Race Results for
Subaru Cup Day 1 XC (WORS 2012 #8)
Mt. Morris, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Zandstra   1:39:03.6  31 Scott / 3 Rox Racing
2 Todd Wells   Durango, CO1:39:19.0 83401  Specialized Racing
3 Howard Grotts   Durango, CO1:40:11.3 264839  45 Specialized
4 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:40:41.0 16737  Subaru-Trek
5 Russell Finsterwald   Colorado Springs, CO1:41:32.0 228336  Subaru-Trek
6 Raphael Gagne   1:42:42.8  43 Equipe du Quebec/ Rocky Mounta
7 Ryan Woodall   Ocala, FL1:43:01.5 153440  10 MTFmx.com / Top Gear
8 Jeremy Martin   1:43:19.5  41 Equipe du Quebec/ Rocky Mounta
9 Spencer Paxson   Bellingham, WA1:43:21.3 152029  Kona Bicycles
10 Sam Schultz   Missoula, MT1:43:21.8 164788  Subaru-Trek
11 Brian Matter   Sheboygan, WI1:44:00.7 85929  21 Gear Grinder
12 Jack Haig   1:44:41.6 381723  TORQ Nurtion
13 Peter Glassford   1:45:09.6  23 Trek Canada
14 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:45:37.7 145071  13 Rolf Prima / Giant
15 Leandre Bouchard   1:46:15.3  42 Equipe du Quebec/ Devinci
16 Kerry Werner   Banner Elk, NC1:47:49.4 264350  47 BMC MTB Development
17 Evan McNeely   1:47:57.1  26 Specialized Canada
18 Colin Cares   Boulder, CO1:48:28.9 216528  Kenda/Felt
19 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:48:53.4 135975  34 Momentum Endurance
20 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:48:53.7 258735  16 Mercy-Specialized
21 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:49:56.1 214936  44 Vision/Wheel & Sprocket
22 Mike Phillips   1:50:12.0  22 Adventure212/Specialized
23 Isaac Neff   1:50:58.3  52 Williamson Bicycle Works
24 Corey Stelljes   Madison, WI1:51:13.1 307965  12 The Bike Hub/Specialized Cycli
25 Chris Peariso   Amherst, WI1:51:39.6 139566  36 Adventure212/Specialized
26 Darrin Braun   Waukesha, WI1:51:52.6 285001  11 Adventure 212/Specialized
27 Mitch Bailey   1:52:16.9  32 Trek Canada
28 Jorden Wakeley   Grayling, MI1:52:32.1 340916  14 Einstein Racing
29 Seamus Powell   Round Top, NY1:52:35.2 242397  35 Giant Mid Alantic Off Road Tea
30 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:52:58.0 293999  18 Culvers p/b Meyer Family Visio
31 Jean-Philippe Thibault   1:54:09.2  25 CVM 2 Vals
32 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:54:24.0 212641  17 Polska
33 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO1:55:38.9 37334  28 Tokyo Joe's
34 Adam Morka   Tucson, AZ- 1 Lap 439556  46 Trek Canada
35 Brendon Davids   Santa Ana, CA- 1 Lap 382975  Sho-Air
36 Jordan Kahlenberg   Morrisville Pa- 1 Lap 152298  30 Giant Mid-Atlantic
37 Justin Piontek   Madison, WI- 1 Lap 297073  50 The Bike Hub/Specialized
38 Mark Parmelee   Ortonville, MI- 1 Lap 264374  40 Cycletherapy Racing
39 Ryan Fawley   Rosendale, NY- 1 Lap 284302  27 Blue Ridge Cyclery
40 Tyson Wagler   - 2 Laps  24 SCOTT-3RoxRacing
41 David Hanes   Boerne, TX- 2 Laps 252465  20 Ride Away Cycling Club
42 Ben Koenig   Schofield, WI- 2 Laps 267964  39 The Bike Hub/Specialized
43 Devin Curran   Onalaska, WI- 2 Laps 211576  38 Hollywood Cycles, Team Twin Si
44 Tim Drankus   - 3 Laps  29 Unattached
DNF Sam Chovan   Steamboat Springs, CO 229072  37 Pabst/Mafia Racing
DNF Garet Steinmetz   Kansas City, MO 302154  49 Ethos
DNF Zachary Valdez   Hemet, CA 280759  15 Whole Athlete-Specialized
DNF Cole House   Oneida Wi 183112  33 Competitive cyclist / 616 fabr
DNF Sid Taberlay   South Pasadena, CA 279640  19 Kenda / H2o oVERDRIVE

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandre Vialle   1:19:37.0  137 Equipe du Quebec/ Scott Pure P
2 Gunner Dygert   Brownsburg, IN1:20:21.2 351414  326 Bicycle Outfitters Indy
3 Vincent Belhumeur   1:20:47.6  141 Equipe du Quebec/ SPECIALIZED
4 Casey Williams   Big Bear City, CA1:21:15.7 227522  130 Whole Athlete-Specialized
5 Shane Skelton   Shadowhills, CA1:21:36.6 287620  145 Whole Athlete Specialized
6 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:22:22.1 296192  107 POLSKA / RMC /T6
7 Jacob Albrecht   Soquel, CA1:22:59.1 303589  134 Whole Athlete Specialized
8 Landen Beckner   Helena, MT1:25:09.6 319138  131 Montana Velo
9 Silas Blunk   Inverness1:25:59.5 347572  132 Whole Athlete - Specialized
10 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:26:18.3 293057  104 Wheel and Sprocket
11 Luke Allen   Abilene, TX1:29:19.6 237533  133 Matrix/RBM
12 Andris Delins   Minneapolis, MN1:30:23.5 333848  135 Gopher Wheelmen
13 Daniel Henderson   Hancock, MI1:31:31.6 376229  110 Cross Country Sports Racing
14 Kevin Atkins   Green Bay, WI1:33:08.1 333972  103 The Bike Hub/Specialized Cycli
DQ Brett Poulton   Lake Forest, IL0:00:00.0 259591  105 Expo
DNF Alek Minkis   Brownsburg, IN0:00:00.0 356889  146 BicycleOutfittersIwdy
DNF Fletcher Arlen   Wausau, WI0:00:00.0 368031  119 Safe Wheels MTB Racing
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350022  101 
DNF Pete Karinen   Painesdale, MI0:00:00.0 349180  106 Culver's Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Mumford   Chicago, IL1:21:58.6 167887  322 Kinky Llama Racing
2 Carlos Haeckel   Madison, WI1:24:34.5 227622  77 Alterra Coffee/W85
3 Michael McBurney   Roseville, MN1:25:08.6 279039  331 Peace Coffee
4 Tyler Jenema   Marquette, MI1:25:13.6 241103  20 KUHL/Rocky Mountain
5 Michael Michetti   Broomfield, CO1:26:30.5 337042  329 LAPT
6 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI1:26:36.1 294148  18 Vision / Wheel& Sprocket
7 Bill Street   Sheboygan, WI1:26:37.4 219245  1046 Kuhl/Rocky Mountain
8 Kyle Warras   Waukesha, WI1:27:46.0 280628  69 EXPO Racing
9 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:28:21.9 285206  22 KS Energy Services/Team Wiscon
10 Myles Beach   Larsen, WI1:29:48.5 208348  34 Adventure 212/Specialized
11 Micheal Dutczak   Crete, IL1:29:53.6 200766  47 South Chicago Wheelman
12 Kyle Sarasin   Marquette, MI1:30:56.0 325806  324 penpharm.com
13 Scott Neperud   Madison, WI1:31:45.8 275059  53 Magnus
14 Josh Bauer   Minneapolis, MN1:33:17.2 377510  328 
15 Sam Weinberg   Boulder, CO1:34:48.5 306485  87 5Nines
16 Nick Sabel   Ripon, WI1:36:30.5 263354  309 Fond du Lac Cyclery
DNF Sean Leader   Knoxville, TN0:00:00.0 341148  318 Kona Grassroots
DNF Matt Gehling   Madison, WI0:00:00.0 214485  45 Team Wisconsin/KS Energy
DNF John Reiker   St. Charles, IL0:00:00.0 270658  305 All Spoked Up
DNF Joseph Maloney   Milwaukee0:00:00.0 313232  38 KS Energy Services/Team Wiscon

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Kady   Placentia, CA1:21:42.2 191004  304 Sho-Air
2 Jon Barnes   1:22:21.6  312 Trek Canada MTB
3 Brian Heifner   Madison, WI1:22:39.2 176155  42 Magnus
4 Jacob Groethe   Delafield, WI1:23:45.7 74398  325 Badger Velo Club
5 Travis Donn   Kansas City, MO1:23:54.2 299757  316 Ethos Racing
6 Rick Mezo   Crown Point, IN1:24:56.8 246376  308 Rbikes.com
7 Michael Hemme   Chicago, IL1:25:31.2 153182  323 Half Acre
8 Matt Silvia   Chicago, IL1:27:13.6 208232  321 Carborocket
9 Jp Brocket   Raytown, MO1:27:23.3 275550  315 Ethos Racing
10 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:27:26.6 247082  61 Fond du Lac Cyclery
11 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:27:55.5 356588  16 Erik's Bikes and Boards
12 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:28:19.2 317100  60 Treadhead Cycling
13 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:28:26.1 311654  21 Sprocketz
14 Michael Hemelgarn   Avon, IN1:29:37.0 262921  313 DRT Racing
15 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:30:24.9 196060  64 Trek Midwest team
16 Karl Tillman   La Crosse, WI1:31:30.2 294041  14 Team 360 / LAXVelo
17 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:31:50.3 164577  320 Velocause
18 Tim Scanley   Milwaukee, WI1:32:31.1 291820  58 Alterra Coffee
19 Jason Gosse   Eau Claire, WI1:33:01.1 257462  46 Team WORS
20 Eric Fossell   Berthoud, CO1:33:58.3 296311  300 JVC/Michaels Cycles
21 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:35:09.3 293537  76 Baraboo Sharks
22 Jason Vayre   Marquette1:35:22.4 361455  301 Discover Chiropractic
DNF Luke Batchelor-Clark   Madison, WI0:00:00.0 93290  32 Magnus
DNF Chris Tries   Johnson City, TN0:00:00.0 332900  307 south shore cyclery
DNF John Brown   Stevens Point, WI0:00:00.0 279991  310 Wheel & Sprocket
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL0:00:00.0 189221  67 Specialized
DNF Jay Click   Ferndale, MI0:00:00.0 323334  302 Cycletherapy

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:22:04.8 227406  28 Adventure212/Specialized
2 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:22:08.8 256256  88 Wheel Werks/Gore
3 Todd McFadden   Duluth, MN1:24:21.8 134734  319 Adventure 212 / Ski-Hut
4 Ray Nelson   Woodstock, IL1:24:43.1 193027  100 Treadhead Cycling
5 Jw Miller   Madison, WI1:26:43.1 233978  99 
6 Bill Nigh   West Bend, WI1:27:06.0 197745  48 Team Pedal Moraine
7 John Wypiszinski   Appleton, WI1:28:33.0 211571  43 Titletown Flyers
8 Josh Shively   La Crosse, WI1:28:45.0 32513  85 Team 360/La Crosse Velo
9 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:29:32.3 259146  11 Unattached
10 Rich Weis   Gilbert, AZ1:29:44.4 57466  311 Subaru Trek
11 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI1:32:06.3 17768  80 Element Mobile/Brings
12 Chris Renshaw   Tulsa, OK1:32:06.7 154710  306 HammerHeadBikes.com
13 Greg Jones   West Allis, WI1:32:22.9 295007  37 
14 Thomas Sulentic   Iowa City, IA1:34:15.4 34574  303 
15 Mark Cole   Stevens Point, WI1:35:03.1 104782  26 Adventure212/Specialized
16 Barry Winters   Nekoosa, WI1:36:46.9 96156  56 Element Mobile/ Brings
17 Mike Johnson   Pendleton, IN1:37:23.5 264914  299 DRT racing
18 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:01:00.0 194466  50 Muddy Cup
19 Dan Tavela   Franklin, WI2:02:00.0 335156  330 Treadhead Cycling
DNF Steve Schafer   Barrington, IL0:00:00.0 309583  51 
DNF Derek Hill   Waterford, MI0:00:00.0 279612  317 Cycletherapy
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI0:00:00.0 166066  17 Team Pedal Moraine
DNF David Dygert   Brownsburg, IN0:00:00.0 10323  327 Bicycle Outfitters Indy

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL1:26:40.9 259398  23 EXPO
2 Jeff Sympson   Rockford, IL2:00:00.0 101514  71 Big Ring Flyers
DNF Joe Kjeer   Scandia, MN0:00:00.0 154588  314 Peace Coffee Racing
DNF Michael Belanger   St. Clair Shores, MI0:00:00.0 279343  298 RACING GREYHOUNDS

Men - Cat 1/2 - Clydesda

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Johnson (1 - Cat2)   Eau Claire, WI1:08:11.9 309999  1801 KHS Bicycles
2 Nathan Schneeberger (2 - Cat2)   Lake In The Hills, IL1:08:33.7 326150  2808 Johnny Sprockets
3 Dale Crowell (3 - Cat2)   Eau Claire, WI1:11:49.4 375876  2802 
4 Marcus Steele (4 - Cat2)   De Pere, WI1:12:16.5 342514  2803 Titletown Flyers
5 Jon Holcomb (5 - Cat2)   Plymouth, WI1:12:22.9 235797  2813 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
6 Marty Leum   La Crosse, WI1:12:57.3 377300  1804 Bikes Limited/Scenic Concepts
7 Aaron Fleming (6 - Cat2)   Rockford, IL1:14:15.5 210500  2804 First Supply
8 Matthew Lanser   1:15:44.6  2812 Titletown Flyers
9 Gerald Sorce (7 - Cat2)   Hartford Wi1:16:10.3 375114  2806 2 Dimensional Shape Shifters
10 Darrin Kolka   1:17:22.5  2818 Tha DSC
11 Garrison Gless   1:18:52.9  2810 2DSS
12 Bruce Van Epps   1:18:57.3  2811 BikesLtd/ScenicConcepts
13 Paul Darrington   1:18:57.8  2862 
14 Brian Benson (8 - Cat2)   La Crosse, WI1:22:41.7 240054  1803 Bikes Ltd/Scenic Concepts
15 Scott Nelson (9 - Cat2)   Spokane, WA1:25:58.8 292879  2864 
16 Todd Nutter (10 - Cat2)   Milwaukee, WI1:30:35.2 342136  2801 Eriksen Cycles
17 Scott Miller   1:40:30.0  2861 VINTAGE GT
DNF Dave Howell   Easton, PA0:00:00.0 152017  2807 
DNF Joseph Kuckok   0:00:00.0  2863 
DNF Jeff Steckbauer (Cat2)   Princeton, WI0:00:00.0 210181  1802 Rib Mnt Cycles

Men - Cat 1/2 - Single S

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Melton (1 - Cat2)   Belvidere, IL1:01:45.5 347454  1905 Kegels
2 Joshua Blum (2 - Cat2)   La Crosse, WI1:01:47.2 3998  1910 Team 360 / LaXVelo
3 Andrew Wilcox-Hull   1:03:22.4  2964 
4 Steve Forss (1 - Cat1)   Rockford, IL1:05:45.5 80530  1907 Kegels
5 Christopher McArdle (3 - Cat2)   Greendale, WI1:07:12.6 356852  2907 Alterra CoffeeMTB Race Team
6 Michael Owens   1:07:21.9  2918 Alterra Mountain Bike
7 Steve Jeske   1:07:45.9  1903 Pedal Moraine
8 Steven Schaefer (4 - Cat2)   Port Washington, WI1:07:51.2 361743  1906 
9 Russell Bernard   1:09:01.2  2961 Chain ReactionCyclery
10 Mark Cheyne   Madison, WI1:10:04.3 351538  2914 Muddy Cup
11 Jesse Jaehnig (5 - Cat2)   Cleveland, WI1:10:46.5 297773  1902 Bikes Limited
12 Zach Van Gorden   1:11:33.5  2965 
13 Rob Hofmann   Brookfield, WI1:16:08.1 296144  2919 Team Extreme
14 Robert Garner   Sturtevant, WI1:17:35.3 50337  2963 VC Bikesport
15 John Grosz (6 - Cat2)   Fond Du Lac, WI1:22:41.5 350930  2917 Waupun Road Warriors
16 Wade Flisram (7 - Cat2)   Onalaska, WI1:39:33.2 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
DNF Todd Bugnacki (Cat2)   Franklin, WI0:00:00.0 81238  2966 Bens Cycles
DNF Nic Mianecki   Mount Pleasant, WI0:00:00.0 291307  2960 RPM / Belle City Bikers
DNF Dave McCloud   Madison, WI0:00:00.0 239833  2904 Chain Smokers
DNF Joel Coon   0:00:00.0  2962 BKB
DNF Ted Drevalas (Cat2)   Lake Zurich, IL0:00:00.0 359247  2906 Nord-Lock/Safewheels
DNF Brent Palmer   0:00:00.0  1913 Titletown Flyers
DNF Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI0:00:00.0 343722  2916 Team Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Kytta   Negaunee, MI1:01:21.1 379532  2157 Culvers PB Meyer
2 Marcus Thorsen   Rhinelander, WI1:02:18.4 376360  1476 Ripon Red Hawks
3 Matthew Olson   Eden Prairie, MN1:02:48.2 370629  1435 
4 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:03:23.8 377705  2071 
5 Jared Oskar Karinen   Painesdale, MI1:03:31.5 349186  2600 Cross Country Sports
6 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:03:34.4 350036  2222 
7 Preston Bernsteen   1:05:30.7  2102 WORS
8 Christopher Osborne   Mequon, WI1:05:57.4 299939  2004 Team Extreme1
9 Payson Partridge   1:06:01.1  1467 
10 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:09:33.1 318684  2104 
11 Alex Darrington   1:09:43.1  1439 Bikes LTD
12 Reed Griffiths   1:23:18.9  1454 Team Activator
DNF Riley Powers   0:00:00.0  1469 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody McGrath   Negaunee, MI1:01:53.4 395544  1445 Culver's Racing
2 David Carew   San Diego, CA1:02:19.0 68198  2138 UW-Stout Cycling Club
3 Mike Sherven   1:03:24.2  1042 Bikes Limited Senic Outlook
4 Kyle Krause   Elmwood, WI1:05:41.2 433201  1462 
5 Cory Marty   Plover, WI1:05:49.4 303981  2014 Safe Wheels MTB Racing
6 Douglas Borden   Waukesha, WI1:06:18.6 342818  1428 Team Vision
7 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:06:56.9 401250  2182 Team AttakTiks
8 Josh Rupnow   1:08:16.0  2195 Team Extreme
9 Taylor Kimberly   Madison, WI1:09:33.4 379131  2150 
10 Jordan Boyea   Wausau, WI1:15:41.9 380303  2081 Sprocketz
11 Kyle Hierlmeier   1:16:40.0  1438 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Neubauer   1:01:27.8  1067 The Bike Hub Specialized
2 Kyle Russ   Madison, WI1:01:30.6 358927  1074 
3 Benjamin Wizner   Onalaska, WI1:02:16.1 200310  1072 Team 360 / LaxVelo
4 Zach Giffey   1:03:12.6  1457 
5 Carl Morse   Appleton, WI1:03:36.3 198232  1068 Wheel & Sprocket
6 Patrick Scheibel   Jefferson, WI1:04:45.7 309462  1003 2 Rivers Racing
7 Cory Samz   Madison Wi1:05:08.5 384848  1053 Heavy Pedal
8 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:05:35.7 302088  1029 Team Pedal Moraine
9 Mike Malicki   1:08:07.6  1470 
10 Rob Naramore   Shakopee, MN1:08:17.3 260998  1444 
11 Patrick Blakeslee   1:09:08.0  2084 
12 Brian Paterson   Lakemoor1:09:38.3 397513  2200 Team AttakTiks
13 Mitchell Dreher   1:10:14.6  1429 Team Pedal Moraine
14 Bill Schultz   Missoula, MT1:12:57.6 181384  2126 Heavy Pedal Velo Club
15 Seth Frye   Greenfield, WI1:59:00.0 275622  1433 
DNF Nicholas Frye   Madison, WI0:00:00.0 258744  1466 KS Energy
DNF Joseph Valen   0:00:00.0  2010 =w=
DNF Tony Wagner   West Bend, WI0:00:00.0 204671  1020 Sheboygan Bicycle Co.
DNF Matthew Plummer   0:00:00.0  2015 JVC/Michaels Cycles

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Gibson   1:02:22.3  2106 Gear N Up
2 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:02:31.0 376571  2142 Element Mobile
3 Eric Stull   La Crosse1:02:31.2 288265  1060 Team 360 / LAXVelo
4 Ben Schreiber   Theresa, WI1:02:59.9 280198  1008 Team Fond du Lac Cyclery
5 Neil Zacharek   1:03:05.5  1024 Bikes Ltd./Scenic Concepts
6 Tyler Welnak   1:05:24.9  1472 Wheel and Sprocket/Vision
7 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:06:13.3 291373  1449 Twin Six
8 Eric Grissom   Greenville, WI1:07:17.7 348852  1033 
9 Mike Williams   Roscoe, IL1:07:34.0 374728  2027 First Supply
10 Kyle Williams   Iowa City, IA1:07:54.3 239639  1452 Iowa City Cycling Club
11 Steve Reichel   1:09:40.6  1437 All Spoked Up
12 Mike Roethel   Oostburg, WI1:10:58.4 375109  2038 Sheboygan Bicycle Company
13 Erik Backhaus   1:12:11.7  2033 Eriksen Cycles
14 Jamie Prange   1:12:59.2  2141 Fly'in Bry'in
15 Joe Vanderpuy   1:13:03.8  2036 team cthulu
16 Josh Zalewski   1:13:27.6  2051 First Supply
17 Josh Giffey   1:13:28.4  1463 
18 Joshua Wood   Rockford, IL1:14:02.8 366280  2052 First Supply
19 Rennis Delgado   1:15:26.3  1055 Funk Cycles
20 Justin Schroeter   Hartford, WI1:23:55.9 374924  2050 team pedal moraine
DNF Elginn Cordes   Dakota, MN0:00:00.0 357632  2129 667 Industries
DNF Phil Fluegel   Roscoe, IL0:00:00.0 350524  1107 JVC/ Michaels Cycles
DNF Ben Schemensky   0:00:00.0  2029 Overdrive
DNF Salvatore Virgilio   Woodridge, IL0:00:00.0 311698  1453 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Toombs   Madison, WI1:02:40.1 309850  1043 Erik's Bike and Boards
2 Christopher Richmond   Manitowoc1:04:31.9 369925  1073 Heavy Pedal Velo Club
3 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:04:38.7 266342  1032 FMSC Racing
4 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:05:17.6 293518  1025 Treadhead Cycling
5 Joe Greatens   De Pere, WI1:05:31.6 218706  1464 
6 Krystian Pac   Chicago, IL1:05:34.0 149853  1078 RBIKES.COM
7 Mark Schultz   Manitowoc, WI1:05:36.7 346330  2005 Heavy Pedal Velo Club
8 John Hughes   Random Lake, WI1:05:42.4 296482  1035 Team Pedal Moraine
9 Mark Morgan   Madison, WI1:05:54.0 239705  1011 Brazen Dropouts Cycling Team
10 Jason Mork   1:06:50.1  2025 Point Pursuit
11 Matthew Block   Schofield, WI1:07:23.0 216921  1471 Bikeman.com
12 Dan Wierzba   1:07:23.9  1045 Rib Mountain Cycles
13 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:08:02.0 342278  1010 TreadHead Cycling
14 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:09:36.3 338872  2002 Ionic Cycling
15 Ben Leach   La Crosse, WI1:10:19.0 380300  2110 Bikes LTD / Scenic Concepts
16 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:10:35.7 345440  2006 Safe Wheels MTB racing
17 Emmanuel Tinga   Itasca, IL1:10:56.6 372572  1473 D' ONCALL
18 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:11:43.7 339424  2031 2 Rivers Racing
19 Nicholas Armstrong   1:12:31.8  2083 Alterra MTBn Bike Team
20 Jon Krouse   1:15:52.3  2064 
21 Bart Steffes   1:17:23.8  4675 
22 Nate Andrews   1:17:45.0  2090 Alterra Coffee
23 Jeff Swanstrom   Appleton Wi1:17:46.9 373071  2042 Cranked Bike Studio
24 Mike Mennenoh   1:17:58.7  1459 Tread Head Cyclng
25 Michael Gordon   Highland Park, IL1:17:59.8 350616  2108 Alberto's
26 Brett May   Geneva, IL1:18:37.1 378689  1012 Team All Spoked Up
27 Jonathan Nowlin   1:18:55.9  1430 Haaka
28 Michael Olm   Appleton, WI1:20:20.0 318144  2016 GenXcycling
29 Adam Handt   Machesney Park, IL1:21:12.6 365790  2117 First Supply
30 Matthew Forst   1:36:23.8  2159 
DNF Erin Sikora   Green Bay, WI0:00:00.0 291867  1077 Bike Hub / Spesh
DNF Nathan Phelps   De Pere, WI0:00:00.0 272098  2008 Big Ring Flyers
DNF Kevin Pomasl   Wausau, WI0:00:00.0 261266  1442 KS Energy Services / Team Wisc
DNF Nathan Tock   La Crosse, WI0:00:00.0 195122  1016 BIkes Ltd / Scenic Concepts Ra

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stathy Touloumis   Highland Park, IL1:03:16.8 86745  1460 Albertos Sport
2 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:04:40.1 296158  1026 Michael's Cycles/JVC
3 Joe Villalobos   Racine, WI1:04:43.9 373251  1037 RPM/Belle CityBikers
4 Chris Fellows   Genoa, IL1:05:18.3 280824  1001 Team WORS
5 Jason Ruesch   Medford, WI1:05:33.2 319028  1017 RMC
6 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:06:35.0 227409  1061 Baraboo Sharks
7 Gary Ehrike   Marathon, WI1:06:45.3 362117  1005 Safe Wheels MTB Racing Team
8 Michael Carney   Yorkville, IL1:07:32.4 253115  2001 Flatlandia
9 Dave Blanke   N. Barrington, IL1:07:57.0 310413  1041 The Bike Connection
10 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:08:55.9 374811  2078 Heavy Pedal Velo Club
11 Leroi Smith   Seattle, WA1:09:19.5 181380  1443 Ragnarok Racing
12 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL1:09:27.5 191741  1070 XXX Racing AthletiCo
13 Michael Jeschke   Cudahy, WI1:09:34.7 101275  1071 Eriksen Cycles
14 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:10:02.3 230862  2049 Alterra Coffee
15 Ernie Luedke   1:10:46.9  1474 Red Eye Brewing
16 Jason Jilbert   Marquette, MI1:11:10.5 374355  1448 Culvers
17 Roy Bailey   1:11:21.4  1468 Dekorra DesignConcept
18 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:12:56.4 342844  2032 owtlaw racing
19 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:13:27.7 311890  2018 Team Pedal Moraine
20 Don Iwen   Milwaukee1:13:54.7 208154  2021 Alterra Coffee
21 Mike Worland   Arbor Vitae, WI1:14:11.8 359736  1014 Big Ring Flyers
22 Brian Coppock   Green Bay, WI1:14:20.5 348282  2144 Titletown Flyers
23 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:15:32.8 293921  2123 Big Ring Flyers
24 Cal Collins   Eden Prairie, MN1:15:40.4 324062  1458 Wannabee Racing
25 Todd Schmidt   Brooklyn, WI1:17:05.2 97588  2161 Vision / Wheel& Sprocket
26 Tim VanGilder   Mission Viejo, CA1:17:07.8 138867  1441 Race Club
27 Steve Davidson   De Pere, WI1:17:38.1 294363  2012 Titletown Flyers
28 Randy Snyder   Dixon, IL1:17:43.9 126893  2030 
29 Troy Olm   Madison, WI1:23:32.7 297065  2131 Chainsmokers
30 Konkol Kirt   1:24:30.7  1426 
31 Joel Cook   Houston, TX1:32:12.1 169046  1432 
DNF Steven Olsen   0:00:00.0  1477 
DNF Frederick Estoesta   Elmwood Park , IL0:00:00.0 334750  1436 FMTBEC
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL0:00:00.0 246726  2145 Sprin Dr CycleWerks

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Riley   Cross Plains, WI1:04:29.8 29899  1482 Trek
2 Christopher Berge   Madison, WI1:04:54.0 280201  1022 Magnus
3 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:05:20.4 283600  1075 360 Reelestate
4 Mike Daish   Chicago, IL1:05:32.3 375452  1007 
5 Ken Naef   Green Bay, WI1:05:32.5 304889  1002 Titletown Flyers
6 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:05:48.7 210815  1111 Team Pedal Moraine
7 Michael Solberg    1:06:19.1 345294  1479 Sho-Air MN
8 Mark Adams   1:06:24.9  2135 Chainsmokers
9 Stephen Kobs   1:06:51.3  1004 Team Pedal Moraine
10 Sean Shields   Milwaukee, WI1:06:51.5 76735  1056 Team Pedal Moraine
11 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:06:55.0 193353  1483 Village Verdigris
12 Scott Nyland   Madison, WI1:08:16.3 351518  2111 Magnus
13 Kelly Skinkis   Sobieski, WI1:08:35.7 314676  2167 Titletown Flyers
14 Larry Hipps   1:10:05.8  2039 Pedal Moraine
15 Chris Harold   Lindenhurst, IL1:10:06.7 331674  2155 Activator Cycle Club
16 Robert Schlegel   Janesville, WI1:10:38.6 265144  1030 JVC/Michael's Cycles
17 Clive Warren   Saint Charles, IL1:11:59.6 333314  2009 Safe Wheels MTB Racing
18 Chris Tamborino   Hubertus, WI1:12:48.0 263786  1427 Expo Racing
19 Joel Johnson   1:13:25.8  1455 
20 Jody Arlen   Wausau, WI1:13:29.1 367674  2054 Safe Wheels MTB Race Team
21 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:13:40.8 341686  2112 Safe Wheels MTB Racing Team
22 Troy Sable   West Bend, WI1:14:05.2 361674  2059 
23 Jeff Wren   West Bend, WI1:15:24.7 297072  2060 Team Extreme
24 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:15:31.3 70548  2037 TitleTown Flyers
25 Mark Badger   Stoughton, WI1:15:40.0 253967  1431 Brazen Dropouts
26 Edward Piontek   Wabeno, WI1:16:42.3 297068  2086 Titletown Flyers
27 Robert Groshek   1:16:42.9  1484 
28 Michael McKinney   Hudson, WI1:16:49.2 360010  1478 Big Ring Flyers
29 Demetrius Banks   Onalaska1:17:00.3 375316  2152 Team 360 / LaxVelo
30 Dave Dahlman   West Allis1:26:06.6 374121  2140 Team Extreme
31 Kevin Knutson   1:26:09.1  1447 Peace Coffee
32 Scott Noffke   1:29:10.0  2217 CORBA
33 Michael Kaspar   1:34:37.6  1475 
DNF Dave Reich   Pine River, WI0:00:00.0 292243  2075 Team Extreme
DNF Lloyd Cate   Appleton0:00:00.0 380221  1059 catex5

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:06:08.2 28536  1019 Activator Cycling Club
2 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:06:46.6 296195  1480 Attitude Sports
3 Todd Fletcher   Waterford, WI1:08:11.6 378275  2080 Wheel & Sprocket/Vision
4 Barry Near   1:08:44.0  1425 Treak Store Toronto
5 Randy Beckner   Helena, MT1:09:12.1 117422  1423 Montana Velo
6 Eric Schroeder   Valparaiso, IN1:09:13.1 228204  1456 Region Racing
7 Donald Carr   Wauwatosa, WI1:09:16.8 185458  1110 IS Corp
8 Gary Meader   La Crosse, WI1:09:18.9 356637  1062 Team 360
9 Dan Chovan   1:10:18.0  1446 
10 Bob Boone   Eau Claire, WI1:11:10.9 4227  1069 
11 Bradley Tennis   Baraboo, WI1:11:30.8 280203  1054 Sharks
12 Kent Jenema   Gwinn, MI1:11:36.4 375524  2040 penpharm.com/ACE hardware
13 Steve Cummins   Slinger, WI1:11:46.0 311949  2046 Team Pedal Moraine
14 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:13:06.8 377639  2056 Element Mobile
15 Tom Wendland   Port Washington, WI1:13:20.3 262569  2035 Team Extreme
16 Dustin Vande Zande   Waupaca, WI1:13:33.9 323006  2120 Safe Wheels
17 Jeff Greatens   1:13:41.0  1465 
18 Jerry Leair   1:14:05.9  2156 Vision Wheel and Sprocket
19 Steve Kapaun   Hudson, WI1:14:09.3 118725  2087 Team Extreme
20 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:14:37.0 288510  2019 Team Extreme
21 Steve Drecoll   1:14:39.8  2130 Activator Cycles
22 Steve Hoppman   1:14:52.8  2122 Fond du Lac Cyclery
23 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:14:55.1 259757  2163 Alterra MTB
24 Dave Diamond   1:14:56.1  2136 Alterra
25 Michael Cisek   Minneapolis, MN1:15:55.7 269355  1450 Maplelad/Paramount
26 Jay Gunderson   1:16:14.1  2072 team SUDS
27 Bill Styer   Sheboygan, WI1:17:00.6 340862  2069 
28 Ed Hawkins   Waldron, AR1:17:38.5 15479  1440 Ouachita Cycling Club
29 Scott Palmersheim   1:18:01.9  2068 Pedal Moraine
30 Dirk Racine   1:18:13.3  2070 Team Suds
31 Jon Derksen   Appleton, WI1:18:27.3 245217  2118 Wheel & Sprocket
32 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:18:43.1 227555  2079 13
33 Mike Sherman   Box Elder, SD1:19:07.6 225605  2096 29nSNGL
34 Jim Feuerstein   1:19:10.5  2053 Heavy Pedal Velo Club
35 Frank Sniadajewski   1:20:47.9  2095 Point Pursuit
36 Chris Roberts   1:21:26.7  2166 Baraboo Sharks
37 Jim Splittgerber   1:22:21.7  1424 Wheel and Sproket
38 Warren Fowler   Green Bay, WI1:22:52.3 237504  2013 Titletown Flyers
39 Mike Brauer   1:23:27.2  2133 Heavy Pedal Velo Club
40 Bob Ferrara   1:23:27.6  1461 
41 Jeff Pepp   1:24:13.4  1434 
42 Rich Mennenoh   Mchenry, IL1:24:42.2 258036  2058 Tread Head Cycling
43 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:26:47.3 296455  2134 JVC / MichaelsCycles
44 Erick Braaksma   1:29:58.9  2148 Element Mobile
45 Frank Lobello   Gurnee, IL1:30:15.8 296152  2047 Muddy Cup
46 James Heinecke   Sheboygan, WI1:32:11.9 241024  2124 Get Over It - Downunder
DNF David Meany   Milwaukee, WI0:00:00.0 45674  1481 NCVC
DNF Timothy Wateski   0:00:00.0  2017 Team360/Smiths
DNF Joseph King   Madison, WI0:00:00.0 190745  1422 Brazen Dropouts
DNF George Doty   Berlin, WI0:00:00.0 320626  2146 SAFE WHEELS
DNF Mike Grimm   Oak Park, IL0:00:00.0 302706  1451 Flatlandia
DNF Don Freitag   0:00:00.0  2026 Honey Stinger

Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Karinen   Painesdale, MI00:16:15.8 349186  2101 Cross Country Sports
2 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI00:16:18.8 303828  2091 Treadhead Clcying
3 Kyle Kargel   Baraboo, WI00:17:14.1 348140  4056 Baraboo Sharks
4 Caleb Swartz   Madison, WI00:17:20.0 286165  4060 Brazen Dropouts
5 Nathan Knowles   Batavia, IL00:18:02.6 314966  4063 All Spoked Up
6 Anna Poulton   Lake Forest, IL00:18:36.3 303727  4100 Expo
7 Blake Mezo   Crown Point, IN00:18:50.5 373752  4663 RBikes.com
8 Owen Reich   00:18:57.2  6015 Team Extreme
9 Daniel Gretzinger   Greenville, WI00:18:59.6 296042  4047 PCYCT - The Scarlet Knights
10 Jacob Ahles   Hortonville, WI00:19:13.3 379918  4045 FCYCT/Scarlet Knights
11 Noah Agata   00:19:23.9  6370 
12 Zack Kargel   Baraboo, WI00:19:24.6 348136  6039 Baraboo Sharks
13 Sam Spende   00:19:33.5  6351 Treadhead
14 Stone Van Amerongen   00:19:57.9  6357 
15 Alexander Halfman   Greenville, WI00:19:59.8 349866  6042 FCYCT Scarlet Knights
16 Calhan Norman   Port Washington, WI00:20:01.0 361008  6016 Team Extreme
17 Cole McDicken   Appleton, WI00:20:11.7 381394  6031 FCYCT Scarlet Knights
18 Carter Warren   00:20:20.4  6358 
19 Jackson Jennings   00:20:38.2  6066 
20 Shane Holcomb   Plymouth, WI00:20:45.3 317350  4071 Bikes Ltd/Scenic Concepts
21 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI00:20:56.1 311373  6013 FCYCT-Scarlet Knights
22 Mitchell Dutczak   Crete, IL00:21:00.5 297673  6032 South Chicago Wheelman
23 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI00:21:04.9 297081  4008 FCYCT/Scarlet Knights
24 Aaron Smith   Appleton, WI00:21:23.6 352126  6034 FCYCT-The Scarlet Knights
25 Will Johnson   Pendleton, IN00:21:24.5 341996  6338 DRT racing
26 Hunter Schmitt   West Bend, WI00:21:36.7 353908  6052 Team Extreme
27 Sam Komoroske   00:21:44.1  6342 Trail Genius
28 Skyler Schmitt   West Bend, WI00:22:12.5 353906  6043 Team Extreme
29 Ben Smith   Appleton, WI00:22:41.1 352134  6035 FCYCT-The Scarlet Knights
30 Micah Knapp   00:23:08.9  6345 
31 Joshua Prewitt   Black Creek, WI00:23:24.0 380580  6020 SCARLET KNIGHTS
32 Porter Thorpe   Wausau, WI00:24:04.0 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
33 Jacob Lemke   00:24:08.6  6051 FCYCT-The Scarlet Knights
34 Dwight Eben   Manitowoc, WI00:24:11.1 366665  6003 Heavy Pedal Velo Club
35 Reed May   Geneva, IL00:24:33.8 349886  6010 Team All Spoked Up
36 Connor Luedke   00:24:34.1  6354 
37 Jonah Whitedog   La Crosse00:24:41.4 379542  6038 Bikes LTD / Scenic Concepts
38 Ethan Maricle   00:24:44.5  6359 
39 Karl John Tillman   La Crosse, WI00:24:48.8 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
40 Christian Pieper   Kohler, WI00:25:02.0 378654  6048 Just Drive
41 Griffin May   00:25:02.7  6011 Team All Spoked Up
42 Clay Lemke   00:25:06.4  6049 FCYCT-The Scarlet Knights
43 Austin Peterson   Santa Rose, CA00:26:02.2 159818  6361 Peterson Pedalers
44 Jack Sheridan   00:26:11.8  6340 
45 Elliot Harold   00:26:23.3  6057 Activator Cycle Club
46 Lucas Fletcher   Waterford, WI00:26:31.1 378741  6024 Wheel & Sprocket/Vision
47 Samuel Keon   00:26:43.9  6343 Alterra Coffee
48 Sam Walters   00:26:48.3  6363 
49 Seth Palomaki   00:27:32.0  6346 
50 Lucas Daish   00:27:40.9  6369 
51 Dylan Waldner   00:27:46.4  6063 
52 Stephen Liepert   Oshkosh, WI00:27:49.4 382385  6018 Team Pedal Moraine
53 Jack Spende   00:28:37.4  6352 Treadhead
54 Justin Munzur   Brookfield00:28:51.1 365809  6372 Cafe De Arts Roastery
55 Henry Knoll   00:28:56.9  6373 
56 John Schmidt   Geneva, IL00:29:19.1 355322  6341 Rolling Schmidties
57 Ashton Catteruccia   00:29:20.8  6027 MTBCatt
58 Micah Vandyke   00:29:41.6  6368 
59 Brian Hatton   00:30:34.5  6337 TitleTown Flyers
60 Eli Lemke   00:31:35.5  6050 FCYCT-The Scarlet Knights
61 Colin Knowles   00:33:34.1  6365 Team All Spoked Up
62 Jordan Groshek   00:35:05.4  6367 
63 William Knowles   00:35:36.9  6364 Team All Spoked Up
64 Alexander Gordon   00:35:48.3  6356 Alberto's
65 Sebastian Armstrong   00:37:35.4  6353 Alterra
66 Tommy Rose   00:38:27.6  6374 
DNF Brooks Walls   0:00:00.0  6339 
DNF Sethan Cate   0:00:00.0  6054 Chain ReactionCycling
DNF Jacob Mork   Greenville, WI0:00:00.0 375803  6007 The Scarlet Knights
DNF Evan Howell   0:00:00.0  4029 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Freeman   Littleton Co1:36:30.4 182719  28 
2 Amanda Sin   1:36:46.2  26 Scott 3Rox Racing
3 Monique Mata   Westminster, CA1:37:10.5 171626  Sho-Air
4 Heather Irmiger   Boulder, CO1:38:40.3 109232  Subaru-Trek
5 Chloe Woodruff   Tucson, AZ1:40:07.7 214920  Crankbrothers Race Club
6 Mikaela Kofman   1:40:26.4  20 Scott-3Rox Racing
7 Abby Strigel   Madison, WI1:42:15.0 202434  12 Honey Stinger/Bontrager/Pat's
8 Andreanne Pichette   1:42:40.1  22 Equipe du Quebec/ OPUS/ OGC
9 Cayley Brooks   1:43:36.0  21 Trek Canada
10 Rebecca Gross   Golden, CO1:43:57.2 176014  13 Tough Girl Cycling
11 Jamie Busch   Los Gatos, CA1:44:33.6 164976  15 Calmar/Quadzilla Racing
12 Nina Baum   Albuquerque, NM1:45:03.9 180986  19 Stan's NoTubes Elite Women
13 Krista Park   Madison, SD1:46:00.1 203842  27 Cannondale No Tubes
14 Haley Smith   1:49:25.3  16 Norco Evolution
15 Bryna Blanchard   Troy, NY1:50:07.9 209883  14 Windham Mountain Outfitters
16 Valerie Meunier   1:50:41.6  24 Equipe du Quebec/ Devinci/ Cyc
17 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:53:14.7 227405  11 Adventure 212/Specialized
18 Kaila Hart   Durango, CO1:54:06.2 264272  18 Stan's NoTubes Elite Women
19 Laurence Harvey   1:54:37.9  23 Equipe du Quebec/ Scott Pure P
DNF Sage Wilderman   Fraser, CO 199903  17 Kenda/Felt

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederique Trudel   1:09:00.4  138 Equipe du Quebec / SPECIALIZED
2 Rachel Pageau   1:10:45.0  140 Equipe du Quebec/ Devinci/ Cyc
3 Shayna Powless   Roseville California1:11:25.4 230397  143 BMC MTB DEVO TEAM
4 Corrie Osborne   Mequon, WI1:19:01.6 298510  102 Team Extreme
5 Frederique Larose-Gingras   1:19:02.9  139 Equipe du Quebec/ OPUS/ OGC
6 Sophia Marchiando   Ripon, WI1:19:52.8 242097  136 Hollywood Cycles / Team Twin Si
7 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:26:52.5 288627  142 RACC p/b Geargrinder
8 Liz Shull   Libertyville, IL1:31:33.4 264453  117 EXPO
9 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL1:33:52.6 362410  109 Point Pursuit
10 Emily Shull   Libertyville, IL1:39:51.0 264455  111 EXPO
DNF Karen Brocket   Raytown, MO0:00:00.0 287354  144 Ethos Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Markey   Madison, WI1:11:38.9 307289  515 Magnus
2 Anna Ganju   New Berlin, WI1:15:54.8 202435  504 Polska
3 Emily Parker   Corryton, TN1:18:35.9 243860  597 US Stove / Trek
DNF Rachel Horstman   Waterloo, WI0:00:00.0 314874  907 Team WI / KS Energy

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:12:15.4 240092  596 Mercy-Specialized
2 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN1:16:19.4 281920  594 Peace Coffee
3 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:17:02.1 261947  595 Maplelag/Hollywood Cycles
4 Leia Schneeberger   Madison, WI1:17:41.8 350192  910 Magnus
5 Susan Juedes   Madison, WI1:20:46.3 169773  599 RB FirefighterApparel
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:21:45.0 223874  509 Team Pedal Moraine
7 Denise Coppock   Green Bay, WI1:22:19.4 316486  514 Titletown Flyers
8 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:33:29.3 210713  510 BikesLTD/ScenicConcepts
DNF Michelle Peariso   Amherst, WI0:00:00.0 227741  508 Adventure212/Specialized
DNF Sarah Agena   Stevens Point, WI0:00:00.0 190888  505 Adventure 212/Specialized
DNF Claire Cannon   Madison, WI0:00:00.0 269897  902 Team WORS

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:12:23.5 226461  511 K9 Dynamics
2 Diana McFadden   Duluth, MN1:14:44.5 212753  598 Adventure 212 / Ski Hut
3 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI1:45:05.2 288201  903 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi01:03:44.3 286164  3041 Junior Dropouts
2 Maja Holcomb   Plymouth, WI01:18:29.6 317352  3019 Bikes Ltd/Scenic Concepts
3 Grace Prewitt   Black Creek, WI01:20:41.6 372796  3040 ATTITUDE SPORTS

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Reitter   01:05:20.8  3170 Magnus
2 Mary Hable   01:07:19.8  3168 
3 Megan Stelljes   01:07:29.4  3161 
4 Cassey Lynn   Madison, WI01:07:30.4 294376  905 Kuhl
5 Emily Osowski   01:09:32.0  3012 Element Mobile
6 Jenaiya Stolper   Manitowoc01:10:31.8 366306  3028 Team All Spoked Up
7 Rebecca Welbes   Chicago, IL01:12:08.3 323492  3162 Kinky Llama Racing
8 Heather Marty   Plover, WI01:17:38.9 367716  3005 Safe Wheels MTB Racing Team
9 Arin Lemke   01:29:26.3  3030 Team Pedal Moraine
DNF Andrea Newby   0:00:00.0  3164 
DNF Alyssa Thuftin   Madison, WI0:00:00.0 358147  3033 Magnus

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Van Epps   01:00:10.2  3014 BikesLtd/ScenicConcepts
2 Heather Stelljes   Madison, WI01:04:07.5 375432  3163 
3 Jeanne Hornak   01:07:53.3  3034 
4 April Beard   Madison, WI01:09:33.3 334352  3158 Brazen Dropouts
5 Andrea Roberts   01:10:13.1  3026 Rib Mountain Cycles
6 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI01:16:20.0 316500  3029 Safe Wheels MTB Race Team
7 Katie Tomarelli   Chicago, IL01:19:33.3 307344  3165 Kinky Llama Racing
8 Jennifer Clark   Milwaukee, WI01:19:39.3 310337  3008 2DSS
9 Michelle Scanley   01:22:37.8  3167 Alterra Coffee
10 Rachel Drake   South Milwaukee, WI01:37:58.3 366004  3010 Safe Wheels MTB Racing Team
DNF Rachel Blum   0:00:00.0  3038 Team 360Velo
DNF Becky Rands   Westbend, WI0:00:00.0 310963  3004 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cyndi Ehrike   Marathon, WI01:05:00.8 362118  901 Safe Wheels MTB Racing Team
2 Sonni Klipp   01:06:24.8  3021 JVC / MichaelsCycles
3 Brittany Nigh   West Bend, WI01:09:44.4 197744  3015 Team Pedal Moraine
4 Amy Michaels   01:11:00.1  3160 
5 Lynne Senkerik   01:11:21.7  3006 Team Extreme
6 Kristin Long   Madison, WI01:12:04.8 21529  3169 
7 Emily Keon   01:14:51.3  3157 Alterra Coffee
8 Nina Fortune   Madison, WI01:22:10.8 359549  3002 Safe Wheels MTB Racing Team
9 Sue Lundsten   01:23:27.4  3166 Three SIxty
DNF Candy Hofmann   Brookfield, WI0:00:00.0 371024  3042 Team Extreme

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI01:12:42.5 281223  3013 Sharks
2 Christine Griesbach   Rockford, IL01:13:38.5 209601  3039 Point Pursuit
3 Cheryl Post   Plover, WI01:23:01.4 205453  3027 Point Pursuit
4 Patty Chovan   01:23:53.4  3159 
5 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI01:24:39.4 375161  3011 Element Mobile/Brings

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf   Neenah, WI00:19:49.3 350540  5005 Wheel and Sprocket
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton00:19:56.5 317238  5006 FCYCT/Scarlet Knights
3 Marilee Collier   Lake Villa, IL00:21:06.0 297074  5024 Treadhead Cycling
4 Arianna Schafer   Barrington, IL00:21:12.6 338174  6002 
5 Hannah Stedl   Menasha, WI00:21:17.8 376208  6012 Scarlet Knights
6 Allison Pieper   Kohler, WI00:21:34.5 378653  6023 Just Drive
7 Victoria Brocket   Raytown, MO00:21:59.4 330494  6348 U-20
8 Leah Fletcher   Waterford, WI00:23:29.2 368322  6029 Wheel & Sprocket/Vision
9 Lydia McDowell   Sheboygan, WI00:23:52.3 379065  6046 
10 Danielle Krebs   Saint Charles, IL00:24:01.7 368788  6355 Village Verdigris
11 Heidi Karinen   00:24:31.7  6360 
12 Hanna Mork   00:24:45.8  6060 Point Pursuit
13 Lorissa Thorpe   Wausau, WI00:25:01.6 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
14 Alyssa Lebanowski   00:25:05.8  6362 
15 Emma Osborne   Mequon, WI00:25:26.8 359179  6001 Team Extreme
16 Julia Whitedog   La Crosse00:25:27.5 379541  6041 Bikes LTD / Scenic Concepts
17 Halligan Dwyer   00:26:31.0  6350 
18 Katy McDicken   Appleton, WI00:26:40.1 381393  6030 FCYCT Scarlet Knights
19 Miette Gosse   Eau Claire, WI00:28:47.7 380297  6036 Team WORS
20 Grace Harold   00:28:52.7  6058 Activator Cycle Club
21 Katherine Schafer   Barrington, IL00:29:00.9 378878  6044 
22 Mckenna Dwyer   00:29:40.9  6349 
23 Grace McDowell   00:30:04.1  6371 
24 Brooklyn Waldner   00:31:42.4  6065 
25 Jaidyn Groshek   00:32:19.9  6366 
26 Antonia Gengler   00:33:32.7  6064 
27 Aiden Mianecki   00:40:27.7  6344 Belle City Bikers
DNF Miranda Lanser   0:00:00.0  5018 
DNF Josie Reich   0:00:00.0  6347 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaCUOREUSACDFBonk BreakerOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee