Race Results for
Midnight at Marsh Creek
Downingtown, PA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/28/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AARON vSNYDER      SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
2 MIKE O'CONNOR   Coatesville, PA 370714   TRESTLE BRIDGE RACING
3 NICK SEARS   Quarryville, PA 323134   
4 TORREY MARKS   Glenmoore, PA 56593   TRESTLE BRIDGE RACING
5 RON HARDING   Coatesville, PA 326170   
6 DYLAN ALESIO   Zieglerville, PA 233553   
7 ANDREW ALESIO   Zieglerville, PA 233011   
8 AARON BARR   Lebanon, PA 162406   SHIRK'S 10
9 GEOFF SMITH   Exton, PA 69364   BIKE LINE
10 GUNNAR BERGEY   Banner Elk, NC 264871   CHAMPION SYSTEM CANNONDALE
11 MATT MILLER   Nazareth, PA 206833   
12 ANDY HOOVER   Camp Hill, PA 159655   
13 NICK MCCORMICK   Downingtown, PA 377664   
14 MIKE PATTON   Chester Springs 366502   TRESTLE BRIDGE RACING
15 MIKE LAUB   Enola, PA 230122   MOUNTAINSIDE RACING
16 ZACH ADAMS   Shippensburg, PA 218549   FAST FORWARD RACING
17 JOEL NANKMAN   Hellertown, PA 340050   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
18 JOE CARUSO   Perth Amboy, NJ 368417   BIKESPORT

Men - Category 3 - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAMREN TINSLEY      
2 TOMMY STEINEBRUNNER   Sykesville, MD 378780   TAB RACING
3 BRANDON CHAVIS      FAST FORWARD RACING
4 TOMMY QUINN   Collegeville, PA 381970   BIKESPORT GRASSROOTS
5 DAVID HENDRIX      
6 DYLAN YODER      
7 SAMUEL WEINTRAUB      
8 JOSH CRITCHER      
9 STEVEN STEWART   West Chester, PA 381296   
10 CARSON WHITE      
11 KEITI SHARP      

Men - Category 3 - 16-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBIN HENDRICKS      
2 ANTHONY OLAN      
3 BILLY QUINN      
4 JORDAN DUNCAN      
5 JOSH WHITE      
6 JUSTIN NIESSNER      SAUCON VALLEY BIKES/WEYERBACHER
7 JIMMY LEVI   Downingtown 383857   
8 WILL KAMPERT      
9 ANTHONY WILLIAMS      

Men - Category 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BERKEIHISER      
2 BEN UHLER      
3 RICARDO GOMEZ      TEAM RAGING TORO
4 TERRY HUNGEFORD      
5 MATTHEW SCHELKOPF      
6 MATTHEW WINSLOW      FAST FORWARD RACING
7 DREW POLINSKI      OLD FAT AND LAZY
8 TODD PAPICH      
9 CORY FULLER      
10 MIKE ALTIERI      
11 KEITH DUNLAP   Coatesville, PA 384091   
12 JAMES OLEY      
13 JOBY HILLIKER      

Men - Category 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Skepton   Monkton, MD 60408   
2 BARRY MURRAY   Coatesville, PA 303246   STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES
3 BRIAN SAWICKEY   Manchester, MD 385839   
4 PATRICK COONEY   Phoenixville, PA 378771   
5 DAVID CRITCHER      
6 DOUGLAS STONER      
7 MICHAEL CARCANAGUE   West Chester, PA 76937   STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES
8 ROBERT LONG      
9 KEVIN TINSLEY      
10 CHRISTIAN LEVINSKY      
11 TERRY REAM      SHIRK'S
12 DAN CHAVIS      FAST FORWARD RACING

Men - Category 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL MINTZER      
2 CRAIG THOMAS      
3 MIKE QUINN   Collegeville, PA 381970   BIKESPORT GRASSROOTS

Men - Category 3 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN DUNCAN   Pendleton, SC 75184   

Men - Category 3 - U13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VINCENTE BORDEN      STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES

Men - Category 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT MCGILL      
2 ERIC DOLL      
3 TAVIS HARNISH      
4 DANIEL HOMEIER   Sellersville, PA 243230   COLBY COLLEGE
5 BRENDAN MCGRATH   Philadelphia, PA 294033   BICYCLE THERAPY/MELITTA
6 ADAM THISTLE   Franklinville, NJ 375344   ACTION WHEELS
7 ALEX PENN   Harleysville, PA 172766   
8 STEPHEN SAXTON   Philadelphia, PA 376970   KINDHUMAN SPORTS / JON WYE
9 JOSEPH BACINSKI   Shippensburg, PA 293187   
10 ANDREW SCHMIDT      
11 CHRISTIAN OST      
12 SHANE PASLEY   Claymont, DE 372701   EASTERN MOUNTAIN SPORTS

Men - Category 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK HINEMAN      CCB RACING
2 BRIAN RUANE   Middletown, NJ 312902   3D RACING/TOM'S ATLANTIC CYCLERY
3 MARK BRANLE   Doylestown 378644   CRCA 2012
4 GEOFF BUTLER   Willow Grove, PA 348146   
5 KRIS RHOADS      STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES
6 SCOTT FIGIEL   Warminster, PA 379353   BIKE LINE
7 ANDREW AMEY   Hamburg Pa 379654   
8 BILL BRADLEY      
9 JAMES KONDISKO JR.      STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES
10 LENNY CHAI   Langhorne, PA 385845   BCMULTISPORT
11 JASON WINKELMANN   Huntsville, TX 272794   TEAM BIKE LANE / WTF / MOAT; HOUSTON TX
12 ROBERT HIMES   Felton, PA 383834   MASON DIXON VELO/ THE CYCLE WORKS
13 GERARD NUGENT      BCMULITSPORT.COM
14 JOEL WILMER      
15 MIKE BRIA      
16 MICHAEL GEYER      INGEAR CYCLING AND FITNESS
17 RYAN ASHCROFT      

Men - Category 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW PERRY   West Chester, PA 224448   PA MASTERS RC.
2 TODD MELNICK      SAUCON VALLEY BIKES/WEYERBACHER
3 HARRY SOHN      TEAM GRETNA
4 MICHAEL SINKLER      BIKE LINE
5 TIM FOWLEY      
6 GEORGE SOKORAI   Mantua 358497   
7 STEVE DRAKE      STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES
8 PATRICK GATELY   St James, MD 84140   
9 GARY KRAPF   Downington, PA 132628   
10 JEFF FELDER      
11 DAN SABELLA      BIKE LINE
12 MARK KOHL      
13 MICHAEL HENDERSON   Conowingo, MD 368756   STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES
14 ROB PITNEY      
15 JARED JACOBINI      
16 DAN VICKERY      
17 RICH HELM   Mount Joy, PA 309762   ORANGE STREET VELO AND RETUL STUDIO
18 DAVE PRZEKURAT      
19 SCOTT SHERLOCK      
20 WILFREDO ORTIZ      BIKE LINE

Men - Category 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS JACKSON      BIKE LINE
2 PAUL DOUGLAS   Downingtown, PA 9899   D-TOWN
3 DIRK LORD   Newark, DE 380837   EASTERN MOUNTAIN SPORTS
4 JOHN VERNON      EWR RACING
5 BILL MUNYON   Marmora, NJ 25444   
6 SVEN HARMS   Moorestown, NJ 118100   TEAM CF
7 RICHARD STEINEBRUNNER      
8 SCOTT CAMPBELL      
9 DARIN BENSON   Lancaster, PA 45075   THRU IT ALL BODY SHOP INC
10 JOHN OKEEFE   Coatesville, PA 221845   SHIRK'S
11 MYRON ZWALLY   Ephrata, PA 374957   ORANGE STREET VELO
12 DAVID SCHINDLER      BIKE LINE
13 BRIAN WILSON      
14 EUGENE GALLAGHER   Walnutport, PA 377537   FITNESS CENTRAL
15 BOB JOOS      EWR RACING
16 ALLEN VANNEMAN      GUYS RACING CLUB
17 CHARLIE FUTCHER   West Chester, PA 86627   
18 SCOTT BROCKETT      
19 JAMES BROWN      

Men - Category 2 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM SPRY   Elkton Md. 368732   

Men - Category 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TED CAM   West Chester, PA 271929   Bike Line
2 JOHN DURKIN      D AND Q RACING
3 SEAN ROTKISKE   Reading 358723   CCB RACING
4 TONY SPANGLER   Laurel, MD 358359   ADVENTURES FOR THE CURE
5 ROB MILLER   Collegeville, PA 378181   EWR RACING
6 JON MITCHELL      

Men - Category 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN SCHWARTZ      
2 JASON LAZORICK      
3 ROBSON DUNWODY   York, PA 388769   MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
4 BUD MAUGER      
5 GREG MORROW   Tucson, AZ 25174   TRESTLE BRIDGE RACING
6 STEVEN COLLINA   Garnet Valley, PA 375259   TRESTLE BRIDGE RACING
7 MARK LENTZ   Wrightsville, PA 20903   MASON DIXON VELO / THE CYCLE WORKS
8 SEAN RUNNETTE   Hillsborough, NJ 102918   BAILEY BIKES
9 DEREK DANNUNZIO   Oxford , PA 379936   TRESTLE BRIDGE RACING
10 ERIC WHITEHEAD      
11 HARRY LANYDON      
12 DAN WILLIAMS      TRESTLE BRIDGE RACING
13 DAVE MELDER      MASON DIXON VELO/ THE CYCLE WORKS
14 ANDREW DI MICHELE   Media, PA 330042   STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN BIKES
15 RICKY MIKE LYNCH      GHOSTRIDERS
16 RICKY NEIDEIGH   Maytown, PA 107941   SHIRK'S RACING

Men - Category 2 - U19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN O'HANLON   Downingtown, PA 364818   
2 JONATHAN DIETZ      EWR RACING
3 ZACH BOYLE   Eldersburg, MD 281991   KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV

Men - Category 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD CHEREFKO   Lafayette Hill, PA 211859   
2 Francis Cuddy   Philadelphia, PA 379319   BIKE LINE
3 JEFFREY STEVENS   Coatesville, PA 356722   
4 ERIC NESS   Collegeville, PA 369082   
5 MICHAEL CAMPBELL   Downingtown 371497   TRESTLE BRIDGE RACING
6 DAN MCDERMOTT   Wilmington, DE 375928   BIKE LINE
7 JOE LISTON   Limerick, PA 340484   
8 JEFF THOMAS   West Chester, PA 375272   TRESTLE BRIDGE RACING

Men - Category 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ED HEIN   Chalfont, PA 15699   GUY'S RACING CLUB
2 GARY GRIM   Coopersburg, PA 136537   EASY RIDERS CYCLING
3 RYAN KEOWN   Sinking Spring, PA 18963   SHIRK'S 10
4 MIKE JANCOLA   Erdenheim, PA 168507   GUY'S RACING CLUB
5 CHARLES CHICHESTER   Yardley, PA 226814   EASY RIDERS CYCLING
6 STEVE THOMAS   Lancaster, PA 374690   ORANGE STREET VELO
7 ERIC SHEFFER   Mount Gretna, PA 365283   TEAM GRETNA
8 SCOTT MCGILL   Fallston, MD 281410   FAST FORWARD RACING
9 THAYER SEESE   Newark, DE 375901   
10 DAVID STEWART   Clementon, NJ 366232   D AND Q RACING

Men - Category 1 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL FUNK   Harrisburg, PA 81148   MOUNTAINSIDE RACING
2 DENNIS BOYLE   Eldersburg, MD 47323   KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
3 WILLIAM AMBRUSTER   Langhorne, PA 100528   GUY'S RACING CLUB
4 Frank Brockson Jr   Downingtown, PA 259134   BIKE LINE
5 CLYDE BITNER   Mount Joy, PA 309773   ORANGE STREET VELO
6 BILL RINGLER   Newark De 163759   BIKELINE
7 JAY PRUDENTE   Unionville 28779   TRESTLE BRIDGE RACING
8 TOM BURROWS   Berwyn, PA 302825   HIGH ROAD TO HOPE
9 JOHN LOCKWOOD   Philadelphia, PA 21437   

Men - Category 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL FEDERER   West Chester, PA 377569   TRESTLE BRIDGE RACING
2 RICHARD FUTTERER   Royersford, PA 375091   BIKESPORT
3 ERIC EVANS   Joppa, MD 377622   TEAM CHESAPEAKE
4 CHRISTOPHER PUFF   Millville, NJ 156843   ACTION WHEELS

Women - Pro/Category 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATHLEEN HARDING   Coatesville, PA 299880   Team CF
2 MELISSA MERTZ   Elizabethtown, PA 352402   MOUNTAINSIDE RACING
3 KAREN KRASLEY   Coplay, PA 63818   
4 JESSICA HILL   Joppa, MD 377143   TEAM CHESAPEAKE
5 JESSICA NANKMAN   Hellertown, PA 368139   SAUCON VALLEY BIKES/WEYERBACHER
6 CATI SCHEIFELE   West Chester, PA 303768   TRESTLE BRIDGE RACING
7 TRICIA REILLY   Wilmington, DE 375088   WOODEN WHEELS RACING

Women - Category 3 - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELIZABETH ALLEN   Allentown, PA 263137   SAUCON VALLEY BIKES/WEYERBACHER

Women - Category 3 - U40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNA TSAHOURIDES   Woodlyn, PA 385642   HIGHROAD CYCLES / HIGHROAD TO HOPE
2 SARAH LEIBELSPERGER      IM ABLE
3 MICHELLE LEE   Philadelphia, PA 236099   BICYCLE THERAPY / MELITTA

Women - Category 2 - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTONIA OGBORN   Kennett Square, PA 382688   TRESTLE BRIDGE RACING
2 KAREN HELF      
3 KATHLEEN RIDDELL   Landenberg, PA 349626   BIKE LINE

Women - Category 2 - U40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CALLIE HORWATH      
2 JULIE WRIGHT   Newton Upper Falls, MA 289289   STURDY GIRL CYCLING
3 RENEE HYKEL      BIKE LINE
4 NATHALIE ANDERSON   Philadelphia, PA 293412   BICYCLE THERAPY / MELITTA
5 JENNY LEWIS   Brunswick, MD 247017   BIKELINE

Women - Category 1 - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SALLY MCCLAIN   Boiling Springs, PA 246033   
2 SUSAN MRUGAL   West Chester, PA 293931   BIKE LINE
3 JOANNE ABBRUZZESI   Kennett Square, PA 345398   Bike Line
4 Heather Heinrich   Wilmington, DE 329074   Wooden Wheels Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee