Race Results for
The Boilermaker Grandprix
West Lafayette, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Uberti (1 - Cat1)   Greenville, SC 238311  162 Panther p/b Competitive Cyclist
2 Ryan Shean (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 290397  157 Team Upland p/b Sustainable Cycling
3 Kyle Perry (1 - Cat2)   Indianapolis, IN 240005  118 Team Upland p/b Sustainable Cycling
4 Hogan Sills (2 - Cat2)   Champaign, IL 257611  158 ABD Cycling Club
5 John Woods (3 - Cat2)   Indianapolis, IN 256120  119 Team Upland p/b Sustainable Cycling
6 Joesph Iuliano (4 - Cat2)   Muleshoe Tx 237283  155 ABD Cycling Club
DNF Daniel Solomon (Cat2)   Romeoville, IL 192220  160 South Chicago Wheelmen
DNF James Vehe (Cat2)   La Grange, IL 47186  199 Club Bicicletta
DNF Robert Smallman (Cat2)   Indianapolis, IN 337310  159 Pro- Form Bike Shop

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Weaver (1 - Cat1)   Columbus, IN 107684  721 Zipp Factory Team
2 Mike Sherman (1 - Cat2)   Carmel, IN 242842  797 Zipp Factory Team
3 Dean Peterson (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 27887  720 Zipp Factory Team
4 Bryan Boggs (1 - Cat3)   Zionsville, IN 296044  796 Zipp Factory Team
5 Brian Gavette (2 - Cat2)   Zionsville, IN 12967  717 Zipp Factory Team
6 Jim Creamer (3 - Cat2)   Carmel, IN 306875  714 Team Nebo Ridge
7 Joseph Webster (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 199652  722 Indianapolis Cycling Club
8 Gene Spangler (3 - Cat3)   Centerville, OH 295691  798 Ghisallo Cycling Team Inc.
9 Timothy Gavin (4 - Cat3)   West Lafayette, IN 12969  795 Mock Orange Bikes
10 Donald Isaacs   Aurora, IL 243326  719 Team Bicycle Heaven
11 Allen Galloway (5 - Cat3)   Indianapolis, IN 82542  716 Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
DNF Mark Ellis (Cat3)   Indianapolis, IN 10703  715 Team Indiebike
DNF Benjamin West (Cat3)   Indianapolis, IN 56678  723 Scarlet Fire
DNF Edward Marshall (Cat3)   Fishers, IN 22595  799 0
DNF Robert Brooks (Cat3)   Indianapolis, IN 4981  713 Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.

Men - Cat 3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Arfmann (1 - Cat3)   Arlington Heights, IL 282223  293 ABD Cycling Club
2 Julian Toumey (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 335978  249 Team Upland p/b Sustainable Cycling
3 Jeffrey Meade (3 - Cat3)   Westfield, IN 314908  245 Purdue University
4 Matthew Hohn   Carmel, IN 307977  296 0
5 Justin Sorber (1 - Cat4)   Lafayette, IN 306060  291 0
6 Michael Wilkie (4 - Cat3)   Lisle, IL 268873  294 ABD Cycling Club
7 William Martin (2 - Cat4)   Goshen, IN 374802  242 Spin Zone Racing
8 Tyler Lucas (3 - Cat4)   Terre Haute In 369263  251 Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
9 Samuel Runningen (4 - Cat4)   Charleston, IL 336934  247 Purdue University
10 Michael Atkins (5 - Cat3)   South Bend, IN 330012  227 Spin Zone Racing
11 Charles Dell (6 - Cat3)   Indianapolis, IN 233960  232 Team Upland p/b Sustainable Cycling
12 Tobias Holsman (7 - Cat3)   Indianapolis, IN 223735  290 MOB Squad
13 Ian Kresnak (5 - Cat4)   Granger, IN 369763  353 0
14 Robert Brooks (8 - Cat3)   Indianapolis, IN 4981  228 Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
15 Creighton Varney     297 High Wycombe Cycling
16 August Kunkel (6 - Cat4)   Brookville 369537  292 Pro- Form Bike Shop
17 Robert McMasters     244 Spin Zone Racing
18 Branden Sowers (7 - Cat4)   Lakewood, CO 322986  248 KCV Cycling Club
19 Tianyi Zhang (9 - Cat3)   Indianapolis, IN 361453  250 0
20 Nickolaus Lekovish (10 - Cat3)   San Diego, CA 342874  298 Midwest Cycling Group
21 Matthew Grate (11 - Cat3)   Waterloo, IN 310372  295 Men Of Steel Racing LLC
22 James Calvetti (8 - Cat4)   Northbrook, IL 374624  229 Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
23 Blaine Cooper (12 - Cat3)   Newburgh, IN 51278  230 0
24 Thomas Mathis (9 - Cat4)   Champaign, IL 350106  243 Wild Card Cycling
25 Rodney Miller (10 - Cat4)   Zionsville, IN 52481  246 Team Nebo Ridge

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Runningen (1 - Cat4)   Charleston, IL 336934  358 Purdue University
2 Justin Miller (2 - Cat4)   Columbus Oh 303484  357 Team Six One Four
3 Garrett Sczechowski (3 - Cat4)   Boulder, CO 345782  399 Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
4 Duarte Ferreira (1 - Cat5)   Indianapolis, IN 385378  352 0
5 Ian Kresnak (4 - Cat4)   Granger, IN 369763  353 0
6 Nickolaus Lekovish   San Diego, CA 342874  354 Midwest Cycling Group
7 Creighton Varney     394 #N/A
8 Johnson Nick     396 
9 Matthew Allen (5 - Cat4)   Lafayette, IN 297739  347 Purdue University
10 Sarun Lorhpipat   Bangkok 372805  355 Purdue University
11 James Calvetti (6 - Cat4)   Northbrook, IL 374624  349 Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
12 Donald Isaacs (2 - Cat5)   Aurora, IL 243326  393 Team Bicycle Heaven
13 Zeronik Drew     360 
14 Branden Sowers (7 - Cat4)   Lakewood, CO 322986  359 KCV Cycling Club
15 Ken Billeter (8 - Cat4)   Zionsville, IN 211097  348 MOB Squad
16 Thomas Mathis (9 - Cat4)   Champaign, IL 350106  356 Wild Card Cycling
17 Daniel Bartholomew (10 - Cat4)   Greenwood, IN 272494  397 Speedway Wheelmen

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duarte Ferreira   Indianapolis, IN 385378  497 Unattached
2 Elliot Jacob     480 Unattached
3 Hadley Bruce     498 Unattached
4 Melby Joel     487 Unattached
5 Chris Cortez   Cincinnati, OH 341540  495 Purdue University
6 Hornbaker Robert     481 Unattached
7 Buland Erik     479 Purdue
8 Freeman Keith     496 Unattached
9 Tims Ben     490 Purdue
10 Kielbasa Craig     485 Unattached
11 Lastinger Robert     486 Unattached
12 Johnson Nick     483 Purdue
13 Evan Axthelm     477 Unattached
14 Rezig El kindi     488 Unattached
DNF Brown Nathan     478 Unattached
DNF Marcus Thompson   Lafayette, IN 337416  489 Purdue University
DNF Travis Verhoff   Westfield In 378770  491 Indiana University-Bloomington

Women - Cat 1/2/3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 lynn coy (1 - Cat3)   Zionsville, IN 280716  637 0
2 Burns Ellie     636 

Women - Cat 3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 lynn coy (1 - Cat3)   Zionsville, IN 280716  578 0
2 Diane Kaeser (1 - Cat4)   Goshen, IN 170993  579 0
3 Jess Bunchek (2 - Cat4)   Valparaiso In 369664  599 0
4 Debra Wagoner (3 - Cat4)   Noblesville, IN 352630  583 Team Nebo Ridge
5 Emily Savickis   Elkhart, IN 338160  598 
6 Sarah Thomas   West Lafayette, IN 289203  582 #N/A
7 Bethany Cockburn   South Bend, IN 382508  577 
8 Jennifer Munley (4 - Cat4)   Mount Airy, MD 368597  580 0
9 Burns Ellie     636 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREShimanoBonk BreakerSierra NevadaSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee