Race Results for
Lake Washington Velo Gig Harbor CR
Gig Harbor, WA
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Miller   Seattle, WA01:45:15 203931   
2 Dennis Aleman   Northvale, NJ01:48:22 305654   
3 David Richter   Seattle, WA01:48:22 29781   HSP
4 Logan Owen   Bremerton, WA01:48:25 222488   Lake Washington Velo
5 Max O'Neal (1 - Cat2)   Seattle, WA01:48:27 229273   HSP
6 Todd Herriott (1 - Cat1)   Seattle, WA01:48:29 50707   Herriott Sports Performance
7 Ian Crane (2 - Cat1)   Seattle, WA01:48:33 184284   Hagens Berman Cycling
8 Christopher Wingfield (3 - Cat1)   Bainbridge Island, WA01:48:48 247269   Hagens Berman Cycling
9 Lang Reynolds   Seattle, WA01:49:18 168449   
10 Aaron Shaw (2 - Cat2)   Seattle, WA01:49:19 128315   HSP
11 James Stangeland (4 - Cat1)   Seattle, WA01:49:21 208222   Keller Rohrback Cycling
12 David Fleischhauer (5 - Cat1)   Seattle, WA01:49:53 176226   Hagens Berman Cycling
13 Ian Baldwin (3 - Cat2)   Bellingham, WA01:50:02 282722   Hagens Berman Cycling
14 Kyle Farrell (6 - Cat1)   Seattle, WA01:50:12 230828   Garage Racing
15 Travis Biechele (4 - Cat2)   Seattle, WA01:50:18 294358   Apex Racing Team
16 Warren Atkey (7 - Cat1)   Bothell, WA01:50:23 50756   Union Bay Cycling/Bikesale.com
17 Nikos Mills (5 - Cat2)   Bellevue, WA01:50:28 183614   Garage Racing
18 Nick Bennette (8 - Cat1)   Seattle, WA01:50:38 186239   Keller Rohrback Cycling
19 Joe Holmes   Bainbridge Island, WA01:51:32 16599   
20 Kevin Masterson (6 - Cat2)   Newcastle, WA01:52:38 188289   Garage Racing
21 Ian Mensher (9 - Cat1)   Seattle, WA01:56:54 156693   Keller Rohrback Cycling
22 Brad Kilcline (7 - Cat2)   Kirkland, WA01:56:54 254141   HSP
23 Trevor Kosa (8 - Cat2)   Olympia, WA01:59:42 161850   
24 JJ Ecker (9 - Cat2)   Seattle, WA02:00:15 179554   Northwest Velo
25 Joe Pettinger (10 - Cat2)   Seattle, WA02:00:15 60117   Lake Washington Velo
26 Brian Hitchcock (11 - Cat2)   Seattle, WA02:00:15 284741   HSP
27 Matt Mikul (12 - Cat2)   Sunnyvale, CA02:00:15 271933   Recycled Cycles Racing
DNF Robert Velez (Cat2)   Issaquah, WADNF 179565   Keller Rohrback Cycling
DNF Pete Groblewski (Cat2)   Seattle, WADNF 82975   Ritte Racing
DNF Yanni Papadopoulos (Cat2)   Silver Spring, MDDNF 146488   Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Rich McClung (Cat1)   Kirkland, WADNF 23281   Lake Washington Velo
DNF Ian Tubbs (Cat1)   Bellevue, WADNF 111313   Audi
DNF Zach Jones (Cat2)   Kent, WADNF 225834   Garage Racing
DNF Mike Burdo (Cat1)   Kirkland, WADNF 48373   Team Steam
DNF Joe Baum (Cat2)   Seattle, WADNF 54315   Garage Racing
DNF Mike Hone (Cat1)   Seattle, WADNF 155193   Audi

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vaughn Nelson   Lacey, WA01:38:39 275351   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
2 Nate Pitts   Seattle, WA01:38:39 304664   Puget Sound Cycling Club
3 Paul Noyes   Redmond, WA01:38:42 308323   Audi
4 Steve Owens   Seattle, WA01:38:51 251280   Apex Racing Team
5 Jeff Gaeckle   Olympia, WA01:38:55 12621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA01:38:57 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
7 Chris Baker   Seattle, WA01:38:58 335620   Apex Racing Team
8 David O'Brien   Olympia, WA01:39:03 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
9 Ben Storrar   Tacoma, WA01:39:05 198969   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
10 Martin Turek   North Bend, WA01:39:05 336434   Audi
11 David Gordon   Olympia, WA01:39:05 279863   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
12 Richie Strong   Kenmore, WA01:39:07 290771   SCCA/Starbucks Cycling
13 Scott Mingus   Seattle, WA01:39:07 288670   Bikesale.com
14 Garrett Charlson   Issaquah, WA01:39:08 331232   Audi
15 Chris Adolf   Everett, WA01:39:08 1204   JL Velo Racing Team
16 John Bruce   Vashon, WA01:39:08 55845   
17 Keiichi Otani   Kirkland, WA01:39:13 289231   Lake Washington Velo
18 Benjamin Peterson   Seattle, WA01:39:20 354994   JL Velo Racing Team
19 Nick Brown   Kirkland, WA01:39:34 187588   Boat Street Cycle Club (BSCC)
20 Allen Butler   Seattle, WA01:39:34 326902   Second Ascent
21 Jeff Reed   01:39:34   
22 Chad Richmond   Bothell, WA01:39:48 266765   Lake Washington Velo
23 Tom Hackleman   Tacoma, WA01:39:48 58115   Old Town Bicycle (OTB)
24 Ryan Bibko   Kent, WA01:40:23 215821   JL Velo Racing Team
25 Alex Walker   Tacoma, WA01:40:32 212549   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
26 Craig Hammond   Mercer Island, WA01:43:29 264726   Bikesale.com
27 PJ Bauser   Seattle, WA01:43:51 332266   Hagens Berman Cycling
28 Francis Atkinson   Port Townsend, WA01:44:06 310182   SCCA/Starbucks Cycling
29 Aaron Griffith   Kent, WA01:45:37 305626   FareStart
30 John McHale   Seattle, WA01:45:49 236928   20/20 Fuel
31 Tom Potter   Browns Point, WA01:46:22 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
32 Paul McCormick   Gig Harbor, WA01:46:22 382759   
33 Steve Thompson   Seattle, WA01:46:35 287800   Union Bay Cycling/Bikesale.com
34 Rick Roof   Puyallup, WA 242755   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Samuel Park   Seattle, WADNF 285679   Hagens Berman Cycling
DNF Steve Cullen   Seattle, WADNF 211248   JL Velo Racing Team
DNF Paul Bishop   Snohomish, WADNF 335908   Recycled Cycles Racing
DNF Chris Mendoza   Olympia, WADNF 132482   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
DNF Andy Shirey   Seattle, WADNF 186942   Audi
DNF Robert McDaniel   Seattle, WADNF 284692   Recycled Cycles Racing
DNF Marco Desimone   Seattle, WADNF 113202   Audi
DNF Chad Sullivan   Bellevue, WADNF 305201   Apex Racing Team

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Simecek (1 - Cat4)   Kirkland, WA01:21:07 367978   WWU Cycling Team
2 Stephen Gavette (1 - Cat5)   Seattle01:21:07 382864   
3 Nathan Pepin (2 - Cat5)   Seattle, WA01:21:07 249643   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Evan Renwick (2 - Cat4)   Federal Way, WA01:21:07 211165   JL Velo Racing Team
5 Mark Fry   Baton Rouge La01:21:07 331420   
6 Ayden Young (3 - Cat4)   Olympia, WA01:21:09 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
7 Joseph Bacala   Anchorage, AK01:21:09 330938   Antique Woods/JimStone
8 Andrew Roths (4 - Cat4)   Kenmore, WA01:21:09 305716   Bikesale.com
9 Christopher Carter (5 - Cat4)   Fountain Hills, AZ01:21:09 306854   Herriott Sports Performance
10 Brad Gillis (3 - Cat5)   Seattle, WA01:21:09 161099   
11 Birkin Owart (4 - Cat5)   Ellensburg, WA01:21:09 374934   
12 Barney Gill (6 - Cat4)   Vashon, WA01:21:09 222992   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
13 Stewart Bowerman (5 - Cat5)   Seattle01:21:12 367332   Husky Cycling - University of Washington
14 Philip Newman (7 - Cat4)   Seattle, WA01:21:12 361796   Lake Washington Velo
15 Peter Miller (8 - Cat4)   Seattle, WA01:21:12 292874   Form Fitness
16 Kyle Mattson (9 - Cat4)   Seattle, WA01:21:12 289263   Audi
17 Mark Rogers (10 - Cat4)   Woodinville, WA01:21:12 269636   Lake Washington Velo
18 Morgan Simon (11 - Cat4)   Seattle, WA01:21:12 310319   Apex Racing Team
19 David Chandler (6 - Cat5)   Bellevue, WA01:21:12 288028   Lakemont Cycling Club
20 Travis Kubicek (7 - Cat5)   Seattle, WA01:21:12 273538   COGnatives
21 Tim Farrell   Seattle, WA01:21:12 292499   FareStart
22 Ludo Max (12 - Cat4)   Seattle, WA01:21:12 355916   HSP
23 Carsten Croff (13 - Cat4)   Seattle, WA01:21:28 309482   Second Ascent
24 Martin J. Van Eycke (14 - Cat4)   Tacoma01:21:44 375025   Tacoma Bike
25 Daniel Hoeppner   Granite Falls01:28:03 264773   
26 Geoff Andrist (15 - Cat4)   Snohomish, WA01:30:43 324474   Avanti Racing Club
DNF Colin McKenna (Cat4)   Snohomish, WADNF 290796   Hagens Berman Cycling
DNF Jordon Bressler (Cat4)   Dupont, WADNF 358593   
DNF Juan Guerra (Cat4)   Seattle, WADNF 417   
DNF Pete Hinckley (Cat4)   Seattle, WADNF 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF Simon Davies (Cat4)   Poulsbo, WADNF 322520   Northwest Velo
DNF Matthew Weintraub   Seattle, WADNF 224711   Lake Washington Velo
DNF Thomas Simonson   Portland, ORDNF 62282   
DNF Cameron Janes (Cat4)   Mercer Island, WADNF 359555   
DNF John Dowell (Cat5)   Bremerton, WADNF 235670   Hagens Berman Cycling

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Strahm   Wenatchee, WA01:28:25 232167   Arlberg Sports
2 Dave Haugen   01:28:44   
3 Putter Scott (1 - Cat4)   Seattle, WA01:28:47 226510   bikesport racing team
4 Bryan Hoon (1 - Cat5)   Auburn, WA01:28:47 270493   Firefighters Cycling Association
5 Andy Luhn   Kent, WA01:28:47 159382   Seattle Super Squadra
6 Ivan Cintron (2 - Cat5)   Gig Harbor, WA01:28:47 227426   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
7 Jim Peterson (2 - Cat4)   Seattle, WA01:28:47 272335   Herriott Sports Performance
8 Michael Sanderson (3 - Cat4)   Seattle, WA01:28:51 309751   Bikesale.com
9 Alan Ehler (4 - Cat4)   Kirkland, WA01:29:02 309180   Union Bay Cycling/Bikesale.com
10 Eric Moselle (3 - Cat5)   Bellevue, WA01:29:14 356821   
11 Tim Petrick   Burien, WA01:29:26 47385   
12 Michael Payne (5 - Cat4)   Gig Harbor, WA01:29:45 285183   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
13 Justin Chan (4 - Cat5)   Edmonds, WA01:35:00 340776   Slalom Consulting Racing
14 Steven Moe (5 - Cat5)   Kingston Wa 371791   
DNF Rich McQuade (Cat4)   Lynnwood, WADNF 292175   Fischer Plumbing Cycling Team

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marsa Daniel (1 - Cat3)   Seattle, WA01:51:14 302047   Sound Velo Cycling Club
2 Laura Dodd (1 - Cat2)   Seattle, WA01:51:14 347268   SCCA/Starbucks Cycling
3 Elizabeth Nettles (2 - Cat2)   Seattle, WA01:51:15 179798   Recycled Cycles Racing
4 Eryn Maris (2 - Cat3)   Buckley, WA01:51:26 264004   Peterson Racing
5 Anne-Marije Rook (3 - Cat3)   Seattle, WA01:51:45 332470   Team Group Health
6 Jadine Riley   Seattle01:53:54 187804   Team Group Health
7 Jessie Hickel (4 - Cat3)   Auburn, WA01:55:23 58099   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Gina Kavesh (3 - Cat2)   Bellevue, WA01:55:47 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
9 Lisa Coyne (5 - Cat3)   Seattle, WA01:55:55 328328   Sound Velo Cycling Club
10 Karen Wilkinson (6 - Cat3)   Seattle, WA01:56:46 236442   Sound Velo Cycling Club
DNF Sharon Gregg (Cat3)   Seattle, WADNF 270361   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF Alli Greening (Cat3)   Tucson, AZDNF 222948   Treehouse Racing
DNF Laura Chang (Cat2)   Kent, WADNF 258166   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Reinhart   Southlake Tx01:03:33 286351   
2 Alicia King   Seattle Wa01:06:26 368371   Bikesale.com
3 Emily Beedle   Seattle, WA01:06:26 369659   Bikesale.com
4 Alice Case   Los Angeles, CA01:06:35 370838   Union Bay Cycling/Bikesale.com
5 Keira Ehler   Kirkland, WA01:06:46 309184   Bikesale.com
6 Mary Foster   Seattle, WA01:10:22 364847   Team Group Health
7 Linda Moul   Seattle, WA01:13:47 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
8 Beth Everhart   Seattle, WA01:14:00 379946   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Alexandra Mertens   Seattle, WADNF 214378   Herriott Sports Performance

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee