Race Results for
TW Menomonee Falls Criterium
Menomonee Falls, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/16/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bleck (1 - Cat3)   Libertyville 131568  601 Colavita Racing Inc.
2 Andrew Rossa (2 - Cat3)   Milwaukee, WI 69191  611 Team Extreme
3 Jim Giese (3 - Cat3)   Grafton, WI 256979  624 Team Extreme
4 Jason Balden (1 - Cat5)   Hales Corners, WI 366934  639 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Michael Menne (2 - Cat5)   Hales Corners, WI 379130  630 
6 Dave Dineen (1 - Cat4)   Wauwatosa, WI 336678  602 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Eric Brandt (2 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300  622 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Grzegorz Monko (3 - Cat4)   Buffalo Grove, IL 381944  629 WDT/Allvoi
9 Scott Moltzan (4 - Cat4)   Cedarburg, WI 350304  642 
10 Steve Werner (5 - Cat4)   Sussex, WI 208604  618 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Andrew Stevens (6 - Cat4)   Racine, WI 294644  603 EMC2 / Elmhurst Masters
12 Matt Bennett (4 - Cat3)   Chicago, IL 274551  600 Village-Verdigris Cycling Team
15 Brettschneider Getschow (7 - Cat4)   Appleton, WI 368012  626 Diablo Cycling
16 Robert Selberg (8 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  619 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Donald Isaacs (3 - Cat5)   Aurora, IL 243326  632 Team Bicycle Heaven
18 Mike Herbrand (9 - Cat4)   Grafton, WI 262578  625 Team Extreme
19 Randy King (10 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  610 Lakes Area Physical Therapy
20 Tom Winkel (11 - Cat4)   Wauwatosa, WI 348922  621 KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Paul Griepentrog (4 - Cat5)   Brookfield, WI 320482  608 Lakes Area Physical Therapy
22 Dennis Klumb (12 - Cat4)   East Troy, WI 294347  540 KS Energy Services / Team Wisconsin
23 Bradley Byrge (13 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230  631 
24 John Grisa (14 - Cat4)   Brookfield, WI 244444  636 KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Briant Kelly (5 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  617 KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Benjamin Barbera (15 - Cat4)   Milwaukee, WI 257827  616 Team Wisconsin
27 James Hamer (16 - Cat4)   Sussex, WI 76555  638 KS Energy Services / Team Wisconsin
28 Andrew Schwartz (17 - Cat4)   Milwaukee, WI 226605  612 LAPT CC
29 Jason Bentley (5 - Cat5)   Madison, WI 379114  604 
30 Matthew Nitka (18 - Cat4)   New Berlin, WI 344292  641 CZ Velo
31 Rit Booth (19 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  635 Hampshire Cycle Club
32 Didier Jason (6 - Cat5)   Milwaukee, WI 334788  609 Team Extreme
35 Bryan Wazbinski   Milwaukee 311319  613 
36 Brien Christopherson (20 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  620 KS Energy Services / Team Wisconsin
38 John Coyle (21 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  607 Brazen Dropouts Cycling Team
39 John Young (22 - Cat4)   Wauwatosa, WI 377546  615 Hollander RDC
40 Craig Busche (7 - Cat5)   Wauwatosa, WI 250106  628 Velo Trocadero
41 Michael Berzinski (23 - Cat4)   Manitowoc, WI 181930  605 Heavy Pedal Velo Club
43 Andrew Kenth (8 - Cat5)   Franklin, WI 368502  633 
DNF Doug Wambach (Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  901 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Bradley Wells (Cat4)   West Allis, WI 233000  640 Team Extreme
DNF Todd Bugnacki (Cat3)   Franklin, WI 81238  627 Tread Head Cycling

Men - Masters Category 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Voigt (1 - Cat2)   Oconomowoc, WI 53599  831 LAPT CC
2 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  821 ISCorp Cycling Team
3 Andrew Feuersthaler (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083  817 Team Velocause
4 Ryan White (3 - Cat2)   Grafton, WI 201290  824 Team Velocause
5 Daniel Holsen (4 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  815 Heavy Pedal Velo Club
6 Mike McKenna (1 - Cat1)   Richfield, WI 50145  812 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
7 Chris Halverson (5 - Cat2)   Madison, WI 188913  829 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
8 Mario Medina (6 - Cat2)   Sussex, WI 181488  803 Lakes Area Physical Therapy
9 Doug Wambach (7 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  807 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Vance James (2 - Cat1)   Lakeland, FL 47935  822 Synergy Racing Team
11 Clayton Chase (8 - Cat2)   Mequon, WI 246297  818 RACC pb GG
12 Eric Knuth (9 - Cat2)   Madison, WI 203995  823 Trek Midwest Team
13 William Ochowicz (3 - Cat1)   Pewaukee, WI 101140  804 LAPT CC
14 Mark Hughes (10 - Cat2)   Waukesha, WI 56093  819 CZ Velo
15 Robert Ruggles (11 - Cat2)   Lake Forest, IL 249774  832 Activator Cycle Club
16 Glen Stroik (1 - Cat3)   Franklin, WI 258547  806 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Mark Olski (2 - Cat3)   Neenah, WI 342712  809 Diablo Cycling
18 William Koehler (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  810 Team Extreme
19 Morgan Wiswall (4 - Cat1)   Neenah, WI 67243  834 Team Wheel & Sprocket
20 Tige Prickett (12 - Cat2)   Glendale, WI 150532  833 CZ Velo
21 Samuel Tobias (4 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 183996  828 ISCorp Cycling Team
22 Aaron Duston (13 - Cat2)   Colorado Springs, CO 229941  811 KS Energy Services / Team Wisconsin
24 Eric Schram (5 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959  813 Heavy Pedal Velo Club
25 McGee Young (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978  814 Team Velocause
26 Corey Dempski (7 - Cat3)   Sussex, WI 257610  835 Hollander RDC
27 Daniel Truesdale (8 - Cat3)   Wauwatosa, WI 124980  830 Velo Trocadero
28 Dave Eckel (9 - Cat3)   Trevor, WI 122771  820 KS Energy Services / Team Wisconsin
29 John Van Susteren (14 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  805 LAPT CC
30 Brian Rybarik (15 - Cat2)   Madison, WI 120099  825 ISCorp Cycling Team
31 Robert Sollenskog (16 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  801 Team Wheel & Sprocket
32 Rudy Byron (10 - Cat3)   Racine, WI 62022  816 KS Energy Services / Team Wisconsin
33 Gregg Coroleuski (11 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  802 Lakes Area Physical Therapy
34 James Buckley (12 - Cat3)   De Pere, WI 226361  808 Colavita Racing Inc.
DNF Bradley Cullen (Cat3)   Chilton, WI 47563  827 Diablo Cycling

Men - Masters Category 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gauss (1 - Cat4)   Kenosha, WI 45366  709 Kenosha Velosport Inc
2 Michael Froh (1 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255  721 Team Velocause
3 Daniel Truesdale (2 - Cat3)   Wauwatosa, WI 124980  739 Velo Trocadero
4 Glen Jones (3 - Cat3)   Madison, WI 237780  719 Trek Midwest Team
5 Brian Davis (4 - Cat3)   Appleton, WI 266027  714 Diablo Cycling
6 Mark Olski (5 - Cat3)   Neenah, WI 342712  732 Diablo Cycling
7 Douglas Callies (6 - Cat3)   Beaver Dam, WI 348756  731 
8 Jason Kayzar (7 - Cat3)   Brookfield, WI 287672  734 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Jeffrey Gantz (8 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  723 Team Extreme
10 Jeffrey Miller (9 - Cat3)   Whitewater, WI 278317  735 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Christopher Barton (10 - Cat3)   Madison, WI 211173  743 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 John Franceschi (2 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632  702 
13 Robert Sollenskog (1 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  705 Team Wheel & Sprocket
14 Eric Brandt (3 - Cat4)   Mukwonago, WI 340300  711 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Patrick Callahan (11 - Cat3)   Milwaukee, WI 214543  701 Trek Midwest Team
16 William Koehler (12 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  737 Team Extreme
17 James Buckley (13 - Cat3)   De Pere, WI 226361  728 Colavita Racing Inc.
18 Steven Giles (14 - Cat3)   Fox Point, WI 173199  703 Hampshire Cycle Club
19 John Svanda (15 - Cat3)   Neenah Wi 278789  727 LAPT CC
20 Randy Scoville (4 - Cat4)   Fox Point, WI 265746  729 Team Velocause
21 Bradley Cullen (16 - Cat3)   Chilton, WI 47563  724 Diablo Cycling
22 Jeff Zillner (5 - Cat4)   Brookfield, WI 239450  733 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
23 Brettschneider Getschow (6 - Cat4)   Appleton, WI 368012  713 Diablo Cycling
24 Brian Petted (17 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  722 Team Extreme
25 Tim Gullickson (7 - Cat4)   Fox Point, WI 352490  741 Team Velocause
26 Andrew Reiland (18 - Cat3)   Waukesha, WI 203977  708 KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Tom Winkel (8 - Cat4)   Wauwatosa, WI 348922  710 KS Energy Services / Team Wisconsin
28 Kevin Lantz (19 - Cat3)   Washington, IL 46529  726 Peoria Bicycle Club
29 Lowell Kellogg (20 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 18804  740 ISCorp Cycling Team
30 Jeff Tumbleson (21 - Cat3)   Bristol, WI 59009  736 Lakes Area Physical Therapy
31 Scott Moltzan (9 - Cat4)   Cedarburg, WI 350304  720 
DNF Todd Bugnacki (Cat3)   Franklin, WI 81238  716 Tread Head Cycling
DNF Matt Bennett (Cat3)   Chicago, IL 274551  718 Village-Verdigris Cycling Team
DNF Steve Werner (Cat4)   Sussex, WI 208604  707 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Briant Kelly (Cat3)   Whitewater, WI 313798  706 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Andrew Swokowski (Cat3)   Appleton, WI 312344  715 Diablo Cycling
DNF Dennis Klumb (Cat4)   East Troy, WI 294347  712 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Voytek Glinkowski (Cat3)   Buffalo Grove, IL 250244  717 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNF John Grisa (Cat4)   Brookfield, WI 244444  744 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Kurt Farrell (Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  742 Hampshire Cycle Club
DNF Thomas Hooyer (Cat4)   Shorewood, WI 196544  738 Trek Midwest Team
DNF Joseph Smessaert   Eagle, WI 53537  725 Team Chiropractic Partners
DNF James Merrifield (Cat3)   Janesville, WI 52315  704 Trek Midwest Team
DNF Tyson Beck (Cat3)   Pewaukee, WI 62605  730 Lakes Area Physical Therapy

Men - Junior U15 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  422 ISCorp Cycling Team
2 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  428 ISCorp Cycling Team
3 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  429 Baraboo Sharks
4 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  425 Baraboo Sharks
5 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  426 ISCorp Cycling Team
6 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  427 Baraboo Sharks
7 Bradley Sodergren   Baraboo, WI 336582  424 Baraboo Sharks
8 Nikolai Dorschner   Cedarburg, WI 381302  423 

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theoren Loo   Madison, WI 283731  576 ISCorp Cycling Team
2 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  572 ISCorp Cycling Team
3 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  580 ISCorp Cycling Team
4 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  575 ISCorp Cycling Team
5 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  570 ISCorp Cycling Team
6 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  574 RACC pb GG
7 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  577 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
8 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  573 ISCorp Cycling Team
9 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  579 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  578 ISCorp Cycling Team
11 Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  571 Racers Against Childhood Cancer

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gauss   Kenosha, WI 45366  534 Kenosha Velosport Inc
2 Robert Bleck   Libertyville 131568  515 Colavita Racing Inc.
3 Matt Bennett   Chicago, IL 274551  514 Village-Verdigris Cycling Team
4 Richard Arnopol   Wilmette 264204  512 Audi
5 Nicholas Goossen   Winnetka, IL 305758  518 Northwestern University
6 andres echeverri   Chicago, IL 340880  539 Play It Again Sports Cycling
7 Bradley Stegall   Peoria, IL 266411  536 Peoria Bicycle Club
8 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  530 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Robert Ringle   Madison, WI 310858  535 
10 Andrew Stevens   Racine, WI 294644  520 EMC2 / Elmhurst Masters
11 Spencer Kruse   Racine, WI 379841  523 
13 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  522 ISCorp Cycling Team
14 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  524 RACC pb GG
15 Michael Wenzel   Edgar, WI 352116  538 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Clayton Griessmeyer (1 - Cat5)   Madison, WI 360764  529 MadCity Velo Club
17 Benjamin Reynolds (2 - Cat5)   Zion, IL 341472  519 Bloomington Cycle Racing Team
18 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  533 
19 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  526 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Shawn Delk   Chicago, IL 97609  528 Project 5 Racing
21 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  527 KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  516 KS Energy Services / Team Wisconsin
23 Roy Fang   Middleton, WI 382426  517 
24 jero Bean (3 - Cat5)   Madison, WI 366741  513 Brazen Dropouts
24 Benjamin Barbera   Milwaukee, WI 257827  525 Team Wisconsin
25 chris koller (4 - Cat5)   West Peoria, IL 336822  537 Proctor Cycling Team
26 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  511 ISCorp Cycling Team
27 Alexander Dorschner (5 - Cat5)   Cedarburg, WI 379325  623 ISCorp Cycling Team
DNF Sanford Student (Cat5)   Somerville, MA 368467  521 Brown University

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sven Gartner   Park Ridge, IL 309567  654 WDT-Allvoi International Cycling Team
2 Julio Jacobo   Libertyville 218778  660 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  667 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  652 Team Wheel & Sprocket
5 Travis Heller   Parker, CO 264205  665 Team Extreme
6 Mackenzie Dupuy   Naperville, IL 353512  653 ABD Cycling Team
7 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  663 CZ Velo
9 Ian Byrd   Chicago, IL 151532  661 Team ROG
11 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  656 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Will Wendorff   Watertown, WI 350308  662 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Thomas Gerdes   Shorewood, WI 325310  668 Hampshire Cycle Club
14 Alexander Martin   Madison, WI 308924  658 KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  655 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  659 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  664 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  651 ISCorp Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Ramirez (1 - Cat1)   Normal, IL 296749  941 Enzo's-PSIMET
2 Maxwell Anderson (2 - Cat1)   Hartford, WI 178840  905 LAPT CC
3 Robert White (3 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  964 RACC pb GG
4 John Acker (4 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  904 Team Wheel & Sprocket
5 James Bird (5 - Cat1)   Kenilworth, IL 239434  928 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
6 Kevin Berger (6 - Cat1)   Madison, WI 246306  907 Team Wheel & Sprocket
7 Chris Arndt (1 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506  906 Lakes Area Physical Therapy
8 Erik Tomlinson (7 - Cat1)   Genoa, IL 162381  946 
9 Chris Zugel (2 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  939 Team Velocause
11 Kelby Shaw (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 232522  952 RACC pb GG
12 Bryan Fosler (8 - Cat1)   Madison, WI 197058  919 KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Sam Stone (9 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  929 Lakes Area Physical Therapy
14 Brian Kaker (4 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  933 LAPT CC
15 Leif Byrge-Liebig (5 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257  916 ISCorp Cycling Team
16 Lionel Rocheleau (6 - Cat2)   Waukesha, WI 274025  948 Racers Against Childhood Cancer
17 Adam McClurg (7 - Cat2)   Waukesha, WI 222744  931 Lakes Area Physical Therapy
18 Peter Davis (8 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 255770  943 ISCorp Cycling Team
19 Darrell Kohli (9 - Cat2)   Rapid River, MI 251212  944 Racers Against Childhood Cancer
20 Victor Rentas (10 - Cat1)   Park Ridge, IL 166946  932 Pact- DISH Network Cycling
21 Jordan Mathes (10 - Cat2)   Elkhart Lake , WI 212239  937 Wheel & Sprocket
22 Dan Teaters (11 - Cat1)   Green Bay , WI 214818  911 RACC pb GG
23 Sven Gartner (11 - Cat2)   Park Ridge, IL 309567  902 WDT-Allvoi International Cycling Team
24 N/A (12 - Cat2)   Milwaukee, WI 81296  909 Hampshire Cycle Club
25 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  945 ISCorp Cycling Team
26 Tim Speciale (13 - Cat2)   Woodstock, IL 293350  942 Enzo's-PSIMET
27 Brent Emery (12 - Cat1)   Menomonee Falls, WI 45303  914 LifeCyclists
28 Joseph Tarnowski (1 - Cat3)   Milwaukee, WI 277170  915 ISCorp Cycling Team
29 Jonathan Heile (14 - Cat2)   Milwaukee 248092  920 KS Energy Services / Team Wisconsin
30 Christopher Lynch (15 - Cat2)   Milwaukee, WI 278183  926 RACC pb GG
31 John Reynders (16 - Cat2)   Seattle, WA 255625  923 KS Energy Services / Team Wisconsin
32 Antonio Valenti (17 - Cat2)   Delavan, WI 292580  936 RACC pb GG
33 Nicholas Frye (18 - Cat2)   Madison, WI 258744  949 KS Energy Services / Team Wisconsin
34 Ross White (13 - Cat1)   Holmen, WI 200545  947 Racers Against Childhood Cancer
35 Nathan Labecki (19 - Cat2)   Milwaukee, WI 209414  935 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
36 Kevin Lindlau (20 - Cat2)   Waukesha, WI 298079  913 ISCorp Cycling Team
37 Jake Turner (21 - Cat2)   Chicago, IL 270237  924 Team Bobs-Bicycles.com
38 Clayton Chase (22 - Cat2)   Mequon, WI 246297  908 RACC pb GG
39 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  912 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
40 Robert Ruggles (23 - Cat2)   Lake Forest, IL 249774  950 Activator Cycle Club
DNS Jacob Mueller (Cat1)   Fish Creek, WI 248510  940 Stan's NoTubes/AXA Equitable
DNF Matthew Kosloske (Cat3)   Grafton, WI 309896  930 ISCorp Cycling Team
DNF John Van Susteren (Cat2)   Mukwonago, WI 208025  965 LAPT CC
DNF Dave Eckel (Cat3)   Trevor, WI 122771  917 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Alexander Martin (Cat2)   Madison, WI 308924  921 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF John Voigt (Cat2)   Oconomowoc, WI 53599  918 LAPT CC
DNF William Ochowicz (Cat1)   Pewaukee, WI 101140  901 LAPT CC
DNF Julio Jacobo (Cat3)   Libertyville 218778  922 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Travis Heller (Cat2)   Parker, CO 264205  927 Team Extreme
DNF Anthony Marino (Cat3)   Whitefish Bay, WI 106776  925 CZ Velo
DNF Thomson Remo (Cat1)   Fond Du Lac, WI 212914  937 Team Wheel & Sprocket
DNF Ben Lund (Cat2)   Delafield, WI 104579  938 Hollander RDC
DNF Nicholas Sabel (Cat3)   Ripon, WI 263354  934 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Doug Wambach (Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  951 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Chris Halverson (Cat2)   Madison, WI 188913  966 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF Benjamin Stengel (Cat3)   Madison, WI 252514  903 KS Energy Services / Team Wisconsin

Women - Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Mathews   Madison, WI 294884  273 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
2 Gale Hellpap   Belleville 377249  274 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  272 Team Chiropractic Partners
4 Heidi Verhagen   Franklin Wi 376899  271 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Kari Lankford   Greenfield, WI 379047  270 LifeCyclists

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Winner   Muskego, WI 370518  288 Lakes Area Physical Therapy
2 Jennifer Picciolo   Milwaukee, WI 365134  285 
3 Therese Luna   Whitefish Bay, WI 292091  292 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
4 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  287 Baraboo Sharks
5 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  295 LAPT CC
6 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780  294 Baraboo Sharks
7 Gale Hellpap   Belleville 377249  290 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Kari Lankford   Greenfield, WI 379047  293 LifeCyclists
9 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  286 Lakes Area Physical Therapy
10 Heidi Verhagen   Franklin Wi 376899  291 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Rachel Lloyd   Colgate, WI 365481  284 ISCorp Cycling Team
12 Dana Loo   Madison, WI 283736  289 ISCorp Cycling Team

Women - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Holly Mathews   Madison, WI 294884  666 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team

- Masters Category 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 James Winner (1 - Cat5)   Muskego, WI 232767  614 
33 Stephen Bloch   Thiensville, WI 382395  606 
34 Robb Pieper     634 
42 Carlos Olivieri   Waukesha, WI 384586  637 

- Masters Category 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
23 Matthew Garni   Plymouth, WI 80318  826 

- Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Evan Kilpatrick   Glendale, WI 284438  532 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerUSACDFOSMOSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee