Race Results for
Bob Rodale Fitness Park
Trexlertown, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/05/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Nothstein   Orefield, PA0:47:15 312612  673 Chester County Cycling Foundation
2 Vincent Reydams   Harrisburg, PA 357682  667 Phenix Velo Club
3 John Wilson   King Of Prussia, PA 91489  676 
4 Pedro Campos   Philadelphia, PA 350418  642 
5 Adam Snoke   Landisville, PA 221838  672 Thru-It-All Body Shop Inc
6 Thomas Bartolacci   Schnecksville, PA 57616  664 Bucks County Racing Club
7 Aaron Miller   Lancaster, PA 351468  651 Thru It All Body Shop
8 Geoff Quinter   Boyertown Pa 181796  654 Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
9 James Pitman   Milford 177242  653 Skylandscycling
10 Kenneth Ziegenfus   New Tripoli, PA 325814  662 Gotham Cyclists
11 Shane Grogg   Bernville, PA 248570  644 GS simmeria
12 Dustin Highland   Monticello, IL 307727  645 Bike Surgeon
13 Kevin Kelly   Birdsboro, PA 348618  666 Shirks Racing Masters Team
14 ART HUNSBERGER   Bethlehem, PA 378581  663 Lehigh Wheelmen Assoc
15 Jeff Lamb   Basking Ridge, NJ 223048  671 Liberty Cycle
16 Todd Noonan   Kutztown, PA 242255  652 Kutztown Cutters
17 Alec Ratzell   Blandon, PA 310898  665 Young Medalists/ Team Rothrock
18 Dan Antonelli   Washington, NJ 237044  638 Liberty Cycle
19 Greg Skinner   Macungie, PA 301156  657 Team Fluid
20 Brad Williams   Sanatoga, PA 320596  669 Sunnybrook Trek/Limerick Chiropractic
21 Gary Josulevicz   Allentown, PA 120086  648 TriState Velo
22 Barry McMenamin   College Park, MD 125237  650 
23 Roy Simonson   Newark, DE 242509  656 Christiana Care PT+/FSVS
DNF Douglas Junkins   Maplewood, NJ 290364  649 Speedwell Racing

Men - Category1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan DeWald   Mount Penn, PA1:08:02 89187  677 Battley Harley-Davidson
2 Jamie Clinton   Lancaster, PA 288056  865 Chester County Cycling Foundation
3 Garrett Olsen (1 - Cat2)   Villanova Pa 290847  835 XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
4 Nick Rogers   Philadelphia, PA 290087  840 160over90 p.b. Vie13/QCW
5 Ryan Shebelsky   Elizabethtown, PA 274785  845 Team Alliance Environmental
6 Randy Smargiassi   Breinigsville, PA 119588  846 Team LionofFlanders.com
7 Ryan Pomajevich (2 - Cat2)   Schnecksville, PA 145887  837 TeamLionofFlanders.com
8 Andy Johnson (3 - Cat2)   Parkesburg, PA 163272  832 Mason Dixon Velo/The Cycle Works
9 Michal Michcinski     849 
10 Drew Karlberg (4 - Cat2)   Philadelphia, PA 232723  833 Round Here Racing
11 Jonathan DAlba   Philadelphia 298138  857 
12 Josh Clingan (5 - Cat2)   York, PA 143547  829 Mason Dixon Velo/The Cycle Works
13 Nicholas Roeder (6 - Cat2)   Kunkletown, PA 235891  839 Tri-State Velo/Amoroso's Racing Team
14 Ryan Rapolas (7 - Cat2)   Phoenixville, PA 313046  838 IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com
15 Michael Miller   Morgantown, PA 57947  834 Team Alliance Environmental
16 Michael Novemsky (8 - Cat2)   Maplewood, NJ 86898  870 Speedwell Racing
17 Neil Fronheiser (1 - Cat3)   Nashville, TN 58637  858 
18 Jason Wood (9 - Cat2)   Doylestown, PA 270565  863 C C Evesham
19 Zach Semian (10 - Cat2)   Mertztown, PA 250164  844 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
20 Douglas Schiel (2 - Cat3)   York, PA 225984  843 Mason-Dixon Velo / The Cycle Works
21 Matthew Swiatek (11 - Cat2)   Macungie, PA 196716  871 TeamLionofFlanders.com
22 Eric Salzer (12 - Cat2)   Chesterbrook, PA 237411  842 IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com
23 Eric Schumacher (3 - Cat3)   Exton, PA 267160  868 Lehigh University
24 Jason Urbanczyk (13 - Cat2)   Millstone Twp, NJ 51140  869 
25 Jonathan Ruiz (4 - Cat3)   Allentown, PA 200244  841 Cycledrome
26 Mike Cushionbury (5 - Cat3)   Alburtis, PA 43802  830 TeamLionOfFlanders.com
27 Chris Peris (6 - Cat3)   Lancaster, PA 286654  836 Thru It All Body Shop
28 Gale Hess (14 - Cat2)   Columbia, PA 207498  850 Thru-It-All Body Shop Inc
29 Kevin Fryberger (15 - Cat2)   Devon, PA 230428  860 The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
30 Timothy Hancock (7 - Cat3)   Telford, PA 41453  862 Mainline Cycling
31 Steven Gentles (8 - Cat3)   Wynnewood, PA 102699  852 Guys Racing Club
DNF Erik Mitchell (Cat3)   Phoenixville, PA 102406  859 Spinteck Cycling Team
DNF Steve Sandacz (Cat2)   Wayne, PA 135690  854 QCW Cycling
DNF Fred Billet (Cat2)   Langhorne, PA 54219  828 Alliance Environmental
DNF Mikulicz Mateusz     847 

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Clinton (1 - Cat2)   Lititz, PA0:54:55 52944  351 Orange Street Velo & Retl Studio
2 Russell Blake (2 - Cat2)   Dover, PA 60238  327 Lancaster Regional Cycling Team
3 Michael Egan (3 - Cat2)   Newtown Square, PA 242939  361 PA Masters RC
4 John Spittal (4 - Cat2)   Elizabethtown, PA 64446  376 Thru-It-All Body Shop Inc
5 Mark Light (1 - Cat1)   Hackettstown, NJ 112548  364 Liberty Cycle
6 Jeffrey Hetrick (1 - Cat3)   Riegelsville, PA 248779  362 Lamprey Systems
7 David Iglewicz (5 - Cat2)   Phoenixville, PA 267162  334 PA Masters RC
8 Mike Degeorge (6 - Cat2)   Washington, NJ 282234  331 Cycle Craft Racing
9 Greg Cordasco (7 - Cat2)   Basking Ridge, NJ 7782  330 Liberty Cycle
10 Martin Mrugal (8 - Cat2)   West Chester, PA 226753  350 PA Masters RC
11 Michael Miller (2 - Cat1)   Morgantown, PA 57947  339 Team Alliance Environmental
12 Colin Sandberg (3 - Cat1)   Philadelphia, PA 119361  369 
13 Ed Krasnai (9 - Cat2)   Lancaster, PA 115580  336 Lancaster Regional Cycling Team
14 Joseph Piscitello (2 - Cat3)   Rydal, PA 218814  347 PA Masters RC
15 Brian Walton (4 - Cat1)   East Norriton, PA 204906  346 PA Masters RC
16 Daniel Underwood (3 - Cat3)   Ashburn, VA 63111  374 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
17 Matt Perry (10 - Cat2)   West Chester, PA 224448  349 PA Masters RC
18 Warren Holzman (11 - Cat2)   Philadelphia, PA 254768  333 Team Alliance Environmental
19 Laura Van Gilder   Cresco, PA 36345  359 Mellow Mushroom Racing
20 Rob Broekhuis (1 - Cat4)   Allentown, PA 356112  328 GS Simmeria
21 Kip Jansen (2 - Cat4)   Bechtelsville, PA 125553  354 
22 Scott Steele (4 - Cat3)   Nazareth, PA 218288  343 Gotham Cyclists
23 Richard Ball (12 - Cat2)   Cresco, PA 2421  355 Gotham Cyclists
24 Chris Peris (5 - Cat3)   Lancaster, PA 286654  340 Thru It All Body Shop
25 Kelly Cline (6 - Cat3)   Media, PA 145697  329 Wissahickon
26 Mark Costa (3 - Cat4)   Red Bank, NJ 227646  357 3D Racing Team
27 Sean OReilly (7 - Cat3)   Blue Bell, PA 292032  370 Guys Racing Club
28 Michael Zban (8 - Cat3)   Landisville, PA 81236  377 Thru-It-All Body Shop Inc
29 Marc Vettori (9 - Cat3)   Elkton, MD 81136  344 C3: Twenty 20 Cycling Company
30 Chuck Simpson (10 - Cat3)   Glenmoore, PA 32759  342 Team Alliance Environmental
31 Art Miller (11 - Cat3)   Conestoga, PA 221543  338 Thru It All Body Shop
32 Randy Sellari (12 - Cat3)   Bryn Mawr, PA 212070  372 PA Masters RC
33 Dean Molle (13 - Cat3)   King Of Prussia, PA 292567  371 PA Masters RC
34 Rob Allen (14 - Cat3)   Lancaster, PA 160386  353 Orange Street Velo & Retl Studio
35 Brad Ober (13 - Cat2)   Lancaster, PA 76653  375 Thru-It-All Body Shop Inc
36 Joseph Murphy (15 - Cat3)   Bath, PA 156907  335 Lehigh Wheelmen Assoc
37 Dennis Angelisanti (4 - Cat4)   Kutztown, PA 226514  366 GS Simmeria
38 Steven Gentles (16 - Cat3)   Wynnewood, PA 102699  360 Guys Racing Club
39 Thomas Lyons (17 - Cat3)   Newtown Square, PA 224539  348 Mainline Cycling
40 Chip Berezny   Coopersburg, PA 45079  532 Bike Line / LWA
41 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  368 Team Squiggle
42 Fred Billet (14 - Cat2)   Langhorne, PA 54219  326 Alliance Environmental
43 Curtis Lightburn (18 - Cat3)   Florham Park, NJ 60599  373 Liberty Cycle
DNF Justin Polinski (Cat3)   Boyertown, PA 181152  341 SPINTECK CYCLING TEAM
DNF Paul Williams (Cat3)   Lancaster, PA 112755  345 Orange Street Velo/Retul Fit Studio

Men - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Clinton (1 - Cat2)   Lititz, PA0:52:35 52944  155 Orange Street Velo & Retl Studio
2 Brian Walton (1 - Cat1)   East Norriton, PA 204906  148 PA Masters RC
3 John Spittal (2 - Cat2)   Elizabethtown, PA 64446  137 Thru It All Body Shop inc.
4 David Bonser (3 - Cat2)   Wind Gap, PA 46483  112 Gotham Cyclists
5 Ed Slaughter (1 - Cat3)   Macungie, PA 322760  158 Morgan Stanley Cycling Team
6 Martin Mrugal (4 - Cat2)   West Chester, PA 226753  152 PA Masters RC
7 Brad Ober (5 - Cat2)   Lancaster, PA 76653  128 Thru It All Body Shop
8 Ted Inoue (6 - Cat2)   New Hope, PA 52004  120 Liberty Cycle
9 Joseph Piscitello (2 - Cat3)   Rydal, PA 218814  150 PA Masters RC
10 Paul Pearson (2 - Cat1)   Allentown, PA 54984  130 Tru-Brew/BCRC
11 Brian Wolf (3 - Cat3)   Ridgefield, CT 47710  143 Team Rockstar Games / Signature Cycles
12 Nao Yamashita (4 - Cat3)   Breinigsville, PA 200963  144 Cycledrome
13 Larry Detris (5 - Cat3)   Alburtis, PA 56230  123 Cycledrome Bicycling Team
14 Mike Zban (6 - Cat3)   Landisville, PA 81236  145 Thru It All Body Shop
15 Art Miller (7 - Cat3)   Conestoga, PA 221543  125 Thru It All Body Shop
16 Sean Oreilly (8 - Cat3)   Blue Bell, PA 292032  129 Guys Racing
17 Dean Molle (9 - Cat3)   King Of Prussia, PA 292567  126 PA Masters RC
18 Stephen Baumbach (10 - Cat3)   Allentown, PA 214545  154 Cycledrome Bicycling Team
19 Joseph Carew (11 - Cat3)   Milford, NJ 202032  153 Cycle Fitters
20 Patrik Dyberg (1 - Cat4)   Morristown, NJ 244424  113 Liberty Cycle
21 Chip Berezny   Coopersburg, PA 45079  110 Bike Line / LWA
22 Paul Williams (12 - Cat3)   Lancaster, PA 112755  142 Orange Street Velo/Retul Fit Studio
23 Robert Biese (13 - Cat3)   Kutztown, PA 40023  161 Vortex Cycling Club
24 Randy Haluck (14 - Cat3)   Lititz, PA 280213  118 Thru It All Body Shop
25 Roy Simonson (2 - Cat4)   Newark, DE 242509  136 Christiana Care PT+/FSVS
26 Lawrence Senese (3 - Cat4)   Wayne, PA 257064  135 Tristatevelo
27 Darren Hartman (4 - Cat4)   Lewisberry, PA 272204  119 World Cup Ski & Cycle Racing Team
28 Bill Fleming (5 - Cat4)   Morgantown, PA 301399  156 PA Masters RC
29 Bryan Stahley (15 - Cat3)   Alburtis, PA 171751  159 Cycledrome Bicycling Team
30 Curtis Junge (6 - Cat4)   Topton, PA 275888  149 GS Simmeria
31 James Best (16 - Cat3)   Allentown, PA 213813  111 Cycledrome
32 William Care (17 - Cat3)   Mt Gretna, PA 172697  147 ERA Cycling
33 Joe Gaziano (7 - Cat4)   Baskingridge, NJ 279832  115 liberty cycle
34 Randy Sellari (18 - Cat3)   Bryn Mawr, PA 212070  134 Pa Masters RC
35 Bruce Donaghy (7 - Cat2)   Allentown, PA 115856  151 Morgan Stanley Cycling Team
36 Thomas Bowmaster (8 - Cat4)   Morristown, NJ 196028  157 Liberty Cycle
37 Thomas Lyons (19 - Cat3)   Newtown Square, PA 224539  124 main line cycling- bikyle
38 Roger Rabey (20 - Cat3)   Lancaster, PA 216548  163 ERA Cycling
39 Robert Turner (21 - Cat3)   Lancaster, PA 270805  141 Thru It All Body Shop
40 Michael Shapanka (22 - Cat3)   Somerville, NJ 174998  162 Watchung Wheelmen
41 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  116 Team Squiggle
42 Jay Hoffman (23 - Cat3)   Fort Washington, PA 247980  146 Tri State Velo
43 Philip Stanley (24 - Cat3)   Allentown, PA 45967  132 Morgan Stanley /Specialized
DNF Mark Feher (Cat3)   Little Meadows, PA 48706  114 Upstate Velo
DNF Steven Tinston (Cat3)   Blauvelt, NY 77226  139 Westwood Velo

Men - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Rabey (1 - Cat3)   Lancaster, PA0:56:21 216548  543 ERA Cycling
2 Danny Matchett (1 - Cat2)   Breinigsville, PA 202573  553 Arizona Masters Racing
3 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371  537 Team Squiggle
4 Scott Butler (2 - Cat3)   Nazareth, PA 139818  544 Lehigh Wheelmen Assoc
5 Chip Berezny   Coopersburg, PA 45079  532 Bike Line / LWA
6 Paul Pearson (1 - Cat1)   Allentown, PA 54984  542 Tru-Brew/BCRC
7 James Alvord (2 - Cat2)   King Of Prussia, PA 45021  555 QCW Cycling
8 Richard Steele (3 - Cat3)   West Chester, PA 237198  545 Tri-State Velo - Amoroso Racing Team
9 Andrew Buchanan (4 - Cat3)   Stanhope, NJ 248803  533 Skylands Cycling
10 Robert Wellmon (5 - Cat3)   Glenolden, PA 56235  550 IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com
11 Brian Gristick (6 - Cat3)   Budd Lake, NJ 191647  538 Cycle Craft Racing
12 Jay Hoffman (7 - Cat3)   Fort Washington, PA 247980  552 Tri State Velo
13 Michael Shapanka (8 - Cat3)   Somerville, NJ 174998  554 Watchung Wheelmen
14 Robert Turner (9 - Cat3)   Lancaster, PA 270805  548 Thru It All Body Shop
15 Kevin Tuttle (10 - Cat3)   Jeffersonville, PA 115508  549 Main Line Cycling-BiKyle
16 David Frankford (11 - Cat3)   Merion Station, PA 183807  536 Main Line Cycling - BiKyle
17 Richard Ziegler (12 - Cat3)   Whitehall, PA 95639  551 Bike Line/LWA
18 John Capaldo (13 - Cat3)   Chester Springs, PA 63993  534 TriState Velo
19 Mark Hastings (1 - Cat4)   Philadelphia, PA 15376  559 QCW Cycling
20 James Weidner (14 - Cat3)   Oley, PA 142834  558 Shirks Racing Masters Team
21 Michael Karr (15 - Cat3)   Boonton, NJ 183110  539 Team Montclair Bikery
22 William Care (16 - Cat3)   Mt Gretna, PA 172697  535 ERA Cycling
23 Sherb Naulty (17 - Cat3)   Gillette, NJ 185680  541 Liberty Cycle
24 Mark Matthews (2 - Cat4)   Philadelphia, PA 199286  557 QCW Cycling
DNF Bill Fleming (Cat4)   Morgantown, PA 301399  556 PA Masters RC
DNF Tim Toms (Cat4)   Lebanon, PA 96371  547 APR SUPPLY

Men - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Stanley (1 - Cat3)   Allentown, PA 45967  Morgan Stanley /Specialized
2 William Kalman (1 - Cat4)   Bethlehem, PA 77672  Lehigh Wheelmen Assoc

Women - Category4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Saunders   Flemington, NJ0:37:28 295300  439 Somerset Wheelmen
2 Lisa Staub   York, PA 360317  443 Mason Dixon Velo/ The Cycle Works
3 Sabina Olenchock   Bethlehem, PA 176986  444 Lamprey Systems
4 Emilie Klev Bergheim     445 Young Medalists/Team Rothrock
5 Karen Tourian   Philadelphia, PA 195022  442 Guy's Racing Club
6 Diane Vettori   Elkton, MD 252359  441 C3: Twenty 20 Cycling Company
7 Nancy Bailey   Baldwinsville, NY 375263  446 Onondaga Cycling Club
8 Beth Fayant   Bridgeport, PA 272394  440 North Point Women's Racing Team

Women - Category1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karokina Karasiewcz   0:52:02  262 
2 Charline Joiner     264 
3 Patricia Buerkle   Philadelphia, PA 131990  258 Tradewinds Racing
4 Elizabeth Steel     252 
5 Jacqueline McClure (1 - Cat2)   Malvern, PA 323226  247 CAWES/iFractal p/b Specialized
6 Kimberly Zubris (1 - Cat3)   Alburtis Pa 291369  256 Peanut Butter & Co. Human Zoom
7 Elspeth Huyett (2 - Cat3)   Alburtis, PA 229080  263 
8 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336  246 Young Medalists/Team Rothrock
9 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390  257 Guys Racing Club
10 Hayley Edwards     265 
11 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672  251 Team TIBCO II
12 Cheryl Wolf (2 - Cat2)   Ridgefield, CT 207005  255 Team Rockstar Games/Signature Cycles
13 Paulina Cyinska     261 
14 Rebecca Chan (3 - Cat2)   Baltimore, MD 239760  244 CAWES/iFractal p/b Specialized
15 Nikki Raspa (4 - Cat2)   Washington, DC 167630  249 CAWES/iFractal p/b Specialized
16 Jennifer Bollinger (3 - Cat3)   Trexlertown, PA 300823  260 Chester County Cycling Foundation
17 Jacqueline Paull (4 - Cat3)   Hackettstown, NJ 27456  248 Watchung Wheelmen/High Gear Cyclery
18 Pamela Schmaldinst (5 - Cat3)   Allentown, PA 265041  250 Team Vortex
19 Evelyn Korbich (6 - Cat3)   New Tripoli, PA 290571  259 Young Medalists/ Team Rothrock
20 Elizabeth Tyrell (7 - Cat3)   Annandale, NJ 49047  253 Team Somerset
21 Jory Wamsley (8 - Cat3)   Alburtis, PA 274922  254 Team Alliance Environmental
22 Tammy Ebersole (9 - Cat3)   Warminster, PA 10408  245 Evolution Racing

Women - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Paull (1 - Cat3)   Hackettstown, NJ0:37:28 27456  66 Watchung Wheelmen/High Gear Cyclery
2 Jennifer Bollinger (2 - Cat3)   Trexlertown, PA 300823  70 Chester County Cycling Foundation
3 Cheryl Wolf (1 - Cat2)   Ridgefield, CT 207005  69 Team Rockstar Games/Signature Cycles
4 Tara Flaig (3 - Cat3)   Effingham, IL 307112  72 Michelob Ultra - Big Shark Racing
5 Elizabeth Tyrell (4 - Cat3)   Annandale, NJ 49047  68 Team Somerset
6 Jody Twer (5 - Cat3)   Hatboro, PA 209826  71 Sturdy Girl Cycling
7 Doreen Crowle (1 - Cat4)   Norristown, PA 210818  65 Sturdy Girl Cycling
DNF Pamela Schmaldinst (Cat3)   Allentown, PA 265041  67 Team Vortex

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpySierra NevadaOSMOBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee