Race Results for
Lake Geneva Road Race
Lake Geneva, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy King (1 - Cat4)   Oak Creek, WI 242470  318 Lakes Area Physical Therapy
2 Steve Werner (2 - Cat4)   Sussex, WI 208604  337 KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Chad McMahon (3 - Cat4)   Verona, WI 379084  325 
4 Steele Whowell   Fontana, WI 378905  338 
5 Will Wendorff (1 - Cat3)   Watertown, WI 350308  347 KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Andres Quiros (4 - Cat4)   Chicago, IL 279158  328 Play It Again Sports Cycling
7 Donald Isaacs (1 - Cat5)   Aurora, IL 243326  317 Team Bicycle Heaven
8 Peter Hernandez (2 - Cat5)   Plymouth, WI 378937  315 Racers Against Childhood Cancer
9 Tom McNulty (5 - Cat4)   La Grange, IL 278847  357 
10 Briant Kelly (2 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  330 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 James Willett   Hinsdale, IL 374086  341 
12 Thomas Rickner (3 - Cat5)   Madison, WI 379246  349 
13 Robert Selberg (6 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  331 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Ottery Freymiller     353 Two Rivers
15 Michael Glodowski (4 - Cat5)   Milwaukee, WI 379160  312 
16 Michael Hartzell (7 - Cat4)   Madison, WI 129601  343 Trek Midwest Team
17 Robert Lutz (5 - Cat5)   Madison, WI 286335  322 Brazen Dropouts
18 Rit Booth (8 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  358 Hampshire Cycle Club
19 Mark Badger (9 - Cat4)   Stoughton, WI 253967  302 Brazen Dropouts Cycling Team
20 Juan Espina   Libertyville, IL 381254  310 
21 Jim Elkins (6 - Cat5)   La Crosse, WI 378362  309 
22 Craig Busche (7 - Cat5)   Wauwatosa, WI 250106  346 Velo Trocadero
23 Ross Adams (8 - Cat5)   Lake Geneva, WI 364980  301 Tread Head Cycling
24 Gregory Clausen (9 - Cat5)   Lake Geneva, WI 348544  355 
25 Lee Pier (10 - Cat5)   Madison Wi 377648  327 Brazen Dropouts Cycling Team
26 Nicholas Venice (3 - Cat3)   Chicago, IL 286521  334 xXx Racing
27 Shawn LaPlante (11 - Cat5)   Caledonia, IL 359775  320 Michael's Cycles Team
28 Scott Matzelle   Hinsdale, IL 355644  324 Tower Racing
29 Gregory Barrett (10 - Cat4)   Dekalb, IL 379124  305 ABD Cycling Team
30 David Davis (11 - Cat4)   Mcfarland, WI 301536  352 2 Rivers Racing
31 Troy Bakogeorge (12 - Cat5)   Vancouver 378953  304 Team Got Wind?
32 Longin Kusal (13 - Cat5)   Norridge, IL 171237  348 
33 Paul Griepentrog (14 - Cat5)   Brookfield, WI 320482  313 Lakes Area Physical Therapy
34 Bob Willems (12 - Cat4)   Chicago, IL 217097  339 xXx Racing
35 Michael Springer (15 - Cat5)    Janesville, WI 227553  333 Janesville Velo Club
36 Brian Tracey (16 - Cat5)   Palatine, IL 313768  351 
37 James OBrien (13 - Cat4)   Highland Park, IL 379830  326 Colavita Racing
38 Mark Welter (14 - Cat4)   Arlington Heights, IL 67193  354 
39 Alex Mulligan (17 - Cat5)   Lake Mills, WI 370162  359 
40 Russell Sharpswain (18 - Cat5)   Madison, WI 337012  332 
41 Salvatore Gabuzzi Jr. (19 - Cat5)   Glenview, IL 314548  311 RACC pb GG
42 Andrew Schwartz (15 - Cat4)   Milwaukee, WI 226605  329 LAPT CC
43 John Coyle (16 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  308 Brazen Dropouts Cycling Team
44 Tom Larwa   Lake Geneva, WI 188130  321 
45 Karl Baumeister (20 - Cat5)   Stoughton, WI 278676  306 Brazen Dropouts Cycling Team
46 David McCully     360 
47 Kevin Horvath (17 - Cat4)   Elkhorn, WI 118728  356 Team Mack Racing Assoc. LTD
48 Scott Willms     345 
49 Stephen Hardman (21 - Cat5)   Metamora 361672  314 PSIMET Racing
50 Randall Swanson   Mchenry, IL 362222  342 
51 Jeremi Bialowas   Lake Villa, IL 379836  307 
DNS Dan Martellotta (Cat5)   Villa Park, IL 298690  323 PSIMET Racing
DNF Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  350 
DNF Paul Willemsen (Cat5)   Madison, WI 366339  340 Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Lawrence House (Cat4)   Rensselaer, IN 207170  316 PSIMET Racing
DNF Jason Bajor (Cat5)   Des Plaines, IL 378571  303 
DNF Matthew Flaherty (Cat4)   Wheaton, IL 185054  344 Team Bicycle Heaven
DNF Bryan Wazbinski   Milwaukee 311319  336 

Men - Masters Category 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Krueger (1 - Cat3)   Menomonee Falls, WI 129126  211 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Ben-Jamin Widoff (2 - Cat3)   Woodstock, IL 143322  236 Hawaii Cycling Club
3 Rudy Byron (3 - Cat3)   Racine, WI 62022  237 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Andy Powell (4 - Cat3)   Chicago, IL 56700  224 Union Cycling Team
5 Douglas Callies (5 - Cat3)   Beaver Dam, WI 348756  231 
6 Michael Mayer (6 - Cat3)   Deforest, WI 119121  232 Silver Cycling
7 Gregory Ferguson (7 - Cat3)   Middleton, WI 218703  206 Trek Midwest Team
8 Jeffrey Gantz (8 - Cat3)   Green Bay Wi 187394  225 Team Extreme
9 Daniel Dodson (9 - Cat3)   Palatine, IL 277590  205 W2 Racing
10 Michael Froh (10 - Cat3)   Milwaukee, WI 172255  222 
11 Randy Scoville (1 - Cat4)   Fox Point, WI 265746  239 Team Velocause
12 Glen Jones (11 - Cat3)   Madison, WI 237780  210 Trek Midwest Team
13 Voytek Glinkowski (12 - Cat3)   Buffalo Grove, IL 250244  229 WDT-Allvoi International Cycling Team
14 Todd Bugnacki (13 - Cat3)   Franklin, WI 81238  228 Tread Head Cycling
15 John Svanda (14 - Cat3)   Neenah Wi 278789  221 LAPT CC
16 William Koehler (15 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  233 Team Extreme
17 Tyson Beck (16 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605  203 Lakes Area Physical Therapy
18 Dennis Klumb (2 - Cat4)   East Troy, WI 294347  223 KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Robert Sollenskog (1 - Cat2)   Oshkosh, WI 346690  216 Team Wheel & Sprocket
20 Mark Muschinski (3 - Cat4)   Palmyra, WI 347744  214 LAPT CC
21 Jonathan Lang (17 - Cat3)   Oshkosh, WI 286652  227 Hampshire Cycle Club
22 James Buckley (18 - Cat3)   De Pere, WI 226361  226 Colavita Racing Inc.
23 jeremiah andersen (4 - Cat4)   La Crosse, WI 356726  202 GP Velotek
24 Matthew Allen (5 - Cat4)   La Crosse, WI 367983  201 GP Velotek
25 Michael Meteyer (19 - Cat3)   Madison, WI 321876  213 Trek Midwest Team
26 Jeff Tumbleson (20 - Cat3)   Bristol, WI 59009  220 Lakes Area Physical Therapy
27 James Merrifield (21 - Cat3)   Janesville, WI 52315  212 Trek Midwest Team
28 David Studner (22 - Cat3)   Madison, WI 132116  219 Trek Midwest Team
29 Robert Garner (23 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  234 V.C. Bikesport
30 Rick Flayter (24 - Cat3)   Waukesha, WI 200716  207 
31 Andrew Reiland (25 - Cat3)   Waukesha, WI 203977  215 KS Energy Services / Team Wisconsin
32 Ron Cook (26 - Cat3)   Algonquin, IL 220019  204 Project 5 Racing
33 John Stainthorp (6 - Cat4)   Chicago, IL 306131  217 xXx Racing
DNF Thomas Hooyer (Cat4)   Shorewood, WI 196544  209 Trek Midwest Team
DNF Mark Harrod (Cat4)   Madison, WI 365767  208 
DNF Paul Morrison (Cat4)   Burr Ridge, IL 121594  238 Beverly Bike/VeePak
DNF Michael Stodden (Cat4)   Lake Zurich, IL 244617  218 W2 Racing
DNF Tedd Jacobson (Cat3)   Pewaukee, WI 161238  230 
DNF Thomas Harris (Cat3)   Lincoln, IL 15172  235 Bloomington Cycle Racing Team

Men - Masters Category 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson (1 - Cat2)   Madison, WI 188913  618 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
2 Michael Klapperich (2 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141  606 Lakes Area Physical Therapy
3 Kevin Klug (1 - Cat3)   Evanston, IL 220282  607 The Pony Shop
4 Doug Bailey (3 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  601 Trek Midwest Team
5 Daniel Holsen (4 - Cat2)   Manitowoc, WI 50845  628 Heavy Pedal Velo Club
6 Eric Knuth (5 - Cat2)   Madison, WI 203995  608 Trek Midwest Team
7 Christan Griego (6 - Cat2)   Elkhorn, WI 249212  621 River Valley Cycling Club- RVCC
8 Timothy Henry (7 - Cat2)   Lake In The Hills, IL 200362  623 Project 5 Racing
9 John Fleckenstein (8 - Cat2)   Pewaukee, WI 125362  616 Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Mario Medina (9 - Cat2)   Sussex, WI 181488  609 Raceplan Team
11 Andrew Ohlsson (2 - Cat3)   Hartland 48064  629 KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Benny Smith (3 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  611 Team Velocause
13 Jay Maas (10 - Cat2)   Fitchburg, WI 203875  630 Trek Midwest Team
14 John Van Susteren (11 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  613 LAPT CC
15 Mike Bobusch (12 - Cat2)   Appleton, WI 133649  602 River Valley Cycling Club- RVCC
16 Doug Wambach (13 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  624 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Scott Mullins (4 - Cat3)   Mequon, WI 245365  622 Team Velocause
18 McGee Young (5 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978  619 Team Velocause
19 Ross Giese (6 - Cat3)   Lake Geneva, WI 248274  614 Team Velocause
20 Dale Humphrey (7 - Cat3)   Verona, WI 103842  620 Trek Midwest Team
21 Brian Rybarik (14 - Cat2)   Madison, WI 120099  617 ISCorp Cycling Team
22 Nels Hackl (15 - Cat2)   Golf, IL 47919  627 PYOC
23 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  615 Trek Midwest Team
24 Dave Eckel (8 - Cat3)   Trevor, WI 122771  604 KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Tom Sybert (16 - Cat2)   Northbrook, IL 50313  612 Velo Club Roubaix Inc
DNF Glen Stroik (Cat3)   Franklin, WI 258547  625 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF N/A (Cat2)   Milwaukee, WI 81296  626 Hampshire Cycle Club
DNF Bill King (Cat3)   Waukesha, WI 228762  605 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
DNF William Ochowicz (Cat1)   Pewaukee, WI 101140  610 LAPT CC
DNF Gregg Coroleuski (Cat3)   Pewaukee, WI 49090  603 Lakes Area Physical Therapy

Men - Junior U15 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  101 Baraboo Sharks
2 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  104 ISCorp Cycling Team

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  Racers Against Childhood Cancer
2 Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  Racers Against Childhood Cancer
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  ISCorp Cycling Team
4 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  MOB Squad - U Build IT

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Fioretti   Schaumburg Il 360847  138 Brazen Dropouts Cycling Team
2 David Ross   Hampshire 368066  131 Bicycle Heaven
3 Robert Berry (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 355424  114 
4 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  133 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Carlos Monzon (2 - Cat5)   Chicago, IL 380443  127 
6 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  111 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Michael Zimmermann (3 - Cat5)   Milwaukee, WI 375835  141 Team Extreme
8 Dave Dineen   Wauwatosa, WI 336678  115 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Tom Barry   Madison 378039  142 
10 Carter Kleiman   Highland Park, IL 316898  140 Vision Quest
11 David Price (4 - Cat5)   Madison, WI 314618  129 Brazen Dropouts Cycling Team
12 Toby Joy (5 - Cat5)   Chicago, IL 379692  117 
12 teddy kostadinov (6 - Cat5)   Prospect Heights, IL 368667  120 
13 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  118 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 jero Bean (7 - Cat5)   Madison, WI 366741  143 Brazen Dropouts
16 John Berberich   Beloit, WI 340852  137 Michael's Cycles Team
17 Will Meger   La Crosse, WI 336360  125 Racers Against Childhood Cancer
18 Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  132 Team Wheel & Sprocket
19 David Lampert   Lisle, IL 357756  148 
20 adam zabler   Redmond, WA 313950  147 University of Wisconsin-Platteville
21 Devon Lawler (8 - Cat5)   Missoula, MT 371011  122 
22 Charles Meyer   Libertyville 293017  126 xXx Racing
23 Ben Grabow   Madison, WI 254084  146 Brazen Dropouts Cycling Team
24 Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  121 KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Charles Hausman     145 
26 Michael Geuss (9 - Cat5)   Forest Park 368482  116 Vision Quest
27 chris meewes (10 - Cat5)   Reston, VA 314694  124 Vision Quest
28 Rudolph Zarate   Deerfield, IL 290195  136 xXx Racing
29 Benjamin Reynolds (11 - Cat5)   Zion, IL 341472  130 Bloomington Cycle Racing Team
30 Zack Stone   Urbana, IL 308699  139 
31 Andrew Baldyga (12 - Cat5)   Chicago 376213  112 Half Acre Cycling
32 Scott Kimes   Barrington, IL 380489  119 
33 Tyler VanDeVoort   Madison, WI 293004  134 Brazen Dropouts Cycling Team
34 Jason Bentley (13 - Cat5)   Madison, WI 379114  113 
DNF Jim Polizos     144 
DNF James Garman   Waukegan, IL 272976  110 
DNF Grant Wiersum (Cat5)   Elmhurst, IL 308596  135 
DNF Gaben Moore (Cat5)   Madison, WI 365234  128 
DNF John Malloy   Chicago, IL 379992  123 

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Mathes   Elkhart Lake , WI 212239  62 
2 John Kunert   Madison, WI 87929  70 Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  72 Racers Against Childhood Cancer
4 Travis Heller   Parker, CO 264205  59 Team Extreme
5 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  63 Trek Midwest Team
6 Theoren Loo   Madison, WI 283731  61 ISCorp Cycling Team
7 Patrick Flannery   Madison, WI 580  57 HTFU Racing
8 Bill Mulligan   Lake Mills, WI 297004  68 Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  69 Team Wheel & Sprocket
10 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  60 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  56 Magnus
12 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  64 Lakes Area Physical Therapy
13 Curtis Bice   Brookfield, WI 188035  71 Trek Midwest Team
14 Grant Harrison   La Crosse, WI 309144  65 GP Velotek
DNF Ian Byrd   Chicago, IL 151532  55 Team ROG
DNF Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  58 Trek Midwest Team
DNF Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  67 Team Wheel & Sprocket
DNF nicholas scavone   Glendale Heights, IL 291496  66 Play It Again Sports Cycling

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Hill (1 - Cat1)   Hartland, WI 334878  506 Lakes Area Physical Therapy
2 Chris Arndt (1 - Cat2)   Wauwatosa, WI 219506  504 Lakes Area Physical Therapy
3 Brian Kaker (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  507 LAPT CC
4 John Acker (2 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  502 Team Wheel & Sprocket
5 Sam Stone (3 - Cat1)   Indianapolis, IN 213424  509 Lakes Area Physical Therapy
6 Frank Dierking (4 - Cat1)   Madison, WI 148481  515 Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Alex Ochowicz (3 - Cat2)   Palo Alto, CA 246412  517 
8 David Paquette (4 - Cat2)   Decorah, IA 264236  516 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Maxwell Anderson (5 - Cat1)   Hartford, WI 178840  503 LAPT CC
10 Joseph Tortorelli (5 - Cat2)   Champaign, IL 160061  501 Scarlet Fire Racing
11 Leif Byrge-Liebig (6 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257  514 ISCorp Cycling Team
12 Nicholas Frye (7 - Cat2)   Madison, WI 258744  505 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Seth Eckert (Cat1)   Oregon, WI 148803  511 Great Dane Velo Club
DNF Jason Svaldi (Cat2)   Monona, WI 190485  512 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Thomson Remo (Cat1)   Fond Du Lac, WI 212914  520 Team Wheel & Sprocket
DNF Erik Meier (Cat1)   Baraboo, WI 185547  519 Team Wheel & Sprocket
DNF Adam McClurg (Cat2)   Waukesha, WI 222744  508 Lakes Area Physical Therapy
DNF Chris Zugel (Cat2)   Sheboygan, WI 126305  518 Team Velocause
DNF Matt Waite (Cat2)   Madison, WI 206676  513 Team Wheel & Sprocket
DNF Kevin Berger (Cat1)   Madison, WI 246306  510 Team Wheel & Sprocket

Women - Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  405 ISCorp Cycling Team
2 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  403 ISCorp Cycling Team
3 Kae Takeshita   Itasca, IL 314568  408 RACC pb GG
4 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  411 Trek Midwest Team
5 Jackie Arendt   Madison, WI 380660  401 
6 Sandy David   Shorewood, WI 313648  410 
7 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  407 Lakes Area Physical Therapy
8 Sarah Bertram   Waukesha, WI 296341  402 
9 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  409 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
10 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462  406 Trek Midwest Team
11 Imelda March   Chicago, IL 230149  404 Team Kenda presented by Geargrinder

Women - Category 4 Women/Junior 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Mack   Madison, WI 315514  33 Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Rita Kacala   Racine, WI 175803  29 
3 Sydney Chamberlin   Milwaukee, WI 244906  35 
4 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  34 LAPT CC
5 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  36 Lakes Area Physical Therapy
6 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506  32 Lakes Area Physical Therapy
7 Emily Dittemore   Wichita, KS 379323  31 
8 Allison Sanders   Madison, WI 312172  26 Brazen Dropouts Cycling Team
9 Jennifer Skierka   Milwaukee, WI 376377  28 
10 Heather Schmitt   Madison, WI 309748  27 Lakes Area Physical Therapy
11 Anna Lutz   Madison, WI 311742  30 Brazen Dropouts

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUOREOSMOBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee