Robert Breedlove   Painesville, OH00:28:51 59456   Chagrin River Cycling
6 Daryl Breedlove   Painesville, OH00:30:46 4716   
7 Ed Faidiga   00:36:27   

Men - Junior - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Malcolm Zabrorowski   00:23:58   
2 Tad Hannibal   00:24:35   
3 Jeremy Neth   Hudson, OH00:25:08 387954   WAS Labs Cycling
4 Keaton Adams   Stow, OH00:29:16 359202   WAS Labs Cycling
5 Camden Adams   Stow00:38:14 365682   WAS Labs Cycling
6 Harrison Stoneking   Broadview Heights, OH00:26:06 387413   WAS Labs Cycling
7 Emmerson Stoneking   00:30:54   

Women - Cat 1/2/3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Price (1 - Cat3)   Cuyahoga Falls, OH00:35:15 172593   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
2 Lorena Brown (2 - Cat3)   Navarre, OH00:36:27 139053   Team Snakebite
3 Julie Lewis-Sroka (3 - Cat3)   N Royalton, OH00:37:17 143111   Team Lake Effect
4 Laura Webb (4 - Cat3)   Lakewood, OH00:39:23 379521   
5 Kennedy Adams (5 - Cat3)   Stow, OH00:31:02 310691   WAS Labs Cycling
6 Kellie Strang (6 - Cat3)   Mcdonald, OH00:32:32 303754   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
7 Gwen Davis (7 - Cat3)   Tallmadge, OH00:32:38 245157   Lake Effect Cycling Team
8 Rosalie Franek   Hiram, OH00:32:57 387951   
9 Emily Benson (1 - Cat2)   Cleveland, OH00:38:23 261327   Snake Bite Racing

Women - Cat 4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Webb   Lakewood, OH00:26:14 379521   
2 Jane Geisse   Chagrin Falls, OH00:26:42 261161   Spin
3 Beth Goran   00:30:08   
4 Pam Semanik   Walton Hills, OH00:30:26 255011   Snake Bite Racing
5 Michelle Mead   Berea, OH00:30:57 389166   
6 Allyson Beach   Cleveland , OH00:31:04 308581   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
7 Lori Erwine   North Royalton, OH00:31:25 377713   Team Lake Effect
8 Kristina Baric   Kent, OH00:34:24 389539   
9 Megan Shillington   00:34:38   
10 Rebecca Schur   Cleveland Heights, OH00:24:08 375334   
11 Lori Muller   00:24:13   
12 Dana Tinkey   Pittsburgh, PA00:25:50 360892   
13 Natalie Wayne   Brecksville, OH00:27:19 284120   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSpySierra NevadaOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee