Race Results for
Iron Mountain Classic
Arkadelphia, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - OPEN - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Murrell   Hatfield, AR1:45:09 311086  OCC
2 Tom Burks   Little Rock, AR1:52:39 5544  171 CARVE
3 Ed Hawkins   Waldron, AR1:52:43 15479  457 OCC
4 Paul Duncan   1:58:35  262 

Men - OPEN - CLYDE

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rued   51:36:00  933 AR C&F
2 Aubrey Miller   Williamsburg, VA55:23:00 212988  770 
3 Jeff Trader   Kearney, MO59:36:00 374999  997 
4 Larry Winsor   Greenbrier, AR1:10:46 383328  968 Bell & Company
5 Charles Brantley   1:53:42  760 

Men - OPEN - SS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Hottinger   Dover, AR1:28:15 147128  129 Competitive Cyc
2 David Bowen   Arkadelphia, AR1:31:18 166395  189 Spokes
3 Brian Guice   Little Rock1:31:35 383864  347 
4 Jason McGhee   Little Rock, AR1:31:49 108591  245 
5 Robert Kirby   Springdale, AR1:33:46 349542  431 Spokes
6 Joey Hambuchen   North Little Rock, AR1:33:48 381467  461 
7 Matthew Runge   Little Rock, AR1:38:27 30867  409 Spokes
8 Jim Barton   Maumelle, AR1:43:22 290743  468 AR C&F

Men - CAT 3 - 10-Jan

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Ellis   Fort Smith, AR52:50:00 381058  927 Fort Smith
2 Jacob Oliver   54:24:00  984 Fast Kids
3 Will Drummond   Springdale, AR58:05:00 367341  982 Bell & Co.
4 Calvin Snyder   59:02:00  990 Fast Kids
5 Jonah Winsor   Greenbrier, AR1:14:48 383333  971 Bell & Company

Men - CAT 3 - 12-Nov

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarod Yarbrough   49:57:00  946 Spokes
2 John Oliver   49:58:00  985 FAST Kids
3 Wyatt Hoyt   1:23:26  962 spokes

Men - CAT 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Kennedy   52:22:00  936 Fast Kids
2 Hunter Hobbs   53:53:00  932 HOBBS
3 Treyton Murphy   55:29:00  929 
4 Isaiah Winsor   Greenbrier, AR58:33:00 383334  969 Bell & Company
5 Benjamin Reynolds   1:00:14  755 
6 Cole Anderson   Rockwood, PA1:02:41 259853  998 fast
7 Glendon Vansandt   1:06:06  919 FAST

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Pottridge   Van Buren, AR50:56:00 353982  925 BAMM
2 Jacob Costello   Malvern, AR56:40:00 381840  897 
DNF Andrew Patterson   Conway, ARDNF 302702  768 

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Clements   48:04:00  913 AR C&F
2 Adam West   48:43:00  825 
3 Cody Oden   Texarkana52:26:00 362266  885 
4 Kristopher Clark   1:02:30  764 
5 Kyle Hargis   1:05:05  756 

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Siria   Little Rock, AR46:04:00 381272  988 spokes
2 Josh Carroll   Fort Smith Ar48:20:00 361332  712 
3 Ryan West   Fayetteville, AR50:35:00 383330  957 phat tire
4 Jesse Reid   51:34:00  926 
5 Mike Crawford   52:32:00  711 Del's Angels
6 William Grant   Benton, AR56:03:00 380567  938 Spokes
7 Jake Anderson   56:17:00  765 
8 Matthew Ward   56:46:00  763 
9 Jimmy Pender   Hot Springs, AR1:02:09 201522  754 Parkside
10 James Ouchley   1:04:01  757 

Men - CAT 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Yarbrough   Alexander, AR48:50:00 318880  947 Spokes
2 Nick Hobbs   49:13:00  759 HOBBS
3 Michael Suminski   Jonesboro, AR49:31:00 171710  243 Walmart BF
4 Jeff Peters   50:26:00  762 
5 Edgar Martinez   55:24:00  970 
6 Cliff Li   Maumelle, AR56:13:00 361460  1000 Spokes
7 Mike Simmons   Little Rock, AR57:20:00 145534  871 Spokes

Men - CAT 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Hoyt   48:51:00  961 spokes
2 Ken Chambliss   Rowlett, TX53:03:00 378431  884 CARVE
3 Dewayne Fisher   53:39:00  856 
4 Jerry Brown   Rogers, AR59:38:00 257000  895 
5 Joe Jacobs   Little Rock, AR1:02:57 370193  922 Arkansas Outsid
6 Jerry Boyles   1:03:38  900 
7 Ed Costello   1:04:52  892 
DNF Tim Caffrey     702 

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Smith   1:33:48  241 AR C&F
2 Raven Mendoza   1:41:27  258 Wolfpack
3 John Drummond   Springdale, AR1:59:11 341934  344 Bell & Co
4 Garrett Phelps   Maumelle, AR2:06:13 349834  246 Carve
DNF Grant Anderson   Bentonville, ARDNF 383332  443 Walmart

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Pierce   North Little Rock, AR1:29:21 338178  475 AR C&F
2 Derek King   Little Rock, AR1:29:31 305608  484 Spokes
3 Andrew Moffitt   Little Rock, AR1:29:45 343418  361 CARVE
4 Trevor Thompson   Sherwood, AR1:32:23 366812  474 AR C&F
5 Mackenzie Pickering   London, AR1:32:43 385904  274 CARRS Chain
6 Nicholas Volgas   Little Rock, AR1:41:29 359687  354 Spokes
7 Sean Ruggles   1:47:14  240 
8 Michael Septon   2:02:19  480 

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Farrell   1:25:19  242 Cycles BiKyle
2 Derek Chavez   Texarkana, TX1:29:39 352602  392 team edge
3 Lucas Charles   1:30:12  249 
4 Michael Mooney   1:32:32  473 AR C&F
5 Michael Nunn   1:36:12  248 
6 Shane Waites   Minden, LA1:41:12 344404  244 River Dawg
7 Adam Deal   Story, AR1:46:53 314958  446 OCC
8 Scott Hopkins   Mena, AR1:52:28 177674  485 OCC

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Pennington   1:35:23  261 comm.bicyclist
2 Rodney Small   Conway, AR1:35:41 343510  449 Carr's Chain
3 Greg Jeffers   Hot Springs, AR1:36:46 238476  438 Bell & Company
4 Bryan Shipman   N Little Rock, AR1:37:59 114183  434 SPOKES
5 Rob Fourt   Bentonville1:38:54 396490  259 
6 Duane Moore   Cabot, AR1:44:54 338626  374 Bell & Company
7 Clark Morris   Colcord, OK1:55:38 353996  435 CARVE

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roman Strnad   Little Rock, AR1:35:00 374545  252 CARVE
2 Don Fletcher   Little Rock, AR1:35:40 157337  376 Central AR Velo

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bumpers   Little Rock, AR2:11:50 321414  173 AR C&F
2 Austin Morris   Colcord, OK2:35:16 353998  198 CARVE

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Cragle   Little Rock, AR2:11:58 320204  158 AR C&F
2 Brian Buerger   Nashville, TN2:13:52 367531  51 AR C&F

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Emery   Maumelle, AR2:14:45 313300  97 CARVE
2 Cody Rankin   Little Rock, AR2:17:14 248846  191 CARVE
3 Brian Jenkins   Russellville, AR2:17:15 343388  188 Carr's Chain Re

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Boomer Leopold   Germantown, TN2:05:56 20940  101 Los Locos
2 Richard MacHycek   Sherwood, AR2:09:33 22016  180 AR C&F
3 Scott Penrod   Maumelle, AR2:09:42 86333  168 CARVE
4 Terry Coddington   Conway, AR2:16:27 230012  184 edsall
5 Bob Ocken   Little Rock, AR2:31:01 182504  157 CARVE
6 Ward McLain   Bossier City, LA2:34:16 147039  99 River Dawg Raci
7 Scott Scholl   Jacksonville, AR2:39:17 128147  196 AR C&F

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Henne   Plainview, AR1:26:31 171316  183 SPOKES
2 Robert Loffler   Galena, MO1:30:26 21455  176 Bell & Company
3 Robert Nielsen   Benton, AR1:31:41 306448  185 CARVE
4 John Ashby   Texarkana, AR1:33:59 304034  195 CARVE
5 Mike McCutcheon   Rogers1:36:50 386610  52 
6 Wes Wright   Harrison, AR1:40:07 216001  194 Bell & Company
7 Les Baker   Paragould, AR1:48:47 263399  181 Bell & Co.

Women - CAT 3 - 10-Jan

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jocelyn Rogers   1:13:02  678 FAST
2 Hannah Winsor   Greenbrier, AR1:14:37 383329  967 Bell & Company

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annie Drummond   Springdale, AR1:02:57 367342  981 Bell & Co.
2 Shelby Burleson   Little Rock, AR1:03:30 355444  950 spokes

Women - CAT 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Wooldridge   57:30:00  994 AR C&F
2 Jeannine Waites   Minden, LA1:07:16 361867  758 River Dawg Raci

Women - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Moore   1:00:18  886 Bell & Company
2 Terri Griffin   Dallas, TX1:03:47 308205  894 Arkansas Cyclin
3 Melody Winsor   Greenbrier, AR1:10:02 383327  966 Bell & Company
4 Khristian Kennedy   1:16:00  937 FAST
5 Marilyn Micheletti   1:17:08  766 

Women - CAT 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Drummond   Springdale, AR1:44:59 341932  442 Bell & co
2 Misty Gittings   Bentonville2:16:20 379563  257 BMC

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo Spencer   Little Rock, AR1:48:00 261084  375 Spokes
2 Chrissy Fox   North Little Rock, AR1:52:22 313190  433 Spokes
3 Krista Anderson   Texarkana, TX2:32:32 200947  462 CARVE

Women - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Mercedes Drummond   Springdale, AR1:47:45 341926  57 Bell & co

Women - CAT 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim McLain   Bossier City, LA1:47:06 330544  98 River Dawg

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Hottinger   Dover, AR1:38:49 145314  128 Carr's Chain Re
2 Lila Bowers   Wetumpka, AL1:40:36 271973  100 Comp-Velo About

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee