Race Results for
WA High School Mountain Bike State Championships
Seattle, WA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Varsity - Junior - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Brady   Steilacoom, WA 329058   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
3 Jake Therrien   Sammamish, WA 309346   Revel Consulting/Rad Racing NW
4 David OBrien   Olympia, WA 251353   

Men - Varsity - Junior - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Cody Cupp   Twisp, WA 328698   Methow Valley Cycling

Men - Sophomore - Junior - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Alex Wynakos      
4 Kody Raymond   Olalla, WA 284504   
6 Josh Vredevoogd      
7 Lorenzo Rossi      
8 Bronson Berry      
9 Kiefer Dundas      
10 Sam Georgioff      
11 Boone Hapke      
13 Steven Duncan      

Men - Sophomore - Junior - 17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Forrest Montgomery   Port Townsend, WA 381687   
2 Kyle Sweeney   Olympia, WA 349996   Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Corey Craig   Sherwood, OR 358070   
12 Max Prendergast      

Men - Sophomore - Junior - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
14 Juan Urango      

Men - JV - Junior - 15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Evan Geary   Seattle, WA 251552   

Men - JV - Junior - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Frank   Whitefish, MT 329144   
3 Theo Arden   Seattle, WA 292530   
8 Silas Harrison      

Men - JV - Junior - 17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Will Muehlhausen   Bothell, WA 332792   
6 Brandon Ortiz      
9 Egan Dunning      
10 Billy Waring      
18 Nick Bacon      
19 Christopher Nelson      
20 Simon Campo      
23 Ross Burk      

Men - JV - Junior - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Zach Vergillo      
5 Brandon Schumacher   Kirkland, WA 311183   
11 Max Mullin      
12 forrest taylor      
14 John Hathaway      
15 Hector Diaz Contreras      
16 Nick Boles      
17 Isaiah Coleman      
21 Lucas Ryan      
22 Alexander Kegel      
24 Peter Doucette      
DNF Daniel Nelson      
DNF Raymond Owens      

Men - JV - Junior - 19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
25 Justin Graf      

Men - JV - Senior - 20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Alex Egan      

Men - Freshman - Junior - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Elijah Biskup      
23 Skyler Leeman      

Men - Freshman - Junior - 15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Soren Ferguson      
6 Gavin Sitter      
7 Lukas Mackaay      
12 Wesley Holboy      
13 Corum Schneider      
15 Jordan Fox      
16 Nicholas Larson      
20 Kieran Patrick      
22 Zac Kasper      

Men - Freshman - Junior - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Milo Steimle      
2 Jack Pokorny      
3 Joseph Tweiten      
5 Chase Kingslien      
8 Joel Mackey      
10 Antino Bellizzi      
11 Kyle Hoffman      
14 Jack Anderson      
17 Jake Brady      
18 Tyler Mueller      
19 Dylan Karter      
21 Phillip Quinn      

Women - Varsity - Junior - 17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Sharon Hart      
3 Fiona Bennitt   Bellevue, WA 298454   

Women - Varsity - Junior - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mikayla Davis      

Women - Sophomore - Junior - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Tian Qing Yen      
9 Nicholle Ayres      
13 Hannah Mendro      

Women - Sophomore - Junior - 17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Kayla Lampert      
11 Alena Tuttle      
16 Jessica Scott      

Women - JV - Junior - 15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susannah Hart   Washougal, WA 331694   

Women - JV - Junior - 17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Chiara D'Angelo-Patricio      

Women - JV - Junior - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Lydia Weyand   Bainbridge Island, WA 383375   
3 Lauren Paulsen   Issaquah, WA 382363   
5 Lanae Barnum      
6 Morgan Mackaay      
7 Sonya Suderman      
DNF Jennifer Nestle      

Women - Freshman - Junior - 15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassie Ross   Port Townsend Wa 381344   
2 Delilah Cupp      
4 Anne Bania      
5 Anika Vroom      
8 Isabella Livingston      
12 Taylor Marquart      
15 Megan Johnson      

Women - Freshman - Junior - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Brooke Brown      
6 Misha Cassella-Blackburn      
14 Meghan Duft      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoCUOREBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee