Race Results for
Lilac City Twilight Criterium
Spokane, WA
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
2 william mcpherson   Sandpoint 227307   
3 Glenn Griese   Valleyford, WA 45401   Hammer Racing Team- TVG LTD.
4 David Mahelona   Spokane, WA 212638   Emde Sports - Fitness Fanatics
5 Alex Renner   Spokane, WA 60016   Baddlands Cycling Club
6 Shane O'Neill   Pasco, WA 296419   

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob MacArthur (1 - Cat1)   Wenatchee, WA 203580   Stranamanti Cycling
2 Brian Hitchcock (1 - Cat2)   Seattle, WA 284741   HSP
3 Shawn Howard (2 - Cat2)   Colbert, WA 190844   
4 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA 147208   Emde Sports - Fitness Fanatics
5 Kaler Marshall (3 - Cat2)   Walla Walla, WA 321012   L'Ecole No. 41
6 David Holden (4 - Cat2)   Spokane, WA 260091   Team Type 1
7 Jared Nelson (2 - Cat1)   Bozeman, MT 118749   Team Rockford / Clif
8 William Zellmer   Missoula, MT 225407   Gateway Harley-Davidson
9 Peter Young (5 - Cat2)   Missoula, MT 307347   Northern Rockies Cycling Team
10 Jeff Koncz (6 - Cat2)   Spokane, WA 177547   Emde Sports - Fitness Fanatics
11 Michael Gaertner (7 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
12 Michael Emde (3 - Cat1)   Spokane, WA 109163   Stark Velo
13 Jerry Long (8 - Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
14 Mark Knokey (9 - Cat2)   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
15 Cris Haley (10 - Cat2)   Kennewick, WA 339656   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Knokey (1 - Cat2)   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
2 Travis Coleman (1 - Cat3)   Spokane, WA 60581   River City Red
3 Mark Miller (2 - Cat3)   Draper, UT 24435   VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles
4 Stephen Prokopiw (2 - Cat2)   Osburn, ID 54844   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
5 Bruce Johnson (3 - Cat3)   Liberty Lake, WA 120506   Two Wheeler/Specialized
6 Paul Main (4 - Cat3)   Spokane, WA 49133   G.S. Gap
7 Randy Opp (1 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 285864   Vertical Earth
8 D. Scott McSpadden (2 - Cat4)   Seattle, WA 52519   River City Red
9 Shane Lynch (5 - Cat3)   Spokane, WA 67129   
10 Robert Seeley (6 - Cat3)   Post Falls, ID 222544   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
11 Alan Petrie (7 - Cat3)   Liberty Lake, WA 27941   Spokane Rocket Velo
12 Shaun Gonsalves (8 - Cat3)   Hayden, ID 246016   Two Wheeler/Specialized
13 Jeff Yates (3 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 99753   Two Wheeler/Specialized
14 Joel Jones (9 - Cat3)   Colfax, WA 167647   River City Red
15 Eric Ross (4 - Cat4)   Colbert, WA 296885   Spokane Rocket Velo
16 Joshua Messinger (10 - Cat3)   Spokane, WA 100267   River City Red
17 Chris Kelsey (11 - Cat3)   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
18 Michael Gaertner (3 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
19 Richard Sherwood (5 - Cat4)   Spokane, WA 32459   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
20 Rick Mattis (12 - Cat3)   Coeur Dalene, ID 212099   Two Wheeler/Specialized
21 Thomas Leach (6 - Cat4)   Spokane Valley, WA 102339   Kind Human Sports

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Williamson (1 - Cat3)   Coeur D Alene, ID 38450   Two Wheeler/Specialized
2 Michael Longmire (1 - Cat2)   Missoula, MT 21552   Northern Rockies Cycling Team
3 Jon Magnuson (2 - Cat3)   Richland, WA 57426   Chinook Cycling Club, Inc
4 Matthew Morra (1 - Cat4)   Moscow, ID 25110   University of Idaho
5 Timothy Crum (2 - Cat4)   Spokane, WA 94190   
6 Joe Anchondo (3 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 313690   
7 William Bronson (4 - Cat4)   Spokane Valley, WA 347418   
8 William Alcorn   Spokane, ME 270414   
9 Frank Moreland (5 - Cat4)   Hayden, ID 62025   Emde Sports

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Luib   Las Vegas, NV 252688   Allegiant Airlines/Pain MD's.com
2 Jed Barden   Spokane, WA 292436   FareStart
3 Zach Bowden   Vancouver Wa 245716   
4 Ryan Bibko   Kent, WA 215821   JL Velo Racing Team
5 Dana Harper   Spokane, WA 339224   
6 Andrei Mylroie   Spokane, WA 104099   G.S. Gap
7 Cameron York   Colbert, WA 148725   Two Wheeler/Specialized
8 Jesse Ayotte   Spokane, WA 249779   Emde Sports - Fitness Fanatics
9 Lynn (Taylor) Pilant   Spokane, WA 200247   River City Red
10 John Siok   Spokane, WA 289195   G.S. Gap
11 Douglas Krumpelman   Hayden, ID 81054   Vertical Earth
12 Travis Coleman   Spokane, WA 60581   River City Red
13 Alan Jacob   Spokane, WA 271591   Spokane Rocket Velo
14 Andrew Easley   Olympia, WA 293544   Washington State University
15 Alberto SantosDavidson   Kensington, CA 318892   Peninsula Velo Racing
16 Rick Mattis   Coeur Dalene, ID 212099   Two Wheeler/Specialized
17 Joshua Simpson   Seattle, WA 256802   Boat Street Cycle Club (BSCC)
18 Kris Holden   Spokane, WA 148376   Vertical Earth
DNF Henry Hamby   Spokane, WA 283095   G.S. Gap

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Proost   Spokane, WA 339122   G.S. Gap
2 D. Scott McSpadden (1 - Cat4)   Seattle, WA 52519   River City Red
3 Rocky Lobdell (2 - Cat4)   Spokane, WA 280268   G.S. Gap
4 Jeff Royter   Idaho Falls Idaho 173818   
5 Andy Anderson (3 - Cat4)   Spokane, WA 367866   The Bike Hub
6 Kevin Gest   Spokane, WA 310597   Baddlands Cycling Club
7 Theo Propst   Spokane, WA 270412   
8 Anthony Brown (1 - Cat5)   Spokane, WA 250220   Spokane Rocket Velo
9 Joshua Werner (4 - Cat4)   Spokane Valley 377650   
10 Richie Frahm (2 - Cat5)   Spokane, WA 383352   
11 unknown number      
12 Matt Dovel      
13 Nigel Davies (5 - Cat4)   Spokane  360719   Emde Sports
14 Sam Waples (6 - Cat4)   Bellingham, WA 366360   
15 William Alcorn (3 - Cat5)   Spokane, ME 270414   
16 Kile McArdle (7 - Cat4)   Liberty Lake, WA 293243   The Bike Hub
17 Matthew Fain (8 - Cat4)   Spokane, WA 346454   Baddlands Cycling Club
18 Andy Lefriec (4 - Cat5)   Spokane, WA 377317   
19 Elijah McConnellPerkins (5 - Cat5)   Spokane, WA 381483   
20 William Knudsen (9 - Cat4)   Spokane, WA 133739   
21 Eric Ross (10 - Cat4)   Colbert, WA 296885   Spokane Rocket Velo
22 Steven Sander (11 - Cat4)   Spokane Valley, WA 290727   
23 Richard Sherwood (12 - Cat4)   Spokane, WA 32459   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
24 Alex Moon   Spokane, WA 278794   
25 Patrick Coupens (6 - Cat5)   Spokane, WA 293731   
26 John Osterback (13 - Cat4)   Spokane 242826   Spokane Rocket Velo
27 Myron Higel (14 - Cat4)   Spokane, WA 314030   Two Wheeler/Specialized
28 Donald Belfils (7 - Cat5)   Mead, WA 294699   Spokane Rocket Velo
29 Ian Smith-Butler      
30 Daniel Feldhesen      
31 Shaun Morgen (15 - Cat4)   Newman Lake, WA 280481   The Bike Hub
32 Bryan Brown (8 - Cat5)   Spokane, WA 377092   Eastern Washington University
33 Justin Jensen (9 - Cat5)   Sandpoint Idaho 388159   
34 Joe Jamison (16 - Cat4)   Ephrata Wa 256886   BFF Cycling p/b Donkelope
35 Jared Schmantz      
36 Jeff Nelson (17 - Cat4)   Everett, WA 283128   Audi
37 Mike Reitemeier      
38 Mark Statema (18 - Cat4)   Spokane, WA 303646   Baddlands Cycling Club
39 Jason Oestreicher (19 - Cat4)   Spokane , WA 339936   
40 Richard Frost (10 - Cat5)   Spokane, WA 380047   Bicycle Butler/West Coast Racing
41 Brian Johnson (20 - Cat4)   Liberty Lake, WA 307306   
42 Eric Hoffman (11 - Cat5)   Spokane, WA 137433   Baddlands Cycling Club
43 Brian Goetz (12 - Cat5)   Coeurdalene, ID 280057   Two Wheeler/Specialized
44 Hank Greer (13 - Cat5)   Spokane, WA 360201   
45 Jon Snyder   Spokane, WA 388463   
46 Stephen SAUSER (21 - Cat4)   Spokane, WA 319206   Baddlands Cycling Club
47 David Boucher (14 - Cat5)   Spokane, WA 239566   Baddlands Cycling Club
DNF Jeff Mitchell   Post Falls, ID 292336   
DNF Joshua Meny (Cat4)   Missoula, MT 297954   

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Daugharty Sterner (1 - Cat3)   Coeur D Alene, ID 337468   Team REP
2 Natalie Koncz (1 - Cat2)   Spokane, WA 187206   Zuster Cycling Team
3 Megan Gray (2 - Cat3)   Seattle, WA 377586   
4 Jennifer Burke (3 - Cat3)   Spokane, WA 297831   Baddlands Cycling Club

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Holden   Spokane, WA 151124   
2 Renee Compton   Spokane, WA 228151   Zuster Cycling
3 Lynn Creager   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
4 Andi Oden   Moscow, ID 340446   University of Idaho

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyUSACDFSierra NevadaCUOREShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee