Race Results for
Eagle Creek Park Traditional Bike Race
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category Pro/1/2/3 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRAHAM DEWART (1 - Cat1)   Zionsville, IN 241878   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
2 BRANDON FEEHERY (2 - Cat1)   Homewood, IL 193035   Astella Oncology p/b ABD Cycling
3 KYLE PERRY (1 - Cat2)   Indianapolis, IN 240005   Team Upland p/b Sustainable Cycling
4 RICHARD STUART (3 - Cat1)   Indianapolis, IN 297948   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
5 CHRIS KROLL (4 - Cat1)   Bloomington, IN 188069   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
6 BRAD SCHAEFFER (5 - Cat1)   Indianapolis, IN 206320   Bissell-ABG-NUVO
7 DAVID MORSE (2 - Cat2)   Des Moines, IA 215016   
8 CODY WOODS (3 - Cat2)   Indianapolis, IN 256120   Team Upland p/b Sustainable Cycling
9 CHRIS WOOD (4 - Cat2)   Bloomington, IN 311109   DRT Racing
10 ISAIAH NEWKIRK (6 - Cat1)   St.louis, MO 282064   
11 TIMOTHY HARGRAVE (5 - Cat2)   Louisville, KY 275858   Clarksville Schwinn/Rapid Transit
12 ALEX VOITIK (6 - Cat2)   Champaign, IL 184412   
13 MATTHEW KELLEY (1 - Cat3)   Homewood, IL 340630   South Chicago Wheelmen
14 PAUL SMITH (2 - Cat3)   Westfield, IN 311706   Indiana University-Bloomington
15 JOHN BALMER (7 - Cat2)   Indianapolis , IN 2443   Century Road Club Of America
16 HAYDEN WARNER (8 - Cat2)   Neoga, IL 325222   Off the Front Racing
17 JOHN BECKER (3 - Cat3)   Fortville, IN 346092   Heroes Foundation Cycling Club
18 KARIM ABDELKADER (7 - Cat1)   Bloomington, IN 41398   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
19 THOMAS COX (9 - Cat2)   Bloomington, IN 8003   KCV Cycling Club
20 Jesse Johnson (10 - Cat2)   Westfield, IN 281709   
21 MICHAEL DUTCZAK (4 - Cat3)   Crete, IL 200766   South Chicago Wheelmen
22 TIMOTHY NIXON (11 - Cat2)   Bloomington, IN 337314   Team Upland p/b Sustainable Cycling
23 SCOTT BAUMER (12 - Cat2)   Indianapolis, IN 353428   Team Indiebike
24 Shane Feehery (13 - Cat2)   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen
25 Daniel Solomon (14 - Cat2)   Romeoville, IL 192220   Velo Force
26 HARRY CLARK (8 - Cat1)   Carmel, IN 65323   Racing For Riley
27 ISAIAH WALLAKE (5 - Cat3)   Columbus, OH 100343   Central Ohio Bicycle Club
28 DECLAN DOYLE (9 - Cat1)   Indianapolis, IN 67486   Bissell-ABG-NUVO
29 MICHAEL SCHROEDER (15 - Cat2)   Indianapolis, IN 282632   Team Upland p/b Sustainable Cycling
30 RAY SMITH   Louisville, KY 292526   McDonalds Cycling Team
DNS MITCHELL KERSTING (Cat2)   Louisville, KY 237344   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNS JOE BOSEMER (Cat2)   Louisville, KY 237064   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF Patrick ODonnell (Cat2)   Lexington, KY 383682   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF BRIAN BOYLE (Cat3)   Whiting, IN 193058   Region Racing
DNF SPENCER DELL (Cat3)   Indianapolis, IN 233960   Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNF NICK SAPP (Cat3)   Carmel, IN 308816   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF PHILLIP SOJKA (Cat3)   West Lafayette, IN 344558   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF JOHN CALLAHAN (Cat2)   Terre Haute, IN 289458   Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNF Anthony Carfang Jr (Cat3)   Boulder, CO 243657   GS Boulder/Trek Store

Men - Category 5 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TROY CHARTERS   West Terre Haute, IN 334392   J's Bikes/IHOP
2 THOMAS DUNBAR   Cicero, IN 307219   Wheeltags
3 FRANK MIKLOZEK   Terre Haute, IN 258352   J's Bikes/IHOP
4 GARRETT ANDREWS   Brownsburg, IN 383750   
5 JOHN GIBEL   Zionsville, IN 381124   
6 KILLIAN OBRIEN   Fishers, IN 383525   
DNF ERIC AVERITT   Indianapolis, IN 322998   

Men - Category 4/5 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC GEIER   Marion In 148237   ACQUA AL 2/SDBC
2 ZACHARY DEITCH   Greenwood In 311604   Speedway Wheelmen
3 JEFF ENGEL   West Sacramento, CA 247602   University of California-San Diego
4 JOE GREENLEE   Fort Wayne, IN 354320   
5 ROB ANNIS   Indianapolis, IN 331390   Team Nebo Ridge
6 HARRISON THEE   Indianapolis, IN 370674   
7 ERIK ALBERS   Indianapolis, IN 330184   Speedway Wheelmen
8 MATTHEW ALLEN   Lafayette, IN 297739   Purdue University
9 DARRELL BOLIN   Prospect, KY 308791   Team Louisville
10 CARY SMITH   Indianapolis, IN 33064   
11 JEFFREY SCHEPPER   Greenwood, IN 311601   Speedway Wheelmen
12 THOMAS DUNBAR   Cicero, IN 307219   Wheeltags
13 Benjamin Sarno   Marion, IN 337984   
14 GEORGE GEIER   Marion, IN 46633   Puget Sound Cycling Club
16 AMELIA CHRISTENSEN   San Diego 368127   University of California-San Diego
DNF Daniel Bartholomew   Greenwood, IN 272494   
DNF ROSS YATES   Huntington, WV 313996   

Men - Category 3/4 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY HARGRAVE   Louisville, KY 275858   Clarksville Schwinn/Rapid Transit
2 MATTHEW KELLEY   Homewood, IL 340630   South Chicago Wheelmen
3 THOMAS WALSH   Bloomington In 332210   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 SCOTT BAUMER   Indianapolis, IN 353428   Team Indiebike
5 ISAIAH WALLAKE   Columbus, OH 100343   Central Ohio Bicycle Club
6 BRENT DELROSARIO   Rochester Mi 232619   Wolverine Sports Club
7 AARON CRAWN   Terre Haute, IN 213542   RegionRacing p/b Strack & Van Til
8 LOUIS PAUMIER   Wooster, OH 307096   Ride On Wooster
9 SPENCER DELL   Indianapolis, IN 233960   Team Upland p/b Sustainable Cycling
10 RYAN HUBBS   Bargersville , IN 343562   Speedway Wheelmen
11 MICHAEL DUTCZAK   Crete, IL 200766   South Chicago Wheelmen
12 Anthony Carfang Jr   Boulder, CO 243657   GS Boulder/Trek Store
13 JOSHUA KUSH   Martinsville, IN 281852   Team Nebo Ridge
14 GUNNER DYGERT (1 - Cat4)   Brownsburg, IN 351414   
15 TIMOTHY NIXON   Bloomington, IN 337314   Team Upland p/b Sustainable Cycling
16 MATTHEW HOHN   Carmel, IN 307977   
17 DUSTIN JONES   Indianapolis, IN 276412   Team Indiebike
18 PAUL SMITH   Westfield, IN 311706   Indiana University-Bloomington
19 JEFFREY MEADE   Westfield, IN 314908   Purdue University
20 PHILLIP SOJKA   West Lafayette, IN 344558   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
21 WILL MCDERMOTT   Floyds Knobs, IN 296146   Team Indiebike
22 JOHN CALLAHAN   Terre Haute, IN 289458   Team Upland p/b Sustainable Cycling
23 JAY BRANT   Indianapolis, IN 330608   Team Indiebike
24 NICK SAPP   Carmel, IN 308816   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
25 AARON YANCEY   New Palestine, IN 157739   Indiana Flyers
26 TIM DAVIS   Bloomington, IN 47981   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
27 BRIAN BOYLE   Whiting, IN 193058   Region Racing
DNF NICK YATES   Newburgh, IN 281875   NashvilleCyclist.com
DNF ERIC JOHNSON   Franklin, IN 254616   Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNF STEVE FEEHERY (Cat4)   Homewood, IL 11378   South Chicago Wheelmen

Men - 55+ - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRAD SWOPE   Louisville, KY 47984   Kentucky Flyers Cycling Inc
2 GARY PALMER   Bloomington, IN 99577   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNS STEVE ELLIS   Indianapolis, IN 10703   Team Indiebike
DNS BRAD DEMOTT   Shelbyville, IN 9179   
DNF BEN WEST   Indianapolis, IN 56678   Scarlet Fire

Men - 45+ - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS KROLL   Bloomington, IN 188069   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
2 ERIC BARNETT   Nicholasville, KY 197148   McDonalds Cycling Team
3 DEAN PETERSON   Indianapolis, IN 27887   Zipp Factory Team
4 JOHN SCHMITZ   Bargersville, IN 315756   Team Indiebike
5 JIM CREAMER   Carmel, IN 306875   Team Nebo Ridge
6 Brian Gavette   Zionsville, IN 12967   Encino Cyclery Cycling Club
7 HENRY SWINTY   Fort Wayne, IN 48628   
8 TOM PICH   Indianapolis, IN 253463   Heroes Foundation Cycling Club
9 MARK JONES   Decatur, IL 234937   
10 SAM NICHOL   Carmel, IN 231493   Zipp Factory Team
11 ALEX GODFREY   Mooresville, IN 129238   
12 BRYAN BOGGS   Zionsville, IN 296044   Zipp Factory Team
DNF BRIAN ROBINSON   Zionsville, IN 332774   Wheeltags

Men - 35+ - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEN WEAVER   Columbus, IN 107684   Zipp Factory Team
2 ANDRZWJ BANASZKIEWICZ   Indianapolis, IN 263833   Bissell-ABG-NUVO
3 CHRIS RICHTER   Fishers, IN 82244   Heroes Foundation Cycling Club
4 STEVEN HUGHES   Georgetown, KY 261710   McDonalds Cycling Team
5 WILLIAM HALLBERG   Indianapolis, IN 312998   Team Nebo Ridge
6 TOBIAS HOLSMAN   Indianapolis, IN 223735   MOB Squad - U Build IT
7 FELIPE CARDENAS   Indianapolis, IN 177206   Team Indiebike
8 JAIME LOPEZ   Carmel, IN 60035   Team Mack Racing Assoc. LTD
DNS SEAN ODONNELL   Columbus, IN 26563   Scarlet Fire Racing
DNS JOE BOSEMER   Louisville, KY 237064   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF MARK TROUSDALE   Indianapolis, IN 64750   Speedway Wheelmen

Women - Category 1/2/3/4 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER CVAR (1 - Cat2)   Indianapolis, IN 288162   
2 MELISSA MOELLER (1 - Cat3)   Valparaiso, IN 351602   
3 ELIZABETH MARTIN (2 - Cat3)   Des Moines, IA 290104   Team Indiebike
4 NICOLE RICHARDSON (1 - Cat4)   Bloomington, IN 380873   
5 DEBRA WAGONER (2 - Cat4)   Noblesville, IN 352630   Team Nebo Ridge
6 MARIE LOCKE (3 - Cat4)   Muncie, IN 351126   Ball State University
7 Catherine Hollibaugh (4 - Cat4)   Carmel, IN 354456   Team Nebo Ridge
DNF EMILY PALMER (Cat3)   Colorado Springs, CO 319954   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee