Race Results for
Wisconsin State Time Trial Championships
Kansasville , WI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 07/15/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Men 70+ - 70+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Eckart   Princeton, WI0:34:25.51 319126  123 
DNF Sal Troia   Fitchburg, WI 123473  124 Midwest Masters Cycling Team

Men - Men 65-69 - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Winter   Delafield, WI0:27:54.76 48859  130 
2 Paul Mehlenbeck   Milwaukee, WI0:28:09.48 47107  128 BVC/Nomad Cycling
3 Douglas McClellan   Waterford, MI0:28:15.89 253564  127 
4 Michael Mathews   Prairie Du Sac, WI0:29:38.16 45646  125 
5 Steven Ostrofsky   Milwaukee, WI0:37:18.39 132154  129 FASTER Performance Center
DNF Gordon Faulkner   Madison, WI 381696  126 

Men - Men 60-64 - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI0:55:15.09 176866  103 Trek Midwest Team
2 Steve Wehrley   Verona, WI0:59:51.70 384157  104 
3 Gary Brone   Fountain City, WI1:02:40.86 281687  101 
DNF Mark Mendelson   Shorewood, WI 273628  102 

Men - Men 55-59 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elmer Colyer   Dubuque, IA0:51:35.80 263217  89 River Valley Cycling Club- RVCC
2 Robert Downs   Madison, WI0:55:08.73 9947  91 Planet Bike
3 jeff lamay   Cottage Grove, WI0:56:37.61 321850  94 
4 Joseph King   Madison, WI0:57:40.67 190745  93 Brazen Dropouts Cycling Team
5 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI0:59:39.89 226605  99 LAPT CC
6 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI1:00:36.98 183996  100 ISCorp Cycling Team
7 Craig Busche   Wauwatosa, WI1:00:43.98 250106  87 Velo Trocadero
8 Richard Olson   Milwaukee, WI1:01:02.45 52494  98 Lakes Area Physical Therapy
9 Allen Clauss   Madison, WI1:01:41.98 293972  88 
10 Dominic Leone   Wauwatosa1:02:09.27 384242  95 
11 Andrew McConnell   Brookfield, WI1:03:06.92 383317  97 
12 Glen Jones   Madison, WI1:03:18.51 237780  92 Trek Midwest Team
13 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI1:03:31.09 224896  96 MadCity Velo Club
14 John Coyle   Whitefish Bay, WI1:07:19.51 273929  90 Brazen Dropouts Cycling Team
15 Richard Alderman   Madison, WI1:11:28.57 278976  86 

Men - Men 50-54 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Knuth   Madison, WI0:55:56.64 203995  77 Trek Midwest Team
2 Craig Curtis   Appleton, WI0:55:57.20 225335  76 River Valley Cycling Club- RVCC
3 John Van Susteren   Mukwonago, WI0:56:34.57 208025  83 LAPT CC
4 Michael Meteyer   Madison, WI0:56:35.16 321876  79 Trek Midwest Team
5 Bruce Warthen   Spartanburg Sc0:56:36.64 371385  84 
6 William Koehler   Cedarburg, WI0:58:31.32 214442  85 Team Extreme
7 Jeffery Brodek   Racine, WI0:59:25.76 4919  75 
8 Hubert Krawczyk   Cudahy, WI1:00:47.01 113997  78 
9 Gregory Francken   Elm Grove, WI1:01:05.09 201071  80 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 James O'Rourke   New Berlin, WI1:01:38.32 384045  82 
11 Mark Muschinski   Palmyra, WI1:04:01.42 347744  81 LAPT CC

Men - Men 45-49 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI0:51:32.41 246141  68 Lakes Area Physical Therapy
2 Gene Tolli   Albany, WI0:54:57.29 83764  72 ENZO'S Cycling
3 George Brophy   Madison, WI0:57:06.89 262979  65 
4 Dave Eckel   Trevor, WI0:57:47.82 122771  73 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Mark Misicko   Hinsdale, IL0:57:57.29 244544  69 Tower Racing
6 Michael Pierson   Neenah, WI0:58:35.26 270654  71 
7 Brian Petted   Cedarburg, WI1:00:28.54 58472  70 Team Extreme
8 Tom Winkel   Wauwatosa, WI1:00:29.36 348922  64 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Mark Badger   Stoughton, WI1:01:01.95 253967  63 Brazen Dropouts Cycling Team
10 Jim Watson   Janesville, WI1:01:13.01 384151  74 
11 Matthew Garni   Plymouth, WI1:02:44.20 80318  67 
12 Darin Chic   Sussex, WI1:05:13.26 229777  66 LAPT CC

Men - Men 40-44 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Bannink   Shorewood, WI0:53:14.51 2499  54 Team Type 1
2 Daniel Holsen   Manitowoc, WI0:54:44.76 50845  57 Heavy Pedal Velo Club
3 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI0:54:47.26 346690  62 Team Wheel & Sprocket
4 Travis Goodlund   Mc Farland, WI0:57:49.09 78315  56 TEAM MADCROSS
5 Wade Loberger   Oshkosh, WI0:59:02.09 114529  60 Team Wheel & Sprocket
6 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI0:59:45.76 263312  58 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Randy King   Oak Creek, WI1:00:30.09 242470  59 Lakes Area Physical Therapy
8 David Davis   Mcfarland, WI1:02:29.67 301536  55 2 Rivers Racing
9 John Robertson   Sherwood, WI1:02:52.51 59327  61 Diablo Cycling

Men - Men 35-39 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denny Yunk   Wauwatosa, WI0:54:01.09 101165  53 CZ Velo
2 Joseph Tavano   Madison, WI0:56:20.42 179642  52 5Nines Cycling
3 Brian Rybarik   Madison, WI0:58:08.82 120099  51 ISCorp Cycling Team

Men - Men 30-34 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Dolin   Janesville, WI0:56:46.42 9724  49 LAPT CC
2 Robert Springer   Kenosha Wi0:58:04.92 57145  50 Team Wheel & Sprocket
3 Shawn Bass   Madison, WI0:59:32.26 311465  48 MadCity Velo Club

Men - Junior Boys 17-18 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ezra WardPackard   Lake Geneva0:29:36.16 320680  121 
2 Kevin Lindlau   Waukesha, WI0:30:11.20 298079  119 ISCorp Cycling Team
3 Eric Paulos   Janesville0:31:46.89 383953  120 

Men - Junior Boys 15-16 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Everett Jones   Baraboo, WI0:29:34.16 278456  115 Baraboo Sharks
2 Bryce Pierson   Neenah, WI0:29:55.26 384125  117 
3 Riley Hankes   New Berlin, WI0:29:58.09 320456  114 Racers Against Childhood Cancer
4 Jacob Becker   Pewaukee, WI0:31:34.64 383967  112 
5 Sam Beste   Brookfield, WI0:32:12.73 278712  113 ISCorp Cycling Team
6 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI0:32:24.16 361985  118 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Zachary Nehr   Whitefish Bay0:32:30.70 267850  116 

Men - Junior Boys 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Connelly   Westfield, WI0:30:51.67 296566  110 Baraboo Sharks
2 Stephen Sodergren   Baraboo, WI0:32:50.86 295777  111 Baraboo Sharks

Men - Junior Boys 10-12 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI0:37:19.01 347234  109 Baraboo Sharks
2 Bradley Sodergren   Baraboo, WI0:39:18.42 336582  107 Baraboo Sharks
3 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI0:41:34.20 306400  108 ISCorp Cycling Team

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Blodgett   Madison, WI0:54:35.11 296428  40 Magnus
2 Brian Turany   Madison, WI0:56:31.22 351084  47 MadCity Velo Club
3 Michael Wenzel   Edgar, WI0:57:38.86 352116  43 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Tim Skinner   Fitchburg, WI0:57:43.22 280200  45 Flying Bobcats
5 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI0:58:37.28 313764  41 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Tom Barry   Madison0:59:28.76 378039  37 
7 Robert Berry (1 - Cat5)   Milwaukee, WI1:01:20.13 355424  39 
8 Christopher Sodergren   Baraboo, WI1:01:25.09 295776  46 RACC pb GG
9 Karl Baumeister (2 - Cat5)   Stoughton, WI1:02:48.16 278676  38 Brazen Dropouts Cycling Team
10 Matthew Miller   Highland Park, IL1:03:48.11 190030  44 unattached
DNF Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  42 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Bice   Brookfield, WI0:54:21.32 188035  29 Trek Midwest Team
2 Andrew Hellpap   Belleville, WI0:55:40.20 338786  32 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jesse Collins-Davies   Madison, WI0:56:14.09 291555  30 Magnus
4 Michael Fioretti   Schaumburg Il0:56:31.64 360847  31 Brazen Dropouts Cycling Team
5 Nicholas Sabel   Ripon, WI0:57:29.41 263354  36 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
6 Alexander Martin   Madison, WI1:00:06.13 308924  35 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Julio Jacobo   Libertyville1:02:31.67 218778  34 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF John Kunert   Madison, WI 87929  33 Great Dane Velo Club (GDVC)

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Otto (1 - Cat2)   Madison, WI0:51:17.16 61837  26 Lamb Little Racing
2 Brian Rach (1 - Cat1)   Chilton, WI0:52:58.67 257820  27 ISCorp Cycling Team
3 Chad Hartley   0:53:29.95  23 Kenda 5 Hour Energy
4 Dan Ajer (2 - Cat1)   Cottage Grove, WI0:54:01.51 180160  20 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Eric Hill (3 - Cat1)   Hartland, WI0:54:05.22 334878  28 Lakes Area Physical Therapy
6 Bryan Fosler (4 - Cat1)   Madison, WI0:55:06.73 197058  21 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Adam McClurg (2 - Cat2)   Waukesha, WI0:56:45.80 222744  24 Lakes Area Physical Therapy

Women - Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arrietta Clauss   Madison, WI0:56:34.80 266230  17 Trek Midwest Team
2 Antonia Leal   Waukesha, WI0:58:52.57 130161  18 Planet Bike

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gale Hellpap   Belleville1:03:38.60 377249  KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Amanda Mack   Madison, WI1:06:43.51 315514  14 Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Megan Count   1:06:56.45  unattached
4 Tara McCloskey   Madison, WI1:09:03.86 378157  
DNF Erica Scott   Libertyville, IL 383774  unattached

Women - Women 55-59 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI0:30:46.48 177665  122 Trek Midwest Team

Women - Women 50-54 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shirley Crocker   Madison, WI0:59:22.82 291163  Brazen Dropouts Cycling Team
2 Ellen Daroga   Milwaukee, WI1:05:50.95 357497  
3 Pamela Kassner   Pewaukee, WI1:11:54.00 383255  

Women - Women 45-49 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Pierson   Neenah, WI1:01:19.26 384124  19 
2 Deanna Courtney   Hartland, WI1:02:21.50 263319  KS Energy Systems/Team Wisconsin
3 Deb Colyer   Dubuque, IA1:02:45.24 220853  River Valley Cycling Club- RVCC

Women - Women 40-44 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Putzer   Oshkosh, WI1:05:33.09 161325  10 Team Wheel & Sprocket
2 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI1:08:57.36 210864  11 Lakes Area Physical Therapy

Women - Women 35-39 - 34-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheyrena Boswell   Neenah, WI1:10:12.92 224204  12 Team Wheel & Sprocket
2 Jen Brokaw   Fitchburg, WI1:11:24.01 383738  13 unattached

Women - Women 30-34 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Peterson   Madison, WI1:09:59.32 248348  15 Team Kenda presented by Geargrinder
2 Allison Sanders   Madison, WI1:19:05.29 312172  16 Brazen Dropouts Cycling Team

Women - Junior Girls 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bethany Sodergren   Baraboo, WI0:35:38.32 298556  106 Baraboo Sharks
2 Phelan Purnell   Butler, WI0:37:09.95 383105  105 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFBonk BreakerSpySierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee