Race Results for
Keller Rohrback Road Race
Eatonville, WA
(Event Information)
View By:
Road Race on 02/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis Atkinson   Port Townsend, WA 310182   SCCA/Starbucks Cycling
2 John McAllister   Redmond, WA 306966   HSP
3 Todd Morse Tucker   Seattle, WA 251275   Team Stanley
4 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA 299287   HSP
5 Bryan Urakawa   Seattle, WA 235138   Jet City Velo
6 Chris Baker   Seattle, WA 335620   Apex Racing Team
7 Conrad Kornmann   Seattle, WA 237292   Slalom Consulting Racing
8 Wayne Brown   Renton, WA 316268   Avanti Racing Club
9 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA 297596   SCCA/Starbucks Cycling
10 Todd Baumeister   Redmond, WA 286284   Cycle U
11 Daniel Hubbell   Seattle, WA 362279   Cucina Fresca Cycling Team
12 Rick Benson   Seattle, WA 3371   Jet City Velo
13 David Meyers   Bellevue, WA 24225   Apex Racing Team
14 Travis Dougan   Kirkland, WA 280758   Cycle U
15 Nicholas MorozKoops   Kenmore, WA 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
16 Philip Newman   Seattle, WA 361796   Lake Washington Velo
17 Richie Strong   Kenmore, WA 290771   SCCA/Starbucks Cycling
18 James Hart   Buckley, WA 339566   
19 Samuel Dodd   Seattle, WA 366311   SCCA/Starbucks Cycling
20 Bradlee Haley   Burien, WA 288845   Cycle U
21 Brett Gaspers   Edmonds, WA 222902   Apex Racing Team
22 Eric Cockrell   Seattle, WA 311819   Team B+ RADSPORT
23 John Foster   Seattle, WA 360739   SCCA/Starbucks Cycling
24 Tony Blazejack   Seattle, WA 304571   SCCA/Starbucks Cycling
25 Daniel Milner   Bellingham, WA 307354   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
26 Jason Corbridge   Redmond, WA 293327   SCCA/Starbucks Cycling
27 Ye Tian   Seattle, WA 332834   University of Washington-Seattle
28 Morgan Simon   Seattle, WA 310319   Apex Racing Team
29 Anthony Carroll   Seattle, WA 331670   SCCA/Starbucks Cycling
30 Harrison Devine   Bellevue, WA 290027   JL Velo Racing Team
31 Juan Guerra   Seattle, WA 417  677 
32 Paul Bishop   Snohomish, WA 335908   Recycled Cycles Racing
33 Zachary Smith   Seattle, WA 366506   HSP
34 Mark Thompson   Seattle, WA 288485   Cycle U
35 Tony Cordova   Mercer Island, WA 336548   Fischer Plumbing Cycling Team
36 Robert Burdett   San Diego, CA 109800   ACQUA AL 2/SDBC
37 Christopher Soelling   Kirkland, WA 305711   Cucina Fresca Cycling Team
38 Peter Hinckley   Seattle, WA 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
39 Ezra Kahn   Baltimore, MD 365892   University of Washington-Seattle
40 Tim Farrell   Seattle, WA 292499   FareStart
41 Kyle Curtin (1 - Cat5)   Tacoma, WA 328184   
42 Timothy Culbertson   Issaquah, WA 115811   Cycle U
43 Scott Rhodes (2 - Cat5)   Seattle, WA 360054   Cycle U
44 David Mullen (3 - Cat5)   Eatonville, WA 306785   Tacoma Bike
45 Jeff Feligno (4 - Cat5)   Geneva Ny 366250   Cycle U
46 Colin McGrane (5 - Cat5)   Shelton, WA 288777   
47 Joshua simmons   Lakewoodlakewood, WA 366292   Old Town Bicycle (OTB)
48 Jordan Jackson (6 - Cat5)   Issaquah 238462   
49 Geoff Levy (7 - Cat5)   Kirkland, WA 326444   Cycle U
50 Christopher Johns   Tacoma, WA 310331   Avanti Racing Club
51 Aaron Adelstein   Seattle, WA 305846   SCCA/Starbucks Cycling
52 Jim Dykstra   Seattle, WA 304706   
53 Dan Becraft (8 - Cat5)   Seattle, WA 218169   MOOTS
54 Christian Shafer   Redmond, WA 365829   Apex Racing Team
55 Scott Villalon (9 - Cat5)   Puyallup, WA 340950   
56 Justin Calvo   Seattle, WA 310467   SCCA/Starbucks Cycling
57 Brian Devlin (10 - Cat5)   Seattle, WA 311728   
58 Michael Elekes (11 - Cat5)   Sammamish, WA 357387   Cycle U
59 Kevin Yarnell (12 - Cat5)   Issaquah, WA 365094   SCCA/Starbucks Cycling
60 Seth Mills (13 - Cat5)   Ellensburg, WA 367548   
DNF PJ Bauser   Seattle, WA 332266   Hagens Berman Cycling
DNF raymond bowling (Cat5)   Lacey, WA 366179   
DNF John Maino (Cat5)   Seattle, WA 340406   Jet City Velo
DNF Alfonso Lopez   Seattle, WA 333054   Apex Racing Team
DNF Zack Hewell   Seattle Wa 365582   Apex Racing Team
DNF Keegan ONeill   Portland, OR 370290   Word-RCB by Cyclisme
DNF Deyshaun Lee   Portland 370468   Word-RCB by Cyclisme
DNF Kent Ross (Cat5)   Portland, OR 370153   Word-RCB by Cyclisme

Men - Cat4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ludo Max   Seattle, WA 355916   HSP
2 Keven Ruf   Seattle, WA 188043   Team Steam
3 Landon Sealey   Federal Way, WA 308514   Garage Racing
4 Daniel Filonowich   Seattle, WA 288357   Branford Bike/DeLaurenti/Pagliacci
5 Richard Barnwell   Mercer Island, WA 72682   Apex Racing Team
6 Joe Huber   Seattle 158054   
7 Edgar VanLieshout (1 - Cat5)   Kingston, WA 361015   
8 Byron (Schon) Branum (2 - Cat5)   Kirkland, WA 157471   Fischer Plumbing Cycling Team
9 Kenneth Dong   Seattle, WA 294079   Fischer Plumbing Cycling Team
10 Matt Swanson   University Place, WA 206149   Old Town Bicycle (OTB)
11 David Garate   Buckley, WA 367407   
DNF dennis schleder (Cat5)   Seattle, WA 309598   Motofish Racing
DNF Mark Rose (Cat5)   Seattle 341492   HSP

Men - Cat3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Teal   Seattle, WA 318226   HSP
2 Roger Honz   Seattle, WA 54763   Apex Racing Team
3 Cory Custer   Seattle, WA 104062   HSP
4 Steven Case   Seattle, WA 337346   
5 Ross Gilbert   Gig Harbor, WA 275520   
6 Matt Mikul   Sunnyvale, CA 271933   Recycled Cycles Racing
7 Bill Booth   Seattle, WA 333350   Apex Racing Team
8 Bennett Shane   Portland, OR 333730   
9 Joseph Skokan   Seattle, WA 289466   Union Bay Cycling/Bikesale.com
10 Travis Biechele   Seattle, WA 294358   Apex Racing Team
11 jason connell   Lynnwood, WA 305679   Apex Racing Team
12 Jason Cemanski   Waterloo Wi 318408   Apex Racing Team
13 Rick Roof   Puyallup, WA 242755   Old Town Bicycle (OTB)
14 Scott Larson   Orting, WA 266713   Lake Washington Velo
DNF Guy Tucker   Bellingham, WA 252718   HSP
DNF Chad Sullivan   Bellevue, WA 305201   Apex Racing Team
DNF Robert McDaniel   Seattle, WA 284692   Recycled Cycles Racing
DNF Joel Schweiger   Seattle, WA 179387   Herriott Sports Performance

Men - Cat1/2/3/4/5 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Miller (1 - Cat4)   Seattle, WA 292874   Apex Racing Team
2 Mark Runyan (1 - Cat3)   Sammamish, WA 30873   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
3 Bill Serantoni (2 - Cat3)   Normandy Park, WA 302728   Apex Racing Team
4 Joel Kendall (3 - Cat3)   Bothell, WA 47245   Fischer Plumbing Cycling Team
5 John Austin (2 - Cat4)   Seattle 157301   Old Town Bicycle (OTB)
6 Tom McLaughlin (1 - Cat5)   Yakima, WA 366699   

Men - Cat1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Perlman   Sammamish, WA 130051   Keller Rohrback Cycling
2 Randy Salamon (1 - Cat3)   Seattle, WA 179918   Stranamanti Cycling

Men - Cat1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Stangeland   Seattle, WA 208222   Keller Rohrback Cycling
2 Steven Wilssens   Bothell, WA 287991   Bikesale.com
3 Stephen Bedford   Portland, OR 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
4 Brian Hitchcock (1 - Cat2)   Seattle, WA 284741   HSP
5 Alex Wentz (2 - Cat2)   Portland, OR 306702   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
6 Max O'Neal (3 - Cat2)   Seattle, WA 229273   HSP
7 Todd Herriott   Seattle, WA 50707   Herriott Sports Performance
8 David Richter   Seattle, WA 29781   HSP
9 Todd Gallaher (4 - Cat2)   Seattle, WA 12680   
10 Aaron Shaw (5 - Cat2)   Seattle, WA 128315   HSP
11 Nicholas Bennette   Seattle, WA 186239   Keller Rohrback Cycling
12 Adam Edgerton (6 - Cat2)   Portland, OR 226628   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
13 William Laubernds (7 - Cat2)   Portland, OR 327726   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
14 Tyler Stearns (8 - Cat2)   Redmond, WA 271183   Hagens Berman Cycling
15 Bradford Kilcline (9 - Cat2)   Kirkland, WA 254141   HSP
16 Steven Kusy (10 - Cat2)   Alexandria, VA 306704   Recycled Cycles Racing
17 Christopher DuBois (11 - Cat2)   Portland, OR 318474   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
18 Mike Kath (12 - Cat2)   Portland, OR 289429   Texas A & M University
19 Elijah Romer   Portland, OR 259214   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
20 David Root (13 - Cat2)   Vancouver, WA 60186   
DNF Evan Hepner   Albuquerque, NM 161841   Cascade Bicycle Studio
DNF David Iannotti (Cat2)   Seattle, WA 71685   Bikesale.com

Women - Cat4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Dodd   Seattle, WA 347268   SCCA/Starbucks Cycling
2 Karine ValliantSaunders   Seattle, WA 367868   SCCA/Starbucks Cycling
3 sheila walsh   Seattle, WA 331096   Fischer Plumbing Cycling Team
4 Cynthia Freed   Federal Way, WA 212912   Bikesale.com
5 Carrie Youngblood   Ellensburg, WA 367500   

Women - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Carroll (1 - Cat2)   Seattle, WA 305968   SCCA/Starbucks Cycling
2 Jocelyn Setter   Bothell, WA 278305   Stranamanti Cycling
3 Eryn Maris   Buckley, WA 264004   Peterson Racing
4 Lori Swanson (1 - Cat3)   University Place, WA 223550   SCCA/Starbucks Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee