Race Results for
2 Wheel Cycling and Early Bird Criterium
Rohnert Park, CA
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Elite Pro / CAT 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James LaBerge   Napa, CA 221376   Team Mike's Bikes
2 Tyler Brandt   Vallejo, CA 210604   Team Mike's Bikes
3 Taylor Bertrand-Barrett   Sonoma, CA 274643   Red Peloton
4 Charles Hutcheson   Petaluma, CA 54686   Marc Pro - Strava
5 Sterling Magnell   Santa Rosa, CA 120588   McGuire Cycling Team
6 Kurt Wolfgang   San Francisco, CA 266467   SquadraSF
7 Luke Ramseth (1 - Cat2)   Colfax, CA 208152   Fremont Bank Cycling Team
8 Randy Bramblett   San Francisco, CA 187194   McGuire Cycling Team
9 Max Jenkins   Citrus Heights, CA 195652   California Giant Berry Farms/Specialized
10 Gregory White   Lafayette, CA 246669   Davis Bike Club Race Team
11 Hunter Ziesing (2 - Cat2)   Bel Tiburon, CA 39478   Echelon/Charity of Choice
12 Nick Kersmarki (3 - Cat2)   Santa Rosa, CA 226913   Red Peloton
13 Jonathan Teeter   Guerneville, CA 291414   Marc Pro - Strava
14 Donald Langley (4 - Cat2)   Morgan Hill, CA 20327   Team Specialized Racing
15 Jared Barrilleaux   Petaluma, CA 248033   California Giant Berry Farms/Specialized
16 Lawrence Nolan   Fremont, CA 26205   Team Specialized Racing Masters
17 Guissepe Errico      
18 Patrick Zahn   Penngrove, CA 142750   Red Peloton
19 Neil Bartley (5 - Cat2)   San Jose, CA 209268   SquadraSF
20 Craig Fellers   Santa Cruz, CA 275223   Red Peloton
21 Russell White (6 - Cat2)   Lafayette, CA 236024   Davis Bike Club
22 Judd Van Sickle   Sacramento, CA 127052   Folsom Bike/Mercedes Benz Elite
23 Mackenzie Kelly (7 - Cat2)   Santa Cruz, CA 286297   Ritte Elite U23 Development Team
24 Alex Brookhouse (8 - Cat2)   Santa Rosa, CA 241648   
25 Kashy Ghazzagh (9 - Cat2)   Santa Rosa, CA 295719   Red Peloton
26 Robert Pasco   Belmont, CA 136970   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
27 Cody Tapley (10 - Cat2)   Citrus Heights, CA 234610   Whole Athlete-Specialized
28 Jonathan Lee      
29 John Piasta   Santa Rosa, CA 271963   Team Mike's Bikes
30 Joe Feng (11 - Cat2)   Santa Rosa, CA 213018   Red Peloton
31 Andre Tenthorey (12 - Cat2)   Granite Bay, CA 76561   Sacramento Golden Wheelmen
32 Tyler Dibble   Oakland, CA 205861   Team Mike's Bikes
33 Phil Roberts (13 - Cat2)   Oakland, CA 30110   Cycles FANATIC Factory Racing
34 Bubba Melcher (14 - Cat2)   Reno, NV 23961   Team Specialized Racing Masters
35 David McCook   Tampa Fl 66627   McGuire Cycling Team
36 Troy Newton (15 - Cat2)   Santa Rosa, CA 190533   R4R-Make A Wish
DNF Sean Tompkins (Cat2)   Morganhill, CA 300546   SJBC
DNF Jeff Watson (Cat2)   Elk Grove, CA 293136   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
DNF John Bergmann   Albany, CA 187522   TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Mark Wisecup (Cat2)   Santa Rosa, CA 145594   
DNF Ira Sy      Colavita Racing
DNF Jeffrey Galland (Cat2)   Paradise, CA 127804   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging
DNF Brian Heneghan (Cat2)   San Jose, CA 63508   SJBC
DNF John Fritz (Cat2)   Stockton, CA 76287   Michael David Winery Cycling Team
DNF Kirk Evans (Cat2)   Sacramento, CA 259534   Chico Corsa Cycling Club
DNF Andy Goessling   Brooklyn, NY 207262   Team Mike's Bikes

Men - Elite 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reginald Trimingham   Santa Cruz, CA 357800   Davis Bike Club Race Team
2 Fernando Padilla   Vallejo 341214   Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Alexander Yermolovich   Santa Clara, CA 220894   
4 Oliver Barajas   Hayward, CA 333248   Team Specialized Racing Juniors
5 Daniel Petersen   Santa Rosa, CA 280078   Fightin' Bobas
6 Matt Klingler   Davis, CA 358128   LangeTwins Winery p/b Great Basin
7 Seth Wood   Sebastopol, CA 380248   Red Peloton
8 Nelson Rudolph   Petaluma, CA 374636   
9 Ben Johnson   Fresno, CA 333048   Rubber Soul/CSC Racing Team
10 Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463   
11 Jeremy Dossetter   San Francisco, CA 340854   
12 Nate Smith   Oakland, CA 51197   Major Motion Cycling Club
13 Gabriel Morford   San Francisco, CA 333062   Freewheel-BRITEsport
14 Oswaldo Padilla   Benicia, CA 368409   Taleo Racing
15 Carlos Corujo   San Francisco, CA 53736   Freewheel-BRITEsport
16 Michael Oneil   Lebanon, NH 311453   Upper Valley Velo/Drummond Custom Cycles

Men - Elite 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Lucas   Santa Rosa, CA 285713   Team Swift
2 Francisco Padilla   Vallejo, CA 160213   Taleo Racing
3 Eric Davis   Novato, CA 207923   SquadraSF
4 Nick McGowan   Rohnert Park, CA 303653   Red Peloton
5 Zachary Scott   Oakland, CA 311530   Berkeley Bicycle Club (BBC)
6 Raymond Rodriguez   Santa Rosa, CA 93483   2WheelCycling
7 Boris Rozenberg   Daly City, CA 190311   
8 Tom Edwards   Sebastopol, CA 366734   
9 Eric Cinnamon   Rohnert Park, CA 273013   Red Peloton
10 Michael Boehme   Windsor, CA 252576   Colavita Racing
11 Jonathan Christensen   Clements, CA 250315   Team Specialized Racing Juniors
12 Alvaro Mosquera   Sacramento, CA 236809   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
13 Stephen Synhorst   Sacramento, CA 234097   Sacramento Golden Wheelmen
14 Guy Van Natta   Clovis, CA 218823   Momentum Racing LLC - CA
15 Isaac Sparling   San Francisco, CA 331080   Dolce Vita Cycling
16 Chris Hernikl   Pleasant Hill, CA 304027   Taleo Racing
17 Kauani Hines   Walnut Creek, CA 219316   Metromint Cycling
18 Takahiro Watanabe      
19 James Allen   Danville, CA 287305   Webcor/Alto Velo
20 Bill Ledelish      Berkeley Bicycle Club (BBC)
21 Robert Orcutt   Scotts Valley, CA 269340   Webcor/Alto Velo
22 Paul Taylor   Brentwood, CA 207281   Metromint Cycling
23 Gary Land   Santa Rosa, CA 181093   Red Peloton
24 Peter Tousignant   Belmont, CA 231855   Taleo Racing
25 Tomatsuri Yusute      
26 Matt Abbott   Santa Rosa, CA 260224   Red Peloton

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Williams   Mill Valley, CA 295988   Team Mike's Bikes
2 Richard Steele (1 - Cat2)   El Dorado Hills, CA 58347   Sacramento Golden Wheelmen
3 Andrew Kennedy (2 - Cat2)   Martinez, CA 257276   CalNorte VC Switchbacks
4 Jan Weissenberger   San Francisco, CA 186678   GNARLUBE/LANDSHARK racing
5 Matt Quann (3 - Cat2)   San Francisco , CA 58924   SquadraSF
6 Jonathan Lee   Santa Rosa, CA 217858   Red Peloton
7 Jonathan Eropkin   Fresno, CA 197844   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
8 Jeromy Cottell (4 - Cat2)   Redwood City, CA 273912   Peninsula Velo Racing
9 Judd Van Sickle   Sacramento, CA 127052   Folsom Bike/Mercedes Benz Elite
10 Matthew Ream (5 - Cat2)   Verdi, NV 211441   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging
11 Michael Buckley   Reno, NV 186698   Morgan Stanley /Specialized
12 Mark Anderson      
13 Toby Long (6 - Cat2)   Oakland, CA 262539   SquadraSF
DNF Matt Abbott (Cat3)   Santa Rosa, CA 260224   Red Peloton
DNF Sean Tompkins (Cat2)   Morganhill, CA 300546   SJBC
DNF Peter Tousignant (Cat3)   Belmont, CA 231855   Taleo Racing
DNF Chris Espy (Cat2)   Sacramento, CA 61649   Morgan Stanley /Specialized
DNF Gary Land (Cat3)   Santa Rosa, CA 181093   Red Peloton
DNF John Bergmann   Albany, CA 187522   TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Alvaro Mosquera (Cat3)   Sacramento, CA 236809   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
DNF Jason James (Cat3)   Oakland, CA 119309   SquadraSF
DNF Chris Hernikl (Cat3)   Pleasant Hill, CA 304027   Taleo Racing
DNF Josh Dapice (Cat2)   Berkeley, CA 141844   Kryki Sports

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean LaBerge   Napa, CA 67041   Team Specialized Racing Masters
2 Charles Hutcheson   Petaluma, CA 54686   Marc Pro - Strava
3 Michael Charleton (1 - Cat2)   Windsor, CA 49344   Red Peloton
4 Chris Baker   Sacramento, CA 47424   Morgan Stanley Cycling Team
5 Shaun Bagley (2 - Cat2)   Visalia, CA 60730   Momentum Racing LLC - CA
6 Jason Snovel (3 - Cat2)   Sacramento, CA 268577   Folsom Bike/Mercedes Benz
7 Pablo Espinosa (4 - Cat2)   Mountain View, CA 50576   SquadraSF
8 Thomas Dillon (1 - Cat3)   Los Altos Hills, CA 50011   Peninsula Velo Racing
9 Kashy Ghazzagh (5 - Cat2)   Santa Rosa, CA 295719   Red Peloton
10 Philip Roberts (6 - Cat2)   Oakland, CA 30110   Cycles FANATIC Factory Racing
11 Stephen Pelaez   San Francisco, CA 64481   Team Mike's Bikes
12 Carl Hekkert (7 - Cat2)   Sunnyvale, CA 15729   Form Fitness
13 Jason Boynton   Yuba City, CA 4526   Folsom Bike/Mercedes Benz
14 Jason Buckley (2 - Cat3)   Sonoma, CA 274029   Colavita Racing, Inc.
15 Joshua Grass (3 - Cat3)   Walnut Creek, CA 13916   Kovarus/Wells Fargo Racing Team
16 Philip Hynes (4 - Cat3)   Mill Valley, CA 169857   IronDataThirstyBearCycling.com
17 Patrick McClurg (8 - Cat2)   Citrus Heights, CA 48984   Folsom Bike/Mercedes Benz
18 Jeff Watson (9 - Cat2)   Elk Grove, CA 293136   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
19 Eric Davis (10 - Cat2)   Novato, CA 207923   SquadraSF
20 Scott Peifer (11 - Cat2)   Granite Bay, CA 265877   Folsom Bike/Mercedes Benz Elite
21 Eric Cinnamon (12 - Cat2)   Rohnert Park, CA 273013   Red Peloton
22 Richard Snodsmith (13 - Cat2)   San Francisco, CA 51411   Fusion Sport USA
23 Chris Ott   San Jose, CA 26920   HDR Racing p/b Lombardi Sports
24 Sean Smith (14 - Cat2)   Oakland, CA 204018   SquadraSF
25 Daniel De Mos (15 - Cat2)   Tiburon, CA 244512   SquadraSF
26 Chris Carscadden (16 - Cat2)   Walnut Creek, CA 165751   HDR Racing p/b Lombardi Sports
27 John Lenoach (5 - Cat3)   Lafayette, CA 335218   San Jose Bicycle Club
28 Anthony Eng (6 - Cat3)   El Cerrito, CA 245065   Team Oakland Cycling
29 Pedro Brown (17 - Cat2)   Santa Barbara, CA 118988   Team Clover
30 Matthew McNamara (18 - Cat2)   Sunnyvale, CA 23775   Sterling Sports Group
31 Stephen Synhorst (7 - Cat3)   Sacramento, CA 234097   Sacramento Golden Wheelmen
32 Bill Laddish (8 - Cat3)   Castro Valley, CA 20105   Berkeley Bicycle Club (BBC)
33 Christopher Phipps   San Francisco, CA 233623   IronDataThirstyBearCycling.com
34 Greg Tripoli (9 - Cat3)   Hanford, CA 281420   Momentum Racing LLC - CA
35 Mark Sasser   Fresno, CA 31332   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
36 Brian Anderson (19 - Cat2)   Santa Rosa, CA 1593   Team Clover
36 Alex Holtz   Sacramento, CA 61440   Morgan Stanley /Specialized
37 Jeffrey Galland (20 - Cat2)   Paradise, CA 127804   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging
39 Kyle Glerum (21 - Cat2)   Burlingame, CA 195470   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
40 Nick Theobald   Burlingame, CA 35297   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
41 Brian Heneghan (22 - Cat2)   San Jose, CA 63508   SJBC
42 Todd Manley (23 - Cat2)   San Jose, CA 253905   SJBC
43 Thomas Godfrey (24 - Cat2)   Arlington, VA 13480   NCVC/UnitedHealthcare
44 Dennis Hopp (25 - Cat2)   San Jose, CA 54895   SJBC
45 Ron Castia (26 - Cat2)   Livermore, CA 144264   IronDataThirstyBearCycling.com
46 Scott Fonseca (27 - Cat2)   Fair Oaks, CA 204715   Zenn Racing Team
DNF Trevor White (Cat2)   Oakland, CA 503   SquadraSF
DNF Allen Jackson (Cat3)   Sonora, CA 260263   Kovarus/Wells Fargo Racing Team
DNF Paul Taylor (Cat3)   Brentwood, CA 207281   Metromint Cycling

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Lyons (1 - Cat2)   Fairfax, CA 281054   IronDataThirstyBearCycling.com
2 John Cavanaugh (2 - Cat2)   Lafayette, CA 172586   HDR Racing p/b Lombardi Sports
3 David Albrecht   Chico, CA 47091   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging
4 John Fairbanks (3 - Cat2)   Sacramento, CA 83306   Morgan Stanley Cycling Team
5 Joseph Staron (4 - Cat2)   Sacramento, CA 132859   
6 Keith DeFiebre (5 - Cat2)   Prunedale, CA 9046   Cycles FANATIC Factory Racing
7 Rodney Spradlin (6 - Cat2)   El Dorado Hills, CA 122266   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Andre Tenthorey (7 - Cat2)   Granite Bay, CA 76561   Sacramento Golden Wheelmen
9 Robert Pasco   Belmont, CA 136970   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
10 Rick Lawton (1 - Cat3)   Pleasanton, CA 141309   Kovarus/Wells Fargo Racing Team
11 David Avila (8 - Cat2)   Emerald Hills, CA 55625   HDR Racing p/b Lombardi Sports
12 Andrew Nevitt (9 - Cat2)   Saratoga, CA 47463   SJBC
13 Joseph Oliveri (10 - Cat2)   Grass Valley, CA 26674   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
14 Karl Wurzbach (2 - Cat3)   Fairfield, CA 260329   Davis Bike Club Race Team
15 John Fritz (11 - Cat2)   Stockton, CA 76287   Michael David Winery Cycling Team
16 Michael Boehme (3 - Cat3)   Windsor, CA 252576   Colavita Racing
17 Mark Petrucci (4 - Cat3)   Santa Rosa, CA 57790   
18 David Acri (12 - Cat2)   San Francisco 233803   SquadraSF
19 Peter Krogh   Nevada City, CA 177339   SHO-AIR/SERT
20 Ken Hill (13 - Cat2)   Woodland, CA 274292   Davis Bike Club
21 Vance Russell (5 - Cat3)   Davis, CA 157646   Davis Bike Club Race Team
22 Guy Van Natta (6 - Cat3)   Clovis, CA 218823   Momentum Racing LLC - CA
23 Patrick Briggs   Oakland, CA 4838   Sierra Pacific Racing p/b Dayka & Hackett
24 Charles Pockell-Wilson (14 - Cat2)   Martinez Ca 52696   HDR Racing p/b Lombardi Sports
25 Myong-Jae Kim (7 - Cat3)   San Rafael, CA 199345   Health is Wealth
26 Paul Sumner   San Anselmo, CA 47616   Divine Electric Norcal
DNF Jeff Poulsen   Arnold, CA 28533   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
DNF Chris Dawson (Cat3)   Sacramento, CA 224241   Rio Strada Racing
DNF Jens Hillen (Cat2)   Orinda, CA 226525   GNARLUBE/LANDSHARK racing
DNF Nicholas Carlevato (Cat3)   Carson City, NV 64351   LangeTwins Winery p/b Great Basin Imaging
DNF Ira Sy      Colavita Racing

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bubba Melcher (1 - Cat2)   Reno, NV 23961   Team Specialized Racing Masters
2 Dirk Himley   San Jose, CA 86797   Echelon/Charity of Choice
3 Donald Langley (2 - Cat2)   Morgan Hill, CA 20327   Team Specialized Racing
4 Dan Shore (3 - Cat2)   Modesto, CA 336300   Fun Sport Bikes Cycling Team
5 Lawrence Nolan   Fremont, CA 26205   Team Specialized Racing Masters
6 Michael O'Rourke (4 - Cat2)   Auburn, CA 204496   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
7 Hunter Ziesing (5 - Cat2)   Bel Tiburon, CA 39478   Echelon/Charity of Choice
8 Dean Knudsen (6 - Cat2)   Pacific Grove, CA 74410   Don Chapin Monterey Bay Racing Team
9 Patrick Tafoya (7 - Cat2)   Redwood City, CA 34910   SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
10 Shin Umeda (8 - Cat2)   Sunnyvale, CA 46023   Webcor/Alto Velo
11 Carlos Casillas (9 - Cat2)   Davis, CA 47024   Davis Bike Club Race Team
12 Max Mack (10 - Cat2)   Sacramento, CA 45629   Health is Wealth
13 Joseph Foster (11 - Cat2)   Alamo, CA 286823   GNARLUBE/LANDSHARK racing
14 Sean Williams (1 - Cat3)   Oakland, CA 205876   East Bay Velo Club
15 Craig Parker (2 - Cat3)   Mill Valley, CA 127588   Echelon/Charity of Choice
16 Dennis Pedersen (3 - Cat3)   Santa Cruz, CA 126404   Team Bicycle Trip/Symantec
17 Richard Jones (4 - Cat3)   Oakland, CA 122040   Major Motion Cycling Club
18 Jerry Roach (5 - Cat3)   Santa Rosa, CA 96524   Fightin' Bobas
19 LANCE BARTCZAK (6 - Cat3)   Cool, CA 353518   Major Motion Cycling Club
20 Michael Woodburn (7 - Cat3)   San Ramon, CA 341576   Kovarus/Wells Fargo Racing Team
21 Briant Smith (8 - Cat3)   Santa Rosa, CA 65697   Fightin' Bobas
22 Jonathan Laine (12 - Cat2)   Truckee, CA 256153   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Paul DeBacker (9 - Cat3)   Mountain View, CA 168436   Webcor/Alto Velo
24 Brian Hitchman (13 - Cat2)   Folsom, CA 48419   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Boris Rozenberg (10 - Cat3)   Daly City, CA 190311   
26 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   UC Cyclery/JW Floors
27 Jess Raphael (11 - Cat3)   Napa, CA 221460   Health is Wealth

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Caldwell   Moraga, CA 40039   Morgan Stanley /Specialized
2 Thomas McDonough (1 - Cat3)   Ukiah, CA 68163   Fightin' Bobas
3 Jonathan Sek (1 - Cat2)   San Jose, CA 45922   SJBC
4 Brian Fessenden (2 - Cat2)   Orinda, CA 54692   Morgan Stanley Cycling Team
5 Kevin Willitts (2 - Cat3)   S Lake Tahoe, CA 192774   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Phillip Heiman (3 - Cat3)   Penngrove, CA 204100   Colavita Racing, Inc.
7 Douglas Gonda (4 - Cat3)   Truckee, CA 13594   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Tracy Muegge (3 - Cat2)   Gold River, CA 51637   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
9 Pete Sweeney (5 - Cat3)   Santa Rosa, CA 51872   Fightin' Bobas
10 Ross Parkerson (6 - Cat3)   Mill Valley, CA 221444   Divine Electric Norcal
11 John Schaupp (7 - Cat3)   Watsonville, CA 48510   Team Bicycle Trip/Symantec
DNF Leland Gee (Cat3)   Santa Rosa, CA 45367   Fightin' Bobas
DNF Alfred Kerr (Cat3)   Willits, CA 262541   Fightin' Bobas

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Diemont (1 - Cat3)   Richmond, CA 71231   Webcor/Alto Velo
2 Mickey Caldwell      Morgan Stanley Cycling Team
3 Douglas Lindsay (2 - Cat3)   Truckee, CA 21257   Truckee Bicycle Team
4 Michael Perry   Santa Rosa, CA 240949   Fightin' Bobas
5 John Witkowicki   Sonoma, CA 322286   Red Peloton
6 don grijalva   San Jose, CA 333498   SJBC
7 Michael Andalora   Santa Cruz, CA 337880   

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Elgart (1 - Cat2)   Sacramento, CA 45071   Webcor/Alto Velo
2 Richard Shields (1 - Cat3)   Fremont, CA 140693   Hammer Nutrition
3 Ron LeBard (2 - Cat3)   Grass Valley, CA 125445   Victory Velo Racing
4 Ernest Gallardo (2 - Cat2)   Soledad Ca. 12682   VOS Racing
5 Dale Harless   Bellevue, WA 57571   Cycle U
6 John Petrakis (3 - Cat3)   Sonoma, CA 27937   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
7 Mack Biggers   Pleasant Hill, CA 355118   Major Motion Cycling Club

Men - CAT 1/2/3 - Masters - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Freeman (1 - Cat3)   Martinez, CA 12357   Team Hammer Nutrition
2 Mike Macdonald (2 - Cat3)   Rancho Cordova, CA 45626   Jaeger Wheelmen
3 Jim Turner   Menlo Park, CA 63449   Webcor/Alto Velo
DNF William Fallis (Cat3)   San Mateo, CA 45315   Peninsula Velo Racing

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucianno Lamperti   Sebastopol, CA 355258   Team Swift
2 Gianni Lamperti   Sebastopol, CA 355260   Team Swift
3 Isaiah Chass   Sebastopol 320750   Team Swift
4 Jack Hargrove   West Sacramento 379870   Davis Bike Club Race Team
5 Decker Krogh   Nevada City, CA 335748   SHO-AIR/ SERT

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Hill   Woodland, CA 318306   Davis Bike Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fernando Padilla   Vallejo 341214   Tieni Duro Junior Cycling Team
2 Jonathan Christensen   Clements, CA 250315   Team Specialized Racing Juniors

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher LaBerge   Napa, CA 229950   Team Specialized Racing Juniors
2 Tomatsuri Yusute      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Pogni   Mill Valley 361134   
2 Takanobu Seimiya   Foster City, CA 380389   
3 Simon Tuttle   San Francisco 382116   
4 Brian Bonham   Danville Ca 362377   2WheelCycling
5 Michael Chase   Piedmont, CA 309589   
6 Eric Blackburn   Santa Rosa 382920   Windsor Bicycle Center Cycling Team
7 Bradley Baker   Santa Rosa, CA 385204   
8 Jeff Vincenzini   Santa Rosa 386326   
9 James Randolph      
10 Mark Falls   Santa Rosa, CA 340940   2 Wheel Cycling
11 Ray Holmes   Santa Rosa, CA 380658   2 Wheel Cycling
12 jim brody      

Women - Pro / CAT 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elle Anderson   San Francisco, CA 275441   Touchstone Climbing
2 Vanessa Drigo   Charlotte, NC 257356   Vanderkitten-Focus
3 Marissa Axell   El Cerrito, CA 269569   Touchstone Climbing
4 Kristin Drumm   Novato, CA 661   Cycles FANATIC Factory Racing
5 Laurel Green (1 - Cat2)   Windsor, CA 75728   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
6 Sofia Marin (2 - Cat2)   San Francisco, CA 318908   Pacific Crush Racing
7 Starla Teddergreen   Portland, OR 202033   Vanderkitten-Focus
8 Cybil Silberman (3 - Cat2)   San Francisco, CA 325510   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
9 Kaelly Farnham (4 - Cat2)   Santa Rosa 290436   FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
10 Amanda Seigle (5 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   Metromint Cycling
11 Felicia Gomez      Pinnacle Women's Racing

Women - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Bhatia   San Jose, CA 306273   
2 Shannon Mitchell   Santa Rosa, CA 307520   Red Peloton
3 Sandra Miller   San Francisco, CA 349396   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
4 Kerry Stivaletti   Los Gatos, CA 239419   Team TIBCO II
5 Jennifer Douglas   Granite Bay, CA 359132   Rio Strada Racing
6 Lauren Rignel   Santa Rosa, CA 332142   Red Peloton
7 Dani Spires   Oakland, CA 303311   Pacific Crush Racing
8 Sara Liebert   San Francisco Ca  315192   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
9 Mari Hunter   Mill Valley, CA 379828   Team Clover
10 Kelli Badillo   Santa Rosa, CA 332182   Red Peloton
11 Jennifer Kruger   Rohnert Park, CA 339128   Red Peloton
12 Brett Ortiz   San Francisco, CA 271361   Pacific Crush Racing
13 Elisabeth Scheder-Beschin   Cotati, CA 307274   Early Bird Womens Developmental Cycling Team

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Hill   Woodland, CA 352008   Davis Bike Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Vroomen   Santa Cruz, CA 338726   
2 Sabine Hoffmann   Berkeley, CA 357744   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
3 Libby Caldwell   Fairfax, CA 320744   Team Swift
4 Deanna McKenzie   Santarosa, CA 303472   Fightin' Bobas
5 Nancy Fairbanks   Sacramento, CA 385468   Rio Strada Racing
6 Stephanie Buckner   West Sacramento, CA 337666   Red Peloton
7 helena kimball      
8 Heidi Fraser   Alamo, CA 368594   Taleo Racing
9 Elisabeth Johnson   Walnut Creek, CA 306524   Metromint Cycling
10 Emilie Cole   San Francisco, CA 367901   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
11 Michelle Wood   Santa Rosa, CA 369351   Red Peloton
12 Candice Smith   Oakland, CA 308532   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
13 Laurie Peterson   Windsor, CA 297162   Red Peloton

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee