Race Results for
Racing For Hope
Golden, CO
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabe Rivero   Parker, CO0:42:05 379538   TheCyclist-Lawyer.com
2 Galen Stilgebauer   Lakewood Co0:42:05 118147   PSIMET/Zilla Racing
3 Edwin Supple   Littleton, CO0:44:04 370837   Mines Cycling
4 Mark Templeman   Parker, CO0:44:29 375125   ZUMXR/Creekside Racing
5 Brenden Rowe   Catle Rock, CO@ 1 LAP 382578   ZUMXR/Creekside Racing
6 Kyle Berlind   Denver, CO@ 1 LAP 367168   BJC/PANACHE
7 Tom Hornyak   Denver, CO@ 1 LAP 385849   
8 Chienchung Lee   Boulder, CO@ 1 LAP 382804   
9 Zack Morgan   Mead, CO@ 1 LAP 378202   
10 JIm Hamilton   @ 1 LAP   
11 Christopher Wahle   Parker, CO@ 2 LAPS 388069   

Men - Cat 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Gillingham   Lakewood, CO0:42:05 262242   Primal - 1st Bank
2 Chris Skudlarczyk   Centennial, CO0:42:05 32885   
3 Kelton Manzanares   Boulder Co0:42:05 374933   
4 Albert Langsenkamp   Denver , CO0:42:05 289617   Primal - 1st Bank
5 Matthew DeAngelis   Boulder Co0:42:09 363841   
6 Michael Wolfner   Denver, CO0:42:09 363597   Cycleton
7 Rob Horn   Denver, CO0:42:15 374004   Rocky Mountain Road Club
8 Aaron Hugen   Littleton, CO0:42:15 306980   Denver 38 Racing
9 David Ross   Denver, CO0:42:15 338772   Primal - 1st Bank
10 Jeff Krause   Littleton0:42:15 362868   Primal - 1st Bank
11 Adam Jensen   Denver, CO0:42:15 347774   Rocky Mountain Road Club
12 Rich Nibble   0:42:15   
13 John Guala   Westminster, CO0:42:15 366459   PSIMET/Zilla Racing
14 Liam Dunn   Denver, CO0:42:15 271147   BJC/PANACHE
15 Jack Cheung   Boulder, CO0:42:25 338516   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
16 Marc Calder   Denver, CO0:42:32 148986   
17 Larsen Schindler   Denver, CO0:42:32 362963   Denver 38 Racing
18 Michael Welker   Denver, CO0:42:32 227319   Primal - 1st Bank
19 Davis Wilkey   Denver, CO0:42:39 303138   Black Sheep Junior Cycling
20 Kevin Brett Stakelin   Denver, CO0:42:48 282065   PSIMET/Zilla Racing
21 Josh Doyle   Denver, CO0:42:48 375201   Local Velo
22 Chris Mitchell   Erie, CO0:42:59 78717   PSIMET/Zilla Racing
23 Charlie Suthard   Boulder, CO0:44:13 170978   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
24 Daniel Steinle   Denverdenver, CO0:44:15 368498   PSIMET/Zilla Racing
25 Connor Livingston   Centennial0:45:22 362695   ColoBikeLaw.com
26 Cormac Dunn   Denver, CO@ 1 LAP 271148   BJC/PANACHE
27 Nial Irwin   Evergreen, CO@ 1 LAP 298003   Team Evergreen Racing
28 Maxl Freeman   Lakewood, CO@ 1 LAP 283751   Black Sheep Junior Cycling
29 Mark Lewis   Centennial, CO@ 1 LAP 362644   Primal - 1st Bank

Men - Cat 4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Romagna   Denver, CO0:43:43 383196   
2 Brittany Jones   Denver, CO0:43:43 363706   
3 Dave Ratcliff   Littleton, CO0:43:43 362475   Giant Cycling World p/b RMSS
4 Robert Cope   Erie, CO0:43:43 364107   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
5 Gregg Tomlinson   Minneapolis0:43:43 51856   
6 Galen Stilgebauer   Lakewood Co0:43:43 118147   PSIMET/Zilla Racing
7 Aaron Liddell   Castle Rock, CO0:43:43 21149   Giant Cycling World p/b RMSS
8 Brent Olson   Castle Rock, CO0:43:43 211369   TLR Cycling
9 James Scott   Parker, CO0:43:43 368822   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
10 Chris Mitchell   Erie, CO0:43:43 78717   PSIMET/Zilla Racing
11 Jeff Brown   Highlands Ranch, CO0:43:43 346390   Primal - 1st Bank
12 Brett Hoopes   Golden, CO0:43:43 136437   Twin Peaks Cycling,Inc
13 Alex DorganRoss   Boulder0:43:43 369165   Real D-Amgen Masters Cycling
14 Rich Nibbe   Fort Collins, CO0:43:43 363336   Team Rio Grande
15 Kevin Bains   Louisville, CO0:43:43 363382   Real D-Amgen Masters Cycling
16 David Kendall   Boulder, CO0:43:43 363343   
17 Marc Calder   Denver, CO0:43:43 148986   
18 Christian Smith   Boulder, CO0:43:43 356924   Real D-Amgen Masters Cycling
19 Joel Gardner   Castle Rock, CO0:43:43 362448   Giant Cycling World p/b RMSS
20 Matthew Blevins   Golden, CO0:43:43 363713   Twin Peaks Cycling,Inc
21 Andrew Galloway   Wheat Ridge, CO0:43:43 365112   Team Evergreen Racing
22 Brad Clemmons   Denver Co0:43:43 363838   PSIMET/Zilla Racing
23 Devin McCune   Denver, CO0:43:43 116707   Cycleton
24 John Guala   Westminster, CO0:43:43 366459   PSIMET/Zilla Racing
25 Gary Lancaster   Highlands Ranch, CO0:43:43 363628   Giant Cycling World p/b RMSS
26 Josh Doyle   Denver, CO0:43:43 375201   Local Velo
27 Dan Gray   Highlands Ranch, CO0:43:43 362845   TLR Cycling
28 Lloyd Jones   Westminster, CO0:43:43 367356   PSIMET/Zilla Racing
29 Richard Brady   Louisville, CO0:43:43 4590   
30 James Lawrence   Colorado Springs, CO0:43:56 311262   Front Rangers Junior Cycling
31 Joe Helvoigt   Colorado Springs, CO@ 1 LAP 357956   Pikes Peak Velo
32 Cris Willett   Denver, CO@ 1 LAP 364240   Sonic Boom Racing
33 Frank Pike   Denver, CO@ 1 LAP 66176   TLR Cycling
34 Michael Elder   Denver, CO@ 1 LAP 283984   TLR Cycling

Men - Cat 4 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Goss   Littleton, CO0:38:49 375373   TLR Cycling
2 Donald Natwick   Highlands Ranch, CO0:38:49 363189   Giant Cycling World p/b RMSS
3 Henry Eberhardt   Superior, CO0:38:49 342588   Team Body Sync
4 Doug Oates   Golden, CO0:38:49 112640   Twin Peaks Cycling,Inc
5 Nard Moseley   Dallas, TX0:38:49 351130   KingRacingGroup
6 Adam Moskowitz   Denver, CO0:38:51 363932   Team Evergreen Racing
7 Eric Scroger   Broomfield, CO0:38:51 364185   Blue Sky Velo
8 Eric Rutter   Englewood, CO0:38:51 363897   
9 Brad Woodworth   Centennial, CO0:38:51 363309   Team Evergreen Racing
10 Brad Clemmons   Denver Co0:38:51 363838   PSIMET/Zilla Racing
11 Kevin Eldredge   Denver, CO0:38:51 362711   International Christian Cycling Club
12 Bennett Hug   Highlands Ranch, CO0:38:51 260446   ColoBikeLaw.com
13 John Lynn   Fort Collins0:38:51 365470   Team Rio Grande
14 Lloyd Jones   Westminster, CO0:38:54 367356   PSIMET/Zilla Racing
15 Steven Harris   Elizabeth, CO0:38:59 248328   ColoBikeLaw.com
16 Todd McCallum   Littleton, CO0:39:02 363361   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
17 Richard Riecks   Littleton, CO0:40:16 364044   COBRAS
18 Russell Asleson   Colorado Springs, CO0:40:18 2017   
19 Larry Hirshland   Boulder, CO0:40:36 362461   Real D-Amgen Masters Cycling
20 Lewis Gaskell   Golden, CO0:40:50 363993   Team Evergreen Racing
21 Dragan Mejic   Brighton, CO0:41:16 364222   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
22 Barry Weissman   Colorado Springs0:41:49 186425   PSIMET/Zilla Racing
23 Mark Hallberg   Parker, CO0:41:53 364486   PSIMET/Zilla Racing
24 Kirk Hufford   Denver0:42:27 362436   PSIMET/Zilla Racing
25 Alan Boisvert   Littleton, CO@ 1 LAP 362439   COBRAS
26 D Terrance Femmer   Boulder, CO@ 1 LAP 227299   

Men - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Rindt   Fort Collins, CO0:54:54 202401   Rocky Mountain Road Club
2 Lucas Clarke   Denver, CO0:54:54 343000   Primal - 1st Bank
3 Nicolas Jimenez   Golden, CO0:54:54 305250   Team Mad Cat
4 Jeff Ayres   Denver, CO0:54:54 310130   
5 Justin Barber   Colorado Springs, CO0:54:54 304198   Ronin Racing
6 James Becker   Denver, CO0:54:54 242403   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
7 Scott Preston   Parker, CO0:54:54 97431   Primal - 1st Bank
8 Chris Lundberg   Denver, CO0:54:54 306843   Rocky Mountain Road Club
9 Birt Stem   Highlands Ranch, CO0:54:54 42074   Giant Cycling World p/b RMSS
10 Adam Fivehouse   Denver, CO0:54:54 224182   Primal - 1st Bank
11 Stephen Thomas   Denver, CO0:54:54 82513   Rocky Mountain Road Club
12 Brian Friend   Parker, CO0:54:54 241587   Primal - 1st Bank
13 Gage Hecht   Parker, CO0:54:54 277074   International Christian Cycling Club
14 Andrew Kurzon   Denver, CO0:54:54 222223   Ronin Racing
15 Brad Carpenter   Denver, CO0:54:54 234039   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
16 Paul Shumate   Lakewood, CO0:54:54 275449   Foxtrot Racing
17 Michael Burleigh   Denver, CO0:54:54 345802   Primal - 1st Bank
18 Justin Fahnestock   Englewood, CO0:54:59 304369   Ronin Racing
19 David Leonard   Arvada, CO0:54:59 252449   Natural Grocers Cycling Team
20 Anthony Valentine   Hudson, OH0:55:10 259015   Primal - 1st Bank

Men - Cat 3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin OBrien   Erie, CO0:49:31 325526   Team Rio Grande
2 Shane Orr   Denver, CO0:49:31 363102   Local Velo
3 Stephen Thomas   Denver, CO0:49:31 82513   Rocky Mountain Road Club
4 Doug Crawford   Lafayette, CO0:49:31 362763   Stages Cycling
5 James Dunkleberger   Highlands Ranch, CO0:49:31 362495   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
6 Thomas Eng   Broomfield, CO0:49:31 190576   GS Ciao
7 Troy Reynolds   Golden, CO0:49:31 58463   PSIMET/Zilla Racing
8 Kenny Deemer   Lakewood, CO0:49:31 185697   Giant Cycling World p/b RMSS
9 Michael Koren   Lone Tree, CO0:49:31 362778   Giant Cycling World p/b RMSS
10 Jason Glenn   Littleton, CO0:49:31 226037   Giant Cycling World p/b RMSS
11 Shawn Betz   Aurora, CO0:49:31 315940   Team Rocky Mountain Health Plans
12 Jay Engel   Centennial, CO0:49:31 286561   ColoBikeLaw.com
13 Bill Lehman   Highlands Ranch, CO0:49:31 364096   Twin Peaks Cycling,Inc
14 Brian Friend   Parker, CO0:49:31 241587   Primal - 1st Bank
15 Todd Langley   Greenwood Village, CO0:49:31 362727   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
16 James Becker   Denver, CO0:49:31 242403   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
17 Steven Chirco   Castle Pines, CO0:49:31 136998   
18 Doug Gordon   Parker, CO0:49:31 271155   Team Rocky Mountain Health Plans
19 Jerry Natale   Littleton, CO0:49:31 360127   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
20 Thomas Rieber   Denver, CO0:49:31 56034   HeadsUp Systems Racing
21 Danial Ebner   Castle Rock, CO0:49:31 345196   PSIMET/Zilla Racing
22 Paul Combest   Parker, CO0:49:31 364541   IC3Colorado
23 Bradley Rolf   Denver, CO0:49:31 115146   ColoBikeLaw.com
24 Ben Frost   Wheat Ridge, CO0:49:31 201127   Giant Cycling World p/b RMSS
25 Rob Meyers   Denver, CO0:49:31 362726   Natural Grocers Cycling Team
26 Andrew Kurzon   Denver, CO0:49:31 222223   Ronin Racing
27 Sean Hampton   Parker, CO0:49:31 343140   Team Rocky Mountain Health Plans
28 Richard Light   Niwot, CO0:49:31 188435   Local Velo
29 Jim Kraychy   Golden, CO0:49:31 364022   Natural Grocers Cycling Team
30 Scott Kurban   Lone Tree, CO0:49:31 362518   Giant Cycling World p/b RMSS
31 Mike Schaumloeffel   Boulder, CO0:49:31 286890   Team Body Sync
32 Juan Gutierrez   Denver, CO0:49:31 148746   Local Velo
33 Chip Krauss   Castle Rock, CO0:49:31 251154   Local Velo
34 Randy Ellis   Arvada, CO0:49:31 272326   Primal - 1st Bank
35 Patrick McNamee   Parker, CO0:49:31 111194   Team Rocky Mountain Health Plans
36 Michael Bowers   Englewood, CO0:49:31 143946   Mile High Cycling Society
37 Brian Hart   Littleton, CO0:49:31 358703   Team Rocky Mountain Health Plans
38 Justin Cantrell   Denver, CO0:49:31 366056   Primal - 1st Bank
39 David Williams   Littleton, CO0:49:31 67432   ColoBikeLaw.com
40 Robert Helton   Golden, CO0:49:31 147838   Local Velo
41 Jeff Leischner   Littleton, CO0:49:31 90854   Natural Grocers Cycling Team
42 Peter Landgraff   Lone Tree, CO0:49:31 363693   Giant Cycling World p/b RMSS

Men - Pro/Cat 1/2 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Yeaton (1 - Cat1)   Boulder, CO1:15:13 233175   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
2 Russell Harding (2 - Cat1)   Boulder, CO1:15:13 170324   Natural Grocers Cycling Team
3 Chris Winn   Lakewood, CO1:15:36 292547   
4 Gregory Daniel   Englewood, CO1:15:36 298625   Slipstream-Craddock Junior Development
5 Colby Ricker (3 - Cat1)   Boulder, CO1:15:36 257288   Sonic Boom Racing
6 Michael Dessau (1 - Cat2)   Boulder, CO1:15:50 266626   Slipstream-Craddock Junior Development
7 Nicholas Traggis (4 - Cat1)   Boulder, CO1:15:50 108501   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
8 Rashid Farooqui (2 - Cat2)   Boulder, CO1:15:50 269846   Rally Sport Cycling Team
9 Kit Recca (5 - Cat1)   Golden, CO1:15:50 252699   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
10 Lance Sulzen (6 - Cat1)   Lone Tree, CO1:15:50 190346   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
11 Joseph Taddeucci (3 - Cat2)   Boulder, CO1:15:50 112914   Natural Grocers Cycling Team
12 Alexander Lewis (4 - Cat2)   Denver, CO1:15:50 196504   Horizon Organic / Panache Elite Cycling
13 William Iaia   Centennial , CO1:15:50 329668   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
14 Taylor Warren (5 - Cat2)   Loveland, CO1:15:50 287780   Rams Cycling Team
15 Jake Keyser (6 - Cat2)   Fort Collins, CO1:15:50 360017   
16 Jeffrey Perrin   Lakewood, CO1:15:50 295788   Juwi Solar Cycling
17 Taylor Jung (7 - Cat2)   Littleton, CO1:16:09 241461   Ronin Racing
18 Michael Giem (7 - Cat1)   Colorado Springs, CO@ 1 LAP 157100   Ronin Racing

Men - Pro/Cat 1/2 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Burton (1 - Cat2)   Denver, CO1:15:50 236652   Mix1
2 Carlos Casali (1 - Cat1)   Golden, CO1:15:50 216719   Boulder Orthopedics
3 Daniel Sullivan (2 - Cat1)   Aspen, CO1:15:50 34589   B.C.V./Scion Cycling
4 Matt Charity (2 - Cat2)   England1:15:55 376794   Steamboat Velo
5 Eric Jones (3 - Cat2)   Boulder, CO1:17:34 154867   
6 Brian Wenham (4 - Cat2)   Highlands Ranch, CO@ 1 LAP 203749   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
7 Matt Duncan (5 - Cat2)   Louisville, CO@ 3 LAPS 49386   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Wright (1 - Cat4)   Boulder, CO0:25:39 362707   Boulder Junior Cycling
2 Ryan Stowers (1 - Cat5)   Denver0:26:14 381826   Black Sheep Junior Cycling
3 Gregory Townsend (2 - Cat4)   Bennett, CO0:27:41 363910   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Schroeder (1 - Cat4)   Lakewood, CO0:23:09 351364   International Christian Cycling Club
2 Jack Doherty (1 - Cat5)   Denver0:23:09 368692   Black Sheep Junior Cycling
3 Liam OBrien (2 - Cat5)   Highlands Ranch, CO0:27:49 369463   IC3Colorado

Men - Cat 1/2/3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dahl (1 - Cat2)   Lafayette, CO0:51:35 52176   Boulder Orthopedics
2 Peter Lucke (2 - Cat2)   Louisville, CO0:51:35 21761   Mix1
3 Byron Nix (3 - Cat2)   Centennial, CO0:51:35 69161   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
4 Robert Arena (4 - Cat2)   Boulder, CO0:51:35 1878   Real D-Amgen Masters Cycling
5 Adam Asnes (5 - Cat2)   New York0:52:11 45035   Mix1
6 Chris Black (1 - Cat1)   San Luis Obispo, CA0:52:18 3814   Morgan Stanley /Specialized
7 Callen Borgias (6 - Cat2)   Centennial, CO0:52:18 363359   ZUMXR/Creekside Racing
8 Mike Schaumloeffel (1 - Cat3)   Boulder, CO0:52:18 286890   Team Body Sync
9 Michael Koren (2 - Cat3)   Lone Tree, CO0:52:19 362778   Giant Cycling World p/b RMSS
10 Matt Vawter (7 - Cat2)   Boulder, CO0:52:19 159157   Mix1
11 Craig Hofer (2 - Cat1)   Littleton, CO0:52:19 47071   Boulder Orthopedics
12 William McGinley (8 - Cat2)   Easton Pa0:52:19 45655   Boulder Orthopedics
13 John Talley (3 - Cat1)   Longmont, CO0:52:22 34935   Boulder Orthopedics
14 Michael Newsome (9 - Cat2)   Westminster, CO0:52:29 50692   Boulder Orthopedics
15 William Soden (10 - Cat2)   Denver, CO0:52:36 46977   Great Divide Brewing Company
16 Bruce Whitesel (4 - Cat1)   Golden, CO0:52:55 38047   Green Mountain Sports Velo
17 Robert Brown (11 - Cat2)   Denver, CO0:53:05 45125   Great Divide Brewing Company
18 Corey Cope (12 - Cat2)   Thornton, CO0:53:05 7738   Sonic Boom Racing
19 Matthew Gibble (13 - Cat2)   Broomfield, CO0:53:46 264843   Sonic Boom Racing
20 Henrik Pedersen (3 - Cat3)   Boulder, CO0:53:46 243645   Mix1
21 Steven Worley (14 - Cat2)   Boulder, CO0:53:51 47502   Boulder Orthopedics
22 Daniel Depaemelaere (15 - Cat2)   Lafayette, CO0:54:09 76220   8 Sixteen Racing
23 Gregory Berlind (16 - Cat2)   Denver, CO0:54:45 48571   Boulder Orthopedics
24 Christopher Walsweer (4 - Cat3)   Denver, CO0:54:47 93762   RockyMounts~Izze Racing
25 Jim Kraychy (5 - Cat3)   Golden, CO0:55:13 364022   Natural Grocers Cycling Team
26 Butch Stinton (17 - Cat2)   Castle Rock, CO0:55:13 34198   Mix1
27 brad haswell (6 - Cat3)   Lakewood, CO0:55:13 272917   Green Mountain Sports Velo
28 Mario Plaza (7 - Cat3)   Bellvue, CO0:55:13 51363   Peloton-Specialized Cycling Team
29 Larry Cornman (8 - Cat3)   Longmont, CO@ 2 LAPS 222960   Mix1

Women - Cat 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Maxwell   Lafayette, CO0:31:42 305270   Primal/McDonald Audi Women's racing
2 Jamie Stewart   Highlands Ranch, CO0:31:45 327468   FCS Cycling
3 Julie Jermyn   Highlands Ranch, CO0:31:45 362819   Team Body Sync
4 Serenity Anderson   Denver, CO0:31:48 379599   Rocky Mountain Road Club
5 Christine Snider   Englewood, CO0:31:51 362743   Front Rangers Cycling Club
6 Amanda Cyr   Boulder, CO0:32:14 369712   Naked Women's Racing p/b Tribella
7 Kate Yancey   Golden Co0:32:21 363301   Team Evergreen Racing
8 Marjorie Goodyear   Parker, CO0:32:23 362662   ZUMXR/Creekside Racing
9 Tiina Pajulampi   Denver, CO0:32:23 362509   Primal/McDonald Audi Women's racing
10 Peg Hallberg   Golden, CO0:32:23 363068   PSIMET/Zilla Racing
11 Jenny Lucke   Louisville, CO0:33:48 364444   Boulder Junior Cycling
12 Michelle Mjoen   Berthoud, CO0:33:48 292641   Primal/McDonald Audi Women's racing
13 Kate Allen   Litteton, CO0:33:58 363358   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
14 Rebecca Lawrence   Colorado Springs, CO0:34:46 311263   Front Rangers Junior Cycling
15 Jan Leatherman   Littleton, CO@ 1 LAP 363237   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
16 Barb Parnell   Denver, CO@ 1 LAP 374753   Naked Women's Racing p/b Tribella
17 Victoria Lawrence   Colorado Springs, CO@ 1 LAP 294698   Front Rangers Junior Cycling

Women - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly VanRheen   Denver, CO0:49:53 367572   Primal/McDonald Audi Women's racing
2 Laurel Rathbun   Monument, CO0:49:53 201838   Front Rangers Junior Cycling
3 Megan Cole   Dartmouth Ma0:49:53 287393   CU Cycling-Boulder
4 Rebecca Serratoni   Denver, CO0:49:53 362735   ProDesign Cycling
5 Carol Kauder   Boulder, CO0:49:53 298004   RockyMounts~Izze Racing
6 Julia Wieck   Boulder, CO0:49:53 362948   Boulder Orthopedics
7 Justine Boddy   Loveland, CO0:49:53 368792   
8 Sharon Madison   Denver, CO0:49:53 364113   Naked Women's Racing p/b Tribella
9 Kirsten Williams   Lonetree, CO0:49:53 285625   Natural Grocers Cycling Team
10 Madison Tuggle   Littleton, CO0:49:53 310004   Exergy TWENTY12
11 Nicole Horst   Denver, CO0:49:53 264418   GS Boulder/Trek Store

Women - Pro/Cat 1/2 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Hottman (1 - Cat1)   Golden, CO0:48:38 194394   TheCyclist-Lawyer.com
2 Therese Johnson (1 - Cat2)   Denver, CO0:48:38 357287   ProDesign Cycling
3 Lauren De Crescenzo (2 - Cat2)   Boulder , CO0:48:38 310650   Team Kenda presented by Geargrinder
4 Whitney Schultz (2 - Cat1)   Fort Collins, CO0:48:38 252835   Paceline Projects pb Veloforma
5 Kyleanne Hunter (3 - Cat2)   Lakewood, CO0:49:47 328284   Naked Women's Racing p/b Tribella
6 Angela des Cognets (4 - Cat2)   Golden, CO0:50:49 182154   Primal/McDonald Audi Women's racing
7 Jennifer Schumm (5 - Cat2)   Denver Co0:51:15 363255   ZUMXR/Creekside Racing
8 Heather McWilliamsMierzejews (6 - Cat2)   Louisville, CO0:51:15 365141   Boulder Orthopedics
9 Ingrid Alongi (7 - Cat2)   Boulder, CO0:51:43 42742   Naked Women's Racing p/b TriBella
10 Catherine Johnson (3 - Cat1)   Boulder, CO@ 1 LAP 185214   Panache Cyclewear
11 Vera Divenyi (8 - Cat2)   Denver, CO@ 1 LAP 220322   Naked Women's Racing p/b Tribella
12 Kimberley Turner (9 - Cat2)   Wheat Ridge, CO@ 1 LAP 260140   Naked Women's Racing p/b Tribella
13 Rebecca Blatt   Lakewood, CO@ 1 LAP 241201   Team Kenda presented by Geargrinder
14 Anne Donley (4 - Cat1)   Boulder, CO@ 1 LAP 227028   Boulder Orthopedics
15 Sue Stokes (10 - Cat2)   Breckenridge, CO@ 1 LAP 251217   Primal/McDonald Audi Women's racing
16 Andrea Koenig (11 - Cat2)   Denver, CO@ 1 LAP 348758   PSIMET/Zilla Racing
17 Renee Schroeder (12 - Cat2)   Nederland, CO@ 1 LAP 193694   Naked Women's Racing p/b Tribella

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophie Berry (1 - Cat4)   Littleton, CO0:23:25 363142   ColoBikeLaw.com
2 Tea Wright (2 - Cat4)   Boulder, CO0:23:25 363170   Boulder Junior Cycling
3 Stephanie Lawrence (3 - Cat4)   Colorado Springs, CO0:25:03 357542   Front Rangers Junior Cycling
4 Skyler Wilkey (4 - Cat4)   Denver0:25:13 363575   Black Sheep Junior Cycling

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Lawrence (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO0:26:23 294821   Front Rangers Junior Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee