Race Results for
Brighton Rec Repeat
Howell, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/04/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat1 - ELITE

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JORDEN WAKELEY   Grayling, MI0.10456043981481 340916  45 Einstein Racing
2 Ronald Catlin   Ray Township, MI0.10457297453704 296981  51 
3 CJ BRISH (1 - Cat1)   Milford, MI0.10752189814815 323646  50 787 Racing
4 PAUL BORDEN (2 - Cat1)   Westland, MI0.10808453703704 248359  54 RBS Cycling
5 Greg Kuhn   Sterling Heights, MI0.10875021990741 227915  55 
6 MARK PARMELEE   Ortonville, MI0.11059106481481 264374  48 
7 CHRISTIAN TANGUY (3 - Cat1)   Rochester, MI0.11421377314815 217038  46 Team CF
8 JIM BONNELL (4 - Cat1)   Waterford, MI0.11534900462963 322724  49 
9 KELLY SUGG (5 - Cat1)   Rochester, MI0.11611935185185 349436  56 KLM/Cold Stone
DNF SCOTT HOFFNER   Milford, MIDNF 294925  53 
DNF JAY CLICK (Cat1)   Ferndale, MIDNF 323334  52 Cycletherapy- MI

Men - Cat 1 - EXPERT - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT VOGT   Macomb, MI0.099779664351852 357873  107 RBS MiSCA Team
2 ANDREW DEVER   Clarkston, MI0.1129762962963 325136  106 

Men - Cat 1 - EXPERT - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT NEIDLINGER   Royal Oak, MI0.0898490625 357071  228 
2 GRANT FLEWWELLING   Kalamazoo, MI0.10052940972222 368317  230 
3 RAY DANGELMAIER   Brighton, MI0.10305946759259 373246  231 
4 Josh ONeil   0.10307820601852 369369  233 
5 kyle thatcher   Waterford, MI0.12634777777778 327322  232 
DNF ALEX SCHULTZ   Houghton , MIDNF 372760  227 RBS MTB TEAM

Men - Cat 1 - EXPERT - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF POIRIER   Pinckney, MI0.089519224537037 333182  353 
2 BRAD LAKO   Auburn Hills, MI0.092264791666667 254600  342 KLM/Cold Stone
3 TODD FREIDINGER   Saint Clair Shores, MI0.092464722222222 163382  352 
4 JOHN OSGOOD   Kimball, MI0.094063923611111 254343  340 Team Sandbag
5 SIMON BAILEY   Ann Arbor, MI0.095826365740741 160410  351 Two Wheel Tango/Morgan & York
6 ARYN PONGRATZ   Harper Woods, MI0.095879328703704 271962  346 
7 JON WLODARCZAK   Howell, MI0.096858020833333 354486  339 Einstein Racing
8 ANDY FEDEWA   Clarkston, MI0.099152048611111 262182  348 Flying Rhino Cycling Club
9 GREG HUGHES   Williamston, MI0.10001393518519 297058  343 CFT Cycling Team
10 David Moore   Lake Orion, MI0.10212111111111 231282  350 Cycletherapy- MI
11 JASON MISHKA   Sylvania, OH0.10510532407407 193281  349 
DNF ROBERT LUCIA   Oxford, MIDNF 375713  341 RBS CYCLING TEAM
DNF ALEX GONZALEZ   Ortonville, MIDNF 265107  344 Team Sandbag

Men - Cat 1 - EXPERT - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DON CAMERON   White Lake, MI0.08784087962963 94327  476 
2 MICHAEL WISSINK   Walled Lake, MI0.087843159722222 119033  468 
3 JEFFREY PAYN   Troy, MI0.091634803240741 300557  472 Midwest Cycling Group
4 ROBERT SELLE   Oakland Twp, MI0.091992476851852 102586  470 RBS Cycling
5 STEPHEN CHARLES   Warren Mi0.092251967592593 160465  482 Team O2
6 SHAWN SCHAFFERT   Clarkston, MI0.09247130787037 284970  471 Flying Rhino Cycling Club
7 EDWARD BRZEZINSKI   Linden Mi0.093598587962963 369782  478 
8 TONY BASTUK   Grand Blanc, MI0.093665416666667 304279  480 KLM/Cold Stone
9 THOMAS GRASL   Brighton, MI0.093699108796296 214197  474 Michigan Scholastic Cycling Association
10 BRIAN KOZELISKI   Bloomfield Hills, MI0.096632152777778 156235  481 Wolverine Sports Club
11 DEREK HILL   Waterford, MI0.10144108796296 279612  473 Cycletherapy- MI
12 R TOMLINSON   Birmingham, MI0.10365048611111 370289  347 
13 KEVIN SKIPWORTH   Findlay, OH0.11951496527778 294491  469 
DNF TERRY RITTER   Royal Oak, MIDNF 135609  479 

Men - Cat 1 - EXPERT - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETE FAVATA   Utica, MI0.093987523148148 229150  532 
2 ERIC SCHUCK   West Bloomfield, MI0.097111944444444 169124  533 Racing Greyhounds
3 GERRY NASKI   Birmingham Mi0.09936568287037 369980  527 Wolverine Sports Club
4 DOUG HEADY   Ann Arbor, MI0.10093077546296 15583  531 
5 DAN GOSEN   Clarkston, MI0.10337894675926 102773  530 Flying Rhino Cycling Club
6 WILLIAM BOTENS   Berkley, MI0.10512231481481 225989  528 RBS Cycling
DNF TERRY FARNSWORTH   Waterford, MIDNF 11270  534 
DNF JACQUES BERNIER   LondonDNF 383538  529 

Men - Cat 2 - SPORT - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER TRASK   Ann Arbor, MI0.075725011574074 383520  1527 
2 SPENCER GRASL   Brighton, MI0.078449849537037 356480  1526 

Men - Cat 2 - SPORT - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD ACE   Walled Lake0.069869652777778 387001  921 
2 ROB BAGINSKI   Rochester Hills, MI0.071944016203704 378851  924 
3 MICHAEL CRAWFORD   0.075644537037037  926 
4 SEAN TORREZ   Exeter, NH0.079908715277778 375767  925 
5 HARVEY ELLIOTT   Ann Arbor, MI0.081951701388889 329470  920 
6 ROBERT MINER   0.089869224537037  923 
7 MIKE FARR   0.0943240625  922 

Men - Cat 2 - SPORT - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM VANHORN   Hometown Bikes0.074055717592593 354554  1024 
2 Javier Samayoa   Ann Arbor, MI0.079862662037037 281267  1027 
DNF MICHAEL MOEHL   Racing GreyhoundsDNF 370602  1025 
DNF NATHAN CLEMINSON   Warren, MIDNF 373366  1026 

Men - Cat 2 - SPORT - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHAN ZIERMANN   Plymouth, MI0.069633321759259 372887  1124 
2 TODD MUELLER   0.072686724537037  1127 
3 BRIAN MILLER   Lake Orion, MI0.076467407407407 373073  1128 
4 STEFFEN MUELLER   Jena Germany0.076604398148148 371230  1125 
5 NICK GILL   0.080671550925926  1126 
6 ANDREW WISNIEWSKI   South Lyon, MI0.080926018518519 310167  1123 StomachOfAnger

Men - Cat 2 - SPORT - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS STRAHM   Deforest, WI0.070824664351852 298783  1236 Roscoe Village Bike Racing
2 ROB MITZEL   0.073072766203704  1238 
3 BRIAN MCCABE   Novi0.075707939814815 378500  1235 
4 ERIC BLACKBURN   Rochester, MI0.076677592592593 339496  1239 
5 JONATHAN KING   Novi, MI0.080659675925926 371557  1233 
6 EDWIN HO   Royal Oak, MI0.081853680555556 369604  1240 
7 MATT PHILLIPS   Holly, MI0.082212430555556 370847  1237 
DNF BILL SLONEY   Shelby TownshipDNF 370827  1234 
DNF SCOTT WOLFSON   Birmingham, MIDNF 375546  1232 

Men - Cat 2 - SPORT - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID HOWARD   White Lake0.074571979166667 376972  1341 
2 JEFF LIBBY   0.074701458333333 378803  1340 
3 MIKE HENRY   Zionsville, IN0.076043148148148 361289  1343 
4 MATT FILL   White Lake, MI0.078860266203704 359712  1347 Flying Rhino Cycling Club
5 Anthony Pupin   Toronto On0.080561770833333 373576  1348 
6 GARY SPENCER   Howell, MI0.081335833333333 319522  1346 
7 DAVID BOTHNER   Ann Arbor0.082969965277778 373469  1342 
8 DENNIS WILLYARD   Macomb, MI0.083115590277778 301729  1352 Flying Rhino Cycling Club
9 TONY EMMER   West Bloomfield, MI0.085443761574074 369424  1349 
10 DAVID TOLDO   0.089755231481481 378895  1350 
11 STEVE BALOGH   Canton, MI0.1028146412037 199551  1345 

Men - Cat 2 - SPORT - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARTIN SHINSKY   0.074338877314815  1429 
2 MICHAEL BORUSZOK   Troy, MI0.076729247685185 378189  1426 
3 SCOTT DUTHIE   Dearborn, MI0.078472731481481 133111  1425 Wolverine Sports Club
4 MICHAEL BEAUDOIN   Pymouth0.079992106481481 369296  1427 
5 JAMES STANSKI   0.080816655092593 358517  2302 
6 BRIAN SMITH   Racing Greyhounds0.10221394675926 238063  1428 
DNF JACK MINER   West Bloomfield, MIDNF 278177  1424 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PARKER PAPVANEC   0.027835231481481  2928 
2 WADE THOMAS   0.030574340277778  2926 
3 SAM BEDFORD   0.030683043981481  2924 
4 ANDREW MCBRIDE   Canton, MI0.030769988425926 325434  2930 
5 KURT BEDRA   Lake Orion, MI0.034004340277778 385737  2931 Lake Orion Schools
6 GARRET KLOSKA   Dorr, MI0.03401412037037 387052  2925 
7 THANE SUTFIN   0.035722662037037  2927 
8 MIC HARTUNIEWICZ   0.043437222222222  2929 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STUART SCHMUEGER   0.064370104166667  2503 
2 JOSH SPRINGER   Metamora, IL0.082762569444444 312894  2502 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARC AUGUSTINE   Rochester Hills, MI0.053211597222222 378796  2015 
2 JEFF MORRISON   0.055064363425926  2016 
3 TYLER CARLTON   Ann Arbor, MI0.055250555555556 377054  2014 
4 JOSH KENNEY   Chelsea, MI0.057899050925926 384161  2013 
5 SAMUEL MARTIN   Flint, MI0.063066793981481 322604  2012 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KHAO PHAYDAVONG   Ypsilanti , MI0.051172326388889 372944  2116 
2 MICHAEL GEHRES   Howell, MI0.052722372685185 371536  2120 
3 ROBERT PETERS   Rochester Hills, MI0.053077106481481 369989  2117 
4 MICHAEL LARSON   0.058428622685185  2119 
DNF MARK MCCULLOCH   Ypsilanti, MIDNF 372952  2118 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT FRANK   Rochester 0.051584988425926 378298  2216 
2 RON UPRICHARD   0.059156180555556  2217 
3 DAVID SOWERBY   Middleville, MI0.075477592592593 385489  2215 

Men - Cat 3 - BEGINNER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG CARLONE   0.058342824074074  2303 

Women - Cat 1 - ELITE/EXPERT

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUE STEPHENS   0.094823981481481  625 
2 LYNN ALFS   Birmingham, MI0.096627210648148 295931  621 
3 JAMIE GALAMBOS   Sylvania, OH0.10501861111111 200091  623 
4 MELANIE BERNIER   0.10633657407407 384441  620 
5 HEATHER MCNAMARA   Brighton0.11062116898148 372980  622 
6 KIM ROCHELEAN   0.11547204861111  626 
DNF HEATHER SPENCER   Pinckney, MIDNF 182672  624 

Women - Cat 2 - SPORT - 1-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SOPHIE SHINSKY   0.091812997685185  1705 

Women - Cat 2 - SPORT - 25-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEN HOINKA   Southfield, MI0.11182476851852 379059  1807 

Women - Cat 2 - SPORT - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA SELLE   Rochester, MI0.083200428240741 370433  1920 RBS CYCLING TEAM
2 CYNTHIA TOMLINSON   Birmingham, MI0.094832418981481 369656  1918 
3 MICHELINE BERNIER   0.095012372685185  1924 
4 LAURIE JARSKI   Kalamazoo, MI0.10673260416667 254321  1922 
DNF LILLIAN RUIZ   Ypsilanti, MIDNF 254346  1921 

Women - Cat 3 - BEGINNER - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MORGAN KING   0.04110875  2803 

Women - Cat 3 - BEGINNER - 15-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSICA HEMINGWAY   Beat The Train In Detroit0.0639340625 385500  2603 
2 BROOKE NANNA   Brighton, MI0.076273217592593 385488  2602 

Women - Cat 3 - BEGINNER - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAM BUFE   Petoskey, MI0.070713055555556 374302  2709 

Mixed - Pro/Cat1 - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CRAIG AKERS (1 - Cat1)   Brighton, MI0.097099872685185 311639  716 
2 KEVIN LAROE (2 - Cat1)   Dexter, MI0.098922615740741 102594  717 
3 PATRICK RUSSELL (3 - Cat1)   Berkley, MI0.099899270833333 197649  715 Wolverine Sports Club
4 BERNARD WENDEL (4 - Cat1)   Waterford, MI0.12741609953704 280256  718 

Mixed - Cat 2 - CLYDESDALE

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM STONER   Portage, MI0.080171018518519 369738  1621 
2 KIRK GRAHAM   Lowell, MI0.084943506944444 332164  1625 
3 DAVE BRUCKMAN   Commerce Twp, MI0.10396739583333 373029  1623 
4 DOMINIQUE MERRITT   Flushing, MI0.10745731481481 294982  1622 
5 RANDY HODDER   0.1093099537037  1624 

Mixed - Cat 2/3 - SINGLE SPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GUS HEMINGWAY   Beat The Train In Detroit0.067954490740741 243695  812 
2 NEIL WAGNER   Dearborn0.078695706018519 117140  814 
3 WALT QUANDT   0.082777268518519  815 
4 ERIC BAETENS   0.093204039351852  813 

Mixed - Cat 3 - BEGINNER - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ETHAN WISSINK   0.045191724537037  2932 
2 JACK BAILEY   0.049135972222222  2923 
3 NORAH HUGHES   Williamston, MI0.090545509259259 370022  2921 
4 JACKSON HUGHES   Williamston, MI0.10281479166667 370024  2922 
5 ISAAC PRATT   0.11018221064815  2933 

Mixed - Cat 3 - CLYDESDALE

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BARTON MORRIS   Royal Oak, MI0.052528530092593 378951  2420 KLM/Cold Stone
2 LLOYD OPINA   Wheels In Motion0.056489525462963 369469  2419 
3 JONATHAN BOLENBAUGH   Milford, MI0.057749421296296 386994  2424 
4 DARREN TILLBROOKE   Mackinac Island0.05778275462963 361854  2417 
5 NATHANIEL BEAMER   Madison Heights, MI0.058146238425926 385435  2421 
6 MICHAEL REMSBURG   White Lake, MI0.060831145833333 378422  2418 
7 JORDAN SMITH   0.062202800925926  2423 
8 JAMES CULLISON   Gibraltar, MI0.066252893518519 372607  2416 
9 DOUG BRADY   Fenton, MI0.070685787037037 374432  2425 
DNF BRENDON HOLTZ   DNF  2422 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESpySierra NevadaShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee