Race Results for
Coyote Hill Classic
West Fairlee, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/27/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Higgins   1:16:26  81 
2 Ricky Hartman   Westfield, MA1:18:36 376801  76 Competitive Edge Cycling
3 Nathan Orie   Matapoisett, MA1:23:02 275257  77 Competitive Edge Cycling
4 Michael Samartano   Providence, RI1:28:28 226023  80 
5 Larry Webber   Greenfield, NH1:32:24 292990  78 Norm's Ski and Bike
6 Zachary Hawk   Guilford, CT2:08:53 359738  79 Haskill Racing

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Snyder   Westminster, MA2:10:06 122912  13 Team Jamis
2 Andrew Freye   Allentown, PA2:15:54 164856  Cyclmania/Trek
3 Christopher Hamlin   Jonesville, VT2:16:30 232942  19 
4 Gregory Jancaitis   Northfield, VT2:17:42 162175  Riverside Racing
5 Aaron Oakes   Richmond, VT2:19:38 180389  16 Team Bulldog
6 Paul Simoes   Hubbardston, MA2:20:58 248954  12 Bikeman.com
7 John Burns   Hingham, MA2:21:34 149237  Burns Racing
8 Clinton Angwin   White River, VT2:26:50 298713  Mason Racing
9 Colin Reuter   Somerville, MA2:29:11 147771  11 B2C2 p/b Boloco
10 Matthew Williams   Asheville, NC2:33:31 210373  21 
11 Robert Stine Jr   West Warwick, RI2:35:07 247966  15 NBX/Narragansett Beer
12 Ian Herchenroder   Portsmouth, NH2:41:47 288355  18 
13 Noah Tautfest   Northfield, VT2:49:11 268345  20 Bicycle Express p/b Kona
DNF Matthew Green   Hatfield, MA 226152  17 Northampton Cycling Club
DNF Keith Jennings   Chapel Hill, NC 159497  10 Best Friends Bike Club
DNF Cary Fridrich   Somerville, MA 141247  Mad Alchemy/Verge Riders
DNF Adam St. Germain   Burlington, VT 193706  14 NBX/Narragansett Beer
DNF Todd Bowden   Glastonbury, CT 144319  Expo Wheelmen
DNF Jacob Harris   Swanzey, NH 249276  Norm's Ski and Bike

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Royce Yeomans   Springfield, MA1:59:41 143685  939 Competitive Edge Cycling
2 Ken Van Buren   Newhaven, VT2:01:16 281929  938 
3 David Richardson   Tolland, CT2:02:08 102782  940 Competitive Edge Cycling
4 David Terrell   East Longmeadow2:05:08 121821  942 
5 Eric Siefer   Kearsarge, NH2:06:35 234615  937 EC3

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Berliner   Richmond, VT1:44:06 267301  106 Bliss Racing
2 Matthew Owens   Richmond, VT1:54:38 350148  104 Bicycle Express p/b Kona
3 PJ Renquin   Attleboro, MA1:54:40 349082  105 
4 Carter Hall   Yarmouth, ME1:55:00 359750  102 Cyclemania
5 Owen Fowler   Cheshire, CT2:23:34 314784  103 Cheshire Cycle Racing
DNF Alec Cunningham   Cheshire, CT 311452  100 Team Edge
DNF Dylan McKeon   Eastlongmeadow, MA 311677  101 Family Bike Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Thompson   Winchendon, MA1:53:35 189770  204 
2 Ben Moberg   Santa Cruz, CA1:55:15 350158  202 Scottees Westport Bicycle
3 Trevor Lang   Swanzey2:00:11 346896  206 Norm's Ski and Bike
4 Jesse Quagliaroli   Willington, CT2:02:10 312684  203 Expo Wheelmen
5 Robert Anderson   Kearsarge, NH2:07:04 266798  200 Jamis/Michelin/Dakine
6 Steven Hopengarten   Somerville, MA2:08:34 254441  201 Green Line Velo
7 Tyler Samson   West Hatfield, MA2:44:09 275070  205 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hood   Jaffrey, NH1:57:30 299523  305 
2 Peter Bradshaw   Boston, MA2:02:07 120392  301 Mad Alchemy/Verge Riders
3 Greg Dougherty   Indianapolis, IN2:02:40 9886  303 Heroes Foundation Cycling Club
4 Pierre Vanden Borre   Jamaica Plain, MA2:13:21 4296  302 
5 Christian Baks   Poughkeepsie, NY2:13:59 223736  300 Pawling Cycle and Sport
DNF David Dornaus   Marshfield, MA 160736  304 Corner Cycle Cycling Club

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Boobar   Stratton Mountain, VT1:46:03 4215  408 SRAM
2 Alec Petro   Duxbury, MA1:46:11 216739  410 Corner Cycle Cycling Club
3 Robert Carmen   Simsbury, CT1:50:37 111810  413 Team Edge
4 Scott Martin   Westport, MA1:52:01 225876  401 Scottees Westport Bicycle
5 Craig Kennedy   Suffield, CT1:52:32 65969  400 Createx/Benidorm/Eastern Bloc
6 Mark Gunsalus   Dudley, MA1:54:58 146710  407 Clif Bar/Pactimo
7 R. Michael McKittrick   Dorchester, MA1:59:40 224122  403 Broadway Bicycles
8 Nathan McHugh   Colchester, VT2:01:02 23551  402 
9 Lucas Provost   Brewster, MA2:13:15 310808  404 Sea Sports/Cape Cod MTB Team
10 Matthew Boulay   Leominster, MA2:20:51 149399  409 
DNF Matt Germon   Lincoln, VT 158486  412 
DNF Luke Hurley   Epsom, NH 86790  405 Training Bible Coaching

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Nyberg   Goshen, CT2:02:14 82305  162 Horst Engineering Cycling
2 James Gloo   Brewster, MA2:06:15 13441  160 Sea Sports/Cape Cod MTB Team
3 Steve Fletcher   Guilford, VT2:08:41 11853  159 West Hill
4 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:10:11 8363  158 Team Edge
5 Chris Logan   Keene, NH2:10:53 21464  166 Norm's Ski and Bike
6 Alan Moats   West Fairlee Center, VT2:13:14 24656  169 Bikeman.com
7 Ron Beliveau   Granby, CT2:16:50 179909  157 Createx/Benidorm/Eastern Bloc
8 Jerry White   Auburn, NH2:17:26 71270  164 Blue Steel Cyclery
9 Geoffrey House   Great Barrington, MA2:17:53 70131  167 
10 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:26:46 190114  168 Team Edge
11 James Hoard   N.kingstown Ri2:27:22 16347  161 NBX/Narragansett Beer
12 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:37:02 38948  165 Norm's Ski and Bike
DNF Steve Arsenault   Keene, NH 211263  156 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Berliner   Richmond, VT1:18:29 296558  35 Bliss Racing/Belgen
2 Michael Owens   Richmond, VT1:19:53 350150  34 Belgen Cycles
3 Kaleb Guinn   Greenfield Nh1:21:15 378655  32 Norm's Ski and Bike
4 Kyler Walker   Edmond, OK1:21:41 140362  33 Gould Academy/Western Maine
5 Cole Ellison   Camden1:28:01 376153  31 Coyote Hill

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bart Flynn   Jackson1:18:11 381078  217 The Bike Hub
2 Rich Gauvin   Dayville, CT1:23:15 310686  218 Danielson Adventure Sports
3 Chris Adams   Brooklyn, CT1:34:54 360981  221 
4 Michael Downs   Holmdel, NJ1:36:51 253195  216 
5 Sean Pentellere   1:42:13  225 
6 John Hansson   1:44:50  220 
7 Sam Taylor   1:55:26  226 
DNF Paul Rago   East Granby, CT 406175  222 Createx/Benidorm/Eastern Bloc
DNF Jeff Green   Emporia, KS 14016  227 NEMBA Racing
DNF Sach Veugen   Morristown 377864  223 
DNF Ted Berg   Somerville, MA 360128  224 
DNF Andrew Grund     219 Happy Valley Racing

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Meyer   East Thetford, VT1:13:50 203625  332 
2 Chris Northcott   Walpole, NH1:25:19 235341  334 Beam Team Racing
3 Jeff Chu   1:32:09  331 
4 David Polan   1:37:09  336 
5 Matt Kelly   Flagstaff, AZ1:43:11 211716  337 
DNF Jorma Mueller   Arlington, MA 64761  333 
DNF Daniel Walker   Easthampton, MA 364878  335 Competitive Edge Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Raymond   East Longmeadow, MA1:21:39 73188  438 
2 John Allen   East Berlin, CT1:21:47 239954  431 Berlin Bicycle
3 Michael Whitfield   Etna, NH1:25:26 216414  442 HUP United
4 Jake Quigley   1:30:48  437 Competitive Edge Cycling
5 Bryan Funk   Bristol, CT1:33:19 332548  434 Team Edge
6 Mark McKenney   Sandwich, MA1:34:19 266648  436 Sea Sports/Cape Cod MTB Team
7 John Robertson   1:35:56  443 
8 Joseph Stein   Somerville, MA1:38:05 336244  444 
9 Lars Ellison   W Hartford, CT1:42:51 119967  432 
10 Peter Southam   Bethel, ME1:47:31 243871  441 Gould Academy/Western Maine
11 Mark/Erin Sferrazza   1:58:39  440 bikebarnracing.com
DNF Dan Mahoney   Barre, VT 300691  435 Bicyle Express

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:28:40 268805  117 Competitive Edge Cycling
2 David Powell   Longmeadow, MA1:30:35 253074  119 Competitive Edge Cycling
3 Steve Riccio   Keene, NH1:36:23 376774  120 Norm's Ski and Bike
4 Ray Webber   1:38:46  122 Clark Brothers/Likin' Bikin'
5 Tri Vinh   Enfield, CT1:40:21 210717  121 Competitive Edge Cycling
6 John Weferling   East Longmeadow, MA1:42:15 272347  123 Competitive Edge Cycling
7 Juan Mendoza   Otter River, MA1:53:47 318990  118 Norm's Ski and Bike
8 Randall Gilmour   Ludlow, VT2:00:19 193239  124 
9 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA2:06:50 339584  116 Cycling Huns

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Desmarais   Bristol, CT0:48:11 9309  55 Team Edge
2 Milo Olson   West Hartford0:49:05 379704  53 
3 Jake Desmarais   Bristol, CT0:49:22 350154  54 Team Edge
4 Max Southam   Bethel0:50:26 380689  50 Gould Academy/Western Maine
5 Benjamin Funk   0:57:43  47 Team Edge
6 Dartanian Provost   Brewster0:58:38 367473  49 Sea Sports/Cape Cod MTB Team
7 Gabriel Kovacs   South Hadley, MA0:58:42 355944  48 Cycling Huns
8 Tom Walsh   Franklin, MA0:58:59 379021  51 Grace Bikes Velo Club
9 Greg Gunsalus   1:02:10  56 Bay Hill Capitol
10 Jared Yeomans   1:05:50  52 Competitive Edge Cycling
11 Josh Chu   1:09:57  46 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Daniello   Woodbridge, CT0:40:50 366051  236 Laurel
2 Gary Hoehne   Wallingford, CT0:45:51 261982  237 Cheshire Cycle Racing
3 Hunter Brown   0:46:48  235 Upper Valley Breakfast
4 Ben Whiting   1:01:58  238 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Haskell   Hampton, NH0:48:15 255830  366 KIT Army
2 Michael Henry   La Jolla, CA0:56:29 370812  367 Ten Speed Spokes

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pasquale Gigliotti   0:47:38  466 
2 Richard Walsh   Franklin, MA1:13:35 200403  467 Grace Bikes Velo Club
3 Norman Spring   Grafton1:15:38 291258  468 Bicycle Alley

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:19:32 261368  61 Danielson Adventure Sports
2 Corinne Prevot   East Burke, VT2:31:40 324548  62 SKIDA

Women - Cat 1 - Senior - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Curley   Taunton, MA2:13:31 254284  277 Blue Steel Cyclery
2 Kate Northcott   Walpole, NH2:17:07 186410  271 Beam Team Racing
3 Christin Christoph   Leeds, MA2:17:18 353242  273 Competitive Edge Cycling
4 Hattie Freye   Allentown, PA2:18:47 379705  274 
5 Nina Otter   Asheville, NC2:21:36 284886  279 
6 Elizabeth White   Manchester Nh2:26:42 209806  272 Blue Steel Cyclery
7 Hailey Sarausky   Littleton, NH2:34:11 300228  278 
8 Eva Wilson   Kensington, NH2:35:05 279817  276 
DNF Lauren Kling   Somerville, MA 265114  280 Back Bay Bicycles

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:08:03 225308  264 Union Velo
2 Kelly Ault   Middlesex, VT2:10:29 81604  262 
3 Kelly Dolan   Fairlee, VT2:11:51 270512  256 Mason Racing
4 Vickie Monahan   Wethersfield, CT2:25:37 311059  259 Expo Wheelmen
5 Marjorie Bowen   Burlington, CT2:35:10 270116  263 Team Edge
6 Jennifer Hart   Jaffrey, NH2:36:33 367158  261 
7 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:37:19 201114  260 Providence Velo Club
8 Loren Launen   Keene, NH2:42:33 157208  258 Norm's Ski and Bike
9 Tracy Gustafson   Dayville, CT2:45:22 360699  257 Danielson Adventure Sports

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Gates   Southampton, MA2:03:24 281925  990 J.A.M. Fund/Ncc

Women - Cat 2 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Quinlan   1:30:13  694 
2 Melissa Page   Warwick, RI1:31:12 376662  692 NBX/Narragansett Beer
3 Kelly Rago   Simsbury, CT1:37:18 381497  693 Createx/Benidorm/Eastern Bloc
4 Jen Audia   Springfield, MA1:41:44 349508  691 Competitive Edge Cycling
5 Kate Boobar   1:43:26  695 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanne Grogan   Hinesburg, VT1:30:54 330656  295 Cyclocrossracing.com
2 Elizabeth Bove   Woodstock, CT1:39:51 368284  288 Danielson Adventure Sports
3 Amy Caldwell   Putney, VT1:40:58 181875  289 Caldwell Sport
4 Pamela Fielding   East Longmeadow1:43:31 376346  290 Competitive Edge Cycling
5 Amanda Bedard   Canton, CT1:45:16 302668  287 Cycling Concepts
6 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:50:05 323776  293 Norm's Ski and Bike
7 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY1:50:48 278614  286 Pawling Cycle and Sport
8 Jessica Rockson   Sandwich, MA1:56:29 375775  294 
9 Laurie Funk   1:58:49  291 Team Edge
10 Ramona Janowetch   Keene, NH2:04:21 349832  292 Norm's Ski and Bike
11 Lee Pelc   2:10:10  297 
DNF Carrie Siefer     296 EC3

Women - Cat 3 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Dynok   0:59:05  955 Upper Valley Breakfast

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Zunti   0:53:30  958 Sea Sports/Cape Cod MTB Team
2 Judy Webber   1:00:53  967 Clark Brothers/Likin' Bikin'
3 Linda Hood   Auburn, NH1:14:40 220299  966 NEBC/Cycle Loft/Devonshire

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoBonk BreakerUSACDFOSMOSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee