Race Results for
The Bicycles Outback Twilight Criterium
Waco tx, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   ThinkFinance Racing
2 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   Southern Elite/Sun & Ski Sports
4 Mason McLain   Hewitt, TX 386441   
5 Logan Rainey   Waco, TX 366961   
6 Aidan Yeager   Morgan Hill , CA 379009   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Helmig (1 - Cat1)   Highland Village, TX 245316   Elbowz Racing
2 Kevin Fish   Austin, TX 189245   Super Squadra
3 Nathaniel Beams (2 - Cat1)   Fort Collins, CO 259780   PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Augusto Sanches      
5 Heath Blackgrove (3 - Cat1)   Austin, TX 366920   Elbowz Racing
6 David Wenger (4 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
7 Michael Sheehan   Austin, TX 323876   Jack & Adam's Racing Team
8 Michael Pincus (5 - Cat1)   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
9 Colin Strickland (1 - Cat2)   Austin, TX 338708   Jack & Adam's Racing Team
10 Tyler Jewell (6 - Cat1)   Austin, TX 168914   Elbowz Racing
11 Nick Torraca (2 - Cat2)   Grapevine, TX 338924   Mad Duck Racing
12 Joseph Garcia (3 - Cat2)   Kyle, TX 262008   
13 Ryan Dromgoole (7 - Cat1)   Denton, TX 275193   PACC
14 Wallace Groda (8 - Cat1)   Santa Fe, TX 14246   Bike Barn (Texas)
15 Todd Burgess (4 - Cat2)   Boerne, TX 250951   Joe's Pro Bikes
16 Max Bookman (5 - Cat2)   Austin, TX 304144   Jack & Adam's Racing Team
17 Andrew Erickson (6 - Cat2)   Seattle, WA 273331   Ghisallo Foundation
18 Jimmy Miller (9 - Cat1)   Hella Norcal Ca 122096   Team Hotel San Jose
19 John Ryan (7 - Cat2)   North Richland Hills, TX 240838   ThinkFinance Racing
20 Logan Hutchings   Austin, TX 381170   
21 John-Matthew Hattaway (8 - Cat2)   Austin, TX 202613   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
22 Colt Trant (10 - Cat1)   Seguin, TX 223670   Matrix/RBM

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warney Crosby (1 - Cat1)   Dallas 69378   Elbowz Racing
2 Antonio Latto (1 - Cat2)   Austin, TX 20478   Austin Nationals Cycling
3 Rob Gray (1 - Cat3)   Fulshear, TX 305309   Southern Elite/Sun & Ski Sports
4 Cole Gober (1 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
5 Michael Gacki (2 - Cat2)   Frisco, TX 58983   Bicycles Plus Racing
6 Gilberto Velazquez (2 - Cat3)   Dallas, TX 109510   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
7 Gary Obernolte (2 - Cat4)   Austin, TX 59979   Team Seton Brain and Spine Cycling
8 Jeffrey Christiansen (3 - Cat3)   Sioux Falls, SD 303735   Velossimo Racing
9 Charles Dixon (3 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
10 Paul Gerhardt   Waco, TX 341150   
11 Gerardo Chaparro (4 - Cat4)   Allen, TX 89918   Bicycles Plus Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warney Crosby (1 - Cat1)   Dallas 69378   Elbowz Racing
2 Jorge Merle (1 - Cat2)   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Antonio Latto (2 - Cat2)   Austin, TX 20478   Austin Nationals Cycling
4 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
5 Rob Gray (1 - Cat3)   Fulshear, TX 305309   Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Jason Newman (2 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Cycle Progression
7 Cole Gober (1 - Cat4)   Beaumont, TX 50573   Austinbikes Cyclocross Team
8 Michael Gacki (3 - Cat2)   Frisco, TX 58983   Bicycles Plus Racing
9 Quintin Boehmisch (2 - Cat4)   North Richland Hills, TX 343420   Team Bicycles, inc
10 Gilberto Velazquez (3 - Cat3)   Dallas, TX 109510   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
11 Stan Kruse (3 - Cat4)   Arlington, TX 54718   FCS Cycling
12 Rebekah Dumouchelle (4 - Cat4)   Austin, TX 367791   
13 Gary Obernolte (5 - Cat4)   Austin, TX 59979   Team Seton Brain and Spine Cycling
14 Jeffrey Christiansen (4 - Cat3)   Sioux Falls, SD 303735   Velossimo Racing
15 Charles Dixon (6 - Cat4)   Beaumont, TX 53469   Austinbikes/Revenant
16 Paul Gerhardt   Waco, TX 341150   
17 Gerardo Chaparro (7 - Cat4)   Allen, TX 89918   Bicycles Plus Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Merle (1 - Cat2)   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
2 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
3 Jason Newman (1 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Cycle Progression
4 Quintin Boehmisch (1 - Cat4)   North Richland Hills, TX 343420   Team Bicycles, inc
5 Stan Kruse (2 - Cat4)   Arlington, TX 54718   FCS Cycling
6 Rebekah Dumouchelle (3 - Cat4)   Austin, TX 367791   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Montreuil   Austin, TX 273476   Austinbikes/Revenant
2 Randall Courtney (1 - Cat3)   Dallas, TX 319960   
3 Paul Dentel (2 - Cat3)   Cincinnati, OH 303015   University of Cincinnati
4 Ali Sobhani (3 - Cat3)   Austin, TX 306525   Austinbikes/Revenant
5 Chad Harvey (4 - Cat3)   Dallas, TX 260064   Team Party Time
6 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   GS Tenzing
7 Michael Wert (5 - Cat3)   Flower Mound, TX 319236   FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
8 jason Davis (6 - Cat3)   Grand Prairie, TX 69752   GS Tenzing
9 Colby Logback (7 - Cat3)   Dallas, TX 305633   Team Party Time
10 W Kent Snead (1 - Cat4)   Georgetown, TX 33346   ATC Racing
11 John (Tyler) Cutbirth (8 - Cat3)   Austin, TX 297642   Austinbikes/Revenant
12 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
13 Casey Paxton (9 - Cat3)   Austin, TX 336568   Austinbikes/Revenant
14 Ramon Galindo (10 - Cat3)   Dallas, TX 213699   
15 Michael Yeager (2 - Cat4)   Morgan Hill, CA 366475   Team Bicycles Inc.
16 Frank Velazquez (3 - Cat4)   Dallas, TX 72129   
17 Connor Herrington (11 - Cat3)   Dallas, TX 293509   KingRacingGroup
18 Ben Cross (4 - Cat4)   Austin Tx 366433   Austinbikes/Revenant
19 Robby Ketterhagen (12 - Cat3)   Georgetown, TX 337506   787 Racing
20 Gilberto Velazquez (13 - Cat3)   Dallas, TX 109510   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 John Gardiner (14 - Cat3)   San Antonio, TX 317754   Velossimo Racing
22 W Andrew Lechner (5 - Cat4)   College Station, TX 166277   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
23 Grant Ward (6 - Cat4)   Double Oak, TX 121784   FCS Cycling

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Beauregard   Waco, TX 282054   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
2 John Mott   Austin, TX 337602   Ghisallo Foundation
3 W Andrew Lechner (1 - Cat4)   College Station, TX 166277   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
4 Andrew Cork (1 - Cat5)   Waco, TX 301724   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
5 Eric Melton   Norman, OK 121133   Bicycles Plus Racing
6 Ryan Crissey   Garland, TX 133   787 Racing
7 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
8 Rick Jespersen (2 - Cat4)   Lorena, TX 296578   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
9 Darrell Hull (3 - Cat4)   Denton, TX 192916   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
10 Joshua deBoisblanc (4 - Cat4)   Austin, TX 316522   Bicycle Sport Shop Mountain Bike Team
11 Paul Gerhardt (2 - Cat5)   Waco, TX 341150   
12 Michael Baker (5 - Cat4)   Fort Worth, TX 277223   TBi - Dedicated Race Team
13 Blake Schrader   Hewitt 385231   
14 Brandon Thomas (6 - Cat4)   Garland, TX 220298   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
15 Gerardo Chaparro (7 - Cat4)   Allen, TX 89918   Bicycles Plus Racing
16 Robert Swainhart (8 - Cat4)   Dallas, TX 205918   
17 Holt Getterman      
18 W Kent Snead (9 - Cat4)   Georgetown, TX 33346   ATC Racing
19 Allen Herrington (10 - Cat4)   Dallas, TX 303607   KingRacingGroup
20 Whitney Fanning (3 - Cat5)   Waco, TX 89401   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
21 Luke Groom      
22 Shelby Walston (4 - Cat5)   Carrollton, TX 331762   Sun & Ski/Champion Core Racing
23 aaron fanning (5 - Cat5)   Waco, TX 341622   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
24 Rob Spooner   Cedar Park, TX 325498   
25 John Layne   Waco, TX 297626   BikeLand Developmental Factory Team
26 Michael Linkous (11 - Cat4)   Round Rock, TX 332654   
27 Bradley Dixon (6 - Cat5)   Mcgregor, TX 364899   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
28 Robert Chapa   Waco, TX 386470   
29 David Lopez (12 - Cat4)   Richardson , TX 359123   Soler's Sports
30 Matthew Mueller   Waco, TX 385035   
31 allen daniell   Austin, TX 385884   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Hunter (1 - Cat1)   Austin, TX 337604   Snapple-ATC Racing
2 Catherine Moore   Waco, TX 70436   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Camilla Schmitz (1 - Cat3)   Richardson, TX 235887   ThinkFinance Racing
4 Sheri Rothe (2 - Cat1)   Austin, TX 221312   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
5 Alexia Muffat   Austin, TX 384349   
6 Kim Ciolli (3 - Cat1)   San Antonio, TX 210485   Team Brain and Spine Cycling
7 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
8 Michelle Montoya (1 - Cat2)   Allen, TX 191931   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
9 Claire McKenna (2 - Cat2)   Austin, TX 280868   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
10 Michelle Lewis Sirianni Gacki (3 - Cat2)   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
11 Kathleen Hattaway (4 - Cat1)   Austin, TX 144579   Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
12 Caryn Montague (2 - Cat3)   Dallas, TX 310042   ThinkFinance Racing
13 Allison Floyd (3 - Cat3)   Austin, TX 318378   Team Seton Brain and Spine Cycling
14 Courtney Bach (4 - Cat3)   Dallas, TX 334094   Plano Athletic Cycling Club/PACC
15 Penny Ficker (1 - Cat4)   Waco, TX 337334   Dallas Bike Works
16 Margaux Salas (5 - Cat3)   San Antonio, TX 297101   

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Snead      
2 Daria Moore      
3 Zoe Snead      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natalie Kurz   Houston, TX 365313   Bayou City Racing
2 Courtney Bach   Dallas, TX 334094   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Marla Briley   Austin, TX 357736   Snapple-ATC Racing
4 Kelly Martinez   San Antonio, TX 309930   Team Seton Brain and Spine Cycling
5 Robyn Reyes   Beaumont, TX 322750   
6 Sabrina Jones   Plano, TX 358475   Matrix/RBM
7 Debra Bailey   Austin, TX 220204   Austin Flyers Women's Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOSpySierra NevadaUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee