Race Results for
Ronde Ohop p/b Herriott Sports Performance
Eatonville, WA
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Cumming   Seattle, WA01:37:20 293064   Motofish Racing
2 Randy Salamon   Seattle, WA01:39:27 179918   Stranamanti Cycling
3 Michael DiCenso   Seattle, WA01:39:29 269711   Pabst/Mafia Racing
4 Greg Sweney   Duvall, WA01:39:30 306900   Motofish Racing
5 Bart Sanderson   Seattle, WA01:39:32 53004   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
6 Landon Sealey   Federal Way, WA01:39:40 308514   Garage Racing
7 Jonathan Barr   Seattle, WA01:39:49 365923   Garage Racing
8 Michael Brazel   Federal Way, WA01:39:50 4701   Old Town Bicycle (OTB)
9 Calvin Spranger   Seattle, WA01:40:17 310931   Motofish Racing
10 Dan Becraft   Seattle, WA01:40:18 218169   MOOTS
11 Steven Moe   Kingston Wa01:42:13 371791   
12 Ross Gilbert   Gig Harbor, WA 275520   
13 Michael Payne   Gig Harbor, WA 285183   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
DNF Michael Pruitt   Seattle, WADNF 28784   Keller Rohrback Cycling
DNF Andy Luhn   Kent, WADNF 159382   Seattle Super Squadra
DNF Brian Cole   Seattle, WADNF 7314   Keller Rohrback Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul LaStayo   Salt Lake City, UT01:39:15 270312   Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
2 Scott Monett   Tacomaa, WA01:41:39 343104   Tacoma Bike
3 Larry Baker   University Place, WA 258014   Old Town Bicycle (OTB)
4 David Stanton   Kenmore, WA 52077   Cucina Fresca Cycling Team
5 Kirk Morrison   Butler, PA 308594   Ag3r

Men - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Richter   Seattle, WA01:58:11 29781   HSP
2 Todd Herriott (1 - Cat1)   Seattle, WA02:00:29 50707   Herriott Sports Performance
3 Waclaw Godycki (2 - Cat1)   Ithaca, NY02:01:28 177947   Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
4 Nicholas MorozKoops (1 - Cat3)   Kenmore, WA02:02:13 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
5 Bradford Kilcline (1 - Cat2)   Kirkland, WA02:02:56 254141   HSP
6 Brian Hitchcock (2 - Cat2)   Seattle, WA02:03:02 284741   HSP
7 Martin Turek (2 - Cat3)   North Bend, WA02:03:04 336434   Audi
8 Jesse Giordano (3 - Cat3)   Seattle, WA02:03:08 225388   US Military Cycling Team Fueled by FRS
9 Will Teal (3 - Cat2)   Seattle, WA02:03:12 318226   HSP
10 Darren Marino (4 - Cat3)   Duvall, WA02:03:51 256809   
11 Allen Butler (5 - Cat3)   Seattle, WA02:04:28 326902   Second Ascent
12 Jed Barden (6 - Cat3)   Spokane, WA02:04:28 292436   FareStart
13 Bryen Graver (7 - Cat3)   Monroe02:04:28 181937   JL Velo Racing Team
14 Aaron Griffith (8 - Cat3)   Kent, WA02:05:05 305626   FareStart
15 Mike Robson (4 - Cat2)   Bothell, WA02:05:05 118582   Union Bay Cycling/Bikesale.com
16 Jim Wood (9 - Cat3)   Seattle, WA02:05:05 213076   Alki/Rubicon Racing
17 Eric Cockrell (10 - Cat3)   Seattle, WA02:05:05 311819   Herriott Sports Performance
18 Keiichi Otani (11 - Cat3)   Kirkland, WA02:07:34 289231   Lake Washington Velo
19 Kristian Miller (12 - Cat3)   Seattle, WA02:12:14 292040   Montana State University-Bozeman
20 Chad Richmond (13 - Cat3)   Bothell, WA02:12:14 266765   Lake Washington Velo
21 Garrett Charlson (14 - Cat3)   Issaquah, WA02:12:14 331232   Audi
22 Aaron Shaw (5 - Cat2)   Seattle, WA02:12:14 128315   HSP
23 Philip Macino (15 - Cat3)   Newcastle, WA02:17:15 333960   Audi
24 Warren McAndrew (6 - Cat2)   Edmonds, WA02:17:15 321144   Fischer Plumbing Cycling Team
25 Benjamin Peterson (16 - Cat3)   Seattle, WA02:17:15 354994   JL Velo Racing Team
26 Laura Chang (7 - Cat2)   Kent, WA02:17:15 258166   Union Bay Cycling/Bikesale.com
27 Jesse Nofziger (17 - Cat3)   Issaquah, WA02:22:15 307040   FareStart
DQ Thorsten Askervold (Cat2)   Lake Stevens, WADQ 299287   HSP
DNF PJ Bauser (Cat3)   Seattle, WADNF 332266   Hagens Berman Cycling
DNF Paul Noyes (Cat3)   Redmond, WADNF 308323   Audi
DNF Bryan Urakawa (Cat2)   Seattle, WADNF 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Kevin Hansen (Cat2)   Lake Forest Park, WADNF 221895   Second Ascent
DNF Zachary Jones (Cat2)   Kent, WADNF 225834   Garage Racing
DNF Ryan Iddings (Cat1)   Seattle, WADNF 146372   Kryki Sports

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ludo Max (1 - Cat4)   Seattle, WA01:39:08 355916   HSP
2 Andrew Eisen (2 - Cat4)   Seattle, WA01:39:08 305019   FareStart
3 Rick Birdsey (3 - Cat4)   Seattle, WA01:39:08 366692   Second Ascent
4 Andrew Austin (4 - Cat4)   University Place, WA01:39:08 316276   Old Town Bicycle (OTB)
5 Jacob Sheppard (1 - Cat5)   Seattle, WA01:39:10 381419   
6 Joe Eickhoff (2 - Cat5)   Elkhorn, NE01:39:22 352950   Fischer Plumbing Cycling Team
7 Mark Hubbard (5 - Cat4)   Kirkland, WA01:39:52 302869   Audi
8 Brett Gaspers (6 - Cat4)   Edmonds, WA01:40:04 222902   Apex Racing Team
9 Nathan Pepin (3 - Cat5)   Seattle, WA01:41:33 249643   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
10 Stephen Gavette (4 - Cat5)   Seattle01:41:33 382864   
11 Paul Claeys (5 - Cat5)   Bellevue, WA01:41:37 362192   Seattle Super Squadra
12 Mark Rogers (7 - Cat4)   Woodinville, WA01:43:19 269636   Lake Washington Velo
13 Jonathan Sirois (8 - Cat4)   Seattle, WA01:43:33 345502   Alki/Rubicon Racing
14 Christian Shafer (9 - Cat4)   Redmond, WA01:43:42 365829   Apex Racing Team
15 Tim Farrell   Seattle, WA01:50:51 292499   FareStart
16 Harrison Devine (10 - Cat4)   Bellevue, WA01:50:51 290027   JL Velo Racing Team
17 John Clouse (11 - Cat4)   Seattle, WA01:50:51 302850   Fischer Plumbing Cycling Team
18 Jordan Bressler (12 - Cat4)   Dupont, WA01:50:51 358593   
19 Kenneth Dong (13 - Cat4)   Seattle, WA 294079   Fischer Plumbing Cycling Team
20 Andy Campbell (6 - Cat5)   Seattle, WA 385635   Motofish Racing
DNF Martin VanEycke (Cat4)   TacomaDNF 375025   Tacoma Bike
DNF Mathew Anderson (Cat4)   Seattle, WADNF 217370   Apex Racing Team
DNF Scott Monett (Cat4)   Tacomaa, WADNF 343104   Tacoma Bike
DNF Tim Hubner (Cat4)   Bellingham, WADNF 286035   BFF Cycling
DNF Zachary Smith (Cat4)   Seattle, WADNF 366506   HSP
DNF Kurt Litsinger (Cat4)   SeattleDNF 235532   Apex Racing Team
DNF Morgan Simon (Cat4)   Seattle, WADNF 310319   Apex Racing Team
DNF Todd Allen (Cat4)   Seattle, WADNF 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Christopher Carter (Cat4)   Fountain Hills, AZDNF 306854   Herriott Sports Performance

Women - Cat 1/2/3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Wood (1 - Cat3)   Seattle, WA01:40:27 309733   Alki/Rubicon Racing
2 Alexandra Mertens (1 - Cat4)   Seattle, WA 214378   Herriott Sports Performance
DNF Marcy Sutton (Cat4)   Seattle, WADNF 383910   
DNF Amanda Camp (Cat4)   Fargo, NDDNF 364972   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Danyel Longmire (Cat3)   Issaquah, WADNF 244537   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerOSMOCUOREShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee