Race Results for
Stony Creek End of Summer Classic
Shelby Township, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/26/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat1 - ELITE

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISTIAN TANGUY (1 - Cat1)   Rochester, MI0.10081296296296 217038  59 Team CF
2 Ronald Catlin   Ray Township, MI0.10261939814815 296981  66 
3 MARK PARMELEE   Ortonville, MI0.10262670138889 264374  57 
4 Greg Kuhn   Sterling Heights, MI0.10645122685185 227915  62 
5 KELLY SUGG (2 - Cat1)   Rochester, MI0.11103422453704 349436  67 KLM/Cold Stone
6 JASON BUCCELLATO (3 - Cat1)   Lake Orion, MI0.11103563657407 123641  65 KLM/Cold Stone
7 DAN KOTWICKI   Ann Arbor, MI0.11240891203704 80483  64 
8 BRYAN UNDERWOOD   Davisburg0.11685414351852 260349  60 Wolverine Sports Club
9 JIMMIE COLFLESH (4 - Cat1)   Westland, MI0.11726637731481 7386  61 

Men - Cat 1 - EXPERT - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT VOGT   Macomb, MI0.10195619212963 357873  109 RBS MiSCA Team
2 ANDREW DEVER   Clarkston, MI0.1115390162037 325136  108 

Men - Cat 1 - EXPERT - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT NEIDLINGER   Royal Oak, MI0.090170543981481 357071  236 
2 RYAN KATULIC   Rochester, MI0.091035659722222 314050  235 KLM/Cold Stone
3 JACOB MARSHALL   Grand Rapids, MI0.09232962962963 373377  237 Freewheeler Bike Shop
4 ANDREW STORASKA   Ann Arbor, MI0.096061759259259 353882  239 
5 Josh ONeil   0.096758923611111 369369  238 
6 GRANT FLEWWELLING   Kalamazoo, MI0.10407208333333 368317  234 

Men - Cat 1 - EXPERT - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFFREY CERGET   Rochester Hills, MI0.087976597222222 254344  359 
2 JON WLODARCZAK   Howell, MI0.091669456018519 354486  358 Einstein Racing
3 JOHN OSGOOD   Kimball, MI0.091713726851852 254343  357 Team Sandbag
4 BRAD LAKO   Auburn Hills, MI0.091852488425926 254600  355 KLM/Cold Stone
5 TODD FREIDINGER   Saint Clair Shores, MI0.0950990625 163382  363 
6 JOSH MCCREEDY   Holly, MI0.095149027777778 372324  362 
7 SIMON BAILEY   Ann Arbor, MI0.095996898148148 160410  361 Two Wheel Tango/Morgan & York
8 ADAM NAISH   Rochester, MI0.098718391203704 272572  364 RBS Cycling
9 David Moore   Lake Orion, MI0.099296342592593 231282  366 Cycletherapy- MI
DNF CURTIS PROHASKA   Shelby Twp, MIDNF 371810  367 
DNF TODD MCINALLY   Waterford MiDNF 326442  365 
DNF ARYN PONGRATZ   Harper Woods, MIDNF 271962  360 

Men - Cat 1 - EXPERT - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DON CAMERON   White Lake, MI0.086242372685185 94327  484 
2 MICHAEL WISSINK   Walled Lake, MI0.086254247685185 119033  497 
3 ARMANDO VEGA   Oxford, MI0.087339513888889 217039  495 MPI- Main Street Racing team
4 ROBERT SELLE   Oakland Twp, MI0.090971388888889 102586  490 RBS Cycling
5 SHAWN SCHAFFERT   Clarkston, MI0.091024814814815 284970  489 Flying Rhino Cycling Club
6 STEVE CHARLES   Warren Mi0.091035729166667 160465  498 Team O2
7 TONY BASTUK   Grand Blanc, MI0.093160335648148 304279  496 KLM/Cold Stone
8 DEREK HILL   Waterford, MI0.094801122685185 279612  488 Cycletherapy- MI
9 TIMOTHY COLLINS   Oxford, MI0.096749247685185 109072  485 MPI- Main Street Racing team
10 R TOMLINSON   Birmingham, MI0.10154434027778 370289  493 
11 EDWARD BARKER   Oakland Twp, MI0.10220421296296 255637  483 Cycletherapy- MI
12 BERNIE WENDEL   Waterford, MI0.10400583333333 280256  499 
DNF KEVIN SKIPWORTH   Findlay, OHDNF 294491  491 
DNF CHRIS GODDARD   Rochester Hills, MIDNF 227916  494 

Men - Cat 1 - EXPERT - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC SCHUCK   West Bloomfield, MI0.094102037037037 169124  544 Racing Greyhounds
2 CARL FOLTZ   Washington, MI0.094992708333333 382621  538 
3 JOHN KENNEDY   Bloomfield Hills0.096737673611111 373640  536 
4 CHUCK NICHOLSON   New Baltimore, MI0.097724918981481 354760  542 
5 DAVE HOLLIS   Clio, MI0.098231377314815 40151  543 
6 DAN GOSEN   Clarkston, MI0.10160204861111 102773  539 Flying Rhino Cycling Club
7 AL LAKE   Washington, MI0.10196244212963 288072  541 Team O2
8 DOUG HEADY   Ann Arbor, MI0.10287665509259 15583  540 
9 JACQUES BERNIER   London0.10314377314815 383538  535 
10 LLOYD LIND   Romeo, MI0.10569354166667 295034  545 RBS CYCLING TEAM

Men - Cat 2 - SPORT - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREGORY PRESSNITZ   0.072001168981481  1538 
2 ROSS GIBBS   Boyne City0.073487106481481 370055  1530 North Country Cycle Sport Scholastic Cyc
3 TYLER TRASK   Ann Arbor, MI0.076497118055556 383520  1539 
4 Cameron Buccellato   Lake Orion, MI0.076733576388889 388333  1535 
5 SPENCER GRASL   Brighton, MI0.079708865740741 356480  1531 
6 JOHNNY BRISH   Oxford, MI0.08092181712963 373577  1534 RBS MiSCA Team
7 CONNOR ECKHOUT   Clarkston, MI0.083788726851852 387192  1540 
8 HUNTER RUCH   Milford, MI0.084863229166667 373238  817 Huron Valley Athletic Club
9 NICHOLAS GRESOCK   Bloomfield Hills, MI0.10537893518519 386905  1533 Detroit Country Day School
DNF SPENCER POWELL   Holly, MIDNF 385822  816 Cyclefit Sports Club
DNF MASON SITAR   Clarkston, MIDNF 387186  1541 
DNF OLIVER WISSMAN   Oxford, MIDNF 302797  1532 Flying Rhino Cycling Club

Men - Cat 2 - SPORT - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD ACE   Walled Lake0.071310243055556 387001  927 
2 ROB BAGINSKI   Rochester Hills, MI0.074872152777778 378851  933 
3 DAVID RIDLEY   Thornton, CO0.078604039351852 385730  931 
4 SEAN TORREZ   Exeter, NH0.079223020833333 375767  932 
5 HARVEY ELLIOTT   Ann Arbor, MI0.080101400462963 329470  930 
6 JONATHAN BOLENBAUGH   Milford, MI0.08515400462963 386994  928 
DNF TYLER CARLTON   Ann Arbor, MIDNF 377054  929 

Men - Cat 2 - SPORT - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL MOEHL   Racing Greyhounds0.073229467592593 370602  1029 
2 David Bennefield Jr   Berkley0.073923680555556 370774  1035 
3 TIM VANHORN   Hometown Bikes0.07410375 354554  1032 
4 MATTHEW BARKLEY   Auburn Hills, MI0.076519872685185 378637  1036 
5 STEVE VIGNEAU   Shelby Township, MI0.077030081018519 371019  1033 
6 BRAD WATKINS   0.077417939814815  1037 
7 NATHAN CLEMINSON   Warren, MI0.077473333333333 373366  1028 
8 MATTHEW FARADAY   Royal Oak, MI0.079792476851852 371401  1034 
9 TIMOTHY SIMMS   Brighton, MI0.084686678240741 359146  1031 
DNF KEVIN NIEZURAWSKI   Marine City, MIDNF 384791  1030 

Men - Cat 2 - SPORT - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHAN ZIERMANN   Plymouth, MI0.071020208333333 372887  1130 
2 Eric Langley   Howell, MI0.075634236111111 369829  1133 
3 BRIAN MILLER   Lake Orion, MI0.077945949074074 373073  1132 
4 CHRIS DURAND   0.082115659722222  1131 
5 ANDREW WISNIEWSKI   South Lyon, MI0.082296446759259 310167  1129 StomachOfAnger

Men - Cat 2 - SPORT - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN MCCABE   Novi0.071269270833333 378500  1245 
2 SCOTT WOLFSON   Birmingham, MI0.074668784722222 375546  1244 
3 CHRIS STRAHM   Deforest, WI0.076426180555556 298783  1247 Roscoe Village Bike Racing
4 PETER HILL   0.077988877314815  1253 
5 MATT PHILLIPS   Holly, MI0.079249444444444 370847  1251 
6 JOE STONER   Kalamazoo0.079367569444444 370885  1250 
7 JONATHAN KING   Novi, MI0.079389837962963 371557  1243 
8 KARL EMMERICH   Sterling Heights, MI0.079553946759259 370497  1242 
9 RANDULPH ARELLANO   Dearborn, MI0.080743923611111 254387  1241 
10 MARK FIEDLER   Clyde, MI0.10721717592593 254337  1252 
DNF JON HAINES   Shelby Township, MIDNF 348608  1246 
DNF Richard Meyer   Lake Orion, MIDNF 372047  1249 
DNF BILL SLONEY   Shelby TownshipDNF 370827  1248 
DNF DAVE BERTI   Troy, MIDNF 380411  1254 

Men - Cat 2 - SPORT - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF LIBBY   0.072939965277778 378803  1357 
2 DAVID HOWARD   White Lake0.074302824074074 376972  1356 
3 ROBERT BOWLES   Troy, MI0.074328506944444 378877  1353 
4 JON MARTIN   0.076405891203704  1364 
5 MIKE BODEN   0.077334618055556  1363 
6 CHRIS AMBLER   Oak Park, MI0.078003136574074 372905  1361 
7 KEVIN LEONARD   0.078738622685185  1360 
8 DOUG HELLAND   Ann Arbor0.079210960648148 361154  1355 
9 DENNIS WILLYARD   Macomb, MI0.080191180555556 301729  1365 Flying Rhino Cycling Club
10 Anthony Pupin   Toronto On0.082650590277778 371950  1366 
11 DARICK SITAR   0.084940486111111  1362 
12 DAVID TOLDO   0.086634340277778 378895  1358 
13 Steven Balogh   Canton, MI0.10270625 199551  1359 

Men - Cat 2 - SPORT - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL BORUSZOK   Troy, MI0.076295729166667 378189  1430 
2 AL LAULAND   Fair Haven Michigan0.078707627314815 369162  1432 
3 SCOTT DUTHIE   Dearborn, MI0.081188634259259 133111  1431 Wolverine Sports Club
4 JERRY MYCZKOWIAK   Saginaw, MI0.08171630787037 85948  1435 
5 DOUG TURNER   Troy, MI0.083935451388889 371285  1436 
6 TOM SAWYER   0.084119270833333  1437 
7 Alan Hunt   Macomb, MI0.084738761574074 327392  1438 
8 DAVE STEIN   0.085514814814815  1440 
9 JACK MINER   West Bloomfield, MI0.086905231481481 278177  1433 
DNF STEVE RUCH   Milford, MIDNF 373235  1434 
DNF STEVE WECKIE   DNF  1439 

Men - Cat 2 - SPORT - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NIEL SCHARPHORNSR   Hesperia, MI0.081255034722222 370359  1528 
2 CHARLES FLEMING   Rochester Hls, MI0.081962650462963 11808  1537 
3 RON SOLOMON   Rochester, MI0.10257269675926 284373  1529 
DNF DENNIS MASSEY   Whitmore Lake, MIDNF 113220  1536 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID SWARTHOUT   0.029715717592593  2951 
2 ANDREW MCBRIDE   Canton, MI0.029859826388889 325434  2957 
3 Tom Seaman   Clarkston, MI0.031053310185185 387218  2952 
4 GARRET KLOSKA   Dorr, MI0.031992164351852 387052  2935 
5 BLAKE HOWARD   0.033423101851852  2954 
6 KURT BEDRA   Lake Orion, MI0.033697847222222 385737  2956 Lake Orion Schools
7 GAVIN HUGHES   0.033745486111111  2953 
8 JACOB SHOOK   Clarkston, MI0.033985798611111 386807  2947 
9 JOEL BRAUE   0.034785300925926  2943 
10 ERIC BRAUN   Milford, MI0.035567175925926 387045  2934 Huron Valley Athletic Club
11 DOUGLAS WELLS   Rochester Hills, MI0.038086921296296 341850  2937 
12 NATHAN POTTER   Tomball, TX0.040309027777778 222662  2948 
13 SEAN ERNI   0.041513344907407  2945 
14 CHRIS SOBECK   Bloomfield Hills, MI0.04619087962963 386904  2936 Detroit Country Day School
15 JOE SCHRAM   0.047499884259259  2942 
16 SHAYNE ERNI   0.071214502314815  2944 
17 HUNTER HAINES   0.074223391203704  2941 
DNF DEVON DEATON   DNF  2955 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN KREGER   Pontiac0.053374699074074 358105  2510 RBS MiSCA Team
2 JUSTIN KLAUS   Lake Orion, MI0.057285104166667 387153  2513 
3 FILIP STANKIEWICZ   Farmington, MI0.059855810185185 386910  2507 Detroit Country Day School
4 BRIAN OBERLY   Macomb, MI0.05992181712963 386625  2505 
5 Max Radecky   Troy, MI0.064090925925926 386888  2509 
6 Ryan Smith   Bloomfield Hills, MI0.064331064814815 387254  2511 
7 JACOB FARBER   Bloomfield Hills, MI0.091555428240741 386901  2504 Detroit Country Day School
DNF NICK SOBECK   Bloomfield Hills, MIDNF 386903  2506 Detroit Country Day School
DNF CHUCK MARSHALL   DNF  2514 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF MORRISON   0.054442361111111  2019 
2 EMMANUEL COLE   0.060802326388889  2022 
3 MIKE KEELER   Waterford, MI0.081705706018519 384840  2017 
DNF KYLE REICHENBACH   Romeo, MIDNF 384976  2021 
DNF ANDREW ELDRIDGE   Saint Johns, MIDNF 374072  2020 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT PETERS   Rochester Hills, MI0.050327349537037 369989  2131 
2 MARC NELSON   Edmore, MI0.051335034722222 381797  2125 
3 KHAO PHAYDAVONG   Ypsilanti , MI0.052521435185185 372944  2126 
4 MATTHEW AVEDIAN   Rochester Hills, MI0.052971412037037 386956  2121 
5 NICHOLAS KOLMAN   0.053739074074074  2130 
6 RYAN HEBERT   Whitmore Lake, MI0.056454328703704 385812  2123 Tailwind Racing
7 MIKE KEYSAER   0.06084974537037  2129 
8 PETER BECHARD   0.066506770833333  2128 
DNF JAMES FREED   FerndaleDNF 385805  2122 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT FRANK   Rochester 0.051077083333333 378298  2220 
2 MICHAEL CLARK   Lakeside Motorsports0.05294 378673  2218 
3 TREVOR POTTER   Rochester Hills0.053293344907407 385787  2221 
4 RON UPRICHARD   0.054759293981481  2223 
5 AARON HULETT   Port Angeles, WA0.054868043981481 88127  2226 
6 MARTIN ERNI   0.057588009259259  2225 
7 ROBERT BENNETT   Canton0.057875960648148 369346  2228 
8 ROBERT FALIK   Lansing, MI0.062135752314815 362193  2227 
9 MICHAEL PNIEWSKI   Waterford, MI0.064728877314815 373493  2224 
10 TODD COOK   Richmond, MI0.069997395833333 376800  2219 Tailwind Racing
11 DAVID PELFREY   0.082584594907407  2222 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM REAMS   Harrison Township, MI0.063696527777778 386702  2305 
2 BOB COSTELLO   Sterling Heights, MI0.07577650462963 369628  2304 

Women - Cat 1 - ELITE/EXPERT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUE STEPHENS   0.093212152777778  632 
2 ERIN VICARY   Walled Lake, MI0.097046377314815 240185  63 
3 MELANIE BERNIER   0.10467128472222 384441  627 
4 LISA SELLE   Rochester, MI0.10745865740741 370433  629 RBS CYCLING TEAM
5 MELISSA MABRY   Westland, MI0.10789819444444 297273  631 
6 BONNIE KARAS   Rochester Hills, MI0.10998143518519 321630  630 

Women - Cat 2 - SPORT - 1-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GINGER WISSMAN   Oxford, MI0.11321913194444 270536  1706 Flying Rhino Cycling Club

Women - Cat 2 - SPORT - 25-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACQUELINE MALIK   Warren, MI0.096698738425926 373080  1808 
2 Jennifer Hoinka   Southfield, MI0.10120538194444 379059  1810 

Women - Cat 2 - SPORT - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA LOETZNER   Clarkston, MI0.078164201388889 374330  1926 
2 Valerie HadrotPortes   Bloomfield Hills, MI0.090765694444444 369132  1931 
3 CYNTHIA TOMLINSON   Birmingham, MI0.091802013888889 369656  1929 
4 Lisa Flores-Johnson   Highland Twp. 0.0952665625 266723  1932 
5 MICHELINE BERNIER   0.096216574074074  1930 

Women - Cat 3 - BEGINNER - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HAILEY FOGO   Boyne City, MI0.0325896875 371761  2806 
2 MELISSA CONNOP   Bloomfield Hills, MI0.040012326388889 386913  2804 Detroit Country Day School
3 MORGAN KING   0.04164931712963  2808 
4 CLOE HUBBARD   Bloomfield Hills, MI0.043637164351852 387029  2805 Detroit Country Day School
5 MALLORIE KREGER   0.065578449074074  2807 

Women - Cat 3 - BEGINNER - 15-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAULINE PORTES   Bloomfield0.06884212962963 369136  2605 
2 CHARLOTTE CONNOP   Bloomfield Hills, MI0.073968287037037 386907  2604 Detroit Country Day School

Women - Cat 3 - BEGINNER - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAM BUFE   Petoskey, MI0.064200625 374302  2711 
2 MARY PNIEWSKI   Waterford, MI0.0720546875 373892  2712 
DNF LORIANN FILL   White Lake, MIDNF 369852  2710 

Mixed - Pro/Cat1 - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE SEIDL   Macomb, MI0.093340636574074 320214  721 
2 CRAIG AKERS (1 - Cat1)   Brighton, MI0.094961041666667 311639  720 
3 JAY JONES   Clarkston, MI0.099645925925926 18185  722 Cycletherapy- MI

Mixed - Cat 2 - CLYDESDALE

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT MEIER   Utica, MI0.076085914351852 374384  1631 
2 TOM STONER   Portage, MI0.079657268518519 369738  1630 
3 Robert Jackson   Pinckney0.085281886574074 371871  1627 
4 JAKE SCHMITT   0.091612592592593  1628 

Mixed - Cat 2/3 - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD BLUMERICK   Adrian, MI0.074416377314815 371897  821 
2 ANDREW LOEWENTHAL   Port Huron0.078410740740741 254339  820 
3 ERIK GARLAND   Farmington Hills, MI0.080810694444444 156067  819 
4 TIM STORM   Warren, MI0.082591030092593 294995  822 
5 TOM HUGHES   0.094478333333333  823 
6 ERIC BAETENS   0.096905  818 

Mixed - Cat 3 - BEGINNER - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AVERY EVANS   Marine City, MI0.037425798611111 376896  2940 
2 JACK BAILEY   0.043676215277778  2939 
3 QUINCY BEAUCHAMP   0.081490509259259  
DNF ZACHARY KEYSAER   DNF  2946 
DNF JONATHON MEYER   DNF  2949 
DNF ASHTON PONGRATZ   DNF  2938 

Mixed - Cat 3 - CLYDESDALE

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BARTON MORRIS   Royal Oak, MI0.050709791666667 378951  2428 KLM/Cold Stone
2 MATT GORSKI   Highland0.052862743055556 375663  2432 
3 JORDAN SMITH   0.056955960648148  2433 
4 NATHANIEL BEAMER   Madison Heights, MI0.057252430555556 385435  2426 
5 MICHAEL REMSBURG   White Lake, MI0.058518865740741 378422  2429 
6 DARREN TILLBROOKE   Mackinac Island0.060697118055556 361854  2430 
7 DOUG BRADY   Fenton, MI0.066112465277778 374432  2436 
8 JAMES STONER   0.082463032407407  2435 
DNF PATRICK OBERLY   DNF  2431 
DNF DAVID BROWN   Royal Oak, MIDNF 380333  2434 
DNF JAMES CULLISON   Gibraltar, MIDNF 372607  2427 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOShimanoBonk BreakerSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee