Race Results for
Laddies Loppet Stage Race - MNMBS # 9
Callaway, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/02/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:35:55 210366  24 Trek/Freewheel
2 Paul Hanson   St Peter, MN1:41:09 118046  33 Nicollet Bike
3 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:43:16 83047  20 Trek/Kuhl/Ski Hut
4 Kevin Ishaug   Minneapolis, MN1:43:45 101521  32 Freewheel Bike
5 Devin Curran   Onalaska, WI1:45:50 211576  29 Hollywood Cycles Twin 6
6 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:48:09 228026  26 Angry Catfish
7 Doug Swanson   Minnetonka, MN1:53:46 102633  30 Freewheel Bike

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andris Delins   Minneapolis, MN1:52:27 333848  332 Gopher Wheelmen
2 Reece Oleson   Jordan, MN1:53:50 349404  375 Angry Catfish/ Sweet'N Salty
3 Ari Robinson   2:04:03 380213  409 Team Manitoba

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN1:41:58 279039  319 Peace Coffee
2 Justin Rinehart   Mankato, MN1:45:11 149501  382 Nicollet Bike
3 Mason Bacso   Plymouth, MN1:45:50 260595  412 Maplelag/Paramount
4 Seth Carlson   Casselton, ND1:54:36 279117  415 
5 Josh Bauer   Minneapolis, MN2:01:02 377510  363 Hollywood Cycles/Llama Rama

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Oftedahl   Shoreview, MN1:43:15 211093  368 Maplelag
2 David Oachs   Woodbury, MN1:45:04 116923  360 Nicollet Bike
3 Agustin Deltour   Burnsville, MN1:50:03 377504  306 Top Natchez Racing
4 Jason Scherman   New Market, MN1:56:28 296398  373 WANNABEE RACING
5 Mark Foslien   Saint Paul, MN2:01:11 297093  308 The Missing Link
6 Grant Larvick   Burnsville, MN2:16:35 328058  316 Angry Catfish

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sandberg   Prior Lake, MN1:45:31 80064  372 Penn Cycle
2 Rick Erickson   Shoreview, MN1:50:49 275579  377 Peace Coffee
3 Wallace Alexander   Minneapolis, MN1:51:42 193389  414 Kenwood Racing
4 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN1:54:10 147521  371 Kenwood Racing
5 Matt Muyres   Bloomington, MN1:58:08 160576  413 Freewheel Bike
6 Chris Van Ert   Saint Paul, MN1:59:30 230802  331 Peace Coffee Racing
7 Wade Bergner   Maiden Rock, WI2:01:54 380342  374 
8 Eric Guse   St Louis Park, MN2:07:10 211199  362 Penn Cycle

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Penno   0:58:15  2689 
2 Geza Bistyak   1:01:12  2680 
3 Samuel Elson   1:02:46  2012 Hollywood/Silver Cycling
4 Max Smothers   1:15:02  2076 Bicycle Sports
5 Jaret Lalli   1:22:02  2688 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:45:36 322612  1047 Gopher Wheelmen
2 Lucas Hieb   Andover, MN1:47:15 377131  1091 Feed My Starving Children
3 Drew Romanovych   1:47:23  1308 Team Manitoba
4 Jared Fawcett   0:55:37  2681 
5 Zach Newton   1:02:40  2041 Angry Catfish/Sweet-n-Salty
6 Cole Geschwind   1:02:40  2683 
7 Sam Goblirsch   1:02:46  2018 Bicycle Sports
8 Carson Velaski   1:06:03  2698 Penn Cycle
9 Wilson Lysford   1:09:08  2721 
10 Jonathan McBurney   1:11:56  2742 Gopher Wheelman
11 Max Ellingson   1:12:12  2162 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shea Franken   1:35:46  1088 Bicycle Sports
2 Sean O'Donnell   Rochester, MN0:57:59 383076  2151 SHO- AIR MN
3 Ian Fritz   1:16:18  2694 Maplelagr/Paramount

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Lee   1:37:45  1315 The Bike Guy
2 Zachary Johnson   Fargo Nd1:42:10 284804  1306 Great Plains Cycling Club
3 Christopher Ridder   Odgen, UT1:47:55 333806  1307 Velo Syndikat Racing Club
4 Taylor Krosbakken   St Paul, MN1:50:18 329126  1314 Great Plains Cycling
5 Lars Ellefson   Park Rapids, MN1:50:54 280179  1321 Maplelag
6 Cove Fylpaa   1:00:33  2682 
7 mark harvey   Coon Rapids, MN1:08:15 412858  2021 
8 Cory Bellefeuille   1:09:27  2677 
9 Matt Eckelberg   1:25:06  2736 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Holmberg   Waverly, MN1:40:28 294463  1014 Sho-Air Minnesota
2 Max Severson   Minneapolis, MN1:43:20 376529  1128 The Hub Cycling Team
3 David Jensen   Fergus Falls, MN1:45:13 378928  1107 FMSC - FCA
4 Rob Lutterman   1:45:22  1025 Wannabee Racing
5 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:53:20 278248  1098 Behind Bars/LGR
6 Chris Harvey   1:55:15  1010 Podiumwear Race Team
7 Asa Jacobs   1:59:08  1320 Great PLains Cycling
8 Jeff Beck   2:10:46  1076 Maplelag/Paramount Sports
9 John Wickham   2:36:36  1102 Fresh Start/ Revolution Cycle
10 Christopher Driscol   0:57:32  2010 Bicycle Sports
11 Brent Miller   1:01:08  2699 Bikes & Beyond
12 Croix Fylpaa   1:02:36  2730 
13 Dane Miller   Kalona, IA1:05:19 24365  2701 
14 Brooks Lockwood   1:05:36  2720 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Brueggen   1:35:27  1084 29nSNGL
2 Greg Ames   Fargo, ND1:37:12 206668  1048 Maplelag/Paramount
3 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN1:48:54 360270  1318 Omnium Racing
4 Tim Williams   Circle Pines, MN1:51:23 295831  1039 Wannabee Racing
5 Brandon Charboneau   2:29:25  1319 Maplelag Resort-Paramount Spor
6 Rob Glieden   1:02:14  2740 
7 Tom Heilman   Moorhead, MN1:03:04 278357  2738 Paramount/Maplelag
8 Thad Schulz   1:04:55  2048 Maplelag/Paramount
9 Nicholas Slavicek   1:09:32  2691 
10 Dylan Debel   1:10:24  2161 LCR
11 Mike Watercott   Minneapolis, MN1:11:38 367101  2059 Angry Catfish
12 Jeremy Christianson   Fargo, ND1:12:16 228382  2734 GPCC
13 David Lukaska   Edina, MN1:12:30 360600  2702 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Jacobs   1:37:25  1016 FMSC/FCA
2 Derrick Frank   1:42:32  1323 
3 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:49:56 266342  1007 FMSC Racing
4 Matthew Horner   Savage, MN1:50:22 261909  1015 Maplelag
5 Thomas McDonald   2:09:51  1113 peace coffee racing
6 Adam Emanoff   Eagan, MN2:26:25 102736  1005 Bent Crank Racing
7 Joel Beach   Bloominton, MN1:02:49 413504  2001 Peace Coffee Racing
8 Tony Schmitz   1:05:26  2047 Maplelag/Paramount
9 Todd Hale   1:05:34  2686 
10 Jeff Peterson   1:08:11  2149 Omnium
11 Nick Pettis   1:11:24  2138 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Colbert   Cambridge, MN1:33:52 116810  1133 LCR
2 Jacque Poquette   Ham Lake, MN1:38:52 361958  1027 Feed My Starving Children Raci
3 Jon Sigerud   1:39:26  1032 FMSC/FCA
4 Robert Kohl   1:51:31  1021 Bobs Auto Ranch
5 Matthew Engen   Fargo, ND1:53:17 329808  1006 Maplelag/Paramount
6 Keith Velaski   Shafer, MN2:04:11 36565  1313 Penn Cycle
7 Jason Deflorin   Minneapolis, MN2:35:33 153727  1051 Top Natchez Racing
8 Dan Wipper   0:58:49  2063 
9 Eric Lealos   Minneapolis, MN1:00:08 143309  2722 
10 Jeff Fawcett   1:01:08  2724 
11 Garrett Beck   1:01:11  2002 Feed My Starving Children/FCA
12 Randy Smothers   Zumbrota, MN1:01:11 258876  2081 Bicycle Sports
13 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:02:40 95633  2030 Freewheel Bike
14 Matt Fisk   1:04:48  2156 Woolly Bike Club
15 Steve Lalli   1:09:13  2687 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:38:57 236794  1100 Freewheel
2 Steven Wenzel   Fargo, ND1:40:58 235023  1312 Maplelag
3 Tom Camp   1:41:46  1119 Freewheel
4 Scott Lund   1:42:27  1024 Hollywood/SilverCycling
5 Charles Parsons   Minneapolis, MN1:47:08 242039  1026 Angry Catfish
6 John Struchynski   Fargo, ND1:48:46 161308  1322 Great Plains Cycling Club
7 Bill Dossett   1:51:20  1310 Freewheel Bike
8 Thomas Hanegraaf   1:52:06  1009 
9 Kent Karjala   Minneapolis, MN2:05:31 18535  1311 Kenwood Racing
10 Todd Nesvold   Forest Lake, MN0:59:35 174302  2039 PCR
11 Dan Funke   1:01:51  2016 Cortland Funke
12 Corey Stuhr   Minnetonka, MN1:02:44 209639  2732 Wookie Juice Racing
13 Jeff Anderson   1:03:21  2676 
14 Jim Newton   1:03:28  2040 Angry Catfish/Sweet-n-Salty
15 Jack Ellefson   1:03:42  2729 
16 Garry Bistyak   1:04:07  2678 
17 James Goblirsch   Rochester, MN1:06:43 110103  2017 Bicycle Sports
18 Philip Roadley   1:07:26  2700 Bikes & Beyond
19 Craig Milner   1:10:41  2739 
20 Tom McBurney   Roseville, MN1:12:15 279039  2741 Peace Coffee Racing
21 Mike Grace   1:12:26  2019 
22 Dennis Porter   1:14:25  2695 Sandberg
23 Gary Smith   1:18:44  2072 Peace Coffee
24 Brett Hooton   Minnetonka, MN1:24:29 16693  2025 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Osowski   1:45:54  1085 LCR
2 Tim Hieb   1:46:01  1012 Feed My Starving Children
3 Jon Neace   Mableton, GA1:52:52 25767  1117 Sho Air MN
4 Gary Santoorjian   1:04:01  2155 Sho-Air
5 Andy Romanovych   1:04:11  2690 FOG
6 Steve Kapaun   Hudson, WI1:06:57 118725  2141 team extreme
7 Steve Stilwell   Tempe, AZ1:08:31 324648  2055 Sho-air MN
8 Michael Franken   Allentown, NJ1:08:41 156103  2078 Bicycle Sports
9 Thomas Gujer   Saint Paul, MN1:09:56 99905  2684 
10 Dean Basco   1:13:00  2723 
11 Jon Darling   1:13:53  2733 Maplelag
12 Todd Borstad   1:21:04  2731 Sho-Air

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denny Barry   1:13:01  2071 Maplelag / Paramount Sports
2 Gerry Taylor   1:25:33  2057 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calvin Sandberg   0:43:06  4086 Penn Cycle
2 Casey Porter   Okatie, SC0:51:47 305824  4430 Penn Cycle
3 Devon Horner   0:56:24  4017 Maplelag/Paramount
4 Caden Sigerud   1:08:23  4029 FMSC/FCA

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Wenzel   0:40:14  4431 Maplelag
2 Geoffrey Griepentrog   0:41:47  4422 
3 Van Carlson   0:41:54  4003 Peace Coffee Racing
4 Griffin Snow   0:42:25  4427 
5 Zachary Smith   0:42:55  4085 Peace Coffee
6 Jack Ellingson   0:44:57  4008 
7 Liam Franken   0:44:59  4041 Penn Cycle Youth Team
8 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN0:46:39 361699  4084 Gopher Wheelmen
9 Max Fierek   0:48:12  4098 
10 Cobie Vagts   0:51:52  4037 Penn Cycle
11 Justin Bellefeuille   0:52:23  5162 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Bergen   0:48:08  4419 
2 Caleb Fetters   0:51:32  4091 FMSC Racing

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Ramstad Skoyles   0:40:20  4446 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Adams   0:40:40  4417 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jammie Hummel   0:46:51  4039 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad McClure   0:40:07  4096 
2 Todd Weigand   0:46:26  4445 
3 Fred Vagts   0:46:35  4038 Bicycle Sports
4 Andrew Hall   0:47:44  4423 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Furois   Falcon Heights, MN0:47:21 341008  4040 Gopher Wheelmen
2 Jeffrey Robinson   0:50:38  4094 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Eckman   0:38:43  4006 
2 Scott Guhl   0:40:20  4013 Bicycle Sports
3 Charles Ramstad   0:48:48  4447 
4 Erik Berg   St Cloud, MN0:49:52 158977  4440 
5 Carl Penno   0:54:56  4425 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Walsh   0:45:21  4083 
2 Gary Schildgen   0:48:12  4027 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Woodruff   Tucson, AZ0:53:31 214920  63 crankbrothers Race Club
2 Jenna Rinehart   Mankato, MN0:54:07 160568  Specialized
3 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN0:54:57 199274  23 Trek/Kuhl/Ski Hut
4 Anna Schappert   1:02:22  64 TrekRedTruckp/bMosaicHomes

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI1:04:08 242097  366 Hollywood Cycles Twin 6

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Warkentin   1:05:31  410 
2 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:06:33 261947  380 Maplelag

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carrie Sansome   Eagan, MN1:12:09 211756  378 Hollywood/Silver Cycling

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   1:10:48  2027 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Fisk   1:08:22  2154 Woolly Bike Club
2 Eleanor Magnuson   1:08:22  2725 Podiumwear
3 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:08:35 316506  2062 The Missing Link
4 Katherine Tuebner   1:10:44  2735 
5 Meghann Fedde   Minneapolis, MN1:38:18 378694  2014 Angry Catfish / Sweet N Salty

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beckie Alexander   Minneapolis, MN1:11:32 12525  2726 kenwood racing
2 Anne Ellefson   1:14:15  2728 
3 Andrea Horner   Savage, MN1:15:20 294308  2026 Maplelag/Paramount
4 Julie Gujer   River Falls, WI1:15:53 262142  2685 
5 Nicola Bistyak   1:22:44  2679 
6 Jodie Karjala   Minneapolis, MN1:32:43 101468  2693 Kenwood

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   0:53:47  4004 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jess Burdick   0:48:40  4441 
2 Hanna Froehlich   0:48:42  4421 
3 Nicole Lepinski   0:51:10  4424 Podiumwear Race Team
4 Erica Leighty   0:58:03  4436 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renae Sigerud   0:47:00  4428 FMSC/FCA
2 Michele Jordet   0:52:06  4444 
3 Kelley Marty   0:59:48  4439 
4 Sarah Williams   1:00:15  4034 Wannabee Racing
5 Shari McLagan   1:04:40  4024 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Hale   0:45:42  4443 Freewheel
2 Laura Funke   0:47:00  4009 Dan Funke
3 Laura Bednarski   0:49:34  4418 
4 Amy McTavish   0:51:25  4435 
5 Marian O'Donnell   0:59:48  4442 
6 Lisa Pugh   1:06:10  4426 
7 Kathy Basco   1:16:56  4437 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee